• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ετήσιος γυναικολογικός έλεγχος

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Δύο μήνες πριν, έγινα σεξουαλικά ενεργή και έχω απορίες.
Την πρώτη φορά που το έκανα δεν μου άρεσε και πολύ οπότε είπα να ρωτήσω έναν γυναικολόγο αν πρέπει να κάνω τεστ παπ κλπ αν δεν το ξαναέκανα και είπε ναι. Και μου είπε ότι εκτός από τεστ παπ, πρέπει να κάνω και γυναικολογική εξέταση, ενδοκολπικό υπέρηχο και ψηλάφηση μαστών!! Και όοοολο αυτό κυμαίνεται από 60-80 ευρώ.
Πολλά λεφτά ρε παιδιά..Και δεν πρέπει να το μάθουν οι γονείς μου.

Εσείς οι έμπειρες γυναίκες που ξέρετε καλύτερα, χρειάζεται να γίνονται όλα αυτά?? Ένα τεστ παπ δεν φτάνει? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
εγω βρισκω υπερβολικο ... τη ψηλαφιση μαστων ...ρωτησες πουθενα αλλου; σε αυτο που συμφωνω ειναι το τεστ παπ καθε χρονο



εννοω ψηλαφηση για 20 χρονων κοπελα ετσι , μη παρεξηγηθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οχι δε φτάνει :)

Κατα τα αλλα, βλέπω το γυναικολόγο μου μια φορα το χρόνο και κανει καθε φορα όλα αυτα που είπες, εκτος απο τον υπέρηχο. Ειναι και θεμα χώρας, δεν τον κανει κανείς στη χωρα όπου ζω. Στην Ελλαδα, όμως, ήταν μέρος της ρουτίνας

Το θεμα όμως δεν ειναι τι εκπτώσεις μπορείς να κανεις, αλλα ότι ΚΑΘΕ γυναίκα οφείλει να κανει στον τον έλεγχο, ασχέτως του τι σεξουαλική ζωή έχει. Προσωπικά το κανω απο τα 16 μου. Οι γονείς σου δεν πρεπει καν να διερωτηθούν γιατι πας :)

(Επίσης: Ψηλάφιση μαστων στα πλαίσια του αυτοελέγχου πρεπει να κανει καθε γυναίκα μια φορα το μήνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αχ από τα άσχημα του να εισαι γυναίκα! :(
Προσωπικα τον βρίσκω λίγο υπερβολικό το γιατρό σου,για να καταλάβεις ο δικός μου δεν με αφήνει να κάνω τεστ παπ γιατί είμαι μικρή ακόμη και ας είμαι σεξουαλικά ενεργή το τελευταίο χρόνο+, μου είπε πως είναι καλύτερα να περιμένω αφού κάνουμε έλεγχο στο ιατρείο κάθε 6μηνο.
Τώρα για τις πρόσθετες εξετάσεις που σου πρότεινε, έτσι κι αλλιώς δεν περιλαμβάνονται στο τεστ παπ;
Σχετικά με τους γονείς που είπες,θα διαφωνήσω είναι προτιμότερο να το πεις στη μητέρα σου και θα σε συμβουλεψει και θα σε συνοδεύσει τη πρώτη φορά που θα εισαι ψαρωμενη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
εννοω ψηλαφηση για 20 χρονων κοπελα ετσι , μη παρεξηγηθω.
Ρώτησα και πάλι τα ίδια μου είπε και ο άλλος. Και ένας τρίτος δεν είπε τεστ παπ αλλά κολποσκόπηση κατευθείαν. Αλλά διάβασα ότι κολποσκόπηση γίνεται μόνο αν βγεί κάτι στο τεστ παπ.

Το θεμα όμως δεν ειναι τι εκπτώσεις μπορείς να κανεις, αλλα ότι ΚΑΘΕ γυναίκα οφείλει να κανει στον τον έλεγχο, ασχέτως του τι σεξουαλική ζωή έχει. Προσωπικά το κανω απο τα 16 μου. Οι γονείς σου δεν πρεπει καν να διερωτηθούν γιατι πας :)

Το έφερα απ'έξω απ' έξω στη μάνα μου ότι διάβασα ότι ο έλεγχος ξεκινάει στα 21 (αλήθεια το διάβασα!) ανεξαρτήτως σεξουαλικής πράξεις. Και μου λέει δεν χρειάζεται και μου το ξέκοψε.

