Ερωτική έλξη και ηλικία

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το "ξύπνημα" της ερωτικής έλξης γίνεται περίπου στα 12 κατά μέσο όρο.
Συνήθως, ο άνθρωπος έλκεται ερωτικά απο άτομα ίδιας ή μεγαλύτερης ηλικίας απο αυτόν. Πόσα και πόσα κοριτσάκια έχουν "ερωτευτεί" τον καθηγητή τους, και πόσα αγοράκια την καθηγήτρια τους;
Ωστόσο, σπάνια βλέπουμε έναν ενήλικα να έλκεται ερωτικά απο κάποιον πολύ μικρότερο του, ακόμα και όταν αυτός είναι ενήλικας (πχ σπάνια βλέπεις έναν 40χρονο να έλκεται ερωτικά απο μια 18χρονη, εκτός αν αυτή φαίνεται μεγαλύτερη).
Δεν λέω ότι κάτι τέτοιο είναι παράλογο ή λάθος. Απλά θα ήθελα να μάθω πως εξηγείται ψυχολογικά και γενικά αν υπάρχει κάποια επιστημονική εξήγηση. Αναφέρομαι σε καθαρά ερωτική έλξη, όχι δλδ για περιπτώσεις που κρίνεται και ο εσωτερικός κόσμος (τότε είναι προφανές το γιατί συμβαίνει).
Απο καθαρά εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον, γιατί πάντα είχα αυτή την απορία και σήμερα που κάτι μου τη θύμισε είπα να ρωτήσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως ξέρω 40χρονους να ελκύονται μια χαρά από 18άρες. Το ανάποδο δεν συμβαίνει συχνά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
[...]Ωστόσο, σπάνια βλέπουμε έναν ενήλικα να έλκεται ερωτικά απο κάποιον πολύ μικρότερο του, ακόμα και όταν αυτός είναι ενήλικας (πχ σπάνια βλέπεις έναν 40χρονο να έλκεται ερωτικά απο μια 18χρονη, εκτός αν αυτή φαίνεται μεγαλύτερη).[...]

δεν ξέρω αν ισχύει αυτό... προφανώς δε μπορώ να κρίνω μόνο απ τον εαυτό μου, δεν είμαι επαρκές δείγμα (δωρεάν). μήπως όμως ο μεγάλος ακριβώς επειδή είναι μεγάλος, ξέρει και να το κρύψει καλά ώστε να μη φαίνεται κι άρα να μη το βλέπεις εσύ (και ο κάθε εσύ)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει το ότι άτομα μεγαλύτερης ηλικίας δεν έλκονται ερωτικά από μικρότερους, ιδιαίτερα δε στις ηλικίες που αναφέρεσαι (40 με 18 ). Τόσο η προσωπική μου εμπειρία (δλδ τι έχω δει κ τι έχω ακούσει εννοώ :P), όσο και οι νόμοι της βιολογίας νομίζω ότι αντιτίθενται σε κάτι τέτοιο, ειδικά αν μιλάμε για μεγάλους άνδρες που έλκονται από νεαρότερες γυναίκες.

Αν σκεφτούμε το θέμα καθαρά με δαρβινικούς όρους, τότε οι άνδρες θέλουν να δώσουν το σπέρμα τους σε γυναίκες που έχουν τα κατάλληλα χαρακτηριστικά ώστε οι απόγονοί τους να έχουν τις περισσότερες πιθανότητες να γεννηθούν αλλά και να είναι όσο το δυνατόν "καλύτεροι" (ομορφότεροι, δυνατότεροι, εξυπνότεροι κτλ). Προφανώς μια νεαρή γυναίκα συμβολίζει την υγεία, την ομορφιά και χίλια δυο άλλα επιθυμητά χαρακτηριστικά.

Φυσικά το ίδιο μπορεί να ισχύει και για μεγάλες γυναίκες σε σχέση με μικρούς άνδρες, αλλά καθαρά προσωπικά εκτιμώ ότι αυτό μάλλον είναι λίγο πιο σπάνιο (ίσως και λόγω της εμμηνόπαυσης, η οποία -βιολογικά- σημαίνει ότι η γυναίκα δεν μπορεί να "αξιοποιήσει" πλέον το σπέρμα)...

