Τα ετερώνυμα έλκονται;

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Συχνά βλέπω γύρω μου ζευγάρια που παρότι δεν ταιριάζουν τόσο σαν άνθρωποι περνάνε πολύ καλά μαζι ενώ όχι μόνο δεν ταιριάζουν τα ενδιαφέροντα τους, αλλά ακολουθούν διαφορετικό τρόπο ζωής, χειρίζονται με άλλο τρόπο τα προβλήματα, έχουν μεγάλες διαφορές στον χαρακτήρα τους κτλ. Κι όμως μοιάζουν αχώριστοι!

Τελικα τι εχει μεγαλύτερη σημασία σε μια σχέση; Το να ταυτίζεσαι ή το να έχεις χημεία; Εσείς είχατε ποτέ σχέση με κάποιον, παρόλο που νιώθατε πως είστε η μέρα με την νύχτα μαζί τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ναι έχω τώρα μια τέτοια σχέση:inlove: (τα τελευταία 5 χρόνια δηλαδή)
Εμάς μας αρέσει πάρα πολύ που είμαστε διαφορετικοί, ο ένας συμπληρώνει τον άλλον και επειδή πιάνουμε συνήθως τα δύο αντίθετα άκρα ο ένας "τραβάει" τον άλλο λίγο προς το ¨σημείο ισορροπίας¨ και αυτό είναι καλύτερο και για τους δύο.

Να τονίσω πάντως ότι αν και διαφέρουμε στον χαρακτήρα, στις βασικές αρχές πάνω στις οποίες στηρίζεται η ζωή μας συμφωνούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Νομίζω πως το πιο σημαντικό είναι 1 ζευγάρι να έχει τις ίδιες αξίες, τα ίδια ethics. Προσωπικά έχει τύχει να καταλάβω μετά από λίγο καιρό ότι βλέπουμε τελείως διαφορετικά την κοινωνία κι ότι η ηθική του καθενός άγγιζε τελείως διαφορετικούς τομείς και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ξενερώσω και να τον αντιπαθήσω. Από αυτή την άποψη δεν θα μπορούσα να είμαι με διαφορετικό άτομο από μένα.

Όσον αφορά διαφορετικό lifestyle και χαρακτήρα, προσωπικά δεν θέλω κάποιον ίδιο με μένα, αλλά έχω καταλάβει ότι περνάω πολύ καλύτερα με κάποιον που ταιριάζουμε σαν στυλ και χαρακτήρα. Δηλαδή είναι σημαντικό να υπάρχουν κοινά ώστε να κάνουμε πράγματα μαζί που θα αρέσουν και στους 2.

Φυσικά είναι καθαρά το πώς βλέπω εγώ τα πράγματα, δεν με ξενίζει να βλέπω ζευγάρια τελείως διαφορετικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aligator21

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
[offtopic]@Palladin : Εάν είσαι αυτός που νομίζω... φτου σου!!! :D :D[/offtopic]

Ontopic ;)
Ζευγάρι χωρίς καυγάδες δεν είναι ζευγάρι! Δεν είπαμε να είναι και στα μαχαίρια όλη την ώρα, αλλά και οι διαξιφισμοί χρειάζονται. Είναι όλα μέσα στο κόλπο.

Εάν κάποιος με ρωτήσει το πιο είναι το ιδανικότερο ζευγάρι, θα του απαντήσω πως θα πρέπει να υπάρχουν τα κάτωθι κριτήρια :
  • Ειλικρίνεια
  • Εμπιστοσύνη
  • Σεβασμός
  • Αγάπη
Όλα τα υπόλοιπα έρχονται δεύτερα!

Υ.Γ. Μια τέτοια σχέση (αλά γάμος) περνάω κι εγώ και είμαι πανευτυχής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
[offtopic]@Palladin : Εάν είσαι αυτός που νομίζω... φτου σου!!! :D :D[/offtopic]
κοριτσάκι είμαι καλέ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πρέπει να είναι διαφορετικοί, άν και οι δύο είναι ύπιων τόνων θα βαριώντουσαν κάποια στιγμή, ΄'αν πάλι ήταν των άκρων θα τρογώντουσαν άσχημα, το να είναι κάποιος διαφορετικός όμως έχει ενδιαφέρων, όλα είναι με ισοροπία, το βλέπω και τώρα, όταν αγχώνετε ο ένας ο άλλος είναι ψυχρεμος έτσι υπάρχει εμπιστοσύνη και σταθερότητα.

