Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
H τρέλα ειναι καλο πραγμα. Εγω δηλωνω 7 χρονων και το ενθαρυντικο ειναι οτι μου το επιβεβαιωνει και ο περιγυρος :P

Παντως νομιζω πιο ενδιαφερον ερωτημα ειναι, ποση διαφορα , συνηθως, βοηθαει να υπαρχει μεταξυ ανδρα και γυναικας. Και για να μιλησουμε και πιο σωστα, αναφερετε και την πνευματικη ηλικια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν ξέρω εγώ δεν το βλέπω με νούμερα...Εξαρτάται τι χημεία έχεις με τον άλλον. Έτυχε να είμαι και με άτομο που ήταν 8 χρόνια μεγαλύτερος και να μη βγάζουμε άκρη - άσε που ένιωθα τη διαφορά ηλικίας συνέχεια λόγω της μίζερης φύσης του ή με συνομίληκο που ήταν εντελώς ανώριμος. Ενώ τώρα με τον άντρα μου αν και 14 χρόνια μεγαλύτερος, είναι σαν να μην υπάρχει διαφορά ηλικίας...γι' αυτό πιστεύω πως δεν υπάρχουν σταθερές σε αυτά τα θέματα. Εξαρτάται πως θα κολλήσεις με τον άλλον
.:inlove:

Όσο για το πνευματικό επίπεδο, όλοι οι άνθρωποι έχουν διαφορετικό σε διαφορετικές ηλικίες, οπότε βράστα! χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Mα γιαυτο τα νουμερα ειναι σχετικά. Επειδη αλλο η λικια του σωματος και αλλο του πνευματος. Και αναλογα και το τι εχει ζησει ο καθενας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Mα γιαυτο τα νουμερα ειναι σχετικά. Επειδη αλλο η λικια του σωματος και αλλο του πνευματος. Και αναλογα και το τι εχει ζησει ο καθενας. :)

απλά υπάρχουν μερικές "Universal truth" για μένα... Δλδ, αν εγώ είμαι 19 χρονών φοιτήτρια και ο άλλος 25 ετών και εργαζόμενος τότε ε, δεν γίνεται, ναι είναι μόλις 6 χρόνια θεωρητικά η διαφορά αλλά στην πράξη είναι τερατώδης!

Αν μου λες ότι τα 6 χρόνια είναι σε ηλικίες 26-32 πχ. τότε οκ, έχει καλύτερες πιθανότητες!

Επίσης, προφανώς υπάρχουν 35-αρηδες που είναι "χειρότεροι" από 20-αρηδες και 20-αρηδες που "γέρασαν" πριν την ώρα τους, αλλά από κει και πέρα κάποια πράγματα είναι λίγο πολύ απαραίτητα για να πάει καλά η σχέση. όχι? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οφ κορς !

Παντως και στο παραδειγμα που ανεφερες (ετσι για να σου παω λιγο κοντρα για αλλαγή :P ) δεν αποκλειεται να ειναι μικρη η διαφορά, αναλογα με τα ατομα. Αλλα ναι το πιο πιθανο ειναι οπως το ειπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Οφ κορς !

Παντως και στο παραδειγμα που ανεφερες (ετσι για να σου παω λιγο κοντρα για αλλαγή :P ) δεν αποκλειεται να ειναι μικρη η διαφορά, αναλογα με τα ατομα. Αλλα ναι το πιο πιθανο ειναι οπως το ειπες.

σαφώς και γίνεται... το παράδειγμα το παίρνω από μένα... Μετά το 9-5 καθημερινά (MInimum) το ΑΠΟΛΥΤΩΣ τελευταίο πράγμα που έχω κουράγιο να κάνω πάντως είναι να βρεθώ με τους φίλους μου και να διασκεδάσουμε μέχρι πρωίας ["έλα μωρέ δεν πάμε αύριο στο μάθημα δεν τρέχει και τπτ!"] όπως έκανα όταν ήμουνα 19 :P.. Και με την ίδια λογική άλλα πράγματα έχει συνήθως διάθεση και κουράγιο ο φοιτητής από ότι ο εργαζόμενος... Και άλλες ευθύνες φυσικά! ;)

Ε, ναι, λοιπόν, το ομολογώ! Στο συγκεκριμένο τόπικ έκρινα εξ ιδίων τα αλλότροια! :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βρε δε λεμε αν ταιριαζουν τα ατομα λογω ωραριων , κοπωσης κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Βρε δε λεμε αν ταιριαζουν τα ατομα λογω ωραριων , κοπωσης κλπ.