Αλλά εντάξει, ο άνθρωπος προφανώς έχει αναπτύξει και ένα άλλο κομμάτι του ψυχισμού του (super-ego) που προσπαθεί να κατευνάσει τις ζωώδεις ορμές (ego) που ανέφερα πιο πάνω. Εφόσον ένα ολόκληρο ηθικό σύστημα αντιτίθεται στην πλειοψηφία τέτοιων σχέσεων, είναι επόμενο πως ακόμη και αν η έλξη αυτή είναι συνειδητή, η "λογική" να υπερισχύσει και το πάθος να σβήσει.

Αλλά ακόμη έχω τις αμφιβολίες μου για τα ποσοστά σεξουαλικής έλξης για τις περιπτώσεις που αναφέρεσαι... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι ισχυει το οτι ενας ενηλικας ελκεται σπανια απο ενα μικροτερο σε ηλικια ατομο..
Καθε αλλο...εγω αυτο που εχω δει...ειναι το ακριβως αντιθετο...
Εχω δει γυναικες να ελκονται απο λιγο εως πολυ μικροτερους και αντιστοιχα αντρες....
Απορω γιατι το λες κιολας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Συνήθως, ο άνθρωπος έλκεται ερωτικά απο άτομα ίδιας ή μεγαλύτερης ηλικίας απο αυτόν. [...] Ωστόσο, σπάνια βλέπουμε έναν ενήλικα να έλκεται ερωτικά απο κάποιον πολύ μικρότερο του, ακόμα και όταν αυτός είναι ενήλικας (πχ σπάνια βλέπεις έναν 40χρονο να έλκεται ερωτικά απο μια 18χρονη, εκτός αν αυτή φαίνεται μεγαλύτερη).
Στην εφηβική ηλικία τουλάχιστον, εξηγείται άνετα από το γεγονός ότι τα κοριτσάκια ωριμάζουν πολύ πιο γρήγορα από τα αγοράκια.

Στα χρόνια μου (:P) έβλεπα το μέσο κοριτσάκι της Α'-Β' Γυμνασίου να πηγαίνει στις τουαλέτες για να βαφτεί, την ίδια ώρα που το μέσο αγοράκι έβγαινε απ' την τάξη με την μπάλα του μπάσκετ ή του ποδοσφαίρου και πήγαινε στα γήπεδα.

Ως εκ τούτου, ήταν σχετικά συχνό το φαινόμενο, ειδικά σε Α' - Β' Γυμνασίου τα κοριτσάκια να έλκονται με άτομα Γ' Γυμνασίου ή και Λυκείου. Τα κοριτσάκια του Λυκείου κοίταζαν και συνομιλίκους, at least, πολλές φυσικά έκαναν σχέσεις και "σχέσεις" με φοιτητές (τώρα και τα κοριτσάκια του Γυμνασίου πάνε με φοιτητές, λολ ο_Ο).

Εγώ το αποδίδω στο ότι ο "μεγάλος" αποπνέει στη "μικρή" (disclaimer - για Λία :P - βάζω φύλα καθώς είναι πολύ-πολύ σπάνιο το αντίστροφο, όχι πως αποκλείετα βέβαια) το αίσθημα της... εμπειρίας. Ότι έχει στις πλάτες του (και) σεξουαλική εμπειρία. Και αποπνέει άλλον αέρα γενικά.


Φυσικά για τον ίδιο λόγο πολλές φορές μπορεί ένα αγοράκι να ενθουσιαστεί από μία μεγάλη κοπελίτσα (αν κι εδώ δεν είναι τόσο συνηθισμένο να υπάρξει κι η ανάλογη ανταπόκριση :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
νομιζω οτι πολυ συχνα συμβαινει ακριβως το αντιθετο, ειτε για σωστοτατους λογους που ειπε ο μοναχος (οπως παντα ευγε) ειτε για ο,τι ειπαν οι υπολοιποι.
plus image, αισθηση ασφαλειας, ικανοποιηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως ένα από τα κριτήρια για να οριστεί κάποιος παιδεραστής (από επιστημονικής απόψεως και όχι από νομικής) είναι "το άτομο να είναι τουλάχιστον 16 ετών και τουλάχιστον 5 χρόνια μεγαλύτερο από το παιδί που εμπλέκεται στις σεξουαλικές ορμές του".

