ΙQ και λειτουργία εγκεφάλου

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
may day may day :P
το θέμα κινδυνεύει να γίνει chat & fun που αφορά μόνο την κοπέλα και την κίνηση της....


καλό θα ήταν να γινόταν μια γενικότερη κουβέντα και να υπάρξει μια αξιόλογη συζήτηση για να μην χρειαστεί να μεταφερεί όπως είναι στο c&f
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είναι σαν τις οφθαλμαπάτες με τους περίεργους κύβους που τους βλέπεις ανάλογα με το που επικεντρώνεσαι.
Εν προκειμένω, επειδή η φιγούρα αποτελείται απο ένα ενιαίο χρώμα, δεν μπορείς να καταλάβεις αν το πόδι της βρίσκεται κάθε στιγμή μπροστά ή πίσω απο το άλλο (ομοίως και με τα άλλα μέλη της) οπότε υποθέτεις κάτι αυθαίρετα και ερμηνεύεις την υπόλοιπη εικόνα βάσει αυτού. Επειδή ο καθένας υποθέτει διαφορετικό πράγμα αυθαίρετα, γιάυτό και ο καθένας μας βλέπει διαφορετική φορά. Και όχι, δεν αλλάζει κάθε Χ λεπτά φορά η κοπέλα :P
Αν πιέσεις τον εαυτό σου να το καταλάβει αυτό και να προσπαθήσεις να την ερμηνεύσεις με τον αντίθετο τρόπο θα δεις και την άλλη φορά. Εγώ στην αρχή έβλεπα μόνο την counter-clockwise φορά, μετά απο ώρα που προσπαθούσα να δώσω στο μυαλό μου να καταλάβει το παραπάνω είδα και την clockwise φορά.

There is no spoon. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κρύφτε λόγια...εγώ απλά πιστεύω πως το στέκι έχει χρήστες διάνοιες! :whistle: Τι οφθαλμαπάτες και πράσινα άλογα... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
μπορει να εχει να κανει και με την γωνια απο την οπια το βλεπεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγώ είμαι του αριστερού ημισφαιρίου.

Είμαι ορθολογιστής εγώ... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Είναι σαν τις οφθαλμαπάτες με τους περίεργους κύβους που τους βλέπεις ανάλογα με το που επικεντρώνεσαι.
Εν προκειμένω, επειδή η φιγούρα αποτελείται απο ένα ενιαίο χρώμα, δεν μπορείς να καταλάβεις αν το πόδι της βρίσκεται κάθε στιγμή μπροστά ή πίσω απο το άλλο (ομοίως και με τα άλλα μέλη της) οπότε υποθέτεις κάτι αυθαίρετα και ερμηνεύεις την υπόλοιπη εικόνα βάσει αυτού. Επειδή ο καθένας υποθέτει διαφορετικό πράγμα αυθαίρετα, γιάυτό και ο καθένας μας βλέπει διαφορετική φορά. Και όχι, δεν αλλάζει κάθε Χ λεπτά φορά η κοπέλα :P
Αν πιέσεις τον εαυτό σου να το καταλάβει αυτό και να προσπαθήσεις να την ερμηνεύσεις με τον αντίθετο τρόπο θα δεις και την άλλη φορά. Εγώ στην αρχή έβλεπα μόνο την counter-clockwise φορά, μετά απο ώρα που προσπαθούσα να δώσω στο μυαλό μου να καταλάβει το παραπάνω είδα και την clockwise φορά.

There is no spoon. ;)

Ακριβώς!

Φυσικά και πρόκειται για απλή οφθαλμαπάτη και τίποτε περισσότερο. Υπάρχουν εκατοντάδες οφθαλμαπάτες στο διαδίκτυο, μιας και το οπτικό σύστημα είναι πρόσφορο έδαφος για την κατανόηση της λειτουργίας του εγκεφάλου γενικότερα. Δεν υπάρχει απολύτως καμία συσχέτιση της φοράς περιστροφής και κάποιας άλλης ανώτερης γνωστικής λειτουργίας (συναισθήματα, καλλιτεχνική φύση, ορθολογισμός ή... γενικότερο IQ! :P). Μιλάμε δλδ καθαρά για το οπτικό σύστημα, το οποίο λειτουργεί ενιαία κ στα δύο ημισφαίρια ειδικά στην περίπτωση αναγνώρισης κίνησης :)

