Πρόθεση ψήφου - Ιούνιος 2013

Πρόθεση Ψήφου - Ιούνιος 2013
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 12 15.2%
  • Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς

    Ψήφοι: 20 25.3%
  • Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 2 2.5%
  • Λαϊκός Σύνδεσμος-Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 11 13.9%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 5 6.3%
  • Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος

    Ψήφοι: 12 15.2%
  • Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 2 2.5%
  • Λευκό/Άκυρο/Άλλο Κόμμα/Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 13 16.5%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
"αμα κοιταει ο καθενας τη παρτη του και το συμφερον,και γενικα επικρατει ατομικισμος,η Ελλαδα δε πάει μπροστα.
τες,"

Με συγχωρείτε, ενώ με το να ασκείται η εξουσία μέσω ενός πολιτεύματος ολιγαρχικού, με ψευδεπίγραφο της δημοκρατίας, και τις αποφάσεις να παίρνουν επί τόσες δεκαετίες οι ίδιοι ολίγοι για λογαριασμό του "όχλου" ένα κράτος (που μάλιστα δεν εξυπηρετεί αποδεδειγμένα πλέον εθνικά συμφέροντα) πάει μπροστά; Πιστεύετε πως κάποιος που απέχει από τις εκλογές κοιτάει αλήθεια την πάρτη του ενώ κάποιος που ψηφίζει κοιτάει το καλό τις πατρίδας του;; (γιατί τα δεδομένα με τους διορισμούς και τους ψηφοφόρους, μάλλον το αντίθετο δείχνουν...)

"αφου ρε φιλε δε ψηφισες,τοτε γιατι εκνευριζεσαι που σε πηδανε;
επισης,
με το αν απεχεις ειναι σα να αφηνεις στη μοιρα τη δικια σου χωρα."

Πιστεύεις δηλαδή (ενικός τώρα!! χχαχα) πως κάποιος δείχνει το ενδιαφέρον του για τη χώρα του με το να ψηφίζει αυτούς που την κατέστρεψαν αποδεδειγμένα και την πρόδοσαν, και να στηρίζει ένα ψεύτικο σύστημα που καταδυναστεύει το έθνος του και το καθιστά υποτελές σε μια κάστα ατόμων (σε μεγάλο μάλιστα βαθμό ξένων);

Βλέπεις αγαπητή μου τι σου γράφω.. δεν σε κατηγορώ.. έτσι σου μάθανε απλώς, όπως και σε όλους μας.. Απλώς πρέπει κάποια στιγμή να λήξει αυτό.. Πρέπει πίσω από τις "ταμπέλες" που η κοινωνία δίδαξε να βάζετε σε όσους κάνουν κάτι "άλλο" να μάθετε να ψάχνετε και να αμφισβητείτε...
Έπειτα σε παρακαλώ, δεν αιτιολόγησες γιατί η παραπάνω παρομοίωσή μου είναι άστοχη... Χαίρομαι που διεξάγουμε διάλογο ,και που με αμφισβητείτε!!! απλώς αυτό πρέπει να γίνετε με συνέπεια...

το μισο σε πληθυντικο,το αλλο μισο σε ενικο ,μαλιστα..:P

Πιστεύεις δηλαδή (ενικός τώρα!! χχαχα) πως κάποιος δείχνει το ενδιαφέρον του για τη χώρα του με το να ψηφίζει αυτούς που την κατέστρεψαν αποδεδειγμένα και την πρόδοσαν, και να στηρίζει ένα ψεύτικο σύστημα που καταδυναστεύει το έθνος του και το καθιστά υποτελές σε μια κάστα ατόμων (σε μεγάλο μάλιστα βαθμό ξένων);

προφανως και όχι,αλλα για πες μου.εμενα δλδ που δε με εκφραζει κανενα κομμα ,πρεπει να απεχω;


Βλέπεις αγαπητή μου τι σου γράφω.. δεν σε κατηγορώ.. έτσι σου μάθανε απλώς, όπως και σε όλους μας.. Απλώς πρέπει κάποια στιγμή να λήξει αυτό.. Πρέπει πίσω από τις "ταμπέλες" που η κοινωνία δίδαξε να βάζετε σε όσους κάνουν κάτι "άλλο" να μάθετε να ψάχνετε και να αμφισβητείτε...
συμφωνω απόλυτα.



δλδ αμα εσενα ο κολλητος σου (για παραδειγμα) απειχε απο τις εκλογες και μετα τον ακουγες και εβριζε τους πολιτικους και την υπεροχη δημοκρατια που εχουμε σημερα,θα σ'αρεσε;:(

όσο για τη παρομοίωση,δε νομιζω να ειναι ισοδυναμο το κομμα με μια εταιρια:hmm:

ισως δε καταλαβα σωστα τη παρομοιωση σου,τι να πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Υπέροχα!!! Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ που συμμετέχεις στον διάλογό μας !!!
Λοιπόν:

"δλδ αμα εσενα ο κολλητος σου (για παραδειγμα) απειχε απο τις εκλογες και μετα τον ακουγες και εβριζε τους πολιτικους και την υπεροχη δημοκρατια που εχουμε σημερα,θα σ'αρεσε;"
Για εμένα θα ήταν περισσότερο συνειδητοποιημένος από κάποιον που τους ψήφισε και έπειτα τους βρίζει αλλά συγχρόνως και από κάποιον που τους ψηφίζει για προσωπικά του συμφέροντα, ανεξαρτήτως του πόσο κακό κάνουν στους συμπολίτες του... Έπειτα η επιλογή κάποιου να απέχει από τις εκλογές δεν συνεπάγεται την αδιαφορία του για το πολίτευμα και την κοινωνία της χώρας (όπως σας διδάσκουν). Συνεπάγεται απλώς την αποχή του όπως είπα και παραπάνω από αυτήν την κωμωδία για να πείσουν τον κόσμο πως "ασκεί εξουσία". Δηλαδή πιστεύεις πως άποιος που ψηφίζει ασκεί εξουσία και αποφασίζει για το καλό της "δημοκρατίας" και της χώρας του ενώ κάποιος που απέχει ειναι "αντιδημοκράτης";; (γιατί, έχουμε δημοκρατία; ακόμα αυτός ο ορισμός χαχαχα)...


