ΙQ και λειτουργία εγκεφάλου

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
https://www.clickhere.gr/content/anthodtl.asp?ANTHOGR_ID=319

Βλέπωντας το παραπάνω σάιτ με την λειτουργια του δεξιού ή του αριστερού μέρους του εγκεφάλου αναρωτιέμαι, πιστέυετε ότι ενα νούμερο του iq μπορεί να μας πεί την αλήθεια για την εξυπνάδα μας; ή δεν ξέρω και γώ την μέτρηση της ευφυήας; έχετε κάνει κάποιο τέστ; ξέρετε τον αριθμό του;

Εσείς στο παραπάνω σάιτ πώς βλέπετε να κινήτε η κοπέλα; πιστέυετε ότι είναι λογικό; ξέρετε και άλλα παιχνίδια ή σάιτ που λένε περίπου για τέτοια τεστάκια του εγκεφάλου;

Απαντάτε σε όποια ερώτηση θέλετε και ακούω γνώμες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Moυ το είχαν στείλει με μέιλ. Ύστερα από ώρα, κατάφερα να δω την κοπέλα να κινείται ανάποδα απ' ότι την είχα δει εξαρχής. Αλλά δεν το θεωρώ σημάδι εξυπνάδας, γιατί νομίζω η ίδια η εικόνα το έκανε κι όχι ο εγκέφαλός μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Εγώ με το που είχα ανοίξει το e-mail που μου το είχαν στείλει, έβλεπα την κοπέλα να κινείται αντίθετα από την φορά του ρολογιού. Λίγο αργότερα την είδα κ ανάποδα. Φυσικά δεν είμαι ο Αϊνστάιν, αν κ θα ήθελα (:P).
Πιστεύω πως η συγκεκριμένη εικόνα είναι κάτι σαν αυταπάτη, όπως κ η εικόνα αυτή:
Optical Illusions.png
Είναι παράλληλες γραμμές ωστόσο εμείς τις βλέπουμε με κλίση.

Πάντως υπάρχουν πολλά είδη νοημοσύνης, όχι μόνο ένα. [https://www.in.gr/Reviews/placeholder.asp?lngReviewID=38464&lngChapterID=49811&lngItemID=57902]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω παλι την βλεπω να κανει στριπτιζ..!:clapup:


:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λεπον. Δε νομιζω οτι ειναι και πολυ καλο τεστ γιατι εγω την ειδα να περιστρεφεται οπως το ρολοι. :P Ομως, καταφερα να την δω και αναποδα.

Φυσικα και τα 2 ειναι λαθος γιατι δεν εχω εγκεφαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κάποια οφθαλμαπάτη είναι ... όπως αυτό που παραθέτει η Niyia ... Απλώς το μάτι υπό κάποιες συνθήκες βλέπει ότι θέλει .. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μόνο δεξιά την βλέπω....
Έχω χαοτική σκέψη δηλαδή; :crazy: :P

Καλά νταξ...δεν το πάλεψα να την δω αλλιώς... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Λολ. Η ειμαι διανοια η μας δουλευουν. Γιατι εγω ειδα και να περιστρεφεται απο τη μια και απο την αλλη, εναλλαξ, πολλες φορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Απλα εσενα τα ημισφαιρια πλακωνονται μεταξυ τους !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Καλα, τωρα φωναξα και μαμα και αδερφο, και καθομασταν πανω απο τον υπολογιστη και τη βλεπαμε να αλλαζει συχνα πυκνα, αλλα σε διαφορετικες στιγμες!

Ζαλιστηκα....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ρε σεις γελοιο ειναι...
ειναι περα απο εμφανες οτι περιστρεφεται και προς τις δυο κατευθυνσεις...
αμφιβαλλω εαν υπαρχει καποιος που δεν το παρατηρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λολ. Η ειμαι διανοια η μας δουλευουν. Γιατι εγω ειδα και να περιστρεφεται απο τη μια και απο την αλλη, εναλλαξ, πολλες φορες.

