Πόσο επηρεάζει το παρελθόν κάποιου στην απόφασή μας για σχέση μαζί του;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Είχα σήμερα μια συζήτηση στην οποία ο συνομιλητής μου υποστήριζε οτι δεν τον ενδιαφέρει το παρελθόν κάποιας κοπέλας (όποιο κι αν είναι) σχετικά με την απόφασή του για το αν θα συνάψει σχέση μαζί της και οτι τον ενδιαφέρει μόνο το παρόν της. Εγώ επέμενα πως το παρελθόν κάποιου και οι αποφάσεις που πήρε σε αυτό αλλά και το πώς ήταν γενικότερα σαν άνθρωπος παλιότερα μπορεί να μας δείξει πτυχές του χαρακτήρα του. Η διαμάχη μας αυτή με έκανε να αναρωτηθώ: μπορεί κάποιος να αλλάξει ριζικά; Κάποιος που έπινε πολύ, που έκανε άστατη ζωή, που ήταν βίαιος, που δεν νοιαζόταν για τους άλλους παρά μόνο για τον εαυτό του, που είχε πολλούς συντρόφους κλπ κλπ, μπορεί πραγματικά να αλλάξει γνωρίζοντας το κατάλληλο άτομο ή όλα αυτά τα "μειονεκτήματα" ή ψεγάδια ελοχεύουν στο χαρακτήρα του και μπορεί στο μέλλον να επιστρέψουν στην επιφάνεια όσο κι αν θέλει να τα απαρνηθεί; Και τελικά πόσο μας επηρεάζει το παρελθόν κάποιου στην απόφασή μας για να κάνουμε σχέση μαζί του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
αν και πιστευω οτι ο ανθρωπος μπορει να αλλαξει , σε προσωπικο επιπεδο αν τυχαινε να κανω κατι με κοπελα με οχι και το πιο αθωο παρελθον σε θεμα ερωτικων συντροφων ειδικα νομιζω πως θα μπορουσε να ειναι dealbreaker αυτο για να γινει κατι σοβαρο. φαινεται αντιφατικο , αλλα το συγκεκριμενο θεμα πιστευω οι περισσοτεροι αντρες ετσι το βλεπουμε , μας χαλαει αρκετα δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Δηλαδή θα ζητήσεις βιογραφικό ή θα ρωτήσεις πράγματα για το παρελθόν του άλλου/άλλης που μπορεί να μην στα ανέφερε μόνος/μόνη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Το θεωρώ τελείως αυτονόητο οτι θα συζητήσεις με κάποιον προτού κάνεις σχέση μαζί του, δεν είναι θέμα βιογραφικού, είναι η φυσική συνέπεια μιας φιλίας που δημιουργείται πριν τη σχέση. Δηλαδή αν δε συζητήσεις μαζί του τι θα κάνετε;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
εννοειται οτι θα στα πει ο αλλος/αλλη απο μονος του τι παιζει οπως θα τα πεις κι εσυ αντιστοιχα . αν δε γινει αυτο και μαθευτουν στη συνεχεια θα δειχνει οτι ντρεπεται και για το παρελθον του και θα ειναι πολυ χειροτερα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Όσον αφορά το παρελθόν περιμένετε ο άλλος άνθρωπος να απαραθμίσει με λεπτομέρεια πράγματα? Στη λεπτομέρεια εστιάζω. Πόσες σχέσεις είχε πχ? Πότε τελείωσε η τελευταία ή γιατί τελείωσε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
για το ποτε και το πως τελειωσε θα μπορουσε να αναφερθει ειδικα αμα επροκειται για καμια μακροχρονια σχεση η κατι τετοιο , δεν ειναι κακο...
Αλλα εγω αναφερομαι περισσοτερο στον αριθμο των σχεσεων πριν απο μενα . Σ αυτο εννοω οτι θα εδινα πολυ σημασια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Οι εκάστοτε συνθήκες και οι άνθρωποι διαμορφώνουν την εκάστοτε συμπεριφορά. Το να μάθεις τέτοιες πληροφορίες θα σου έλεγα ότι στο 90% λειτουργεί καταλυτικά στο να έχεις αρνητικές σκέψεις, κάτι το οποίο θα βγάλεις με τη συμπεριφορά σου αργότερα και θα δημιουργήσεις ένταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ας μην εστιάσουμε μόνο στο πόσες σχέσεις είχε πιο πριν γιατί υπάρχει ήδη θέμα. Ας το πάρουμε πιο γενικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thed