"προφανως και όχι,αλλα για πες μου.εμενα δλδ που δε με εκφραζει κανενα κομμα ,πρεπει να απεχω; "
Πρέπει να κάνεις ό,τι σε εκφράζει, και να μην βιάσεις την γνώμη σου.. Αν το κάνεις αυτό, αυτομάτως αποδέχεσαι την κατάλυση της δημοκρατίας, και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο (δίχως να κάνεις τίποτα γι αυτό).. Για εμένα δεν υπάρχουν "πρέπει" στην Δημοκρατία (που δεν έχουμε ξαναλέω). Η αρχή είναι ο καθένας να κάνει αυτό που πραγματικά πιστεύει πως είναο το βέλτιστο για τους συμπολίτες του. Εγώ προσωπικά πιστεύω πως ίσως αν και ου συμπολίτες μου κάποτε συνετιστούνε, ναι, η απόχή είναι το καλύτερο γι αυτούς.. ωστόσο εγώ μπορώ μόνο να τούς δείξω την πόρτα (όπως έλεγε και ο Μορφέας στο Matrix ) μόνοι τους πρέπει να τη διαβούν...

Όσων αφορά την παρομοίωση, δεν κατάλαβα και πάλι γιατί τη θεωρείς άστοχη... Δηλαδή η "πολιτική" δεν υποτίθεται πως παρέχει λύσεις για το καλό του τόπου (άσχετα που ακούγομαι γελοίος επειδή κάτι τέτοιο προφανώς δεν ισχύει), οι επιχειρήσεις δεν υποτίθεται πως παρέχουν λύσεις (προϊόντα) για εκτέλεση κάποιων εργασιών; Ε , λοιπόν, όταν οι "λύσεις" ενός πολιτεύματος (συνόλου κομμάτων στην περίπτωσή μας) ΔΕΝ μας καλύπτουν (το προϊόν σκάρτο) απλούστατα δεν αγοράζουμε και οι επιχειρήσεις είτε χρεωκοπούν (αποχωρεί το πολίτευμα) είτε κυκλοφορούν ένα αξιοπρεπές προϊον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Υπέροχα!!! Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ που συμμετέχεις στον διάλογό μας !!!
Παρομοίως,κι ας εχει περάσει η ώρα..:hmm::P
Για εμένα θα ήταν περισσότερο συνειδητοποιημένος από κάποιον που τους ψήφισε και έπειτα τους βρίζει... Έπειτα η επιλογή κάποιου να απέχει από τις εκλογές δεν συνεπάγεται την αδιαφορία του για το πολίτευμα και την κοινωνία της χώρας (όπως σας διδάσκουν). Συνεπάγεται απλώς την αποχή του όπως είπα και παραπάνω από αυτήν την κωμωδία για να πείσουν τον κόσμο πως "ασκεί εξουσία". Δηλαδή πιστεύεις πως άποιος που ψηφίζει ασκεί εξουσία και αποφασίζει για το καλό της "δημοκρατίας" και της χώρας του ενώ κάποιος που απέχει ειναι "αντιδημοκράτης";; (γιατί, έχουμε δημοκρατία; ακόμα αυτός ο ορισμός χαχαχα)...
να σου πω κατι ομως,
με αυτη τη λογικη αν το 100% της Ελλάδας απείχε,τότε τι θα γινοταν;
παντως εμενα δε με εκφραζει απολυτως κανενα κομα:(:P
λολ,ειμαι ακυρη.

Πρέπει να κάνεις ό,τι σε εκφράζει, και να μην βιάσεις την γνώμη σου.. Αν το κάνεις αυτό, αυτομάτως αποδέχεσαι την κατάλυση της δημοκρατίας, και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο (δίχως να κάνεις τίποτα γι αυτό).. Για εμένα δεν υπάρχουν "πρέπει" στην Δημοκρατία (που δεν έχουμε ξαναλέω). Η αρχή είναι ο καθένας να κάνει αυτό που πραγματικά πιστεύει πως είναο το βέλτιστο για τους συμπολίτες του. Εγώ προσωπικά πιστεύω πως ίσως αν και ου συμπολίτες μου κάποτε συνετιστούνε, ναι, η απόχή είναι το καλύτερο γι αυτούς.. ωστόσο εγώ μπορώ μόνο να τούς δείξω την πόρτα (όπως έλεγε και ο Μορφέας στο Matrix ) μόνοι τους πρέπει να τη διαβούν...
Δηλαδη,συγνωμη,εσυ πιστευεις οτι με το να απεχεις απο τις εκλογες βοηθας τους συμπολιτες σου; σε τι;
αν κανουν και εκεινοι το ιδιο σε τι θα σε βοηθησουν εσενα; στο να συνετιστεις:hmm:
δε καταλαβαινω,
αποχη=συνεση των συμπολιτων;
Όσων αφορά την παρομοίωση, δεν κατάλαβα και πάλι γιατί τη θεωρείς άστοχη... Δηλαδή η "πολιτική" δεν υποτίθεται πως παρέχει λύσεις για το καλό του τόπου (άσχετα που ακούγομαι γελοίος επειδή κάτι τέτοιο προφανώς δεν ισχύει), οι επιχειρήσεις δεν υποτίθεται πως παρέχουν λύσεις (προϊόντα) για εκτέλεση κάποιων εργασιών; Ε , λοιπόν, όταν οι "λύσεις" ενός πολιτεύματος (συνόλου κομμάτων στην περίπτωσή μας) ΔΕΝ μας καλύπτουν (το προϊόν σκάρτο) απλούστατα δεν αγοράζουμε και οι επιχειρήσεις είτε χρεωκοπούν (αποχωρεί το πολίτευμα) είτε κυκλοφορούν ένα αξιοπρεπές προϊον..

οι "πολιτικοι" παρεχουν λυσεις για το καλο του τοπου,εφοσον υπαρχουν και πολιτες που σεβονται τους νομους και τους τηρουν
ισως ακουγεται καπως αυτο,αλλα εχω βαρεθει να ριχνουμε ολη την ευθυνη στις εκαστοτε κυβερνησεις.
ποιος τι ψηφιζει; εσυ! αρα γιατι μετα καυχιεσαι πως δεν εχουμε ουσιαστικη δημοκρατια; ( το β'ενικο δε το χρησιμοποιω για εσενα,αλλα γενικα:) )

σεβαστες οι αποψεις σου !

