Δυστυχία: Eίναι απαραίτητη;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πιστεύεται ότι η δυστυχία είναι απαραίτητη στην ζωή του ανθρώπου; Πιστεύευται ότι η δυστυχία του προσφέρει κάτι;
Αν δεν κάνω λάθος οι κινέζοι κάθε τους δυστυχία την υποδέχονται με "χαρά" μιας και πιστεύουν ότι το μέλλον θα είναι πιο ευοίωνο....

Προσωπικά, πιστεύω ότι είναι απαραίτητη και λίγοι δυστυχία στην ζωή γιατί συνήθως όταν κάποιος είναι δυστυχής έχει την τάση να μένει μόνος αποτέλεσμα να μπορεί να σκεφτεί περισσότερο, και ίσως έτσι αναγνωρίσει τα λάθη του, με αποτέλεσμα να μην τα ξανα κάνει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Ειναι απαραιτητη, αλλιως δεν θα ειχε νοημα η ευτυχια, δεν θα μπορουσες να τη νιωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μήπως με την ερώτηση αυτή περνάμε τα όρια του μαζοχισμού? (με την έννοια οτι θα προκαλέσω δυστυχία στον εαυτό μου, για να μάθω, να καταλάβω, να ευτυχήσω αργότερα, κλπκλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
μήπως με την ερώτηση αυτή περνάμε τα όρια του μαζοχισμού? (με την έννοια οτι θα προκαλέσω δυστυχία στον εαυτό μου, για να μάθω, να καταλάβω, να ευτυχήσω αργότερα, κλπκλπ)
Το ερώτημα δεν το έκανα έχοντας κάτι τέτοιο στο νου, αλλά στην περίπτωση που μας τύχει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

High_Voltage

Νεοφερμένος

Η High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
οπως προειπωθει... χωρις τη δυστυχία δεν θα μπορουσαμε ποτέ να νιωσουμε την ευτυχια... η μια εννοια μας κάνει κατανοητή την άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anakin

Νεοφερμένος

Ο Anakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
άμα σου πηγαίνουν όλα καλα πως θα καταλάβεις τις δυσκολίες της ζωής; δυστυχώς, μόνο έτσι θα μάθεις και θα γίνεις πιο δυνατός για να αντιμετωπίσεις τα τυχόν επόμενα προβλήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Όχι ρε παιδιά, δεν είναι απαραίτητη... τουλάχιστον όχι ΤΟΣΗ δυστυχία όση υπάρχει σε αυτόν τον κόσμο! Γιατί να πρέπει ντε και καλά να πονέσεις για να μάθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Για μένα δυστυχία και καλή είναι δύο αντιφατικές έννοιες. Σα να λέμε πολεμώντας για την ειρήνη, ή f*cking for virginity. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν νομίζω κανείς να θεωρεί την δυστυχία καλή,προσωπικά δεν την θεωρώ ούτε απαραίτητη για να εκτιμήσω την ευτυχία.Την θεωρώ απλώς αναπόφευκτη.Πιστεύω ότι τόσο οι στιγμές που είμαστε δυστυχείς όσο και οι στιγμές που είμαστε ευτυχείς μας κάνουν πιο δυνατούς,απλά η δυστυχία μας κάνει ταυτόχρονα και σκληρούς με τον εαυτό μας και τους γύρω.Εξάλλου περίοδοι παρατεταμένης δυστυχίας μετριάζουν οποιαδήποτε χαρά μπορεί να προκύψει και μας οδηγούν να βλέπουμε την ζωή με μελανά χρώματα.
Δεν ξέρω αν το σκωτζέζικο ντους ανάμεσα σε χαρά και λύπη είναι το αλατοπίπερο της ζωής,ξέρω όμως πως κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να ζει αιώνια σε ένα ροζ συννεφάκι...όλοι τραβάμε κάποια στιγμή "λούκια".Τhat's life.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί βρε παιδιά χρειάζεται η δυστυχία για να εκτιμήσουμε την ευτυχία? Το contrast ουδετερότητας-ευτυχίας δεν αρκεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
.. f*cking for virginity. ;)

well said ;)

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Γιατί βρε παιδιά χρειάζεται η δυστυχία για να εκτιμήσουμε την ευτυχία? Το contrast ουδετερότητας-ευτυχίας δεν αρκεί?

τι εννοείς contrast ουδετερότητας-ευτυχίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
τι εννοείς contrast ουδετερότητας-ευτυχίας?

