Θέλω την Ελλάδα μου πίσω!

vagee

Fresset Ltd

Ο Ευάγγελος Αγγελόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Το να έχεις φίλους στο εξωτερικό και πόσο μάλλον να έχεις φίλους που έχουν ανεβεί την σκάλα της ιεραρχίας σε μία από τις big 5 συμβουλευτικές είναι ευτυχία και κατάρα.

Ευτυχία γιατί βλέπεις ότι ο κόσμος τους είναι ήρεμος, απλός, με σκληρή δουλειά που χρυσοπληρώνεται και χαίρεσαι για την πορεία τους. Κατάρα είναι γιατί όταν η κουβέντα γυρνάει σε επενδύσεις στην Ελλάδα, σε angel funding ιδεών και εταιρειών, κλείνουν γρήγορα την κουβέντα και σε προτρέπουν να μην το σκέφτεσαι καν.

Είχα την τύχη να γνωρίσω σε ένα ΣΚ σχεδόν 20 συμβούλους ή investment bankers ή fund managers ή επενδυτές σε ΙΤ ή τελοσπάντων επαγγέλματα που στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ούτε για αστείο. Η κουβέντα όταν γύρναγε στην Ελλάδα, συνοδευόταν από απογοήτευση. Γαμώτο είπα και ξαναείπα 100 φορές...προσπαθούσα να το γυρίσω, να μιλήσω για την ελληνική διάνοια (σε αυτό δεν τίθεται αμφισβήτηση τουλάχιστον) αλλά συνέχιζα να χτυπάω στον τοίχο. Προσπάθησα να μιλήσω για την ευφυία μας, για το πώς πάντα ξεπερνάμε το προβλήματα...τίποτε...

Αποφάσισα λοιπόν να το γυρίσω...να τους ακούσω...Η πρώτη συμβουλή ήταν ότι το ελληνικό brand δεν υφίσταται. Η Ελλάδα είναι χώρα ΜΟΝΟ για διακοπές. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για brand σε ΙΤ...Ας είναι καλά η μόνη ελληνική εταιρεία που ήταν κρεμασμένη στο nasdaq και κατάφερε να γεμίσει class lawsuits. Real estate...μακριά πάλι...δεν επενδύουν γιατί το φορολογικό σύστημα της Ελλάδας είναι χειρότερο από αφρικανικής χώρας (προσπάθησα να εκμαιεύσω αν μας εξισώνουν με τις αφρικανικές χώρες αλλά δεν έβγαλα άκρη, σαφώς υπέθεσα θα μας θεωρούν λίγο καλύτερους ή με άφησαν να το νομίζω?)...

Συνεχής απογοήτευση...και τί πρέπει να κάνουμε ρε φιλαράκια ρώτησα....Οι απαντήσεις ήταν σκληρές και ειλικρινείς: Αλλάξτε brand, δηλαδή αλλάξτε χώρα, είτε virtually (φορολογικά) είτε physically δηλαδή να ζήσουμε σε άλλη χώρα.
Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, είμαστε πολύ άσχημα...Δεν υπάρχει καμία αλλαγή στο πώς μας βλέπουν, δεν θα έρθουν ΠΟΤΕ επενδύσεις, δεν θα γίνουμε ποτέ Ελβετία, Σουηδία ή Silicon Valley. Είτε αλλάζουμε είτε πεθαίνουμε!

Βασικά, εγώ προσωπικά θέλω την χώρα μου πίσω. Θέλω να μπορώ να μιλάω με περηφάνια για την Ελλάδα μου. Δεν θα την κάνω για έξω, έχω άλλωστε όλα τα προσόντα.

Δώστε μου πίσω τα όνειρα μου, αφήστε τους νέους να ονειρεύονται και να πετυχαίνουν! Δεν μας λείπει τίποτε εκτός από ένα παραγωγικό, ισότιμο δημοκρατικό κράτος που θα σέβεται τον κόπο σου και θα είναι χορηγός σου, όχι το ανάποδο.

