• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Γιατί καπνίζετε αφού ξέρετε ότι κάνει κακό;

Γιατί καπνίζετε αφού ξέρερε ότι κάνει κακό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 15)
  • Το κάπνισμα δεν κάνει κακό τα ΜΜΕ και οι ιατροί δε ξέρουν τι λένε

    Ψήφοι: 1 6.7%
  • Το κάπνισμα βλάπτει αλλά δε θα βλάψει εμένα

    Ψήφοι: 1 6.7%
  • Γνωρίζω πως το κάπνισμα κάνει κακό και δε με νοιάζει να βασανιστώ και να πεθάνω εξαιτίας του

    Ψήφοι: 4 26.7%
  • Καπνίζω και έχω σκοπό να το σταματήσω στο μέλλον αλλά όχι τώρα

    Ψήφοι: 7 46.7%
  • Θέλω να το κόψω αλλά δε μπορώ. Μακάρι να μην κάπνιζα ποτέ μου

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Έχω προσπαθήσει να το κόψω αλλά πάντα το ξαναρχίζω

    Ψήφοι: 2 13.3%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έχοντας παρακολουθήσει πάρα πολλά μαθήματα (8 χρόνια ) και έχοντας δουλέψει ως επαγγελματίας υγείας (2) ποτέ δε μπόρεσα να καταλάβω την ψυχοσύνθεση του καπνιστή.


Σε κάθε ιατρικό μάθημα τονίζονται τα αρνητικά του καπνίσματος (που λίγο πολύ μας είναι γνωστά), το μόνο θετικό που παρουσιάζει το κάπνισμα και έχω διαβάσει είναι η μειωμένη επίπτωση ελκώδους κολιτιδας (μια φλεγμονώδης νόσος του εντέρου που μπορεί να οδηγήσει σε καρκίνο).

Όλοι επίσης λίγο πολύ έχουμε βρεθεί αντιμέτωποι σε καταστασεις τρίτων που σχετίζονται με το κάπνισμα (εγκεφαλικά, εμφράγματα) και πολλοί γνωρίζουν και τις επιπτώσεις, πολλοί έχουν δει και τους λεγόμενους ΧΑΠιτες οι οποίες για να επιβιώσουν έχουν μια μπουκάλα οξυγόνου για πολλές ώρες της ημέρας.

Ερώτηση αφού γνωρίζετε πόσο κακό κάνει το κάπνισμα γιατί καπνίζετε;
:hmm:

Σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω το κάπνισμα με στόχο να το κόψω για να δω τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσω.
Με τι είναι καλό να αρχίσω και πόσο πρέπει να πάρω για να αισθάνομαι αιθισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω το κάπνισμα με στόχο να το κόψω για να δω τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσω.
Με τι είναι καλό να αρχίσω και πόσο πρέπει να πάρω για να αισθάνομαι αιθισμένος.

«Αιθεσμένε»... Πήγαινε και αγόρασε τα Βουλγάρικα τα αφορολόγητα τσιγάρα.
Καλή αρχή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
«Αιθεσμένε»... Πήγαινε και αγόρασε τα Βουλγάρικα τα αφορολόγητα τσιγάρα.
Καλή αρχή :)

Δε με νοιάζει να πάρω φτηνά τσιγάρα,
Σκοπός μου θα είναι να κάνω γενικές εξετάσεις αίματος, καρδιολογικές , να καπνίζω για μία περίοδο με αυξανόμενο ρυθμό ώστε να το έχω ανάγκη (που δε γνωρίζω πως ειναι) τότε να ξανακάνω γενικές εξετάσεις, καρδιολογικές, πνευμονολογικές και στην συνέχεια να προσπαθήσω να το κόψω κάνοντας στο τελος την διαδικασίας πάλι εξετάσεις. Παράλληλα θα κρατάω ημερολόγιο ώστε να παρουσιάσω την έρευνα μου... και τις επιπτώσεις που είχα.

Δεν είμαι αντικαπνιστής (δηλαδή δε βρίζω τους καπνιστές), τους αφήνω να καπνίσουν στο σπίτι μου ή στο αυτοκίνητο και δε με ενοχλεί ο καπνός, ο λόγος που δε καπνίζω είναι επειδή δε θέλω να πάθω έμφραγμα ή εγκεφαλικό στα 50 μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Σκοπός μου θα είναι να κάνω γενικές εξετάσεις αίματος, καρδιολογικές , να καπνίζω για μία περίοδο με αυξανόμενο ρυθμό ώστε να το έχω ανάγκη (που δε γνωρίζω πως ειναι) τότε να ξανακάνω γενικές εξετάσεις, καρδιολογικές, πνευμονολογικές και στην συνέχεια να προσπαθήσω να το κόψω κάνοντας στο τελος την διαδικασίας πάλι εξετάσεις. Παράλληλα θα κρατάω ημερολόγιο ώστε να παρουσιάσω την έρευνα μου... και τις επιπτώσεις που είχα...
...και μετά θα κλαις. Το ξέρεις το ανέκδοτο "τι χάναμε τόσα χρόνια"; Κι εδώ κολλάει...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
...και μετά θα κλαις. Το ξέρεις το ανέκδοτο "τι χάναμε τόσα χρόνια"; Κι εδώ κολλάει...



