Η πρώτη δολοφονία στην Ελλάδα της κρίσης;

Η δολοφονία του Παύλου Φύσσα είναι ικανή αίτια να απαγορευτεί η Χρυσή Αυγή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 49)
  • Να απαγορευθεί

    Ψήφοι: 24 49.0%
  • Να μην απαγορευθεί και να συνεχίσει ως εχει

    Ψήφοι: 9 18.4%
  • Να επιβληθούν σκληρότατοι όροι και ισχυρή νομοθεσία

    Ψήφοι: 16 32.7%

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με asterix και Γίδι.. Ναι οι κυβερνήσεις τόσων χρόνων μας έχουν καταστρέψει, αλλά εξισώνοντας τες με τη ΧΑ, ανωδυνοποιούμε την εν ψυχρώ δολοφονία ενός ανθρώπου μόνο και μόνο επειδή εξέφραζε με την τέχνη του ελευθερες και αντιφασιστικες απόψεις. Άλλο οι πολύχρονες διαφθορές, που δεν τις υποτιμώ, το αντίθετο μάλιστα μας έχουν φτάσει στα όρια μας, και άλλο τέτοια ακραία περιστατικά όπως η δολοφονία του Παύλου. Είναι διαφορετικά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με asterix και Γίδι.. Ναι οι κυβερνήσεις τόσων χρόνων μας έχουν καταστρέψει, αλλά εξισώνοντας τες με τη ΧΑ, ανωδυνοποιούμε την εν ψυχρώ δολοφονία ενός ανθρώπου μόνο και μόνο επειδή εξέφραζε με την τέχνη του ελευθερες και αντιφασιστικες απόψεις. Άλλο οι πολύχρονες διαφθορές, που δεν τις υποτιμώ, το αντίθετο μάλιστα μας έχουν φτάσει στα όρια μας, και άλλο τέτοια ακραία περιστατικά όπως η δολοφονία του Παύλου. Είναι διαφορετικά θέματα.

