Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
η κυβερνηση επιασε 32 υποθεσεις της χα στις οποιες εμπλεκονται τα ιδια και τα ιδια ατομα...ενω υπαρχουν πολυ περισσοτερες εγκληματικες ενεργειες αυτης που μενουν στην αφανεια οπως και οι ιδιοι οι χαυγιτες λεγανε μεσω των τηλεφωνικων συνομιλιων τους...
Και τελικα απο αυτους που συνελαβαν πολλοι αφεθησαν ελευθεροι...
Χρησιμοποιησαν δηλαδη τους φασιστες για να δημιουργηθει ντορος στην κοινωνια και φυσικα οχι γιατι πραγματικα ενδιαφερονται να τους τιμωρησουν οπως φανηκε... επρεπε να δειξουν οτι ειναι προασπιστες ενος "δημοκρατικου πολιτευματος ''' και φυσικα να προωθησουν την θεωρια των 2 ακρων για να επακολουθησει αργοτερα και η απονομιμοποιηση του ΚΚΕ και αλλων ''επικινδυνων'' για την δημοκρατια δυναμεων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zara

Νεοφερμένος

Ο zara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αναρχικη ιδεολογια: Ολοι οι ανθρωποι ειναι ισοι, κανενας δεν πρεπει να υποτασεται/επιβαλεται σε κανενα, οι ανθρωποι πρατουν το ηθικο αυθορμητα γιατι εχουν τετοια πνευματικη ικανοτητα.

χρυση αυγη κτλ: Οσοι δεν ειναι ελληνες (συμφωνα με αγνωστα κρητιρια) εινια κατωτεροι και πρεπει να παιθανουν. Ολοι πρεπει να υπακουν τυφλα στον αρχηγο.

Πραξεις αναρχικων: Ξυλο με πανωπλους μπατσους (και τους χρυσαυγητες φιλους τους).

Πραξεις χρυσαυγιτων: Τραμπουκισμος πειναλεων και ανημπορων μεταναστατων, ξυλοφορτομα 50 προς 1 ανθρωπων που απλα διαφωνουν μαζι τους και βεβαια το συνολο των κοινων ποινικων αδικηματων (ας μας πει απο που εχει βγαλει φραγκα η πρωην γκομενα του αδελφου του κασιδιαρη παρακαλω).

Ναι ειναι σαφες οτι ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα...

οτι νανε

Σαν να προσπαθείς να δώσεις άλλοθι στους αναρχικούς για τις πράξεις τους. Επειδή οι αναρχικοί παίζουν ξύλο με (πάνωπλους) μπάτσους, τότε έχουν δίκιο. Ενώ επειδή οι χρυσαυγίτες πλακώνουν ανήμπορους μετανάστες και αντιφρονούντες, έχουν άδικο.

Μπα, δε νομίζω. Η βία είναι βία. Και αν μιλήσεις με έναν αναρχικό και με έναν χρυσαυγίτη, το ίδιο μίσος θα δεις μέσα τους καθώς και το ίδιο χαμηλό πνευματικό επίπεδο.

Και οι δύο αυτές ομάδες προσπαθούν με βία και αυταρχισμό να περάσουν την ιδεολογία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
κλαίω που υπάρχουν άτομα που ψήφισαν όχι στην δημοσκόπηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Δεν μπορώ να συμφωνήσω με έναν χαρακτηρισμό, που παράλληλα με τον θεατρισμό των ΜΜΕ, θα δώσει επιπλέον ψήφους στη Χρυσή Αυγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Δεν μπορώ να συμφωνήσω με έναν χαρακτηρισμό, που παράλληλα με τον θεατρισμό των ΜΜΕ, θα δώσει επιπλέον ψήφους στη Χρυσή Αυγή.

δεν εχεις πειστει ακομα δηλαδη οτι ειναι εγκληματιες ετσι? θες να βγουν στους δρομους με τα G3 να καθαριζουν ευθεως κοσμο μαλλον για να πειστεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
δεν εχεις πειστει ακομα δηλαδη οτι ειναι εγκληματιες ετσι? θες να βγουν στους δρομους με τα G3 να καθαριζουν ευθεως κοσμο μαλλον για να πειστεις
Σημασία δεν έχει να το καταλάβω εγώ αλλά να το καταλάβουν αυτοί που τους ψηφίζουν ή θα τους ψηφίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
δεν εχεις πειστει ακομα δηλαδη οτι ειναι εγκληματιες ετσι?