κι όμως, κατ'εμέ παίζει ρόλο και αυτό... Αν ήμουν στις Σεύχέλες (όπως στο καλό γράφονται αυτές! :P) και η μόνη μου έγνοια ήταν ξέρω γω το να κάθομαι (lifestyle "sex and the city" ένα πράγμα:P) είμαι σίγουρη ότι θα μπορούσα να ταιρίαξω με πολύ περισσότερους ανθρώπους από ότι εδώ στο Ατήνα :P. Και σαφώς θα μου ήταν αδιάφορο αν ήταν 6, 26 ή 46!

[καλά αυτό το 6 βγάλτε το μην με πάνε και μέσα!:P:P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βρε παιζει, αλλα δε συζηταγαμε αυτο :P Οταν ανεφερες το παραδειγμα 19 φοιτητρια - 25 εργαζομενος, συζητουσαμε για νοητικα πραγματα, πνευμα,ωριμοτητα κλπ. Οχι για το αν βολευει σαν ζωη. Εννοειται οτι εχεις δικιο και παιζει ρολο μεγαλο, αφου τετοια ατομα δε θα μπορουν καλα καλα να ειναι μαζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Βρε παιζει, αλλα δε συζηταγαμε αυτο :P Οταν ανεφερες το παραδειγμα 19 φοιτητρια - 25 εργαζομενος, συζητουσαμε για νοητικα πραγματα, πνευμα,ωριμοτητα κλπ. Οχι για το αν βολευει σαν ζωη. Εννοειται οτι εχεις δικιο και παιζει ρολο μεγαλο, αφου τετοια ατομα δε θα μπορουν καλα καλα να ειναι μαζι.
Το πρόβλημα ειδικά είναι αν είναι σε "διαφορετικές φάσεις της ζωής τους". :) (κλεμμένο :redface:)

19-25 είναι κάπως αξιοσημείωτο κενό, αλλά εξαρτάται φυσικά από σχέση σε σχέση. Αν η δεκαεννιάχρονη (ή ο δεκαεννιάχρονος, για να το καλύψουμε τυπικά :P) είναι... στον ροζ φοιτητικό κόσμο - χωρίς να δίνει σημασία στο ωράριο του 25χρονου εργαζόμενου - προφανώς κι είναι δύκολο. :)






Υ.γ.: Μπορεί φυσικά να εργάζεται το 19χρονο και όχι το 25χρονο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
H προσωπική μου εμπειρία πάντως έχει δείξει πως η σχέση φοιτήτριας - εργαζόμενου, μπορεί άνετα να δουλέψει, αρκεί ο εργαζόμενος να μην είναι από εκείνους τους εργαζόμενους που δουλεύουν σαν σκυλιά λες και δεν υπάρχει αύριο και η φοιτήτρια δεν είναι καμιά φοιτήτρια - ρεμάλι που σκέφτεται μόνο βόλτες και καφέδες, οπότε έτσι μπορεί να βρεθεί μια χρυσή τόμη. Τουλάχιστον εγώ υπ' αυτές τις συνθήκες είχα σχέση για σχεδόν 2 χρόνια! :)

Αλλά για να επιστρέψουμε στο θέμα μας.. η διαφορά ηλικίας αν δεν είναι τεράστια (το τεράστια είναι σχετικό φυσικά), δεν μπορεί να αποτελέσει κριτήριο επιτυχίας μιας σχέσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Θα κάνατε μια σχέση με ένα κατά πολύ μεγαλύτερό σας άτομο?

Θα έκανα, θεωρώ ότι η σχέση μπορεί να υπάρξει ανεξάρτητα από τη διαφορά ηλικίας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

Η Seniorita.Irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Τι να πω κι εγώ που πάει κάτι να γίνει με 20χρονο που μόλις τελείωσε τις σπουδές του και ουσιαστικά βρίσκεται στη φάση του "εργαζόμενου". Βασικά από τις εξομολογήσεις στην αδερφή μου φαίνεται καψούρης. Εμένα μ' αρέσει πάρα πολύ και εξωτερικά αλλά και όσον αφορά εσωτερικό κόσμο. Οπότε θα προχωρήσω. Τι λέτε, θα υπάρξει πρόβλημα το ότι είμαστε σε άλλη φάση (εγώ μαθήτρια ακόμα); Φοβάμαι βέβαια πως βγαίνω offtopic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Θα κάνατε μια σχέση με ένα κατά πολύ μεγαλύτερό σας άτομο?

