Αλλαγή Επωνύμου - Αλλαγή σε Πτυχία

korfiatis06

Νεοφερμένος

Ο korfiatis06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας! Θέλω να μπω στη διαδικασία αλλαγής επωνύμου. Από πού πρέπει να ξεκινήσω; ΚΕΠ; Νομαρχία; Η Γραφειοκρατεία στην Ελλάδα είναι παίδεμα και λόγο σπουδών αδυνατώ να τρέχω πολλές ώρες εκτός πανεπιστημίου. Τα δικαιολογητικά είναι ποια και πώς τα παραλμβάνω; Υπόψιν ότι δεν έχω πάει ακόμα στρατό λόγο σπουδών, άρα είναι εφικτή η αλλαγή ή πρέπει να πάω πρώτα και μετά;
Σαν δεύτερη "ενότητα" θέλω να ρωτήσω εφόσον γίνει η αλλαγή επωνύμου, μετά τα πτυχία πως αλλάζουν; Μιλάω για Proficiency, αλλά και πτυχίο Πανεπιστημίου. Εκδίδονται καινούρια με το νέο επώνυμο ή θα πρέπει μια ζωή να κουβαλάω ένα χαρτί που να αναγράφει την επικυρωμένη αλλαγή επωνύμου; Αναρωτιέμαι επίσης μήπως είναι δυνατόν να αλλάξω επώνυμο πριν τελειώσω τις σπουδές μου ώστε να μην μπω μετά στη διαδικασία αίτησης νέου πτυχίου με το νέο όνομα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εγώ θα ξεκινούσα απο τα ΚΕΠ.Εκεί λογικά θα σου πούνε ποιά είναι η διαδικασία,και τί χρειάζεται.
Όσο για τα πτυχία,αυτό που ξέρω,με κάθε επιφύλαξη είναι πως για οτιδήποτε έχεις πάρει πρίν την αλλαγή,θα χρειαστείς το χαρτί που λέει πως είσαι εσύ. Για ότι πάρεις μετά την αλλαγή,θα είναι κανονικά στο καινούργιο επίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθως πτυχια πανεπιστιμειο δεν αλλαζουν ονομα, οποτε καλητερα θα ητανε να αλλαξεις πρωτου παρεις το πτυχειο σου. Τωρα για proficiency κλπ δεν ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πριν μπεις στη διαδικασία αλλαγής, σιγουρέψου πως θα σου αλλάξουν το όνομα στα πτυχία του εξωτερικού και δε σε βάλουν να ξαναδώσεις εξετάσεις.
Μετά ΚΕΠ κι αστυνομία να σε καθοδηγήσουν
Αν δεν κανω λαθως πτυχια πανεπιστιμειο δεν αλλαζουν ονομα
Αμφιβάλλω...Γιατί να μην αλλάζουν, απαξ και υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία ταυτοποίησης προσώπου; Απλώς (τι απλώς δηλαδή...) η γραφειοκρατία θα του ξοδέψει πολύ χρόνο...Εδώ για ένα χαρτί πάμε και μας βγαίνει η πίστη, φαντάσου αυτό που θέλει ο θεματοθέτης!
Καλά κουράγια!..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα ήδη υπάρχοντα πτυχία απ οσο ξέρω κι εγώ δεν αλλάζουν. Αλλά σε ένα ΚΕΠ θα τα μάθεις όλα με σιγουριά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Πριν μπεις στη διαδικασία αλλαγής, σιγουρέψου πως θα σου αλλάξουν το όνομα στα πτυχία του εξωτερικού και δε σε βάλουν να ξαναδώσεις εξετάσεις.

Γιατί να ξαναδώσει; Δεν μπορεί να έχει το χαρτί με το προηγούμενο όνομα και πιστοποιητικό αλλαγής,ώστε να επιβεβαιώνεται ότι είναι το ίδιο άτομο; :hmm:

[υγ: δεν ειρωνεύομαι,όντως το έχω απορία,μιάς και σκέφτομαι να αλλάξω και εγώ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korfiatis06

Νεοφερμένος

Ο korfiatis06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Άρα καλό θα ήταν πρώτα να πάω να ελέγξω ξενόγλωσσα πτυχία και το πανεπιστήμιό μου (ανάθεμα όμως σε ποιο τμήμα του πανεπιστημίου) και μετά να κινηθώ! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ανάθεμα όμως σε ποιο τμήμα του πανεπιστημίου

Ξεκινα απο την γραματεια και βλεπεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Άρα καλό θα ήταν πρώτα να πάω να ελέγξω ξενόγλωσσα πτυχία και το πανεπιστήμιό μου (ανάθεμα όμως σε ποιο τμήμα του πανεπιστημίου)
Ναι, αρμόδιους φορείς των ξενόγλωσσων και για το Παν/μιο, Πρυτανεία κατευθείαν θα έλεγα, ακόμα καλύτερα ΥΠΕΠΘ. Good fast luck και μεγειά το νέο όνομα εκ των προτέρων :D!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korfiatis06

Νεοφερμένος

Ο korfiatis06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ξεκινα απο την γραματεια και βλεπεις!

