Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Καπιταλισμός

    Ψήφοι: 60 33.0%
  • Κομμουνισμός

    Ψήφοι: 68 37.4%
  • Κανένα από τα δύο

    Ψήφοι: 44 24.2%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 10 5.5%

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
pros mich:

άρα κάποιοι να πεθάνουν!

χαχαχα...

έγραψες...

ixic_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σημαντικο Υ.Γ: Εχω την αισθηση οτι δεν απαντας τυχαια σε καποια μονο αποσπασματα Posts, αλλα μονο σε οσα εχεις καποιο αντεπιχειρημα που νομιζεις οτι ειναι ισχυρο...Αν κανω λαθος, ζητω συγγνωμη, αλλα το να καθομαι να γραφω 2 παραγραφους για το γιατι δεν εχουμε ολοι ισες ευκαιριες, ή για το οτι ανοιγει το χασμα μεταξυ πλουσιων και φτωχων, και εσυ απλα να το αγνοεις, ενω εσυ το εθεσες, μου κανει παραξενο. :)
Κάνω εργασία παράλληλα και δεν έχω το χρόνο να απαντήσω σε όλα. Επίσης, απαντώντας σε ένα quote, πολλές φορές απαντάω και σε άλλα, απλά δεν τα κάνω και αυτά quote. Και γενικά πολλές φορές θεωρώ ότι αν απαντήσω και στα υπόλοιπα απλά θα επαναληφθώ.

pros mich:

άρα κάποιοι να πεθάνουν!

χαχαχα...

έγραψες...

ixic_
Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα. Ουδέποτε είπα ή σκέφτηκα κάτι τέτοιο.
Το να βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είπα δεν αποτελεί επιχείρημα :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Και αυτό θέλω να πω κι εγώ. Ουδέποτε υποστήριξα ότι ένας χαρισματικός και ένας βλάκας έχουν τις ίδιες ευκαιρίες. Ούτε έχουν τις ίδιες ευκαιρίες, ούτε θα έπρεπε κατ'εμε να έχουν τις ίδιες.
Δεν το καταλαβαίνω αυτό... Η ευφυία έχει 1002 παράγοντες, από βιολογικούς (γονίδια) έως κοινωνικούς (ευκαιρίες εξάσκησης, εσωτερικά και εξωτερικά κίνητρα μάθησης κα). Δηλαδή κάποιος που δεν είχε τις ευκαιρίες/ή και επίκτητες δυνατότητες να αναπτυχθεί θα πρέπει υποχρεωτικά να μπει σε δεύτερη μοίρα σε σχέση με κάποιους άλλους; Τι σόι αξιοκρατική βάση είναι αυτή; Για να υπάρξει αξιοκρατία, εννοείται πως πρέπει να υπάρχει ίση παροχή ευκαιριών σε όλους.

Αυτό που υποστηρίζω είναι ότι ένας χαρισματικός φτωχος έχει κάθε ευκαιρία να φτάσει να γίνει πλούσιος στον καπιταλισμό, και έχουμε πολλά τέτοια παραδείγματα.
Michelle, όταν οι αριθμοί είναι 1/1.000.000 χαρισματικούς φτωχούς τελικά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο βρίσκει λύση στα βιοποριστικά του προβλήματα κ καταφέρνει να πλουτίσει, τότε το νούμερο αυτό δεν αποτελεί παράδειγμα επιτυχίας του καπιταλισμού, αλλά εξαίρεση. Υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ των δύο.

Ειλικρινά νομίζεις ότι στην σύγχρονη (έστω) ημικαπιταλιστική κοινωνία όλοι έχουν τις ίδιες ευκαιρίες; Δηλαδή το η τεράστια πλειοψηφία των κατοίκων του πλανήτη που ζει κάτω από τα όρια της φτώχιας είναι απλά ανόητοι που δεν άρπαξαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν; :confused:

Όσο για την Ουγκάντα και τις άλλες χώρες του τρίτου κόσμου που αναφέρετε, πως ακριβώς θα βελτιωθεί η ζωή τους αν πχ στην Ελλάδα εφαρμοστεί κομμουνσμός;
Δεν κατάλαβα το επιχείρημά σου εδώ... :hmm:

Πως θα βελτιωθεί η ζωή τους αν στις ίδιες χώρες εφαρμοστεί κομμουνισμός; Μια παμφτωχη χώρα τι θα έχει να μοιράσει στους πολίτες της;
Το ερώτημα δεν είναι τι έχει να μοιράσει μια φτωχή χώρα, αλλά γιατί είναι φτωχή και υποανάπτυκτη, από τη στιγμή που έχει κάποιους Α οικονομικούς/φυσικούς πόρους που μπορεί να αξιοποιήσει (τουλάχιστον η πλειοψηφία των χωρών της Αφρικής έχουν 100άδες φορές περισσότερους φυσικούς πόρους από την Ελλάδα).

Επίσης, σκεφτείτε το παρακάτω.
Έστω ότι με κάποιο τρόπο (πχ κερδίζατε το λαχείο), αποκτούσατε 10.000.000 ευρώ (τυχαίο το ποσό) και αποφασίζατε να βοηθήσετε με αυτά κάποιους συμπολίτες σας. Αν τα μοιράζατε σε όλους τους έλληνες, ο καθένας θα έπαιρνε απο 1 ευρώ, που δεν θα τον βοηθούσε καθόλου. Ακόμα κι αν τα μοιράζατε στο φτωχότερο 1,000,000 ελλήνων, πάλι 10 ευρώ θα έπαιρνε ο καθένας που ζήτημα να τον βοηθούσαν για μια μέρα.
Με το ίδιο σκεπτικό βρε Michelle, αν αντιστρέψουμε το παράδειγμα και το φέρουμε στα καπιταλιστικά μέτρα, τι θα γινόταν αν αποφάσιζες να βοηθήσεις 100 άτομα μόνο; ο καθένας από αυτούς θα έπαιρνε 100.000 ευρώ και οι υπόλοιποι 9.900.000 θα έπαιρναν 0!:confused:


Κατά την άποψή μου για άλλη μια φορά τα άκρα συναντώνται και η τυφλή εφαρμογή τους σαφώς και δεν οδηγεί σε μια καλύτερη κοινωνία. Η κάθε μία έχει τα υπέρ και τα κατά της και σκοπός είναι να τα συνδυάσουμε αυτά τα δύο. Πως θα γίνει να υπάρξει ισονομία, αξιοκρατία, οικονομική ανάπτυξη, μείωση των κοινωνικών ανισοτήτων, εξέλιξη της κοινωνίας, ελευθερία κτλ ταυτόχρονα; Δεν γνωρίζω την απάντηση, αλλά σίγουρα όχι με τα άκρα των θεωριών για τις οποίες συζητάμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
"Με όσο καλές προθέσεις αν εφαρμοστεί ο κομμουνισμός, το παραπάνω είναι απλή λογική και δεν γίνεται να αποφευχθεί. Μπορεί να υπάρχει πλούτος, αλλά και οι άνθρωποι είναι πάαααρα πολλοί."

εσύ πως το μεταφράζεις αυτό;

πέραν του ότι ο φυσικός πλούτος σε συνδυασμό με τα νέα μέσα παραγωγής μπορούν να εξασφαλίσουν όχι ζην...αλλά ευ ζην στον καθένα από εμάς...αλλά αυτό προϋποθέτει αυτοδιάθεση των λαών...τέσπα...

ixic_

ps.: btw...όμορφα τα ποστς του insomniac και του monaxou...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
"Με όσο καλές προθέσεις αν εφαρμοστεί ο κομμουνισμός, το παραπάνω είναι απλή λογική και δεν γίνεται να αποφευχθεί. Μπορεί να υπάρχει πλούτος, αλλά και οι άνθρωποι είναι πάαααρα πολλοί."

εσύ πως το μεταφράζεις αυτό;
Στο ότι είναι ουτοπικό σύστημα ο κομμουνισμός ίσως;

πέραν του ότι ο φυσικός πλούτος σε συνδυασμό με τα νέα μέσα παραγωγής μπορούν να εξασφαλίσουν όχι ζην...αλλά ευ ζην στον καθένα από εμάς...αλλά αυτό προϋποθέτει αυτοδιάθεση των λαών...τέσπα...
Απο που προκύπτει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
να σου πω πως το μεταφράζω...

