Πρόθεση ψήφου - Αύγουστος & Σεπτέμβριος 2013

Πρόθεση ψήφου - Αύγουστος & Σεπτέμβριος 2013

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 133)
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.0%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Δράση

    Ψήφοι: 4 3.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 23 17.3%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 14 10.5%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 3 2.3%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 6 4.5%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 32 24.1%
  • Χρυσή αυγή

    Ψήφοι: 16 12.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 11 8.3%
  • Λεύκο

    Ψήφοι: 3 2.3%
  • Αποχή

    Ψήφοι: 11 8.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πατρεύς εσύ συνεχισε το παραλήρημα για τους μετανάστες.Στην τελική απόρροια πολιτικής των μεχρι τώρα κυβερνήσεων είναι η λαθρομετανάστευση όχι της Αριστεράς

Συριζαίοι τους έβαλαν όμως στο καράβι από Χανιά για να πάνε στη βίλα Αμαλία για να κάνουν "απεργία πείνας" ώστε να πάρουν άδειες παραμονής. Γι' αυτό και είναι ευτύχημα που οι περισσότεροι ψηφοφόροι του Συνασπισμού Ριζοσπαστών Αλλοδαπών δε συμμερίζονται πλήρως τις θέσεις του νεοταξίτικου αυτού μορφώματος.

(Το μονοτονικό είναι λόγω κινητού)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ναι φίλε μου,γιατί για αυτούς όλοι είναι άνθρωποι.Καλώς κακώς αυτό πιστεύουν.Αλλά δεν φταίνε αυτοί. Αν το θες και αλλιώς ο no1 υπαίτιος είναι ο Πρωθυπουργός που ως υπ.Εξωτερικών άνοιξε τα σύνορα επί Μητσοτάκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ναι φίλε μου,γιατί για αυτούς όλοι είναι άνθρωποι.Καλώς κακώς αυτό πιστεύουν.Αλλά δεν φταίνε αυτοί. Αν το θες και αλλιώς ο no1 υπαίτιος είναι ο Πρωθυπουργός που ως υπ.Εξωτερικών άνοιξε τα σύνορα επί Μητσοτάκη.

Πολλοί φταίνε για τη λαθρομετανάστευση και ο καθένας έχει το δικό του μερίδιο. Κι εσύ πάντως αφίστασαι από την πάγια θέση των συριζαίων και δε φαίνεται να χαίρεσαι που στην Ελλάδα έχει εισβάλει η μισή Κεντρική Ασία. Προφανώς και έχω δίκιο λοιπόν για αυτό που λέω περί αποστάσεως πολλών θέσεων του συγκεκριμένου μορφώματος από τις απόψεις μεγάλης μερίδας των (μελλοντικών ή μη) ψηφοφόρων του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Δε χαίρομαι από την άποψη ότι λόγω μιας γελοίας συνθήκης της ΕΕ εγκλωβίζονται αυτοί οι άνθρωποι εδώ με τα γνωστά επακόλουθα.Kάθε χώρα πρέπει να φρουρεί τα σύνορα της και δε τα δικά μας,που αποτελούν σύνορα όλης της ΕΕ,και να ορίζει ένα ποσοστό για το οποίο μπορεί να βρει δουλειά και όλα τα σχετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
οσοι λετε για τους μεταναστες αναλογιστειτε λιγο και την θεση στην οποια βρισκονται ολοι αυτοι οι ανθρωποι . κανεις εαν ζει καλα στον τοπο του δεν θα σηκωθει να φυγει ετσι στα ξαφνικα . και επισης γνωριζετε ποσα χρηματα παιρνει το γαμημενο κρατος για ολους αυτους τους ανθρωπους ? αμα γινοταν σωστη αξιοποιηση και διαχειριση αυτων των χρηματων τα κεντρα κρατησης κ πισινες θα επρεπε να εχουν αντι αυτου δεν τους επιτρεπουν καν κλιματισμο .https://ypoptomousi.wordpress.com/2013/03/01/είναι-πολλά-τα-λεφτά-χασάν/ οποιος δεν βαριεται ας κανει κοπο να το διαβασει πριν πεταξει την χολη του .
για ολα αυτα λοιπον που αναφερονται στο αρθρο συμφερει τα διαφορα τσιρακια να υπαρχουν μεταναστες χωρις νομιμα εγγραφα γιατι ετσι θα συνεχιζουν να χτιζουν τις βιλλαρες τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
επειδη ο καθενας λεει οτι θελει στο διαδικτυο και δε βγαζω ακρη , το λευκο πραγματι πάει στο πρώτο κόμμα ; υπάρχει σχετική νομοθεσία ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Αν και μου φαινεται αδιανοητο να αγνοεις ολα τα περιστατικα, ας σου ανοιξω λιγο τα ματια, μιας και δεν εχεις τιποτα ακουστα.
1)Εξιχνιάσθηκε η ανθρωποκτονία 27χρονου αλλοδαπού, υπηκόου Πακιστάν στα Πετράλωνα Το θύμα έφερε τραύμα από αιχμηρό αντικείμενο στο αριστερό υποδιάφραγμα-θωρακική χώρα.Δράστες είναι δύο (2) ημεδαποί ηλικίας 25 και 29 ετών, στην οικία επίσης του 25χρονου βρέθηκαν πενήντα (50) προεκλογικά φυλλάδια της Χρυσής Αυγής.
2)Ρατσιστική δολοφονία Ιρακινού από ομάδα νέων στο κέντρο της Αθήνας. Ο τραυματίας έφερε πολλαπλά τραύματα από αιχμηρό αντικείμενο (πιθανόν μαχαίρι) και διακομίστηκε στο Νοσοκομείο Ευαγγελισμός όπου και κατέληξε.Σύμφωνα με τα στοιχεία της έρευνας, δράστες είναι 5 άτομα, που επέβαιναν σε 4 μοτοσικλέτες και λίγο πριν, στην ίδια περιοχή, είχαν επιχειρήσει να επιτεθούν σε άλλους δύο αλλοδαπούς (υπηκόους Ρουμανίας και Μαρόκου), οι οποίοι κατάφεραν να διαφύγουν.Σε ομάδες Χρυσαυγιτών στρέφονται οι υποψίες των αστυνομικών.