Οταν ο ένας έχει όρεξη για καυγά και ο άλλος για συζήτηση μηλάς υψηλόφωνα και τα βγάζεις απο μέσα σου, έτσι πρέπει να είναι, κανείς δεν θέλει την βαρεμάρα αλλα ούτε και την υπερκινητικότητα σε μία σχέση, όλα πρέπει να έχουν μέτρο, άν ο ένας απο τους δύο δεν έχει ο άλλος πρέπει να το βάζει το μέτρο και να είναι αρμονικά.

Και το λέω εγώ που με τον άντρα μου είμαστε ο Βόριος με τον νότιο πόλο της γής, που δεν είναι καθόλου κοντά σε σχέση με την νύχτα και την μερα, πιστέψτε με;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aligator21

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
κοριτσάκι είμαι καλέ:P

Συγνωμη :redface:

όλα είναι με ισοροπία

Ω ναι! Νομίζω είναι η καταλληλότερη λέξη αυτή!

Και το λέω εγώ που με τον άντρα μου είμαστε ο Βόριος με τον νότιο πόλο της γής, που δεν είναι καθόλου κοντά σε σχέση με την νύχτα και την μερα, πιστέψτε με;)

Κοίτα σύμπτωση!!!
ΓΥΝΑΙΚΑ;;;;;;;;;;; ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :whistle::whistle:
(πλακίτσα εεε :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Στα βασικά πρέπει να ταιριάζεις, πχ στο πόσο θρησκόληπτος είσαι, στο τι θες από την ζωή σου, στο πως θες να μεγαλώσεις τα παιδιά σου, στο να βλέπεις με τον ίδιο τρόπο τις σχέσεις (δεν μπορεί ο ένας να θέλει swinging πχ - ακραίο παράδειγμα - και ο άλλος να είναι της μονογαμικότητας!)

Στα υπόλοιπα.. τελικά νομίζω πως η χημεία παίζει μεγαλύτερο ρόλο κι όχι το αν ντύνεσαι παρόμοια ή είσαι του ίδιου κοινωνικού επιπέδου.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aligator21

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
στο πως θες να μεγαλώσεις τα παιδιά σου

Γιατί πρέπει να συμβαδίζει αυτό;
Απλά θα πρέπει να βρεις μια μέση λύση και το σημαντικότερο είναι να μην κάνεις "μπαλάκια" τα παιδιά σου.

Στο παιδί θα πρέπει να δώσεις αρχές, που θέλω να πιστεύω όλοι (τουλάχιστον οι γνωστικοί) μας ξέρουμε τι σημαίνει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τα ετερώνυμα έλκονται. Τα ενδιαφέροντα και η κοινωνική στάση μόνο πρέπει να είναι κοινά. Πνευματική ταύτιση μπορεί να βοηθάει, αλλά δεν είναι το παν. Χρειάζεται μια αμοιβαία αίσθηση ότι κάτι λείπει και από τους δύο, και ότι ο άλλος το έχει. Η ταύτιση βοηθά στην κατανόηση και στην αλληλοεκτίμηση, όχι στην ουσία. Αυτό είναι ένα πολύ καλό θέμα που άνοιξες Angie, αλλά καλύτερα να πούμε ότι τα ετερώνυμα απλά κάνουν τη σχέση να διαρκέσει περισσότερο, όχι ότι οπωσδήποτε την εμποδίζουν να ξεκινήσει. 'Οταν αρχίζουν και αποκαλύπτονται οι συνήθειες και ο τρόπος σκέψης και ζωής του καθένα, οι σχέσεις κολλάνε κάπως όταν μιλάμε για ομώνυμα. Πολύ συχνά διαπιστώνω ότι παίζει ρόλο και η κοσμοθεωρία μας απέναντι στη ζωή, όταν αυτή είναι ισχυρή διαμορφώνει τρόπο ζωής και επηρεάζει την καθημερινότητα σε βαθμό που δεν φανταζόμαστε πολλοί.