Εννοώ οτι η διαφορά μεταξύ ουδετερότητας και ευτυχίας είναι αρκετή για να εκτιμήσουμε την ευτυχία, χωρίς να έχουμε τις "απώλειες" που προκαλεί η δυστυχία. Δεν μας αρκεί αυτό και χρειαζόμαστε τη δυστυχία για να νιώσουμε την ευτυχία πιο έντονα? Ε τότε σόρρυ αλλά μου θυμίζει όσους πάιρνουν ναρκωτικά για να ζήσουν πιο έντονα τη ζωή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

High_Voltage

Νεοφερμένος

Η High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
πολλές φορές δεν αρκεί michelle...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
"Μακάριοι οι φτωχοί στο πνεύμα", οπότε αν θέλουμε να είμαστε ευτυχισμένοι ας μη σκεφτόμαστε πολύ. :) Ακόμα καλύτερα ας μάθουμε να γινόμαστε ευτυχισμένοι με τα πιο απλά πράγματα, όπως για παράδειγμα βλέποντας μια παλιά ελληνική ταινία. Αν την χιλιοστή φορά που θα τη δούμε εξακολουθεί να μας διασκεδάζει το ίδιο ... είμαστε σε καλό δρόμο. Ούτε ναρκωτικά θα χρειαστούμε ούτε τίποτα, είμαστε ήδη φυτά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Νομίζω ότι άλλοι την έχουν ανάγκη και άλλοι όχι.Η δυστυχία είναι για μένα όχι συναίσθημα ούτε γεγονός αλλά κατάσταση του μυαλού (όπως και η ευτυχία πχ).Άρα είναι μια επιλογή.Άυτοί που την επιλέγουν τους είναι απαραίτητη και καλώς κάνουν αφού έτσι θέλουν.( βέβαια μπορεί να είναι και μια αθέλητη επιλογή αυτό, όπως πχ στην περίπτωση της κατάθλιψης).
Τώρα θα μου πεις βέβαια η σωματική αναπηρία πχ δεν είναι μια δυσστυχία που δεν την επέλεξε ο άνθρωπος?Δε ξέρω, ο καθένας ξεχωριστά ξέρει Πώς το βιώνει το γεγονός .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
"Αθέλητη επιλογή"; Οξύμωρο μου ακούγεται. Πώς γίνεται να μη θέλεις κάτι και συγχρόνως να είναι επιλογή σου;

Δε νομίζω ότι μπορείς πάντα να νικήσεις τη δυστυχία σου με τη δύναμη της θέλησης. Ακραίο παράδειγμα, να είσαι πχ στην Αμπού Γκράιμπ και να σε βασανίζουνε από το πρωί μέχρι το βράδυ. Θέλω να πω ότι ο καθένας μας έχει τις αντοχές του. Μου φαίνεται σκληρό να ρίχνεις όλο το βάρος στην επιλογή του ατόμου, καθώς αυτή ποτέ δεν είναι ελεύθερη και αβίαστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
σ’ευχαριστώ για το εύστοχο σου σχόλιο Νεssa ,μια ευκαιρία να αμφισβητήσω τις σκέψεις μου ,να ξαναματασκεφτώ και μέσα από το διάλογο-γιατί όχι;- να αναθεωρήσω .

Κατ’αρχήν ο ορισμός ευτυχίας/δυστυχίας.Υπάρχει καθολικός ? Μάλλον όχι.Κι εδώ πάμε στην υποκειμενικότητα του ορισμού. Για μένα λοιπον η ευτυχία ή δυστυχία δεν είναι συναίσθημα.Συναίσθημα είναι η χαρά,η ευχαρίστηση,ο ενθουσιασμός,ο πόνος,η θλίψη,η απογοήτευση,στιγμιαίες και εναλασσόμενες συναισθηματικές κατάστασεις.Επίσης δεν είναι το ίδιο το γεγονός/τύχη που λαμβάνει χώραν,και το οποίο σαφώς και δεν είναι πάντα εντός του ελέγχου μας.Είναι η ερμηνεία που δίνω στο γεγονότα ευχάριστα ή δυσάρεστα,ο τρόπος πού αντιλαμβάνεμαι τα γεγονότα ,εν ολίγοις αν αυτό που μου συμβένει το θεωρώ καλή τύχη ή κακή τύχη,κάτι που για μένα λειτουργεί και σαν άμυνα.(το οποίο με τη σειρά του είναι υποκειμενικό και εξαρτώμενο από τις πίστεις σου ,τις πεποιθήσεις σου,τα βιώματα σου και πολλά άλλα που δεν τα γνωρίζω.Τώρα που ξαναγράφω σκέφτομαι-μήπως τελικά όμως και οι ίδιες μας οι πεποιθήσεις δεν είναι πάντα επιλογή μας?Δε φυτρώσαμε μια μέρα,γεννηθήκαμε και ανατραφήκαμε σ’ένα περιβάλλον που έμμεσα μας τις πέρασε και από υποσεινήδητες μας τις έκανε συνειδητό?Από αυτή την άποψη όντως δεν είναι και επιλογή η ευτυχία δηλαδή οι σκέψεις που κάνουμε για τα γεγονότα/τύχες).



Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
"Αθέλητη επιλογή"; Οξύμωρο μου ακούγεται. Πώς γίνεται να μη θέλεις κάτι και συγχρόνως να είναι επιλογή σου;


έχεις δίκιο,Αθέλητη ή επιλογή , έφαγα το ή .Αθέλητη όταν η κατάθλιψη είναι αποτέλεσμα χημικής ή ορμονικής μεταβολής. Επιλογή όταν είναι αποτέλεσμα ενός δυσάρεστου γεγονότος που με τη σειρά του προκάλεσε μια υποκειμενική ερμηνεία και αυτή με τη σειρά της –σα ντόμινο-προκάλεσε μαύρες σκέψεις και αυτές με τη σειρά τους προκάλεσαν όλο αυτό που λέμε κατάθλιψη.Όμως θέτω τώρα υπό συζήτηση το εξής η ερμηνεία που δίνουμε οι άνθρωποι στα γεγονότα/τύχες της ζωής μας τελικά είναι ή όχι επιλογή μας? Εκεί σκοντάφτω και όντως είναι ένα θέμα πολύ περίπλοκο

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Δε νομίζω ότι μπορείς πάντα να νικήσεις τη δυστυχία σου με τη δύναμη της θέλησης. Ακραίο παράδειγμα, να είσαι πχ στην Αμπού Γκράιμπ και να σε βασανίζουνε από το πρωί μέχρι το βράδυ. Θέλω να πω ότι ο καθένας μας έχει τις αντοχές του. Μου φαίνεται σκληρό να ρίχνεις όλο το βάρος στην επιλογή του ατόμου, καθώς αυτή ποτέ δεν είναι ελεύθερη και αβίαστη.

Οι άνθρωποι που τα υφίστανται αυτά τα βασανιστήρια ,δεν έχουν την πολυτέλεια να φιλοσοφήσουν αν είναι ευτυχισμένοι ή όχι.Ναι πονάνε,ναι υποφέρουν , ναι είναι απίστευτη αθλιότητα όλα αυτά που συμβαίνουν…Αυτό που βιώνουν είναι ο πόνος και δεν είναι επιλογή τους.Παράλληλα σκέφτομαι αν ένας από αυτούς μέσα στην οδύνη τους είχε την υπεράνθρωπη –και απάνθρωπη;- πίστη ότι ο Θεός επέλεξε να τους στείλει τα βασανιστήρια αυτά γιατί τους αγαπάει και θέλει να τους δοκιμάσει πχ, μήπως βίωνε το δράμα του ως καλοτυχία ? Εγώ που δεν πιστεύω στον παράγοντα Θεό(μακάρι να υπάρχει) θεωρώ ότι είναι δυστυχισμένοι(κακοτυχισμένοι) μια που ούτε μεταθανάτιο παράδεισο θα ζήσουν,ούτε κανείς τους βασανίζει με αγαθή προαίρεση,ούτε σκοπό έχουν τα βασανιστήρια τους( σε αντιδιαστολή,οι δικοί μας ήρωες βασανίστηκαν αλλά θεωρώ τον πόνο τους καλοτυχία ,γιατί
απλά θεωρώ μεγάλη τύχη να σου δίνεται η ευκαιρία να αγωνιστείς – ψυχή και σώμα- για τα ιδανικά σου)

π.ς.Και παραγματικά νιώθω προσωπικά εξίσου σκληρή με τους ''ηγέτες" που σπέρνουν τη φρίκη,
τη στιγμή που έχω υπολογιστή,καπνίζω,έχω 2 ζευγάρια παπούτσια,μένω σε τριάρι, ,πίνω καφέ,τρώω τυρί φέτα και πολλές άλλες μικρές (μεγάλες) πολυτέλειες που δεν έχω τη δύναμη -προς το παρόν τουλάχιστον-να στερηθώ προκειμένου να σωθούν όσοι περισσότεροι άνθρωποι γίνεται από τον πόνο τους.( το αν είναι ευτυχισμένοι ή όχι θα το αποφασίσουν κατοπιν οι ίδιοι τους).Αλλά αυτό είναι ένα άλλο φιλοσοφικό ερώτημα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Σχετικά με την πίστη στο Θεό θα σχολιάσω μόνο: Προσωπικά, αν πρέπει να αυθυποβληθώ για να γίνω ευτυχισμένη, προτιμώ χίλιες φορές να είμαι δυστυχισμένη. Αυτός ο παράγοντας είναι συνειδητή επιλογή μου. Ίσως επειδή ο σεβασμός που έχω για τον εαυτό μου είναι δυνατότερος από την αντίστοιχη αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ποιός σου είπε πως το να νιώθεις πληρότητα και γαλήνη όταν πιστεύεις είναι αυθυποβολή ? γιατί βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να έχεις προσωπικά βιώματα επ'αυτού του ζητήματος ?
Οσο αφορά το θέμα μας.Οχι δεν είναι απαραίτητη η δυστυχία αλλά είναι δεδομένη.Ολοι θα τη βιώσουμε άλλος πολύ άλλος λίγο
Είμαστε όμως ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ και αρκεί αυτό εδώ το λινκ για να σιγουρευτούμε όλοι πόσο ευτυχισμένοι είμαστε
https://www.ekincaglar.com/coin/flash.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από simboy:
Ποιός σου είπε πως το να νιώθεις πληρότητα και γαλήνη όταν πιστεύεις είναι αυθυποβολή ? γιατί βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να έχεις προσωπικά βιώματα επ'αυτού του ζητήματος ?
Γιατί πρέπει να έχω προσωπικά βιώματα από κάτι για να έχω άποψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top