• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κοίτα, το χάπι δεν το παίρνω πια, αλλα ο φαρμακοποιός η γιατρός σου, θα ξέρει να σου πει. Είναι 3 δόσεις, ακριβό εμβόλιο, οποτε φρόντισε να τα πάρεις από το ταμείο σου. Έκανα την πρώτη έτσι απλά στα όρθια στο φαρμακείο (το είχα παραγγείλει), έχω πάλι ραντεβού το Δεκέμβριο (2 μήνες από την πρώτη δόση) και η τελευταία θα είναι 6 μήνες από τη δεύτερη, το καλοκαίρι δηλαδή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Εγώ δεν θα το κάνω. Εκτός του ότι έχω σιτέψει πλέον, φοβάμαι τα εμβόλια γενικώς πριν δοκιμαστούν για ένα διάστημα κάποιων χρόνων. Δεν έχουν γίνει και λίγα:/:

μια απο τα ιδια :)
ασε που μου τα μασησε και μια φιλη γυναικολογος και εκει που ημουν ας πουμε... 70-30, τωρα ειδα κι αποειδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Κι εγώ δεν έχω ακούσει πολλά ευχάριστα για το εμβόλιο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Εκτός ότι είμαι πλέον εκτός ορίων :cry_x::P (oops τώρα είδα μέχρι 26 ετών αλλά και πάλι νομίζω ότι η ηλικία παίζει σημαντικό ρόλο...μπορεί να κάνω λάθος αλλά θυμάμαι ότι κάπου το είχα διαβάσει/ακούσει -οπότε το λέω με κάθε επιφύλαξη... :))
Τόσο η γυναικολόγος μου όσο και ο παθολόγος μου μου είπε να μην βιαστώ να το κάνω αν δεν περάσει ένα μεγάλο χρονικό διάστημα (βλ. 10 χρόνια :P) για τυχόν παρενέργειες που μπορεί να εμφανιστούν στην πορεία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
βασικα ολοι οι γιατροι ετσι λενε :P
κι εμενα ετσι μου χαν πει οσοι ειχα ρωτησει, οσο δουλευα στο νοσοκομειο. και ειχα ρωτησει παρα πολλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο για μη σεξουαλικά ενεργές γυναίκες, αλλά καθώς το εμβόλιο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ αλλά κατά του HPV που μπορεί να προκαλέσει και είναι προληπτικό, δεν έχει νόημα να το κάνει κάποια γυναίκα που έχει ήδη προσβληθεί και έτσι ο αμερικάνικος νομίζω οργανισμός πρόληψης, το συνιστά σε ηλικίες μέχρι και σε 9 ετών...

ελπιζω να εχεις αλλαξει αποψη, καθοτι αυτη που κατεθεσες εδω αποδεικνυεται λανθασμενη καθοτι το βασικοτερο που υποτιθεται οτι κανει αυτο το εμβολιο, ειναι προληψη καρκινου.

Θυμάστε κάτι που έγραψα στο θέμα "Το αδίστακτο κατεστημένο...", μιλώντας για τα εμβόλια, ότι το σύνδρομο του Κόλπου οφείλεται στα "ανοσοενισχυτικά" που περιείχαν τα πολλαπλά εμβόλια που δόθηκαν στους Αμερικανούς στρατιώτες; Ε λοιπόν το αργίλιο είναι ένα από αυτά τα ανοσοενισχυτικά. Σ' ευχαριστώ Τζιοβάννα, γιατί κάποιοι πήγαν να με βγάλουν τρελλό!!

καλα, μη δινεις σημασια.;)
αυτο με το αργιλιο ειναι γνωστο σε πολυ κοσμο παντως, απορω.

Μόλις είναι διαθέσιμες περισσότερες πληροφορίες, να είσαι σίγουρη ότι θα σας ενημερώσουμε, πολύ δε περισσότερο που έχω κι εγώ προσωπικό ενδιαφέρον γι' αυτό το εμβόλιο.

κατι νεοτερο? faith πες μας κι εσυ τη γνωμη σου, η τι εχεις ακουσει.