-Ευάγγελος Αγγελόπουλος, Ph.D,
Νέος επιχειρηματίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Eυάγγελε υπάρχει και η νέα γενιά που κάνει αξιόλογες (προ και μετα πτυχιακές) σπουδές...στην Ελλάδα! Καλό είναι να μην αμαυρώνουμε τα πάντα. Δυστυχώς μπορεί να είναι έτσι η κατάσταση όπως την αναφέρεις. Όμως καλώς ή κακώς εδώ έτυχε να γεννηθούμε με προβλήματα που διαιωνίζονται πολλά χρόνια (και ενδεχόμενα αιώνες) πριν τη γέννησή μας. Δόθηκαν ευκαιρίες να υπερβούμε τον σκόπελο της «μικρής Βαλκανικής χώρας» αλλά προτιμήσαμε τις εύκολες λύσεις προεκλογικής διάρκειας. Όμως πρέπει να υπάρχει ελπίδα. Κάποιοι προσπαθούμε τίμια με τις σπουδές μας, για κάτι καλύτερο. Να τα παρατήσουμε και να φύγουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Καλα , γκρινιαζουμε συνεχεια , αλλα το 'καλο' της υποθεσης ειναι οτι γενικα υπαρχουν και (πολυ) χειροτερες χωρες απο το Ελλαδισταν (αλλα -σταν ,και οχι μονο)
@nPb ναι ,μια ζωη εχεις οχι 10 ,οποτε κανε το καλυτερο για τον εαυτο σου ,μην χαραμιζεσαι εδω, το μερος(και οι ανθρωποι) ειναι ξοφλημενοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Aκριβώς Bemane. Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου (που έτυχε να μεγαλώσω στις καλές εποχές της ευμάρειας-φούσκας) πάλι απαισιοδοξία υπήρχε. Πάλι μας έφταιγε η κακή μοίρα και το ριζικό μας. Μιλούσαν για ανεργία, αλλά υπήρχε η αίσθηση ότι θα βρεθεί κάποιο "χέρι" στο τέλος να μας βολέψει μετά του ανάλογο αντιτίμου πάντα (π.χ. ψήφος). Όλοι κρίνουν, απαριθμούν τα χ δεινά της χώρας μας, που κατά κάποιον τρόπο τα ξέρουμε όλοι. Δεν ακούμε κάτι καινούριο. Στον πυρήνα κανείς δεν φτάνει. Τι προτείνουν να κάνουμε; Σπουδάζουμε, έστω και με αυτές τις συνθήκες. Τυγχάνει και έχουμε πρόσβαση δωρεάν (το καλό του δημόσιου Ελληνικού Πανεπιστημίου) στην παραγόμενη γνώση αυτού του δευτερολέπτου. Αυτό αντί να το στηρίζουμε και να το προβάλλουμε, γιατί πάντα φέρνουμε την καταστροφή; Μπορεί να μην έχουμε -gers και -lysts έχουμε όμως κάποιοι όρεξη. Ας βοηθήσουμε σ' αυτό. Είναι πολλά παιδιά έτσι. Σπουδάζουν αθόρυβα. Προσπαθούν. Είναι αποτυχημένοι επειδή δεν θα βρεθούν ποτέ στην SValley; Μήπως μας αρέσει να τα βλέπουμε όλα μαύρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Για μενα βασικο πραγμα που πρεπει να κανει η χωρα μας πριν αρχισει τις αλλαγες προς την αναπτυξη ειναι να βγαλει μορφωμενους ανθρωπους. πραγματικα μορφωμενους ανθρωπους, οχι νεους που εχουν τελειωσει ενα πανεπιστημιο π.χ. με σκονακια και χιλιες αντιγραφες ή απλα εχουν τελειωσει αλλα στην πραγματικοτητα δεν ξερουν τι τους γινετε. χρειαζομαστε νεους που να ξερουν πραγματικα τι τους γινεται. ενας μορφωμενος ανθρωπος για μενα εχει αυτο το σημαντικο οπλο για να αντιμετωπισει τις δυσκολιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Η Ελλάδα διαθέτει αξιοζήλευτο επιστημονικό δυναμικό. Μπορεί η πανεπιστημιακή μας παιδεία να μην είναι η "κορυφαία" στον κόσμο, αλλά είναι μια χαρά γενικώς. Τα παιδιά που βγαίνουν από τα πανεπιστήμια είναι καταρτισμένα και έχουν όλα τα εφόδια και είναι χαρακτηριστικό ότι η συντριπτική πλειοψηφία τους είναι πολύ, πολύ καλύτερα καταρτισμένα από τα παιδιά που έχουν σπουδάσει σε αντίστοιχα ιδρύματα του εξωτερικού (και δε μιλάω μονο για τα ιδρύματα πώλησης πτυχίων στην Ρουμανία, τη Βουλγαρία, τη Σερβία και την Ιταλία αλλά και για "κυριλέ" πανεπιστήμια της Βρετανίας)

Οπότε, επιστημονικό δυναμικό έχουμε. Καταρτισμένο και αξιόλογο. Λείπει αυτός που θα τους αξιοποιήσει. Είτε πρόκειται για την Πολιτεία (αλλά οι Ευρωπαίοι μας... απαγορεύουν την "κρατική επιχειρηματικότητα") είτε για τους επιχειρηματίες (οι οποίοι είναι οι χειρότεροι της Ευρώπης και δε μπορούν να αξιοποιήσουν τίποτε).

Γι' αυτό, τελικά, η καλύτερη λύση ΑΤΟΜΙΚΑ για κάποιον (μια και δε βλέπω συλλογικές δράσεις) είναι να την κάνει για έξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Βασικά, εγώ προσωπικά θέλω την χώρα μου πίσω. Θέλω να μπορώ να μιλάω με περηφάνια για την Ελλάδα μου. Δεν θα την κάνω για έξω, έχω άλλωστε όλα τα προσόντα.

Δώστε μου πίσω τα όνειρα μου, αφήστε τους νέους να ονειρεύονται και να πετυχαίνουν! Δεν μας λείπει τίποτε εκτός από ένα παραγωγικό, ισότιμο δημοκρατικό κράτος που θα σέβεται τον κόπο σου και θα είναι χορηγός σου, όχι το ανάποδο.

Ωραιο σαν γενικη σκεψη, αλλα στην πραξη τι σημαινει και πως θα επιτευχθει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Λοιπόν, δεν γνωρίζω άμα έχει γίνει κατανοητό αλλά ο τίλος με το πρώτο ποστ σου βρίσκονται θα έλεγα σε αντιπαράθεση. Από τη μία ζητάς πίσω την Ελλάδα (λογικά αυτή προ κρίσης του 2008, αν και η κρίση ξεκίνησε πολύ νωρίτερα το 73) και από την άλλη ζητάς μια άλλη Ελλάδα που δεν υπήρξε ποτέ (και ούτε θα υπάρξει), καθώς ποτέ δεν ήταν η Ελλάδα χώρα σαν την Ελβετία για παράδειγμα.

Εγώ μόλις διάβασα τον τίτλο κατάλαβα ότι λησμονάς τη χώρα της άκρας δεξιάς, του φασίστα Μεταξά, του φασίστα Παπαδόπουλου, των δολοφόνων του Πολυτεχνείου, του Λαμπράκη, του Μπελογιάννη, του Κουμή,της Κανελλοπούλου, του καθηγητή Τεμπονέρα, του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου, των ξενόδουλων κυβερνήσεων που ξεπούλησαν και έδωσαν γη και ύδωρ (στη κυριολεξία όμως) στους απανταχού ιμπεριαλιστές (ΗΠΑ-Ευρώπη κ.α), αυτούς που μας ένταξαν αρχικά στην ΕΟΚ τάζοντας λαγούς με πετραχήλια και που στην τελική κατάφεραν να εισάγει η Ελλάδα σιτάρι και ελαιόλαδο από το εξωτερικό.

Από την άλλη πάλι, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ζητάς να γίνει η Ελλάδα υπερδύναμη και από εξαρτημένη χώρα να μετατραπεί σε χώρα που θα καθορίζει τις εξελίξεις και θα έχει κυρίαρχο ρόλο στην ιμπεριαλιστική σκακιέρα.Το θέμα λοιπόν είναι ποιος λαός θα γίνει κρέας στα κανόνια και θα υποστεί εξαθλίωση ? Γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούν όλοι να είναι τα μεγάλα αφεντικά.

Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά πως κάποιοι μπορείτε (και μάλλον τα πιστεύετε αυτά για να τα λέτε) να μιλάτε για μια νέα Ελλάδα(εκσυγχρονισμένη, με επενδύσεις ) στην οποία θα έρθει χρήμα και θα περνάμε όλοι όμορφα εφόσον γνωρίζουμε ιστορία. Η ιστορία ξεκάθαρα μας έχει διδάξει ότι η Ελλάδα ήταν πάντα μια χώρα που δεν μπόρεσε πότε να σταθεί μόνη της στα πόδια της και είχε από πάνω της "προστάτες". Και αυτό δεν θα αλλάξει, η Ελλάδα βαθαίνει όλο και περισσότερο στην εξάρτηση και στη φτώχεια και κανένας "προστάτης" δεν θα μας αφήσει ήσυχους από μόνος του.
Το να μιλάς για επενδύσεις και να παρακαλάς να έρθουν (με ποιους όρους άραγε, με αυτούς που ήρθε η καναδέζικη ελ ντοράντο στη Χαλκιδική?) είναι σαν να δίνεις άλλοθι σε αυτή τη πολιτική και στη κάθε κυβέρνηση.

*ένας φοιτητής,
δυστυχώς δεν έχω phD για να το ποζάρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
και η λύση Trolletarian ποια είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Εδω ο κοσμος καιγεται και το ... fund χτενιζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.


Κάποιοι θα νομίσουν ότι το παραπάνω video είναι ένα "τυχαίο" γεγονός από ένα τσούρμο μαλακοζητάδες. Όσοι είναι μέσα στα κόλπα όμως ξέρουν πως τα Εξάρχεια είναι εδώ και πολύ καιρό στόχος γιατί τους χαλάει την ανάπλαση του Κέντρου όπως την ονειρεύονται.

Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Η "βουλγαροποιημένη" Ελλάδα είναι μια χώρα των νταβατζήδων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά πως κάποιοι μπορείτε (και μάλλον τα πιστεύετε αυτά για να τα λέτε) να μιλάτε για μια νέα Ελλάδα(εκσυγχρονισμένη, με επενδύσεις ) στην οποία θα έρθει χρήμα και θα περνάμε όλοι όμορφα εφόσον γνωρίζουμε ιστορία. Η ιστορία ξεκάθαρα μας έχει διδάξει ότι η Ελλάδα ήταν πάντα μια χώρα που δεν μπόρεσε πότε να σταθεί μόνη της στα πόδια της και είχε από πάνω της "προστάτες". Και αυτό δεν θα αλλάξει, η Ελλάδα βαθαίνει όλο και περισσότερο στην εξάρτηση και στη φτώχεια και κανένας "προστάτης" δεν θα μας αφήσει ήσυχους από μόνος του.
Το να μιλάς για επενδύσεις και να παρακαλάς να έρθουν (με ποιους όρους άραγε, με αυτούς που ήρθε η καναδέζικη ελ ντοράντο στη Χαλκιδική?) είναι σαν να δίνεις άλλοθι σε αυτή τη πολιτική και στη κάθε κυβέρνηση.

*ένας φοιτητής,
δυστυχώς δεν έχω phD για να το ποζάρω

Ωραία λοιπόν αφού δεν θα αλλάξει η ιστορία προτείνω όλοι να σταματήσουμε να ελπίζουμε και να τα παρατήσουμε όλα ...αφού σύμφωνα με τα λεγόμενα σου ελπίδα δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει...(Λέω να μεταναστεύσουμε στο φεγγάρι)
Η Ελλάδα φυσικά και δεν μπορεί να προχωρήσει σε επενδύσεις (με το βρακί θα πας στο πάρτυ?) και νευριάζω όταν ακούω ανθρώπους της ''εξουσίας'' να μιλάνε για ανάπτυξη που θα έρθει και σύντομα κιόλας...αν έχεις το Θεό σου...σε περιόδους κρίσης!Αναρωτιέμαι που ακριβώς ζούνε?? Τι παίρνουν και δεν μας δίνουν απορώ!!'' Μπλε μπλε όλα μπλε!!....
Δεν είπε κανείς να γίνουμε Ελβετία... έτσι όπως μας πάνε όμως θα γίνουμε Ουγκάντα...και μάλλον χειρότεροι..
Παραμυθιάζουν τον κοσμάκη για ανάπτυξη τη στιγμή που το σχέδιο είναι να τα ξεπουλήσουν όλα!
Αυτό που προτείνω είναι να αρχίσουμε να γινόμαστε αυτάρκεις!! Να παράγουμε μόνοι μας και όχι να εισάγουμε προιόντα!!Η Ελλάδα έχει τόσο φυσικό πλούτο που αν τον εκμεταλλευτεί θα σταθεί στα πόδια της σιγά σιγά!Χρειάζονται χρόνια ...δεν γίνονται όλα αυτά από τη μια στιγμή στην άλλη...χρειάζεται όμως και μυαλό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Ωραία λοιπόν αφού δεν θα αλλάξει η ιστορία προτείνω όλοι να σταματήσουμε να ελπίζουμε και να τα παρατήσουμε όλα ...αφού σύμφωνα με τα λεγόμενα σου ελπίδα δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει...(Λέω να μεταναστεύσουμε στο φεγγάρι)
Μια χαρά τα λέει ο Trolletarian και ν'αγιάσει το στόμα του!
Καταρχάς προσδιόρισε τι ακριβώς εννοείς με τη λέξη "ελπίδα" (π.χ. ελπίδα για νέα θαλασσοδάνεια,ελπίδα να γίνεις Γερμανία ή κάτι άλλο) και μετά μπορούμε να το κουβεντιάσουμε!
Προς το παρόν η απάντηση είναι απλή: ότι ελπίδα είχαν και οι προηγούμενοι θα έχεις κι εσύ!
Αυτό που προτείνω είναι να αρχίσουμε να γινόμαστε αυτάρκεις!! Να παράγουμε μόνοι μας και όχι να εισάγουμε προιόντα!!
Sent from my iPhone
:lol:
και η λύση Trolletarian ποια είναι;
Προσαρμόζεσαι στις συνθήκες της χώρας σου (μιας εξαρτημένης από ξένες δυνάμεις,όπως είπε κι ο φίλος) και προσπαθείς για το καλύτερο!Δεν υπάρχει άλλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Μια χαρά τα λέει ο Trolletarian και ν'αγιάσει το στόμα του!
Καταρχάς προσδιόρισε τι ακριβώς εννοείς με τη λέξη "ελπίδα" (π.χ. ελπίδα για νέα θαλασσοδάνεια,ελπίδα να γίνεις Γερμανία ή κάτι άλλο) και μετά μπορούμε να το κουβεντιάσουμε!
Προς το παρόν η απάντηση είναι απλή: ότι ελπίδα είχαν και οι προηγούμενοι θα έχεις κι εσύ!

