Είναι φυσιολογικό να μιλάω με τον εαυτό μου;

Menia21

Νεοφερμένος

Η Menia21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Βασικά δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να το βάλω οπότε σκέφτηκα στα διάφορα..

Είναι φυσιολογικό να μιλάς με τον εαυτό σου; Όχι δυνατά..
Δηλαδή τυχαίνει όταν ειμαι μόνη μου να κάνω διάλογο μέσα στο κεφάλι μου. Ρωτάω-απαντάω. Διαφωνω :P Με προβληματίζει αυτή η κατάσταση μερικές φορες.
Δηλαδή για να σας δώσω ένα παράδειγμα σήμερα διαφωνούσα για το αν θα φάω ή οχι και τσακωνόμουν με τον εαυτό μου.Ήταν περίεργο.
Δεν νομίζω ότι είμαι τρελή ή κάτι τέτοιο..Και φίλους έχω,και γενικά θα μπορούσα να πω ότι η καθημερινότητα μου νορμάλ είναι.
Απλά δε ξέρω..να ανησυχώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Όι καλέ.Εγώ μιλάω με τον εαυτό μου συνέχεια..σιγά.

Άλλωστε είναι ο καλύτερος συνομιλητής.Σου απαντάει πάντα αυτό που θες να ακούσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ειναι μια μικρη λεπτομερεια της ζωης, κανεις βεβαια δν την παραδεχεται ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Είναι φυσιολογικό;

Δεν υπάρχει το "φυσιολογικό".
Υπάρχει το συνηθισμένο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Menia21

Νεοφερμένος

Η Menia21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Δεν υπάρχει το "φυσιολογικό".
Υπάρχει το συνηθισμένο...
Δε θα διαφωνήσω.
Αν και στη προκειμένη περίπτωση μου φάνηκε πιο ταιριαστή αυτή η λέξη.

Ειναι μια μικρη λεπτομερεια της ζωης, κανεις βεβαια δν την παραδεχεται ;)
Ναι.. :P για αυτό είναι τα φόρουμ.Οι άνθρωποι παρεξηγούν..Άλλο λες άλλο καταλαβαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ειναι κομματι της καθημερινοτητας μου. Καμια φορα απο μεσα μου και καποιες φορες ψιθυριστα οταν ειμαι τσαντισμενος. Το προβλημα θα ηταν να μιλας στον εαυτο σου και να σου απαντα (να απαντας) φωναχτα με διαφορετικη φωνη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Menia21

Νεοφερμένος

Η Menia21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ειναι κομματι της καθημερινοτητας μου. Καμια φορα απο μεσα μου και καποιες φορες ψιθυριστα οταν ειμαι τσαντισμενος. Το προβλημα θα ηταν να μιλας στον εαυτο σου και να σου απαντα (να απαντας) φωναχτα με διαφορετικη φωνη :P
:worry: αν συνέβαινε αυτό το πιο πιθανό θα ταν να χα λιποθυμήσει παρά να σας έγραφα αυτή τη στιγμή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Χαχαχ και νόμιζα ότι μόνο εγώ το κάνω αυτό!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δεν είσαι η μόνη. Δεν είναι κακό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Και εγώ το κάνω, πλάκα έχει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
ναι αλλα προσοχη μην σε ακουσει κ κανας αλλος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
όταν παίζω τέννις, μιλάω και φωναχτά:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Σου στέλνω ένα link. Έχει ένα άρθρο γραμμένο από ψυχολόγο.Είναι στα Αγγλικά. Συγκεκριμένα λέει ότι όχι μόνο δεν είναι σημάδι τρέλας αλλά καταλήγει ότι μπορεί να είναι σημάδι καλής υγείας και ότι μπορεί να μας κάνει πιο έξυπνους. So keep talking to yourself!
https://psychcentral.com/blog/archives/2012/12/07/talking-to-yourself-a-sign-of-sanity/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Βασικά δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να το βάλω οπότε σκέφτηκα στα διάφορα..

Είναι φυσιολογικό να μιλάς με τον εαυτό σου; Όχι δυνατά..
Δηλαδή τυχαίνει όταν ειμαι μόνη μου να κάνω διάλογο μέσα στο κεφάλι μου. Ρωτάω-απαντάω. Διαφωνω :P Με προβληματίζει αυτή η κατάσταση μερικές φορες.
Δηλαδή για να σας δώσω ένα παράδειγμα σήμερα διαφωνούσα για το αν θα φάω ή οχι και τσακωνόμουν με τον εαυτό μου.Ήταν περίεργο.
Δεν νομίζω ότι είμαι τρελή ή κάτι τέτοιο..Και φίλους έχω,και γενικά θα μπορούσα να πω ότι η καθημερινότητα μου νορμάλ είναι.
Απλά δε ξέρω..να ανησυχώ;

Εγω παλι, φανταζομαι οτι ειμαι με καποιον και διαφωνουμε για ενα θεμα... Πχ οτι ειμαι με μια φιλη μου και μου δινει συμβουλες για κατι. Και οσο περιεργο κι αν ακουγεται.. Δουλευει! Σκεφτομαι διαφορες πιθανες λυσεις που δεν τις ειχα σκεφτει πριν, δεν ξερω πως γινεται αυτο.. Και περναω ΩΡΕΣ κανοντας φανταστικες συζητησεις.. Ειχα αρχισει κι εγω να ανησυχω :worry:

Όι καλέ.Εγώ μιλάω με τον εαυτό μου συνέχεια..σιγά.

Άλλωστε είναι ο καλύτερος συνομιλητής.Σου απαντάει πάντα αυτό που θες να ακούσεις.