Το δικαστήριο τους αθώωσε απ' ότι κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zara

Νεοφερμένος

Ο zara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το δικαστήριο τους αθώωσε απ' ότι κατάλαβα.

Ποιους αθώωσαν; 4 προφυλακίστηκαν και 3 περιμένουν δίκη με απαγόρευση εξόδου από τη χώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σαν να προσπαθείς να δώσεις άλλοθι στους αναρχικούς για τις πράξεις τους. Επειδή οι αναρχικοί παίζουν ξύλο με (πάνωπλους) μπάτσους, τότε έχουν δίκιο. Ενώ επειδή οι χρυσαυγίτες πλακώνουν ανήμπορους μετανάστες και αντιφρονούντες, έχουν άδικο.

Μπα, δε νομίζω. Η βία είναι βία. Και αν μιλήσεις με έναν αναρχικό και με έναν χρυσαυγίτη, το ίδιο μίσος θα δεις μέσα τους καθώς και το ίδιο χαμηλό πνευματικό επίπεδο.

Και οι δύο αυτές ομάδες προσπαθούν με βία και αυταρχισμό να περάσουν την ιδεολογία τους.


O αναρχικός θα επιτεθεί σε κάποιον επειδή υιοθετεί μια ιδεολογία που ευνοεί την ανισότητα, την καταπίεση και το μίσος, και ΕΜΠΡΑΚΤΑ συμβάλλει σε αυτήν. Είναι μια μορφή άμυνας, δεν έχει κάβλες και ψάχνει κάπου να ξεσπάσει.

Ο φασίστας θα επιτεθεί σε κάποιον επειδή απλά υπάρχει.

πόσο πιο απλά να το πούμε. Και όχι δε μπορείς να τα τσουβαλιάζεις όλα, βία είναι και πολλά πράγματα που συμβαίνουν καθημερινά σχεδόν αλλά έχουν εισχωρήσει τόσο στη ζωή μας που τα θεωρούμε φυσιολογικά. Δε μπορείς να μη θεωρείς βία το ότι κάποιος σήμερα μπορεί να χάσει το σπίτι του επειδή απολύθηκε από τη δουλειά του στα 50 του και τρέχουν από πίσω άλλα τόσα δάνεια και υποχρεώσεις αλλά να θεωρείς βία το ξύλο που θα φάνε οι παραταγμένες διμοιρίες έξω από τη βουλή που θα κάτσουν να φυλάνε αυτούς που ευθύνονται για όλα αυτά.

Και αυτά δεν έχουν ειπωθεί μια και δυο, αλλά πολλές φορές και δικαιολογημένα. Αν θέλετε να το παίξετε ρεαλιστές τουλάχιστον κάντε το καλά. Γιατί το να λες "όλοι τα ίδια σκατά είναι" απέχει πολύ. Και η θεωρία των 2 άκρων δεν είναι κάτι που κατασκευάστηκε σε κάνα καταγώγι στα εξάρχεια από τίποτα μπαφιάριδες, οπότε τα σχόλια περί Πρετεντέρη και μέγκα κάποιοι να τα κρατήσουν για τον εαυτό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
O αναρχικός θα επιτεθεί σε κάποιον επειδή υιοθετεί μια ιδεολογία που ευνοεί την ανισότητα, την καταπίεση και το μίσος, και ΕΜΠΡΑΚΤΑ συμβάλλει σε αυτήν. Είναι μια μορφή άμυνας, δεν έχει κάβλες και ψάχνει κάπου να ξεσπάσει.

Ο φασίστας θα επιτεθεί σε κάποιον επειδή απλά υπάρχει.

