1981 ματωμένη χρονιά για την Θύρα 7

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Καθώς κάναμε βόλτα στην Αθήνα είπαμε με τον άντρα μου να πάμε μια βόλτα στο γήπεδο του Ολυμπιακού, άν και δεν είμαι Ολυμπιακός σέβομαι πάντα άλλους φιλάθλους, τεσπά, κάναμε βόλτα και βλέπω την πόρτα, εκείνη την ματωμένη απο 21 παληκάρια, πάντα μα πάντα οταν περνάμε τιμούμε το μνημίο...

Εκεί λοιπόν είδα ένα μουσίο άγνωστο πρός εμάς του Ολυμπιακού, καθώς μπήκαμε μέσα περνόντας στα δεξια απο την είσοδο, βλέπω ένα δωμάτιο με αφιέρωμα των 21 παιδιών που εφυγαν απο την ζωή προσπαθώντας να πανηγυρίσουν την νίκη τους..

Διαβάζοντας τα κείμενα στον τοίχο απο απο λόγια φίλων που ήταν εκεί με πιάσαν τα κλάματα για εκείνους που χάθηκαν τόσο μα τόσο άδοξα και εγώ ρωτώ, έχετε πάει στο μουσείο; ένας π.χ. Παναθηναικός θα πήγενε εκεί μόνο και μόνο να δεί εκείνο το δωμάτιο; να ανατριχιάσει με όσα γράφοντε; τι είναι τελικα ποιό συμαντικό; η αντιπαράθεση των ομάδων ή η μνήμη αυτών των ανθρώπων;

Πόσοι που είναι διαφορετικών ομάδων θα πήγεναν απλά για να νοιώσουν το τότε;


Προσωπικά λίγησα, πολλοι περνούσαν χωρίς κάν να διαβάσουν τα κείμενα, ο άντρας μου κοιτούσε τις εικόνες και αμίλητος έβλεπε το κακό του τότε και εγώ διάβαζα τα λόγια των ανθρώπων και τρελάθηκα, είναι απίστευτο, είναι σαν να είσουν εκεί, έτσι ένοιωσα εγώ...

Λοιπόν;΄θυμάστε κάτι; διαβάσατε ξανά και ξανά για αυτά; πώς νοιώσατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη ιστορία, είναι ξεχωριστή και διαφέρει από κάθε άλλη παρόμοια περίπτωση καθώς τα θύματα δεν έχασαν τη ζωή τους συνέπεια επεισοδίων που προκάλεσαν αντίπαλοι οπαδοί, αλλά από παράβλεψη (εγκληματική) των υπευθύνων του γηπέδου.
Συνεπώς, οφείλουμε όλοι ένα τεράστιο σεβασμό στη μνήμη τους ανεξαρτήτου οπαδικής τοποθέτησης.
Ηταν ένα πραγματικά τραγικό γεγονός που έχει στιγματίσει την ιστορία του ποδοσφαίρου στη χώρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη ιστορία, είναι ξεχωριστή και διαφέρει από κάθε άλλη παρόμοια περίπτωση καθώς τα θύματα δεν έχασαν τη ζωή τους συνέπεια επεισοδίων που προκάλεσαν αντίπαλοι οπαδοί, αλλά από παράβλεψη (εγκληματική) των υπευθύνων του γηπέδου.
Συνεπώς, οφείλουμε όλοι ένα τεράστιο σεβασμό στη μνήμη τους ανεξαρτήτου οπαδικής τοποθέτησης.
Ηταν ένα πραγματικά τραγικό γεγονός που έχει στιγματίσει την ιστορία του ποδοσφαίρου στη χώρα μας.

Δηλαδή εσύ τωρα που το ξέρεις άν περνουσες απο εκεί θα έκανες στάση να δείς αυτό το λυπηρό για μένα δωμάτιο; το γνώρηζες ότι υπήρχε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ τωρα που το ξέρεις άν περνουσες απο εκεί θα έκανες στάση να δείς αυτό το λυπηρό για μένα δωμάτιο; το γνώρηζες ότι υπήρχε;
Οχι, δεν το ήξερα, όμως σίγουρα θα αφιέρωνα λίγο από το χρόνο μου για να το επισκεφτώ.
Κι αν είναι έτσι όπως τα λες, αξίζουν συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, που τιμά με αυτόν τον τρόπο τα θύματα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οχι, δεν το ήξερα, όμως σίγουρα θα αφιέρωνα λίγο από το χρόνο μου για να το επισκεφτώ.
Κι αν είναι έτσι όπως τα λες, αξίζουν συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, που τιμά με αυτόν τον τρόπο τα θύματα αυτά.