Προσωπικα τον βρίσκω λίγο υπερβολικό το γιατρό σου,για να καταλάβεις ο δικός μου δεν με αφήνει να κάνω τεστ παπ γιατί είμαι μικρή ακόμη και ας είμαι σεξουαλικά ενεργή το τελευταίο χρόνο+, μου είπε πως είναι καλύτερα να περιμένω αφού κάνουμε έλεγχο στο ιατρείο κάθε 6μηνο.
Τι έλεγχο σου κάνει ακριβώς? Αν θέλεις να μου πεις, φυσικά :)
Τώρα για τις πρόσθετες εξετάσεις που σου πρότεινε, έτσι κι αλλιώς δεν περιλαμβάνονται στο τεστ παπ;
Σχετικά με τους γονείς που είπες,θα διαφωνήσω είναι προτιμότερο να το πεις στη μητέρα σου και θα σε συμβουλεψει και θα σε συνοδεύσει τη πρώτη φορά που θα εισαι ψαρωμενη! :)

Δεν πρέπει να τ μάθει σε καμία περίπτωση. Είναι παλαιών αρχών και έτσι και δεν πρόκειται να ζήσω αν το μάθει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
εγω ξεκινησα παντως να πηγαινω σε γυναικολογο καπου στην ηλικια σου, οταν αρχισα δηλ να ειμαι και σεξουαλικα ενεργη. Επειδη ειναι ετησιος ο ελεγχος τα μαζευα σε ενα χρονο. Δεν ενημερωσα τους δικους μου και ουτε βρηκα ποτε το λογο να το κανω. Ειναι κατι που το κανουν ολες οι γυναικες. Για τη ψηλαφηση μαστου παντως μου ειχε πει οτι μετα τα 30 το ξεκινας. Η αυτοψηλαφηση ειναι κατι αλλο που το κανεις μονη σου σπιτι σου , και δεν την πληρωνεις καθε χρονο.
Ο ετησιος ελγχος ειναι κατι που πρεπει να γινεται οπως ηδη αναφερθηκε απο καθε γυναικα.

Καποια φιλη δεν εχεις που να εχει δικο της γυναικολογο να σου το συστησει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Tεστ παπ σίγουρα, υπέρηχο δε ξέρω, όσο για τη ψηλάφηση... Το χρεώνουν και αυτό; Γυναίκα γυναικολόγος να πω οκέι, αλλά άντρας να χρεώνει για να πιάνει βυζάκια 20χρονής; My god, what has the world come to!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Tεστ παπ σίγουρα, υπέρηχο δε ξέρω, όσο για τη ψηλάφηση... Το χρεώνουν και αυτό; Γυναίκα γυναικολόγος να πω οκέι, αλλά άντρας να χρεώνει για να πιάνει βυζάκια 20χρονής; My god, what has the world come to!


Καλέ δεν γίνεται έτσι πλέον. :P


Πάντως μια ματιά που έριξα στο ίντερνετ αναφέρει πως καλό είναι στις ηλικίες 20-40 να γίνονται εξετάσεις μαστού κάθε 3ετία (με μπρίζωσες τώρα και εμένα :clapup:)



κοιλιακό καιδιακολπικό γυναικολογικό υπερηχογράφημα με κάνει (τουλάχιστον έτσι λέει εδώ που το διαβάζω τώρα :p),με βαράει και μια -ενεσούλα πριν το διακολπικό που θα "την νιώσω λίγο" και ήμαστε κομπλέ ..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κορίτσια η ψηλάφηση μαστού (αυτή που την κάνει ο γιατρός) πρέπει να γίνεται μία φορά το χρόνο σε όλες τις κοπέλες/γυναίκες. Ζωή δεν είσαι μικρή, μια χαρά είσαι. Καρκίνο του μαστού δεν παθαίνουν μόνο οι γυναίκες άνω των 20 αλλα και οι μικρότρες. Μια φορά το μήνα, πρέπει να το κάνουμε μόνες μας, συνήθως γινεται στο ντουζ.
Από τα 35 και μετά αρχίζουν οι μαστογραφίες, και επαναλαμβάνονται κάθε τρία χρόνια.
Υπέρηχο μαστού πρέπει να κάνει κάθε ενήλικη γυναίκα ανεξαρτήτως ηλικίας πριν τα 35 μια φορά το χρόνο ή τα δύο χρόνια, εκτός κι αν έχει κληρονομικότητα σε καρκίνο του μαστού οπότε πρεπει να το κανει συχνά, ή να κάνει μόνο μαστογραφία που είναι πιο ακριβής.