Μπα, εγω πολλες φορες, οταν κανω αυτο που ειπα παταπανω, ''μαλωνω'' τον εαυτο μου κατα καποιο τροπο, βγαζω ολα τα αρνητικα αυτου που εκανα ποιυ πριν δεν τα ειχα σκεφτει (ειπαμε ειναι περιεργο :redface:), η βρισκω λυσεις σε προβληματα... :redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Εγω παλι, φανταζομαι οτι ειμαι με καποιον και διαφωνουμε για ενα θεμα... Πχ οτι ειμαι με μια φιλη μου και μου δινει συμβουλες για κατι. Και οσο περιεργο κι αν ακουγεται.. Δουλευει! Σκεφτομαι διαφορες πιθανες λυσεις που δεν τις ειχα σκεφτει πριν, δεν ξερω πως γινεται αυτο.. Και περναω ΩΡΕΣ κανοντας φανταστικες συζητησεις.. Ειχα αρχισει κι εγω να ανησυχω :worry:

:hmm:αμα περνας κ ωρες ισως θα πρεπε να σε ανησυχει λιγο:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
:hmm:αμα περνας κ ωρες ισως θα πρεπε να σε ανησυχει λιγο:P:P

χαχαχαχαχ εννοω το σκεφτομαι ολη μερα... Ανησυχω ηδη :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Είναι φυσιολογικό να μιλάς με τον εαυτό σου;
Ποιος δεν το κάνει ? Όταν έδινα πανελλήνιες έβαζα τον "άλλο" να λύνει ασκήσεις.
ναι αλλα προσοχη μην σε ακουσει κ κανας αλλος:P
Μπα! Φοράς ακουστικό και νομίζουν ότι μιλάς στο κινητό.
Το προβλημα θα ηταν να μιλας στον εαυτο σου και να σου απαντα (να απαντας) φωναχτα με διαφορετικη φωνη :P
Γνώρισα κάποτε παιδί σε κατασκήνωση που αυνανιζόταν χρησιμοποιώντας και αντρική και γυναικεία φωνή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
και εγω το κανω πολλες φορες
(και περισσοτερο στην τουαλετα :redface:)
οταν το σκεφτεσαι μετα ειναι λιγο awkward αααλλα νταξ


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Βασικά δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να το βάλω οπότε σκέφτηκα στα διάφορα..

Είναι φυσιολογικό να μιλάς με τον εαυτό σου; Όχι δυνατά..
Δηλαδή τυχαίνει όταν ειμαι μόνη μου να κάνω διάλογο μέσα στο κεφάλι μου. Ρωτάω-απαντάω. Διαφωνω :P Με προβληματίζει αυτή η κατάσταση μερικές φορες.
Δηλαδή για να σας δώσω ένα παράδειγμα σήμερα διαφωνούσα για το αν θα φάω ή οχι και τσακωνόμουν με τον εαυτό μου.Ήταν περίεργο.
Δεν νομίζω ότι είμαι τρελή ή κάτι τέτοιο..Και φίλους έχω,και γενικά θα μπορούσα να πω ότι η καθημερινότητα μου νορμάλ είναι.
Απλά δε ξέρω..να ανησυχώ;
Γιατί να ανησυχείς καλέ;:worry:Εγώ στο δρόμο,στο δωμάτιο,στην κουζίνα στο μπάνιο και όπου αλλού σκεφτείς μιλάω μόνη μου με βρίζω,σκέφτομαι διάφορους τρόπους για κάποια πράγματα που πρέπει να γίνουν μες την ημέρα και τα συζητάω αρκετά λεπτά ίσως και ώρα με τον εαυτό μου.:worry:
Να μην σε ανησυχεί καθόλου αυτό υπάρχουν πιο τρελοί άνθρωποι στον κόσμο τούτο :whistle:.
Όι καλέ.Εγώ μιλάω με τον εαυτό μου συνέχεια..σιγά.
Άλλωστε είναι ο καλύτερος συνομιλητής.Σου απαντάει πάντα αυτό που θες να ακούσεις.
Σωστή:hehe:
Ειναι μια μικρη λεπτομερεια της ζωης, κανεις βεβαια δν την παραδεχεται ;)
Μικρή και ωραία λεπτομέρεια :D:P.

Ειναι κομματι της καθημερινοτητας μου. Καμια φορα απο μεσα μου και καποιες φορες ψιθυριστα οταν ειμαι τσαντισμενος. Το προβλημα θα ηταν να μιλας στον εαυτο σου και να σου απαντα (να απαντας) φωναχτα με διαφορετικη φωνη :P
Πλάκα θα είχε :hehe:..Εγώ θα είχα πεθάνει από τα γέλια,κατά την διάρκεια αυτών των περίπου μοναχικών στιγμών μου :hehe:
Χαχαχ και νόμιζα ότι μόνο εγώ το κάνω αυτό!! :P
Όχι παιδί μου υπάρχουν και άλλοι τρελοί(με την καλή έννοια:redface:) στον κόσμο δεν είσαι μόνο εσύ:redface:,όπως νομίζεις:P.
Και εγώ το κάνω, πλάκα έχει. :P
Πολύ :P
και εγω το κανω πολλες φορες
(και περισσοτερο στην τουαλετα :redface:)
οταν το σκεφτεσαι μετα ειναι λιγο awkward αααλλα νταξ


χαχαχαχαχαχαχα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κι εγώ το κάνω αυτό, συνήθως το βράδυ λίγο πριν με πάρει ο ύπνος, ή το πρωί όταν ξυπνήσω και κάθομαι στο κρεβάτι σαν χαμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top