Το μορφωτικό επίπεδο επίσης παίζει ρόλο, αλλά και τα χόμπυ- ενδιαφέροντα. Δεν είναι δυνατόν ο ένας να χτυπιέται στις χεβμεταλάδικες συναυλίες και ο άλλος να ακούει μπαλάντες, ούτε ο ένας να είναι κομματόσκυλο και ο άλλος αναρχικός, ούτε ο ένας φανατικός θρήσκος και ο άλλος αδιάφορος, γιατί ολόκληρη η στάση μας απέναντι στα πράγματα μπορεί να επηρρεάζεται ακόμα και από πράγματα που φαντάζουν δευτερεύοντα, όπως οι θρησκευτικές ή οι πολιτικές πεποιθήσεις, που ωστόσο δεν είναι καθόλου δευτερεύοντα. Πρόσφατα κάποια μου έλεγε πόσο πρόβλημα είχε με τον πρώην της που δεν την άφηνε να διαβάζει συγκεκριμένα βιβλία λόγω κολλήματος με τη θρησκεία του, κι αυτό ήταν ένας από τους λόγους καθημερινής προστριβής. Ούτε γίνεται εγώ να έχω γραμμένο το σόι μου και να έχω να δω συγγενή κάτι χρόνια, να αφήνω τους γονείς μου μακρυά από την προσωπική μου σχέση, κι εκείνη να ρωτάει την μητέρα της για το παραμικρό και σε περίπτωση γάμου (λέμε τώρα...μακρυά από μας), να έχει την απαίτηση η μαμά να είναι μαζί μας κάθε τόσο και να κάνουμε τακτικές επισκέψεις στο θείο, θεία κλπ.
Ούτε φυσικά είναι δυνατόν να είναι εκείνη συντηρητική στα πάντα και να σοκάρεται με τα υπονοούμενά μου και τα αστεία μου να μην τα καταλαβαίνει και να με θεωρεί διεστραμένο. 'Αρα χρειάζονται πολλά κοινά, όπως και κοινός κοινωνικός - κοσμοθεωρητικός προσανατολισμός και κοινά ενδιαφέροντα χρειάζονται, αλλά διαφορετικές ιδιοσυγκρασίες.

Γι'αυτό και οι άνθρωποι αργούν να βρουν το έτερον ήμισυ ή δεν το βρίσκουν κάθε μέρα. Σχέσεις περιορισμένης διάρκειας και περιορισμένης ευθύνης κάνουν όλοι, αλλά έτερον ήμισυ βρίσκεις μια, άντε δύο φορές στη ζωή σου. 'Η μήπως μόνο μία ; Γιατί μου φαίνεται τόσο σπάνιο ; Γιατί όταν βρεθούν δεν ξεκολάνε μετά εύκολα. Η έλξη είναι πιο ισχυρή όταν διαφέρουν ως χαρακτήρες. Θα γκαζώνει ο ένας, θα φρενάρει η άλλη, θα κάνει παρορμητισμούς ο ένας, θα ξέρει να περιμένει η άλλη, θα είναι αναποφάσιστος ο ένας, ο άλλος περισσότερο αποφασιστικός. Θα τα παίρνει στο κρανίο ο ένας, θα ξέρει να υποχωρεί ο άλλος, αλλιώς θα είναι ο πόλεμος των Ρόουζ ή μια πολύ βαρετή σχέση. Θες να δώσεις κάτι που ο άλλος θέλει να πάρει, έτσι δημιουργούνται οι σχέσεις. Τι νόημα έχει να δώσεις κάτι σε κάποιον που ήδη το έχει ;
Γι' αυτό το λένε και έτερον ήμισυ, το άλλο σου μισό, όχι το όμοιο. Αν μιλάς γι'αυτό ναι, τα ετερώνυμα πετυχαίνουν. Αν μιλάς γενικά για "διασκεδαστικές" σχέσεις περιορισμένης διάρκειας και περιορισμένης ευθύνης,συνήθως ισχύει το ''ο καλός ο μύλος τ'αλέθει όλα''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να συμβαδίζει αυτό;
Απλά θα πρέπει να βρεις μια μέση λύση και το σημαντικότερο είναι να μην κάνεις "μπαλάκια" τα παιδιά σου.

