Αντιρατσιστικά Νομοσχέδια: Προθέσεις και προεκτάσεις

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καταρχάς μου κάνει εντύπωση που δεν έχει δημιουργηθεί ήδη σχετικό θέμα.

Θα μιλήσω πολύ συγκεκριμένα για το πώς βλέπω εγώ τα πράγματα και όσο πιο απλά γίνεται.
Ελπίζω να μην το υπεραπλουστεύσω.

Ως κομμουνιστής είμαι de facto κατά του ρατσισμού. Όχι μόνο δε θεωρώ καμία εθνικότητα ή φυλή ιδιαίτερη και ανώτερη, αλλά επιδιώκω να στηρίξω και να δεχθώ την στήριξη και την αλληλεγγύη από τον λαό-εργατική τάξη οποιασδήποτε χώρας.

Ο εθνικισμός και ο ρατσισμός είναι άρρηκτα συνδεδεμένοι με τις ισχύουσες σχέσεις παραγωγής. Η αστική τάξη που κατέχει την εξουσία τώρα και επιβάλλει αυτό το άθλιο οικονομικό σύστημα, τον καπιταλισμό, έχει άμεσο συμφέρον από τον εθνικό σοβινισμό, αλλά και από τον φασισμό-δικτατορία ενίοτε.
Άρα ο πόλεμος κατά του ρατσισμού (αφήνω τα άλλα χάριν συντομίας) είναι συνυφασμένος με την πάλη για την ανατροπή της σημερινής άρχουσας τάξης και την ριζική αλλαγή των σχέσεων παραγωγής.

Και μπαίνω στο θέμα.

Δεν είμαι αντίθετος με την προώθηση ενός αντιρατσιστικού νσ γενικά, γιατί αυτό θα μπορούσε έστω και λίγο να βοηθήσει στην στήριξη ευαίσθητων ομάδων, αλλά ο ρατσισμός δεν εξαλείφεται με νομοθεσίες. Τα εγκλήματα, βέβαια και οι απειλές κατά της σωματικής ακεραιότητας είναι ΉΔΗ ποινικά εγκλήματα, άσχετα που οι γνωστοί τραμπούκοι έχουν το ελεύθερο από τους μπάτσους.
Θέλω να πω, δηλαδή, ότι δεν υπάρχει τώρα κανένα ιδιαίτερο νομικό κενό. Ανοχή υπάρχει και «στραβά μάτια».

Το θέμα, όμως, είναι ότι από ό,τι φαίνεται, τα αντιρατσιστικά που κατεβάζουν τα αστικά κόμματα - κόμματα αστικής διαχείρισης, περιλαμβάνουν κομμάτια από πλαίσιο της ΕΕ η οποία με προκάλυμμα τον ρατσισμό, αφήνει περιθώρια σε διώξεις κατά του εργατικού κινήματος, αφού ποινικοποιεί την άρνηση ή την διαφορετική εκδοχή από την κυρίαρχη των αστικών τάξεων της ΕΕ ιστορικών γεγονότων.
Για παράδειγμα, θα μπορούσε να θεωρηθεί έγκλημα, το να πει κανείς, ότι κακώς έγινε η εισβολή στην Γιουγκοσλαβία από το ΝΑΤΟ, αφού το Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης αποφάσισε ότι συντελείτο γενοκτονία στην Γιουγκοσλαβία.
Μυαλό έχετε, μπορείτε να σκεφτείτε τις προεκτάσεις αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Το έχω ξανααναφέρει αλλά δεν πειράζει https://www.902.gr/eidisi/politiki/8...-einai-ypoptoi-gia-extremismo-kai-tromokratia.
Το παραπάνω νομοσχέδιο δεν έρχεται λόγω έξαρσης του φαινομένου του ρατσισμού. Έχει έρθει προς συζήτηση πριν την άνοδο της χ.α. καθώς πρέπει να εισαχθεί στην ελληνική νομοθεσία η απόφαση που πάρθηκε εδώ και καιρό από την ΕΕ περί εξίσωσης κομμουνισμού και φασισμού αλλά και ποινικοποίησης της αντίδρασης στην ισχύουσα πολιτική. Η θεωρία των δύο άκρων που εισάγει και η οποία προπαγανδίζεται διαρκώς από αστικά κόμματα μόνο κακό μπορεί να κάνει στο εργατικό κίνημα και στην αντιμετώπιση του φαινομένου του ρατσισμού. Ο ρατσισμός μπορεί να αντιμετωπιστεί μόνο αν απομονωθούν οι εκφραστές του παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και για να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι, ένα από τα κομμάτια της απόφασης αυτής της ΕΕ είναι το εξής:

