Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Καπιταλισμός

    Ψήφοι: 60 33.0%
  • Κομμουνισμός

    Ψήφοι: 68 37.4%
  • Κανένα από τα δύο

    Ψήφοι: 44 24.2%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 10 5.5%

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
το πως το οικονομικό και εμπορικό εμπάργκο σε μια χώρα δεν είναι η κύρια αιτία για την κακή κατάσταση της οικονομίας της είναι κάτι που μόνο που γραφών της παραπάνω άποψης μπορεί να κατανοήσει...

αρκεί να σκεφτεί κάποιος τους λόγους που επιβάλλονται τα εμπάργκο...για να γονατίσουν οικονομικά μια χώρα ...συνήθως...το γεγονός ότι δεν ακολοθούν όλοι το εμπάργκο (μια χαρά σχέσεις με τη βενεζουέλα και άλλες χώρες έχει η κούβα)...δεν ακυρώνει τη δύναμη του μέτρου...

από εκεί και πέρα...ναι όντως η κούβα με βάσει τους οικονομικούς δείκτες του δυτικού κόσμου είναι μια φτωχή χώρα (όχι τόσο φτωχή όσο μερικοί φαίνεται να νομίζουν εδώ μέσα)...αλλά αλήθεια...αποτυπώνεται η πραγματική κατάσταση της οικονομίας της με βάση τους οικονομικούς δείκτες ενός άλλου συστήματος...;

πως μετριέται ο πλούτος; με το κατα κεφαλήν εισόδημα; με την ιδιοκτησία μήπως; μιλάμε για μια τελείως διαφορετική οργάνωση της οικονομίας...

στην κούβα μπορεί να μην έχουν στην τσέπη όσα ευρώ έχω εγώ σαν έλληνας...αλλά στην κούβα δεν πεινάει κανείς...στην κούβα μπορεί να μην έχουν στο όνομα τους δύο σπίτια...αλλά δεν υπάρχει άστεγος...στην κούβα εδώ και δύο δεκαετίες δεν υπάρχει αναλφάβητος...το κουβανικό σύστημα υγίειας θεωρείται από τα καλύτερα παγκοσμίως...και εν αντιθέσει με τους 40 εκ ανασφάλιστους της αμερικής πχ...είναι απολύτως δωρεάν και προσβάσιμο σε όλους...

ας ξανασκεφτούμε λοιπόν τι σημαίνει φτώχια και πως ορίζεται για τον καθένα...

(φυσικά μόνο με ψωμί δεν ζει ο άνθρωπος...κι αυτό είναι ένα ουσιαστικό πρόβλημα στην κούβα...αλλά εισάγει σε άλλη συζήτηση)

τέλος...να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι οπαδός του σοσιαλισμού στη κούβα...κινούμαι σε άλλους χώρους και έχω άλλες σκέψεις κι άλλες ελπίδες για ένα καλύτερο μέλλον...

αλλά μερικά πράγματα ξεφεύγουν...

ixic_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Επίσης η φίλη σου η ξένια θα μπορούσε:
  • Αν πραγματικά τις άρεσε κάτι να ζητήσει υποτροφία σε κάποια σχολή, αν είχε πειθώ θα έπαιρνε κάποια
  • Αν ασχοληθεί σοβαρά με το επάγγελμα που ξεκίνησε
  • Να βρει άτομα που θα πιστέψουν σε μια ιδέα και να την στηρίξουν
Ναι, αν η ζωή ήταν ένα βιβλίο management ή marketing θα μπορούσε. Η πραγματική ζωή όμως είναι αρκετά δυσκολότερη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
[/LIST]Ναι, αν η ζωή ήταν ένα βιβλίο management ή marketing θα μπορούσε. Η πραγματική ζωή όμως είναι αρκετά δυσκολότερη:)
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, στην πραγματική ζωή υπάρχουν ελάχιστοι ικανοί άνθρωποι και τα βιβλία αυτά μιλούν για αυτούς του λίγους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ωραία είναι να καθόμαστε στο σπίτι που πληρώνουν οι γονείς μας, γράφοντας στο pc που μας αγόρασαν οι γονείς μας, καθισμένοι στα έπιπλα που πλήρωσαν οι γονείς μας, φοιτώντας σε ένα πανεπιστήμιο στο οποίο περάσαμε εν μέρει γιατί οι γονείς μας μας μάθανε από μικρά να διαβάζουμε και εν μέρει γιατί οι γονείς μας μας πλήρωσαν φροντιστήριο για τις πανελλαδικές (μπορώ να συνεχίσω επ' άπειρον) και να διαλαλούμε ότι είμαστε έξυπνοι και ικανοί, και είχαμε ίσες ευκαιρίες με τους άλλους, ενώ όσοι δεν είχαν γονείς που να τους προσφέρουν όλα αυτά είναι απλά ανίκανοι ή "δεν προώθησαν καλά τον εαυτό τους".