πόσο πιο απλά να το πούμε. Και όχι δε μπορείς να τα τσουβαλιάζεις όλα, βία είναι και πολλά πράγματα που συμβαίνουν καθημερινά σχεδόν αλλά έχουν εισχωρήσει τόσο στη ζωή μας που τα θεωρούμε φυσιολογικά. Δε μπορείς να μη θεωρείς βία το ότι κάποιος σήμερα μπορεί να χάσει το σπίτι του επειδή απολύθηκε από τη δουλειά του στα 50 του και τρέχουν από πίσω άλλα τόσα δάνεια και υποχρεώσεις αλλά να θεωρείς βία το ξύλο που θα φάνε οι παραταγμένες διμοιρίες έξω από τη βουλή που θα κάτσουν να φυλάνε αυτούς που ευθύνονται για όλα αυτά.

Και αυτά δεν έχουν ειπωθεί μια και δυο, αλλά πολλές φορές και δικαιολογημένα. Αν θέλετε να το παίξετε ρεαλιστές τουλάχιστον κάντε το καλά. Γιατί το να λες "όλοι τα ίδια σκατά είναι" απέχει πολύ. Και η θεωρία των 2 άκρων δεν είναι κάτι που κατασκευάστηκε σε κάνα καταγώγι στα εξάρχεια από τίποτα μπαφιάριδες, οπότε τα σχόλια περί Πρετεντέρη και μέγκα κάποιοι να τα κρατήσουν για τον εαυτό τους.

Α...ε πες μου ετσι...και γω αναρωτιομουυν γιατι η αστυνομια μαζευει τους αναρχικους καθε τοσο...γιατι αμυνονται...κ γω που νομιζα γιατι σπανε και πετανε μολοτοφ...τι ωραια που τα ωραιοποιεις...

Η επίθεση και η βία για οποιον λογο και αν γινεται δε σε κανει ανωτερο απο τους χρυσαυγιτες γιατι είχες ως δικαιολογια οτι εισαι κατα του μηνμονιου, ή γιατι δε σου αρεσει το συστημα...στο ιδιο λάκκο με τις λασπες σε ρίχνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν πήγα να εξηγήσω γιατί οι μπάτσοι κυνηγούν τους αναρχικούς, άλλο είπα. Οι αναρχικοί ακολουθούν μια ιδεολογία ( ίσως ελαφρως διαφορετική για τον καθένα ) όπου πατάει σε πολύ διαφορετικές αρχές από την ελληνική πχ κοινωνία και φυσικά δρουν με βάση αυτή. Πατώντας πάνω σε αυτό το κράτος έχουν πολλούς λόγους να τους κυνηγα.
Αν θες να μάθεις περισσότερα να απευθυνθείς σε έναν αναρχικό ( εγώ δεν είμαι τέτοιος ), ΑΝ φυσικά έχει την όρεξη να ασχοληθεί με τέτοιου είδους ειρωνίες.

Η δικαιλογία δεν είναι αίτιο εγώ μίλησα για αίτια. Και με τη δική σου λογική αν κάποιος είναι υπέρ σε κάτι και κατά σε κάτι άλλο και ΔΕΝ μένει απαθής έχει τη δική του θέση στο λάκκο, όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Δεν πήγα να εξηγήσω γιατί οι μπάτσοι κυνηγούν τους αναρχικούς, άλλο είπα. Οι αναρχικοί ακολουθούν μια ιδεολογία ( ίσως ελαφρως διαφορετική για τον καθένα ) όπου πατάει σε πολύ διαφορετικές αρχές από την ελληνική πχ κοινωνία και φυσικά δρουν με βάση αυτή. Πατώντας πάνω σε αυτό το κράτος έχουν πολλούς λόγους να τους κυνηγα.
Αν θες να μάθεις περισσότερα να απευθυνθείς σε έναν αναρχικό ( εγώ δεν είμαι τέτοιος ), ΑΝ φυσικά έχει την όρεξη να ασχοληθεί με τέτοιου είδους ειρωνίες.