Sent from my iPhone
:lol:

Προσαρμόζεσαι στις συνθήκες της χώρας σου (μιας εξαρτημένης από ξένες δυνάμεις,όπως είπε κι ο φίλος) και προσπαθείς για το καλύτερο!Δεν υπάρχει άλλη...

Εσύ αυτό πιστεύεις ότι γίνεται αυτή τη στιγμή στη χώρα σου? Διάβασε καλύτερα αυτό που έγραψα και θα καταλάβεις! Δε μίλησα για ''θαλασσοδάνεια και επενδύσεις''.Αν κατάλαβες δεν υποστηρίζω τις πολιτικές που ακολουθούνται σε εποχές κρίσης και υποστήριξα ότι χρειάζεται χρόνος.... δεν επιθυμώ να γίνουμε υπερδύναμη...ξέρω τι μου γίνεται
''ότι ελπίδα είχαν και οι προηγούμενοι θα έχεις κι εσύ!''....Δεν επιθυμώ να υιοθετήσω την άποψή σου όμως...Δηλαδή δύο είναι οι επιλογές ?...ή καταδικάζεσαι να εξαρτάσαι πλήρως ή θα γίνεις Ελβετία?? Λάθος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Το να έχεις φίλους στο εξωτερικό και πόσο μάλλον να έχεις φίλους που έχουν ανεβεί την σκάλα της ιεραρχίας σε μία από τις big 5 συμβουλευτικές είναι ευτυχία και κατάρα.

Ευτυχία γιατί βλέπεις ότι ο κόσμος τους είναι ήρεμος, απλός, με σκληρή δουλειά που χρυσοπληρώνεται και χαίρεσαι για την πορεία τους. Κατάρα είναι γιατί όταν η κουβέντα γυρνάει σε επενδύσεις στην Ελλάδα, σε angel funding ιδεών και εταιρειών, κλείνουν γρήγορα την κουβέντα και σε προτρέπουν να μην το σκέφτεσαι καν.

Είχα την τύχη να γνωρίσω σε ένα ΣΚ σχεδόν 20 συμβούλους ή investment bankers ή fund managers ή επενδυτές σε ΙΤ ή τελοσπάντων επαγγέλματα που στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ούτε για αστείο. Η κουβέντα όταν γύρναγε στην Ελλάδα, συνοδευόταν από απογοήτευση. Γαμώτο είπα και ξαναείπα 100 φορές...προσπαθούσα να το γυρίσω, να μιλήσω για την ελληνική διάνοια (σε αυτό δεν τίθεται αμφισβήτηση τουλάχιστον) αλλά συνέχιζα να χτυπάω στον τοίχο. Προσπάθησα να μιλήσω για την ευφυία μας, για το πώς πάντα ξεπερνάμε το προβλήματα...τίποτε...

Αποφάσισα λοιπόν να το γυρίσω...να τους ακούσω...Η πρώτη συμβουλή ήταν ότι το ελληνικό brand δεν υφίσταται. Η Ελλάδα είναι χώρα ΜΟΝΟ για διακοπές. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για brand σε ΙΤ...Ας είναι καλά η μόνη ελληνική εταιρεία που ήταν κρεμασμένη στο nasdaq και κατάφερε να γεμίσει class lawsuits. Real estate...μακριά πάλι...δεν επενδύουν γιατί το φορολογικό σύστημα της Ελλάδας είναι χειρότερο από αφρικανικής χώρας (προσπάθησα να εκμαιεύσω αν μας εξισώνουν με τις αφρικανικές χώρες αλλά δεν έβγαλα άκρη, σαφώς υπέθεσα θα μας θεωρούν λίγο καλύτερους ή με άφησαν να το νομίζω?)...

Συνεχής απογοήτευση...και τί πρέπει να κάνουμε ρε φιλαράκια ρώτησα....Οι απαντήσεις ήταν σκληρές και ειλικρινείς: Αλλάξτε brand, δηλαδή αλλάξτε χώρα, είτε virtually (φορολογικά) είτε physically δηλαδή να ζήσουμε σε άλλη χώρα.
Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, είμαστε πολύ άσχημα...Δεν υπάρχει καμία αλλαγή στο πώς μας βλέπουν, δεν θα έρθουν ΠΟΤΕ επενδύσεις, δεν θα γίνουμε ποτέ Ελβετία, Σουηδία ή Silicon Valley. Είτε αλλάζουμε είτε πεθαίνουμε!

Βασικά, εγώ προσωπικά θέλω την χώρα μου πίσω. Θέλω να μπορώ να μιλάω με περηφάνια για την Ελλάδα μου. Δεν θα την κάνω για έξω, έχω άλλωστε όλα τα προσόντα.

Δώστε μου πίσω τα όνειρα μου, αφήστε τους νέους να ονειρεύονται και να πετυχαίνουν! Δεν μας λείπει τίποτε εκτός από ένα παραγωγικό, ισότιμο δημοκρατικό κράτος που θα σέβεται τον κόπο σου και θα είναι χορηγός σου, όχι το ανάποδο.

-Ευάγγελος Αγγελόπουλος, Ph.D,
Νέος επιχειρηματίας



Καλησπέρα σας κ. Αγγελόπουλε.

Αναρρωτιόμουν πότε θα πραγματοποιούσατε το πρώτο σας πόστ και χαίρομαι πολύ που το πράξατε γιατί έτσι έχω την ευκαιρία να απαντήσω στις πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις σας. Βέβαια, αναρρωτήθηκα πολύ για το αν έπρεπε να μαλλιάζω τη γλώσσα μου στο internet, γιατί διαπίστωσα τόσα χρόνια ότι άμα μιλάει κανείς πολύ και τον πετύχουν αυτιά που έχουν τη μύγα και μυγιάζονται, μπορεί να βρεθεί απειλημένος και πετροβολημένος (εμμέσως πάντα γιατί το άμεσο θέλει χαρακτήρα), αλλά νομίζω ότι εσείς είστε σοβαρός συνομιλητής και έτσι δείχνει και η έρευνά μου ( μ αρέσει να γνωρίζω πέντε πράγματα για κάποιον πριν του απαντήσω), οπότε θεωρώ ότι αξίζετε μια έντιμη και ευθεία απάντηση.