Όσον αφορά το ερώτημα με το IQ, να πούμε, όπως έχουμε ξαναπεί κ σε άλλα θέματα (νομίζω :P) ότι υπάρχουν πάρα πολλές παραλλαγές τεστ, ότι αυτά που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ, και ότι υπάρχει μεγάλη διαμάχη στο πόσο αντικειμενικά είναι αυτά τα τεστ, μιας και ακόμη δεν υπάρχει ξεκάθαρος ορισμός της ευφυίας (η οποία όσο πάει "σπάει" σε περισσότερες υποκλίμακες για να γίνει όλο κ πιο αντικειμενικός ο ορισμός της). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Τωρα καταλαβα τι παιζει! Η κοπελα δεν πηδαει απο το ενα ποδι στο αλλο οταν αλλαζει φορα, αλλα φαινεται τη μια να ειναι στο αριστερο και την αλλη στο δεξι. Αλλα μετα παρατηρησα οτι η κοπελα ειναι ακριβως η ιδια, ειτε την κοιταξεις απο μπροστα (τελειως ευθεια, να μην ξεχωριζει στηθος) ειτε απο πισω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris883

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris883 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι μου λέτε εσείς αλλα εγω την βλέπω μονο δεξιοστροφα να γυρνα!Και εχω χάσει πέντα λεπτά απο τη ζωή μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Eστίασε για ένα σεκ αλλού και ξανακοίταξε το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ξέρω ότι θα σας κάνω κακό μ' αυτό που θα σας πω...




Αλλά αν προσπαθήσετε μπορείτε να ελέγχετε εσείς πού θα γυρνάει! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
θέλω κι εγω να την δω να αλλάζει φορά:mad:
όσες φορές και να την κοιτάξω, μόνο δεξιόστροφα την βλέπω να γυρίζει:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris883

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris883 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Και αλλού γύρισα και εξω βγήκα για καθαρό αέρα αλλα σε καμία περίπτωση δεν την βλέπω να γυρνά παρά μόνο δεξιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris883

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris883 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ειλικρινά είμαι θαυμαστής όλων όσων την βλέπουν να γυρνά και αριστερά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εστιασε στην πατουσα της και κοιτα για πολλη ωρα. Μετα κοιτα κατι αλλο, και ξαναδες την
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Kατά προτίμηση στο μικρό της δάχτυλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μην κλεβεις, εσυ λογικα δεν βλεπεις καν κοπελα. ΧΑΑΑΑ χα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Bασικά και γω μόνο δεξιόστροφα την έβλεπα αλλα τελικά το κόλπο είναι στη σκιά. Αν την παρατηρήσεις νιώθεις ότι κινείται διαφορετικά.

Κυκλοφορεί εδώ και καιρό αυτό το κολπάκι. Θυμάμαι ότι την πρώτη φορα που το είδα ειχα ζαλιστεί να το παρατηρώ :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris883

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris883 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
¨Με δουλευετε όλοι σας! Δεν εξηγείται αλλιως!Μόνο δεξιά συνεχίζω να την βλέπω την κίνησή της!!!!Η εικόνα που έχω βάλει κάτω από το όνομά μου αυτή τη στιγμή με αντιπροσωπεύει απόλυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εδώ είμαστε, λοιπόν προσωπικά την εβλεπα πότε έτσι και πότε αλλιώς, νόμιζα ότι είναι τρίκ αλλα δεν είμαι σίγουρη πιά, έβλεπα την κοπέλα να πηγαίνει αντίστροφα απο την φορά του ρολογιού και σε 2-3 κύκλους επιστροφή, και γυρνούσε αλλιώς, νόμιζα ότι είναι τρίκ αλλα άν ήταν γιατί κάποιοι βλέπουν μόνο την μία φορά;:worry:

Τελικά το Iq μας πώς το ξέρουμε; υπάρχει τρόπος μέτρησης; πώς μπορούμε να το δούμε;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Υπάρχουν διάφορα ψυχομετρικά τεστ που μετράνε το IQ, αλλά δεν έχει νόημα να το κάνεις αν δεν υπάρχει λόγος, γιατί όσο να' ναι κοστίζει... Φυσικά, τα iq τεστ που κυκλοφορούν στο internet δεν είναι αξιόπιστα σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση (εδώ που τα λέμε υπάρχουν διαμάχες για την αξιοπιστία γενικότερα των IQ test, πόσο μάλλον για τις προχειρότητες του διαδικτύου) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top