χτες μιλησα με μια γυναικολογο, που ειχε θετικη αποψη και προετρεπε γενικως πολλες γυναικες να το κανουν, μαζι κι εμενα.
της ειπα τις φοβιες μου και της μιλησα και για την εταιρια και ολα αυτα που διαβασα και φαινοταν οτι δεν ηταν ενημερωμενη για την αλλη οψη του νομισματος, οποτε απλα περιοριστηκε στο να μου πει οτι, αυτη τη γνωμη της μου λεει και οτι η αποφαση θα ειναι δικη μου (σιγα το νεο δλδ)..

Faithpluuussss!!!!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μην περιμένεις νεότερα μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.
Νεώτερα θα υπάρχουν, εκτός απροόπτου, έπειτα από αρκετούς μήνες ή και χρόνια και αφού θα έχει ήδη δοκιμαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για μένα πάντως το κριτήριο για να το κάνει μια γυναίκα στον εαυτό της στην παρούσα φάση που βρίσκεται το εμβόλιο, είναι να απαντήσει θετικά στο ερώτημα.... "θα το έκανες στην δεκάχρονη κόρη σου?"

εγώ πάντως... όχι.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ελπιζω να εχεις αλλαξει αποψη, καθοτι αυτη που κατεθεσες εδω αποδεικνυεται λανθασμενη καθοτι το βασικοτερο που υποτιθεται οτι κανει αυτο το εμβολιο, ειναι προληψη καρκινου.
Που το διαβασες αυτο ; Δε βρηκα κατι λαθος στο quote πανω στο οποιο ειπες αυτο που εκανα εγω παραθεση. Το εμβολιο δεν ειναι για τον καρκινο, αλλα γι ατον ιο που δυνητικα (και σχετικα συχνα) τον προκαλει.

Και οι μελετες για παρενεργειες που εχουν κανει ειναι μονο 2 ετων, το οποιο σε ιατρικα πλαισια ειναι πολυ μικρο. Και ας μην ξεχναμε οτι και στο παρελθον εγιναν "λαθη" (αφοτου οι φαρμακοβιομηχανιες εβγαλαν τα αντερά τους σε εσοδα). Και οπως ειπαν καποιοι ιατροι σε ενα αρθρο τους στον Καναδα :

"there remain a number of unanswered questions about the HPV vaccine, and that a universal vaccination program in Canada is premature and could have unintended negative consequences. We must be certain that spending an estimated $2 billion to vaccinate a population of girls and women in Canada who are already mostly well protected by their own immune systems, safer sex practices and existing screening programs will not perpetuate the existing gaps in care and leave the actual rate of deaths from cervical cancer unchanged."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sleeping Beauty

Νεοφερμένος

Η Sleeping Beauty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
:/::(i can't get this..i don't have the requirements
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Γιατί δεν έχεις requirements;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλε μου λοριεν, ο καρκινος δεν προκαλειται απο ιο, απο οσο ξερω.. αυτη ειναι η ενσταση μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καλε μου λοριεν, ο καρκινος δεν προκαλειται απο ιο, απο οσο ξερω.. αυτη ειναι η ενσταση μου.:)


Ο HPV (κονδυλώματα) μπορεί εν δυνάμει να προκαλέσει καρκίνο στον τράχηλο αν και εφόσον δεν αντιμετωπιστεί σχετικά νωρίς :/:
(αν είσαι μια δεκαετία με κονδυλώματα... εεεε κινδυνεύεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι, ισχυει αυτο.
και γκουντις αν τρωμε βεβαια καθε μερα, εεεε κινδυνευουμε.
και δεκαετια με χλαμυδια να εισαι, παλι θα κινδυνευσεις...
διαφορετικο ποσοστο καθε φορα.

μαλλον κατι δεν διατυπωθηκε καλα :)
το θεμα μας ειναι οι τραχηλικες αλλοιωσεις, που μπορει να προελθουν ειτε απο ΗPV ειτε απο αλλες αιτιες.

και μετα την αλλοιωση, ερχεται η παθογενεια, και μετα τα εν λογω κυτταρα μπορει να εξελιχθουν σε καρκινικα.
μη δινουμε λαθος εντυπωσεις, οτι ο καρκινος προερχεται απο..ιο..!

ο μεντωρ λεει και οτι το εμβολιο ειναι κατα του hpv και οχι κατα του καρκινου..

ομως, hpv μπορει ο καθενας να κολλησει με σεξουαλικη επαφη, η με απλη δερματικη επαφη.. αρα?!

