Οι ανάγκες του σύγχρονου ανθρώπου...

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι οι ανάγκες που έχουμε στην σημερινή εποχή είναι δημιούργημα κάποιας εταιρίας ή όχι; Μήπως οι ανάγκες μας υπάρχουν για πλουτίζουν τις εταιρίες και όχι να καλλιτερέουμαι την ζωή μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Οι αναγκες δημιουργουνται, καλες ή κακες, με το περασμα του χρονου. Ενα παρασδειγμα ειναι τα κινητα. Οποτε οι αναγκες εξαρχης, δεν δημιουργουνται απο εταιριες, αλλα οι αυξημενες αναγκες δημιουργουνται απο τις εταιριες για το κερδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Οι ανάγκες καθε ανθρώπου πέρα από τις βασικές είναι δημιούργημα εταιριών με σκοπό να μας κάνουν την ζωή καλύτερη και συγχρόνως να μας την δυσκολέψουν.Κάθε εποχή έχει και τις δικές τις αναγκες και όσο προχωράμε μπροστά τόσο μεγαλώνουν οι ανάγκες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Απο οτι καταλαβα, αναγνωριζεις το προβλημα αυτο αλλα απο οτι επισης καταλαβα σε αλλα threads, δεν σε ενδιαφερει(στο thread με τα κινητα). Εμενα παντως με ενδιαφερει πολυ αυτο το ζητημα, γιατι στην ουσια ειναι ενας φαυβλος κυκλος οπου δεν μπορεις να ξεφυγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Πιστεύετε ότι οι ανάγκες που έχουμε στην σημερινή εποχή είναι δημιούργημα κάποιας εταιρίας ή όχι; Μήπως οι ανάγκες μας υπάρχουν για πλουτίζουν τις εταιρίες και όχι να καλλιτερέουμαι την ζωή μας;

Οι ανάγκες μας είναι η αυταπάτη της εξέλιξης και η ψευδαίσθηση της ικανοποίησης. Ο άνθρωπος προσαρμόζεται στις συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Η καλύτερη πώληση είναι όταν δημιουργείς την ανάγκη για το προιόν σου στον καταναλωτή. Σήμερα δεν μπορούμε να σκεφτούμε την ζωή μας χωρίς κινητό, κάμερα κτλ. Εδω καλά καλά κοιτάμε την τηλεόραση με μισό μάτι γιατί δεν είναι plasma. Την κατάλληλη εποχή περιμένουμε μόνο. Οι πραγματικές ανάγκες μας είναι μόνο 3 φαγητό, στέγαση, ρουχισμός όλα τα υπόλοιπα μας τα περνάνε σαν ανάγκες μέσα απο πλύση εγκεφάλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Είναι πολύ απόλυτη η προσέγγιση αυτή. Υπάρχουν, όπως πολλοί θα ξέρουν από την κοινωνιολογία, οι κατηγορίες των αναγκών ξεκινώντας από τις βιολογικές. Το ερώτημα όμως δεν είναι ποιές έιναι οι ανάγκες για να ζούμε αλλά ποιές είναι οι ανάγκες για να ζούμε ευτυχισμένοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lexx:
Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Είναι πολύ απόλυτη η προσέγγιση αυτή. Υπάρχουν, όπως πολλοί θα ξέρουν από την κοινωνιολογία, οι κατηγορίες των αναγκών ξεκινώντας από τις βιολογικές. Το ερώτημα όμως δεν είναι ποιές έιναι οι ανάγκες για να ζούμε αλλά ποιές είναι οι ανάγκες για να ζούμε ευτυχισμένοι!