ο λόγος που φοβάμαι να το αρχίσω είναι επειδή μήπως δε μπορώ να το κόψω στην συνέχεια. Επιπτώσεις στην υγεία μου δε θα έχω τόσες πολλές π.χ αν καπνίζω για 2 χρόνια και μετά το κόψω δεδομένου ότι οι πνεύμονες μου έχουν αναπτυχθεί πλήρως, μένω εκτός Αθηνών και δεν είμαι παθητικός καπνιστής τουλάχιστον σε μόνιμη βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Η νικοτίνη φταίει που δε μπορείς να το κόψεΙς από ένα σημείο και μετά.
Οι καπνιστές λένε ότι τα πρώτα 2 χρόνια δεν είσαι απόλυτα εθισμένος και μπορείς να το κόψεις χωρίς μεγάλη δυσκολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
ακομα και μετα το super size me οι ανθρωποι συνεχιζουν να τρωνε fast food. ενα παραλληλισμο κανε με fast food-καπνισμα και θα σου λυθουν πολλες αποριες. δε χρειαζεται να γινεις πειραματοζωο για να αποδειξεις κατι και δε θα κανει και διαφορα. το ξερουμε ολοι. το καπνισμα ειναι κακοο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω το κάπνισμα με στόχο να το κόψω για να δω τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσω.

Μην το κάνεις,μετά θα βαράς το κεφάλι σου στο τοίχο,όταν ξεκινάς το κάπνισμα δύσκολα το σταματάς,άσε και τα λεφτά που χαλάς για τα τσιγάρα, καλύτερα κράτα τα λεφτά σου και κάνε κάτι πιο χρήσιμο (π.χ. πάνε γυμναστήριο αν δεν πηγαίνεις). Το κάπνισμα μόνο κακό κάνει και τίποτα άλλο,βλέπω συμμαθητές μου να καπνίζουν 2 πακέτα την μέρα και σκέφτομαι πόση βλακεία κουβαλάει ο κόσμος,αλλά τα αποτελέσματα θα τα δουν όταν μεγαλώσουν,τώρα το μόνο που σκέφτονται είναι να το παίξουν μάγκες καπνίζοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
....τώρα το μόνο που σκέφτονται είναι να το παίξουν μάγκες καπνίζοντας.
Αυτό ίσχυε παλιά. Τώρα οι καιροί έχουν αλλάξει. Σήμερα δεν είναι οι καπνιστές αυτοί που το παίζουν μάγκες.
Σκέψου το...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αυτό ίσχυε παλιά. Τώρα οι καιροί έχουν αλλάξει. Σήμερα δεν είναι οι καπνιστές αυτοί που το παίζουν μάγκες.
Σκέψου το...

οκ, αυτοί που αναφέρεις σίγουρα έχουν περισσότερους λόγους για να το παίζουν από τους καπνιστές:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Αυτό ίσχυε παλιά. Τώρα οι καιροί έχουν αλλάξει. Σήμερα δεν είναι οι καπνιστές αυτοί που το παίζουν μάγκες.
Σκέψου το...


Μπορεί να έχεις δίκιο,πάντως όπως και να έχει τώρα πια μόνο οι "χαζοί" καπνίζουν, σόρρυ αν πρόσβαλα κάποιον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Έχοντας παρακολουθήσει πάρα πολλά μαθήματα (8 χρόνια ) και έχοντας δουλέψει ως επαγγελματίας υγείας (2) ποτέ δε μπόρεσα να καταλάβω την ψυχοσύνθεση του καπνιστή.


Σε κάθε ιατρικό μάθημα τονίζονται τα αρνητικά του καπνίσματος (που λίγο πολύ μας είναι γνωστά), το μόνο θετικό που παρουσιάζει το κάπνισμα και έχω διαβάσει είναι η μειωμένη επίπτωση ελκώδους κολιτιδας (μια φλεγμονώδης νόσος του εντέρου που μπορεί να οδηγήσει σε καρκίνο).