Καθημερινά όμως δολοφονείται αθώος κόσμος, όταν αυτοκτονεί λόγω κοινωνικού αδιεξόδου, όταν ψάχνει στους κάδους για ένα μασημένο ξεροκόμματο ψωμί, όταν διασύρεται και πάει φυλακή για ελάχιστα χρέη στην εφορία...κ.α. που στην ουσία, είναι αργός θάνατος και οι αρχικλέφτες είναι έξω από τη φυλακή! Αυτή είναι η δημοκρατία μας. Βρίζουμε τη Χ.Α. επειδή έτσι μας χτυπάνε και χορεύουμε. Κάνουμε ότι δεν βλέπουμε τον λάκκο που έχουμε σκάψει με τους χαμογελαστούς κυρίους που αναμοχλεύουν αυτά που θέλει να ακούει ο όχλος σε κάθε εκλογική περίοδο. Ο θάνατος με τις τηλεκομματικές προεκτάσεις μας πείραξε πολύ. Μα πόσο υποκριτές είμαστε; Ας παραδεχτούμε ότι μας πείραξε η δολοφονία αριστερού και όχι του ανθρώπου. Έχουμε δείξει εδώ και 30 χρόνια, με τις πολιτικές επιλογές και την καθημερινή μας συμπεριφορά που έχουμε γραμμένο τον συνάνθρωπο (άνευ κομματικής ταυτότητας) στα παλιά μας υποδήματα. Με θλίβει που ξεχωρίζουμε τους ανθρώπους με βάση την ψήφο τους. :/: Στην Ελλάδα δεν αγαπάμε τους ανθρώπους, αλλά μόνο τους ψηφοφόρους συγκεκριμένων ιδεολογικών χώρων (ενδοκοινοβουλευτικών και μεταπολιτευτικών όλων των αποχρώσεων) που ικανοποιούν πελατειακές ανάγκες. Δηλ., το οθωμανικό κράτος δεν έχει ξεπεραστεί. Ζούμε ενότητες του ιστορικού παρελθόντος αποσπασματικά. Στο όνομα μιας δήθεν δημοκρατίας μονόπλευρων συμφερόντων (εκείνων που τρώνε από το μέλι: μέρος του λαού και πολιτικοί), οι Έλληνες (ως εθνική ταυτότητα) είναι ακόμη υπόδουλοι και ραγιάδες της διεφθαρμένης νοοτροπίας τους. Οι Οθωμανοί έφυγαν αλλά έμειναν τα αποβράσματα. Λυπάμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ας παραδεχτούμε ότι μας πείραξε η δολοφονία αριστερού και όχι του ανθρώπου.
Εμένα πάντως με πείραξε η δολοφονία του ανθρώπου. Αν ήταν αριστερός ή δεξιός ή κίτρινος λίγο με ενδιαφέρει. Με πειράζει η βία από όλες τις πλευρές και κυρίως η ευθεία βία, που βγάζει ο άλλος μαχαίρι και σκοτώνει επειδή δεν του αρέσει η φάτσα μου. Αυτά τα περί βίας της πολιτείας και αυτοκτονίες τα ακούω βερεσέ. Το ότι ο κόσμος ζορίζεται και κάποιοι πέφτουν σε κατάθλιψη και αυτοκτονούν, σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί δολοφονικές συμπεριφορές από τον κάθε μπουμπουνοκέφαλο "αγανακτισμένο". Μεθαύριο θα βρεθεί ένα άλλο μίασμα και θα βγάλει μαχαίρι στη μάνα σου επειδή τον έσπρωξε στο σούπερ μάρκετ, στον αδερφό σου επειδή πανηγύρισε το γκολ της ομάδας του, σε σένα επειδή κοίταξες περίεργα την κόρη του. Τότε να δω πώς θα δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι μας πείραξε η δολοφονία ενός αριστερού. Οποιασδήποτε πολιτικής ιδεολογίας κι αν ήταν, απλώς εξέφραζε τη γνώμη του μέσω της μουσικής και δεν πείραξε κανέναν, ούτε άσκησε βία. Ένας αθώος ήταν που δολοφονήθηκε γιατί κάποιοι έτσι ήθελαν. Εμένα προσωπικά η δολοφονία του Παύλου με πείραξε όσο η δολοφονία του Αλέξη, όσο με πειράζει να ξυλοκοπούνται οι διαδηλωτές, όσο με πειράζει η βία από οποιαδήποτε εξουσία. Συμβάντα τραγικά που μας έχουν κάνει να φοβόμαστε να εκφραστούμε ελεύθερα και να καθόμαστε κλεισμένοι στο καβούκι μας.
Συμφωνώ με όσα λες για τα δεινά της κρίσης.. Κι εγώ άνεργη πτυχιούχος είμαι. Έχω δουλέψει χωρίς να πληρωθώ ποτέ. Όπως και πολλοί άλλοι που περνάνε πολύ χειρότερα, όπως αυτά που περιγράφεις. Αλλά είναι διαφορετικό πράγμα και νομίζω ότι είναι εύκολο να το διακρίνει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αυτά τα περί βίας της πολιτείας και αυτοκτονίες τα ακούω βερεσέ. Το ότι ο κόσμος ζορίζεται και κάποιοι πέφτουν σε κατάθλιψη και αυτοκτονούν...

Δεν πέφτουν σε κατάθλιψη για να αυτοκτονήσουν. Είναι σε αδιέξοδο. Ζουν μια κόλαση. Είναι ένας ψυχολογικός αργός θάνατος με την νομική βία της πολιτείας με άρθρα 99, εντάλματα σύλληψης, ...κ.α. Μιλάμε για καθημερινούς ανθρώπους με αξιοπρέπεια που δουλεύουν τίμια για να πληρώνουν φορολογικά πακέτα πολλών χιλιάδων € τα οποία δεν αξιοποιούνται για το κοινό συμφέρον αλλά για τα κοινοβουλευτικά μαγαζιά. Δεν παραγνωρίζω την βία της Χ.Α. Τουλάχιστον αυτοί, αυτοχαρακτηρίστηκαν. Απλά δεν παίζω το παιχνίδι των ΜΜΕ. Τα ΜΜΕ στοχεύουν σε "εκλογική" αποδυνάμωση της Χ.Α. για να συντηρήσουν την γνωστή "Χ.Α. της μεταπολίτευσης" που τους έδωσε ύπαρξη και νομική παντοδυναμία να τηλεδικάζουν τους πάντες και να διαμορφώνουν την εύπλαστη συνείδηση του μέσου νεοΈλληνα ψηφοφόρου. Η μια Χ.Α. μπορεί να βγάζει στιλέτο. Η άλλη Χ.Α. όμως φονεύει νοοτροπίες, όνειρα και τσέπες. Εκφύλισε βασικές αξίες της δημοκρατίας, όπως την αξιοπρέπεια, την αξιοκρατία, το φιλότιμο και την ισονομία, στο όνομα του πολυκομματικού φασισμού που δεν άφησε τίποτα όρθιο. :) Και οι δυο λειτουργούν μαφιόζικα. Οι "φουσκωτοί" υπάρχουν, ας (μη) φορούν την σβάστιγκα. Η κρατική αστυνομία υπάρχει και αντί υπηρετεί τον πολίτη, εξυπηρετεί την σωματική ακεραιότητα των "εκλεγμένων αντιπροσώπων" του λαού και λοιπών κοινωνικών-κομματικών εταίρων που λυμαίνονται καρέκλα και δημόσιο χρήμα. Η "Χ.Α. της μεταπολίτευσης" κυκλοφορεί και αυτή με σωματοφύλακες, έχει νεολαίες και οργανώσεις για ξύλο εκεί που πρέπει, έχει μυστικές υπηρεσίες, επειδή έχουμε ευνομούμενη δημοκρατία! Στοιχεία φασιστικού καθεστώτος (βλ. Ρουμανία, Αλβανία, Ιταλία). Μα πόσο αντιφατικό;