Νεοφερμένος

Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Είχα σήμερα μια συζήτηση στην οποία ο συνομιλητής μου υποστήριζε οτι δεν τον ενδιαφέρει το παρελθόν κάποιας κοπέλας (όποιο κι αν είναι) σχετικά με την απόφασή του για το αν θα συνάψει σχέση μαζί της και οτι τον ενδιαφέρει μόνο το παρόν της. Εγώ επέμενα πως το παρελθόν κάποιου και οι αποφάσεις που πήρε σε αυτό αλλά και το πώς ήταν γενικότερα σαν άνθρωπος παλιότερα μπορεί να μας δείξει πτυχές του χαρακτήρα του. Η διαμάχη μας αυτή με έκανε να αναρωτηθώ: μπορεί κάποιος να αλλάξει ριζικά; Κάποιος που έπινε πολύ, που έκανε άστατη ζωή, που ήταν βίαιος, που δεν νοιαζόταν για τους άλλους παρά μόνο για τον εαυτό του, που είχε πολλούς συντρόφους κλπ κλπ, μπορεί πραγματικά να αλλάξει γνωρίζοντας το κατάλληλο άτομο ή όλα αυτά τα "μειονεκτήματα" ή ψεγάδια ελοχεύουν στο χαρακτήρα του και μπορεί στο μέλλον να επιστρέψουν στην επιφάνεια όσο κι αν θέλει να τα απαρνηθεί; Και τελικά πόσο μας επηρεάζει το παρελθόν κάποιου στην απόφασή μας για να κάνουμε σχέση μαζί του;

Ας μην εστιάσουμε μόνο στο πόσες σχέσεις είχε πιο πριν γιατί υπάρχει ήδη θέμα. Ας το πάρουμε πιο γενικά. :)
ναι πιστευω 100% οτι ενας ανθρωπος αμα βρει την καταλληλη συντροφια μπορει να αλλαξει τελειως,ειμαι της αποψης οτι η αστατη ζωη κτλ η συμπεριφορα και η αντιμετωπιση διαφοροποιουνται αναλογα με το ατομο,προσωπικα ειμαι της αποψης πως το κεφαλαιο παρελθον δεν το αγγιζεις αμα θες να κανεις μια υγειη σχεση,το συγκεκριμενο κομματι μου εχει στοιχισει πολλες σοβαρες σχεσεις στις οποιες λειτουργησα με καταλυτικο παραγοντα το παρελθον και απο τοτε λειτουργω ακριβως οπως σου λεει ο φιλος σου,εννοειται πως καθε ανθρωπος εχει την περιεργεια να μαθει αλλα μαθαινοντας το μονο που αποκομιζει ειναι ζηλεια και καχυποψια,για αυτο καποια πραγματα πρεπει να λεγονται και να ειναι παρελθον
Οι εκάστοτε συνθήκες και οι άνθρωποι διαμορφώνουν την εκάστοτε συμπεριφορά. Το να μάθεις τέτοιες πληροφορίες θα σου έλεγα ότι στο 90% λειτουργεί καταλυτικά στο να έχεις αρνητικές σκέψεις, κάτι το οποίο θα βγάλεις με τη συμπεριφορά σου αργότερα και θα δημιουργήσεις ένταση.
πολυ σωστα τα λες φιλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
ναι πιστευω 100% οτι ενας ανθρωπος αμα βρει την καταλληλη συντροφια μπορει να αλλαξει τελειως,ειμαι της αποψης οτι η αστατη ζωη κτλ η συμπεριφορα και η αντιμετωπιση διαφοροποιουνται αναλογα με το ατομο,προσωπικα ειμαι της αποψης πως το κεφαλαιο παρελθον δεν το αγγιζεις αμα θες να κανεις μια υγειη σχεση,το συγκεκριμενο κομματι μου εχει στοιχισει πολλες σοβαρες σχεσεις στις οποιες λειτουργησα με καταλυτικο παραγοντα το παρελθον και απο τοτε λειτουργω ακριβως οπως σου λεει ο φιλος σου,εννοειται πως καθε ανθρωπος εχει την περιεργεια να μαθει αλλα μαθαινοντας το μονο που αποκομιζει ειναι ζηλεια και καχυποψια,για αυτο καποια πραγματα πρεπει να λεγονται και να ειναι παρελθον