Η γραμματεία δεν ξέρει να σου πει ούτε ποια μαθήματα είναι απαραίτητα για να πάρεις το πτυχίο σου! Σιγά μην ξέρει αυτό! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εδώ πάντως αναφέρει την περίπτωση του τει ηπείρου που αποδέχτηκε την αλλαγή επωνύμου στο πτυχίο κάποιου αποφοίτου [αν διαβάσεις το όνομα θα το δικαιολογήσεις απόλυτα :P].

Aπό αυτό καταλαβαίνω ότι πρέπει να περάσει σίγουρα από το συμβούλιο του πανεπιστημίου που σπουδάζεις, υποθέτω ότι αφού ένα το ενέκρινε, μάλλον είναι διαδικασία που γίνεται.

Παρόλαυτα θα πήγαινα και στη γραμματεία να ρωτήσω ακόμα και αν δεν ξέρουν οι ίδιοι θα ξέρουν να σου πουν που πρέπει να ρωτήσεις. Στην γραμματεία της πρυτανίας ίσως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Η γραμματεία δεν ξέρει να σου πει ούτε ποια μαθήματα είναι απαραίτητα για να πάρεις το πτυχίο σου! Σιγά μην ξέρει αυτό! :P

Α, ολα κι όλα! Για τη δική μου έχω να κοκορεύομαι, ήταν πολύ εξυπηρετική! Ισως να είναι στις εξαιρέσεις; Προφανώς, διότι ανα καιρούς ακούω διάφορα για γραμματείες τμημάτων. Φαντάζομαι όμως πως κάτι τέτοιο είναι ιδιαίτερο, οπότε ίσως να μην είναι και η αρμόδια να του απαντήσει. Αρμόδιοι όσοι βγάζουν τα πτυχία. Οι γραμματείες απλώς κάνουν τις αιτήσεις. Απο την άλλη, ίσως είναι αρμόδια στην αίτηση αλλαγής επωνύμου, οπότε δε χάνει κάτι να ρωτήσει. Κατέληξα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korfiatis06

Νεοφερμένος

Ο korfiatis06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Α, ολα κι όλα! Για τη δική μου έχω να κοκορεύομαι, ήταν πολύ εξυπηρετική! Ισως να είναι στις εξαιρέσεις;

Σίγουρα ανήκει στις εξαιρέσεις! Μιλάμε πάντα για ΔΗΜΟΣΙΟ πανεπιστήμιο έτσι; Γιατί άλλο δημόσιο άλλο ιδιωτικό! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua_girl

Νεοφερμένος

Η Aqua_girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Προς άπαντες ενδιαφερόμενους:

Η διαδικασία έκδοσης πτυχίου με νέο επίθετο είναι ΓΟΛΓΟΘΑΣ και ο αιτών δε δικαιώνεται πάντα. Στη δική μου περίπτωση, χάθηκαν 8 ολόκληροι μήνες και αποτέλεσμα μηδέν!

Επικοινώνησα με τη Γραμματεία, με την Πρυτανεία...με το Υπουργείο Παιδείας, το Υπουργείο Εσωτερικών ΚΑΙ τον Συνήγορο του Πολίτη αποστέλλοντας επιστολές σε όλους! Εκτός του ότι οι απόψεις διίστανται για τον αν έχει κάποιος το δικαίωμα να κάνει αυτή
την αλλαγή, η πλειοψηφία των αρμοδίων ήταν λίγο έως πολύ άσχετοι και φυσικά..."τα ζώα μου αργά" γι'αυτό και μου πήρε τόσον καιρό.