δεν υπάρχουν αρκετά αγαθα...άρα κάποιοι ΠΡΕΠΕΙ να πεινάσουν...περισσότερο ή λιγότερο..

αν ζούσαμε στον "κομμουνισμό" θα πεινούσαμε όλοι...αλλά θα ζούσαμε (οχτώ αυγά και μια κότα...)

τώρα όμως ζούμε στον "καπιταλισμό"...άρα κάποιοι θα χορτάσουν...και κάποιοι άλλοι...στεγνά...θα λιμοκτονήσουν...

το άλλο σχόλιο κολλάει...στο ότι δεν είναι τόσα λίγα τα αγαθα...

se kalipsa?!

ιχιψ_

το παραπάνω σχόλιο δεν είναι υπερ του ενός ή του άλλου συστήματος...δεν υποστηρίζω κανένα ούτως ή άλλως...(απλώς και μόνο διότι όταν μιλάτε για "κομμουνισμό" αναφέρεστε ουσιαστικά στον "υπαρκτό σοσιαλισμό" ...)

απλώς η στυγνότητα και η κυνικότητα ορισμένων επιχειρημάτων...με τρομάζει...

ixic_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Στο ότι είναι ουτοπικό σύστημα ο κομμουνισμός ίσως;
έχω την εντύπωση ότι η απάντηση του Χριστόφορου ήταν για να δικαιολογήσει το παραπάνω μήνυμά του: " άρα κάποιοι να πεθάνουν!".

Δλδ, εφόσον ο πλούτος δεν αρκεί για όλους, υποχρεωτικά θα πρέπει κάποιοι να πεθάνουν...


Απο που προκύπτει αυτό;
Δεν ξέρω από που προκύπτει αυτό, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι και βασικό επιχείρημα των φιλελεύθερων (και της ΦΣ στην Ελλάδα, αν δεν κάνω λάθος), ότι δηλαδή ότι ο πλούτος που υπάρχει στον κόσμο είναι αρκετός για να ζήσουν όλοι καλά αρκεί (βεβαίως...μια μικρή αλλαγή στην επιχειρηματολογία) να εφαρμοστούν σωστά οι κανόνες τις ελεύθερης αγοράς, οι οποίοι θα φέρουν και μείωση των τιμών των τελικών προϊόντων. Επίσης, και πάλι σύμφωνα με τους φιλελεύθερους, η φτώχια δεν είναι αναγκαίο κακό σε μια σύγχρονη εκβιομηχανισμένη κοινωνία και μπορεί να καταπολεμηθεί με αύξηση της παραγωγικότητας (αν κ αυτό το επιχείρημα ποτέ δεν το πολυκαταλάβα):hmm:

Καλά ε, δεν το συζητώ, διπλό ταμπλό παίζω σήμερα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
να σου πω πως το μεταφράζω...

δεν υπάρχουν αρκετά αγαθα...άρα κάποιοι ΠΡΕΠΕΙ να πεινάσουν...περισσότερο ή λιγότερο..

αν ζούσαμε στον "κομμουνισμό" θα πεινούσαμε όλοι...αλλά θα ζούσαμε (οχτώ αυγά και μια κότα...)

τώρα όμως ζούμε στον "καπιταλισμό"...άρα κάποιοι θα χορτάσουν...και κάποιοι άλλοι...στεγνά...θα λιμοκτονήσουν...
Ναι. Εσύ θα προτιμούσες να πείναγαν όλοι; Πως ακριβώς θα οδηγούσε αυτό στην πρόοδο; Ξέρεις, όταν πεινάς, δεν μπορείς να δημιουργήσεις και πολύ.
το άλλο σχόλιο κολλάει...στο ότι δεν είναι τόσα λίγα τα αγαθα...
Όπως είπα το ποσό ήταν τυχαίο.
se kalipsa?!