«Η παρούσα απόφαση - πλαίσιο δεν εμποδίζει κράτος - μέλος να θεσπίζει διατάξεις εθνικού δικαίου με τις οποίες επεκτείνεται το πεδίο εφαρμογής (...) σε εγκλήματα που απευθύνονται εις βάρος ομάδας προσώπων, η οποία προσδιορίζεται βάσει άλλων κριτηρίων εκτός από εκείνα της φυλής, του χρώματος, της θρησκείας, των γενετικών καταβολών ή της εθνικής ή εθνοτικής καταγωγής, όπως είναι αυτά της κοινωνικής θέσης ή των πολιτικών πεποιθήσεων»

--------------------

«
[...]
Οι κίνδυνοι από την απόφαση της ΕΕ που ενσωματώνει το νομοσχέδιο
Παρ' όλ' αυτά, μόνη η υποκρισία ή το ατελέσφορο τέτοιων νομοθετικών παρεμβάσεων μέσα στο αστικό πολιτικό σύστημα δε θα οδηγούσε το Κομμουνιστικό Κόμμα στη συγκεκριμένη αντίδρασή του, αν το νομοσχέδιο και κυρίως η απόφαση της ΕΕ που βρίσκεται πίσω από αυτό, δεν έκρυβαν συγκεκριμένες παγίδες για το εργατικό - λαϊκό κίνημα και την πολιτική του πρωτοπορία, το ΚΚΕ.

Για παράδειγμα, η πλειάδα εργατικών σωματείων, ομοσπονδιών, συλλόγων που καταδίκασαν την ιμπεριαλιστική επέμβαση στη Γιουγκοσλαβία, τα εκατομμύρια λαού που συμμετείχαν στις διαδηλώσεις θα μπορούσαν να βρεθούν στα δόκανα του προτεινόμενου «αντιρατσιστικού» νόμου που υιοθετεί την απόφαση της ΕΕ, αφού, σύμφωνα με τις αποφάσεις των ιμπεριαλιστικών οργανισμών και διεθνών δικαστηρίων, η επέμβαση δεν έγινε για να προωθηθούν τα συμφέροντα των ιμπεριαλιστών στα Βαλκάνια, αλλά για να σωθεί δήθεν μέρος του πληθυσμού από τις «εθνοκαθάρσεις» του Μιλόσεβιτς.

Στις Βαλτικές χώρες, θεωρείται έγκλημα πολέμου και έχουν ασκηθεί διώξεις σε όσους εγκωμιάζουν ή δεν καταδικάζουν την ηρωική δράση του Κόκκινου Στρατού που τσάκισε τους φασίστες κατακτητές, γιατί έτσι συμφέρει να ξαναγράψουν την Ιστορία οι νεκραναστημένοι συνεργάτες των ναζί κατακτητών που απολαμβάνουν την προστασία της ΕΕ. Με ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, ο λιμός στην Ουκρανία την περίοδο 1932 - 33, θεωρείται ως «τεχνητός» λιμός και αναγνωρίζεται ως έγκλημα κατά του ουκρανικού λαού και της ανθρωπότητας. Ανάλογη προσπάθεια να αναγνωριστεί ως έγκλημα πολέμου γίνεται και με το Κατίν, όπου ΕΕ, κράτη - μέλη και άλλοι ιμπεριαλιστικοί οργανισμοί -που δήθεν ανησυχούν για την άνοδο του ναζισμού- έχουν αναλάβει το ρόλο του διαφημιστή της χαλκευμένης από τον ίδιο τον Γκέμπελς συκοφαντίας σε βάρος της ΕΣΣΔ για τη σφαγή στο Κατίν.