Παραθετω και καποια πιο λαιτ τους :
1)Λίγες ημέρες πριν την επίθεση μελών της Χρυσής Αυγής σε βάρος του γιου δικηγόρου της Πάτρας, ένας ακόμη νεαρός είχε δεχθεί επίθεση στην περιοχή της Παντάνασσας. Θύμα νεαρός γιος γιατρού της Πάτρας, βαθιά θρησκευόμενος, ο οποίος έχει αφήσει μούσι γιατί… θέλει να γίνει παππάς! Σύμφωνα με τις καταγγελίες ο νεαρός περπατούσε, τον είδαν κάποιοι με διακριτικά της Χρυσής Αυγής, λόγω της εμφάνισης και της γενειάδας… τον πέρασαν για αντιεξουσιαστή… και τον χτύπησαν.
2)Σε φυλάκιση 7 μηνών με 3ετή αναστολή καταδικάστηκε ο 28χρονος που συμμετείχε στην επίθεση της Χρυσής Αυγής εναντίον μελών του αντιρατσιστικού κινήματος το Σεπτέμβριο του 2012. Το περιστατικό προέκυψε όταν ομάδα οπαδών της Χρυσής Αυγής είχαν χτυπήσει με γροθιές και κλωτσιές τον εκπαιδευτικό Μηλιατζίμ Τζεμαλή, μέλος της «Κίνησης Ενωμένοι ενάντια στο Ρατσισμό και τη Φασιστική Απειλή», ο οποίος κολλούσε αφίσες μαζί με δύο συντρόφους του, για εκδήλωση ενάντια στο ρατσισμό.


Τα περιστατικα που σου παρεθεσα ειναι ελαχιστα και δεν περιλαμβανουν μονο μεταναστες, αποδεικνυοντας αυτο που πρωειπα, οποιος εχει διαφορετικες αποψεις απο τις δικες τους, αυτοματως γινεται εχθρος τους και μελλοντικο θυμα.
Προφανως υπαρχουν παρα πολλες επιθεσεις ακομη, αλλα αφενος η απαντηση μου θα γινει τεραστια, πραγμα καθολου πρακτικο, αφετερου google is your friend.
Και μην ξεχνας οτι πολλα απο τα περιστατικα ειτε δεν εχουν εξιχνιαστει, ειτε τα θυματα(αν αφορα επιθεση και οχι δολοφονια) ειναι μεταναστες χωρις χαρτια που φοβουνται να πανε στην αστυνομια να αναφερουν το περιστατικο.