ιχιψ_
Μην γράφεις greeklish, απαγορεύονται απο τους κανόνες του site.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επίσης, και πάλι σύμφωνα με τους φιλελεύθερους, η φτώχια δεν είναι αναγκαίο κακό σε μια σύγχρονη εκβιομηχανισμένη κοινωνία και μπορεί να καταπολεμηθεί με αύξηση της παραγωγικότητας (αν κ αυτό το επιχείρημα ποτέ δεν το πολυκαταλάβα):hmm:

Σαφώς. Απλά πιστεύω ότι δεν γίνεται να αυξηθεί η παραγωγικότητα σε όλους, διότι απλά κάποιοι δεν μπορούν να είναι παραγωγικοί. Βλέπω καθημερινά ανθρώπους που βαριούνται να δουλέψουν και προτιμούν να κάθονται να βλέπουν τηλεόραση με τις ώρες. Και αυτό πολύ δύσκολα θα αλλάξει (χρειάζεται αλλαγή στην παιδεία και όλα αυτά τα ουτοπικά).
Ένας τεμπέλης λοιπόν, δεν του αξίζει να είναι φτωχός;
Ένας εργατικός, ακόμα και βλάκας να είναι, δύσκολα θα γίνει φτωχός στον καπιταλισμό. Απλά δεν θα γίνει και πλούσιος ή γενικά δεν θα ξεφύγει απο την οικονομική κατάσταση της οικογένειας του, προς τα πάνω τουλάχιστον.
Disclaimer: Δεν λέω οτι όλοι οι φτωχοί είναι τεμπέληδες, αλλά το αντίστροφο.

Παρεμπιπτόντως, δεν θεωρώ ότι το υπάρχον σύστημα είναι ιδανικό (το διευκρινίζω γιατί έτσι φαίνεται απο τα γραφόμενα μου). Ωστόσο δεν θεωρώ το κυριότερο πρόβλημα του την κατανομή του πλούτου, αλλά την τήρηση των νόμων και τη διαφθορά. Αν ο καπιταλισμός λειτουργούσε σωστά, χωρίς διαφθορά και παρανομίες, θα είμασταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση (ιδανική όχι, διότι δεν υπάρχει ιδανικό σύστημα για όλους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ξέρω πολλούς τεμπέληδες που δεν είναι φτωχοί...

ixic_/ξέρω ξέρω...η εξαίρεση...ο τάδε όμως που από φτωχαδάκι έγινε θηρίο...το παράδειγμα

υγ.: επίσης μπορώ να φανταστώ πολλούς στην αιθιοπία που θα δουλεύουν όλοι μέρα σαν τα σκυλιά...αλλά δεν πρόκειται...ούτε ένα από αυτούς να γίνει πλούσιος...ίσως ένας...θα είναι το παράδειγμα που μου διαφεύγει...

αλλά είπαμε...η πρόοδος του αρκουδιού (κατά το νηστικό αρκούδι δεν χωρεύει) πατάει στον θάνατο κάποιον άλλων...γιατί όλους μας δεν μας χωρά...

φαίνεται η ζωή του κάθε ανθρώπου κοστολογείται διαφορετικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
btw, ποια βιβλία θα προτείνατε (exp και michelle κυρίως) σε κάποιον, αν ήθελε να διαβάσει περισσότερα για το καπιταλιστικό οικονομικό σύστημα και τις ιδέες του; Γιατί ειλικρινά δεν γνωρίζω την ακριβή θεωρία (πέρα από τον φιλελευθερισμό και την ελεύθερη αγορά)...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ξέρω πολλούς τεμπέληδες που δεν είναι φτωχοί...

ixic_/ξέρω ξέρω...η εξαίρεση...ο τάδε όμως που από φτωχαδάκι έγινε θηρίο...το παράδειγμα

Σίγουρα θα τα κληρονόμησαν όμως, δεν θα τα έβγαλαν μόνοι τους. E? ;)

Ίσως κάτι θα έπρεπε να γίνει με τα κληρονομικά θέματα... Είναι τα μόνα που κανουν τον καπιταλισμό άδικο... :hmm:

υγ.: επίσης μπορώ να φανταστώ πολλούς στην αιθιοπία που θα δουλεύουν όλοι μέρα σαν τα σκυλιά...αλλά δεν πρόκειται...ούτε ένα από αυτούς να γίνει πλούσιος...ίσως ένας...θα είναι το παράδειγμα που μου διαφεύγει..
Σκέψου λίγο καλύτερα πριν στείλεις το κάθε μήνυμα σε παρακαλώ, γιατί είναι κουραστικό να απαντάει κανείς και να βλέπει μετά ότι έχεις προσθέσει κι άλλα με edit.
Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το επιχείρημα σας με την Αιθιοπία και την Ουγκάντα. Το θέμα, τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι, αφορά καπιταλισμό/κομμουνισμό σε μια συγκεκριμένη χώρα, όχι παγκόσμια. Στην Αιθιοπία αν εφαρμοστεί μεμονωμένα κομμουνισμός πιστεύεις ότι θα ζουν καλύτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
αν επιτρέπεται...

francis fukuyama - το τέλος της ιστορίας
milton friedman - καπιταλισμός και ελευθερία

ixic_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γιατί ειλικρινά δεν γνωρίζω την ακριβή θεωρία (πέρα από τον φιλελευθερισμό και την ελεύθερη αγορά)...:)

ε, ο οικονομικος πυρηνας του φιλελευθερισμου ειναι ο καπιταλισμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Σίγουρα θα τα κληρονόμησαν όμως, δεν θα τα έβγαλαν μόνοι τους. E? ;)

Ίσως κάτι θα έπρεπε να γίνει με τα κληρονομικά θέματα... Είναι τα μόνα που κανουν τον καπιταλισμό άδικο... :hmm:


Σκέψου λίγο καλύτερα πριν στείλεις το κάθε μήνυμα σε παρακαλώ, γιατί είναι κουραστικό να απαντάει κανείς και να βλέπει μετά ότι έχεις προσθέσει κι άλλα με edit.
Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το επιχείρημα σας με την Αιθιοπία και την Ουγκάντα. Το θέμα, τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι, αφορά καπιταλισμό/κομμουνισμό σε μια συγκεκριμένη χώρα, όχι παγκόσμια. Στην Αιθιοπία αν εφαρμοστεί μεμονωμένα κομμουνισμός πιστεύεις ότι θα ζουν καλύτερα;

με παίζεις...ναι με παίζεις....

ixic_/btw...το λιμοκτονώ ελπίζω να συνειδητοποιείς ότι σημαίνει πεθαίνω...

υ.γ: o καπιταλισμός είναι παγκόσμιο σύστημα αν σου διαφεύγει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
αν επιτρέπεται...

francis fukuyama - το τέλος της ιστορίας
milton friedman - καπιταλισμός και ελευθερία

ixic_
Βέβαια... milton friedman... πως μου διέφυγε...; Καλός οικονομολόγος, αλλά δεν κατάλαβα την απόφασή του να δώσει οικονομικές συμβουλές στον δικτάτορα Πινοσέτ, στη Χιλή του 70'. Anywayz... Ευχαριστώ για τις προτάσεις :)

Edit:
Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το επιχείρημα σας με την Αιθιοπία και την Ουγκάντα. Το θέμα, τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι, αφορά καπιταλισμό/κομμουνισμό σε μια συγκεκριμένη χώρα, όχι παγκόσμια. Στην Αιθιοπία αν εφαρμοστεί μεμονωμένα κομμουνισμός πιστεύεις ότι θα ζουν καλύτερα;
Μια χώρα δεν μπορεί να έχει όλα τα αγαθά που χρειάζεται, επομένως είναι απαραίτητο να αναπτύξει οικονομικές σχέσεις με τρίτες χώρες. όπως ένα καπιταλιστικό κράτος σε έναν κομμουνιστικό κόσμο δεν θα μπορούσε να σταθεί στα πόδια του, έτσι και ένα κομμουνιστικό (ή σοσιαλιστικό) κράτος σε έναν καπιταλιστικό (ή ημικαπιταλιστικό) κόσμο. Είναι λογικό νομίζω...