Λέτε ότι έχετε φίλους σε μια εκ των 5 συμβουλευτικών και ότι ο κόσμος τους είναι ήρεμος και απλός. Αυτός είναι ο δικός μου κόσμος κύριε Αγγελόπουλε, και το γνωρίζω διότι κι εγώ έχω καλές διασυνδέσεις εκεί, και όχι μόνο. Δεν είναι καθόλου ήρεμος και απλός, είναι στρεσογόνος, επιβαρυντικός για την υγεία και την προσωπική ζωή, είναι κόσμος με δρόμους κακοτράχαλους και ουχί στρωμένους με κόκκινα χαλιά, δρόμους που πρέπει να προσέχεις τι λες και σε ποιούς, όπως και να πάρεις αποφάσεις για πράξεις που πίστευες ότι ποτέ δεν θα έπραττες. Εντούτοις έχει και τα perks του, όπως είπατε κι εσείς, περισσότερη αξιοκρατία απ' ότι στη μέση ελληνική επιχείρηση - Δημόσιο, καλύτερες συνθήκες και ωράρια εργασίας, καθώς και σχετικά ικανοποιητικοί μισθοί.

Και αυτή είναι η μοίρα για κάποιον Account Manager, Asset Manager ή γενικά οποιονδήποτε εραστή του Finance, που ονειρευόταν μεγαλεία όσο σπούδαζε. Αλλά βλέπετε κύριε Αγγελόπουλε, είναι στο DNA μας, από τη μια να βρίζουμε τους ξένους ως "κουτόφραγκους", ως χαρτάνθρωπους και να βαφτίζουμε τους εαυτούς μας σύγχρονους Ζορμπάδες, που με μια πεντοζάλη και λίγο ουζάκι θα τη βγάλουμε καθαρή. Δεν θα σας επισκεφτεί κανένας ξένος, όχι σε μια χώρα Ζορμπάδων. Δε θα σας επισκεφτεί κανένας ξένος, όχι σε μια χώρα που γουστάρει το φασισμό της και "θέλει έναν Παπαδόπουλο για να στρώσει" όπως ακούω συχνά πυκνά από τον κόσμο. Δε θα σας επισκεφτεί κανένας ξένος σε μια χώρα που βρίθει δουλείας και ψευδο-φιλελευθερισμού και δεν έχει καμία σχέση με τον αυθεντικό καπιταλισμό, ούτε με τα πρωτοξάδερφα του Keynes που γίνονται σε μια μέρα Φριντμανιστές και το αντίθετο και τελικά καταλήγουν να μην είναι τίποτε από τα δυο. Καταλήγουν να είναι ο "τρίτος δρόμος", αυτός που ήθελαν να αποφύγουν ή έστω να τον ρεφορμάρουν ώστε να μην έχει τα κατάλοιπα του Εθνικοσοσιαλισμού στη δομή του.

Όλοι έχουν πει κάτι σωστό, κι ο Φριντμαν με την πιο laissez-faire οπτική του, αλλά και ο Keynes με την περισσότερο παρεμβατική οπτική του. Βέβαια ο Φριντμαν μιλάει για διεφθαρμένες κυβερνήσεις, αλλά η διαφθορά είναι κάτι που συνδέει δυο κρίκους, το κράτος αλλά και τον ιδιώτη (είτε είναι επιχειρηματίας, είτε οτιδήποτε). Σταματάω όμως τις θεωρίες εδώ, γιατί πρώτον δεν είμαι από τους θεωρητικούς αλλά από τους πρακτικούς, δεύτερον ουδέποτε με ενθουσίαζαν και τόσο, πέραν της ιστορικής τους αξίας για την αποφυγή λαθών και τρίτον, είναι απλά βαρετό το να μιλάμε για θεωρίες.

Ας μιλήσουμε στην πράξη. Θα σας κάνω κάποιες ερωτήσεις αν μου επιτρέπετε και θα ήθελα να μου τις απαντήσετε μια προς μια εαν έχετε το χρόνο:

1. Γιατί το κράτος δεν αναμορφώνει τη φορολογική του πολιτική ώστε να είναι πιό φιλική προς την ανάπτυξη αλλά αντίθετα την "τερατομορφώνει" ώστε να είναι πιό φιλική προς τη Γερμανία και προς όλα εκείνα τα ξένα κεφάλαια που θέλουν πρώτα να διαλυθούμε σα χώρα για να έρθουν να μας αγοράσουν ύστερα, φθηνά, μέχρι και τις κάλτσες μας; Ούπς... απάντησα στην ερώτηση μάλλον. Με συγχωρείτε, κακό συνήθειο. Αλλά έχω άδικο;

2. Δεν ξέρουν ότι αυτός ο δρόμος οδηγεί στην καταστροφή; Είναι αυτό που έλεγα κάποτε ότι όταν οι οικονομολόγοι γίνονται πολιτικοί αρχίζουν και ασχετοποιούνται; Μάλλον έκανα λάθος, δεν ασχετοποιούνται. Είναι ιδιαίτερα σχετικοί και έξυπνοι, απλά ο πελάτης τους, αλλάζει και από "το κράτος" γίνεται ο "τάδε" ο "μπήξε", ξένος κι έλληνας ομοίως. Έχω άδικο;

3. Ακούω από παντού παραινέσεις για επιχειρηματικότητα και αξιοποίηση του άυλου κεφαλαίου που λέγεται μορφωτικό επίπεδο και ευφυία των νέων. Οκ, καλά είμαστε κι από τα 2, ούτε χαζός είμαι, ούτε το μόνο χαρτί που έχω είναι η πετσέτα που σκουπίζομαι από το σνίτσελ τώρα. Μπόλικα να χουμε να υπάρχουν. Και που κατέληξα; Να συζητάω για τα αυτονόητα μαζί με έναν νεο επιχειρηματία στο στέκι, ένα βράδυ του Νοέμβρη. Αν πάω αύριο όμως να φτιάξω μια εταιρεία που θα βγάζει διανομή Linux με υποστήριξη, σα την Canonical, θα έρθει ο Στουρνάρας και θα με σκίσει σα γατί και ύστερα θα με στραγγίξει από κάθε κεφάλαιο, πρώτα για τους φόρους του που θα κλείνουν τρύπες από αυτές που δημιούργησε το (συνεχιζόμενο ακόμα και τώρα) φαγοπότι των μεγαλοπιράνχας αλλά και των Γαλαζοδιορισμένων και Πασοκοδιορισμένων και ύστερα για τον ΟΑΕΕ και τις χίλιες δυο άλλες σάπιες υπηρεσίες και ταμεία που φρόντισαν να τα διαλύσουν αν όχι μέσω της ανικανότητάς τους και της στενομυαλιάς τους, μέσω του PSI. Καταλάβατε τώρα λοιπόν κύριε Αγγελόπουλε γιατί η Canonical σας δίνει το Ubuntu από το Isle of Man και όχι από τη Βραυρώνα Αττικής; Πάλι άδικο να έχω κι εδω άραγε;