Δεν νομίζω ότι είσαι σε θέση να γνωρίζεις αν ισχύουν τα παραπάνω για τον Exposed, ή οποιονδήποτε άλλο εκφράστηκε υπερ του καπιταλισμού. Για να μην πω ότι τους προσβάλλεις κιόλας.
Σαν πολύ εύκολα δεν βγάζουμε συμπεράσματα; "Α αυτός είναι υπερ του καπιταλισμού, ε δεν θα χει δουλέψει ποτέ του, ζει με τα λεφτά των γονιών του". Το ίδιο θα μπορούσα να πω κι εγώ για τους κομμουνιστές "Α αυτοί δεν θα χουν δουλέψει ποτέ, γι'αυτό δεν καταλαβαίνουν τη σημασία της ιδιοκτησίας".
Τελικά βλέπω ότι ο καθένας έχει μεγάλη φαντασία όταν ψάχνει δικαιολογίες για να επιβεβαιώσει το αυτοσυνεπές σύστημα στο οποίο ζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ας ξεφύγουμε από το προσωπικό που δημιουργεί τριβές...

ας σκεφτούμε ένα παιδί στη σομαλία...ένα μέσο παιδί στη σομαλία...
και ένα μέσο παιδί στην ελλάδα...

ixic_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, στην πραγματική ζωή υπάρχουν ελάχιστοι ικανοί άνθρωποι και τα βιβλία αυτά μιλούν για αυτούς του λίγους

Μηπως εισαι λιγο υπερβολικος?
Δεν εχουν ολοι τις ιδιες δυνατοτητες ....
Τις ιδιες ευκαιριες εχω εγω που μπορει να μενω σε μια πολη και θα κανω τα φροντιστηριακια μου κ.ο.κ(δεδομενης της οικονομικης ευχερειας παντα) και τις ιδιες ενα παιδι που μενει σε ενα χωριο 200ιων κατοικων και δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα οχι να παει σε μια πολη εστω και για τον τελευταιο χρονο, αλλα ουτε για να κανει καν μαθηματα? Δηλαδη εγω ειμαι ικανη που εχω το μπαμπα να μου τα προσφερει, και το αλλο παιδι ανικανο που δεν μπορει ο πατερας του.....
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είσαι σε θέση να γνωρίζεις αν ισχύουν τα παραπάνω για τον Exposed, ή οποιονδήποτε άλλο εκφράστηκε υπερ του καπιταλισμού. Για να μην πω ότι τους προσβάλλεις κιόλας.
Σαν πολύ εύκολα δεν βγάζουμε συμπεράσματα; "Α αυτός είναι υπερ του καπιταλισμού, ε δεν θα χει δουλέψει ποτέ του, ζει με τα λεφτά των γονιών του". Το ίδιο θα μπορούσα να πω κι εγώ για τους κομμουνιστές "Α αυτοί δεν θα χουν δουλέψει ποτέ, γι'αυτό δεν καταλαβαίνουν τη σημασία της ιδιοκτησίας".
Τελικά βλέπω ότι ο καθένας έχει μεγάλη φαντασία όταν ψάχνει δικαιολογίες για να επιβεβαιώσει το αυτοσυνεπές σύστημα στο οποίο ζει.
Δεν μιλάω προσωπικά για τον exposed και το διευκρίνισα.
Μιλάω για οποιονδήποτε άνθρωπο που μιλάει εκ του ασφαλούς και ενώ του έχουν έρθει όλα βολικά στη ζωή του (btw ανήκω και εγώ σε αυτήν την κατηγορία) και χαρακτηρίζει ανίκανα παιδιά των φτωχών οικογενειών που δεν πέτυχαν στη ζωή τους, μόνο και μόνο επειδή δεν είχαν τα κατάλληλα εφόδια.

Η ζωή είναι σαν ένας αγώνας δρόμου: Κάποιοι τρέχουν μια κανονική κούρσα, κάποιοι τρέχουν την ίδια κούρσα αλλά με εμπόδια, και κάποιοι την τρέχουν ανεβασμένοι στο αυτοκίνητο του μπαμπά τους. Εγώ ανήκω στους τελευταίους:) Αλλά τουλάχιστον το παραδέχομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
  • Γιατί οι υποστηρικτές του κομμουνισμού δεν μιλάνε και για κατάργηση του χρήματος;
  • Γιατί οι κομμουνιστές δεν υποστηρίζουν την κατάργηση των πανεπιστημιακών σχολών και την δημιουργία μιας σχολής όπου θα έχουν πρόσβαση ΟΛΟΙ; Έτσι κανείς δεν θα νιώθει κατώτερος.
  • Επι κομμουνισμό θα υπάρχουν βαθμοί στα εκπαιδευτικά συστήματα; Αν όχι τότε πως θα ξεχωρίζουν οι καλοί μαθητές; Αν ναι τι θα γίνει με αυτούς που θα νιώθουν κατώτεροι;
  • Επί κομμουνισμού ποίο θα είναι το bonus των καλών υπαλλήλων; Με τους κακούς υπάλληλους που θα νιώθουν κατώτεροι τι θα γίνει; Αν δεν υπάρχουν bonus πως θα λέμε "ευχαριστώ" στους καλούς υπάλληλους έτσι ώστε να συνεχίσουν την ίδια πορεία;
  • Ένας επιστήμονας ανακαλύπτει έναν εκπληκτικό τρόπο πηγής ενέργειας αλλά απαιτεί ένα τεράστιο κεφαλαίο. Τώρα (δλδ επι καπιταλισμό) αναζητεί επενδυτές. Επί κομμουνισμό τι θα κάνει;