επισης για να μη βαζεις σε εισαγωγικα τα λεγομενα μου χρησιμοποιησε το εικονιδιο που ειναι διπλα σε ενα προσωπακι πανω στη γραμματοσειρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Παρομοίως,κι ας εχει περάσει η ώρα..:hmm::P

να σου πω κατι ομως,
με αυτη τη λογικη αν το 100% της Ελλάδας απείχε,τότε τι θα γινοταν;
παντως εμενα δε με εκφραζει απολυτως κανενα κομα:(:P
λολ,ειμαι ακυρη.


Δηλαδη,συγνωμη,εσυ πιστευεις οτι με το να απεχεις απο τις εκλογες βοηθας τους συμπολιτες σου; σε τι;
αν κανουν και εκεινοι το ιδιο σε τι θα σε βοηθησουν εσενα; στο να συνετιστεις:hmm:
δε καταλαβαινω,
αποχη=συνεση των συμπολιτων;


οι "πολιτικοι" παρεχουν λυσεις για το καλο του τοπου,εφοσον υπαρχουν και πολιτες που σεβονται τους νομους και τους τηρουν
ισως ακουγεται καπως αυτο,αλλα εχω βαρεθει να ριχνουμε ολη την ευθυνη στις εκαστοτε κυβερνησεις.
ποιος τι ψηφιζει; εσυ! αρα γιατι μετα καυχιεσαι πως δεν εχουμε ουσιαστικη δημοκρατια; ( το β'ενικο δε το χρησιμοποιω για εσενα,αλλα γενικα:) )

Λοιπόν, ξέρω να κάνω παράθεση, απλώς χάριν ταχύτητας βάζω εισαγωγικά...
Αν διαβάσεις στις πρώτες σελίδες τι γράφω , θα δείς πως κι εγώ πιστεύω (και γι αυτό μιλάω για αποχή) πως η ευθήνη βαραίνει αποκλειστικά τους πολίτες.. Αλλά πως θα αλλάξουν κάτι;;; Ψηφίζοντας πάλι τους ίδιους ή αντικαθιστώντας τους με νέους "ολίγους"; Το όλο σύστημα (όπως παρατήρησε και η Ψαραδέλη) είναι πολύ καλά στημένο (εκλογικός νόμος) ώστε πάντοτε οι ολίγοι να κυβερνάνε τον όχλο... Όσο υπάρχει αυτό το σύστημα της κατ' επίφασιν δημοκρατίας, και το στηρίζει ο όχλος έχοντας την αυταπάτη πως επειδή ψηφίζει κάθε 4 χρόνια επιδοκιμάζοντας έναν από τους 5 ασκεί εξουσία και πως δρά για το καλό του τόπου και των συμπολιτών του κανείς δεν θα είναι ελεύθερος, ούτε εθνικά (καθως αν μελετήσετε την ιστορία της ελλάδας θα καταλάβετε πως οι "ολίγοι" που μας κυβερνάνε δρούν με βαση ξένα συμφέροντα) αλλά ούτε και πραγματικά - κοινωνικά.

Η μεγάλη αποχή όπως είπα και προηγουμένως (αν διαβάσεις προηγούμενο πόστ μου), θα είχε σαν αποτέλεσμα την αρχή του οριστικού κλονισμού του άθλιου αυτού πολιτεύματος, αλλά ωστόσο όπως είπα και παραπάνω δεν θα είναι αρκετή για να το ξεριζώσει αν οι πολίτες δεν αλλάξουν (όπως περιγράφω σε προηγούμενες αναρτήσεις μου). Η αποχή, δίνει απλώς την αρχή για να καταλάβουν αυτοί που κυβερνάνε πως σιγά σιγά ο όχλος παύει να είναι όχλος ελεγχόμενων οπαδών τους, και καθίστανται πλέον όχι "υπήκοοι" αλλά πολίτες, σκεπτόμενοι, αμφισβητίες!!! Φυσικά ξαναλέω αν απλά λάβει χώρα ένα γεγονός καθολικής ή σχεδόν καθολικής αποχής, και στη συνέχεια τα πράγματα και ο τρόπος ζωής και οι αξίες των πολιτών δεν αλλάξουν, δεν θα αλλάξει τίποτα.. Με την αποχή θεωρώ πως πρώτων δεν γίνομαι συνένοχος στο έγκλημα της διατήρησης της Οχλοκρατούμενης ολιγαρχίας, πως δεν ανήκω στον όχλο των οπαδών - υπηκόων, πως ακόμα έχω το δικαίωμα της ουσιαστικής επιλογής, και τέλος πως δίνω στους συμπολίτες μου την ευκαιρία να δοκιμάσουν ξανά, ακόμη μια φορά, να αλλάξουν τους εαυτούς τους, και μέσω αυτών την κοινωνία μας... Αποχή = μη έγκριση (αφού ο νόμος δεν μου δίνει το δικαίωμα της άρνησης)= αποχή από το πολίτευμα της Ολιγαρχίας = συνείδηση της πραγματικότητας πως δεν ασκώ εξουσία ψηφίζοντας μια φορά στα 4 χρόνια αλλά πως μπορώ πραγματικά να με βελτιώσω, και μέσω εμού να βοηθήσω όσο μπορώ πραγματικά με όσες δυνάμεις διαθέτω στην αλλαγή αυτού του σκηνικού. Αποχή = ευκαιρία αλλαγής του εαυτού μου (όλα αυτά για συνειδητοποιημένη αποχή, όχι για να πάμε να κάνουμε κανένα μπανάκι φυσικά... χαχαχα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Λοιπόν, ξέρω να κάνω παράθεση, απλώς χάριν ταχύτητας βάζω εισαγωγικά...
Αν διαβάσεις στις πρώτες σελίδες τι γράφω , θα δείς πως κι εγώ πιστεύω (και γι αυτό μιλάω για αποχή) πως η ευθήνη βαραίνει αποκλειστικά τους πολίτες.. Αλλά πως θα αλλάξουν κάτι;;; Ψηφίζοντας πάλι τους ίδιους ή αντικαθιστώντας τους με νέους "ολίγους"; Το όλο σύστημα (όπως παρατήρησε και η Ψαραδέλη) είναι πολύ καλά στημένο (εκλογικός νόμος) ώστε πάντοτε οι ολίγοι να κυβερνάνε τον όχλο... Όσο υπάρχει αυτό το σύστημα της κατ' επίφασιν δημοκρατίας, και το στηρίζει ο όχλος έχοντας την αυταπάτη πως επειδή ψηφίζει κάθε 4 χρόνια επιδοκιμάζοντας έναν από τους 5 ασκεί εξουσία και πως δρά για το καλό του τόπου και των συμπολιτών του κανείς δεν θα είναι ελεύθερος, ούτε εθνικά (καθως αν μελετήσετε την ιστορία της ελλάδας θα καταλάβετε πως οι "ολίγοι" που μας κυβερνάνε δρούν με βαση ξένα συμφέροντα) αλλά ούτε και πραγματικά - κοινωνικά.
ναι φυσικα,αλλα τι να πω δε ξερω.με τετοια κομματα οχι απλα δεν θα εχουμε ουσιαστικη δημοκρατια αλλα θα καταντησουμε να εχουμε φασισμο και ολιγαρχια. :confused:
προφανως και ολα γινονται χαριν συμφεροντων.
αληθεια,πιστευεις οτι υπαρχει εκει μεσα εστω και ενας απο τους 300 που να ενδιαφερεται πραγματικα για την Ελλαδα;
ισως γενικευω αλλα αν κανω λαθος διορθωσε με,θα με ευχαριστησει.

