Savior Siblings: Η ηθική στο ζήτημα

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Πιστεύεται ότι είναι σωστό ή ηθικό να γεννιούνται παιδιά με την προοπτική να δωρίσουν όργανα ή μυελό των οστών στα αδέρφια τους, ανεξάρτητα από την θέλησή τους; Πρέπει οι γονείς να έχουν νομικά το δικαίωμα να κάνουν κάτι τέτοιο; Τι άποψη έχετε για το όλο ζήτημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Πιστεύεται ότι είναι σωστό ή ηθικό να γεννιούνται παιδιά με την προοπτική να δωρίσουν όργανα ή μυελό των οστών στα αδέρφια τους, ανεξάρτητα από την θέλησή τους; Πρέπει οι γονείς να έχουν νομικά το δικαίωμα να κάνουν κάτι τέτοιο; Τι άποψη έχετε για το όλο ζήτημα;
Eξαρταται φιλε!Αν αυτο δεν θετει σε κινδυνο την υγεια και την ζωη του αδερφου που δινει το οργανο του,γιατι οχι,απο τη στιγμη που ο αδερφος του μπορει να μην ζησει αν δεν λαβει μοσχευμα που να ειναι συμβατο?Νομικα νομιζω το εχουν το δικαιωμα,ηθικα μην το βλεπεις μονοπλευρα δες το απο τη μερια οτι αφου μπορουν να ζησουν και τα 2 γιατι να πεθανει το 1?Αν και σημερα η επιστημη εχει προχωρησει,πχ με τα βλαστοκυτταρα IPS,και σε 10 ;ή σε 20 χρονια ισως και να μην χρειαζονται πια μοσχευματα!!Αυτο θα ελεινε το ηθικο προβλημα που τιθεται με τα μοσχευματα,αλλα βλεπεις δεν αφηνουν οι μεγαλες φαρμακοβιομηχανιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
για μενα ειναι απολυτα θεμιτο..για ποιο λογο να μη γεννηθει ενα παιδι προκειμενου να σωσει εναν ανθρωπο?ετσι και αλλιως ολα τα παιδια γεννιουνται χωρις τη θεληση τους..αυτο ισχυει και γι αυτα τα παιδια με τη διαφορα οτι θα βοηθησουν τα αδερφια τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
για μενα ειναι απολυτα θεμιτο..για ποιο λογο να μη γεννηθει ενα παιδι προκειμενου να σωσει εναν ανθρωπο?ετσι και αλλιως ολα τα παιδια γεννιουνται χωρις τη θεληση τους..αυτο ισχυει και γι αυτα τα παιδια με τη διαφορα οτι θα βοηθησουν τα αδερφια τους..

Γεωργία μου εδώ έχεις κάνει ένα λάθος (βέβαια ίσως η διατύπωση απλώς να σου ξέφυγε), μπορεί όλα τα παιδιά να γεννιούνται πάρα τη θέληση τους, αλλά στη προκειμένη περίπτωση δεν είναι θέμα "θέλησης" του παιδιού/ εμβρύου αλλά του ζευγαριού.

Κάποιος είδε το my sister's keeper ε; :P
Δεν θέλω να σταθώ στο ηθικό κομμάτι, πάντως αν μάθαινα πως ήρθα στη ζωή μόνο και μόνο για να σώσω την αδερφή/ο μου και όχι επειδή οι γονείς μου λαχταρούσαν να μεγαλώσουν/ολοκληρώσουν την οικογένεια τους (κοινώς, αναγκάστηκαν να με κάνουν), ίσως να μην το άντεχα.
Σαφώς και τα συναισθήματα με το καιρό μεγαλώνουν, δυναμώνουν και δημιουργούνται δεσμοί, αλλά μέχρι τότε νομίζω πως η πληγή "-Ο λόγος της ύπαρξης μου δεν ήταν απόφαση, ήταν μονόδρομος" είναι αρκετά βασανιστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Γεωργία μου εδώ έχεις κάνει ένα λάθος (βέβαια ίσως η διατύπωση απλώς να σου ξέφυγε), μπορεί όλα τα παιδιά να γεννιούνται πάρα τη θέληση τους, αλλά στη προκειμένη περίπτωση δεν είναι θέμα "θέλησης" του παιδιού/ εμβρύου αλλά του ζευγαριού.

Κάποιος είδε το my sister's keeper ε; :P
Δεν θέλω να σταθώ στο ηθικό κομμάτι, πάντως αν μάθαινα πως ήρθα στη ζωή μόνο και μόνο για να σώσω την αδερφή/ο μου και όχι επειδή οι γονείς μου λαχταρούσαν να μεγαλώσουν/ολοκληρώσουν την οικογένεια τους (κοινώς, αναγκάστηκαν να με κάνουν), ίσως να μην το άντεχα.
Σαφώς και τα συναισθήματα με το καιρό μεγαλώνουν, δυναμώνουν και δημιουργούνται δεσμοί, αλλά μέχρι τότε νομίζω πως η πληγή "-Ο λόγος της ύπαρξης μου δεν ήταν απόφαση, ήταν μονόδρομος" είναι αρκετά βασανιστική.