Γιατί ζούμε στον καπιταλισμό... και για να μην υπάρχει χρήμα (όπως υπάρχει σήμερα) πρέπει να ζούμε σε μια άλλη κοινωνία
Ακόμα, η θέση των κομμουνιστών για την παιδεία (του Ελληνικού Κομμουνιστικού Κόμματος τουλάχιστον) είναι μια σχολή ανά επιστημονικό πεδίο, στην οποία η πρόσβαση δε θα γίνεται όπως σήμερα...
Τώρα για τους μαθητές και τους υπαλλήλους που θα νιώθουν "ανώτεροι" ή "κατώτεροι", δεν ξέρω τι να πω! Και δεν το θεωρώ και σημαντικό τώρα...
Η επιστήμη, ως κοινωνικό αγαθό, θα χρηματοδοτείται από το κράτος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάντως οφείλω να πω ότι ακραίες απόψεις (είτε αφορούν τον καπιταλισμό είτε τον κομμουνισμό) απλά σπρώχνουν τον κόσμο προς την αντίθετη κατεύθυνση

το τι όμως είναι "ακραίο" για τον καθένα είναι μάλλον υποκειμενικό κι όχι αντικειμενικό

τα παραπάνω τα γράφω γιατί θεωρώ ότι διάβασα ακραίες απόψεις και απ τις δύο πλευρές στην πορεία αυτού του θέματος
γενικά καλό είναι όλοι μας να ακούμε τι λέει η άλλη πλευρά και να το εξετάζουμε το δυνατόν αντικειμενικότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η ζωή είναι σαν ένας αγώνας δρόμου: Κάποιοι τρέχουν μια κανονική κούρσα, κάποιοι τρέχουν την ίδια κούρσα αλλά με εμπόδια, και κάποιοι την τρέχουν ανεβασμένοι στο αυτοκίνητο του μπαμπά τους. Εγώ ανήκω στους τελευταίους:) Αλλά τουλάχιστον το παραδέχομαι
Ξεχνάς και αυτούς που τρέχουν με την δικιά τους F1 ;) Αλλά και αυτούς που ξεκίνησαν με το γαϊδούρι του μπαμπά και το πούλησαν για μια F1 :)

Γιατί ζούμε στον καπιταλισμό... και για να μην υπάρχει χρήμα (όπως υπάρχει σήμερα) πρέπει να ζούμε σε μια άλλη κοινωνία


Μηπως εισαι λιγο υπερβολικος?
Διάβασε το μαζί με το quote και θα καταλάβεις από ποία άποψη το έγραψα.

Μιλάω για οποιονδήποτε άνθρωπο που μιλάει εκ του ασφαλούς και ενώ του έχουν έρθει όλα βολικά στη ζωή του (btw ανήκω και εγώ σε αυτήν την κατηγορία) και χαρακτηρίζει ανίκανα παιδιά των φτωχών οικογενειών που δεν πέτυχαν στη ζωή τους, μόνο και μόνο επειδή δεν είχαν τα κατάλληλα εφόδια.
Το ότι το εκπαιδευτικό σύστημα Ελλάδος αλλά και η Ελληνική νοοτροπία κάνει υποχρεωτικό το φροντιστήριο δεν έχει καμία σχέση με το καπιταλισμό. Και στην τελική υπάρχουν πολλοί καθηγητές σε μικρές περιοχές (σαν αυτή που περιγράφεις) που βοηθούν φτωχούς μαθητές εκτός σχολείου δωρεάν αλλά και τέλος ένα Ελληνόπουλο μπορεί να ανοίξει και μόνος του ένα βιβλίο δεν είναι δα και τόσο δύσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αλήθεια εσείς που υποστηρίζετε ότι τα παιδιά φτωχών οικογενειών δεν έχουν ευκαιρίες στον καπιταλισμό, πως εξηγείτε την ιστορία του Howard Schultz? Και όσων άλλων βάδισαν στα χνάρια του;
Εξαιρέσεις; Και τι εμποδίζει κάποιον που αξίζει να αποτελέσει κι αυτός εξαίρεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αλήθεια εσείς που υποστηρίζετε ότι τα παιδιά φτωχών οικογενειών δεν έχουν ευκαιρίες στον καπιταλισμό, πως εξηγείτε την ιστορία του Howard Schultz? Και όσων άλλων βάδισαν στα χνάρια του;
Εξαιρέσεις; Και τι εμποδίζει κάποιον που αξίζει να αποτελέσει κι αυτός εξαίρεση;
Λια μου αυτές είναι ψεύτικες ιστορίες των Αμερικάνων για να μας δίνουν την εντύπωση ότι όλοι έχουμε τις ίδιες ευκαιρίες; Τι νόμιζες καημενούλα μου ότι είναι αλήθεια; :slourp:

Καλά σοβαρεύομαι,
Απλώς Η. Schultz είναι Ελ ...:P


Υ.γ.: Τελικά δεν μπορώ να σοβαρευτώ :(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λια μου αυτές είναι ψεύτικες ιστορίες των Αμερικάνων για να μας δίνουν την εντύπωση ότι όλοι έχουμε τις ίδιες ευκαιρίες; Τι νόμιζες καημενούλα μου ότι είναι αλήθεια; :slourp:

Καλά σοβαρεύομαι,
Απλώς Η. Schultz είναι Ελ ...:P


Υ.γ.: Τελικά δεν μπορώ να σοβαρευτώ :(:(
Έχεις απόλυτο δίκιο. Όλα αυτά τα κάνουν ΑΥΤΟΙ (μην ρωτάτε ποιοί, ξερετέ :shifty: ) για να μας καθυσυχάζουν στο καπιταλιστικό μας παραμύθι.
Δεν υπάρχουν τέτοια. Οι φτωχοί γίνονται φτωχότεροι και οι πλούσιοι πλουσιότεροι (μην ρωτάτε αν ισχύει αυτό που βρήκαν οι πλούσιοι τα λεφτά αρχικώς, θα σας αφορίσουν οι κομμουνιστές στο πυρ το εξώτερον). Έτσι είναι. Ω τι χαζή που ήμουν να μην βλέπω την αλήθεια.





:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ποιος υποστηρίζει τον κομμουνισμό, αλήθεια;

Επειδή είναι λιγότερο προφανώς και μόνο, ας πω επιτυχίες ανθρώπων που έζησαν και έδρασαν σε κομμουνιστικές κοινωνίες...
Bolshoi μπαλέτα, Yuri Gagarin, Marina Abramovic...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ σίγουρα, αλλά τι σχέση έχει αυτό με το θέμα μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έμεινα πίσω με την συζήτηση δεν είναι?:P Να πω δυο τρία πράγματα για την ιατρική της Κούβας, και σας διαβάζω πιο πολύ αύριο…

Η αναγνωρισμένη διεθνές σχολή ιατρικής της Κούβας είναι ένα θέμα, και τα κενά που παρουσιάζει το σύστημα υγείας, άλλο θέμα. Η κυβέρνηση αντιμετώπισε την οικονομική κρίση (μετά την κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης, 1991, οποία σταμάτησε να προμηθεύει crude oil) με την δημιουργία ενός μηχανισμού(καθαρά καπιταλιστικό) που μετατρέπει την ιατρική περίθαλψη σε κερδοφόρα επένδυση. Έτσι, η ποιότητα ιατρικής περίθαλψη των ξένων τουριστών είχε τεράστια διαφορά με την κανονική περίθαλψη των κουβανών. Το γνωστό «tourist apartheid”.

Επίσης...

Studies of the Cuban health system in the United Kingdom
  • Low pay of doctors [15 $ το μηνα/ δεύτερη δουλειά. Taxi driver, διάφορα στον τουρισμό]
  • Poor facilities—buildings in poor state of repair and mostly outdated.
  • Poor provision of equipment.
  • Frequent absence of essential drugs.
  • Concern regarding freedom of choice both for patient and doctor.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menace82

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Νομίζω ότι συγκρίνετε τα ασύγκριτα... Ο Κομμουνισμός είναι πολιτικό σύστημα και ο Καπιταλισμός είναι οικονομικό σύστημα. Εμείς αυτήν την στιγμή έχουμε Δημοκρατία (λέμε τώρα) ως πολιτικό σύστημα και Καπιταλισμό ως οικονομικό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Άρε Bush, δεν ντρέπεσαι να παίζεις με την Κούβα; :clapup::clapup::clapup:

Σοβαρά τώρα, έχω βαρεθεί να ακούω δικαιολογίες για την μη ανάπτυξη μιας χώρας. "Στην Κουβά κάνουν εμπάργκο" ή "Η Ελλάδα ήταν 400 χρόνια υπό κατοχή"
Τι ακριβώς περιμένετε; Στην ανάπτυξη μιας χώρας να έρθουν τα πάντα ρόδινα; Στις δυσκολίες θα φανούν οι καλοί ηγέτες.

Το εμπαργκο απο την μεγαλυτερη οικονομια στον κοσμο, η οποια ειναι και η πλησιεστερη (γεωγραφικα) σε σενα, και παραλληλα αυτη με την μεγαλυτερη επιρροη παγκοσμιως, ειναι ...δικαιολογια; Το να εισαι ενα νησι, με προφανεις δυσκολιες για πχ βιομηχανικη αναπτυξη...ειναι απλη δυσκολια; Δηλαδη ο καλος ηγετης τι θα κανει; Θα δημιουργησει νεες μεγαλες αγορες στον υπολοιπο κοσμο, θα αυξησει το μεγεθος της χωρας του ωστε να μπορει να παραγει η ιδια οτι χρειαζεται, και θα ωθησει παραλληλα και τις γεννησεις των παιδιων, ωστε να υπαρχουν καποια στιγμη λαμπροι επιστημονες σε οοοοολα τα επιστημονικα πεδια για να μπορουν να παραγουν τα παντα; :/:

Δηλαδή η τεχνολογία πάει περίπατο έτσι; Και μην ακούσω εξυπνάδες του στυλ το iPod δεν είναι επίτευγμα γιατί αν κάτι με τόσο μεγάλη επιρροή στην μουσική βιομηχανία δεν είναι επίτευγμα τότε τι είναι;

Μιλησες για διαδοχο του iPod, μιλησα για διαδοχο του iPod. Δεν μιλησες για το ιδιο το iPod. Ειναι επιτευγμα, και ειναι χρησιμο. Το να εχει ομως το επομενο μοντελο iPod και ραδιοφωνο, ωστε να αγορασουμε ολοι το νεο μοντελο, δεν ειναι δα και απαραιτητο. Θα μπορουσαν πχ τα κονδυλια να δοθουν σε αλλη ερευνα. ;)

Δεν υποτίθεται οι πολέμιοι του καπιταλισμού ξεκίνησαν επειδή στον καπιταλισμό δεν νιώθουν ίσιοι; :slourp:

...Επειδη δεν ειναι ισοι, οχι επειδη δεν νιωθουν. Και τελος παντων, το ολο νοημα του κομμουνισμου ειναι να εξαλειψει τις κοινωνικες διαφορες, οχι τις γενετικες. Επισης ειναι να ειναι οι ανθρωποι οσο πιο ισοι γινεται, οχι να νιωθουν απλα ισοι. Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.

Βρε αφού διαφωνείς τι τους υποστηρίζεις; :clapup:

Γιατι, το οτι διαφωνω με κατι, δεν σημαινει οτι διαφωνω ολικα με αυτο, ουτε οτι απορριπτω χωρις κριτικη σκεψη ο,τι σχετιζεται με αυτο. Τα πραγματα δεν ειναι ασπρο μαυρο. Με ο,τι συμφωνω, το αναγνωριζω, με ο,τι διαφωνω, το ιδιο. Και σε καποια πραγματα απανταω, γιατι γινονται ερωτησεις, ασχετως του αν ασπαζομαι ή οχι τις απαντησεις που παραθετω.

Ειλικρινά έτσι τώρα θεωρείς επί καπιταλισμό δεν υπάρχουν ίδιες ευκαιρίες για ΟΛΟΥΣ; Απλά πρέπει να το αξίζουν. Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που πραγματικά ικανός άνθρωπος που θέλησε κάτι και προσπάθησε πραγματικά για κάτι και να μην πέτυχε. Το πολύ πολύ να μην πήρε ότι του αξίζει αλλά αυτό μάλλον οφείλετε το ότι δεν μπορούσε να προωθήσει καλά τον εαυτό του.

Επίσης η φίλη σου η ξένια θα μπορούσε:
  • Αν πραγματικά τις άρεσε κάτι να ζητήσει υποτροφία σε κάποια σχολή, αν είχε πειθώ θα έπαιρνε κάποια
  • Αν ασχοληθεί σοβαρά με το επάγγελμα που ξεκίνησε
  • Να βρει άτομα που θα πιστέψουν σε μια ιδέα και να την στηρίξουν
Πολύ αισιόδοξα όλα αυτά; Αν όμως δεν πολεμάμε για αισιόδοξες νίκες τότε δεν έχει νόημα η νίκη.

Ε...προφανως & δεν πιστευω οτι ολοι εχουν ισες ευκαιριες. Αν θεωρουσα οτι (για ελαχιστο παραδειγμα) εγω που εχω τη δυνατοτητα να κανω ιδιαιτερα με τον καλυτερο καθηγητη στην μεγαλουπολη που μενω, εχω την ιδια ευκαιρια με καποιο παιδι σε καποιο χωριο με 5 μαθητες, θα ημουν αφελης. Αν θεωρω οτι το να ξυπναω εγω το πρωι και να πηγαινω στο σχολειο απενατι απο το σπιτι μου στο οποιο οι καθηγητες σκιζονται για να διοριστουν, ειναι το ιδιο με τον ξυπναω το πρωι για να ταξιδεψω με το ΚΤΕΛ στην πλησιεστερη πολη για να κανω μαθημα με εναν καθηγητη που το θεωρει τιμωρια στην ουσια να ειναι εκει...τοτε ειμαι αχαριστος. Το να μπορω εγω με εναν χ βαθμο να περασω σε τμημα της χωρας θελω επειδη εχω τα χρηματα να παω ως εκει και να μενω, ενω ενα αλλο παιδι με τον ιδιο βαθμο δεν θα το κανει γιατι πρεπει να παει στην ιδια πολη (ή στην πλησιεστερη απο αυτες) ωστε να μην αυξηθουν τα εξοδα των γονιων του, ή για να τους βοηθαει στη δουλεια τους, δεν νομιζω οτι ανταποκρινεται στο "ισες ευκαιριες".