Η μεγάλη αποχή όπως είπα και προηγουμένως (αν διαβάσεις προηγούμενο πόστ μου), θα είχε σαν αποτέλεσμα την αρχή του οριστικού κλονισμού του άθλιου αυτού πολιτεύματος, αλλά ωστόσο όπως είπα και παραπάνω δεν θα είναι αρκετή για να το ξεριζώσει αν οι πολίτες δεν αλλάξουν (όπως περιγράφω σε προηγούμενες αναρτήσεις μου). Η αποχή, δίνει απλώς την αρχή για να καταλάβουν αυτοί που κυβερνάνε πως σιγά σιγά ο όχλος παύει να είναι όχλος ελεγχόμενων οπαδών τους, και καθίστανται πλέον όχι "υπήκοοι" αλλά πολίτες, σκεπτόμενοι, αμφισβητίες!!! Φυσικά ξαναλέω αν απλά λάβει χώρα ένα γεγονός καθολικής ή σχεδόν καθολικής αποχής, και στη συνέχεια τα πράγματα και ο τρόπος ζωής και οι αξίες των πολιτών δεν αλλάξουν, δεν θα αλλάξει τίποτα.. Με την αποχή θεωρώ πως πρώτων δεν γίνομαι συνένοχος στο έγκλημα της διατήρησης της Οχλοκρατούμενης ολιγαρχίας, πως δεν ανήκω στον όχλο των οπαδών - υπηκόων, πως ακόμα έχω το δικαίωμα της ουσιαστικής επιλογής, και τέλος πως δίνω στους συμπολίτες μου την ευκαιρία να δοκιμάσουν ξανά, ακόμη μια φορά, να αλλάξουν τους εαυτούς τους, και μέσω αυτών την κοινωνία μας... Αποχή = μη έγκριση (αφού ο νόμος δεν μου δίνει το δικαίωμα της άρνησης)= αποχή από το πολίτευμα της Ολιγαρχίας = συνείδηση της πραγματικότητας πως δεν ασκώ εξουσία ψηφίζοντας μια φορά στα 4 χρόνια αλλά πως μπορώ πραγματικά να με βελτιώσω, και μέσω εμού να βοηθήσω όσο μπορώ πραγματικά με όσες δυνάμεις διαθέτω στην αλλαγή αυτού του σκηνικού. Αποχή = ευκαιρία αλλαγής του εαυτού μου (όλα αυτά για συνειδητοποιημένη αποχή, όχι για να πάμε να κάνουμε κανένα μπανάκι φυσικά... χαχαχα)

χμμ,καταλαβαινω οσα λες..εχεις δικιο αλλα που να το βρεις;:P
λολ.

λοιπον,
πραγματικα δε ξερω οσον αφορα το ζητημα της αποχης.
αλλα οπως βλεπεις και απο τη δημοσκοπηση,αλλα και γενικα απο τα γκαλοπ
ο Ελληνας δεν αλλαζει. θα συνεχισει να ψηφιζει το ιδιο κομμα για χρονια και χρονια μεχρι να πεθανει.
εκει πονταρουν οι πολιτικοι ,στους στενομυαλους.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ακριβώς αγαπητή μου αυτό:
"χμμ,καταλαβαινω οσα λες..εχεις δικιο αλλα που να το βρεις;:P
λολ.

λοιπον,
πραγματικα δε ξερω οσον αφορα το ζητημα της αποχης.
αλλα οπως βλεπεις και απο τη δημοσκοπηση,αλλα και γενικα απο τα γκαλοπ
ο Ελληνας δεν αλλαζει. θα συνεχισει να ψηφιζει το ιδιο κομμα για χρονια και χρονια μεχρι να πεθανει.
εκει πονταρουν οι πολιτικοι ,στους στενομυαλους.:worry:"

Αυτό και μόνο, έρχεσαι στα λόγια μου!!! Ποτέ σε αυτή τη χώρα δεν αλλάζει τίποτα.. και αφού δεν άλλαξε τώρα, δεν θα αλλάξει ποτέ... Τουλάχιστον όμως μπορούμε να επιλέξουμε όσοι θέλουμε να αποκαλούμαστε "συνειδητοποιημένοι", να ζούμε με αξιοπρέπεια, να σεβόμαστε τους συμπολίτες μας, να παράγουμε και να εργαζόμαστε, να αποδεχόμαστε την ευθήνη των πράξεών μας, να προσπαθούμε μόνοι μας για το καλύτερο και να μην "παρακάμπτουμε" τις διαδικασίες με μέσα του "παρακράτους", να πάψουμε να καταδικάζουμε το διαφορετικό, και να αντικαταστήσουμε το να "ακούμε" με το να "σκεφτόμαστε". Αυτό δεν ξέρω αν θα μας κάνει πλούσιους ή διάσημους, ξέρω όμως πως θα μας κάνει πρώτα απ' όλα ανθρώπους (και όχι άγρια θηρία που κυνηγάνε στη ζούγκλα) και έπειτα ίσως μας κάνει και ελεύθερους!
Καλό βράδυ, φιλικά,
thinkpad
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Αυτό και μόνο, έρχεσαι στα λόγια μου!!! Ποτέ σε αυτή τη χώρα δεν αλλάζει τίποτα.. και αφού δεν άλλαξε τώρα, δεν θα αλλάξει ποτέ... Τουλάχιστον όμως μπορούμε να επιλέξουμε όσοι θέλουμε να αποκαλούμαστε "συνειδητοποιημένοι", να ζούμε με αξιοπρέπεια, να σεβόμαστε τους συμπολίτες μας, να παράγουμε και να εργαζόμαστε, να αποδεχόμαστε την ευθήνη των πράξεών μας, να προσπαθούμε μόνοι μας για το καλύτερο και να μην "παρακάμπτουμε" τις διαδικασίες με μέσα του "παρακράτους", να πάψουμε να καταδικάζουμε το διαφορετικό, και να αντικαταστήσουμε το να "ακούμε" με το να "σκεφτόμαστε". Αυτό δεν ξέρω αν θα μας κάνει πλούσιους ή διάσημους, ξέρω όμως πως θα μας κάνει πρώτα απ' όλα ανθρώπους (και όχι άγρια θηρία που κυνηγάνε στη ζούγκλα) και έπειτα ίσως μας κάνει και ελεύθερους!
Καλό βράδυ, φιλικά,
thinkpad

