Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κοίτα, απαράδεκτο το βρίσκω σε δημόσιες υπηρεσίες, νοσοκομεία, σχολές, κλπ.

Σε αυτα που αναφερεις, με βρισκεις συμφωνη....
Αλλα σε χωρους διασκεδασης...ειναι πολυ τραβηγμενο. Και ναι, στην Αμερικη σε καποιες πολιτειες επιτρεπεται μονο στο σπιτι σου, αλλα ειναι ακραιο.
Δλδ, θα βγω για ποτο και ουσιαστικα θα το πινω εκτος μαγαζιου, εαν θελω να κανω τσι...
Αυτα τα ακραια δεν μπορω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σε αυτα που αναφερεις, με βρισκεις συμφωνη....
Αλλα σε χωρους διασκεδασης...ειναι πολυ τραβηγμενο. Και ναι, στην Αμερικη σε καποιες πολιτειες επιτρεπεται μονο στο σπιτι σου, αλλα ειναι ακραιο.
Δλδ, θα βγω για ποτο και ουσιαστικα θα το πινω εκτος μαγαζιου, εαν θελω να κανω τσι...
Αυτα τα ακραια δεν μπορω....

Αν και αντικαπνιστής ,στους χωρους διασκεδασης το θεωρω και γω πολυ τραβηγμένη την πλήρη απαγόρευση.Ο σωστός διαχωρισμός με βρίσκει σύμφωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αλλά αν τίθεται θέμα υγείας και αν οι μη καπνιστές δεν περνάνε τόσο καλά, νομίζω δεν είναι παράλογο να έχει κάποιο bonus ο όποιος ιδιοκτήτης Bar αποφασίσει να κάνει καπνιστήριο μέσα στο μαγαζί του (κυριολεκτικά μόνο για τσιγάρο, όχι χώρο καπνιστών) ή το απαγορεύσει τελείως...

Δες πχ εδώ. Θέλει εξάσκηση όμως.

(στην αφίσα είναι πολλοί ιδιοκτήτες μπαρ και εστιατορίων, που ανακοίνωσαν ότι συμμετάσχουν στην καμπάνια Bravo)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • bravo07-plakat-D.jpg
    bravo07-plakat-D.jpg
    180.9 KB · Εμφανίσεις: 239

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν και αντικαπνιστής ,στους χωρους διασκεδασης το θεωρω και γω πολυ τραβηγμένη την πλήρη απαγόρευση.Ο σωστός διαχωρισμός με βρίσκει σύμφωνο.

Κοιτα, διαχωρισμος π.χ σε ενα μπαρ ή σε ενα κλαμπ ή σε ενα κεντρο διασκεδασης (βλ. μπυζουκακια) ειναι δυσκολο να γινει...κατακιτρινο τον βλεπω για να ειμαι ειλικρινης...Στο Ελλαντα σπικινγκ ολγουεις...
Τωρα σε καφε ειναι σαφως πιο ευκολο, αλλα απο ο,τι εχω δει αυτοι οι χωροι δεν προτιμουνται ιδιαιτερως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ποιοι δεν προτιμούνται;
Ναι, στα μπουζούκια είναι πιο δύσκολο. Αλλά ξέρεις πόσο υποφέρουμε εμείς, με την κάπνα;

Δε λέω, ας μην περάσουμε στο άλλο άκρο. Αλλά πραγματικά ελπίζω για σωστό διαχωρισμό και... κάποια λύση στα club. Σε τόσες άλλες χώρες απαγορεύεται, ας μάθουμε κι εμείς επιτέλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ποιοι δεν προτιμούνται;
Ναι, στα μπουζούκια είναι πιο δύσκολο. Αλλά ξέρεις πόσο υποφέρουμε εμείς, με την κάπνα;

Εχεις πολυ δικιο σε αυτο...
Και σε πληροφορω, οτι και εγω που ειμαι καπνιστρια, ενοχλουμαι τα μαλα απο τον πολυ καπνο σε ενα κλειστο χωρο. Αλλα δε χρειαζονται τοσο δραστικα μετρα, οπως η καθολικη απαγορευση, παρα μονο μια καλη επενδυση απο τον εκαστοτε ιδιοκτητη μαγαζιου σε εναν καλο εξαερισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σε έναν καλό εξαερισμό και στην τήρηση του ορίου ατόμων, μέσα στην αίθουσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σε έναν καλό εξαερισμό και στην τήρηση του ορίου ατόμων, μέσα στην αίθουσα...

Συμφωνω και επαυξανω...το πρωτο μερος δεν ειναι και τοσο δυσκολο, τωρα για τον περιορισμο των ατομων...αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο...ελαχιστοι θα το εκαναν, μονο και μονο απο θεμα οικονομικου συμφεροντος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι... ελπίζω να μη χρειαστεί κάποια απόδειξη, ότι κάτι τέτοιο είναι επικίνδυνο... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εξω όλοι.
Με τις κλωτσιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
χολυ καου!!!!!!γουαου!!!!!!
δημοκρατικοτατος!
:eek:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μη σου πω να έρθουν και τα ΜΑΤ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σε αυτα που αναφερεις, με βρισκεις συμφωνη....
Αλλα σε χωρους διασκεδασης...ειναι πολυ τραβηγμενο. Και ναι, στην Αμερικη σε καποιες πολιτειες επιτρεπεται μονο στο σπιτι σου, αλλα ειναι ακραιο.
Δλδ, θα βγω για ποτο και ουσιαστικα θα το πινω εκτος μαγαζιου, εαν θελω να κανω τσι...
Αυτα τα ακραια δεν μπορω....
Oμως δεν ειναι περιεργο που θεωρουν οι καπνιστες ακραια αυτα.....αλλά οχι ακραιο το να εισπνευουν ολοι καπνό και να φθειρουν τον οργανισμο τους ;