Η δικαιλογία δεν είναι αίτιο εγώ μίλησα για αίτια. Και με τη δική σου λογική αν κάποιος είναι υπέρ σε κάτι και κατά σε κάτι άλλο και ΔΕΝ μένει απαθής έχει τη δική του θέση στο λάκκο, όχι;

Μα όλοι για αυτο που κάνουν στη ζωη τους εχουν μια ιδεολογια και η χρυση αυγη εχει τη δικη της για αυτα που κανει που επισης διαφερει απο πολλους. Το ιδιο κανουν και οι αναρχικοι, οταν καποιος ασκει βια δεν τον κανει καλυτερο λογω ιδεολογιας ... Δεν ειπα να μείνει απαθής, εγω μιλησα για βια...λες και δεν υπαρχουν αλλοι τρόποι...πρεπει να σπαω το μαγαζι του καθενα και να μουτζουρωνω τους τοιχους του πανεπιστημιου για να πω ειμαι εναντια στο μηνμονιο...ε οχι το ιδιο νομισμα ειναι με τη χρυση αυγη και το ιδιο ειναι οποιοσδηποτε ασκει βια για να επιβαλλει αυτο που θελει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Αποκήρυξε το ναζισμό, τη βία και τα κείμενα της νιότης του ο Ν.Μιχαλολιάκος :no:
Αχ Φύρερ μου, δεν έχεις ακούσει που λένε ότι αν δεν πεθαίνεις για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου? :no:

Στην προκειμένη περίπτωση βέβαια ούτε εσύ ούτε οι ιδέες σου αξίζουν. :P



για να επακολουθησει αργοτερα και η απονομιμοποιηση του ΚΚΕ και αλλων ''επικινδυνων'' για την δημοκρατια δυναμεων..

Δυστυχώς το ΚΚΕ απέχει πααααααααααααάρα πολύ από το να γίνει "επικίνδυνο για τη δημοκρατία". :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Αποκήρυξε το ναζισμό, τη βία και τα κείμενα της νιότης του ο Ν.Μιχαλολιάκος :no:

Δυστυχώς το ΚΚΕ απέχει πααααααααααααάρα πολύ από το να γίνει "επικίνδυνο για τη δημοκρατία". :P

37,5% :P

εντάξει τώρα που λύσατε το πρόβλημα της ελληνικής κοινωνίας να δω πόσοι απο σας,
θα βάλετε πετρέλαιο το χειμώνα,
θα πληρώσετε τέλη κυκλοφορίας, χαράτσι, φαπ,
θα ζήσετε με 230ε το μήνα, με 34% ανεργία,
χωρίς νοσοκομεία, σχολεία, φάρμακα κοκ

σας πέταξε το τυράκι ο λαμπρακομπομπολοβαρδινοκοντομηνάς και τσιμπίσατε,

το βατοπαίδι βλέπω δε σας δίδαξε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μα όλοι για αυτο που κάνουν στη ζωη τους εχουν μια ιδεολογια και η χρυση αυγη εχει τη δικη της για αυτα που κανει που επισης διαφερει απο πολλους. Το ιδιο κανουν και οι αναρχικοι, οταν καποιος ασκει βια δεν τον κανει καλυτερο λογω ιδεολογιας ... Δεν ειπα να μείνει απαθής, εγω μιλησα για βια...λες και δεν υπαρχουν αλλοι τρόποι...πρεπει να σπαω το μαγαζι του καθενα και να μουτζουρωνω τους τοιχους του πανεπιστημιου για να πω ειμαι εναντια στο μηνμονιο...ε οχι το ιδιο νομισμα ειναι με τη χρυση αυγη και το ιδιο ειναι οποιοσδηποτε ασκει βια για να επιβαλλει αυτο που θελει...


Δεν έχουν όλοι μια ιδεολογία. Οι περισσότεροι είναι απλά καιροσκόποι.

Είπα και πριν και εγώ και άλλοι πως υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά ανάμεσα στην ιδεολογία των φασιστών και την ιδεολογία των αναρχικών, όπως και ποια είναι αυτή. Και η διαφορά αυτή καταλήγει και σε τεράστιες διαφορές όσον αφορά στις πρακτικές. Το να προσπερνάς όλο αυτό και να καταλήγεις πως και οι 2 πλευρές σπάνε μαγαζιά και ξυλοφορτώνουν κόσμο είναι τουλάχιστον ηλίθιο. Η Β.Κορέα φυλακίζει κόσμο, όπως και η Σουηδία φυλακίζει κόσμο, άρα και οι 2 είναι τα ίδια σκατά αυτό μου λες.