Από αναγνώστρια στην εφημερίδα "ΤΟ ΒΗΜΑ":

Το χρήμα δεν το λογαριάζω! | 21/09/2013 | 12:00
(άρθρο: Τα μάθατε τα νέα; Ανασφάλιστοι)

Είχα κατάστημα,εκλεισε λόγω οικονομικήςασφυξίας.Είμαι άνεργη δεν έχω κάνει διακοπή στην εφορία λόγω οικονομικής αδυναμίας με συνέπεια οιοφειλέςμου στον ΟΑΕΕνα διογκώνονται. Δεν έχω ιατροφ\κή και νοσοκ\κή περίθαλψη τόσοεγώ όσο και η οικογενειά μου τα οποία θα πρέπει να τα πληρώσω παρόλο που ΟΑΕΕ δεν μου τα παρείχε. Μου παρέχουν όμως ρυθμίσεις-ανέκδοτα με δόσεις 1.300 ευρώ περίπου. Ρωτώ γιατί να πληρώσω για κάτι που ποτέ δεν μου παρέιχε ο ΟΑΕΕ? Εφ΄όσον διακόπηκε η λειτουργία του καταστηματός μου ,είμαι άνεργη πως μπορώ να πληρώσω τόσο υψηλές δόσεις? Μήπως οι αρμόδιοι υπουργοί να έρθουν σε επαφή με τηνπραγματικότητα πχ το ανάγκες και το κόστος αξιοπρεπους διαβίωσης μιας4μελούς οικογένειας?


Αυτή είναι η νέα πραγματικότητα...της "Χ.Α. της μεταπολίτευσης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Βρίζουμε τη Χ.Α. επειδή έτσι μας χτυπάνε και χορεύουμε
Ή απλά εσύ είσαι εκ φύσεως αντιδραστικός απέναντι σε οποιαδήποτε... αντίδραση
Καθημερινά όμως δολοφονείται αθώος κόσμος, όταν αυτοκτονεί λόγω κοινωνικού αδιεξόδου, όταν ψάχνει στους κάδους για ένα μασημένο ξεροκόμματο ψωμί, όταν διασύρεται και πάει φυλακή για ελάχιστα χρέη στην εφορία...κ.α. που στην ουσία, είναι αργός θάνατος και οι αρχικλέφτες είναι έξω από τη φυλακή! Αυτή είναι η δημοκρατία μας.
Ακριβώς για αυτά τα θέματα πριν 2 χρόνια διαδήλωνε ο κόσμος στις πλατείες, θυμάσαι τότε τι έλεγες;
Ας παραδεχτούμε ότι μας πείραξε η δολοφονία αριστερού και όχι του ανθρώπου.
Να ξεκαθαρίσουμε επιτέλους ποιο είναι το πρόβλημα.
Ένας άνθρωπος δολοφονήθηκε από ένα οργανωμένο σύστημα τραμπούκων με ναζιστική ιδεολογία που στις εκλογές πήρε 7% και στις δημοσκοπήσεις εμφανίζεται με 15%.
Αυτό από μόνο του δε σας ενοχλεί, δε σας προβληματίζει;
1.000.000 μαλακισμένοι συμπολίτες μας είναι έτοιμοι να ψηφίσουν ναζιστές δολοφόνους. Ας γίνει το συμβάν αυτό επιτέλους αφορμή να κουβεντιάσουμε μαζί τους και να προσπαθήσουμε να τους αλλάξουμε άποψη.