Με κατα πολυ μεγαλυτερο..απο-και-κλειεται!
Με κατα πολυ μικροτερο ειναι πιθανοτερο....
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τι να πω κι εγώ που πάει κάτι να γίνει με 20χρονο που μόλις τελείωσε τις σπουδές του και ουσιαστικά βρίσκεται στη φάση του "εργαζόμενου". Βασικά από τις εξομολογήσεις στην αδερφή μου φαίνεται καψούρης. Εμένα μ' αρέσει πάρα πολύ και εξωτερικά αλλά και όσον αφορά εσωτερικό κόσμο. Οπότε θα προχωρήσω. Τι λέτε, θα υπάρξει πρόβλημα το ότι είμαστε σε άλλη φάση (εγώ μαθήτρια ακόμα); Φοβάμαι βέβαια πως βγαίνω offtopic.
Νομίζω ότι η διαφορά 15 με 20 δεν είναι καλή...
είσαστε πραγματικά σε εντελώς διαφορετική φάση και εκπέμπετε εντελώς διαφορετικό μήκος κύμματος
Αυτός στα 20 του σίγουρα έχει τελείως άλλες ανάγκες από εσένα
άλλες ελευθερίες, άλλα θέλω....
Αν ήσουν 19 και αυτός 24 δε θα σου έλεγα τα ίδια...
όμως το 15 με 20... απλά δεν "τσουλάει" και στο τέλος εσύ θα είσαι αυτή που θα πληγωθείς

Με κατα πολυ μεγαλυτερο..απο-και-κλειεται!
Με κατα πολυ μικροτερο ειναι πιθανοτερο....
:whistle:
το αυτό και δι υμάς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο άντρας μου είναι 14 χρόνια μεγαλύτερος και δεν μπορώ να φανταστώ να είμαι με κάποιον άλλον. Άσε που ξεχνάω ότι είναι 40 με τόσο τρέλα που κουβαλάει


Μεταχρονολογημένο γραμμάτιο αγόρασες. Εσύ θα γεράσεις γρηγορότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ δεν έχει σημασία η ηλικία σε καμία εκδοχή μιας και συνήθως άλλο είσαι και άλλο φαίνεσαι :P
Εγώ ας πούμε μπορεί να φαίνομαι για 23 αλλά είμαι 3 άρα...............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
όμως το 15 με 20... απλά δεν "τσουλάει" και στο τέλος εσύ θα είσαι αυτή που θα πληγωθείς
Γιατί θα πληγωθεί κυρίως αυτή? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιατί θα πληγωθεί κυρίως αυτή? :hmm:

γιατί όταν είσαι κορίτσι στα 15 βλέπεις τις καταστάσεις λιγο πιο "ροζ" απ ότι αν είσαι αγόρι στα 20
τα κορίτσια στην εφηβία είναι σαφώς πιο ευαισθητα απ τα αγόρια στην μεταεφηβία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
γιατί όταν είσαι κορίτσι στα 15 βλέπεις τις καταστάσεις λιγο πιο "ροζ" απ ότι αν είσαι αγόρι στα 20
τα κορίτσια στην εφηβία είναι σαφώς πιο ευαισθητα απ τα αγόρια στην μεταεφηβία
Όπως ας πούμε επίσης και όταν κάποια είναι 20 και ο άλλος 30 ή και παραπάνω. Σωστά;:hmm:

Πολλές φορές όμως όταν είσαι σε αυτές τις ηλικίες , δεν σε νοιάζει αν ταιριάζεις βαθύτερα με κάποιον. Το μόνο που σε νοιάζει είναι αν ο άλλος σου κάνει κλικ. Έτσι δεν είναι?
Βεβαίως υπάρχει εδώ και το μεγάλο μειονέκτημα που αναφέρθηκε παραπάνω ότι μπορεί να πληγωθείς πολύ , συν ότι η σχέση ενδεχομένως να μην είναι τόσο ισότιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top