4. Και επειδή είμαι σίγουρος ότι καταλάβατε, είστε έξυπνος άνθρωπος και έμπειρος στην αγορά, να σας ρωτήσω και το άλλο. Γιατί πιέζουμε τους νέους να αυτοαπασχοληθούν και όχι το κράτος να αναμορφωθεί; Γιατί έχουμε μια τέτοια έλλειψη αυτο-οργάνωσης από τη μια όταν κοιτάμε το κράτος, αλλά είμαστε υπερ του δέοντος πρόθυμοι να παρέχουμε επιμόρφωση στο νεο έμψυχο δυναμικό της χώρας; Δεν το ξέρετε ότι είναι σα να ρίχνετε αλκαλικά ζωυφιάκια μέσα σε ένα όξινο περιβάλλον; Αφού δε θα επιζήσουν!

5. Εδω είναι πιο θεωρητικό το θέμα. Έστω ότι κάποιος, κουτσά στραβά, καταφέρνει να ορθοποδήσει, γιατί πείτε είχε κεφάλαια από τη θεια του από την Αμερική, από τον υπερ-ανεκτικό μπαμπά του ή έστω τα κέρδισε στο Τζοκερ. Αυτό τον κάνει επιχειρηματία; Πιστεύετε ότι η νοοτροπία των περισσότερων νέων Ελλήνων επιχειρηματιών διαφέρει από τη νοοτροπία του φλώρου της τάξης που ο μπαμπάς του του έδωσε τα κλειδιά του Saab Aero 9.3 cabrio και τώρα το παίζει νταήκ εντελαμάγκε ντε βοτανικ; (ξέρω ότι σας αρέσουν και τα ρεμπέτικα και τα λοιπά λαικά άσματα, οπότε συγχωρέστε με, ο πειρασμός βλέπετε καθώς μ' αρέσουν κι εμένα). Ο μέσος νέος Έλληνας επιχειρηματίας είναι ακριβώς αυτό που λέμε "μη του θίξεις τη μάνα ή το φουστάνι". Έχω δει δεκάδες περιπτώσεις επιχειρηματιών που διαλύθηκαν για μια γυναίκα, μάλιστα δε και ανθρώπους που είχαν αρχικά κεφάλαια κοντά στο 1 δις δραχμές (όταν ακόμα είχαμε δραχμές). Έχω δει περιπτώσεις επιχειρηματιών που τελείωσαν μια backwater σχολή, ή και καμία σχολή, και δίχως ίχνος γνώσης για Marketing, brand, promotion ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Human Resources Management, να το παίζουν δεν ξέρω κι εγώ τι και να διώχνουν τους πελάτες από τα μαγαζιά τους κλωτσηδόν. Μέχρι και τα underground μαγαζιά της νύχτας έχουν καλύτερο Conduct of Operations από πολλά κυριλέ μαγαζιά της ημέρας.


Αυτή την Ελλάδα ονειρεύεστε κύριε Αγγελόπουλε; Γιατί κι εγώ αγαπάω τη χώρα και θέλω το καλύτερο για τους ανθρώπους της, αλλά σίγουρα δεν αγαπάω την διαβρωμένη νοοτροπία μας, ούτε αγαπάω το να το παίζω επαναστάτης ενώ φλερτάρω με τους κρατούντες, ούτε αγαπάω να το παίζω βασιλιάς δίχως ενδυμασία και στέμμα, ούτε αγαπάω να είμαι δούλος για 500 ευρώ παρά τη θέλησή μου.

Αγαπάω την αξιοκρατία, την ανάπτυξη, την οικονομική ευμάρεια, το κοινωνικό κράτος, τη συλλογική νοοτροπία, το κοινό καλό, την ανάπτυξη των δεξιοτήτων μου και τον ελεύθερο χρόνο για την ψυχική ανάτασή μου (ο οποίος ελεύθερος χρόνος όπως γνωρίζουμε από το Marketing είναι ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟΣ και θα μπορούσε να βοηθήσει την οικονομία μια μεγαλύτερη ροή χρήματος στην αγορά), αγαπάω κι εγώ τα όνειρά μου και θέλω να με δω να πετυχαίνω όλα εκείνα για τα οποία κουράστηκα τόσα χρόνια.


Αν ονειρεύεστε τα πρώτα, δε θέλω καν την απάντησή σας. Χαλάμε ο ένας το χρόνο του άλλου και δεν το θέλω αυτό. Αν ονειρεύεστε όσα κι εγώ, αλλά όπως τα περιγράφω κι όχι αλλιώς, τότε ξέρετε που θα με βρείτε και τότε θα μιλήσουμε. Γιατί βαρέθηκα να συναντώ στη ζωή μου άλλους ανθρώπους (δεν αναφέρομαι σε εσάς αλλά γενικώς σε τρίτους νεοέλληνες) entrepreneurial hotshots, νάνους στη διανόηση, νάνους στη μόρφωση, νάνους στην ανθρωπιά, νάνους και στην επιχειρηματικότητα. Θέλω κάποιον που να θέλει, αλλά και να μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Ωραία λοιπόν αφού δεν θα αλλάξει η ιστορία προτείνω όλοι να σταματήσουμε να ελπίζουμε και να τα παρατήσουμε όλα ...αφού σύμφωνα με τα λεγόμενα σου ελπίδα δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει...(Λέω να μεταναστεύσουμε στο φεγγάρι)
Η Ελλάδα φυσικά και δεν μπορεί να προχωρήσει σε επενδύσεις (με το βρακί θα πας στο πάρτυ?) και νευριάζω όταν ακούω ανθρώπους της ''εξουσίας'' να μιλάνε για ανάπτυξη που θα έρθει και σύντομα κιόλας...αν έχεις το Θεό σου...σε περιόδους κρίσης!Αναρωτιέμαι που ακριβώς ζούνε?? Τι παίρνουν και δεν μας δίνουν απορώ!!'' Μπλε μπλε όλα μπλε!!....
Δεν είπε κανείς να γίνουμε Ελβετία... έτσι όπως μας πάνε όμως θα γίνουμε Ουγκάντα...και μάλλον χειρότεροι..
Παραμυθιάζουν τον κοσμάκη για ανάπτυξη τη στιγμή που το σχέδιο είναι να τα ξεπουλήσουν όλα!
Αυτό που προτείνω είναι να αρχίσουμε να γινόμαστε αυτάρκεις!! Να παράγουμε μόνοι μας και όχι να εισάγουμε προιόντα!!Η Ελλάδα έχει τόσο φυσικό πλούτο που αν τον εκμεταλλευτεί θα σταθεί στα πόδια της σιγά σιγά!Χρειάζονται χρόνια ...δεν γίνονται όλα αυτά από τη μια στιγμή στην άλλη...χρειάζεται όμως και μυαλό..