Στο σάιτ που έψαξα έδειχνε μόνο τις στολές δεν έδειχνε το κομμάτι αυτό, άν υπήρχε θα το έδειχνα, πάντως και σε ένα σημείο άλλο υπάρχει η πλάκα με τα ονόματα γεμάτη με σπρέι και βρώμα απο βάνδαλους, λυπάμε που το είδα αυτό, πραγματικά είναι άνανδρο για μένα να βλέπω μνημείο με ονόματα που έχουν φύγει απο την ζωή μόνο και μόνο επειδή είναι άλλης ομάδας, πραγματικά λυπάμε:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Στο σάιτ που έψαξα έδειχνε μόνο τις στολές δεν έδειχνε το κομμάτι αυτό, άν υπήρχε θα το έδειχνα, πάντως και σε ένα σημείο άλλο υπάρχει η πλάκα με τα ονόματα γεμάτη με σπρέι και βρώμα απο βάνδαλους, λυπάμε που το είδα αυτό, πραγματικά είναι άνανδρο για μένα να βλέπω μνημείο με ονόματα που έχουν φύγει απο την ζωή μόνο και μόνο επειδή είναι άλλης ομάδας, πραγματικά λυπάμε:(
Οντως έτσι είναι.
Αν δεν υπήρχαν όμως και αυτοί οι βάνδαλοι, όλων των ομάδων, θα είχαμε γλυτώσει πολλά άλλα θύματα, και θα είχαμε και καλύτερο ποδόσφαιρο.
Ομως τελικά, έχουμε αυτό που μας αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Δεν γνώριζα ότι υπήρχε ένα τέτοιο δωμάτιο, έχω ακούσει όμως πολλά για αυτήν την ιστορία... Προσωπικά στενοχωριέμαι για κάθε φίλαθλο ή οπαδό που χάνεται άδοξα για μια ομάδα... Το θεωρώ πολύ άδικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει και σε εμάς τους άσχετους τι ακριβώς είχε γίνει; :redface:




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μετά το τέλος του ποδοσφαιρικού αγώνα με την ΑΕΚ, όπου ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει με 6-0, φίλαθλοι του Ολυμπιακού πανηγυρίζοντας τη νίκη της ομάδας τους, στοιβάχτηκαν στην είσοδο της θύρας 7, όπου η πόρτα ήταν κλειστή (!!!) με αποτέλεσμα να βρουν τραγικό θάνατο 21 παλληκάρια.
Δες εδώ:
https://www.sansimera.gr/archive/articles/show.php?id=128&feature=Tragodia_thiras_7

Να διορθώσω μόνο οτι ήταν το 1981 και όχι το 1983, ας το αλλάξει κάποιος στον τίτλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Μετά το τέλος του ποδοσφαιρικού αγώνα με την ΑΕΚ, όπου ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει με 6-0, φίλαθλοι του Ολυμπιακού πανηγυρίζοντας τη νίκη της ομάδας τους, στοιβάχτηκαν στην είσοδο της θύρας 7, όπου η πόρτα ήταν κλειστή (!!!) με αποτέλεσμα να βρουν τραγικό θάνατο 21 παλληκάρια.
Δες εδώ:
https://www.sansimera.gr/archive/articles/show.php?id=128&feature=Tragodia_thiras_7

Να διορθώσω μόνο οτι ήταν το 1981 και όχι το 1983, ας το αλλάξει κάποιος στον τίτλο.
αχα..
πραγματικά πολύ κρίμα. :(:(:(



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη ιστορία, είναι ξεχωριστή και διαφέρει από κάθε άλλη παρόμοια περίπτωση καθώς τα θύματα δεν έχασαν τη ζωή τους συνέπεια επεισοδίων που προκάλεσαν αντίπαλοι οπαδοί, αλλά από παράβλεψη (εγκληματική) των υπευθύνων του γηπέδου.

+1

Νομιζω πως στην συγκεκριμενη περιπτωση, δεν υπαρχει φιλαθλος [οποιασδηποτε ομαδας] που να μην λυγισει.. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
+1

Νομιζω πως στην συγκεκριμενη περιπτωση, δεν υπαρχει φιλαθλος [οποιασδηποτε ομαδας] που να μην λυγισει.. :|
φιλαθλος οπως λες οχι δεν υπαρχει, υπαρχουν ομως μερικοι ΚΑΦΡΟΙ που βριζουν τα παλικαρια αυτα σε καθε ευκαιρια (βλεπε ντερμπυ καθε χρονια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
φιλαθλος οπως λες οχι δεν υπαρχει, υπαρχουν ομως μερικοι ΚΑΦΡΟΙ που βριζουν τα παλικαρια αυτα σε καθε ευκαιρια (βλεπε ντερμπυ καθε χρονια)

Ελα να σου πώ, μην πρασινήζεις το κάφροι γιατί όταν πήγα ήταν μάτς και το μέρος ήταν όλο κόκκινο, άν έλεγα ή ακουγόταν ότι είμουν Παναθηναικός θα σου έλεγα εγώ καφρίλα που θα τους έβγενε;)

Πάντως είναι αυτό που είπα παραπάνω, η πλάκα που είναι μέσα στο μουσίο ήταν με μπογές και συνθήματα, ήταν έσχως. αυτά τα παιδιά έφυγαν και όταν κάπου έλεγε σε ένα απο τα κείμενα..