Το τεστ Παπ πρέπει να το κάνουμε από τότε που έχουμε σεξουαλικές σχέσεις. Δεν μπορεί με το γυναικολογικό έλεγχο να δει ο γιατρός αυτά που δείχνει το τεστ Παπ, όπως για παράδειγμα τα κονδυλώματα.
Δεν έχει να κάνει μόνο με θέμα προσωπικής υγιεινής, αλλά και προστασία των συντρόφων μας. Οφείλουμε να είμαστε υγιείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Ένας πλήρες γυναικολογικό έλεγχος περιλαμβάνει ενδοκολπικό υπέρυχο και το τεστ παπ. Θεωρητικά είσαι μικρή για ψιλάφιση μαστού αλλά κακό δεν κάνει να σου ρίξει μια ματίτσα! Δεν είναι κάτι που χρεώνεται ούτως ή άλλως.. :)

Κορίτσια να μην λυπάστε τα λεφτά του γυναικολόγου σας! Είναι κάτι που το χρωστάτε στον εαυτό σας και το κάνετε για δική σας πρόλειψη!
Το να δώσετε μια φορά το χρόνο 70-80 ευρώ για το καλό του δικού σας σώματος δεν είναι τίποτα μπροστά στα λεφτά που ξοδεύουμε κάθε μήνα σε ρούχα, παππούτσια και βλακείες! Η πρόλειψη σώζει ζωές!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Κορίτσια η ψηλάφηση μαστού (αυτή που την κάνει ο γιατρός) πρέπει να γίνεται μία φορά το χρόνο σε όλες τις κοπέλες/γυναίκες. Ζωή δεν είσαι μικρή, μια χαρά είσαι. Καρκίνο του μαστού δεν παθαίνουν μόνο οι γυναίκες άνω των 20 αλλα και οι μικρότρες. Μια φορά το μήνα, πρέπει να το κάνουμε μόνες μας, συνήθως γινεται στο ντουζ.
Από τα 35 και μετά αρχίζουν οι μαστογραφίες, και επαναλαμβάνονται κάθε τρία χρόνια.
Υπέρηχο μαστού πρέπει να κάνει κάθε ενήλικη γυναίκα ανεξαρτήτως ηλικίας πριν τα 35 μια φορά το χρόνο ή τα δύο χρόνια, εκτός κι αν έχει κληρονομικότητα σε καρκίνο του μαστού οπότε πρεπει να το κανει συχνά, ή να κάνει μόνο μαστογραφία που είναι πιο ακριβής.
Αυτό είπα και εγώ Gilda μου, πως με έψησε η κοπέλα γιατί δεν ήταν κάτι που το είχα σκεφτεί και από ότι είδα λίγο στο διαδίκτυο σε ηλικίες 20-40 καλό είναι να γίνεται ψηλάφηση κάθε μήνα και στο γιατρό επίσκεψη κάθε τρια χρόνια. (εκτός και αν δεις κάτι περίεργο οπότε πας κατευθείαν)

Το τεστ Παπ πρέπει να το κάνουμε από τότε που έχουμε σεξουαλικές σχέσεις. Δεν μπορεί με το γυναικολογικό έλεγχο να δει ο γιατρός αυτά που δείχνει το τεστ Παπ, όπως για παράδειγμα τα κονδυλώματα.
Κλαίω-κλαίω, πάω σε γυναικολόγο και δεν έχω ιδέα τι μου κάνει, έχω μείνει 2 χρόνια πίσω!:P
Λοιπόν, όσο δεν είχα ολοκληρωμένες επαφές μου έκανε κοιλιακό υπερηχογράφημα, αφού ολοκλήρωσα κάνουμε ενδοκολπικό και μόλις έμαθα με το πρωινό καφέ στο μπαλκόνι παρέα με τη μαμά, τι μου κάνει ο κολποδιαστολέας :redface:
Μια ερώτηση, όπως είπα πριν μου τραβάει μια αρκετά μεγάλη ένεση (δηλαδή μέέέέσα:redface:) και τώρα που το συζητάω με τη μαμά μου απορούμε για ποιο λόγο το κάνει γιατί πχ στη μητέρα μου δεν εχει κάνει ποτέ :hmm:

