Η αποκλειστικότητα σε μια φιλική σχέση

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Πώς θα σας φαινόταν αν ένας καλός σας φίλος ζητούσε αποκλειστικότητα κατά κάποιον τρόπο;
Δε μιλάμε για άτομο διαφορετικού φύλου (δεν υπάρχει υπόνοια δηλαδή για κρυφά ερωτικά αισθήματα). Αν ζήλευε κρυφά ή φανερά άλλους φίλους σας? Το θεωρείτε μέχρι ένα βαθμό λογικό ή απαράδεκτό? Γενικά τι εντύπωση θα σας έκανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Θα μου εκανε πολυ καλη εντυπωση, αλλα θα απαντουσα λιγοτερο συχνα στο τηλεφωνο μου, και θα ημουν περισσοτερο απασχολημενη τις μερες που θα ηθελε να παμε για καφε:P Τετοια ψυχωτικα, μακριααα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καταρχάς το ότι είναι άτομο του ίδιου φύλου, δεν αποκλείει εκ φύσεως το ενδεχόμενο να υπάρχουν ερωτικά αισθήματα. Σε κάθε περίπτωση πάντως, προσωπικά τέτοια συμπεριφορά δεν την ανέχομαι και με πνίγει τρελά. Στάνταρ αραιώνω επαφές, είναι επίσης πιθανό να απομακρυνθω κι εντελώς - εξαρτάται από τον βαθμό της αποκλειστικότητας που θ' απαιτεί ο άλλος: όσο πιο πολύ, τόσο πιο πολύ γίνομαι ..Λουης! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
έστω το ερωτικό ενδιαφέρον αποκλείεται (αν ξέρεις πολύ καλά τον άνθρωπο, ξέρεις και τις προτιμήσεις του).

Κατά τα άλλα είναι θλιβερό. Και ιδιαίτερα αν είσαι φίλος με τον άλλο για χρόνια...
Κι αν δεν θέλεις να ξεκόψεις τι κάνεις? Πώς εξηγείς στον άλλο οτι μπορείς να είσαι φίλος με πολλούς ανθρώπους και να αγαπάς παραπάνω από έναν? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κάποιος που το κάνει αυτό μάλλον είναι ιδιαίτερα μοναχικός, και επειδή εκείνος έχει μόνο έναν φίλο, δεν μπορεί να καταλάβει πως γίνεται εσύ να έχεις περισσότερους και να τους αγαπάς το ίδιο.
Προσωπικά μάλλον στεναχώρια και λύπη θα ένιωθα για εκείνον. :(
Δεν έχω ιδέα πως θα αντιδρούσα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το υπέμεινα για περίπου 5 χρόνια....
Κάποια στιγμή όμως δεν γινόταν άλλο... κόντεψα να χάσω τον εαυτό μου ... βρέθηκα χωρίς άλλους φίλους
Αναγκάστηκα να ξεκόψω οριστικά και εντελώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Κάποιος που το κάνει αυτό μάλλον είναι ιδιαίτερα μοναχικός, και επειδή εκείνος έχει μόνο έναν φίλο, δεν μπορεί να καταλάβει πως γίνεται εσύ να έχεις περισσότερους και να τους αγαπάς το ίδιο.
Προσωπικά μάλλον στεναχώρια και λύπη θα ένιωθα για εκείνον. :(
Δεν έχω ιδέα πως θα αντιδρούσα :/:

ακριβως αυτο!

Το υπέμεινα για περίπου 5 χρόνια....
Κάποια στιγμή όμως δεν γινόταν άλλο... κόντεψα να χάσω τον εαυτό μου ... βρέθηκα χωρίς άλλους φίλους
Αναγκάστηκα να ξεκόψω οριστικά και εντελώς

και αυτη πρεπει να ειναι η αντιμετωπιση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα, τι πάει να πει αποκλειστικότητα;
Και, γιατί να μπει στον κόπο να περιγράψει και να ορίσει (ή και περιορίσει) μία φιλία; Η φιλία πλάθεται, διαμορφώνεται...


Μόνο η ανασφάλεια μπορεί να ωθήσει τον άλλον στο να υποβάλει μία τέτοια αίτηση... και μία φιλία με ανασφάλεια δεν έχει βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συνηθες το φαινομενο....
Ειναι ατομα ανασφαλη και κτητικα...
Το συζητας μαζι του με τις καλυτερες προθεσεις, ελπιζοντας πως θα αντιληφθει ακριβως τι θελεις να πεις....και δε θα σε παρεξηγησει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά θα προσπαθούσα να ισορροπήσω τα συναισθήματα freaking out και στενοχώριας. Αλλά δε νομίζω να μου συνέβαινε αφού εδώ και 3-4 χρόνια αποφεύγω τους κολλητούς και κρατάω τις αποστάσεις μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.

sasa

Νεοφερμένος

Η sasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
το ζω εδω και πολλα χρονια μ εναν φιλο που ζηλευει απιστευτα οποιαδηποτε αλλη φιλια μου.
εμενα προσωπικα μου αρεσει νιωθω πως υπαρχει ενας ανθρωπος που μπορει να ειναι ενοχλητικο αυτο που κανει καποιες φορες αλλα με αγαπαει αληθινα :)
απο την αλλη παρατιρω πως αρχισα να παθαινω τα ιδια και γω με μια φιλη ..:redface:
τι να κανω ειμαι εγωιστρια, ζηλευω αμα δεν περναμε μαζι τις μερες μας και τις περναει με αλλους!
οι μονες μερες που δεν ζηλευω ειναι οταν ειναι με το αγορι της, εκει χερομαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top