Αρα, αξιοποιείται η συγκεκριμένη απόφαση, για να ποινικοποιηθεί η ιδεολογικο-πολιτική άποψη και η αποτίμηση ιστορικών γεγονότων που έρχονται σε αντίθεση με τα συμφέροντα της αστικής τάξης.
[...]

»

Απόσπασμα από άρθρο στον Ριζοσπάστη: https://www.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=7457027
--------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το θέμα, όμως, είναι ότι από ό,τι φαίνεται, τα αντιρατσιστικά που κατεβάζουν τα αστικά κόμματα - κόμματα αστικής διαχείρισης, περιλαμβάνουν κομμάτια από πλαίσιο της ΕΕ η οποία με προκάλυμμα τον ρατσισμό, αφήνει περιθώρια σε διώξεις κατά του εργατικού κινήματος, αφού ποινικοποιεί την άρνηση ή την διαφορετική εκδοχή από την κυρίαρχη των αστικών τάξεων της ΕΕ ιστορικών γεγονότων.

Το συγκεκριμενο αντιρατσιστικο νομοσχεδιο που -κατεβαινει ακομη- στην βουλη,αν δεν κανω λαθος,διωκει ποινικα αυτον που δεν αναγνωριζει το ολοκαυτωμα.Δεν γινεται νυξη σε αλλο ιστορικο γεγονος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει ακριβώς για το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο αλλά παίρνοντας πληροφορίες από δω κι από κει ...έχω την εντύπωση ότι παρά είναι αντιρατσιστικό σε σημείο υπερβολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Το μόνο που μας έκαιγε αυτήν την εποχή με τα τόσα προβλήματα και με την ισοπέδωση κάθε κοινωνικής και εργατικής κατάκτησης που είχε γίνει από το 1950 και μετά είναι το αντιρατσιστικό. Δυστυχώς, με το αντιρατσιστικό δε χορταίνει η κοιλιά των 439.000 παιδιών που ζουν στην Ελλάδα κάτω από το όριο της φτώχειας ούτε θα μεγαλώσει η σύνταξη των παππούδων μας που τους έχουν φτάσει σε απαράδεχτη κοινωνική εξαθλίωση. Το μόνο που κάνουν είναι να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο. Το αντιρατσιστικό δε θα λυθεί με νομοσχέδια και τέτοια κατασκευάσματα αλλά με την θέληση κάποιων ακραίων κομματικών οργανώσεων και από τις δύο πλευρές να μαζευτούν και να κοιτάξουν να βοηθήσουν για να σωθεί η χώρα. Εννοείται για μένα ότι πρώτα ως Έλληνας θέλω να χορτάσω τα ελληνάκια που πέφτουν από την πείνα στα διαλείμματα κάτω σαν κοτόπουλα κι ύστερα οτιδήποτε άλλο. Δε νομίζω να λέω κάτι ρατσιστικό. Λέω το αυτονόητο. Πρώτα βοηθάς τους δικούς σου ανθρώπους κι αν λύσεις αυτά τα προβλήματα πας και σε κάτι περαιτέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εννοείται για μένα ότι πρώτα ως Έλληνας θέλω να χορτάσω τα ελληνάκια που πέφτουν από την πείνα στα διαλείμματα κάτω σαν κοτόπουλα κι ύστερα οτιδήποτε άλλο. Δε νομίζω να λέω κάτι ρατσιστικό. Λέω το αυτονόητο. Πρώτα βοηθάς τους δικούς σου ανθρώπους κι αν λύσεις αυτά τα προβλήματα πας και σε κάτι περαιτέρω.