Το παράδειγμα που έβαλα με τις 3 ανάγκες μπορεί να είναι λίγο ακραίο, αλλα σίγουρα άμεση ανάγκη δεν μπορεί να είναι ένα κινητό, μια tft οθόνη κτλ. Άραγε είμαστε ευτηχισμένοι απο επιλογή μας η επειδή έχουμε καταπιεί το δόλωμα της διαφήμισης νομίζουμε ότι είμαστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πιστευω πως ολα οσα εχουμε σημερα ειναι δημιουργιμα μιαα εταιριας για να πλουτισει, ομως με τον καιρο δεν μπορουμε χωρις αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ναι σίγουρα μια tfl δεν έχει να κάνει με την ευτυχία όπως το εννοείς και συμφωνώ. Ομως αυτό που είπα εγώ δεν έλεγε κάτι διαφορετικό. Υπάρχει μια ιεραρχία στις ανάγκες. Εκεί που αρχίζουν οι ανάγκες να είναι στην πραγματικότητα περριτές τότε αρχίζει και η καθαρή επίδραση της διαφήμισης. Όμως μην είμαστε απόλυτοι. Π.χ ένα αυτοκίνητο θα με κάνει αληθινα ευτυχισμένο κι ας έχω φάει διαφήμιση. Όμως μπορώ να ζήσω ευτυχισμένος και χωρίς αυτό. Δεν είναι σε καμμία περίπτωση περριτό όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πιστεύω ότι μιας και εμεις έχουμε μια τάση στην καλοπέραση, π.χ. προτιμούμε να πάρουμε αυτοκινήτο παρά κάποιο Μ.Μ.Μ. για να πάμε για κάφε... Ε αυτό το εκμεταλευτήκαν οι εταιρίες και εσπευσάν να μας καλύψουν αυτή την τάση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η δική μου γνώμη είναι ότι οι ανάγκες του σύγχρονου σκεπτόμενου ανθρώπου έχουν να κάνουν με το πόσο ολιγαρκής είναι κάποιος και τι είδους προτεραιότητες βάζει στη ζωή του.
Προσωπικά όχι tft δεν έχω, αλλά ούτε καν τηλεόραση μεγαλύτερη των 17"!!!!
Κι αυτό γιατί έχω σκεφτεί ότι η μικρή μου 17άρα καλύπτει απόλυτα τις δικές μου ανάγκες .... αν δεν σκεφτόμουν, σίγουρα θα είχα βάλει και γω τις 142 δόσεις σε κάποιο πολυκατάστημα και θα είχα αποκτήσει την tft ή δεν ξέρω και γω τι άλλο....
Κατά τα άλλα... όσοι δεν σκέπτονται, προσαρμόζουν τις ανάγκες τους με βάση την δυνατότητα των δόσεων που μπορούν να βάλουν (πολλές φορές υπερβαίνουν και τις δυνατότητες τους) και με βάση του τι έχει ο γείτονας, ο κουμπάρος, ο συμπέθερος και αυτός ο ενοχλητικός συνάδελφος που πρόσφατα αγόρασε το home cinema που φόρτωσε στη Ζ3 του που είχε πρώτα όμως περάσει από του Βαράγκη για ένα μικροεπιπλάκι, και αφού πρώτα πλήρωσε την δόση νούμερο τέσσερις χιλιάδες εκατόν τριάντα τρία ....
άλλωστε εκείνη η ξανθιά δίμετρη γκόμενα που διαφημίζει τόσο χαριτωμένα γυμνόστηθη το απορρυπαντικό πιάτων, δεν θα έμπαινε ποτέ μέσα στο 15ετίας αμαξάκι του ε?
:/: :/: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
άλλωστε εκείνη η ξανθιά δίμετρη γκόμενα που διαφημίζει τόσο χαριτωμένα γυμνόστηθη το απορρυπαντικό πιάτων, δεν θα έμπαινε ποτέ μέσα στο 15ετίας αμαξάκι του ε?
:/: :/: :/:

Αν όλοι σκεφτόμασταν έτσι, ίσως να δίναμε περισσότερη έμφαση στον άνθρωπο με τον οποίο ερχόμαστε σε επαφή παρά σε αυτά που τον περιβάλλουν.

