Γυναίκες και πρωτοβουλίες στη σχέση

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πώς βλέπετε τις πρωτοβουλίες που μπορεί να παίρνουν οι γυναίκες σε μια σχέση, είτε στην αρχή, δηλαδή κατά το στάδιο της γνωριμίας, είτε στη συνέχεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Πώς βλέπετε τις πρωτοβουλίες που μπορεί να παίρνουν οι γυναίκες σε μια σχέση, είτε στην αρχή, δηλαδή κατά το στάδιο της γνωριμίας, είτε στη συνέχεια?

Ως προς τι; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μάλλον εννοεί γενικά... :redface:

Χμ, από τη στιγμή που ζητάμε ισότητα, θα πρέπει να προσαρμόζουμε και αναλόγως τη συμπεριφορά μας. Οι άνδρες έχουν τρομάξει από τη χειραφέτηση της γυναίκας και πλέον πολύ δύσκολα παίρνουν την απόφαση να κάνουν κάποια κίνηση, έστω για να την πλησιάσουν και να τη γνωρίσουν. Προσωπικά είμαι φαν των παραδοσιακών ρόλων, και δε θα μπορούσα με τίποτα να πάω στον άλλο και να του την πέσω! Αν ήμουν αλλιώς ίσως να το έκανα- πιθανόν να είναι θέμα χαρακτήρα...

Από εκεί και πέρα όμως, αφού γίνει το πρώτο βήμα, η γυναίκα σαφώς και πρέπει να παίρνει πρωτοβουλίες στη σχέση, αλλιώς αυτή θα είναι σαν ακυβέρνητο καράβι (είναι γεγονός ότι οι άνδρες δεν τα καταφέρνουν να συνδυάζουν ρόλους τόσο καλά όσο εμείς!). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πώς βλέπετε τις πρωτοβουλίες που μπορεί να παίρνουν οι γυναίκες σε μια σχέση, είτε στην αρχή, δηλαδή κατά το στάδιο της γνωριμίας, είτε στη συνέχεια?
Aνυπαρκτες.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Στην αρχή δείχνω απλά την τάση μου, τι θέλω ή χρειάζομαι, αλλά το πρώτο βήμα προτιμώ να το κάνει αυτός.
Μέσα στη σχέση αναλαμβάνω συχνά πρωτοβουλίες, ωστόσο δε θέλω να νιώθω the boss όλης της σχέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
συνήθως η γυναίκα παίρνει τις πρωτοβουλίες αλλά κάνει τον άντρα να νομίζει οτι είναι δικιά του πρωτοβουλία για να μη γκρινιάζει και έτσι όλοι είναι χαρούμενοι :P

( πολύ My big fat greek wedding βλέπω με φαίνεται :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
lol :P

η πρωτοβουλία από τη μεριά μιας γυναίκας καλό είναι να υπάρχει σε όλες τις εκφάνσεις μιας σχέσης ως εκφραστής των θέλω της και της προσωπικότητάς της εν γένει.

Αλλά προσωπικά θέλω ο άντρας να είναι σε όλα πιο πάνω από μένα..πιο έξυπνος, πιο δυναμικός, πιο δραστήριος κτλ . ως εκ τούτου θέλω να παίρνει και περισσότερες πρωτοβουλίες.

΄Οχι επειδή είμαι ανασφαλής και χρειάζομαι κάποιον να με στηρίζει, ούτε είμαι η γυναίκα που λέει πάντα "ναι" -το αντίθετο θα έλεγα-.

Αλλά επειδή από τη μια έχω ανάγκη να τον θαυμάζω, να θέλω να βελτιώνω τον εαυτό μου για να τον "φτάσω" και από την άλλη χάνω παν ενδιαφέρον αν ο άντρας περιμένει μονίμως ή σε μεγάλο βαθμό από μένα να παίρνω πρωτοβουλίες για τα περισσότερα θέματα.