Θυμηθήκατε ξαφνικά όλοι ότι η Ελλάδα έχει ανεργία, κρίση, φτώχια. Σόρυ κι όλας, αν οι επιλογές που έχω τώρα είναι "Ελλάδα με κρίση και μνημόνιο" ή "Ελλάδα με κίρση, μνημόνιο και ναζισμό", σαφώς και θα επιλέξω το πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ακριβώς για αυτά τα θέματα πριν 2 χρόνια διαδήλωνε ο κόσμος στις πλατείες, θυμάσαι τότε τι έλεγες;

Με κατσαρόλια, iphone, μπλουζάκι burberry, μαλλί extension και φουλάρια δεν κάνεις επανάσταση. Γι' αυτό και δεν πέτυχε τίποτα τόσα χρόνια. Η επανάσταση συνεπάγεται ξεβόλεμα: να μην γνωρίζουμε αν μετά την πορεία θα ξαναδούμε τα αγαπημένα μας πρόσωπα ή το σπίτι μας και όχι να περιμένουμε τα σαπιοκάναλα να μας δείξουν ότι συμμετείχαμε για φωτογραφίες στο facebook. ;) Από όσο θυμάμαι, σχεδόν όλες οι διαδηλώσεις κατέληγαν σε αύξηση επιδομάτων και όχι σε βελτίωση των κοινωνικών υποδομών, καλύτερο κράτος, καλύτερη κρατική μέριμνα...κ.α. θεμελιώδη ζητήματα.

Μεταξύ του διλήμματος που θέτεις, δεν νομίζω ότι ένας νοήμων άνθρωπος θα ήθελε ναζισμό. Πιο πάνω ανέφερα αρκετές ομοιότητες του παρόντος πολιτικού συστήματος που έχουμε με ένα φασιστικό / ναζιστικό καθεστώς:

- κρατική σωματοφυλακή=αστυνομία
- μυστικές υπηρεσίες
και
- κομματικές νεολαίες
- οργανώσεις αδιευκρίνιστου ρόλου
- κρατικά κανάλια (ιδιωτικές επιχειρήσεις) που αποτελούν φωνή του καθεστώτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ένας άνθρωπος δολοφονήθηκε από ένα οργανωμένο σύστημα τραμπούκων με ναζιστική ιδεολογία που στις εκλογές πήρε 7% και στις δημοσκοπήσεις εμφανίζεται με 15%.
Αυτό από μόνο του δε σας ενοχλεί, δε σας προβληματίζει;
1.000.000 μαλακισμένοι συμπολίτες μας είναι έτοιμοι να ψηφίσουν ναζιστές δολοφόνους. Ας γίνει το συμβάν αυτό επιτέλους αφορμή να κουβεντιάσουμε μαζί τους και να προσπαθήσουμε να τους αλλάξουμε άποψη.