κατανοητο,σεβαστο και με βρισκεις συμφωνη σε αυτο:)

καληνυχτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Ψήφισα Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Εψήφισα Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος.

Σοβαρά? :D

Αν είναι έτσι να το ψηφίσω και εγώ. :P
Μια χαρά αποτελέσματα θα έχουμε....

άσχετο, αλλά τώρα το είδα...Ο λαϊκός ορθόδοξος συναγερμός συνεχίζει να υπάρχει? :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δεσποινίς Ψαραδέλλη, λογικευτείτε... Η αποχή του 50% που είδαμε σε κάποιες εκλογές δεν ταυτίζεται με την αποχή του 85% ούτε του 70%... Ξέρετε τι σημαίνει 7 στους 10 ψηφοφόρους να αποδοκιμάζει τον εκλογικό νόμο;;; Πως ό,τι κι αν λέει αυτός ΔΕΝ ισχύει.. και ακόμα και αν κυβερνούσε κάποιος με βάση τον "νόμο" με τέτοιο ποσοστό δεν θα μπορούσε να σταθεί "κυβέρνηση" πρακτικά.. Ποιούς θα κυβερνούσε;;; το 15 %?? Δηλαδή τον 1,5 στους 10??? Δηλαδή πρακτικά δεν θα ήταν κυβέρνηση αφού δεν θα κυβερνούσε τον κόσμο και δεν θα την αναγνώριζε αυτός... Είναι απλά τα πράγματα, κατ' αρχάς ξαναλέω σκεφτείτε το μήνυμα που θα έπαιρναν οι κυβερνώντες και οι "ολίγοι" κάθε κράτους από ένα τέτοιο γεγονός.. Δεν αγνοείς εν ψυχρώ το 85% όσων κάποτε ήταν οπαδοί σου!!! Δεν μπορείς να το κάνεις, παρά το τί λένε οι νόμοι... Το θεμα όμως ξαναλέω , που θα καθόριζε τι θα συνέβαινε έπειτα από ένα τέτοιο γεγονός, είναι η δική σας διάθεση από εκεί και πέρα απέναντι σε ένα τέτοιο συμβάν !!! Εσείς τί θα κάνατε αν κάποιος πήγαινε να σας κυβερνήσει με το 15%???
Λογική είμαι. Ακόμα και με αποχή 70-80-99,99999% κυβέρνηση πάλι βγαίνει. Ηθικά μπορεί να μην στέκεται ως κυβέρνηση....νομικά και μαθηματικά όμως στέκει.
Όπως σου είπα, σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο λευκά/άκυρα/αποχή φέρνουν το ίδιο αποτέλεσμα. Πριμοδοτούν τα πρώτα κόμματα και μαλιστα τις περισσότερες φορές με μεγάλη πιθανότητα αυτοδυναμίας. Από τη στιγμή που υπολογίζονται μόνο τα έγκυρα ψηφοδέλτια, τότε αρκεί και το 15% του εκλογικού σώματος για να αναδείξει κυβέρνηση. Ασχέτως με το πώς και αν θα επηρεαστούν μετά τα εκλογικά ποσοστά και θα κατανεμηθούν οι έδρες.
Όσο μικρότερο είναι το ποσοστό των έγκυρων ψήφων ή ο αριθμός των κομμάτων που μπαίνουν τελικά στη βουλή, τόσο πιο πολύ συμφέρει το πρώτο κόμμα. Βάλε και το μπόνους των 50 εδρών.....πιάνει τις 151 έδρες (το λιγότερο) για πλάκα.

Αν τα λευκά ψηφοδέλτια υπολογίζονταν ως ξεχωριστές ψήφοι και δεν πήγαιναν μαζί με τα άκυρα, τότε θα είχε κάποιο νόημα αυτή η κίνηση διαμαρτυρίας.

Και άντε πες με τα λευκά τουλάχιστον ασκείς το εκλογικό σου δικαίωμα. Με την αποχή ξέρεις τι κάνεις; Είναι σαν να λες ότι "Δε με ενδιαφέρει το θέμα αλλά εγκρίνω οποιοδήποτε αποτελέσμα". Θεωρητικά μόνο περνάς το μήνυμα διαμαρτυρίας και αποδοκιμασίας. Στην πράξη μια τρύπα στο νερό καταφέρνεις.


Μετά θα βγουν τα κόμματα και θα πουν "Το πήραμε το μήνυμα....μπλα...μπλα...." και χέστηκε η φοράδα στο αλώνι. Θα τους φας για άλλη μια τετραετία στην μάπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
"Μετά θα βγουν τα κόμματα και θα πουν "Το πήραμε το μήνυμα....μπλα...μπλα...." και χέστηκε η φοράδα στο αλώνι. Θα τους φας για άλλη μια τετραετία στην μάπα."