ίσως ακούγονται ανόμοια και άσχετα αυτά που λέω αλλά στο δικό μου μυαλό έχουν μια λογική.:redface::P
όποιος δεν κατάλαβε, ας ρωτήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Και οντόπικ...είναι πολύ γενικό σαν ερώτημα :confused:
Βασικά στην αρχή είχα στο μυαλό μου την πρωτοβουλία για γνωριμία με τον άλλο , αλλά μετά σκέφτηκα να μην το περιορίσω και να βάλω ένα πιο γενικό ερώτημα. Μάλλον παραήταν γενικό;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ισχυει αυτο που λεει η Prime, ομως αναρωτηθηκε κανεις μας γιατι υπαρχει αυτη η νοοτροπια ; Και πιο συγκεκριμενα γιατι υπαρχει κατα μεγαλο ποσοστο απο την πλευρα της γυναικας ειδικα (γιατι πιο γενικα ολοι θελουμε να ειμαστε υπερηφανοι για τον ανθρωπο μας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βασικά στην αρχή είχα στο μυαλό μου την πρωτοβουλία για γνωριμία με τον άλλο , αλλά μετά σκέφτηκα να μην το περιορίσω και να βάλω ένα πιο γενικό ερώτημα. Μάλλον παραήταν γενικό;:hmm:

Mάλλον :P

Και οντόπικ... εξαρτάται τις περιστάσεις... Σε καμία περίπτωση δεν θα κάνω πρώτη βήμα, δεν θα τον πλησιάσω εγώ... Στο μυαλό μου ο άντρας είναι ο κυνηγός και η γυναίκα το θήραμα... Μου αρέσει αυτό το παιχνίδι... Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα του δώσω τα "κατάλληλα" σήματα ότι τον θέλω... Θα φλερτάρω αλλά δεν θα πω π.χ. "Σε κοιτάζω τόση ώρα και είπα να πω ένα γεια" :P

Αν ο ενδιαφερόμενος π.χ. είναι φίλος φίλης απλά θα πω στην φίλη μου να τον φέρει μαζί μας για να βρεθούμε στο ίδιο χώρο (αν αυτό ορίζεται βέβαια ως πρωτοβουλία:hmm:)

Ισχυει αυτο που λεει η Prime, ομως αναρωτηθηκε κανεις μας γιατι υπαρχει αυτη η νοοτροπια ; Και πιο συγκεκριμενα γιατι υπαρχει κατα μεγαλο ποσοστο απο την πλευρα της γυναικας ειδικα (γιατι πιο γενικα ολοι θελουμε να ειμαστε υπερηφανοι για τον ανθρωπο μας).

Μάλλον είναι ο τρόπος που μας μεγάλωσαν... Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς... Καταλαβαίνω απόλυτα την άποψη της πριμέ και την ενστερνίζομαι... το πως την απέκτησα νομίζω ότι προέρχεται από τα ερεθίσματα του περιβάλλοντός μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καταραμενοι γονεις ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τελικά αναρωτιέμαι αν υπάρχει γυναίκα που θέλει ισότητα... :/:
Πολύ φοβάμαι ότι όλες έχουν βολεύτεί στην υπάρχουσα κατάσταση και γουστάρουν κιόλας.
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το να είμαστε ίσοι, δεν σημαίνει πως είμαστε και όμοιοι, Λία μου. Υποτίθεται πως ο κανόνας λέει πως ο άντρας είναι κυνηγός κι η γυναίκα θήραμα, κι αυτό γίνεται αφενός για να δώσει ο άντρας το σπέρμα του σε όσες περισσότερες μπορέσει και η γυναίκα να ξέρει ποιανού είναι το παιδί.

Ναι, πλέον δεν υπάρχει ιδιαίτερη ανάγκη να ακολουθείται αυτό το πρότυπο, αλλά ο γενετικός προγραμματισμός δεν αλλάζει τόσο εύκολα. Και προσωπικά προτιμώ να τον αφήσει να κάνει την πρώτη κίνηση (έστω δείχνοντας μου ξεκάθαρα πως με θέλει), παρά να την κάνω εγώ (χωρίς κανένα σημάδι του πριν) και να αναρωτιέμαι μετά για όσο καιρό είμαστε μαζί αν όντως με ήθελε ή απλά ήμουν εύκολη λεία. Στο λέω πολύ απλοϊκά τώρα, ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το εννοώ :)