Δεν έχει να κάνει μόνο με θέμα προσωπικής υγιεινής, αλλά και προστασία των συντρόφων μας. Οφείλουμε να είμαστε υγιείς.
Ή την θανατική ποινή τους. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Aυτό με την ένεση ούτε κ εγώ το κατάλαβα..Για ποιό λόγο σου κάνει ένεση? Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ τόσα χρόνια..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Μήπως δεν είναι ένεση και είναι κάτι άλλο; Πολύ αλλόκοτο μου ακούγεται. Πάντως κι εγώ τεστ ΠΑΠ κάνω από τότε που ήμουν σεξουαλικά ενεργή, δεν νοείται να μην κάνεις, και 14 να είσαι και 16 και όσο είσαι τελοσπάντων. Απλά εμένα ο γιατρός μου όσο ήμουν μικρή μου έπαιρνε λιγότερα (γύρω στα 30€ αν θυμάμαι καλά), ενώ τώρα πια με εξέταση (υπέρηχο, ενδοκολπική κλπ) και τεστ ΠΑΠ πάμε στο 50άρι. Τους μαστούς τους έχει ψηλαφίσει σπάνια, δεν έχει χρεώσει ποτέ τίποτα και τους ψηλαφώ κι εγώ σχεδόν κάθε μήνα (όχι πως καταλαβαίνω και πολλά...).
Για υπέρηχο μαστού το σκέφτομαι, μάλλον πρέπει να κάνω κι εγώ... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το έφερα απ'έξω απ' έξω στη μάνα μου ότι διάβασα ότι ο έλεγχος ξεκινάει στα 21 (αλήθεια το διάβασα!) ανεξαρτήτως σεξουαλικής πράξεις. Και μου λέει δεν χρειάζεται και μου το ξέκοψε.
Δεν έχει σημασία τι διάβασες στο ίντερνετ, ο έλεγχος του τραχήλου ξεκινάει με το που μία γυναίκα είναι σεξουαλικά ενεργή, και όλων των άλλων με το που της έρχεται περίοδος. Απλά, επειδή σε πολλές έρχεται στα 13, έχει θεωρηθεί ως ορθή ηλικία τα 16-18.

Δεν πρέπει να τ μάθει σε καμία περίπτωση. Είναι παλαιών αρχών και έτσι και δεν πρόκειται να ζήσω αν το μάθει :D

Τι σχέση έχουν οι αρχές τους με την υγεία σου;;;
Παιδιά, ο καρκίνος του μαστού είναι συγκρίσιμος με μάστιγα, ο μέσος όρος ηλικίας γυναικών που "χτυπά" όλο και μειώνεται, και ακόμα και έτσι να μην ήταν, ο τακτικός έλεγχος του σώματός μας δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το πόσο προοδευτικοί είμαστε. Επειδή έχω κολλητή που πέρασε καρκίνο του στήθους πολύ νέα, και γνωστή που εμφάνισε καρκίνο του τραχήλου στα 19, καλό είναι να μην επαναπαυόμαστε ποτέ. Μιλάμε για την υγεία μας, μία μικρή παράβλεψη τώρα μπορεί να οδηγήσει σε μεγάλο μπελά αργότερα.
Ξανά, αν ζητήσεις να πας σε γιατρό, δεν τους πέφτει λόγος. Το κάνεις γιατί είσαι γυναίκα, όχι γιατί έκανες κάτι κακό. :)

Μήπως δεν είναι ένεση και είναι κάτι άλλο; Πολύ αλλόκοτο μου ακούγεται. Πάντως κι εγώ τεστ ΠΑΠ κάνω από τότε που ήμουν σεξουαλικά ενεργή, δεν νοείται να μην κάνεις, και 14 να είσαι και 16 και όσο είσαι τελοσπάντων. Απλά εμένα ο γιατρός μου όσο ήμουν μικρή μου έπαιρνε λιγότερα (γύρω στα 30€ αν θυμάμαι καλά), ενώ τώρα πια με εξέταση (υπέρηχο, ενδοκολπική κλπ) και τεστ ΠΑΠ πάμε στο 50άρι. Τους μαστούς τους έχει ψηλαφίσει σπάνια, δεν έχει χρεώσει ποτέ τίποτα και τους ψηλαφώ κι εγώ σχεδόν κάθε μήνα (όχι πως καταλαβαίνω και πολλά...).
Για υπέρηχο μαστού το σκέφτομαι, μάλλον πρέπει να κάνω κι εγώ... :hmm:

Υπέρηχο μαστού έχω κάνει μόνο δύο φορές, μία όταν είχα χτυπήσει στις πολεμικές τέχνες και πονούσα πάρα πολύ στη μία πλευρά, και άλλη μία όταν ένας αδένας είχε πρηστεί κοντά σε εκείνο το αιμάτωμα. Η μία ήταν στα 21 μου, η άλλη στα 29 μου. Αν δεν εντοπίσεις εσύ ή ο γιατρός σου κάτι κατά την ψηλάφηση ρουτίνας, δεν έχεις λόγο να το κάνεις.