Θυμηθήκατε ξαφνικά όλοι ότι η Ελλάδα έχει ανεργία, κρίση, φτώχια. Σόρυ κι όλας, αν οι επιλογές που έχω τώρα είναι "Ελλάδα με κρίση και μνημόνιο" ή "Ελλάδα με κρίση, μνημόνιο και ναζισμό", σαφώς και θα επιλέξω το πρώτο.
Ακριβώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ασχετο αλλα και σχετικο: κανεις να μην αγορασει την κωλοφυλλαδα που εβγαλε τον Φυσσα νεκρο στο εξωφυλλο.Αλλιως φαινεται για αλλη μια φορα οτι μας αξιζουν ολα αυτα τα καθαρματα.Και δεν μιλαω μονο για την ΧΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ποια είναι; Και πού τη βρήκε τη φωτογραφία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Με κατσαρόλια, iphone, μπλουζάκι burberry, μαλλί extension και φουλάρια δεν κάνεις επανάσταση. Γι' αυτό και δεν πέτυχε τίποτα τόσα χρόνια. Η επανάσταση συνεπάγεται ξεβόλεμα
Δε χρειάζεται 2 χρόνια μετά να ξανασυζητάμε γιατί απέτυχε το κίνημα της πλατείας, κι εμένα πάντως πολλά ήταν αυτά που δε μου άρεσαν.
Αλλά για το ξεβόλεμα που λες, ναι, ξεβολεύτηκε κόσμος όταν μετά απο 10-12 ώρες δουλειάς αντί να πηγαίνει σπίτι για ξεκούραση, πήγαινε σε διαδηλώσεις.
Ξεβόλεμα είναι και όταν απεργούμε, πάμε σε πορεία, χάνουμε το μεροκάματο και την επόμενη μέρα προσπαθούμε να βγάλουμε και τη δουλειά της προηγούμενης μέρας.
Ξεβόλεμα είναι επίσης αντί να κουβεντιάζουμε για γκόμενες και κινητά, να μπούμε στη διαδικασία να κουβεντιάσουμε και να τσακωθούμε με το γνωστό μας που θέλει ψηφίσει χ.α. εξηγόντας του ότι είναι ηλίθιος.

Κάποιοι άνθρωποι έχουν διάθεση για τέτοια μικρά "ξεβολέματα". Κάποιοι άλλοι απλώς γκρινιάζουν και δε κάνουν τίποτα.
Όταν έχω χάσει μεροκάματα για να συμμετέχω σε απεργίες, μου φαίνεται παράλογο να έρχεται ο άλλος που δεν έχει πάει ποτέ στη ζωή του σε μία πορεία και να μου λέει : "μόνο η χ.α. σε ενοχλεί; δε σε ενοχλεί που αυτοκτονεί ο κόσμος λόγω της ανεργίας και της φτώχειας;"

Μεταξύ του διλήμματος που θέτεις, δεν νομίζω ότι ένας νοήμων άνθρωπος θα ήθελε ναζισμό.
Σωστά, κανένας νοήμων. Δυστυχώς υπάρχει και ένα 15% μη νοήμονες
Πιο πάνω ανέφερα αρκετές ομοιότητες του παρόντος πολιτικού συστήματος που έχουμε με ένα φασιστικό / ναζιστικό καθεστώς:

- κρατική σωματοφυλακή=αστυνομία
- μυστικές υπηρεσίες
και
- κομματικές νεολαίες
- οργανώσεις αδιευκρίνιστου ρόλου
- κρατικά κανάλια (ιδιωτικές επιχειρήσεις) που αποτελούν φωνή του καθεστώτος
Καμία αντίρρηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Το φίδι του φασισμού πρε΄πει να το πατήσουμε στο κεφάλι και να το λιώσουμε πριν καλά καλά βγει από το αυγό. Καμια ανοχή στους φονιάδες της Χ.Α. δεν χρειάζεται. Το κακο είναι που αρκετοί νέοι δεν καταλαβαίνουν τι θα πει φασισμός και θαυμάζουν τους εγκληματίες του Μιχαλολιάκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πώς ακριβώς θα λιώσουμε το κεφάλι του φιδιού; Τι προτείνεις στη πράξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θυμηθήκατε ξαφνικά όλοι ότι η Ελλάδα έχει ανεργία, κρίση, φτώχια. Σόρυ κι όλας, αν οι επιλογές που έχω τώρα είναι "Ελλάδα με κρίση και μνημόνιο" ή "Ελλάδα με κίρση, μνημόνιο και ναζισμό", σαφώς και θα επιλέξω το πρώτο.

Α δεν πάμε καλά... δεν πάμε καθόλου καλά. Κάτι τέτοια βλέπει η κυβέρνηση της εκμετάλλευσης και τρίβει τα χέρια της. Σηκώνω τα χέρια ψηλά στον ανθρώπινο νου. Οι άνθρωποι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να φύγει το μνημόνιο και η φτώχεια. Θέλουν να "φύγει" η ΧΑ και ας μην έχουν άνθρωποι να φάνε, και ας χάνουν τα σπίτια τους. Α ρε ΜΜΕ εσύ και το θαύμα σου! Έστρεψες τα βλέμματα όλων σε ένα κόμμα ώστε οι άλλοι να κάνουν την δουλειά τους ήρεμα...