Μια χαρά τα λέει ο Trolletarian και ν'αγιάσει το στόμα του!
Καταρχάς προσδιόρισε τι ακριβώς εννοείς με τη λέξη "ελπίδα" (π.χ. ελπίδα για νέα θαλασσοδάνεια,ελπίδα να γίνεις Γερμανία ή κάτι άλλο) και μετά μπορούμε να το κουβεντιάσουμε!
Προς το παρόν η απάντηση είναι απλή: ότι ελπίδα είχαν και οι προηγούμενοι θα έχεις κι εσύ!

Sent from my iPhone
:lol:

Προσαρμόζεσαι στις συνθήκες της χώρας σου (μιας εξαρτημένης από ξένες δυνάμεις,όπως είπε κι ο φίλος) και προσπαθείς για το καλύτερο!Δεν υπάρχει άλλη...

Επειδή παρεξηγήθηκα λίγο θα προσθέσω και κάτι ακόμα.
Δεν γράφω πουθενά στο ποστ μου ότι πρέπει να δεχτούμε τη μοίρα μας έτσι όπως έχει και να μην ελπίζουμε σε τίποτα, το αντίθετο μάλιστα οφείλουμε να κάνουμε. Εγώ ήθελα να τονίσω ότι δεν υπάρχει διέξοδος για το λαό μέσα στα πλαίσια του υπάρχοντος συστήματος γιατί πολλά ακούγονται και πολλοί τάζουν διάφορα με περισσή ανευθυνότητα (και ναι αναφέρομαι και στην αριστερά, είτε επίσημη, είτε οχι).

Εν συντομία, αυτό που λέω είναι ότι ο κόσμος θα πρέπει να παίρνει σιγά σιγά την υπόθεση στα χέρια του, να πολιτικοποιηθεί, να οργανωθεί στους χώρους δουλειάς, στις γειτονιές, στα πανεπιστήμια και όπου αλλού περνάει μεγάλο μέρος της ζωής του. Να μην περιμένει κανέναν εργατοπατέρα ή "φοιτητοπατέρα" να παλέψει για αυτόν χωρίς αυτόν. Να αντισταθεί αρχικά στη πολιτική που τον απολύει, του κόβει το μισθό, του βάζει χαράτσια, τον στερεί τις ελευθερίες και τα δικαιώματα, του παίρνει το σπίτι κ.ο.κ. Μέσα από αυτήν την διαδικασία (που όπως και να το κάνουμε δε θα γίνει από τη μια μέρα στην άλλη) ο λαός θα γνωρίσει ποιοι είναι οι φίλοι του και ποιοι οι εχθροί και θα μπορέσει να προσανατολίσει τη πάλη του σε όλο και πιο σωστή κατεύθυνση.

Να το τονίσω φυσικά ότι δεν λέω ότι φταίει ο λαός και ότι του αξίζουν αυτά που τραβάει και ούτε κουνάω το δάχτυλο σε κανέναν. Μεγάλο μερίδιο ευθύνης φέρει και η αριστερά. Ελάχιστες είναι οι δυνάμεις της Αριστεράς που συμβάλουν σε μια τέτοια κατεύθυνση, οι περισσότερες προσπαθούν να βρουν μια λύση στο υπάρχων σύστημα αλλά και με λίγο κίνημα. Αλλά όταν πατάς πάνω σε δύο βάρκες, οι οποίες βρίσκονται μάλιστα πολύ μακριά κάποτε θα φας τα μούτρα σου(ναι, αυτό είναι κριτική στον ΣΥΡΙΖΑ και όχι μόνο).Επίσης και η αριστερά των μεγάλων εντυπώσεων δεν μπορεί να δώσει διέξοδο στο λαό, αφού περιορίζεται περισσότερο σε κινήσεις εντυπωσιασμού παρά στο να συμβάλει να οργανωθεί ο κόσμος σε μια κατεύθυνση αντιδιαχειριστική και αντιιμπεριαλιστική.

Κλείνοντας, ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο οφείλουμε να έχουμε (ειδικά η νεολαία) γιατί χωρίς αυτό δεν μπορούμε να αγωνιστούμε και να γίνουμε από γενιά των χαμένων δικαιωμάτων, γενιά της νικηφόρας αντίστασης. Το θέμα είναι που βρίσκεται η ελπίδα. Στην ιμπεριαλιστική βαρβαρότητα ή σε κάτι άλλο? Για εμένα το κάτι άλλο είναι ο Σοσιαλισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
μη ψηφίζετε σαμαροβενιζελοκουβεληδες και θα την πάρετε πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Να το τονίσω φυσικά ότι δεν λέω ότι φταίει ο λαός και ότι του αξίζουν αυτά που τραβάει και ούτε κουνάω το δάχτυλο σε κανέναν. Μεγάλο μερίδιο ευθύνης φέρει και η αριστερά. Ελάχιστες είναι οι δυνάμεις της Αριστεράς που συμβάλουν σε μια τέτοια κατεύθυνση, οι περισσότερες προσπαθούν να βρουν μια λύση στο υπάρχων σύστημα αλλά και με λίγο κίνημα. Αλλά όταν πατάς πάνω σε δύο βάρκες, οι οποίες βρίσκονται μάλιστα πολύ μακριά κάποτε θα φας τα μούτρα σου(ναι, αυτό είναι κριτική στον ΣΥΡΙΖΑ και όχι μόνο).Επίσης και η αριστερά των μεγάλων εντυπώσεων δεν μπορεί να δώσει διέξοδο στο λαό, αφού περιορίζεται περισσότερο σε κινήσεις εντυπωσιασμού παρά στο να συμβάλει να οργανωθεί ο κόσμος σε μια κατεύθυνση αντιδιαχειριστική και αντιιμπεριαλιστική.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με το ποστ σου και συμφωνώ και με το ποια είναι η λύση για τα προβλήματα μας.