Σύμφωνα με νομικό σύμβουλο του Υπουργείου Παιδείας ΔΕΝ υπάρχει ξεκάθαρη νομοθεσία στο ζήτημα αυτό και ως εκ τούτου το κάθε όργανο μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτή την έλλειψη όπως νομίζει (κατά του αιτούντος ή υπέρ του). Επίσης υπάρχει μια εγκύκλιος με την οποία κάποιος μπορεί να ζητήσει το ίδιο για το απολυτήριο Λυκείου και να το αντικαταστήσει με το "αποδεικτικό απολύσεως" (πράγμα που έκανα) το οποίο θεωρητικά μπορείς να προσκομίσεις στο Πανεπιστήμιο και να ζητήσεις αλλαγή στο πτυχίο (πράγμα που επίσης έκανα).

Το πανεπιστήμιό μου ΑΡΝΕΙΤΑΙ πεισματικά να κάνει την αλλαγή, ενώ το Υπουργείο Παιδείας μου έχει δώσει την άδεια.
Επειδή δεν με πίστευαν μάλιστα, πήραν οι ίδιοι τηλέφωνο στο ΥΠΕΠΘ για να το πιστοποιήσουν. Όταν ανακάλυψαν ότι τα όσα έλεγα
ήταν αλήθεια αποφάσισαν να μου πουνε ψέματα για τα όσα ειπώθηκαν στην τηλεφωνική συνομιλία λέγοντας ότι "τελικά δεν γίνεται"!
Η αφέλεια μου λειτούργησε εναντίον μου γιατί τους πίστεψα....στη συνέχεια έκανα παράπονα στο ΥΠΕΠΘ και τότε μου είπαν ότι
δεν είναι αρμόδιοι και κοινώς έβγαλαν την ουρά τους απ'έξω...έκτοτε έγινα μπαλάκι του πινγκ-πονγκ (Υπουργείο Εσωτερικών, Συνήγορος του Πολίτη..).

Χτες έλαβα την απάντηση του Συνήγορου όπου μεταξύ άλλων λέει το εξής: " Ενα νέο πτυχίο που θα έφερε το νέο επώνυμο του
κατόχου, συνιστά νέα διοικητική πράξη όπου η ημερομηνία χορήγησής του θα είναι η σύγχρονη, πολύ πιθανόν δε, και το όργανο που
χορηγεί το πτυχίο(ο πρύτανης δηλαδή) και υπογράφει το νέο έγγραφο να μην είναι το ίδιο με το πρόσωπο που υπέγραψε το αρχικό πτυχίο. Δημιουργούνται κατ'αυτόν τον τρόπο 2 έγγραφα, 2 πτυχία διαφορετικής έκδοσης με φαινομενικά διαφορετικούς κατόχους. Καθώς μάλιστα είναι πολύ πιθανό το αρχικό πτυχίο να έχει ήδη χρησιμοποιηθεί για την απόδειξη προς τρίτους των ειδικών γνώσεων του κατόχου του, δημιουργείται πραγματικό πρόβλημα ταυτοπροσωπίας του κατόχου του πτυχίου......Κατόπιν των ανωτέρω, Ο Συνήγορος του πολίτη αφενός μεν θεωρεί ότι η αποδοχή παρόμοιου αιτήματος από το Τ.Ε.Ι. Ηπείρου, που επικαλείσθε στην αναφορά σας, δεν πρέπει να θεωρηθεί σύννομη ,αφετέρου δε, δυστυχώς δεν βρίσκει νόμιμο έρεισμα για παρέμβαση του στην υπόθεσή σας"
Μας υπόχρεωσες Συνήγορε!Κατά τ'άλλα...ανθρώπινα δικαιώματα..

ΣΥΜΒΟΥΛΗ:

Αν έχετε σκοπό να αλλάξετε επίθετο να το κάνετε ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ. Η αλλαγή επωνύμου παίρνει περίπου 2 μήνες(Πηγαίνετε στη Νομαρχία και είναι σχετικά εύκολη διαδικασία).
Αν είστε πολύ κοντά στο πτυχίο καθυστερήστε το! Αξίζει να χάσετε ένα εξάμηνο απ'το να κουβαλάτε για το
υπόλοιπο της ζωής σας το έγγραφο της ταυτοπροσωπίας. Μακάρι να το είχα κάνει κι εγώ...
Αν έχετε πτυχία ξένων γλωσσών, δυστυχώς αυτά δεν αλλάζουν.
Αν δεν έχετε δώσει ακόμη εξέτάσεις για γλώσσα, ομοίως, καθυστερήστε το μέχρι να ολοκληρωθεί η αλλαγή επωνύμου.
Για τα αγόρια, κάντε την αλλαγή πριν υπηρετήσετε γιατί διαφορετικά το επίθετο δεν αλλάζει στο απολυτήριο στρατού.