Σοβαρά τώρα, όποιος εδώ μέσα πιστεύει ότι θα φύγει η ΧΑ και θα παραμείνει την κυβέρνηση, είστε κλειστόμυαλοι όσο δεν πάει. Όπως το ένα έφερε το άλλο, έτσι και το ένα θα φύγει μαζί με το άλλο. Ξύπνα Ελλαδιστάν, διώξε την διαφθορά και την ηλιθιότητα, και θα λυθούν τα προβλήματα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Α δεν πάμε καλά... δεν πάμε καθόλου καλά. Κάτι τέτοια βλέπει η κυβέρνηση της εκμετάλλευσης και τρίβει τα χέρια της. Σηκώνω τα χέρια ψηλά στον ανθρώπινο νου. Οι άνθρωποι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να φύγει το μνημόνιο και η φτώχεια. Θέλουν να "φύγει" η ΧΑ και ας μην έχουν άνθρωποι να φάνε, και ας χάνουν τα σπίτια τους. Α ρε ΜΜΕ εσύ και το θαύμα σου! Έστρεψες τα βλέμματα όλων σε ένα κόμμα ώστε οι άλλοι να κάνουν την δουλειά τους ήρεμα...

Σοβαρά τώρα, όποιος εδώ μέσα πιστεύει ότι θα φύγει η ΧΑ και θα παραμείνει την κυβέρνηση, είστε κλειστόμυαλοι όσο δεν πάει. Όπως το ένα έφερε το άλλο, έτσι και το ένα θα φύγει μαζί με το άλλο. Ξύπνα Ελλαδιστάν, διώξε την διαφθορά και την ηλιθιότητα, και θα λυθούν τα προβλήματα σου.

Παρεξήγησες αυτά που γράφω.
Μπορεί τη κυβέρνηση όντως να τη συμφέρει να ασχολείται ο κόσμος με τη χ.α και όχι με τα υπόλοιπα προβλήματα, αυτό όμως δεν είναι δικαιολογία για να σιωπούμε για τα εγγλήματα της χ.α
Και το γεγονός ότι φωνάζουμε για τη χ.α δε σημαίνει ότι έχουμε ξεχάσει τα υπόλοιπα προβλήματα.
Με αναγκάζεις να επαναλάβω το προηγούμενό μου ποστ :
"
Όταν έχω χάσει μεροκάματα για να συμμετέχω σε απεργίες, μου φαίνεται παράλογο να έρχεται ο άλλος που δεν έχει πάει ποτέ στη ζωή του σε μία πορεία και να μου λέει : "μόνο η χ.α. σε ενοχλεί; δε σε ενοχλεί που αυτοκτονεί ο κόσμος λόγω της ανεργίας και της φτώχειας;"

"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
155.000 φυλλα.Απιστευτη ανοδος..Μαλλον αξιζουμε κι αλλες δολοφονιες με την ηθικη καταπτωση που εχουμε ως κοινωνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Α δεν πάμε καλά... δεν πάμε καθόλου καλά. Κάτι τέτοια βλέπει η κυβέρνηση της εκμετάλλευσης και τρίβει τα χέρια της. Σηκώνω τα χέρια ψηλά στον ανθρώπινο νου. Οι άνθρωποι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να φύγει το μνημόνιο και η φτώχεια. Θέλουν να "φύγει" η ΧΑ και ας μην έχουν άνθρωποι να φάνε, και ας χάνουν τα σπίτια τους.
Αν πρέπει να διαλέξω τι θέλω να φύγει, και μπορεί να φύγει μόνο ένα, τότε ναι, προτιμώ να μείνει η φτώχεια και να φύγει η ΧΑ. Η φτώχεια παλεύεται, ο φασισμός όχι, γιατί ο φασισμός σου τρώει την ψυχή. Να τα χ*σω και τα σπίτια και τα αυτοκίνητα αν είναι να ζω ανάμεσα σε δολοφόνους και καθίκια.

Εννοείται ότι προτιμώ να φύγουν και τα δύο, αλλά στην επιλογή μνημόνιο ή ΧΑ εγώ ψηφίζω μνημόνιο.