Μίλησα ήδη και για τη θεωρία των 2 άκρων και για τη βία αλλά η βελόνα εκεί, λυπάμαι αλλά δε θα ξανά λέω τα ίδια ο καθένας πιστεύω καταλαβαίνει ό,τι νομίζει.

Ούτε εγώ είμαι αναρχικός αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να πάρω νερό, χώμα και έναν ανεμιστήρα και να αρχίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Σπάνια εκφράζω άποψη για την χρυσή αυγή. Και γενικά σπάνια εκφράζω άποψη για οτιδήποτε θεωρώ ακραίο. Πιστεύω πως στους ακραίους ανθρώπους δεν πρέπει να δίνεται ούτε θετική αλλά ούτε και αρνητική διαφήμιση. Το έχω ξαναγράψει εδώ μέσα. Επίσης πάντα υποστήριζα πως άνθρωποι ακραίοι δεν πρέπει να έχουν λόγο. Δεν πρέπει να γίνεται αναφορά σε αυτούς ούτε στα ΜΜΕ, ούτε στις εφημερίδες, ούτε στα forums , ούτε στα blogs. Επειδή όμως η Χ.Α. είναι πλέον μια πραγματικότητα, αφού έχει εισχωρήσει για τα καλά στην ζωή των Ελλήνων και αφού έφτασε στο σημείο να αφαιρεί την ζωή συμπολιτών, νομίζω πως πρέπει να πω δυο λόγια.

Η κρίση γεννά τέρατα. Είναι μια πραγματικότητα. Δεν μπορεί να την αμφισβητήσει κανείς. Ο θυμός, η οργή, η απογοήτευση των ανθρώπων που δεν είδαν να εκπληρώνονται όλα όσα τους έταξαν τους οδηγεί πολλές φορές στα άκρα. Είναι θλιβερό για πολιτικές ιδεολογίες (κόκκινες, κίτρινες, μπλε) να χάνονται ανθρώπινες ζωές. Οι ίδιοι λοιπόν που ευαγγελίζονταν καλύτερες ημέρες και που έδωσαν βάση στον εθνικό χαρακτήρα μιας χώρας έφτασαν στο σημείο να απειλούν μια ολόκληρη κοινωνία. Ίσως κάποιοι για λίγο διάστημα την είδαν ως μια λύση μέσα στο θολό πολιτικό τοπίο που επικρατεί στην χώρα μου. Τώρα οι μάσκες έπεσαν. Δεν έχουν ιδεολογία συγκεκριμένη, δεν έχουν σχέδιο, δεν έχουν καμία πολιτική βάση και φυσικά κανένα λόγο ύπαρξης.


Το θέμα όμως είναι …πως ο Ελληνικός λαός είναι αγριεμένος, πεινασμένος και θυμωμένος. Από έναν τέτοιο λαό τα περιμένω όλα και εν μέρει τον δικαιολογώ. Τον δικαιολογώ μέχρι ενός σημείου. Η λύση δεν βρίσκεται (και δεν πρέπει να βρίσκεται) στον αλληλοσπαραγμό, στις σφαγές, στην επιβίωση του πιο ισχυρού. Αυτή την στιγμή κρίνω (αυστηρά προσωπικά) πως δεν θα υπάρξει καλυτέρευση στην χώρα μου από κανέναν εκπρόσωπο καμιάς πολιτικής παράταξης. Και αυτό είναι άλλη μια πραγματικότητα. Θα αργήσει δυστυχώς η Ελλάδα να βγει από το αδιέξοδο. Θα αργήσει να δει φως. Όσοι έχετε στηρίξει τις ελπίδες σας σε ψευτοιδεολόγους και ψευτοεπαναστάτες (βάζω μέσα και την αριστέρα) θα διαψευστείτε με τον χειρότερο τρόπο.