Και στα λέω όλα αυτά, ενώ έχω δει το έργο και από τις δύο πλεύρες, αφού φυσικά μου έχει τύχει να κυνηγήσω κάποιον χωρίς εκείνος να έχει δώσει κάποιο σημάδι πρώτα (και όσες αντιδράσεις θυμάμαι τώρα, δεν ήταν καθόλου θετικές, παρόλο που δεν ένιωσα να τους είμαι αποκρουστική). Γιατί να το ξανακάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καταρχάς δεν αναφερόμουν στα περι θηράματος, αλλά στο ότι οι περισσότερες γυναίκες προτιμούν να είναι κατώτερες απο τον άντρα τους σε όλα και το δηλώνουν κιόλας.
Και αυτή η καραμέλα "Το να είμαστε ίσοι, δεν σημαίνει πως είμαστε και όμοιοι" έχει καταντήσει αηδία πιά. Χρησιμοποιείται για να δικαιολογήσει το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, είτε απο αυτές τις γυναίκες που τις βολεύει να είναι υποδεέστερες για να μην έχουν σκοτούρες, είτε απο αυτούς τους άντρες που τους βολεύει να έχουν κάποιον "απο κάτω".
Βέβαια δεδομένου ότι οι παραπάνω αποτελούν την πλειοψηφία, φωνή βοώντος εν τη ερήμω... Οπότε την κάνω απο το θέμα γιατί πάλι θα βγω εγώ η υπερβολική... Συνεχίστε όπως πριν, άλλωστε δεν πρόκειται να αλλάξω σε κανέναν μυαλά. Ο καθένας ζει όπως θέλει και όπως του αξίζει άλλωστε. (δεν είναι μπηχτή αυτό για κάποιον συγκεκριμένα) Αφού τα βρίσκετε οι μεν με τους δε και είναι όλοι ευτυχισμένοι, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
...Ο καθένας ζει όπως θέλει και όπως του αξίζει άλλωστε. (δεν είναι μπηχτή αυτό για κάποιον συγκεκριμένα) Αφού τα βρίσκετε οι μεν με τους δε και είναι όλοι ευτυχισμένοι, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

Ακριβώς! ;)

Ίσως θα 'χε άλλωστε ενδιαφέρον να δούμε σε ένα θέμα το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας εδώ μέσα την ισότητα σε μία σχέση και την ισότητα των δύο φύλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τελικά αναρωτιέμαι αν υπάρχει γυναίκα που θέλει ισότητα... :/:
Πολύ φοβάμαι ότι όλες έχουν βολεύτεί στην υπάρχουσα κατάσταση και γουστάρουν κιόλας.
:/:

Εκ των πραγμάτων, πληρης ισότητα δεν μπορεί να επιτευχθεί... Όσες λάμπες και να μπορούμε να αλλάξουμε, όσες κατσαρίδες και αν καταφέρουμε να σκοτώσουμε (τσιρίζοντας λίγο, αλλά δεν έχει σημασία!:redface:), όσα λάστιχα και να αλλάξουμε, πάντα θα είμαστε γυναίκες... Δεν χρειαζόμαστε έναν άνδρα δίπλα μας, θέλουμε έναν άνδρα δίπλα μας... Κάποιον να ξέρουμε ότι είναι εκεί όταν κάτι θα πάει στραβά και το αφήνουμε να το τακτοποιήσει εκείνος, όχι επειδή δεν μπορούμε να το κάνουμε μόνες μας, αλλά επειδή απολαμβάνουμε το να μας φροντίζει... :)

Αυτό όμως δε θα σημαίνει κάτι... Γιατί οι γυναίκες κατορθώνουν να χωρέσουν σε ένα 24ωρα πράγματα που ένας άνδρας ούτε καν θα ονειρευόταν να κάνει! Το βλέπω από τη μητέρα μου, που έχει και δουλειά και σπίτι να φροντίσει και παιδιά να μεγαλώσει. Ούτως ή άλλως είμαστε πιο ικανές από τους άνδρες, χρειάζεται να το βροντοφωνάξουμε; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ούτως ή άλλως είμαστε πιο ικανές από τους άνδρες, χρειάζεται να το βροντοφωνάξουμε; :D

Δεν είναι αυτό ισότητα. Ούτε είπα εγώ ποτέ κάτι τέτοιο.
Για σκέψου πως θα σου φαινόταν εσένα να έλεγε ένας άνδρας "ούτως ή άλλως είμαστε πιο ικανοί απο τις γυναίκες, χρειάζεται να το βροντοφωνάξουμε;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top