" Κρατούσα το ματωμένο σώματου πάνω μου..... Δεν ένοιωθε το κορμί του, μόνο μηλούσε.... κρατήσου γερά φίλε, κρατήσου"

Κάποια σαν αυτά τα λόγια ακόμα με κάνουν να ανατριχιάζω, τραγωδία πραγματικά και είναι καλό να θυμούντε οι παλίοι και να μαθένουν οι νεοι, μπάς και καλυτερέψουν λόγο τα πραγματα..

Πίσω μου είχε κάποιον και έλεγε στον γιό του για την εικόνα με τα ονόματα των νεκρών που είχαν το σχήμα του θρυλου, ρωτάει λοιπόν το πιτσιρίκι "μπαμπά γιατί γράφει τόσα ονόματα και τα επαναλαμβάνει;" και λέει ο χαζός για μένα πατέρας " δεν ξέρω παιδί μου, μάλων τότε οι παίκτες ήταν αυτοί που άρχησαν τον Ολυμπιακό...." Πέρνει τον γιό του και φέυγει, ττι έμαθε αυτό το παιδί; τι κράτησε; τι τελικά θα πεί αυτό το παιδί στους φίλους του; :(

Λυπάμε που οι παλιοί καποιες φορές απλά λένε ότι έχουν μιά ομάδα και ένα κασκόλ τους και δεν είναι άξιοι να πούν στο παιδί τους τι έγινε τότε, τι είναι αυτό που στηρίζουν εκτώς απο το πληρωμένο εισητήριο στο γιό τους για να πούν ότι πήγαν σε έναν αγώνα;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
+1

Νομιζω πως στην συγκεκριμενη περιπτωση, δεν υπαρχει φιλαθλος [οποιασδηποτε ομαδας] που να μην λυγισει.. :|

Όπου "φίλαθλος" βάλε "άνθρωπος" κι έχεις το +1 μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thrilitsa

Νεοφερμένος

Η thrilitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σαν Ολυμπιακός που είμαι, γνωρίζω την ιστορία!
Μέχρι πρόπερσι, πηγαίναμε κάθε χρόνο με τον άντρα μου, στο μνημόσυνο των θυμάτων της Θύρας 7. Και μόνο να ακούς να φωνάζουν τα ονόματά τους (προσκλητήριο νεκρών), και μετά από κάθε όνομα, να είσαι κ εσύ, ένας απ'αυτούς που φωνάζουν "Παρών", σου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο!
Ένα άλλο λυπηρό που έχω ζήσει, όταν γκρεμιζόταν η τότε Θύρα 7 του παλιού Καραϊσκάκη.... εκεί να δεις κλάμα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sacrifice

Νεοφερμένος

Η Sacrifice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πριν λίγες μέρες διάβασα αυτό το topic και έμαθα για το μουσείο... Σήμερα το πρωί λοιπόν πήγαινα στη σχολή μου στον Πειραιά για να δώσω μάθημα, και κατεβαίνοντας απο τον ηλεκτρικό στο Φάληρο για να πάρω το λεωφορείο συνειδητοποιώ οτι ήταν το μνημόσυνο για τα 27 χρόνια... Κατέβηκα λοιπόν για λίγο και ήταν σοκαριστικό όλο αυτό, να ακούω να φωνάζουν τα ονόματα και τις ηλικίες... Και οι συγγενείς... Και ο κόσμος... Στην επιστροφή απο το μάθημα, πήγα στο μουσείο, και στο κομμάτι της ΘΥΡΑ 7 είχαν μαζευτεί μερικές απο τις μανάδες που έχασαν τα παιδιά τους και διάβαζαν τα κείμενα, τις εφημερίδες κλπ... Ήταν ανατριχιαστικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να θίξω την μνήμη των νεκρών, προς θεού, απλά θέλω να πω το εξής, νομίζω πως το περιστατικό αυτό είναι υπερτιμημένο αν κάποιος ωμά αναλογιστεί πως κάθε χρόνο όλο και ένα σημαντικό ποσοστό νέων χάνονται στα σκηνικά της βίας στα γήπεδα όλης της Ελλάδας και όχι μόνο εκεί... :/:
Συγγνώμη αλλά αυτή είναι η γνώμη μου...