Και νομιζω ειναι κατανοητο οτι αλλο το "ιση ευκαιρια" και αλλο το αν σκιστεις, ζησεις σε αθλιες συνθηκες, κτλ, και προσπαθησεις δυο φορες παραπανω απο μενα, πιθανως να καταφερεις να εισαι στο ιδιο επιπεδο με μενα. ;)

(Επισης, μιας και το θυμηθηκα τωρα, ενα εξυπνο παιδι στην Ουγκαντα, με ιδεες, τι ακριβως ιση ευκαιρια εχει σε σχεση με μενα; Πως θα καταφερει να ανταπεξελθει στις "δυσκολιες" που θα χει; Που να βρει καλο πανεπιστημιο; Που να βρει βιβλια και ιντερνετ; Για να μην συζητησω που ν αβρει το χρονο, καθως παλευει για να ζησει;)

Ακόμα, η θέση των κομμουνιστών για την παιδεία (του Ελληνικού Κομμουνιστικού Κόμματος τουλάχιστον) είναι μια σχολή ανά επιστημονικό πεδίο, στην οποία η πρόσβαση δε θα γίνεται όπως σήμερα...

Τι εγινε λεει; Αν οντως ειναι αυτη η προταση του ΚΚΕ, και ειναι οπως την καταλαβα, ειναι τουλαχιστον γελοια! Καιτι θα μαθαινουν εκει οι φοιτητες; Να ειναι κατα το 1/3 πανεπιστημονες; Ή θα εχουν 120 μαθηματα, για να ειναι γενικα "μηχανικοι" πχ; Και τελος, αν δεν κανω λαθος, τα αριστερα κομματα διαφωνουν με την δια βιου εκπαιδευση. Αν δεν υπαρχει αυτη, πως θα ειδικευτεις αργοτερα; Τελος παντων...

Αλήθεια εσείς που υποστηρίζετε ότι τα παιδιά φτωχών οικογενειών δεν έχουν ευκαιρίες στον καπιταλισμό, πως εξηγείτε την ιστορία του Howard Schultz? Και όσων άλλων βάδισαν στα χνάρια του;
Εξαιρέσεις; Και τι εμποδίζει κάποιον που αξίζει να αποτελέσει κι αυτός εξαίρεση;

Νομιζω οτι η ερωτηση ειναι αφελης. Η απαντηση ειναι προφανης. Πρωτον, αυτο που τον εμποδιζει ειναι αυτο που ανεφερα παραπανω. Οτι αρχικα δεν εχει την ιδια ευκαιρια. Δευτερον, οτι οι εξαιρεσεις, ειναι ακριβως αυτο που υποδηλωνουν. Αν ισχυαν για ολους, δεν θα ηταν εξαιρεσεις. Και ειναι δεδομενο οτι δεν μπορουν ολοι να ειναι το ιδιο χαρισματικοι. Τελος, ειναι και συναρτηση του οτι σε καθε εποχη υπαρχουν καποιοι πρωτοποροι, οι οποιοι εκμεταλλευονται καποια πραγματα. Πχ εαν ο Schultz ξεκινουσε τωρα πιθανως να μην ειχε επιτυχει λογω του ηδη υπαρχοντος ανταγωνισμου, οπως και αν ο Zuckerberg ξεκινουσε 5 χρονια αργοτερα δεν θα τον ηξερα ουτε η μανα του.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Όλα αυτά τα κάνουν ΑΥΤΟΙ (μην ρωτάτε ποιοί, ξερετέ :shifty: ) για να μας καθυσυχάζουν στο καπιταλιστικό μας παραμύθι.
Δεν υπάρχουν τέτοια. Οι φτωχοί γίνονται φτωχότεροι και οι πλούσιοι πλουσιότεροι (μην ρωτάτε αν ισχύει αυτό που βρήκαν οι πλούσιοι τα λεφτά αρχικώς, θα σας αφορίσουν οι κομμουνιστές στο πυρ το εξώτερον). Έτσι είναι. Ω τι χαζή που ήμουν να μην βλέπω την αλήθεια.


:rofl:

1) Στα αληθεια δεν πιστευεις οτι οι φτωχοι γινονται φτωχοτεροι και οι πλουσιοι πλουσιοτεροι; Δηλαδη, δεν εχεις διαβασει ποτε στην εφημεριδα οτι μεγαλωνει το χασμα των οικονομικο-κοινωνικων ταξεων στην Ελλαδα; Οτι πχ, μονοι τους οι κατοικοι της πολιτεια της Καλιφορνια αποτελουν μια απο 10-20 τις μεγαλυτερες οικονομιες του κοσμου (σε επιπεδο χωρων) δεν μας λεει οτι καποιοι σε καποια μερη του πλανητη πλουτιζουν ολο και περισσοτερο; Χωρις να κρινω αν αυτο ειναι καλο ή κακο, φυσιολογικο ή μη.