Στο παιδί θα πρέπει να δώσεις αρχές, που θέλω να πιστεύω όλοι (τουλάχιστον οι γνωστικοί) μας ξέρουμε τι σημαίνει αυτό.

Γιατί αν πχ ο ένας θέλει το παιδί του να πηγαίνει κατηχητικό και προσκόπους και ο άλλος όχι, θα έχεις πρόβλημα τελικά. Ειδικά με το πρώτο παράδειγμα! Ή αν ο ένας θεωρεί πως τα Πανεπιστήμια δεν χρησιμεύουν ιδιαίτερα πουθενά και προτιμά το παιδί του να γίνει τεχνίτης και ο άλλος θέλει το παιδί του να μορφωθεί.. Μη ξεχνάς πως ο καθένας έχει τα δικά του όνειρα και καλό είναι να ψιλοταυτίζονται αυτά, ώστε να μη δημιουργούνται τριβές! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aligator21

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γιατί αν πχ ο ένας θέλει το παιδί του να πηγαίνει κατηχητικό και προσκόπους και ο άλλος όχι, θα έχεις πρόβλημα τελικά. Ειδικά με το πρώτο παράδειγμα! Ή αν ο ένας θεωρεί πως τα Πανεπιστήμια δεν χρησιμεύουν ιδιαίτερα πουθενά και προτιμά το παιδί του να γίνει τεχνίτης και ο άλλος θέλει το παιδί του να μορφωθεί.. Μη ξεχνάς πως ο καθένας έχει τα δικά του όνειρα και καλό είναι να ψιλοταυτίζονται αυτά, ώστε να μη δημιουργούνται τριβές! :)

Για το πρώτο σου παράδειγμα, περί κατηχητικού, μπορείς να βρεις μέση λύση ή στην χειρότερη περίπτωση να υποχωρήσει ένας από τους 2 γονείς.
Αλλά ακόμα και εάν δεν γίνει κάτι τέτοιο πιστεύεις πως αυτός είναι λόγος για να μην ταιριάζει ένα ζευγάρι; Προσωπικά δεν νομίζω.

Για το 2ο, νομίζω πως το παιδί όταν φτάσει στην ηλικία αυτή, θα έχει μια εμπεριστατωμένη άποψη για το τι γίνεται στον κόσμο και μπορεί να αποφασίσει μόνο του, οι γονείς απλά θα πρέπει να δώσουν το ερέθισμα.


Γενικότερα δεν πιστεύω πως τέτοιου είδους διαφωνίας κρίνουν ένα ζευγάρι "ταιριαστό" ή όχι.
Τα προβλήματα ξεκινάνε σε πιο σοβαρά και σημαντικά θέματα. πχ θρησκεία όπως ανέφερε ο DrStrangelove.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Στα βασικά πρέπει να ταιριάζεις, πχ στο πόσο θρησκόληπτος είσαι, στο τι θες από την ζωή σου, στο πως θες να μεγαλώσεις τα παιδιά σου, στο να βλέπεις με τον ίδιο τρόπο τις σχέσεις (δεν μπορεί ο ένας να θέλει swinging πχ - ακραίο παράδειγμα - και ο άλλος να είναι της μονογαμικότητας!)

Στα υπόλοιπα.. τελικά νομίζω πως η χημεία παίζει μεγαλύτερο ρόλο κι όχι το αν ντύνεσαι παρόμοια ή είσαι του ίδιου κοινωνικού επιπέδου.. :)

Οχι απαραίτητα σε όλα αυτά, αν και συμφωνω με τον ΄τρόπο σκέψης διαφωνω, έχω ξανααναφέρει πόσο διαφορετική είμαι εγώ με τον άντρα μου και μου έλεγαν πώς μπορώ να ζώ έτσι, σου λέω λοιπόν ότι ακόμα και αυτά γίνοντε, π.χ. ο ένας σταματάει να είναι μονογαμικός και χαλαρώνει λίγο και ο άλλος σταματάει να είναι υπερβολικά εξτρίμ και να είναι και αυτός χαλαρός, άρα έχουν ισοροπία, απλά φένετε βουνό στην πράξη ενώ δεν είναι, απλά πρέπει να το ζείς για να το καταλάβεις;)