Επισης για το θεμα των γυναικων παραθετω αποσπασματα απο αρθρο που γραφτηκε απο γυναικες μελη της ΧΑ:
1)«Εμείς οι Ελληνίδες, μέλη του Λαϊκού Συνδέσμου, έχοντας βαθύτατη συναίσθηση της καταστροφής που επιφέρει το φεμινιστικό πνεύμα της εποχής μας, είμαστε ενάντια σε κάθε λογής διακηρύξεις για την ισότητα των δύο φύλων».
2)Η υποτιθέμενη απελευθέρωση της γυναίκας την αποπροσανατόλισε και από την πραγματική ουσία του ύψιστου ρόλου της, την Μητρότητα. Δηλαδή την υποχρέωση και την ύπατη τιμή, να φέρει στον κόσμο και ν’ αναθρέψει τα νέα βλαστάρια στον κορμό της Φυλής, ώστε να γεφυρώσει μέσω του παρόντος, το παρελθόν και το μέλλον. Πιστεύουμε ότι η Μητρότητα είναι ένα ιερότατο καθήκον».


Για το ποσοστο της ΧΑ αδιαφορω παντελως,ολα αυτα ειναι εικονικα. Και μην ξεχνας οτι απο αυτο, το 1/3 ειναι παππουδες που θελουν να τιμωρησουν τους βουλευτες, το αλλο 1/3 ειναι ατομα που βαζουν μεταναστες να δουλευουν στα χωραφια τους αλλα κατα τα αλλα θελουν να τους διωξουν απο την χωρα γιατι καταστρεφουν την οικονομια και το υπολοιπο ποσοστο ειναι οντως φασισταρια.
Τελος νομιζω οτι ξερεις καλα οτι δεν εχω σκοπο ουτε να ψηφισω και ουτε να υπερασπιστω κανενα κομμα. Η ιδεολογια μου συμπεριλαμβανει αυτοοργανωση, συλλογικες διαδικασιες, οριζοντιες δομες και οχι εξουσια συγκεντρωμενη σε κομμα και ψηφοφοριες. Δεν θα επεκταθω παραπερα καθως ειμαι σιγουρη οτι δεν εισαι ετοιμος, ουτε να ακουσεις τις αντιληψεις μου, ουτε να τις συζητησεις, ποσο μαλλον να τις ασπαστεις.


και επειδή είμαι κουβαρντάς θα σου χαρίσω καμιά 60 ακόμη δολοφονίες που προβλέπονται
μέχρι το τέλος του έτους.

https://www.astynomia.gr/images/stories/2013/statistics13/epikrateia12013.xls

δεν έχω τίποτα με τους μετανάστες, με το κεφάλαιο τα έχω
και το κεφάλαιο το μονο που φοβάται είναι ο ολοκληρωτισμός,
είτε δεξιός είτε αριστερός.

πρέπει λοιπόν να το κάνουμε να φοβηθεί, για να δώσει πίσω ότι έχει πάρει
και ακόμη περισσότερα.

όσο αφορά τη στάση σου, το να μαζευόμαστε να μαγειρεύουμε μία ο ένας, μία ο άλλος,
η να στηνόμαστε έξω από τα σ/μ και να παρακαλάμε για λίγα ψώνια, να μαζεύουμε
μεταχειρισμένα ρούχα κοκ, δεν κάνουμε τίποτα,
κρίβουμε τη στάχτη κάτω από το χαλάκι.

για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ,
στον πόλεμο δεν πας με τις κουτάλες.

βλέπεις την χα, κακή επιλογή;
δεν έχω πρόβλημα να ψηφίσω, κκε, ανταρσύα, ή ότι άλλο
είναι καθαρά αντισυστημικό, αρκεί να του δώσει ο κόσμος δυναμική
να μη πάει χαμένη η ψήφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Και αυτο ειναι ριψοκινδυνο απο μονο του. Δεν μπορεις να περιμενεις τον χαρισματικο πολιτικο που θα προστατευσει τους φτωχους και θα κυνηγησει τους εγκληματιες. Η εξουσια παντα διαφθειρει και οσο αλτρουιστης και αν ειναι ο συγκεκριμενος πολιτικος, καποια στιγμη και εκεινος θα εξυπηρετησει συγκεκριμενα συμφεροντα, ειτε δικα του, ειτε "φιλων" του. Ολα αυτα αλλωστε τα εχουμε ζησει απο πρωτο χερι. :/:

είπα ποτέ κάτι τέτοιο;
Το μόνο που είπα, είναι ότι δεν είναι ανέφικτο!

αν πάρει η χ.α ένα 20% θα τρίβεις τα μάτια σου με αυτά που θα δεις.

θα τους δεις όλους νδ, πασοκ, κκε, συριζα, ανελ, ευρωπαική ένωση, γερμανία,
να ενώνονται μπροστά στο κίνδυνο του φασισμού και να ρίχνουν μια ματιά στον ταλαιπωρημένο ελληνικό λαό.


κάντε την υπέρβαση,
στη ζωή πρέπει να είσαι ευέλικτος για να επιβιώσεις,
δεν χωράνε εγωϊσμοί.