2) Μηπως, δεν εκτιματε καθολου καποια ατομα, την αντιθετη αποψη και επιχειρηματολογια στο συγκεκριμενο θεμα, οποτε δεν εχει νοημα να συμμετεχουμε; Το λεω γιατι τα τελευταια 4-5 Posts εχουν ενα υφος εμπαιγμου και γελοιοποιησης των αποψεων που δεν καταδικαζουν τον κομμουνισμο. :)

EDIT: Sorry για το μεγαλο μεγεθος του post. Ομολογω οτι αν το βλεπα, ουτε εγω δεν θα το διαβαζα. Απλα καθε φορα που μπαινω στο θεμα, εχει αυξηθει κατα 10 σελιδες, και δεν μπορω να απανταω καθε φορα με μεμονωμενα μικρα posts.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
...Επειδη δεν ειναι ισοι, οχι επειδη δεν νιωθουν. Και τελος παντων, το ολο νοημα του κομμουνισμου ειναι να εξαλειψει τις κοινωνικες διαφορες, οχι τις γενετικες. Επισης ειναι να ειναι οι ανθρωποι οσο πιο ισοι γινεται, οχι να νιωθουν απλα ισοι. Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.
Μα οι γενετικές διαφορές αρκούν για να μην νιώθουν ίσοι.
Επίσης, αν παρατήρησες, οι κομμουνιστές δεν δέχονται οτι υπάρχουν γενετικές διαφορές που κάνουν τους ανθρώπους να μην είναι ίσοι. Πχ η nefnef είπε οτι θεωρεί την ευφυία επίκτητη!!!

Και ειναι δεδομενο οτι δεν μπορουν ολοι να ειναι το ιδιο χαρισματικοι. Τελος, ειναι και συναρτηση του οτι σε καθε εποχη υπαρχουν καποιοι πρωτοποροι, οι οποιοι εκμεταλλευονται καποια πραγματα.
Αυτό ακριβώς. Αυτό βασικά απαντάει σε όλους τους κομμουνιστές που μίλησαν.
Και αυτό θέλω να πω κι εγώ. Ουδέποτε υποστήριξα ότι ένας χαρισματικός και ένας βλάκας έχουν τις ίδιες ευκαιρίες. Ούτε έχουν τις ίδιες ευκαιρίες, ούτε θα έπρεπε κατ'εμε να έχουν τις ίδιες.
Αυτό που υποστηρίζω είναι ότι ένας χαρισματικός φτωχος έχει κάθε ευκαιρία να φτάσει να γίνει πλούσιος στον καπιταλισμό, και έχουμε πολλά τέτοια παραδείγματα.

Όσο για την Ουγκάντα και τις άλλες χώρες του τρίτου κόσμου που αναφέρετε, πως ακριβώς θα βελτιωθεί η ζωή τους αν πχ στην Ελλάδα εφαρμοστεί κομμουνσμός; Πως θα βελτιωθεί η ζωή τους αν στις ίδιες χώρες εφαρμοστεί κομμουνισμός; Μια παμφτωχη χώρα τι θα έχει να μοιράσει στους πολίτες της;

Επίσης, σκεφτείτε το παρακάτω.
Έστω ότι με κάποιο τρόπο (πχ κερδίζατε το λαχείο), αποκτούσατε 10.000.000 ευρώ (τυχαίο το ποσό) και αποφασίζατε να βοηθήσετε με αυτά κάποιους συμπολίτες σας. Αν τα μοιράζατε σε όλους τους έλληνες, ο καθένας θα έπαιρνε απο 1 ευρώ, που δεν θα τον βοηθούσε καθόλου. Ακόμα κι αν τα μοιράζατε στο φτωχότερο 1,000,000 ελλήνων, πάλι 10 ευρώ θα έπαιρνε ο καθένας που ζήτημα να τον βοηθούσαν για μια μέρα.
Γι'αυτό έχουμε τα φαινόμενα στις κομμουνιστικές χώρες να ζουν με 8 αυγά και 1 κοτόπουλο το μήνα. Με όσο καλές προθέσεις αν εφαρμοστεί ο κομμουνισμός, το παραπάνω είναι απλή λογική και δεν γίνεται να αποφευχθεί. Μπορεί να υπάρχει πλούτος, αλλά και οι άνθρωποι είναι πάαααρα πολλοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Μα οι γενετικές διαφορές αρκούν για να μην νιώθουν ίσοι.
Επίσης, αν παρατήρησες, οι κομμουνιστές δεν δέχονται οτι υπάρχουν γενετικές διαφορές που κάνουν τους ανθρώπους να μην είναι ίσοι. Πχ η nefnef είπε οτι θεωρεί την ευφυία επίκτητη!!!

Δεν το εξηγησα καλα;:worry: Δεν εχει σημασια αν καποιος νιωθει οτι δεν ειναι ισος! Ο κομμουνισμος δεν ειναι ψυχολογος να προσπαθει να λυσει τα υπαρξιακα προβληματα του καθενος. Αναφερεται σε κοινωνικη δικαιοσυνη. Το θεμα ειναι να εχουν ολοι την ιδια κοινωνικη αφετηρια, εχοντας τις ιδιες ευκαιριες. Δεν ξερω αν οι κομμουνιστες δεχονται οτι υπαρχουν ή οχι γενετικες διαφορες. Θα το θεωρουσα πολυ χαζο να μην θεωρειται αυτονοητο οτι ο καθενας μας εχει διαφορετικη νοημοσυνη, και διαφορετικα ταλεντα. Δεν νομιζω οτι ολ ανπτυσσονται. Αλλα ειλικρινα δεν νομιζω να θεωρουν οτι ολοι ειμαστε ιδιοι. Νομιζω οτι αποψη τους ειναι οτι ο καθενας πχ θα δουλευει εκει οπου εχει κλιση και ταλεντο.