Αυτό ήταν το τελευταίο Post μου για σήμερα... Αν υπάρξει συνέχεια στην κουβέντα, απαντώ αύριο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Βέβαια... milton friedman... πως μου διέφυγε...; Καλός οικονομολόγος, αλλά δεν κατάλαβα την απόφασή του να δώσει οικονομικές συμβουλές στον δικτάτορα Πινοσέτ, στη Χιλή του 70'. Anywayz... Ευχαριστώ για τις προτάσεις :)

ήταν καλά ρεμάλια και τα δύο :D

ixic_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Με το ίδιο σκεπτικό βρε Michelle, αν αντιστρέψουμε το παράδειγμα και το φέρουμε στα καπιταλιστικά μέτρα, τι θα γινόταν αν αποφάσιζες να βοηθήσεις 100 άτομα μόνο; ο καθένας από αυτούς θα έπαιρνε 100.000 ευρώ και οι υπόλοιποι 9.900.000 θα έπαιρναν 0!:confused:
Από αυτά τα 100 άτομα, ας υποθέσουμε ότι είναι ικανά τα 10 να αξιοποιήσουν τα 100.000 και ας υποθέσουμε ότι από τα ικανά άτομα ο Μ.Ο. μετά από λίγο καιρό έχει 10.000.000. Όμως αυτά τα 10 άτομα θα χρειαστούν και βοηθούς αλλά πιθανώς και κάποια υλικά ή υπηρεσίες για επαγγελματική χρήση αλλά και κάποιες υπηρεσίες/αγαθά για προσωπική τους ανάγκη, αρά τα χρήματα θα φεύγουν προς τα έξω και μάλιστα έξω από τον κύκλο των 100 αρχικών ατόμων. Έτσι θα ξεκινήσουν και άλλοι τέτοιο κύκλοι. Αυτό είναι το μαγευτικό στοιχείο του καπιταλισμού.

Όμως επί κομμουνισμού αυτά τα 10 άτομα δεν θα μπορούσαν να κάνουν τίποτα με το 1 ή με τα 10 επειδή πολύ απλά ο άνθρωπος πάντα προσπαθεί να καλύψει πρώτα βασικά θέματα επιβιώσεις.
Επίσης είναι και θέμα ποσότητας. Ένας σχεδιαστείς μόδας μπορεί να κάνει θαύματα με 100.000 μετρά ύφασμα (θα έχει αρκετούς πόρους να δοκιμάσεις τεχνικές, να πειραματιστεί, να εκτελέσει πολύπλοκα σχέδια κτλ) ενώ αν έχει 1 μέτρο ύφασμα μόνο να καλύψει την βασική ανάγκη του κρύου μπορεί (και αυτό όχι καλά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
https://economicfocus.blogspot.com/2007/12/what-us-dollar-worth-fed-money-as-debt.html
https://www.youtube.com/watch?v=4n3g5lUgkWk&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=cziN3gt-hic&feature=related
Δειτε και τα υπολοιπα βιντεο.

Οι Ηπα βρισκονται στα προθυρα καταρρευσης.
Αν και εχουν ξεζουμισει ολον τον κοσμο, ειναι η πιο χρεωμενη χωρα στον κοσμο.

Γιατι ο καπιταλισμος ειναι ενα υγιες συστημα? Αφου και οι ιδιοι οι υποστηρικτες του λενε οτι ειναι ενα συστημα που στο τελος θα καταρρευσει.
Μου θυμιζει μια ταινια οπου ανεφερε το πως σκεφτομαστε: Σαν καποιον που πεφτει απο ενα ουρανοξυστη και βλεποντας τους οροφουν να περνανε λεει "μεχρι εδω καλα, μεχρι εδω καλα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν μελετήσουμε την πορεία κάθε "οικονομικού" οργανισμού παρατηρούμε πτώσεις, ανόδους, μέγιστα , ελάχιστα όλα αυτά σε μια πλήρως αρμονική και συγχρόνως χαοτική σχέση.

Η ΗΠΑ σίγουρα περνάει μια ύφεση, κανείς δεν ξέρει αν είναι κάτι παροδικό ή μόνιμο. Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι όσες προσπάθειες και ευκαιρίες είχε ο κομμουνισμός η ύφεση (και δυστυχώς όχι μόνο οικονομική αλλά και κοινωνική-πολιτιστική) έμοιαζε μόνιμη.

Επίσης δεν είναι λίγο άδικο να κρίνουμε μια οικονομία με βάση μια δυσκολίας που έκανε το μπαμ πριν 6-8 μήνες; Μήπως πρέπει να περιμένουμε άλλους 6 μήνες έτσι ώστε να δούμε πως θα καταφέρει να την αντιμετωπίσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top