Γιατί αν πχ ο ένας θέλει το παιδί του να πηγαίνει κατηχητικό και προσκόπους και ο άλλος όχι, θα έχεις πρόβλημα τελικά. Ειδικά με το πρώτο παράδειγμα! Ή αν ο ένας θεωρεί πως τα Πανεπιστήμια δεν χρησιμεύουν ιδιαίτερα πουθενά και προτιμά το παιδί του να γίνει τεχνίτης και ο άλλος θέλει το παιδί του να μορφωθεί.. Μη ξεχνάς πως ο καθένας έχει τα δικά του όνειρα και καλό είναι να ψιλοταυτίζονται αυτά, ώστε να μη δημιουργούνται τριβές! :)

Κάτι σας διαφέυγει μου φένετε, το άν εγώ θέλω κατιχυτικο και ο άντρας θέλει προσκόπους μπορεί να είναι βάση των θέλω τους αλλα μην ξεχνάς ότι τελευταία και συμαντικότερη επιλογή έχει το παιδί, όταν δεν τα πέρνει τα γράμματα και έχει π.χ. καλυτεχνική φλέβα τι θα κάνω; θα το υποχρεώσω; τότε πέρνάει μία τρήτη γνώμη που μπροστά στην διαφορετικότητα των γονιών είναι ένα τίποτα, τι είναι αυτό; το ταλέντο.

Μπορεί να θέλω να γίνει επιστήμονας και το παιδί να θέλει να γίνει μηχανικός αυτοκινήτων, τι θα του πώ; μην πάς εγώ αυτό θέλω; δεν μπορείς, υπάρχει κλήση που το παιδί πρέπει να ακολουθήσει στις σπουδές και μείς κάνουμε τουμπεκι ψιλοκομένο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μάνια μου, σε γενικές γραμμές νομίζω πως έχει όντως σημασία τι θέλει και το παιδί, αλλά μη ξεχνάτε κάτι βασικό: το παιδί μέχρι να μεγαλώσει δέχεται ερεθίσματα από τους γονείς του και συνήθως ανάλογα κινείται μετά. Δλδ πως θα ήταν ποτέ δυνατόν εγώ να γίνω ..παιδί της Εκκλησίας, όταν και οι δύο μου γονείς πατάνε στην εκκλησία μόνο για γάμους και λοιπές κοινωνικές εκδηλώσεις; :confused: Ή πχ να αποφασίσω πως θέλω να νηστέψω, όταν δεν τους είδα ποτέ να νηστεύουν;

Τεσπά, ας μη ξεφεύγουμε από το θέμα μας που είναι η σχέση και όχι το πως θα μεγαλώσουν το παιδί τους, δύο άτομα με διαφορές θρησκευτικής συνείδησης. Απλά προσωπικά θεωρώ πως τέτοια θέματα μπορούν άνετα να δημιουργήσουν τριβή στο ζευγάρι τελικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια μου, σε γενικές γραμμές νομίζω πως έχει όντως σημασία τι θέλει και το παιδί, αλλά μη ξεχνάτε κάτι βασικό: το παιδί μέχρι να μεγαλώσει δέχεται ερεθίσματα από τους γονείς του και συνήθως ανάλογα κινείται μετά. Δλδ πως θα ήταν ποτέ δυνατόν εγώ να γίνω ..παιδί της Εκκλησίας, όταν και οι δύο μου γονείς πατάνε στην εκκλησία μόνο για γάμους και λοιπές κοινωνικές εκδηλώσεις; :confused: Ή πχ να αποφασίσω πως θέλω να νηστέψω, όταν δεν τους είδα ποτέ να νηστεύουν;

Τεσπά, ας μη ξεφεύγουμε από το θέμα μας που είναι η σχέση και όχι το πως θα μεγαλώσουν το παιδί τους, δύο άτομα με διαφορές θρησκευτικής συνείδησης. Απλά προσωπικά θεωρώ πως τέτοια θέματα μπορούν άνετα να δημιουργήσουν τριβή στο ζευγάρι τελικά :)