Αυτό ακριβώς. Αυτά τα παιδιά νιώθουν ότι γεννήθηκαν από ανάγκη και είναι κάπως.
Εκτός αυτού ας πούμε στο θέμα του μυελού των οστών δεν μένει κουσούρι, όμως αν σου πάρουν όργανο είναι ένα θεματάκι, δηλαδή ναι μεν ζεις χωρίς αυτό αλλά σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο και ασφαλέστερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Δηλαδή συμφωνείτε να γεννηθεί ένα παιδί που σκοπός του απο την αρχή της ζωή του είναι να ταλαιπωρείται;Να γεννηθεί για να είναι το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του στα νοσοκομεία για εξετάσεις και στα τραπέζια εγχειρήσεων;Από την στιγμη που μια οικογένεια έχει ένα μέλος της και μάλιστα ένα παιδί που ταλαιπωρείται άπο κάποια ασθένεια ποιός ο λόγος να φέρει έναν άνθρωπο στον κόσμο για να το υποβάλει σε αντίστοιχες συνθήκες ζωής;Αυτό το παιδί,εάν καταφέρει και ανταπεξέλθει από ιατρικής απόψεως όλα όσα έχει να τραβήξει από πάρα πολύ μικρή ηλικία,όταν μεγαλώσει αρκετά ώστε να έχει την ικανότητα να αντιλαμβάνεται τι συνέβη και τι συμβαίνει στην ζωή του και ποιος ήταν ο σκοπός της γέννησης του,θα ''τραυματιστει'' ψυχολογικα ανεπανόρθωτα κατά την γνώμη μου και αυτή η ιστορία θα στιγματίσει ολόκληρη την υπόλοιπη ζωή του.Και ποιός μπορεί να εγγυηθεί ότι το όλο εγχείρημα θα πετύχει και θα σωθεί το αδερφάκι του και το ίδιο;Δεν ξέρω...Είναι μεγάλα τα ρίσκα και ακόμα μεγαλύτερες οι ηθικές αμφιβολίες.Εξάλου η επιστήμη προχωρά με τρομερούς ρυθμούς και κάποια στιγμή θα προσφέρει λύσεις σε τέτοια ιατρικά ζητήματα,και έτσι δεν θα χρειάζεται να υποβαλονται ούτε οι γόνεις σε ψυχοφθόρες αποφάσεις,ούτε πολλά παιδάκια θα ταλαιπωρούνται χωρίς να φταίνε.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Να το θέσω και αλλιώς, πώς θα σας φαινόταν αν ήταν νόμιμο ένας κοινός ενήλικας (που δεν είχε δηλώσει για δωρητής) εάν βρεθεί ότι είναι συμβατός δότης να είναι υποχρεωμένος να γίνει δωρητής; Αυτό μάλλον θα φαινόταν παράλογο σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Αυτό που θέτεις τώρα ειναί κάτι εντελώς διαφορετικό απο το αρχικό σου ερώτημα.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Πιστεύεται ότι είναι σωστό ή ηθικό να γεννιούνται παιδιά με την προοπτική να δωρίσουν όργανα ή μυελό των οστών στα αδέρφια τους, ανεξάρτητα από την θέλησή τους; Πρέπει οι γονείς να έχουν νομικά το δικαίωμα να κάνουν κάτι τέτοιο; Τι άποψη έχετε για το όλο ζήτημα;
I agree with those who believe that saviour siblings are conceived only to benefit another, even it does save another person’s life. The child has the potential to suffer not only physically but emotionally for the rest o his life, so we should all wake up to the truth that he deserves to live and not be used as an instrument.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αυτό που θέτεις τώρα ειναί κάτι εντελώς διαφορετικό απο το αρχικό σου ερώτημα.
Ρητορικό ήταν! απλώς συγκρίνω, και λέω ότι όσο παράλογο θα ήταν αυτό, άλλο τόσο είναι να παίρνεις όργανα από ένα παιδί χωρίς την θέληση του, πόσο μάλλον να το γεννάς για αυτόν ακριβώς το σκοπό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Συμφωνω οτι δεν ειναι και ο,τι καλυτερο να ξερεις οτι γεννηθηκες απο αναγκη αλλα νομιζω πως το γεγονος οτι εσωσες(η τουλαχιστον αποτελεσες προσπαθεια να σωθει) καποια ψυχη σε κανει να νιωθεις περηφανο!και νομιζω πως κανενας γονιος δεν θα εκανε παιδι αν οντως υπηρχαν πολλοι κινδυνοι..ειδικα με το μυελο των οστων δεν υπαρχει κανενας κινδυνος η πχ ο ανθρωπος ζει μια χαρα και με ενα νεφρο...δεν θα γινοταν αφαιρεση καποιου βασικου οργανου..αυτο με τον ενηλικα οντως ακουγεται παραλογο αλλα δεν μου φαινεται παραλογο στην περιπτωση για την οποια μιλαμε..δεν μπορω να το εξηγησω αλλα με βρισκει απολυτως συμφωνη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Συμφωνω οτι δεν ειναι και ο,τι καλυτερο να ξερεις οτι γεννηθηκες απο αναγκη αλλα νομιζω πως το γεγονος οτι εσωσες(η τουλαχιστον αποτελεσες προσπαθεια να σωθει) καποια ψυχη σε κανει να νιωθεις περηφανο

Νομίζω πως χρειάζεται μεγάλη ψυχική αναζήτηση, και χρόνια για να φτάσει κάποιος που ζει μια τέτοια κατάσταση στο επίπεδο που περιγράφεις..και αν τα καταφέρει και ποτέ.
Ίσως για αυτό είμαι τόσο επιφυλακτική, δεν ξέρω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Σύμφωνοι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top