επισης, ειναι λαθος να λεμε οτι δεν κανει για οσες εχουν ηδη εκτεθει στον ιο..
υποτιθεται οτι και οι εκτεθειμενες στον ιο γυναικες εχουν οφελη, δεδομενου οτι τους παρεχει προστασια σε αλλους τυπους του hpv.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ναι, ισχυει αυτο.
και γκουντις αν τρωμε βεβαια καθε μερα, εεεε κινδυνευουμε.
και δεκαετια με χλαμυδια να εισαι, παλι θα κινδυνευσεις...
διαφορετικο ποσοστο καθε φορα.

μαλλον κατι δεν διατυπωθηκε καλα :)
το θεμα μας ειναι οι τραχηλικες αλλοιωσεις, που μπορει να προελθουν ειτε απο ΗPV ειτε απο αλλες αιτιες.

και μετα την αλλοιωση, ερχεται η παθογενεια, και μετα τα εν λογω κυτταρα μπορει να εξελιχθουν σε καρκινικα.
μη δινουμε λαθος εντυπωσεις, οτι ο καρκινος προερχεται απο..ιο..!

ο μεντωρ λεει και οτι το εμβολιο ειναι κατα του hpv και οχι κατα του καρκινου..

ομως, hpv μπορει ο καθενας να κολλησει με σεξουαλικη επαφη, η με απλη δερματικη επαφη.. αρα?!

επισης, ειναι λαθος να λεμε οτι δεν κανει για οσες εχουν ηδη εκτεθει στον ιο..
υποτιθεται οτι και οι εκτεθειμενες στον ιο γυναικες εχουν οφελη, δεδομενου οτι τους παρεχει προστασια σε αλλους τυπους του hpv.

α ναι, υπο αυτή την έννοια συμφωνώ μαζί σου :)
επίσης συμφωνώ και με τον μέντωρ :P αυτό που κι εγώ γνωρίζω είναι ότι το εμβόλιο αφορά τα κονδυλώματα και τον ιο αυτό κι όχι τον καρκίνο...

απλά επειδή όπως είπαμε τα κονδυλώματα ΜΠΟΡΕΙ να εξελιχθούν σε καρκίνο, γιαυτό κι έχει γίνει μια "μετάφραση" περί του "εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου"
(βασικά αυτό το βρήκα και όσο έψαξα στο νετ επειδή με ενδιέφερε για την ανηψιά μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ουσιαστικα αυτο εχει επικρατησει καλο μου. το φυλλαδιο που εχω τωρα μπροστα μου για το gardasil λεει πανω πανω
"ο καρκινος του τραχηλου της μητρας ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ"...
και μετα, μεσα, εκτος απο τους απειρους θανατους, λεει για ιο Hpv.. με αποτελεσμα καποιοι (μαζι και δικα μου ατομα) να μου λενε να παω να κανω το θαυματουργο εμβολιο κατα του ιου του καρκινου...
τρελη παραπληροφορηση, καθαρο misunderstanding..

να προσεχουμε λιγο τι λεμε :)
δεδομενου οτι αυτοι κανουν ενα Marketing που εξυπηρτει καθαρα τα δικα τους συμφεροντα-προφανως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ουσιαστικα αυτο εχει επικρατησει καλο μου. το φυλλαδιο που εχω τωρα μπροστα μου για το gardasil λεει πανω πανω
"ο καρκινος του τραχηλου της μητρας ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ"...
και μετα, μεσα, εκτος απο τους απειρους θανατους, λεει για ιο Hpv.. με αποτελεσμα καποιοι (μαζι και δικα μου ατομα) να μου λενε να παω να κανω το θαυματουργο εμβολιο κατα του ιου του καρκινου...
τρελη παραπληροφορηση, καθαρο misunderstanding..