Βεβαίως, και θα γίνει αυτό, ξαναρωτώ όμως, εσείς τί θα κάνετε τότε;;; Θα δεχτείτε να σας κυβερνήσουν και πάλι έτσι; Οι νόμοι για να εφαρμοστούν πρέπει να έχουν αντικείμενο εφαρμογής (τον κόσμο). Όταν το 85% τους περιφρονεί ΔΕΝ εφαρμόζονται. Μα είναι δυνατόν να μου λέτε (ανεξαρτήτως ξαναλέω του τι τα χαρτιά γάφουν) πως αν ψήφιζε μόνο 1 άτομο θα κυβερνούσε με 100% ένα κόμμα στη βούλή;;; Εδώ φτάνουμε στα άκρα και εκεί δεν ισχύουν οι νόμοι... Εκεί, αν ποτέ συνέβαινε αυτό όλοι τους θα έτρεμαν, και δεν θα κοίταζαν καν τον 1 που τους ψήφισε... Και πάλι σας είπα ομως, αυτό θα ήταν μόνο η αρχή για να αλλάξει κάτι και δεν φέρει καμία εγγύηση επιτυχίας αν εσείς δεν αλλάξετε έπειτα από αυτό... Για σκεφτείτε το ενδεχόμενο όταν αυτά τα ζώα κυρήξουν εκλογές,ΟΛΟΙ μαζικά να απέχετε ;;; Τί θα γίνει;;; Να σας θυμίσω πως μια χρονιά το 2008 αν δεν κάνω λάθος στις ευρωεκλογές που υπήρξε πρώτη φορά αποχή όχι 85% αλλά 55%, βγήκαν όλοι τους έξω σαν βρεγμένες γάτες και κάνανε δηλώσεις, άλλοι του τύπου "πάνω από όλα το μέλλον του τόπου και θα μας αναγνωριστεί", άλλοι "δεν τους θέλω να με ψηφίζουν, ντροπή τους, απαράδεκτοι", και άλλοι του τύπου "οι πολίτες θα μας κρίνουν μακροπρόθεσμα".. Και βέβαια κατάφεραν να σας πείσουν και πάλι πως πρέπει να τους ψηφίζετε... Πρέπει να το καταλάβετε, ανεξαρτήτως του τι σας λένε, τι γράφουν οι νόμοι, και τι "θεωρητικώς" θα συνέβαινε (όχι από άποψη ηθικής που λές, αλλά πρακτικά το τι θα συμβεί με τέτοια αποχή) ΤΡΕΜΟΥΝ από ένα τέτοιο ενδεχόμενο, γιατί απλούστατα θα τους καθαιρέσει, δίχως καν να το καταλάβουν, θα τους καταστήσει ανεπαρκείς, και αντί για έκρηξη "οργής" (που όπως είπα παραπάνω ελέγχεται εύκολα) θα υπάρξει έκρηξη "περιφρόνησης" που θα σημάνει την αρχή του τέλους της κυριαρχίας τους...
Αυτή είναι η άποψή μου και νομίζω πως και παραπάνω υπήρξα υπέρ-αναλυτικός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
i have a dream...............ότι όταν γίνω 18 θα έχει εμφανιστεί ένα κόμμα με νέους ανθρώπους,με νέες ιδέες,που να ενδιαφέρονται για το περιβάλλον,για την ισότητα των 2 φύλων,δεν θα είναι ακραίοι,θα είναι κομμάτι απτον λαό,και θα προσπαθούν να τον αφουγκραστούν.
wake up τρελη φιλόσοφε :P κανά κόμμα του φραπέ με βλέπω να ψηφίζω .............(το ωραίο είναι ότι δεν πινω φραπέ :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Βεβαίως, και θα γίνει αυτό, ξαναρωτώ όμως, εσείς τί θα κάνετε τότε;;;
Εγώ θα πάω τουλάχιστον να ψηφίσω κάποιο κόμμα που δεν θα επιτρέψει να συμβεί αυτό. ΕΣΥ πες μας τι θα κάνεις; ΕΣΥ που με την αποχή σου διαμορφώνεις αυτήν την κατάσταση. Και εν πάση περιπτώσει καταλαβαίνεις ότι μιλάμε σε ουτοπικό επίπεδο έτσι;
Για να γίνει αυτό που λες θα πρέπει να υπάρχει 100% αποχή. Να μιλάμε σε ρεαλιστικό επίπεδο. Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ των ποτών.

Υπάρχουν 32 διαφορετικοί πολιτικοί σχηματισμοί αν θες να αποδυναμώσεις την "ολιγαρχία". Το δοκίμασες ποτέ ή κατευθείαν στην αποχή;
Βέβαια, τώρα ανοίγω άλλη συζήτηση κατά πόσο μας συμφέρει να ψηφίζουμε κόμματα που δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν στη βουλή αλλά μιας και μιλάμε για ουτοπικές καταστάσεις ....:whistle:

Και τέλος πάντων, δεν έχω καταλάβει τι προτείνεις; Να καταργήσουμε και τις εκλογές μήπως; Τότε για ποια δημοκρατία μιλάμε που τόσο πολύ επιζητάς;
Ορίστε και ο ορισμός που θες.
Δήμος + κράτος --> λαός + δύναμη. Να,η μοναδική ευκαιρία που σου δίνεται να πάρεις την εξουσία στα χέρια σου κι εσύ απέχεις. Μα με την ψήφο σου θα ταρακουνήσεις τα νερά όχι με την αποχή σου.
Όλα αυτά που προτείνεις για αλλαγή συνειδήσεων κτλ συμφωνώ. Αλλά αυτό δεν μπορεί να συνδυαστεί ταυτόχρονα και με συνετές πολιτικές επιλογές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Εψήφισα Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος.
ζαλίζομαι............

Εγώ θα πάω τουλάχιστον να ψηφίσω κάποιο κόμμα που δεν θα επιτρέψει να συμβεί αυτό. ΕΣΥ πες μας τι θα κάνεις; ΕΣΥ που με την αποχή σου διαμορφώνεις αυτήν την κατάσταση. Και εν πάση περιπτώσει καταλαβαίνεις ότι μιλάμε σε ουτοπικό επίπεδο έτσι;
Για να γίνει αυτό που λες θα πρέπει να υπάρχει 100% αποχή. Να μιλάμε σε ρεαλιστικό επίπεδο. Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ των ποτών.