Δυστυχώς η χρυσή αυγή, απέκτησε λόγο, απέκτησε χρήμα και απέκτησε το χειρότερο απ’ όλα… θέση στο πολιτικό σκηνικό. Άνθρωποι χωρίς φαιά ουσία και χωρίς κανέναν δισταγμό έχουν έρθει έξω από την πόρτα σας. Το αν θα την στείλετε στο περιθώριο (εκεί δηλαδή που είναι η θέση της) εναπόκειται καθαρά στις πολιτικές σας επιλογές. Όπως όλοι είδατε δεν είναι θέμα χρώματος η σφαγή. Σφάζουμε οτιδήποτε δεν είναι στα μέτρα και στα σταθμά μας.


Διάβασα όλα τα σχόλια σας… και πολύ σωστά ειπώθηκε πως τα ΜΜΕ έτρεξαν πολύ το θέμα της Χ.Α. για να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο από τα πολύ επώδυνα μέτρα που τον περιμένουν ακόμα. Οι πρόδοτες εν ολίγοις χρησιμοποιούν τους ακραίους εθνικιστές κατά το δοκούν για να κάνουν για άλλη μια φορά την δουλειά τους. Είναι και αυτό μια μεγάλη αλήθεια. Παρ’ όλα αυτά δεν παύει να αποτελεί η ύπαρξή της κίνδυνο. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΒΟΥΛΗΣ. Το γράφω με κάθε επίγνωση. Ήταν να μη γίνει η αρχή. Ακόμα και στο περιθώριο, θα συνεχίσουν να δρουν ενταντίον ενός κράτους που καταρρέει εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο την αδυναμία της χώρας να ανταπεξέλθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
O αναρχικός θα επιτεθεί σε κάποιον επειδή υιοθετεί μια ιδεολογία που ευνοεί την ανισότητα, την καταπίεση και το μίσος, και ΕΜΠΡΑΚΤΑ συμβάλλει σε αυτήν. Είναι μια μορφή άμυνας, δεν έχει κάβλες και ψάχνει κάπου να ξεσπάσει.
μπα..
τόσο καιρό που ξέρω τα ανάρχια, και βλέπω απο πολύ κοντα την ψυχολογία τους, κατέληξα στο συμπέρασμα οτι ο αναρχικός όπως και ο χουλιγκάνος όπως και ο χρυσαυγίτης απλά χρησιμοποιεί την ιδεολογία του, όπως κ ο χουλιγκάνος την ομάδα του,
για να δικαιολογήσει μεσα του την βία που ασκεί, (να ξεγκαβλώσει με αιτία που λέμε)

απλά ο χουλιγκάνος το κάνει πιο άχαρα και ωμά, ενω ο αναρχικός(sic) το παίζει κουλτούρα και ποίηση.


πολλές φορες, η ιδιότητα χουλιγκάνος ομάδας(ιδιωτικη παε)- αναρχικος(sic) συνδιάζεται δημιουργώντας ένα υβρίδιο αναρχο-καγκουρα που παραβιάζει κάθε έννοια λογικης και ιδεολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
αναρχικη ιδεολογια: Ολοι οι ανθρωποι ειναι ισοι, κανενας δεν πρεπει να υποτασεται/επιβαλεται σε κανενα, οι ανθρωποι πρατουν το ηθικο αυθορμητα γιατι εχουν τετοια πνευματικη ικανοτητα.

χρυση αυγη κτλ: Οσοι δεν ειναι ελληνες (συμφωνα με αγνωστα κρητιρια) εινια κατωτεροι και πρεπει να παιθανουν. Ολοι πρεπει να υπακουν τυφλα στον αρχηγο.

Πραξεις αναρχικων: Ξυλο με πανωπλους μπατσους (και τους χρυσαυγητες φιλους τους).

Πραξεις χρυσαυγιτων: Τραμπουκισμος πειναλεων και ανημπορων μεταναστατων, ξυλοφορτομα 50 προς 1 ανθρωπων που απλα διαφωνουν μαζι τους και βεβαια το συνολο των κοινων ποινικων αδικηματων (ας μας πει απο που εχει βγαλει φραγκα η πρωην γκομενα του αδελφου του κασιδιαρη παρακαλω).

Ναι ειναι σαφες οτι ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα...