Και η δεύτερη γνώμη μου, συγγνώμη εκ των προτέρων: το ποδόσφαιρο και το πορνό είναι το πρόζακ του συστήματος στο λαό, με όποιες συνέπειες έχει αυτό...


υγ: δεν ασχολούμαι καθόλου με τα αθλητικά, δεν υποστηρίζω καμία ομάδα, τους έχω κυριολεκτικά γραμμένους από πολύ μικρός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να θίξω την μνήμη των νεκρών, προς θεού, απλά θέλω να πω το εξής, νομίζω πως το περιστατικό αυτό είναι υπερτιμημένο αν κάποιος ωμά αναλογιστεί πως κάθε χρόνο όλο και ένα σημαντικό ποσοστό νέων χάνονται στα σκηνικά της βίας στα γήπεδα όλης της Ελλάδας και όχι μόνο εκεί... :/:
Συγγνώμη αλλά αυτή είναι η γνώμη μου...


Και η δεύτερη γνώμη μου, συγγνώμη εκ των προτέρων: το ποδόσφαιρο και το πορνό είναι το πρόζακ του συστήματος στο λαό, με όποιες συνέπειες έχει αυτό...


υγ: δεν ασχολούμαι καθόλου με τα αθλητικά, δεν υποστηρίζω καμία ομάδα, τους έχω κυριολεκτικά γραμμένους από πολύ μικρός...

Ξέρεις συγνώμη που επεμβένω κιόλας, εδώ υπήρχε κάτι διαφορετικό, δεν έγινε με ταραξίες ο πανικός, ούτε τρέχανε σε διαδηλώσεις , ούτε τζαμαρίες κατασπάραξαν, ένα λάθος και μόνο λάθος σκότωσε όλους αυτούς, ένα λάθος καθαρά του γηπέδου, δεν είχαν προκαλέσει βία, δεν βγήκαν με μολότοφ, ήταν μικροί και μεγάλοι που απλά πάνω στην χαρά τους και μία βλακεία του γηπαίδου έφυγαν...

Σήμερα με τα χάλια τα μάυρα που υπάρχουν ναι δεν λυπάμε ούτε και γώ για τους τώρα λόγο του ότι οι ίδιοι τα κάνουν, είναι σαν να τρέχει κάποιος με μια μηχανή με 200χλμ την ώρα και να τα στουκάρει κάπου, όλοι λένε κρίμα το παιδί αλλα τι φταίει το δέντρο αν ο άλλος έτρεχε; ενώ τότε πήγενε κάποιος με 50χλμ την ώρα και πέρασε μία νταλίκα και τον σκότωσε, εκεί ναι θα κλάψω περισσότερο και θα τιμήσω αυτόν τον άνθρωπο...

Δεν ξερω άν καταλαβένεις την παρομοίωση μου, έυχομαι να την κατάλαβες και να κατάλαβες ποιά η μία αξία και ποιά η άλλη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Nαι σε κατάλαβα, αλλά ποιά η διαφορά;
Μνημονεύουμε αλλιώς τους νεκρούς εκ "λάθους" και αλλιώς τους νεκρούς που εν γνώσει της επικινδυνότητας των πράξεων τους πήραν μέρος σε περιστατικά βίας;

Μήπως τελικά όλο αυτό είναι ένα χαπάκι για να φανατίζει περισσότερο τους οπαδούς;


υγ: και το περιστατικό με τα παιδιά στα Τέμπη ήταν συγκλονιστικό, αλλά -λυπάμαι που το λέω- ξεχάστηκε προώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Nαι σε κατάλαβα, αλλά ποιά η διαφορά;
Μνημονεύουμε αλλιώς τους νεκρούς εκ "λάθους" και αλλιώς τους νεκρούς που εν γνώσει της επικινδυνότητας των πράξεων τους πήραν μέρος σε περιστατικά βίας;

Μήπως τελικά όλο αυτό είναι ένα χαπάκι για να φανατίζει περισσότερο τους οπαδούς;


υγ: και το περιστατικό με τα παιδιά στα Τέμπη ήταν συγκλονιστικό, αλλά -λυπάμαι που το λέω- ξεχάστηκε προώρα...

Ναι εδώ έχεις δίκιο και λυπάμε που συμφωνω μαζί σου καθώς σημαίνει ότι πράγματι έτσι είναι:( μπορεί όμως αυτό με την θύρα να σημαίνει και κάτι άλλο, την ένωση των φιλάθλων εκείνη την ημέρα, όταν γίνετε μνημόσινο, όταν πέθαναν τότε ήταν απο τις λίγες φορές που ήταν όλοι μαζί για ένα κεινό σκοπό, την θλήψη, μήπως τελικά βοηθάει στο να μειωθεί η αντιπαλότητα και να καταλάβουν κάποιοι ότι η ζωή δεν αξίζει να φέυγει για αυτό που λέγετε ποδόσφαιρό;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top