Από την άλλη, σκοπεύω να μιλήσω στη γυναικολόγο μου για μαστογραφία, μιας και έχω μπει στα τριάντα και μου είχε πει ότι πλέον τις κάνουν και σε νεότερες γυναίκες, όχι μόνο δηλαδή άνω των 40.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
...ο μέσος όρος ηλικίας γυναικών που "χτυπά" όλο και μειώνεται...

Μπορεις να μου πεις που ακριβως το διαβασες αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μου το έχουν πει οι τρεις διαφορετικοί γυναικολόγοι που έχω δει σε τακτική βάση τα τελευταία χρόνια (διαφορετικοί λόγω μετακομίσεων), και το άκουσε και η φίλη μου που πέρασε καρκίνο, από το δικό της γιατρό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Υπέρηχο μαστού έχω κάνει μόνο δύο φορές, μία όταν είχα χτυπήσει στις πολεμικές τέχνες και πονούσα πάρα πολύ στη μία πλευρά, και άλλη μία όταν ένας αδένας είχε πρηστεί κοντά σε εκείνο το αιμάτωμα. Η μία ήταν στα 21 μου, η άλλη στα 29 μου. Αν δεν εντοπίσεις εσύ ή ο γιατρός σου κάτι κατά την ψηλάφηση ρουτίνας, δεν έχεις λόγο να το κάνεις.

Γιδάκι σε όλα που έγραψες συμφωνώ, εκτός από αυτό για τον υπέρηχο.
Με την ψηλάφηση μπορεί κάτι να μην εντοπιστεί, ειδικά για τις γυναίκες που έχουν μεγάλο στήθος, όπως εγώ.
Ο υπέρηχος πρέπει να γίνεται κάθε 1-2 χρόνια. Μαστογραφία να μην κάνεις ακόμα, γιατί την κάνουμε από τα 35 και μετά (όχι τα 40). Δεν υπάρχει λόγος να επιβαρυνθείς με ακτινοβολία αφού δεν έχεις ενδείξεις. Σίγουρα όμως να κάνεις υπέρηχο.
Σε όλα τα άλλα που έγραψες όμως σε βρίσκω πολύ σωστή και πολύ ευαισθητοποιημένη.

Κορίτσια μην επαναπάυεστε επειδή είστε κάτω των 20 ή κοντά στα 20.
Ο καρκίνος δεν ζητάει ταυτότητα.
Την έχουν πατήσει κορίτσια πολύ μικρότερα από εσάς.
Η πρόληψη σώζει ζωές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agria Indiana

Νεοφερμένος

Η Agria Indiana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εγώ απο προσωπική εμπειρία ξέρω οτι ο υπέρηχος βγαίνει κάπου στα 30 και το τετσ παπ σχεδόν τίποτα! πας και τα κάνεις και τα δυο εκείνη τη στιγμή και μπορεί να σου κάνει και μία ψηλάφηση στο στήθος προληπτικά χωρίς να σου πάρει λεφτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Tεστ παπ σίγουρα, υπέρηχο δε ξέρω, όσο για τη ψηλάφηση... Το χρεώνουν και αυτό; Γυναίκα γυναικολόγος να πω οκέι, αλλά άντρας να χρεώνει για να πιάνει βυζάκια 20χρονής; My god, what has the world come to!
1) Αν δεν κάνω λάθος, ο γυναικολόγος κατά την ψηλάφηση φοράει γάντι.
2) Ένας γυναικολόγος που κάνει επαγγελματικά διαρκώς ψηλαφήσεις, δε νομίζω ότι θα μπορούσε να τις απολαμβάνει ερωτικά πάνω στη δουλειά του.
3) Υπάρχει και το σχετικό ανέκδοτο: Λέει ένας γυναικολόγος σε ένα συναδελφό του: "Θέλεις μόλις τελειώσουμε τη βάρδια μας, να πάμε σε ένα μπαράκι, για να δούμε κανένα πρόσωπο?"


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Πω πω τώρα με μπερδέψατε!!!! :P

Αν έχω καταλάβει καλά: Τεστ παπ, ενδοκολπικός υπέρηχος, γυναικολογική εξέταση και ψηλάφηση μαστών μια φορά το χρόνο.
Προσωπική ψηλάφηση μια φορά το μήνα.
Υπέρηχος μαστών κάθε 2 χρόνια.
Και μαστογραφία από τα 35 και μετά κάθε 3 χρόνια??

Πφφφ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top