πες μας ότι τρολλάρεις... δεν παίζει να το εννοείς έτσι; :confused:

Το είπα καθαρά δεν υποστηριζω ακροδεξιά όπως ούτε άκρα αριστερά
Ρε Φόκε επιτέλους.
Υποστηρίζεις Σαμαρά αλλά όχι ακροδεξιά...

Εξήγησε και σε μας πως σκατά γίνεται αυτό; :hmm:

Καταρχας ο Σαμαρας παλια ηταν αυτος που στην ουσια εριξε την ΝΔ επι Μιτσοτακη. Και δηλωνε οτι δεν θα ξαναπαει ποτε εκει...:P
..."Ακόμα και αν με καλέσουν να γίνω αρχηγός του κόμματος" είχε πει τότε.
Επίσης αυτός άνοιξε τον δρόμο "στα αδέλφια μας από την Βόρεια Ήπειρο"

(Για να μαθαίνουν και αυτοί που ξεχνούν ή δεν έχουν ασχοληθεί να μάθουν)

Ούτε εγώ δε συμπαθώ τον Σαμάρα αλλά από το να μην ψηφίσω του καλύτερα να ψηφίσω αυτόν που θεωρώ λιγότερο κακό
Οκ, πες μου τι είναι για εσένα πιο κακό από μια χώρα που την ξεπουλάνε οι πολιτικοί και τράπεζες και σαράφηδες παίρνουν τις περιουσίες του κοσμάκη για ψίχουλα...

Φίλε μου όταν έρθει ο Τσίπρας στην κυβέρνηση θα γίνει οτι έγινε στην Κύπρο επί Χριστόφια ο οποίος μετέτρεψε μια από τις καλύτερες οικονομίες του κόσμου σε μνημόνιακο καθεστώς

Δηλαδή; Θα μετατρέψει ένα μνημόνιακο καθεστώς σε μια από τις καλύτερες οικονομίες του κόσμου;
μωρε μπράβο ο κεφτές... και δεν του τό χα... :eek:

φίλε μου, εγώ τα έχω σχεδόν ζήσει.
Είχες κάνει Ναύτης σε κάποιο από τα πλοία της εταιρίας ανατολικών ινδιών σε κάποια προηγούμενη ζωή σου;
(σόρρυ αλλά δεν βγάζω άλλο νόημα)

Φίλε μου το ότι το μνημόνιο απέτυχε δε σημαίνει ότι οι αλλες πολιτικές θα πετύχουν παραπάνω.
Δηλαδή: Είναι αποτυχημένο => θα το κρατήσουμε...

οκ... :P

Αν ο Τσίπρας βγει και ουσιαστικά υποτιμήσει το νόμισμα μας
Ενημέρωση: Η Ελλάδα δεν έχει εθνικό νόμισμα.

Ας κοιτάξουμε λίγο τι εγινε στην Κυπρο επί Χριστόφια και μετά ας κρίνουμε πιστεύω.
Άνοιγμα της Οδού Λήδρας στο ύψος λοκματζή
Έκρηξη στο Μαρί
Ξεπούλημα των Εθνικών Τραπεζών

σε τι από όλα αναφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
εντάξει, δεν θέλω να το κουράσω άλλο γιατί αρχίζουμε και πλατιάζουμε.

είπα την αποψή μου, κριτής μας ο χρόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzatziki lover

Νεοφερμένος

Η tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
και επειδή είμαι κουβαρντάς θα σου χαρίσω καμιά 60 ακόμη δολοφονίες που προβλέπονται
μέχρι το τέλος του έτους.

https://www.astynomia.gr/images/stories/2013/statistics13/epikrateia12013.xls

δεν έχω τίποτα με τους μετανάστες, με το κεφάλαιο τα έχω
και το κεφάλαιο το μονο που φοβάται είναι ο ολοκληρωτισμός,
είτε δεξιός είτε αριστερός.

πρέπει λοιπόν να το κάνουμε να φοβηθεί, για να δώσει πίσω ότι έχει πάρει
και ακόμη περισσότερα.

όσο αφορά τη στάση σου, το να μαζευόμαστε να μαγειρεύουμε μία ο ένας, μία ο άλλος,
η να στηνόμαστε έξω από τα σ/μ και να παρακαλάμε για λίγα ψώνια, να μαζεύουμε
μεταχειρισμένα ρούχα κοκ, δεν κάνουμε τίποτα,
κρίβουμε τη στάχτη κάτω από το χαλάκι.

για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ,
στον πόλεμο δεν πας με τις κουτάλες.

βλέπεις την χα, κακή επιλογή;
δεν έχω πρόβλημα να ψηφίσω, κκε, ανταρσύα, ή ότι άλλο
είναι καθαρά αντισυστημικό, αρκεί να του δώσει ο κόσμος δυναμική
να μη πάει χαμένη η ψήφος.