κι εγώ το ίδιο έπαθα
αρχικά την είδα να πηγαίνει δεξιά, διαβάζω λίγο το κείμενο, ξανακοιτάω και με μεγάλη μου έκπληξη την είδα να πηγαίνει ανάποδα :P


μην κολλήσουμε όμως μόνο στο θέμα με την κοπέλα, κρίμα είναι!
Μάνια μου, υπάρχει αν σε ενδιαφέρει η Mensa η οποία είναι αναγνωρισμένος διεθνής οργανισμός που καταμετρά με διάφορα τεστ το μέγεθος του IQ του καθενός.
Υπάρχει και στην ελλάδα κι αν πας στην επίσημη ιστοσελίδα τους θα μπορέσεις να βρεις τεστάκια στα ελληνικά καθώς και πληροφορίες για το με ποιον τρόπο μπορείς να δώσεις το επίσημο τεστ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
counter clockwise μονο!!! Δεν κατάφερα ποτέ να την δω να πηγαίνει προς την άλλη! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
ρε σεις γελοιο ειναι...
ειναι περα απο εμφανες η περιστροφη της και προς τις δυο κατευθυνσεις...
αμφιβαλλω εαν υπαρχει καποιος που δεν το παρατηρει...

Ναι ρε και εγω αυτο ειπα στην αρχη. Αλλα μετα που το ειδα συγχρονως με τους αλλους την βλεπαμε να αλλαζει κατευθυνση σε διαφορετικες στιγμες ο καθενας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι ρε και εγω αυτο ειπα στην αρχη. Αλλα μετα που το ειδα συγχρονως με τους αλλους την βλεπαμε να αλλαζει κατευθυνση σε διαφορετικες στιγμες ο καθενας....

στην αρχη κινειται δεξιοστροφα και μετα απο λιγο (θεμα 1-2 λεπτων) κινειται και προς την αλλη κατευθυνση...και μετα παλι αλλαζει κ.ο.κ....

σιγα τωρα μην εχει κανει αυτο με το δεικτη νοημοσυνης...μη χ@σω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Λολ. Η ειμαι διανοια η μας δουλευουν. Γιατι εγω ειδα και να περιστρεφεται απο τη μια και απο την αλλη, εναλλαξ, πολλες φορες.


Kι εγώ.Και στην αρχη νομιζα οτι κατι δεν παει καλα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
counter clockwise μονο!!! Δεν κατάφερα ποτέ να την δω να πηγαίνει προς την άλλη! :(

μαλλον ξεχασες να βαλεις τα γυαλακια σου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Λολ. Η ειμαι διανοια η μας δουλευουν. Γιατι εγω ειδα και να περιστρεφεται απο τη μια και απο την αλλη, εναλλαξ, πολλες φορες.

Λολ, κ εγώ ακριβώς το ίδιο έπαθα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
στην αρχη κινειται δεξιοστροφα και μετα απο λιγο (θεμα 1-2 λεπτων) κινειται και προς την αλλη κατευθυνση...και μετα παλι αλλαζει κ.ο.κ....

σιγα τωρα μην εχει κανει αυτο με το δεικτη νοημοσυνης...μη χ@σω:D

Ναι, και εγω αυτο βλεπω. Αλλα αν το δεις μαζι με αλλους θα δεις οτι το βλεπετε να αλλαζει σε ασχετες στιγμες. Εγω ας πουμε φωναζα "Αλλαξε, αλλαξε", και η μαμα μου το εβλεπε ακομα να πηγαινει στην ιδια κατευθυνση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ναι, και εγω αυτο βλεπω. Αλλα αν το δεις μαζι με αλλους θα δεις οτι το βλεπετε να αλλαζει σε ασχετες στιγμες. Εγω ας πουμε φωναζα "Αλλαξε, αλλαξε", και η μαμα μου το εβλεπε ακομα να πηγαινει στην ιδια κατευθυνση..

Κι εδώ τα ίδια...
Μαμά, αδερφός κι εγώ το κοιτάμε σαν χαζά :P

Αλλά δεν μας αλλάζει ταυτόχρονα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top