Συμφωνώ όμως και με το υπόλοιπο πόστ σου. Αν και συχνά πυκνά υποκύπτω στις πλασματικές -ή υπερβολικές αν θέλεις- ανάγκες μου, έχω και φορές που πιάνω τον εαυτό μου να λειτουργεί στο ίδιο σκεπτικό με το πόστ σου!:) Αυτό πιστεύω είναι καλό, που βάζω έστω και υποτυπώδη φρένα απο τώρα, γιατί όταν εργαστώ κι εγω και μοχθήσω για το κάθε ευρώ που θα κερδίζω, θα καταλάβω καλύτερα τη χρήση των "φρένων".:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Κατά τα άλλα... όσοι δεν σκέπτονται, προσαρμόζουν τις ανάγκες τους με βάση την δυνατότητα των δόσεων που μπορούν να βάλουν (πολλές φορές υπερβαίνουν και τις δυνατότητες τους) και με βάση του τι έχει ο γείτονας, ο κουμπάρος, ο συμπέθερος και αυτός ο ενοχλητικός συνάδελφος που πρόσφατα αγόρασε το home cinema που φόρτωσε στη Ζ3 του που είχε πρώτα όμως περάσει από του Βαράγκη για ένα μικροεπιπλάκι, και αφού πρώτα πλήρωσε την δόση νούμερο τέσσερις χιλιάδες εκατόν τριάντα τρία ....
άλλωστε εκείνη η ξανθιά δίμετρη γκόμενα που διαφημίζει τόσο χαριτωμένα γυμνόστηθη το απορρυπαντικό πιάτων, δεν θα έμπαινε ποτέ μέσα στο 15ετίας αμαξάκι του ε?
:/: :/: :/:
Όντως ειναι υπερβολικά τα παραπάνω;
Αλλά να σου το θέσω αλλίως, γιατί να μην πάρει κάποιος TFT αν η CRT τον ενοχλεί στα μάτια; Γιατί κάποιος να μην πάρει κάποιο κινητό με bluetooth και ένα bluetooth hf από την στιγμη που λόγου δουλεία είναι αναγκασμένος να μιλάει με τις ώρες στο τηλ και πιάνετε το χέρι του; Εγώ πιστεύω ότι μέχρι ενα βαθμό οι σύχρονες αναγκές είναι υπερ του ανθρωπου απο εκει και περα αρχιζουν τα προβληματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Όντως ειναι υπερβολικά τα παραπάνω;
Αλλά να σου το θέσω αλλίως, γιατί να μην πάρει κάποιος TFT αν η CRT τον ενοχλεί στα μάτια; Γιατί κάποιος να μην πάρει κάποιο κινητό με bluetooth και ένα bluetooth hf από την στιγμη που λόγου δουλεία είναι αναγκασμένος να μιλάει με τις ώρες στο τηλ και πιάνετε το χέρι του; Εγώ πιστεύω ότι μέχρι ενα βαθμό οι σύχρονες αναγκές είναι υπερ του ανθρωπου απο εκει και περα αρχιζουν τα προβληματα

Αφεντικό διάβασε καλύτερα το πόστ της Επιρροής. Λέει κάτι για προτεραιότητες στην αρχή! Εαν εσένα σε πειράζει η οθόνη καθοδικού σωλήνα στα μάτια, μπορείς κάλλιστα να μεταβείς σε υγρών κρυστάλλων. Εμένα μια Χιουντάι 15αρα καθοδικού σωλήνα -ο Θεος να την κάνει 15αρα- μου είχε πετάξει τα μάτια εξω. Φωτεινότητα μηδέν! Και την είχα φάει και 4 χρόνια σε λειτουργία. Τα έφτυσε η κακομοίρα! Έτσι πέρυσι τον Απρίλιο πήγα και αγόρασα αυτήν την οθόνη TFT που έχω τώρα. 17αρα, φωτεινότατη, πανέμορφη ΑΛΛΑ είναι ο τέλειος σύμμαχος για τα μάτια μου.