Ποτε δεν αρνηθηκα οτι υπαρχουν και μεταναστες που εγκληματουν. Αλλα δεν γινεται να κρινεις τον κανονα, με βαση τις εξαιρεσεις του. Και πως γινεται να λες οτι δεν τα εχεις μαζι τους, απο την στιγμη που λες οτι εχει προσωπικες εμπειριες και προσπαθεις να πεισεις κοσμο για την εγκληματικη τους συμπεριφορα, παραθετοντας στοιχεια για επιθεσεις τους; Εγω τα περιστατικα τα παρεθεσα γιατι ξεκαθαρα τους υπερασπιζομαι, εσυ για ποιο λογο;

Απο ποτε η πολιτικη της ΧΑ αφορα το κεφαλαιο; Ειναι ξεκαθαρα ρατσιστικη, εγκληματικη συμμορια. Μπορεις να δεις και μονος σου οτι μαγκια πουλανε μοναχα εκει που τους παιρνει, στους μεταναστες, στους αριστερους κλπ. Δεν εχω δει ποτε να απειλησουν ουτε τον Σαμαρα, ουτε τον Βενιζελο, ουτε να επιτεθουν σε καποιον των "κυβικων" τους. Πως λοιπον θα απειλησουν το κεφαλαιο;
Και σου ξαναλεω οτι εφοσον αυτο το συστημα πλεον δεν εχει κατι καλυτερο να σου προσφερει, οτι ειχε στο προσφερε ηδη, για ποιον λογο να δωσεις την εξουσια σε νεοναζι; Να τους απειλησουν για ποιον λογο, τι παραπανω θα καταφερεις ετσι; Τι παραπανω εχουν να σου προσφερουν;

Και οσο αφορα την σταση μου, ερχεσαι στα λογια μου. Εισαι αρνητικα προκατειλημενος απεναντι στην ιδεολογια που ακολουθω, οπως και πολλοι ακομη. Αν θεωρεις οτι η αμεσοδημοκρατια, ως πολιτικο συστημα, πρεσβευει το να καθομαστε και να μαγειρευουμε μια ο ενας και μια ο αλλος, τοτε μαλλον θα επρεπε να διαβασεις λιγο παραπανω γυρω απο το θεμα. Και εγω πριν απο 2 χρονια, δεν ηξερα τιποτα, αλλα εφοσον δεν με ικανοποιουσε κανενα κομμα, το εψαξα μονη μου, διαβασα πολυ και κατεληξα σε αυτο που για μενα ειναι απολυτα δικαιο και σωστο.

Τελος, συμφωνω απολυτα στο οτι για να γυρισει ο ηλιος θελει πολυ δουλεια, αλλα δεν νομιζω οτι με το να ψηφισεις φασιστες για να τιμωρησουν το κεφαλαιο(συμφωνα με τα λεγομενα σου), ριχνεις τρεξιμο και προσπαθεια. Ειναι η πιο παθητικη σταση που μπορεις να κρατησεις, φορτωνεις σε αλλους το προβλημα, να το λυσουν για σενα. Ετσι απλα ομως το γιγαντωνεις. Σκεψου το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Ποτε δεν αρνηθηκα οτι υπαρχουν και μεταναστες που εγκληματουν. Αλλα δεν γινεται να κρινεις τον κανονα, με βαση τις εξαιρεσεις του. Και πως γινεται να λες οτι δεν τα εχεις μαζι τους, απο την στιγμη που λες οτι εχει προσωπικες εμπειριες και προσπαθεις να πεισεις κοσμο για την εγκληματικη τους συμπεριφορα, παραθετοντας στοιχεια για επιθεσεις τους; Εγω τα περιστατικα τα παρεθεσα γιατι ξεκαθαρα τους υπερασπιζομαι, εσυ για ποιο λογο;

Απο ποτε η πολιτικη της ΧΑ αφορα το κεφαλαιο; Ειναι ξεκαθαρα ρατσιστικη, εγκληματικη συμμορια. Μπορεις να δεις και μονος σου οτι μαγκια πουλανε μοναχα εκει που τους παιρνει, στους μεταναστες, στους αριστερους κλπ. Δεν εχω δει ποτε να απειλησουν ουτε τον Σαμαρα, ουτε τον Βενιζελο, ουτε να επιτεθουν σε καποιον των "κυβικων" τους. Πως λοιπον θα απειλησουν το κεφαλαιο;
Και σου ξαναλεω οτι εφοσον αυτο το συστημα πλεον δεν εχει κατι καλυτερο να σου προσφερει, οτι ειχε στο προσφερε ηδη, για ποιον λογο να δωσεις την εξουσια σε νεοναζι; Να τους απειλησουν για ποιον λογο, τι παραπανω θα καταφερεις ετσι; Τι παραπανω εχουν να σου προσφερουν;