Όχι ρε, τι ρατσιστικό? Απλά λες ότι προτεραιότητα επιβίωσης δίνεται με βάση την εθνικότητα. Είμαστε πρώτα Έλληνες και μετά άνθρωποι. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
«Θέλω να είμαι ωραίο δείγμα ανθρώπου Έλληνος. Να σκοπός μιας ζωής! Δουλεύοντας για τον Ελληνισμό, δουλεύω για τον εαυτό μου. Θέλω να ξοδέψω την ψυχή μου μέσα στο έθνος μου, σε μια αλληλεγγύη με τους συμπατριώτες μου». Ίων Δραγούμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicky90

Νεοφερμένος

Η Νικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
«Θέλω να είμαι ωραίο δείγμα ανθρώπου Έλληνος. Να σκοπός μιας ζωής! Δουλεύοντας για τον Ελληνισμό, δουλεύω για τον εαυτό μου. Θέλω να ξοδέψω την ψυχή μου μέσα στο έθνος μου, σε μια αλληλεγγύη με τους συμπατριώτες μου». Ίων Δραγούμης.

και δεν μπορεις να φροντιζεις τους ελληνες ενω βοηθας και τους αλλους? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Όχι ρε, τι ρατσιστικό? Απλά λες ότι προτεραιότητα επιβίωσης δίνεται με βάση την εθνικότητα. Είμαστε πρώτα Έλληνες και μετά άνθρωποι. :worry:
Φυσικά.
Κι είναι απόλυτα λογικό για πολλούς λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Θέλω να πω, δηλαδή, ότι δεν υπάρχει τώρα κανένα ιδιαίτερο νομικό κενό. Ανοχή υπάρχει και «στραβά μάτια».
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Ακριβώς έτσι. Ανοχή υπάρχει. Απλά μετά την άνοδο και τα έκτροπα της ΧΑ (κατά τη γνώμη μου, καλά έκανε ο Ρουπακιώτης που αυστηροποίησε τους νόμους )χρειάζοταν να πάρει επιτέλους θέση η κυβέρνηση για αυτήν την κατάσταση (γιατί ως τώρα κοιμόταν) και να περάσει έστω ένα μήνυμα ότι δεν μπορεί ο καθένας να κάνει και να λέει ό,τι θέλει εις βάρος των άλλων.Βέβαια, όπως έχει γίνει αντιληπτό την κυβέρνηση την συμφέρει να αφήνει τη ΧΑ να αλωνίζει ελεύθερα....αλλά τέλος πάντων. Αυτό είναι άλλη ιστορία. Ας πούμε ότι για τα μάτια του κόσμου φαίνεται ότι το σύστημα δουλεύει.
Αλλά κάποια μέτρα αυτού του νομοσχεδίου είναι χαζά και υπερβολικά. Εντάξει είπαμε. Πχ αν πεις σε κάποια γυναίκα υποτιμητικά να πάει να πλύνει τα πιάτα της μπορεί να σε τραβήξει στα δικαστήρια στηριζόμενη σε αυτό το νόμο. Σεξιστικό μεν, αλλά κατευθείαν να το χαρακτηρίσουμε ρατσισμό; Θα μου πεις ο σεξισμός...φυλετική διάκριση δεν είναι; Δεν ξέρω, απλά φοβάμαι μην φτάσουμε και στο άλλο άκρο και τα πάντα θεωρούνται ρατσισμός. Ή ας πούμε που δεν επιτρέπεται στους ένστολους να φαίνεται το σταυρουδάκι στο λαιμό για να μην προσβάλλεται το θρησκευτικό συναίσθημα των αλλόθρησκων.
Βασικά, ούτε με νοιάζει αυτό το θέμα...αλλά δεν είναι λίγο τραβηγμένο αυτό; Δηλαδή, αν το πάρουμε από την πλευρά των χριστιανών θα πρέπει οι μουσουλμάνες να βγάζουν την μπούργκα τους μπροστά στους χριστιανούς για να μη θίγεται το θρησκευτικό συναίσθημά τους;
Πολύ μπλέκεται το πράγμα μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
και δεν μπορεις να φροντιζεις τους ελληνες ενω βοηθας και τους αλλους? :worry:

Πρώτα τους πατριώτες μου, το αίμα μου και μετά αν περισσεύει χρήμα και χρόνος βεβαίως και τους άλλους. Ταυτοχρόνως δε γίνονται τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicky90

Νεοφερμένος

Η Νικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Πρώτα τους πατριώτες μου, το αίμα μου και μετά αν περισσεύει χρήμα και χρόνος βεβαίως και τους άλλους. Ταυτοχρόνως δε γίνονται τα πράγματα.