Επίσης αυτό που λες για το κινητό, εφόσον αποτελεί εργαλείο δουλειάς και αποφέρει επιπρόσθετο κέρδος μακροπρόθεσμα, κατατάσσεται στις βασικές προτεραιότητές σου. Απλό!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TAZ250

Νεοφερμένος

Η TAZ250 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε όλα αυτά που έχουμε(δηλαδη θα μπορούσαμε να ζήσουμε και χωρις αυτά). ένας λόγος που τα αγοράζουμε είναι επειδή είμαστε επηρεασμένοι απο διαφημίσεις ή απο φίλους κτλ. κάποιοι αγοράζουν διάφορα πράγματα για να μην τους την λένε (πχ κινητό παλιάς μάρκας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Οι ανάγκες μας προσαρμόζονται στην εποχή που ζούμε. Αν για το 1950 ήταν είδος πολυτελείας η απόκτηση ενός αυτοκινήτου, σήμερα δεν νοείται άνθρωπος χωρίς τέσσερις ρόδες, και για να είμαι πιο ακριβής, σήμερα δεν νοείται 4μελής οικογένεια χωρίς ισάριθμα αυτοκίνητα! Υπερβολή? Ίσως!

Από την άλλη, δεν μπορώ να κατηγορήσω τα προϊόντα που μου κάνουν τη ζωή ευκολότερη. Σαφώς και μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με μια απλή τηλεόραση, αλλά αφού η tft προστατεύει τα μάτια μου, γιατί να μου τα φάει ο οφθαλμίατρος και να μην τα δώσω στο ταδε κατάστημα ηλεκτρικών!

Δεν κατηγορώ την καταναλωση.... Ναι, θα αγοράσω της τελευταίας τεχνολογίας συσκευή που ψήνει μπριζόλες (εφόσον μπορώ, όχι πουλώντας το χωραφάκι που μου άφησε η γιαγιά μου) γιατί θέλω να προσφέρω στον εαυτό μου τα καλύτερα.....
Κατηγορώ όμως την υπερ-κατανάλωση, την έλλειψη φρένου στην αγορά προϊόντων. Γιατί θα πρέπει η τουαλέτα μου να διαθέτει τηλεόραση? Γιατί θα πρέπει το αυτοκίνητό μου να έχει DVD?

Νομίζω πως έτσι καταντάμε υστερικοί και γραφικοί. Τα πάντα έχουν τα όριά τους......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από TAZ:
δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε όλα αυτά που έχουμε(δηλαδη θα μπορούσαμε να ζήσουμε και χωρις αυτά). ένας λόγος που τα αγοράζουμε είναι επειδή είμαστε επηρεασμένοι απο διαφημίσεις ή απο φίλους κτλ. κάποιοι αγοράζουν διάφορα πράγματα για να μην τους την λένε (πχ κινητό παλιάς μάρκας).

κι εγώ μαζί σου:)

μα πως φαίνεται πως είμαστε αδελφές;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Κατηγορώ όμως την υπερ-κατανάλωση, την έλλειψη φρένου στην αγορά προϊόντων. Γιατί θα πρέπει η τουαλέτα μου να διαθέτει τηλεόραση?
:hmm:
Γιατί μπορεί να παίζει παρά πέντε εκείνη την δύσκολη ώρα βρε αδερφέ,μην τα κάνουμε και πάνω μας,δε λέει .Να ένας καλός λόγος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Κατηγορώ όμως την υπερ-κατανάλωση, την έλλειψη φρένου στην αγορά προϊόντων. Γιατί θα πρέπει η τουαλέτα μου να διαθέτει τηλεόραση? Γιατί θα πρέπει το αυτοκίνητό μου να έχει DVD?
Και ομως η επομενη γενια θα βρει λογο. Οπως πχ εγω δικαιολογω την υπαρξει dvd στο αυτοκινητο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top