Και οσο αφορα την σταση μου, ερχεσαι στα λογια μου. Εισαι αρνητικα προκατειλημενος απεναντι στην ιδεολογια που ακολουθω, οπως και πολλοι ακομη. Αν θεωρεις οτι η αμεσοδημοκρατια, ως πολιτικο συστημα, πρεσβευει το να καθομαστε και να μαγειρευουμε μια ο ενας και μια ο αλλος, τοτε μαλλον θα επρεπε να διαβασεις λιγο παραπανω γυρω απο το θεμα. Και εγω πριν απο 2 χρονια, δεν ηξερα τιποτα, αλλα εφοσον δεν με ικανοποιουσε κανενα κομμα, το εψαξα μονη μου, διαβασα πολυ και κατεληξα σε αυτο που για μενα ειναι απολυτα δικαιο και σωστο.

Τελος, συμφωνω απολυτα στο οτι για να γυρισει ο ηλιος θελει πολυ δουλεια, αλλα δεν νομιζω οτι με το να ψηφισεις φασιστες για να τιμωρησουν το κεφαλαιο(συμφωνα με τα λεγομενα σου), ριχνεις τρεξιμο και προσπαθεια. Ειναι η πιο παθητικη σταση που μπορεις να κρατησεις, φορτωνεις σε αλλους το προβλημα, να το λυσουν για σενα. Ετσι απλα ομως το γιγαντωνεις. Σκεψου το.
εδώ έχεις απόλυτο δίκιο.

μη νομίζεις πως δεν ψάχνομαι, προσπαθώ να βρω λύση,
ελπίζω στα δύο χρόνια που απομένουν ακόμη για τις εκλογές
να έχω βρει καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θεωρώ εντελώς χαζό σε μια τέτοια πραγματικά κρίσιμη για την χώρα μας το κριτήριο οποιασδήποτε απόφαση να είναι το μεταναστευτικό. Σίγουρα είναι πολύ σημαντικό πρόβλημα, κανείς δεν αμφιβάλει (είτε υποστηρίζει τους μετανάστες ...είτε τους σκοτώνει). Αυτή την στιγμή η Ελλάδα έχει ή μάλλον δεν έχει αγορά. Το εμπόριο δεν λειτουργεί, στην επιχειρηματικότητα το μόνο που υπάρχει είναι 5-6 τολμηροί και το crowdfunding και η αγορά εργασίας κινείται από τις "επιταγές εισόδου". Στην εκπαίδευση καταργείται το ένα μάθημα με το άλλο. Καμία υπηρεσία δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτείς τις περίστασης. Το μεταναστευτικό ακόμη και αν λυθεί με τον πιο βέλτιστο τρόπο, δεν θα λύσει τίποτα από τα παραπάνω.

μπήκαν επιτέλους φυλακή, ατομα που χρωστούσαν στο δημόσιο
Ισχύει αλλά ισχύει ότι η πλειοψηφία δεν είναι οι "μεγάλοι απατεώνες". Είναι ο μικρός καταστηματάρχης που με τόσους φόρους, έκτακτες εισφορές, εισφορές κοινωνικής αλληλεγγύης και ασφάλιστρα έχει γονατίσει. Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι για μια απλή ρύθμιση στον ΟΑΕΕ ο ενδιαφέρον θα πρέπει να προκαταβάλει γύρω στα 2000€ και να είναι συνεπής σε όλες τις δόσεις + τα νέα ασφάλιστρα. Λίγο πολύ 2000€ εφαπάξ και γύρω στα 500-800€ το μήνα. Μας λένε δηλαδή ότι μέσος έμπορος, επαγγελματίας και επιχειρηματίας αυτές τις μέρες έχει την άνεση να προσθέσει στον μηναίο προϋπολογισμό του 800€ ανούσια έξοδα. Με αυτόν τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρουν είναι ο ΟΑΕΕ να καταρρεύσει επίσημα στο άμεσο μέλλον. Αυτά τα λεφτά απλά δεν υπάρχουν.