Ωραία θα σε ρωτήσω κάτι, κάποιος επέλεξε να είναι άθεος, τι γονείς όμως είχε; μπορεί κάποιος άθεος παρακαλώ να μας απαντήσει; μπορεί κάποιοι γονείς να είναι της Εκκλησίας και στα 15 του να επιλέξει να είναι άθεος, που είναι οι γονείς; μπορεί να έδωσαν αυτό το ερέθυσμα άλλα τελικά το παιδί επιλέγει τι θέλει. Πάντως δεν είμαστε οφ άν σκευτείς ότι η σχέση δεν είναι μόνο καθημερηνότητα αλλα και ευθύνες και τα παιδιά είναι μία απο αυτές;)

Οκ θα σου πώ στην δέυτερη παράγραφο, εγώ κάνω νυστία όλη την μεγαλοευδομάδα δεν τρώω ούτε λάδι, θυμιάζω καθημερινά και καμιά φορά κυριακές, ο άντρας μου δεν θέλει λιβάνια δεν μπορεί πολλύ τις Εκκλησίες και νυστέυει μόνο κρέας μεγαλοβδομάδα, κιόμως περιμένεις να πάει δουλειά και θυμιάζεις, το στομάχι μου δεν είναι δικαίωμα του, άρα δεν αφορά ο ένας τον άλλο τι κάνει, αφού δεν λέμε για παιδιά.

Μπορούν φτάνει να υπάρχει πραγματική αγάπη, το ξέρω πολύ καλά αυτό Αληθινή αγάπη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Συχνά βλέπω γύρω μου ζευγάρια που παρότι δεν ταιριάζουν τόσο σαν άνθρωποι περνάνε πολύ καλά μαζι ενώ όχι μόνο δεν ταιριάζουν τα ενδιαφέροντα τους, αλλά ακολουθούν διαφορετικό τρόπο ζωής, χειρίζονται με άλλο τρόπο τα προβλήματα, έχουν μεγάλες διαφορές στον χαρακτήρα τους κτλ. Κι όμως μοιάζουν αχώριστοι!
I really really really doubt the word "συχνα". Οπως το περιγραφεις, να μην εχουν πολλα κοινα και να διαφερουν σε βασικα πραγματα...ΚΑΙ να δειχνουν αχωριστοι. Οχι οτι ειναι αδυνατο, αλλά αμφιβαλλω οτι ειναι συχνο. Μπορει να φαινεται ετσι στους απεξω.

Καποιοι παραγοντες αναφερθηκαν ηδη, να μην επαναλαμβανομαστε. Ο Dr.Strangelove ανεφερε αρχικα οτι τα ετερωνυμα ελκονται σαν βασικο. Ομως τελικά απο το υπολοιπο κειμενο φαινεται οτι περισσοτερα κοινα χρειαζονται παρα διαφορετικά. Και συμφωνω.

Το ετερωνυμο της υποθεσης ειναι περιεργη ιστορια. Απο τη μια εχεις τα ενδιαφεροντα. Που βοηθαει πολυ αν υπαρχουν αρκετα κοινα γιατι τα μοιραζεσαι και περνας στιγμες, κανοντας κατι που σε γεμιζει, με το ατομο που αγαπας. And you cant beat that. Απο την αλλη δεν ειναι κακο να υπαρχουν και καποια διαφορετικα ενδιαφεροντα τα οποια μπορει ο ενας να ανακαλυψει μεσω του αλλου. Ομως το να υπαρχουν αρκετα κοινα, ειναι πολυ σημαντικο.

Απο την αλλη εχεις τις κοσμοθεωριες, αντιληψεις, αρχες, πεποιθησεις. Μανικι αυτο.Γιατι ειναι ο τροπος σκεψης σου, βαση του οποιου θα κρινεις, θα επιλεγεις, και θα πραττεις καθετι, σε καθημερινη βαση. Δεν ειναι πολυ συμβατό να εχεις πολυ και πολλες διαφορετικες με τον ανθρωπο σου. Και αυτη η κατηγορια ισως ειναι πιο σημαντικη απο αλλες, γιατι εδω εσκλειεται και το πως θα αντιδρασεις απεναντι σε ενα ατομο που βλεπει τα πραγματα διαφορετικα, που εχει διαφορετικα ενδιαφεροντα, και ειναι το ατομο με το οποιο εχεις συναψει σχεση.

Φυσικά , αν ειναι και τα 2 ατομα νίντζα , δε χρειαζεται τιποτα αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Φυσικά και μπορούν να έλκονται και τα ετερώνυμα.