ολα αυτα για την πατριδα και το αιμα ειναι απλα καταναλωση για τον κοσμο.

ολοι το ιδιο ειμαστε.

και επειδη βλεπω οτι πιστευεις στον θεο τοτε ειναι που θα επρεπε να βοηθας τους παντες χωρις ορια και χωρις να σκεφτεσαι την καταγωγη τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Φυσικά.
Κι είναι απόλυτα λογικό για πολλούς λόγους.

Με την ''λογικη'' του μισανθρωπισμου και του ναζισμου,ναι ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
ολα αυτα για την πατριδα και το αιμα ειναι απλα καταναλωση για τον κοσμο.

ολοι το ιδιο ειμαστε.

και επειδη βλεπω οτι πιστευεις στον θεο τοτε ειναι που θα επρεπε να βοηθας τους παντες χωρις ορια και χωρις να σκεφτεσαι την καταγωγη τους
Οκ τότε αφού είναι έτσι μην δώσεις φαγητό στο παιδί σου που πεινάει δωσε στου ξένου πρώτα.... μην σε πούνε και ρατσίστρια
Για να μπορείς να βοηθήσεις τους αλλους(κανείς δεν αντιλέγει σε αυτό ισα ισα..) πρέπει να βοηθήσεις πρώτα τον εαυτό σου πωσ να το κάνουμε δηλαδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicky90

Νεοφερμένος

Η Νικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Οκ τότε αφού είναι έτσι μην δώσεις φαγητό στο παιδί σου που πεινάει δωσε στου ξένου πρώτα.... μην σε πούνε και ρατσίστρια
Για να μπορείς να βοηθήσεις τους αλλους(κανείς δεν αντιλέγει σε αυτό ισα ισα..) πρέπει να βοηθήσεις πρώτα τον εαυτό σου πωσ να το κάνουμε δηλαδή


πρωτα θα βοηθησεις αυτον που εχει πιο πολυ αναγκη και οχι αυτον που προσταζει ''το αιμα''. αν ο ξενος εχει πιο πολυ αναγκη να βοηθησω αυτον. αν εχει ο ελληνας θα βοηθησω τον ελληνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Το οτι καποιος βοηθαει πρωτα το παιδι του και μετα το παιδι του γειτονα εμενα μου φαινεται απλη λογικη ...δε καταλαβαινω γιατι να χαρακτηριστω ρατσιστρια...καραμελα πια εχει γινει αυτο...δεν εχει να κανει με το αν συμπαθω η οχι το παιδι του γειτονα... πρωτα φροντιζω το σπιτι μου και μετα το σπιτι του αλλου...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Με την ''λογικη'' του μισανθρωπισμου και του ναζισμου,ναι ειναι.
Πολύ ενδιαφέρον.
Αν φροντίσω πρώτα τους Έλληνες που πεινάνε και μετά όλους τους υπόλοιπους,
είμαι μισάνθρωπος και ναζί.

Φαντάζομαι κι ότι στην Ελλάδα της ανεργίας που φτάνει το 30% (περ. 50% για νέους κάτω των 30),
πρέπει να βρουν δουλειά κι όσοι ξένοι έρχονται, αλλιώς θα είμαστε ρατσιστές/μισάνθρωποι/ναζί.
Λογικό, δεν αντιλέγω.

Το οτι καποιος βοηθαει πρωτα το παιδι του και μετα το παιδι του γειτονα εμενα μου φαινεται απλη λογικη ...δε καταλαβαινω γιατι να χαρακτηριστω ρατσιστρια...καραμελα πια εχει γινει αυτο...δεν εχει να κανει με το αν συμπαθω η οχι το παιδι του γειτονα... πρωτα φροντιζω το σπιτι μου και μετα το σπιτι του αλλου...:confused:
Είστε ναζί και μισείτε τους ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Σας έχουν ποτίσει τόσο πολύ με το δήθεν ρατσισμό που έχετε χάσει τη μπάλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
νταξ με το κουράζετε πολύ και μυρίσει τίποτα μάλλον κάποιοι αντιλαμβάνονται αλλιώς την "απλή λογική"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top