Αυτό ακριβώς. Αυτό βασικά απαντάει σε όλους τους κομμουνιστές που μίλησαν.
Και αυτό θέλω να πω κι εγώ. Ουδέποτε υποστήριξα ότι ένας χαρισματικός και ένας βλάκας έχουν τις ίδιες ευκαιρίες. Ούτε έχουν τις ίδιες ευκαιρίες, ούτε θα έπρεπε κατ'εμε να έχουν τις ίδιες.
Αυτό που υποστηρίζω είναι ότι ένας χαρισματικός φτωχος έχει κάθε ευκαιρία να φτάσει να γίνει πλούσιος στον καπιταλισμό, και έχουμε πολλά τέτοια παραδείγματα.

Ναι, αλλα αυτο που ειπα εγω δεν ειναι οτι δεν εχουν τις ιδιες ευκαιριες ενας "βλακας" και ενας "εξυπνος". Ειπα οτι σε πολλες περιπτωσεις δεν εχουν τις ιδιες ευκαιριες και δυο εξυπνοι. Ή εχει "προβαδισμα" ενας "βλακας" εναντι καποιου πιο προικισμενου. Αυτο δεν το αποδεχεσαι οτι συμβαινει;

Όσο για την Ουγκάντα και τις άλλες χώρες του τρίτου κόσμου που αναφέρετε, πως ακριβώς θα βελτιωθεί η ζωή τους αν πχ στην Ελλάδα εφαρμοστεί κομμουνσμός; Πως θα βελτιωθεί η ζωή τους αν στις ίδιες χώρες εφαρμοστεί κομμουνισμός; Μια παμφτωχη χώρα τι θα έχει να μοιράσει στους πολίτες της;

1) Δεν ξερω για την Ουγκαντα, αλλα η ζωη των κατοικων του Μεξικου θα ηταν κατα πολυ καλυτερη αν δεν υπηρχε καποιος σαν τον Carlos Slim Helú, και εκμεταλλευονταν ολοι μαζι τις τηλεπικοινωνιες της χωρας τους.
2) Αυτο που υποθετω οτι εννοουν οι κομμουνιστες (οσο ανεφικτο και αν θεωρουμε οτι ειναι), ειναι οτι θα πρεπει να υπαρχει παγκοσμιως κομμουνιστικο συστημα, οχι σε μια μεμονωμενη χωρα. Ετσι, θα υπαρχουν παντου οι ιδιες κοινωνικες συνθηκες.

Επίσης, σκεφτείτε το παρακάτω.
Έστω ότι με κάποιο τρόπο (πχ κερδίζατε το λαχείο), αποκτούσατε 10.000.000 ευρώ (τυχαίο το ποσό) και αποφασίζατε να βοηθήσετε με αυτά κάποιους συμπολίτες σας. Αν τα μοιράζατε σε όλους τους έλληνες, ο καθένας θα έπαιρνε απο 1 ευρώ, που δεν θα τον βοηθούσε καθόλου. Ακόμα κι αν τα μοιράζατε στο φτωχότερο 1,000,000 ελλήνων, πάλι 10 ευρώ θα έπαιρνε ο καθένας που ζήτημα να τον βοηθούσαν για μια μέρα.
Γι'αυτό έχουμε τα φαινόμενα στις κομμουνιστικές χώρες να ζουν με 8 αυγά και 1 κοτόπουλο το μήνα. Με όσο καλές προθέσεις αν εφαρμοστεί ο κομμουνισμός, το παραπάνω είναι απλή λογική και δεν γίνεται να αποφευχθεί. Μπορεί να υπάρχει πλούτος, αλλά και οι άνθρωποι είναι πάαααρα πολλοί.

Ναι, απλα τα ποσα δεν ειναι αυτα. Πχ, ψαξε λιγο ποια ειναι η αξια ολων μαζι των πιο 250 πλουσιων στη Γη σε σχεση με τις 30 πιο φτωχες χωρες του κοσμου, και μετα πες μου οτι δεν θα ειχε διαφορα στο βιοτικο τους επιπεδο.

Σημαντικο Υ.Γ: Εχω την αισθηση οτι δεν απαντας τυχαια σε καποια μονο αποσπασματα Posts, αλλα μονο σε οσα εχεις καποιο αντεπιχειρημα που νομιζεις οτι ειναι ισχυρο...Αν κανω λαθος, ζητω συγγνωμη, αλλα το να καθομαι να γραφω 2 παραγραφους για το γιατι δεν εχουμε ολοι ισες ευκαιριες, ή για το οτι ανοιγει το χασμα μεταξυ πλουσιων και φτωχων, και εσυ απλα να το αγνοεις, ενω εσυ το εθεσες, μου κανει παραξενο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top