wireless router & card

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ψάχνω για ασύρματο router καθώς και κάρτα (για το pc της αδερφής μου) κι έχω πελαγώσει ελαφρώς :worry:. κάθε βοήθεια και πρόταση δεκτή :|.

ψ. από linksys routers έχω βρει τα εξής μοντέλα (κατά φθίνουσα σειρά ως προς την τιμή)

WAG354G
WRT54GS
WRT54GL
WRT54G
BEFW11S4
WRT54GC

ψ2. από d-link τα

di-624
di-774
di-624+
di-514
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σε ενδιαφερει το router να ειναι και adsl modem ; Αν ναι κοιτα και το usr 9106 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Μήν πάρεις D-Link, οσα έχω δεί θελουν reboot τακτικά γιατι τρώνε κολλήματα.Πρέπει να μας πείς αν θές ADSL η ethernet WAN port (αν θα το βαλεις στο τηλέφωνο και έχεις ADSL η θα πάρεις δύκτιο απο αλλού).

WAG354G wireless 802.11G ADSL router (το βαζεις πανω σε ADSL)
WRT54GS wireless 802.11G broadband router (το βαζεις πανω σε αλλο ethernet)
WRT54GL αυτό δεν το έχει στο site της linksys, μαλλον εχει κάνει λάθος το @shop και ειναι το απο πάνω...
WRT54G το WRT54GS χωρίς super 108MB mode.
BEFW11S4 wireless 802.11b broadband router
WRT54GC κι αυτο wireless 802.11G broadband router είναι, μάλλον ειναι το πιό καινούριο απο το WRT54GS

τα dlink ειναι μαλλον όλα με ethernet WAN γιατι στο site δεν γράφει τιποτα για ADSL. Εχει ειδικό section και μαλλον τα λεει modem/routers τα ADSL routers οπως πχ αυτό (οπως είναι και η σωστή τους ονομασία). Στα μαγαζια βεβαια τα γραφει ADSL routers (οπως τα λεει η DLink στο site)
Δεν ξερω για τα dlink τι γίνεται, αμα πάρεις ρώτα το μαγαζί τι wan πορτα έχει. Αλλά πάρε ενα linksys καλύτερα (μαλλον θές το WAG354G, και στην doo αυτό πρότεινα).

To εργαλείο βεβαια ειναι αυτό (η το 856 για ISDN), αλλά μόνο αμα είσαι μαζοχας γιατι για να το στήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πάρε το WAG354G να 'χουμε τα ίδια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Πήρες εσυ dooo;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ναι, το παρήγγειλα χτες ..στο'πα ή το ξέχασα??

και adsl στον ΟΤΕ. Το ΤΕΕ μου μένει τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
θέλω να στείλω το jetspeed βασικά εδώ και καιρό... κι επειδή έχει γυρίσει πλέον στο σπίτι το αζέφι μου πρέπει να πάρει και δαύτο νετ με κάποιον τρόπο, ο οποίος λόγω υπαρχουσών συνθηκών μπορεί να είναι μόνο ασύρματος :/:.
καλά από όλα τα linksys εκτός από το ακριβό WAG354G broadband routers είναι :'(; γιατί θυμόμουνα αλλιώς... :(.

ψ. για κάρτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
θέλω να στείλω το jetspeed βασικά εδώ και καιρό... κι επειδή έχει γυρίσει πλέον στο σπίτι το αζέφι μου πρέπει να πάρει και δαύτο νετ με κάποιον τρόπο, ο οποίος λόγω υπαρχουσών συνθηκών μπορεί να είναι μόνο ασύρματος :/:.
Λοιπόν απο τυπικής απόψεως δε θες router, θες απλώς ενα access point που θα το μπήξεις πάνω στο υπαρχον router. Αμα έχει μια μονο πόρτα το jetspeed μή σε νοιάζει, θα βαλεις και ενα hubακι. Οι λόγοι για να πάρεις wireless router ειναι πλέον
1) Για να έχεις ενα μονο κουτί πάνω στο γραφείο και να μή σου τρώνε τις μπρίζες 3 πράγματα.
2) Σωκράτης=Σατανάαας και το jetspeed ειναι κακή αντιγραφή του siemens με μονο 4 πορτες για PAT αν δεν κανω λάθος.


καλά από όλα τα linksys εκτός από το ακριβό WAG354G broadband routers είναι :'(; γιατί θυμόμουνα αλλιώς... :(.