να προσεχουμε λιγο τι λεμε :)
δεδομενου οτι αυτοι κανουν ενα Marketing που εξυπηρτει καθαρα τα δικα τους συμφεροντα-προφανως.:)

συμφωνώ με χίλια!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ο HPV (κονδυλώματα) μπορεί εν δυνάμει να προκαλέσει καρκίνο στον τράχηλο αν και εφόσον δεν αντιμετωπιστεί σχετικά νωρίς :/:
(αν είσαι μια δεκαετία με κονδυλώματα... εεεε κινδυνεύεις)

Kαι να προσθέσω ότι συγκεκριμένοι τύποι HPV μπορεί...όχι γενικά τα κονδυλώματα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
καλε μου λοριεν, ο καρκινος δεν προκαλειται απο ιο, απο οσο ξερω.. αυτη ειναι η ενσταση μου.:)
Καλη μου, ειδες να ειπα τετοιο πραγμα ; Ισα ισα , ακριβως επειδη ιος δεν ισουται με καρκινο Αμεσα, λεμε οτι το εμβολιο δεν ειναι κατα του καρκινου ! αλλα κατα του ιου που προκαλει προκαρκινοματωδη κατασταση. Και μαλιστα μονο εναντιον 4 συχνων στελεχων του.

και μετα την αλλοιωση, ερχεται η παθογενεια, και μετα τα εν λογω κυτταρα μπορει να εξελιχθουν σε καρκινικα.
μη δινουμε λαθος εντυπωσεις, οτι ο καρκινος προερχεται απο..ιο..!
Δεν ειδα στα τελευταια ποστ να ειπωθηκε τετοιο πραγμα παντως.
ο μεντωρ λεει και οτι το εμβολιο ειναι κατα του hpv και οχι κατα του καρκινου..ομως, hpv μπορει ο καθενας να κολλησει με σεξουαλικη επαφη, η με απλη δερματικη επαφη.. αρα?!
Τι αρα ; Ναι ο καθενας μπορει να κολλησει hpv και τοτε θα αυξανει πολυ τις πιθανοτητες αναπτυξης καρκινου τραχηλου. Τι ειναι αυτο με το οποιο δε συμφωνεις ; O HPV αυτη τη στιγμη αναγνωριζεται ως η βασικη αιτια καρκινου του τραχηλου της μητρας. Το οτι αυτο συμβαινει εμμεσα, δεν εχει σημασια για το συγκεκριμενο θεμα.

επισης, ειναι λαθος να λεμε οτι δεν κανει για οσες εχουν ηδη εκτεθει στον ιο..υποτιθεται οτι και οι εκτεθειμενες στον ιο γυναικες εχουν οφελη, δεδομενου οτι τους παρεχει προστασια σε αλλους τυπους του hpv.
Μονο στους τυπους που περιεχει το εμβολιο. Που ειναι 4 (και σε συχνοτητα περιπου απαντωνται κατα 70% ). Τα μεχρι τωρα γωνστα στελεχη του ιου που ειναι επικινδυναμ ειναι 12 (ή 13 , δε θυμαμαι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bookitsa

Νεοφερμένος

Η bookitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!
Γεια σας.
Έκανα πρίν μια βδομάδα το εμβόλιο αυτό.Μου είχε πει και ο γυναικολόγος ότι είναι καλό να το κάνει μια γυναίκα.Δεν είχα ακούσει για παρενέργειες. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα ψάξει.Είχα ρωτήσει και το γιατρό και μου είπε ότι δεν έχει.
Πριν λίγο όμως μπήκα στο internet κα άρχιζα να διαβάζω για διάφορες παρενέργειες μέχρι και παράλυση και άρχισα ν'ανησυχώ..
Ο λόγο είναι ότι την Παρασευή 7 Μαρτίου έκανα την πρώτη δόση και παρατήτησα προχθές Δευτέρα ένα σαν καρούμπαλο στο μπράτσο μου λίγο πιο πάνω που έκανα το εμβόλιο. Δεν ξέρω αν αυτό το είχα πιο νωρίς ή αν το έβγαλα τη Δευτέρα.ΔΕν το παρατήρησα.Λάθος μου βέβαια..
Ούτε ξέρω αν είναι από το εμβόλιο.Μετά από αυτά που διάβασα ανησυχώ και δεν ξέρω τι να κάνω.Να είναι κάτι σοβαρό?Που ν'απευθυνθώ?Έχει κάνει καμία το εμβόλιο;
Να αναφέρω ότι το καρούμπαλο αυτό είναι σαν να είναι ένα μεγάλο σπυρί που όμως δεν μπορείς να το σπάσεις.Σαν τα εσωτερικά σπυριά να σας δώσω να καταλάβετε..
Επείγον απαντήσεις κ ευχαριστώ για το χρόνο σας..


--Σημείωση : Το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα "Παρενέργειες από εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top