Εχεις πολυ δικιο σε αυτο...
Και σε πληροφορω, οτι και εγω που ειμαι καπνιστρια, ενοχλουμαι τα μαλα απο τον πολυ καπνο σε ενα κλειστο χωρο. Αλλα δε χρειαζονται τοσο δραστικα μετρα, οπως η καθολικη απαγορευση, παρα μονο μια καλη επενδυση απο τον εκαστοτε ιδιοκτητη μαγαζιου σε εναν καλο εξαερισμο.
Μιλαμε ομως πρεπει να ειναι και γ...ω τους εξαερισμους ε ; Ανεμοστροβιλος και βαλε ! :P

Α και απο πότε ειναι δημοκρατικο να εχουν ισα δικαιωματα οσοι βλαπτουν τους συνανθρωπους τους ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
[split] Καπνιστές σε μαγαζιά
Σε παραδίπλα thread συζητούσαμε για ολοκληρωτικά καθεστώτα, τούτο 'δω πώς μας ξέφυγε; :confused:













Το να τρως το φαΐ σου κι ο απέναντι ή ο πίσω σου να καπνίζει - και να 'ρχεται και πάνω σου - είναι από τις χειρότερες εμπειρίες μου ever.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σε παραδίπλα thread συζητούσαμε για ολοκληρωτικά καθεστώτα, τούτο 'δω πώς μας ξέφυγε; :confused:













Το να τρως το φαΐ σου κι ο απέναντι ή ο πίσω σου να καπνίζει - και να 'ρχεται και πάνω σου - είναι από τις χειρότερες εμπειρίες μου ever.
Αυτό κι αν είναι ολοκληρωτικό καθεστώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Λορυ ή συζηταμε και βρισκουμε τη μεση λυση και ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι, ή παιζουμε το "περνα περνα η μελισσα" και χαζολογαμε...
δε γινεται συζητηση ετσι...να τραβαμε απο τα μαλλια το καθε τι που γραφεται...απλα και μονο για να αντιπαρατεθουμε.
ειναι τωρα σχολιο το "και γαμω τους εξαερισμους! ανεμοστροβιλος και βαλε"????
να σου ανταπαντησω τι ρε συ? Οτι μιλαμε για ενα καλο συστημα εξαερισμου???

τς τς τς τς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν θεωρεις οτι αυτα που λεω δεν εχουν ουσια/υποσταση και τα λαμβανεις επιφανειακα, τοτε ναι, μπορει να φανταζει "περνα περνα η μελισσα".

Σε ποσα μαγαζια μπηκες εσυ και καπνιζαν 50 ατομα και δεν πηρες χαμπαρι οτι καπνιζουν (απο οσφρηση εννοω φυσικα). Γιατι εγω μονο με τοσο καλο εξαερισμο και φιλτραρισμα θα μπορουσα να το σκεφτω. Οχι να το δεχτω. Να το σκεφτω.

Ξερεις κανενα εξαερισμο που να παιρνει ολον τον καπνο απο το τσιγαρακι πριν τον εισπνευσουν τα γυρω ατομα απο μια φορα ; :rolleyes::whistle:

Μηπως λοιπον να σκεφτομαστε οτι ο συνομιλητης κατι ξερει που λεει αυτο που λεει, αντι να αναμασαμε την ιδια ατεκμηριωτη καραμελα ;

Μεση λυση που να περιλαμβανει να μπαινει καπνος στα πνευμονια μου, ειναι απαραδεκτη ! As simple as that. Γιατι να συμβιβαστω για την υγεια μου ; Δεν φτανει που τα εχουμε μολυνει ολα σε μεγαλη κλιμακα ; Πρεπει να ειναι και κατω απο τα ρουθουνια μας ο καπνος σε καθημερινη βαση ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μεση λυση που να περιλαμβανει να μπαινει καπνος στα πνευμονια μου, ειναι απαραδεκτη ! As simple as that. Γιατι να συμβιβαστω για την υγεια μου ; Δεν φτανει που τα εχουμε μολυνει ολα σε μεγαλη κλιμακα ; Πρεπει να ειναι και κατω απο τα ρουθουνια μας ο καπνος σε καημερινη βαση ;
Γι' αυτό και μας βλέπω να τρώμε στα έξω τραπεζάκια το χειμώνα. :/:





(κακίααααααααα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
α καλα...
εγω δεν εχω να προσθεσω κατι παραπανω απο αυτα που εχω ηδη παραθεσει....
δεν μπορω να κανω συζητηση με βαση τις υπερβολες
ουτε να εξηγω τα αυτονοητα μια και δυο και τρεις φορες...
παραμενω σε ο,τι εχω ηδη αναφερει...
τενκιου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μεση λυση που να περιλαμβανει να μπαινει καπνος στα πνευμονια μου, ειναι απαραδεκτη ! As simple as that. Γιατι να συμβιβαστω για την υγεια μου ; Δεν φτανει που τα εχουμε μολυνει ολα σε μεγαλη κλιμακα ; Πρεπει να ειναι και κατω απο τα ρουθουνια μας ο καπνος σε καημερινη βαση ;
Αυτό δεν είναι μέση λύση, είναι η λύση για τους καπνιστές και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top