Ζητώ συγγνώμη για την μακροσκελή απάντηση αλλά πραγματικά θέλω να βοηθήσω μιας και πέρασα τόσα και μάλιστα χωρίς αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,056 μηνύματα.
Για ποιο λόγο να θέλει κάποιος να αλλάξει επίθετο?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για ποιο λόγο να θέλει κάποιος να αλλάξει επίθετο?


Μπορεί να είναι κάπως αστείο :P και να θέλει να το αλλαξει για να μην /τον κοροιδεύουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua_girl

Νεοφερμένος

Η Aqua_girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Συνήθως επειδή είναι κακόηχο, αστείο, παραπέμπει σε ανήθικες ιδέες ή ακόμη και όταν έχει δύσκολη ορθογραφία.
Ως εκ τούτου δημιουργεί πρακτικά ή και ψυχολογικά προβήματα στον κάτοχό του (π.χ. γραμμένο λάθος σε επίσημο τίτλο, bullying στο σχολείο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Το πάν είναι η ταυτότητα γι'αυτό πρέπει να πάς πρώτα απο όλα στην αστυνομία η οποία εκδίδει τις ταυτότητες για να ζητήσεις νέα ταυτότητα με το νέο επίθετο, για τα ΚΕΠ δέν γνωρίζω άν έχουν προχωρήσει τόσο πολύ οι αρμοδιότητες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Συνήθως επειδή είναι κακόηχο, αστείο, παραπέμπει σε ανήθικες ιδέες ή ακόμη και όταν έχει δύσκολη ορθογραφία.
Ως εκ τούτου δημιουργεί πρακτικά ή και ψυχολογικά προβήματα στον κάτοχό του (π.χ. γραμμένο λάθος σε επίσημο τίτλο, bullying στο σχολείο)

bullying θα υπάρχει και άμα είσαι κοντός ή ψηλός ή χοντρός ή λεπτός ή αν είσαι καλός μαθητής ή αν δεν είσαι............
το ότι κάποιοι επιλέγουν να έχουν μυαλό τσίχλας δεν πρέπει να επηρεάζει την άποψή σου για το ποια είσαι
τραστ μι αν είναι για αυτόν τον λόγο μην το σκέφτεσαι καν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua_girl

Νεοφερμένος

Η Aqua_girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
bullying θα υπάρχει και άμα είσαι κοντός ή ψηλός ή χοντρός ή λεπτός ή αν είσαι καλός μαθητής ή αν δεν είσαι............
το ότι κάποιοι επιλέγουν να έχουν μυαλό τσίχλας δεν πρέπει να επηρεάζει την άποψή σου για το ποια είσαι
τραστ μι αν είναι για αυτόν τον λόγο μην το σκέφτεσαι καν

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό...αλλά το ότι το bullying έχει και άλλες μορφές, δεν αναιρεί αυτό που έχει να κάνει με τα επίθετα...στη δική μου περίπτωση το "λούστηκα" από την πρώτη δημοτικού μέχρι και το πανεπιστήμιο!Και όχι μόνο από τους μαθητές αλλά και από τους καθηγητές(και πολλούς άλλους)...μόνο κάποιος που το έχει περάσει μπορεί να καταλάβει...όπως επίσης θέλω να πω ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο...
Εγώ έχω αλλάξει επίθετο εδώ και χρόνια και ειλικρινά η αλλαγή στη ζωή μου ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ!Μετανοιώνω μόνο που δεν το έκανα νωρίτερα.Πλέον, πηγαίνω σε δημόσια υπηρεσία και δεν ακούω περιπαικτικά σχόλια!Απίστευτη ανακούφιση.Και όχι, δεν μπορείς να επιλέξεις να αδιαφορείς για πάντα όταν το φαινόμενο αυτό είναι καθημερινό στη ζωή σου. Σου δημιουργείται ψυχολογικό και είσαι μονίμως σε φάση άμυνας. Το θέμα της αλλαγής επωνύμου είναι τεράστιο και χωράει πολύ συζήτηση. Φυσικά, για ευνόητους λόγους δεν το ανοίγω εδώ γιατί είναι άλλο τόπικ. Εδώ έρχονται όσοι το έχουν αποφασίσει ήδη και θέλουν απλά λεπτομέρειες για την διαδικασία, που όπως είπα και πιο πάνω γίνεται μέσω Νομαρχίας με σχετικά εύκολο τρόπο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top