Το ότι δεν υπάρχει ένα αδιάφθαρτο δεξιό κοινοβουλευτικό κόμμα θα έπρεπε να σε έχει προβληματίσει ως προς το τι ρόλο έχει διαδραματίσει η δεξιά στην Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια. :P
Δεν υπάρχει μόνο η αριστερά και η δεξιά. Υπάρχει και όσοι υποστηρίζουν, ή όχι, την ελεύθερη αγορά. Και η ελεύθερη αγορά πότε δεν εφαρμόστηκε στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν υπάρχει μόνο η αριστερά και η δεξιά. Υπάρχει και όσοι υποστηρίζουν, ή όχι, την ελεύθερη αγορά. Και η ελεύθερη αγορά πότε δεν εφαρμόστηκε στην Ελλάδα.

και η ΝΔ αυτό δεν υποστηρίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έτσι πιστεύεται.
Η πράξη όμως απέχει πολύ. Η ελεύθερη αγορά συνήθως εκφράζεται και μέσα από μικρό κράτος και αυτό ουδέποτε δεν επιδίωξε η ΝΔ. Εδώ και πόσα χρόνια έχει εκφραστεί η φήμη για γρήγορη σύσταση ΕΠΕ αλλά ουδέποτε δεν έγινε πράξη. Και δεν είναι μόνο αυτό, με το ζόρι κατάφερε να "ελευθερώσει" κάποια επαγγέλματα και αυτό εν τέλη με λάθος χρόνος. Η διαδικασία πώλησης του ΟΠΑΠ κάθε άλλο στα πρότυπα της ελεύθερης αγοράς δεν έγινε. Αυτή την στιγμή μόνο η Attica Bank ανήκει σε ιδιώτες.
Ίσως λίγο επιπόλαια, αλλά δεν απέχει ιδιαίτερα από την πραγματικότητα, από ότι φαίνεται η ΝΔ το μόνο που φαίνεται να ξέρει να κάνει καλά είναι μαστιγώνει τους δημόσιους υπάλληλους, αλλά και αυτό το κάνει λάθος. Χτυπάει λάθος υπαλλήλους, σε λάθος στιγμή. Ώρες ώρες νιώθω ότι η ΝΔ θέλει στις επόμενες εκλογές να βγει ο ΣΥΡΙΖΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
επειδη ο καθενας λεει οτι θελει στο διαδικτυο και δε βγαζω ακρη , το λευκο πραγματι πάει στο πρώτο κόμμα ; υπάρχει σχετική νομοθεσία ;

Ο εκλογικός νόμος δηλώνει ξεκάθαρα πως λευκά, άκυρα και το πόσοστο των κομμάτων που δεν καταφέρνουν να μπουν στην βουλή δίνονται στο πρώτο κόμμα.

Αντι να ψάχνεις ποίον να πιστέψεις όμως, δίαβασε απλά τον νόμο.
https://www.eklogika.gr/page/ethnikes_ekloges/election-law_paulopoulos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ένας λαός κρίνεται από τους πολιτικούς που έχει. Οπότε γιατί μας κάνουν εντύπωση οι περιορισμένες πολιτικές επιλογές που έχουμε; Αυτοί είμαστε ως λαός και αυτούς τους πολιτικούς (και τις πολιτικές) έχουμε. Πριν βιαστούμε να κατηγορήσουμε τον x για την y πολιτική επιλογή που έχει, ας κάνουμε μια αυτοκριτική διότι ...δεν μπορώ άλλο την ανεύθυνη πολιτική επιλογή. Μόνο στην Ελλάδα, ο καθένας βγάζει τον εαυτό του απέξω από την κοινωνικοπολιτική παρακμή που βιώνουμε! Τότε ποιοι φταίνε; Ποιοι ψήφισαν τόσα χρόνια τα ίδια αριστερά, τα ίδια κεντρώα και τα ίδια δεξιά κόμματα που επί της ουσίας έχουν ίδια αποστολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
μαγκια πουλανε μοναχα εκει που τους παιρνει, στους μεταναστες, στους αριστερους κλπ. Δεν εχω δει ποτε να απειλησουν ουτε τον Σαμαρα, ουτε τον Βενιζελο, ουτε να επιτεθουν σε καποιον των "κυβικων" τους. Πως λοιπον θα απειλησουν το κεφαλαιο;
σίγα που είναι και των κυβικών τους κιόλας...
Αν θεωρεις οτι η αμεσοδημοκρατια, ως πολιτικο συστημα, πρεσβευει το να καθομαστε και να μαγειρευουμε μια ο ενας και μια ο αλλος, τοτε μαλλον θα επρεπε να διαβασεις λιγο παραπανω γυρω απο το θεμα.
Θεωρώ πως στην Ελλάδα πρέπει πρώτα να αποκαταστήσουμε τη δημοκρατία και μετά να ψαχνόμαστε αν θα είναι έμμεση, αμεση, ενδιάμεση ή παράμεση... :P
Πέρα από την πλάκα, συμφωνώ κι εγώ ότι η αντιπροσωπευτική δημοκρατία είναι γερασμένος ως θεσμός, όμως από τη μία, σίγουρα δεν το βλέπουν όλοι έτσι και από την άλλη η άμεση δημοκρατία δεν μπορεί να εφαρμοστεί επιτυχώς σε πλήθος άνω των 10 άντε 15 το πολύ ατόμων γιατί από κει και πέρα ξεκινά η γραφειοκρατία (κάτι που σκοτώνει τη δημοκρατία)