Οπότε δε θα ήθελες να ξέρεις αν μια γυναίκα έχει κάποια "ενοχλητικά" χαρακτηριστικά, κάποιο άσχημο παρελθόν γενικότερα; Αν ας πούμε έπαιρνε κάποτε ναρκωτικά, αν είχε κλέψει κάτι μια φορά, αν υπήρξε μια εποχή που κοιμόταν με άλλον κάθε βράδυ, αν κάποια στιγμή έκανε να μιλήσει πχ στη μάνα της 2 χρόνια, μιλάω για γεγονότα τρανταχτά που χαρακτηρίζουν εν μέρει έναν άνθρωπο, άσχετα αν αυτός μετά μετάνιωσε ή πλήρωσε για αυτό το σφάλμα ή τη λάθος επιλογή. Απλά μου κάνουν εντύπωση όλα αυτά γιατί εγώ θεωρώ οτι το παρελθόν σου είσαι εσύ, δεν μπορείς να το αγνοήσεις σε τέτοιο βαθμό. Σε γνώρισα τώρα, μου αρέσεις τώρα, περνάμε καλά μαζί τώρα, οπότε δε με νοιάζει ποιος ήσουν και τι έκανες παλιά... Είμαι αυστηρή με τους ανθρώπους το ξέρω, αλλά... πώς αλλιώς θα κρίνεις και θα βγάλεις συμπεράσματα για κάποιον αν όχι από το παρελθόν του; Εννοω φυσικά πριν μπλεχτείς μαζί του συναισθηματικά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thed

Νεοφερμένος

Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Οπότε δε θα ήθελες να ξέρεις αν μια γυναίκα έχει κάποια "ενοχλητικά" χαρακτηριστικά, κάποιο άσχημο παρελθόν γενικότερα; Αν ας πούμε έπαιρνε κάποτε ναρκωτικά, αν είχε κλέψει κάτι μια φορά, αν υπήρξε μια εποχή που κοιμόταν με άλλον κάθε βράδυ, αν κάποια στιγμή έκανε να μιλήσει πχ στη μάνα της 2 χρόνια, μιλάω για γεγονότα τρανταχτά που χαρακτηρίζουν εν μέρει έναν άνθρωπο, άσχετα αν αυτός μετά μετάνιωσε ή πλήρωσε για αυτό το σφάλμα ή τη λάθος επιλογή. Απλά μου κάνουν εντύπωση όλα αυτά γιατί εγώ θεωρώ οτι το παρελθόν σου είσαι εσύ, δεν μπορείς να το αγνοήσεις σε τέτοιο βαθμό. Σε γνώρισα τώρα, μου αρέσεις τώρα, περνάμε καλά μαζί τώρα, οπότε δε με νοιάζει ποιος ήσουν και τι έκανες παλιά... Είμαι αυστηρή με τους ανθρώπους το ξέρω, αλλά... πώς αλλιώς θα κρίνεις και θα βγάλεις συμπεράσματα για κάποιον αν όχι από το παρελθόν του; Εννοω φυσικά πριν μπλεχτείς μαζί του συναισθηματικά. :hmm:
ναι δεν θα με ενοιαζε αν ειχε αυτα τα χαρακτηριστικα,αμα δεν τα εχει τωρα που ειμαστε μαζι..και θα ημουν διπλα της σε καθε δυσκολη στιγμη ετσι ωστε να μην παρει παλι τον "στραβο" τον δρομο και ολο αυτο που ειπες εγω θα το εθετα ετσι: γιατι ολοι εχουμε περασει απο περιεργες φασεις στην ζωη μας,αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να μας στηγματιζουν για ολη μας την ζωη...Σε γνωρισα τωρα,μου αρεσεις,περναμε καλα μαζι,δεν με νοιαζει ποιος ησουν και τι εκανες παλιαγιατι ολοι εχουμε περασει απο περιεργες φασεις στην ζωη μας,αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να μας στηγματιζουν για παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Γιατί ακριβώς θα στα πει όλα αυτά δεν καταλαβαίνω. Με ποια προοπτική θα αποσπάσεις τέτοια πληροφορία ειδικά αν ο άλλος αισθάνεται ενοχές ή τύψεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αν υπήρξε μια εποχή που κοιμόταν με άλλον κάθε βράδυ [...] μιλάω για γεγονότα τρανταχτά που χαρακτηρίζουν εν μέρει έναν άνθρωπο
Ζούμε στον 19ο αιώνα; :confused: Το σεξ να σε χαρακτηρίζει αρνητικά, μάλιστα... τι χρώμα κελεμπίες είναι φέτος στην μόδα;

