Μητρική κάρτα και απόδοση

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ρε παίδες εξηγήστε μου το παρακάτω. Έχω έναν 64bit 3400 με 1GB μνήμη την 5600 256mb και δεν μπορώ να πώ ότι τρελένομαι απο το πόσο γρήγορα τρέχει το μηχάνημα τα παιχνίδια. Απο ότι μου είπαν η μητρική είναι λίγο πατάτα και το κουτί της το ίδιο. Τι να κάνω ? Τόσο μεγάλο ρόλο παίζει η μητρική και μήπως να έβαζα μια καινούργια? Δεν είναι και τρελό το κόστος πάντος σκεφτόμουνα για καμία της Asus. Υπόψιν ότι το έχω για παιχνίδια κατα κύριο λόγο το pc.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
H 5600 να φανταστώ ότι είναι η κάρτα γραφικών...
Δεν ξέρω πόσο δυνατή είναι σαν κάρτα και τι παιχνίδια πας να τρέξεις, καθώς και σε τι ανάλυση τα τρέχεις...
μήπως φταίει η κάρτα γραφικών;

αυτό που ξέρω, είναι ότι η μητρική παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην ταχύτητα!
Οι ASUS απ' όσο ξέρω είναι καλές, αλλά ζεσταίνονται αρκετά...
Εγώ θα σου πρότεινα MSI ή ABIT (αν και είναι αρκετά ακριβότερες, και δυσεύρετες...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
H 5600 να φανταστώ ότι είναι η κάρτα γραφικών...
Δεν ξέρω πόσο δυνατή είναι σαν κάρτα και τι παιχνίδια πας να τρέξεις, καθώς και σε τι ανάλυση τα τρέχεις...
μήπως φταίει η κάρτα γραφικών;

αυτό που ξέρω, είναι ότι η μητρική παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην ταχύτητα!
Οι ASUS απ' όσο ξέρω είναι καλές, αλλά ζεσταίνονται αρκετά...
Εγώ θα σου πρότεινα MSI ή ABIT (αν και είναι αρκετά ακριβότερες, και δυσεύρετες...)

Η κάρτα είναι της ASUS 5600 256MB. Όσο αφορά τα παιχνίδια δεν έχω τρελές απάιτήσεις να τα φορτώνο με antiatlas κτλ και πάντα σε ανάλυση 1024x768 το Ages of Empires III π.χ δεν το σηκώνει με full τα πάντα. Χωρίς antiatlas το κουλό είναι ότι όταν διαλέγει default κάποιοα πράγματα το pc εγώ πάντα πρέπει να τα χαμηλώσο γιατί πολλά και κολάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εγώ πιστεύω η κάρτα φταιει , δεν ειναι και ΤΟΣΟ δυνατή , μην σε ξεγελουν τα 256 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top