Υπάρχουν 32 διαφορετικοί πολιτικοί σχηματισμοί αν θες να αποδυναμώσεις την "ολιγαρχία". Το δοκίμασες ποτέ ή κατευθείαν στην αποχή;
Βέβαια, τώρα ανοίγω άλλη συζήτηση κατά πόσο μας συμφέρει να ψηφίζουμε κόμματα που δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν στη βουλή αλλά μιας και μιλάμε για ουτοπικές καταστάσεις ....:whistle:

Και τέλος πάντων, δεν έχω καταλάβει τι προτείνεις; Να καταργήσουμε και τις εκλογές μήπως; Τότε για ποια δημοκρατία μιλάμε που τόσο πολύ επιζητάς;
Ορίστε και ο ορισμός που θες.
Δήμος + κράτος --> λαός + δύναμη. Να,η μοναδική ευκαιρία που σου δίνεται να πάρεις την εξουσία στα χέρια σου κι εσύ απέχεις. Μα με την ψήφο σου θα ταρακουνήσεις τα νερά όχι με την αποχή σου.
Όλα αυτά που προτείνεις για αλλαγή συνειδήσεων κτλ συμφωνώ. Αλλά αυτό δεν μπορεί να συνδυαστεί ταυτόχρονα και με συνετές πολιτικές επιλογές;

δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
"Και τέλος πάντων, δεν έχω καταλάβει τι προτείνεις; Να καταργήσουμε και τις εκλογές μήπως; Τότε για ποια δημοκρατία μιλάμε που τόσο πολύ επιζητάς;"

Οι εκλογές μας κάθε 4 χρόνια καθιστούν το πολίτευμά μας δημοκρατία λοιπόν; (σκέψου τον ορισμό της δημοκρατίας)

"Μα με την ψήφο σου θα ταρακουνήσεις τα νερά όχι με την αποχή σου. "

Αλήθεια ; Τόσα χρόνια λοιπόν με τις ψήφους σας "ταρακουνήσατε" την ολιγαρχία ή της επιτρέψατε να συνεχίσει να υπάρχει;

Όσο όσα λέω φαντάζουν πράγματι ουτοπίες (που υπό άλλες συνθήκες αν δεν υπήρχε η πλύση εγκεφάλου από μεριάς της κοινωνίας θα είχατε αλλάξει), δεν θα υπάρχει ουδεμία εξέλιξη, ουδεμία πρόοδος, ουδεμία αλλαγή προς το καλύτερο. Ξέρετε πως πρέπει να αλλάξετε. Το τί πρότεινα σας το έγγραψα στα ένα κάρο πόστ που έκανα όλο το βράδυ και σήμερα (έλεος πιά χαχαχα δεν τα ξαναγράφω !!χαχα κάποιοι παραπάνω ζαλίστηκαν) ...

"ΕΣΥ πες μας τι θα κάνεις; ΕΣΥ που με την αποχή σου διαμορφώνεις αυτήν την κατάσταση."
Εγώ έχω καταλάβει πως δεν έχουμε δημοκρατία, και κοιτάζω όπου μπορώ να βελτιώνω τον εαυτό μου, να σέβομαι, να εκτιμάω, να μάχομαι (μέσα από τη ζωή μου όχι μέσα από συγκεντρώσεις).. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε, αλλά κάθε επίτευγμά σας, που επιτυγχάνετε μόνοι σας, με την αξία σας, κάθε δική σας πρόοδος, είναι η μεγαλύτερη ζημιά που μπορείτε να κάνετε σε ένα σύστημα, γιατί το αποδεικνύετε "άχρηστο", και το τρώτε "από τα σωθικά του"... Μπορείτε, μόνοι σας, να αλλάξετε τον κόσμο... Όσων αφορά τώρα τις εκλογές, ακριβώς επειδή προσωπικά τις θεωρώ κάτι χειρότερο από ό,τι ήταν η "Απέλλα" στη Σπάρτη (για να μην ξαναναφέρω πως όχι μόνο δεν αποφασίζετε για τίποτα, όχι μονο καλείστε να γίνετε "οπαδοί" και όχι πολίτες, αλλά και κυρίως αποτελούν απλώς "κορνίζα"... Ξέρετε εσείς κατά πόσων τα αποτελέσματα είναι αυτά που σας παρουσιάζουν;;; (έχω και στοιχεία αλλά δεν θα τα παραθέσω εδώ)). Εγώ λοιπόν, σαν άτομο "εξελίσσομαι" και μέσα από τη ζωή μου πραγματικά (με έναν τρόπο που ίσως ποτέ δεν αναγνωρίσετε) μάχομαι για να καταστήσω το σύστημα "άχρηστο", και μη εφαρμόσιμο όσων αφορά εμένα βέβαια .. (αλήθεια, μήπως αν κάνατε όλοι το ίδιο κάτι άλλαζε;;; σας πέρασε ποτέ από το μυαλό;) και συγχρόνως απέχω από την "παγίδα" του να νομίζω πως ασκώ εξουσία...
Αυτά τα ολίγα πό μεριάς μου,
thinkpad
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
μιλάμε για ουτοπικές καταστάσεις ....:whistle:

μα,
μιλάμε όντως για ουτοπικές καταστάσεις;
ή μήπως έχουμε πειστεί πως είναι ουτοπικές; ή πιο σωστά... μας έχουν πείσει;
καταλαβαίνεις, φυσικά, πως στην προσπάθειά σου να είσαι διαλλακτική και ρεαλίστρια καταλήγεις απόλυτη, φαντάζομαι.

αν θέλετε, επιτρέψτε μου εμένα τουλάχιστον να κρατήσω κάποιες επιφυλάξεις.

συνετές πολιτικές επιλογές;

από τη μια θεωρείς ουτοπική την ολική αποχή, από την άλλη θεωρείς πως μπορούν να υπάρξουν ...
"συνετές πολιτικές επιλογές"

θα έλεγα πως πιο ουτοπικό μου φαίνεται το παραπάνω :P
(και η ιστορία με δικαιώνει αν θυμάμαι καλά)

Να καταργήσουμε και τις εκλογές μήπως; Τότε για ποια δημοκρατία μιλάμε που τόσο πολύ επιζητάς;

Οι εκλογές μας κάθε 4 χρόνια καθιστούν το πολίτευμά μας δημοκρατία λοιπόν; (σκέψου τον ορισμό της δημοκρατίας)

μην τσακώνεστε... ακόμα :P

ξεκινάτε τη συζήτηση λανθασμένα και είναι all time classic issue σε θέματα πολιτικού περιεχόμενου.
αν θέλετε να συμφωνήσετε πως και οι δυο επιδιώκετε την δημοκρατία, θα πρέπει αρχικά να ορίσετε πως την αντιλαμβάνεστε έκαστος διότι όπως παρατηρείται δεν έχουμε όλοι την ίδια αντίληψη περί αυτής.