Όλοι επίσης λίγο πολύ έχουμε βρεθεί αντιμέτωποι σε καταστασεις τρίτων που σχετίζονται με το κάπνισμα (εγκεφαλικά, εμφράγματα) και πολλοί γνωρίζουν και τις επιπτώσεις, πολλοί έχουν δει και τους λεγόμενους ΧΑΠιτες οι οποίες για να επιβιώσουν έχουν μια μπουκάλα οξυγόνου για πολλές ώρες της ημέρας.

Ερώτηση αφού γνωρίζετε πόσο κακό κάνει το κάπνισμα γιατί καπνίζετε;
:hmm:

Σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω το κάπνισμα με στόχο να το κόψω για να δω τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσω.
Με τι είναι καλό να αρχίσω και πόσο πρέπει να πάρω για να αισθάνομαι αιθισμένος.
εχοντας βαρεθει να βλεπω τετοιου ειδους θεματα, focko ψαχνεις ενα προσωπικο λογο του καθενος, μια εμπεριστατωμενη και εκ βαθεων ερευνα, μια υποθεση επιστημονικης φαντασιας ή εναν λογο να βουτηξεις στην αβυσσο της ανθρωπινης ψυχης?
ενα "επειδη θελω" δε σε καλυπτει, ε;

edit τωρα το προσεξα:Γνωρίζω πως το κάπνισμα κάνει κακό και δε με νοιάζει να βασανιστώ και να πεθάνω εξαιτίας του, oh my........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ερώτηση αφού γνωρίζετε πόσο κακό κάνει το κάπνισμα γιατί καπνίζετε;

το καπνισμα κανει κακο

το ωραιο φαγητο κανει κακο

τα ναρκωτικα κανουν κακο

το ξενυχτι κανει κακο

τα γλυκα κανουν κακο

το πολυ σεξ κανει κακο

μενει και τιποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
το καπνισμα κανει κακο

το ωραιο φαγητο κανει κακο

τα ναρκωτικα κανουν κακο

το ξενυχτι κανει κακο
πραγματικά..τι συγκρίνεις τώρα?
Το ίδιο είναι το ξενύχτι και το ωραίο φαγητό με το κάπνισμα και τα ναρκωτικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
το καπνισμα κανει κακο

το ωραιο φαγητο κανει κακο

τα ναρκωτικα κανουν κακο

το ξενυχτι κανει κακο

τα γλυκα κανουν κακο

το πολυ σεξ κανει κακο

μενει και τιποτα?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fouskobouboula

Νεοφερμένος

Η fouskobouboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
:/::confused:εχω φιλους που καπνιζουν ενα με δυο τσιγαρα οποτε τους κανει κεφι και δεν εχουν εθιστει, αλλοι καπνιζουν καθε μια ωρα ειτε γιατι εχουν εθιστει παρα πολυ και το εχουν αναγκη ειτε γιατι τους αρεσει ...αλλα ολοι τους ξεκινησαν επειδη τους αρεσει, δεν μπορω να καταλαβω γιατι να αρχισεις αν δεν το θες, τι πειραμα ειναι αυτο??? προσωπικα το ειχα δοκιμασει απο περιεργεια αλλα δεν μου αρεσε και δεν ξαναεκανα οποτε γιατι να αρχισεις αν δεν σου αρεσει? τι θες να αποδειξεις ακριβως?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το ίδιο είναι το ξενύχτι και το ωραίο φαγητό με το κάπνισμα και τα ναρκωτικά?

οχι δεν υπαρχει συγκρηση τα ναρκωτικα ειναι σαφως πιο ωραια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Όταν έχει να κάνει με εθιστικές ουσίες (κάπνισμα, αλκοόλ κτλ) από ένα σημείο και μετά είναι πολύ εύκολο να χάσεις τον έλεγχο και από 1 τσιγαράκι μια στις τόσες να καταλήξεις να καπνίζεις 2 πακέτα. Πλέον δεν θα τίθεται θέμα ότι θέλω και μου αρέσει αλλά μάλλον δεν μπορώ να σταματήσω.
Το επιβάλλον και το μέτρο είναι το παν σε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όταν έχει να κάνει με εθιστικές ουσίες (κάπνισμα, αλκοόλ κτλ) από ένα σημείο και μετά είναι πολύ εύκολο να χάσεις τον έλεγχο και από 1 τσιγαράκι μια στις τόσες να καταλήξεις να καπνίζεις 2 πακέτα.

πρεπει να ξερεις πως λειτουργει η διαδικασια του εθισμου. Μακραν το χειροτερο πραγμα που μπορεις να κανεις με τα εθιστικα πραγματα ειναι να τα συνδιασεις με καθημερινες συνηθειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top