Το καλύτερο πολίτευμα για ένα σύγχρονο κράτος νομίζω είναι η ρευστή δημοκρατία

Αυτή την στιγμή η Ελλάδα έχει ή μάλλον δεν έχει αγορά. Το εμπόριο δεν λειτουργεί, στην επιχειρηματικότητα το μόνο που υπάρχει είναι 5-6 τολμηροί
παράδειγμα τολμηρού μπορείς να μας δώσεις;

Στην εκπαίδευση καταργείται το ένα μάθημα με το άλλο.
λέγε με: "όλο και πιο δυσαρεστημένοι μαθητές, όλο και πιο αμόρφωτοι πολίτες..."

Με αυτόν τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρουν είναι ο ΟΑΕΕ να καταρρεύσει επίσημα στο άμεσο μέλλον. Αυτά τα λεφτά απλά δεν υπάρχουν.
το μόνο σίγουρο...
(little bit off topic: για τα ταμεία είχε κάνει μια ωραία πρόταση ο Χαλασμένος Μπισκότος στην παρουσιάση των θέσεων του κόμματός του και -όλως παραξένως- ήταν αρκετά καλή και έδειχνε και εφαρμόσιμη. Άμα την βρώ θα την ποστάρω)

Δεν υπάρχει μόνο η αριστερά και η δεξιά. Υπάρχει και όσοι υποστηρίζουν, ή όχι, την ελεύθερη αγορά. Και η ελεύθερη αγορά πότε δεν εφαρμόστηκε στην Ελλάδα.
Ελεύθερη αγορά του Καπιταλισμού, του Φιλελευθερισμού ή του Σοσιαλισμού; ποια εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
τι ρωτάς κι εσύ

Έχουν αναφερθεί πάρα πολλές προτάσεις από οικονομολόγους πρωτίστως, εναλλακτικές ως προς την παρούσα πορεία. Το αν αυτές είναι ρεαλιστικές ή όχι είναι μια καραμέλα των ΜΜΕ για να μπορούν ελεύθερα να μιλούν για μονόδρομους, αναγκαστικές θυσίες και λοιπές πίπες.

Πριν 4 μήνες ο ίδιος ο υπουργός Οικονομικών των ΗΠΑ ήρθε και τα έχωνε στους Ευρωπαίους για τις μαλακίες που κάνουν όσον αφορά την αντιμετώπιση της κρίσης. Το ότι μέχρι στιγμής η ελληνική πλευρά δεν έχει διαφωνήσει σε τίποτα ούτε έχει προτάξει κάποια δική της επιθετική πολιτική στο θέμα δεν είναι θέμα ρεαλισμού, είναι θέμα πολιτικής βούλησης.

Οι Αμερικανοι εχουν την ευκολη λυση, κοβουν χρημα. Αυτο η ΕΚΤ δν μπορει να το κανει διοτι θα διαλυσει τις οικονομιες της που στηριζονται στις εξαγωγες γιατι θα εκτιναξει τον πληθωρισμο στα ουρανια. Χωρες με ανεξαρτητα νομισματα οπως οι ΗΠΑ ή η Βρετανια μπορουν να κανουν ο,τι θελουν, στην ΕΕ αυτο δν γινεται διοτι υπαρχουν ανομοιογενεις οικονομιες που εχουν κοινο νομισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
το να ριξεις την ψηφο σου σε κομμα και καλα δεξιο που με βεβαιοτητα θα παει εκτος βουλης νομιζω εχει οσο νοημα εχει και το να ψηφισεις τους συνεχιστες Καποδιστρια
Απλά εντελώς λάθος λογική, δεν χρειάζεται άλλο σχολιασμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Απλά εντελώς λάθος λογική, δεν χρειάζεται άλλο σχολιασμό...

Οταν ψηφιζεις, θελεις η ψηφος σου να εχει νοημα, αν εσυ θες να ψηφισεις καποιον απλα και μονο ιδεολογικα κι ας παει χαμενο, δικαιωμα σου, εγω δν το κανω. Ειδικα οι ψηφοι των κομματων εκτος βουλης πανε στο πρωτο κομμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 17 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top