ψ. για κάρτα;
Λογικό γιατι έχει το DSL modem εξτρα στο wan interface. Ψάχτο στο skroutz.gr να το βρείς φτηνότερα (92 τελική στο my-shop). Υπήρχε σίγουρα ενα παλιότερο DSL wireless που ομως δεν το βρίσκω πλέον. Eβγαινε σίγουρα ακριβότερο απο το καινούριο εδώ, αλλά αμα το βρείς τώρα στόκ θα ειναι φτηνό λογικά. Αμα το βρώ θα σε pm.
Καρτα αμα δεν έχεις πρόβλημα σήματος πάρε πάλι μια linksys
Αμα έχεις πάρε η τη senao που έχει και πομπό στα 250mw η τη cisco που έχει +2db στη λήψη (αλλά κάνει 72 ευρά). Και οι 2 αυτές έχουν βύσμα για εξωτερική κεραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δεν το θέλει το jetspeed, i think. To access point τι διαφορά έχει από το router?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
ADSL modem : συσκευή που παίρνει απο το τηλέφωνο το DSL και βγάζει internet απο την αλλη. Τα πιό συχνά είναι USB αλλά εχει και ethernet που βγάζουν δύκτιο απο την άλλη.

router (συχνά broadband router): Συσκευή που παίρνει internet απο μια μεριά (WAN port) και τη μοιράζει σε πολλούς χρήστες. Οι routers που χρησιμοποιούνται για οικιακή χρήση συχνά κάνουν ΝΑΤ (Νetwork Address Translation), δηλαδή μεταφράζουν τη μία IP που μας δινουν οι κλέυτες ISPs εδώ στην ελλάδα σε πολλές IPs που σημαίνει σε πολλούς υπολογιστές στο τοπικό μας δύκτιο η LAN (το Lan Port του router είναι αυτό που συνδέεται στο τοπικό δύκτιο. Ο Router ουσιαστικά "μοιράζει" το internet που παίρνει σε πολλούς υπολογιστές. Κάποιοι routers βγάζουν πολλές πόρτες LAN γιατι έχουν ενσωματομένο HUB. Όσοι βγάζουν μία απλώς χρειάζονται εξωτερικό HUB).

Access point: Συσκευή που την βάζεις πάνω στο LAN και επιτρέπει τη σύνδεση σε αυτό και ασύρματων καρτών. Το LAN μας μπορεί να αποτελειται απο wired και wireless χρήστες ταυτόχρονα.

DSL router: Ενας ρούτερ που στη WAN πόρτα έχει κολλημένο ενα DSL modem για να παίρνει internet απο εκεί σε μία φανταστική 2-σε-1 συσκευή.

Wireless broadband router: Ενας ρούτερ που στη LAN πόρτα έχει κολλημένο και ενα Access Point (αλλά βγάζει και ethernet) για να μπαίνουν wireless και wired χρήστες χωρίς πρόσθετο εξοπλισμό σε μια μοναδική 2-σε-1 συσκευή.

Wireless DSL router. Αυτή η καταπληκτική 3-σε-1 συσκευή είναι Router με DSL modem απο τη wan πόρτα και Access point απο τη lan για να μπαίνει κατέυθείαν στο DSL, να μοιράζει το internet, να μπαίνουν wireless χρήστες, να απολυμαίνει και να αφήνει τα μαλλιά απαλά σά γαλάκτωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
βασικά το jetspeed έχει πάρει μπούλο ασυζητητί :D. οπότε δε μου φτάνει το access point :(.

λεπόν, έχω από τη μία το linksys
https://www.e-acorn.gr/view_product.php?productid=3483&idcat=19&idsubcat=207&idsubsubcat=-1
με πιθανή κάρτα αυτήν
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616334&PHPSESSID=ote4tcndfvf4728810f4c7f4s5

και από την άλλη βγαίνει σύντομα το νεό usr :redface:
https://www.shop21.gr/product_computers.asp?lngProductFamilyID=23443&lngProductID=23604
και η σχετική κάρτα...
https://www.shop21.gr/product_computers.asp?lngProductId=23608&lngProductFamilyId=23446

μάλλον θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα να δω και κάνα report...

btw, το router θα βρίσκεται κοντά στο pc μου ενώ το pc της αδερφής μου είναι στο δωμάτιό της (καμμιά δεκαπενταριά μέτρα μακριά με 1.5 τοίχο να χωρίζει τα δυό δωμάτια. παίζει να χω πρόβλημα λήψης :hmm:; )

ψ. για κάρτες δέχομαι προσφορές (με σχετικά links :D).
ψ2. θενκς φορ δε χελπ :redface: :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Από αυτά που γνωρίζω εγώ για τα ασύρματα, θα σου πρότεινα κάποιο Linksys ή κάποιο Cisco...
Βέβαια αυτά που έχω γνωρίζω εγώ είναι για λίιιγο διαφορετική χρήση από αυτή που θες εσύ... (outdoor links σε μεγάλες σχετικά αποστάσεις) :redface:

Πρόβλημα με τη λήψη δεν νομίζω ότι θα έχεις... (εκτός και αν ο τοίχος σου είναι συμπαγές μπετόν με σιδερένιο οπλισμό:P)

Πάντως θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να απλώσεις καλώδιο...
Είναι σαφώς φθηνότερη λύση και πιο σίγουρη!
(κάτρα LAN και καμία 20αριά μέτρα καλώδιο δεν θα σου πάνε πάνω από 30 ευρώ...)
άντε να σε δυσκολέψει λίγο το να περάσεις το καλώδιο,
αλλά ντάξ, θα τα καταφέρεις!:)
...άσε που γλυτώνεις την ακτινοβολία...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Πάντως θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να απλώσεις καλώδιο...
Είναι σαφώς φθηνότερη λύση και πιο σίγουρη!
(κάτρα LAN και καμία 20αριά μέτρα καλώδιο δεν θα σου πάνε πάνω από 30 ευρώ...)
άντε να σε δυσκολέψει λίγο το να περάσεις το καλώδιο,
αλλά ντάξ, θα τα καταφέρεις!:)
...άσε που γλυτώνεις την ακτινοβολία...;)

μαζί σου ρε γιοστάου... έλα πέστα στους γονείς μου :|.

ψ. κάτι που σκέφτηκα μόλις τώρα. μιας και το pc της αδερφής μου είναι σχετικά παλιό, πόσο πιθανό είναι να μην "πάνε" η wireless card με την mobo :worry:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
μαζί σου ρε γιοστάου... έλα πέστα στους γονείς μου :|.

άουτς!:|
Κατάλαβα! Ανωτέρα βία!


Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
ψ. κάτι που σκέφτηκα μόλις τώρα. μιας και το pc της αδερφής μου είναι σχετικά παλιό, πόσο πιθανό είναι να μην "πάνε" η wireless card με την mobo :worry:;

Φαντάζομαι ότι όταν λες σχετικά παλιό, δεν θα εννοείς του προηγούμενου αιώνα... (κυριολεκτικά...):P
οπότε μάλλον θα έχει τουλάχιστονκάτι σε Ρ3 ή αντίστοιχο με WinXP να του κάνουν παρέα...
Δεν φαντάζομαι να έχεις πρόβλημα...:hmm:
στο εδώ ασύρματο χρησημοποιούν χαλαρά Ρ1 ή Celeron με PCI κάρτες WiFi...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
5ετίας στην χειρότερη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
....
Wireless DSL router. Αυτή η καταπληκτική 3-σε-1 συσκευή είναι Router με DSL modem απο τη wan πόρτα και Access point απο τη lan για να μπαίνει κατέυθείαν στο DSL, να μοιράζει το internet, να μπαίνουν wireless χρήστες, να απολυμαίνει και να αφήνει τα μαλλιά απαλά σά γαλάκτωμα.

κοίτα καιρό που διάλεξα να κόψω το μαλλί μου :bleh::bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
μαζί σου ρε γιοστάου... έλα πέστα στους γονείς μου :|.
Μπορείς να κάνεις μικρές τρυπούλες κάτω κάτω στους τοίχους και με καρφάκια να τρέχει το καλώδιο πάνω στο σοβατεπί.....

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
ψ. κάτι που σκέφτηκα μόλις τώρα. μιας και το pc της αδερφής μου είναι σχετικά παλιό, πόσο πιθανό είναι να μην "πάνε" η wireless card με την mobo :worry:;

τι είναι mobo?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις μικρές τρυπούλες κάτω κάτω στους τοίχους και με καρφάκια να τρέχει το καλώδιο πάνω στο σοβατεπί.....
Φαντάζομαι ότι και αυτό δεν το επιτρέπουν οι γονεις
τι είναι mobo?
motherboard=μητρική.......

@weak... Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα... απλως θα χρειαστει να βάλεις drivers....

Και μια δικία μου ερώτηση:
Οταν βάλω adsl2+ θα χρειαστεί να αλλάξω router;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
...
Και μια δικία μου ερώτηση:
Οταν βάλω adsl2+ θα χρειαστεί να αλλάξω router;

τη βλέπω την ερώτηση σου και ρίχνω κι αλλη μια....(πόκερ κι ετς:P)

τι εννοείς θα βάλεις adsl2+? δεν έχει σχέση με το καλώδιο του ΟΤΕ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
λέγω εγώ τώρα, ΟΟΟΟΟΟΟΤΑΝ ερθει στην ελλάδα η ADSL2+ αν θα χρειαστει να αλλάξω router
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top