Εν πάσει περιπτώσει, δεν με αφορά τι έχει κάνει ο καθένας στο παρελθόν του... Besides, everyone has skeletons in their closets. ;)

Ξεχνάς το βασικότερο: εάν πας να ψαρέψεις για τέτοια πράγματα, ο άλλος είναι που δεν θα κάνει με τίποτα σχέση μαζί σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να σε δουλέψει ψιλό γαζί Ζορζ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δηλαδή εσείς δε ρωτάτε τίποτα για μια γυναίκα που γνωρίζετε και ενδιαφέρεστε για σχέση; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υποθέτω πως όταν πας να κάνεις μια σοβαρή σχέση, ή μάλλον όταν η σχέση γίνεται σοβαρή πρέπει να είσαι ειλικρινής με τον άλλο. Για εμένα το παρελθόν καλό ή κακό είναι κομμάτι του εαυτού μου και όποιος διαγράφει το παρελθόν του είναι καταδικασμένος να το ξαναζήσει. Έτσι λοιπόν εάν δω πως με κάποιον άνθρωπο ταιριάζω πραγματικά είμαι ειλικρινής μαζί του και θέλω να είναι και αυτός. Εάν υπάρχει πραγματική αγάπη ο άλλος θα αποδεχθεί το παρελθόν σου καθώς αυτό είναι ο λόγος που είσαι το άτομο που είσαι τώρα. Αν όχι πάλι κερδισμένος βγαίνεις καθώς αυτός ο άνθρωπος τελικά δεν ήταν για εσένα. Νομίζω πως αυτό είναι προτιμότερο από το να σου έρθει κάτι κεραμίδα όταν θα έχεις παιδιά π.χ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να σε δουλέψει ψιλό γαζί Ζορζ!
Δεν έχεις καταλάβει κάτι: μπορώ να δουλέψω χειρότερα. :P

Δηλαδή εσείς δε ρωτάτε τίποτα για μια γυναίκα που γνωρίζετε και ενδιαφέρεστε για σχέση; :eek:
Πώς μπορείς να ενδιαφέρεσαι για σχέση ΧΩΡΙΣ να ξέρεις κάτι για την άλλη; Εκτός άμα είσαι απελπισμένος και θέλεις asap γάμο, ασφάλεια και παιδιά. :stunned:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Public Relations και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Δηλαδή εσείς δε ρωτάτε τίποτα για μια γυναίκα που γνωρίζετε και ενδιαφέρεστε για σχέση; :eek:

εννοειται πως ρωταμε και μας καιει και πολυ μαλιστα,μην κοιτας που το παιζουν απελευθερωμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
νομίζω πως μπορεί να μας μπλοκάρει πάντως το παρελθόν του άλλου.. αν είχε πχ πολλές εφήμερες σχέσεις θα σκεφτώ "και τώρα τι θέλει με εμένα; μήπως θέλει απλώς να κάνει παιχνίδι;" ενώ μπορεί αυτός να μην το βλέπει έτσι.. εγώ ξέροντας το παρελθόν του όμως θα το χω στο νου μου συνέχεια. ή αν είχε μία μεγάλη σοβαρή σχέση και ξέρω κ λεπτομέρειες γι αυτήν θα σκεφτώ "την έχει ξεπεράσει; την σκέφτεται άραγε όταν είμαστε μαζί; έχουν επικοινωνία;" craziness :P
ίσως είναι καλύτερα να μπαίνουμε σε μία καινούργια σχέση καθαροί με κάθε τρόπο από το παρελθόν.. αλλά συνήθως η περιέργεια νικά και μας βάζει σε αυτήν την απαίσια θέση να ψάχνουμε το παρελθόν και να αμφιβάλουμε :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top