οτι νανε
:P δεν ειπα οτι ειναι ιδια ειπα οτι ειναι τα 2 ακρα του ιδιου νομισματος δηλαδη ακριβως αντιθετες ιδεολογιες με κοινες επιπτωσεις.
Το να δινεις ξυλο σε μπατσους ετσι γιατι ειναι μπατσοι ειναι το ιδιο το δινεις ξυλο σε αλλοδαπο τωρα αν ο μπατσος εχει οπλα η οχι δεν εχει σημασια.

αν οι αριστεροι λεγανε ολοι οι ανθρωποι ειναι ισοι τοτε δε θα δινανε ξυλο στους μπατσους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Το τι ορίζεται ώς άκρο είναι αυστηρά υποκειμενικό. Σε μια άλλη κοινωνία, πιθανόν τα άκρα να ήταν αυτά που στη σημερινή κοινωνία περιγράφουμε ώς μέσο όρο. Για παράδειγμα, ο φόβος της σύγκρουσης, η αποθέωση του ατομικού συμφέροντος, η αποθέωση της "ομαλότητας", η απάθεια, η αδιαφορία, η κομματικοποίηση, η προσποίηση, ο ωχαδερφισμός, η έκπτωση ηθικών αξιών και εννοιών όπως πατρίδα, φυλή, οικογένεια κτλπ. σε μία άλλη κοινωνία θα μπορούσαν να θεωρούνται σοβαρά παραπτώματα που τιμωρούνται και οχι προτερήματα όπως συμβαίνει σήμερα. Με την έννοια αυτή, ακραίο μπορεί να θεωρήσει κάποιος και το σημερινό κοινωνικοοικονομικοπολιτικό κατεστημένο και ομάδες σαν την Χ.Α ή τους αναρχικούς κτλπ. να τις θεωρεί υγιείς αντιδράσεις ενός άρρωστου οργανισμού. Το να λέει η Χ.Α (άσχετα με το τι κάνει στην πραγματικότητα) οτι την ενδιαφέρει μόνο η επιβίωση των Ελλήνων είναι μία άποψη πρωτόγονη μεν (όσον αφορά τη σημερινή διακατέχουσα αντίληψη) αλλά απολύτως λογική και ξεκάθαρη δε. Προσωπικά δεν βρίσκω κακό ή παράλογο ένα ελληνικό κόμμα να δηλώνει οτι ενδιαφέρεται μόνο για τους Έλληνες και οτι τους έχει σαν απόλυτη προτεραιότητα. Σε παλαιότερες και πιο αρχέγονες κοινωνίες η παραπάνω δήλωση θα ήταν κάτι το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ...Τελείως ανάλογα μπορεί κάποιος να διαδηλώσει οτι η φυσιολογική κατάσταση ενός συνόλου κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες, είναι η αναρχία και οχι η οργανωμένη δομή. Στην σημερινή κατάσταση όπου κυριαρχεί η μαζική χειραγώγηση της άποψης και η διαμόρφωση της "φυσιολογικότητας" είναι απολύτως φυσιολογικό να δημιουργηθούν δυνάμεις επαναφοράς τύπου ταλαντωτή απείρων βαθμών ελευθερίας. Αν το σύστημα νομίζει οτι φυλακίζοντας μερικούς φασίστες ή μερικούς αναρχικούς κτλπ. εξασφαλίζει την βιωσιμότητά του, πλανάται οικτρά καθώς οι δυνάμεις επαναφοράς είναι εγγενείς ιδιότητες του συστήματος οι οποίες τελικά θα γιγαντωθούν θα οδηγήσουν σε ρήξη/πόλεμο (δυναμικό φαινόμενο) και ύστερα θα εκτονωθούν (λόγω απόσβεσης) έχοντας πρώτα ανατρέψει την παλιά κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
ούτε σας παρεξένεψε πως ο σαμαράς έδωσε την εντολή
στον δένδια για την αποστολή των 32 φακέλων στην δικαιοσύνη
λίγο πριν συναντήσει την American Jewish Committee (AJC) στην αμερική.

και ναι, εγκληματική οργάνωση η χα,
αλλά όχι και συνταγματικό τόξο οι υπεύθυνοι για 2500 αυτοκτονίες τα τελευταία 4 χρόνια,

μη τρελαθούμε κι'όλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top