Με το παραπάνω όμως έχω κάποιες διαφωνίες. Ως προς το σκέλος "τις πταίει". Θα έλεγα ότι ο λαός είναι ο πρώτος φταίχτης και ο βασικότερος. Αν μπορούμε να βρούμε "φταίχτες", εννοώ. Δεν θεωρώ το λαό νήπιο που πρέπει να τον πάρεις απ' το χέρι. Οταν μια ζωή το 90% ψηφίζει βάσει του στενού ατομικού, άντε οικογενειακού ή έστω συντεχνιακού συμφέροντος του και αγνοεί τις "αντιτουριστικές" απόψεις της Αριστεράς διότι "δεν τα λέει όμορφα" και επειδή "τι κούρεμα είναι αυτό που έχει η Παπαρήγα", και όταν ζορίζουν τα πράγματα πάει και χώνει μισό εκατομμύριο ψήφους στους νάζουλους "για να καεί το μπουρδέλο η βουλή"... ε, δεν του φταίει κανείς άλλος πέραν του εαυτού του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Εν συντομία, αυτό που λέω είναι ότι ο κόσμος θα πρέπει να παίρνει σιγά σιγά την υπόθεση στα χέρια του, να πολιτικοποιηθεί, να οργανωθεί στους χώρους δουλειάς, στις γειτονιές, στα πανεπιστήμια και όπου αλλού περνάει μεγάλο μέρος της ζωής του. Να μην περιμένει κανέναν εργατοπατέρα ή "φοιτητοπατέρα" να παλέψει για αυτόν χωρίς αυτόν. Να αντισταθεί αρχικά στη πολιτική που τον απολύει, του κόβει το μισθό, του βάζει χαράτσια, τον στερεί τις ελευθερίες και τα δικαιώματα, του παίρνει το σπίτι κ.ο.κ. Μέσα από αυτήν την διαδικασία (που όπως και να το κάνουμε δε θα γίνει από τη μια μέρα στην άλλη) ο λαός θα γνωρίσει ποιοι είναι οι φίλοι του και ποιοι οι εχθροί και θα μπορέσει να προσανατολίσει τη πάλη του σε όλο και πιο σωστή κατεύθυνση.

Να το τονίσω φυσικά ότι δεν λέω ότι φταίει ο λαός και ότι του αξίζουν αυτά που τραβάει και ούτε κουνάω το δάχτυλο σε κανέναν. Μεγάλο μερίδιο ευθύνης φέρει και η αριστερά. Ελάχιστες είναι οι δυνάμεις της Αριστεράς που συμβάλουν σε μια τέτοια κατεύθυνση, οι περισσότερες προσπαθούν να βρουν μια λύση στο υπάρχων σύστημα αλλά και με λίγο κίνημα. Αλλά όταν πατάς πάνω σε δύο βάρκες, οι οποίες βρίσκονται μάλιστα πολύ μακριά κάποτε θα φας τα μούτρα σου(ναι, αυτό είναι κριτική στον ΣΥΡΙΖΑ και όχι μόνο).Επίσης και η αριστερά των μεγάλων εντυπώσεων δεν μπορεί να δώσει διέξοδο στο λαό, αφού περιορίζεται περισσότερο σε κινήσεις εντυπωσιασμού παρά στο να συμβάλει να οργανωθεί ο κόσμος σε μια κατεύθυνση αντιδιαχειριστική και αντιιμπεριαλιστική.

Κλείνοντας, ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο οφείλουμε να έχουμε (ειδικά η νεολαία) γιατί χωρίς αυτό δεν μπορούμε να αγωνιστούμε και να γίνουμε από γενιά των χαμένων δικαιωμάτων, γενιά της νικηφόρας αντίστασης. Το θέμα είναι που βρίσκεται η ελπίδα. Στην ιμπεριαλιστική βαρβαρότητα ή σε κάτι άλλο? Για εμένα το κάτι άλλο είναι ο Σοσιαλισμός.

Συμφωνώ...το μέλλον μας πρέπει να το πάρουμε εμείς στα χέρια μας και να μην περιμένουμε από άλλους .. τρίτους να κάνουν κάτι για μας!Πάρτε παράδειγμα αυτό που συμβαίνει στα πανεπιστήμια...κανείς δεν λαμβάνει υπόψιν του τον φοιτητή..κανείς όμως... Όταν ακούω ότι όλα αυτά τα κάνουν γιατί θέλουν ένα καλύτερο πανεπιστήμιο τη στιγμή που ταυτόχρονα το κλείνουν και το αμπαρώνουν κάτι με πιάνει....νιώθω ότι με περνάνε για χαζή ότι είμαι μικρό παιδί που του λένε ένα παραμυθάκι για να κοιμηθεί...
Με ξενίζει επίσης που τώρα ξαφνικά κάποιοι δεν θέλουν να ανοίξει το πανεπιστήμιο γιατί λένε θα υπολειτουργεί και δε θα έχει νόημα...και προτιμούν να χάσουν το εξάμηνο...(το οποίο θεωρητικά έχει ήδη χαθεί)...απορώ που ήταν πριν να γίνει όλη αυτή η φασαρία που πάλι υπολειτουργούσε...τώρα ξαφνικά μας πειράζει...
Τελοσπάντων συμφωνώ με αυτά που λες αλλά μερίδιο ευθύνης έχει και ο λαός...αν καταφέρουμε να ξυπνήσουμε κάποια στιγμή θα το δούμε...εμείς και οι επιλογές μας μας οδήγησαν ως εδώ δυστυχώς...ας μη βγάζουμε την ουρά μας απέξω και το παίζουμε θιγμένοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Βασικά αμαρτιες γονεων παιδευουσι τεκνα ταιριάζει καλύτερα, γιατί πχ στην ηλικία σου δεν φέρει δραματικό μερίδιο ευθύνης... Δυστυχώς οι γηραιότεροι συγγενείες μας φέρουν και είναι και αυτοί που γκρινιάζουν περισσότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top