θα συμφωνήσω βέβαια εδώ πως στην δημοκρατία με τον τρόπο που εγώ αντιλαμβάνομαι ή έστω οραματίζομαι,
μα και επιθυμώ,
οι εκλογές αυτές των 4 χρόνων δεν έχουν καμία θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αυτό και μόνο, έρχεσαι στα λόγια μου!!! Ποτέ σε αυτή τη χώρα δεν αλλάζει τίποτα.. και αφού δεν άλλαξε τώρα, δεν θα αλλάξει ποτέ... Τουλάχιστον όμως μπορούμε να επιλέξουμε όσοι θέλουμε να αποκαλούμαστε "συνειδητοποιημένοι", να ζούμε με αξιοπρέπεια, να σεβόμαστε τους συμπολίτες μας, να παράγουμε και να εργαζόμαστε, να αποδεχόμαστε την ευθήνη των πράξεών μας, να προσπαθούμε μόνοι μας για το καλύτερο και να μην "παρακάμπτουμε" τις διαδικασίες με μέσα του "παρακράτους", να πάψουμε να καταδικάζουμε το διαφορετικό, και να αντικαταστήσουμε το να "ακούμε" με το να "σκεφτόμαστε". Αυτό δεν ξέρω αν θα μας κάνει πλούσιους ή διάσημους, ξέρω όμως πως θα μας κάνει πρώτα απ' όλα ανθρώπους (και όχι άγρια θηρία που κυνηγάνε στη ζούγκλα) και έπειτα ίσως μας κάνει και ελεύθερους!
Καλό βράδυ, φιλικά,
thinkpad


φιλε, πρέπει να είσαι τρελλό πασοκάκι, ε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Καλά, φαίνεται πως άσκοπα αναλώνομαι να πείσω άτομα τα οποία στην ουσία με τα σχόλιά τους δεν κάνουν τίποτα παραπάνω από trolling , και καταστρέφουν τη συζήτηση, υπονομεύοντας όσα γράφω... Αγόρι μου, rempeskes, αν από όσα έγγραφα όλο το βράδυ και σήμερα, κατάλαβες πως είμαι "πασοκάκι" και μάλιστα "τρελό" προφανώς, υπάρχει κάποιο θέμα επικοινωνίας, και αντίληψης... Επίσης, από τη στιγμή που βλέπω πως αρχίζετε και πάλι να κάνετε όπως σας μάθανε και να βάζετε ταμπέλες στους συνομιλητές σας, θεωρώ πως η συζήτηση υποβαθμίζεται τόσο που καταντά "εκλογική" και επομένως εγώ δεν έχω θέση σε αυτή... Ειλικρινά πάτνως πολλές φορές απορώ με με τον τρόπο που συνεχίζετε να ζείτε και να αντιλαμβάνεστε όσα βλέπετε... Τί να πεί κανείς;;; Πρόβλημα αντίληψης;; δεν νομίζω, μάλλον απλώς αδιαφορία αλλά σε τραγικό και επικίνδυνο πλέον βαθμό...
Έμμα, ευχαριστώ , για όσα είπες, κι εγώ αυτά πιστεύω, οι εκλογές κάθε 4 χρόνια δεν έχουν θέση σε μια γνήσια δημοκρατία, αλλά απ' όσο φαίνεται από εδώ , οι πολίτες απέχουν έτη φωτός από κάτι τέτοιο... (εξ' άλλου κάθε λαός έχει το πολίτευμα και τους κυβερνήτες που του αρμόζουν... )
Αυτά από εμένα σήμερα, ευχαριστώ, όσους από χθές συμμετείχαν σε έναν γνήσιο εποικοδομητικό διάλογο μαζί μου , που ελπίζω να μας οφέλησε όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ΑΚΥΡΟ, ΛΕΥΚΟ και ΑΠΟΧΗ είναι υπέρ του πρώτου κόμματος
...
Για να λήξει αυτή η παρανόηση: Άκυρο - Λευκό - Αποχή είναι ΤΟ ΙΔΙΟ. Δεν μετράνε πουθενά. Είναι σαν να μην ψήφισες ποτέ.

Σε πολύυυ παλιούς νόμους το λευκό προσμετρώταν υπέρ του 1ου κόμματος, αλλά αυτό έχει αλλάξει εδώ και πολλά χρόνια. Απλώς διαβάστε τον εκλογικό νόμο. Αναφέρεται καθαρά ότι λευκά και άκυρα δεν μετρώνται καν. Δεν ενισχύεις αλλά ΟΥΤΕ και αποδυναμώνεις κανέναν.

Last: ψήφος σε κόμματα που τελικά δεν μπαίνουν βουλή επίσης είναι το ίδιο σαν να ψήφισες λευκό ή άκυρο. Δεν προσμετρώνται πουθενά. Το μόνο που επηρεάζεις είναι στο να κάνεις λίγο πιο "δύσκολο" το έργο των κομμάτων που παλεύουν για το 3% να μπουν βουλή (γιατί ρίχνεις το ποσοστό τους).
Ωστόσο, στην κατανομή των εδρών μεταξύ των κομμάτων που μπαίνουν βουλή, θα μετρήσουν σαν "βάση" μόνο οι ψήφοι που έλαβαν τα κόμματα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Για να λήξει αυτή η παρανόηση: Άκυρο - Λευκό - Αποχή είναι ΤΟ ΙΔΙΟ. Δεν μετράνε πουθενά. Είναι σαν να μην ψήφισες ποτέ.

Σε πολύυυ παλιούς νόμους το λευκό προσμετρώταν υπέρ του 1ου κόμματος, αλλά αυτό έχει αλλάξει εδώ και πολλά χρόνια. Απλώς διαβάστε τον εκλογικό νόμο. Αναφέρεται καθαρά ότι λευκά και άκυρα δεν μετρώνται καν. Δεν ενισχύεις αλλά ΟΥΤΕ και αποδυναμώνεις κανέναν.

Last: ψήφος σε κόμματα που τελικά δεν μπαίνουν βουλή επίσης είναι το ίδιο σαν να ψήφισες λευκό ή άκυρο. Δεν προσμετρώνται πουθενά. Το μόνο που επηρεάζεις είναι στο να κάνεις λίγο πιο "δύσκολο" το έργο των κομμάτων που παλεύουν για το 3% να μπουν βουλή (γιατί ρίχνεις το ποσοστό τους).
Ωστόσο, στην κατανομή των εδρών μεταξύ των κομμάτων που μπαίνουν βουλή, θα μετρήσουν σαν "βάση" μόνο οι ψήφοι που έλαβαν τα κόμματα αυτά.

και μιας και εγραψες,
για πες ετσι για το στορυ,
τι θα ψηφιζες;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top