Τα ΜΜΕ δεν ξέρω τι λένε, δεν βλέπω τηλεόραση και δεν διαβάζω εφημερίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κλαίω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miltos1819

Νεοφερμένος

Ο miltos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αυτο που λες ειναι ο απολυτως ραγιαδισμος καταλοιπο απο τους τουρκους!κοιτα το δεντρο που σου δειχνει το mega και ασε το δασος να καιγετε γιατι απλουστατα η φτωχεια περασε στο dna σου και ειναι πλεον αποδεκτη.Το μονο προβλημα της Ελλαδος ειναι η χρυση αυγη!!!!!πρετεντερης speaking!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Νομιμο? Λολ, οσο νομιμο ειναι και το κομα των παιδεραστων στην ολανδια. Χειρωτερα βασικα, η χρυση αυγη ειναι ενα τσουρμο απο ηληθια τραμπουκακια της νυχτας, δεν ειναι ΚΑΝ μαφιοζοι, ειναι οι "μυς" των μαφιωζων δεν ειναι αρκετα εξυπνοι για να ειναι μαφιωζοι. Ο λογος που κανενας απο τους "σελεμπριτις" (μη χεσω) δεν βγαινει να μιλησει ειναι γιατι οι χρυσαυγητες ειναι οι μπραβοι τους. Και ταυτοχρονα οι "προστατες" των μαγαζιων τους.

Ελεος, η χρυση αυγη εχει ΟΛΕΣ τις προυποθεσεις να καταδικαστει σαν εγγληματικη οργανωση (συσταση συμωριας η οπως σκατα λεγεται) σε δικαστηριο. Οχι και νομιμο κομα.

Περιλαμβάνει αυτούς που λές αλλά και πολλούς ακόμα που έχουν πέσει στην παγίδα. Την χρυσή αυγή την υποστηρίζει φανατικά μεγάλο μέρος των στρατιωτικών ειδικά στους "καραβανάδες" τα ποσοστά της μπορεί να είναι 80-90 % χωρίς υπερβολή και μεγάλο μέρος των ανθρώπων πολύ χαμηλού μορφωτικού επιπέδου και δυστυχώς σιγά σιγά αρχίζει να έχει υποστήριξη και απο πιο μορφωμένα υποτίθεται στρώματα του πληθυσμού. Φυσικά ο πυρήνας της όπως λές και εσύ συντίθεται από άτομα του γυμναστηρίου, φουσκωτούς, μπράβους, μαχαιροβγάλτες, "μάγκες", στρατόκαυλους αλλά τον τελευταίο καιρό βλέπω και πάρα πολλές γυναίκες στους κόλπους της. Εγώ πιστεύω οτι ο λόγος που η χρυσή αυγή κατάφερε να μπεί στη βουλή και να ανέβει τόσο πολύ στα ποσοστά είναι οτι μίλησε στην γλώσσα του "λαουτζίκου", απλά, κατανοητά και οχι πολύπλοκα και τεχνοκρατικά όπως μιλάει η πλειοψηφία των πολιτικών τα τελευταία τουλάχιστον χρόνια. Σε αυτήν ακριβώς την υπεραπλοποίηση των προβλημάτων πατάει και έχει τόσο μεγάλη απήχηση. Για παράδειγμα, έχουμε ανεργία; Πετάμε έξω όλους τους μετανάστες και τα Ελληνόπουλα θα βρούν δουλειά, τα ναρκωτικά θερίζουν στην νεολαία; Θανατική ποινή στους εμπόρους ναρκωτικών. Έχουν κλέψει οι πολιτικοί; Λαικό δικαστήριο και εις θάνατον καταδίκη...Αυτές οι "κορώνες" είναι που γοητεύουν μεγάλο μη σκεπτόμενο κομμάτι της κοινωνίας και δυστυχώς οι επιπτώσεις του άθλιου ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος των τελευταίων δεκαρτιών μέσα από αυτό το φαινόμενο αρχίζουν να φαίνονται. Η άποψή μου είναι οτι το "φαινόμενο" Χρυσή Αυγή δεν είναι κάτι που εμφανίστηκε στις τελευταίες εκλογές αλλά επωάζεται για δεκαετίες. Όλα αυτά που λένε οτι θα ξεφορτωθούν μια και καλή την Χ.Α. είναι για τα πανηγύρια και αυτό επειδή η Χ.Α είναι βαθιά ριζωμένη στα σπλάχνα της ελληνικής κοινωνίας σαν καρκίνωμα. Πρίν την ξεφορτωθούν θα έχει γίνει εμφύλιος στην Ελλάδα...ελπίζω μόνο να διαψευστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top