Είναι πάρα πολύ ωραίο να συμπληρώνει ο ένας τον άλλον, να δίνεις και να παίρνεις ταυτόχρονα, να ανακαλύπτεις μία εντελώς διαφορετική προσωπικότητα, όσον αφορά τα ενδιαφέροντα, αλλά και τον τρόπο ζωής. And, surprise, η ερωτική χημεία μπορεί να ταιριάζει τέλεια μεταξύ των δύο ατόμων, άσχετα αν έχουν διαφορετικό τρόπο διαβίωσης.

Μπορεί να έχουν διαφορετικό τρόπο ζωής και διαφορετικά ενδιαφέροντα, ο ένας να κάνει πράγματα που δεν κάνει ο άλλος, να ακούνε ακόμα και εντελώς διαφορετική μουσική, αλλά να έχουν κοινά βιώματα, κοινές εμπειρίες, να είναι ο ένας το "μισό πορτοκάλι" του άλλου.

Impossible is nothing. Ενδιαφέροντα, ηλικίες, αποστάσεις μπορούν να γεφυρωθούν αν υπάρχει χημεία και θέληση.







Ouch...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έλκονται αλλά εγώ είμαι αυτή την στιγμή η μέρα και ο δικός μου η νύχτα...
Εμφανισιακά και μόνο είμαι η κυρία και είναι το ρεμάλι στο ντύσιμο :P
Και ξεκινώντας από εκεί σε όλα είμαστε αντίθετοι...σε όλα όμως... Εγώ αγχωτική, με πρόγραμμα και οργάνωση, ο δικός μου στον κόσμο του... Μπορώ να χαλαστώ για τα πάντα, αναίσθητος μέχρι αηδίας... Είμαι αρκετά νευρική, μπορώ να ουρλιάζω, να οδύρομαι αν με πειράξει κάτι ενώ αυτός είναι η προσωποποίηση της ηρεμίας... Μμμμ... λατρεύω να ταξιδεύω με παρέα, λατρεύει να ταξιδεύει μόνος του όλο τον κόσμο... Θέλω μπουζούκια,club και in μπαράκια... Θέλει χαλαρά πράγματα, ήσυχα με φαγητό και κρασάκι... Και η λίστα μπορεί να συνεχιστεί επ΄αόριστον :P

Για τα παιδιά έχουμε εννοείται διαφορετικές σκέψεις για τον τρόπο διαπαιδαγώγησης :P

Και μέσα όμως σε αυτό το χάος συνυπάρχουμε αρμονικά...Δεν ξέρω αν φταίει ο έρωτας... ξέρω όμως ότι έχουμε φοβερή χημεία η οποία μας έχει δέσει απίστευτα... Επίσης κανένας δεν καταπιέζει τον άλλον σε καμία περίπτωση (όταν έγινε αυτό σε μια κρίσιμη περίοδο απλά χωρίσαμε :/:)... Είναι θέλουμε και δεν θέλουμε (και ναι οκ...συμβιβαζόμαστε πλέον)... Ποτέ δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου με κάποιον τόσο έξω από εμένα αλλά βλέπω ότι με βοηθάει στο να αλλάζω...να βλέπω πολλά πράγματα διαφορετικά και να εξελίσσομαι... Ναι υπάρχουν στιγμές που "αγχώνομαι" με την διαφορετικότητά μας, που μερικές φορές νιώθω ότι δεν μπορεί να υπάρξει μέλλον με τόσες τεράστιες διαφορές που έχουμε αλλά μέχρι να έρθει το τέλος ζω σε αυτή την τρέλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε θελω να σε στενοχωρησω, αλλα η τελευταια διαπιστωση σου μαλλον θα βγει αληθινη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Εσύ είσαι αυτό που λέμε...Πάρ' τον στον γάμο σου να σου πει και του χρόνου :P

Όταν μιλάει η λογική...κι εγώ θεωρώ πως δεν... κάποια στιγμή θα το ξανά διαλύσουμε :/:
Αλλά ζώντας μαζί του δεν βρίσκω λόγο να τελειώσουμε... Καμία από τις διαφορές μας δεν μας δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα...Και βασικά το βλέπω ότι αλληλοσυμπληρωνόμαστε... :worry:

με άγχωσες τώρα :pfff: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top