H ερώτηση μου ουσιαστικά εντοπίζεται σε κάτι σχετικό. Δηλαδή, ένας 16χρονος είναι "φυσιολογικό" να έλκεται απο μια 13χρονη, χωρίς να θεωρείται παιδεραστία. Αν όμως ένας 20χρονος νιώσει έλξη για μια 13χρονη θεωρείται παιδεραστής. Δεν λέω οτι κακώς συμβαίνει αυτό! Απλά ρώτησα για να καταλάβω τους ψυχολογικούς μηχανισμούς που κάνουν έναν άνθρωπο μεγαλώνοντας να μην έλκεται απο τά άτομα που τον έλκυαν πριν κάποια χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα στα 20 μας βλέπουμε 13χρονα και πιο πολύ θυμόμαστε τραυματικές στιγμές εφηβείας, παρά κάτι ερωτικό. Άλλωστε στα 20 περνάμε σε άλλη φάση, είμαστε ενήλικες...
Βέβαια υπάρχουν ειδικά τελευταία πολλές 13χρονες κοπέλες, που προβάλλουν μία εντελώς διαφορετική εικόνα, ωστόσο οι σωματικές αλλαγές που περνάμε είναι πάντα το ίδιο "προβληματικές".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα στα 20 μας βλέπουμε 13χρονα και πιο πολύ θυμόμαστε τραυματικές στιγμές εφηβείας, παρά κάτι ερωτικό. Άλλωστε στα 20 περνάμε σε άλλη φάση, είμαστε ενήλικες...
Βέβαια υπάρχουν ειδικά τελευταία πολλές 13χρονες κοπέλες, που προβάλλουν μία εντελώς διαφορετική εικόνα, ωστόσο οι σωματικές αλλαγές που περνάμε είναι πάντα το ίδιο "προβληματικές".
Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει το ποστ σου με το ερώτημα μου :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
...Απλά ρώτησα για να καταλάβω τους ψυχολογικούς μηχανισμούς που κάνουν έναν άνθρωπο μεγαλώνοντας να μην έλκεται απο τά άτομα που τον έλκυαν πριν κάποια χρόνια.

Εδώ επικεντρώθηκα. Εννοώ, στα 35 θα δεις πολύ πρόθυμα ερωτικά μία ή έναν 25άρη, γιατί κατά μέρο όρο είναι η ηλικία της απόλυτης σεξουαλικής απελευθέρωσης, όπου η γυναίκα γνωρίζει πια καλά το σώμα της, διεκδικεί αυτό που της αρέσει (σε μ.ο. λέω έτσι;), και ο άντρας είναι πολύ πιο έτοιμος να δώσει βάση στην ικανοποίηση της συντρόφου του, ενώ είναι στο peak της λίμπιντό του.

Στα 25 ή 20 σκέφτεσαι "13 ετών" και σου έρχονται στο μυαλό σπυράκια, σιδεράκια, η πρώτη περίοδος, βρωμερή ανάσα, σχολείο και αμήχανα φιλιά. Άρα δεν ανάβεις ερωτικά.

Ερμηνεία μου, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εδώ επικεντρώθηκα. Εννοώ, στα 35 θα δεις πολύ πρόθυμα ερωτικά μία ή έναν 25άρη, γιατί κατά μέρο όρο είναι η ηλικία της απόλυτης σεξουαλικής απελευθέρωσης, όπου η γυναίκα γνωρίζει πια καλά το σώμα της, διεκδικεί αυτό που της αρέσει (σε μ.ο. λέω έτσι;), και ο άντρας είναι πολύ πιο έτοιμος να δώσει βάση στην ικανοποίηση της συντρόφου του, ενώ είναι στο peak της λίμπιντό του.

Στα 25 ή 20 σκέφτεσαι "13 ετών" και σου έρχονται στο μυαλό σπυράκια, σιδεράκια, η πρώτη περίοδος, βρωμερή ανάσα, σχολείο και αμήχανα φιλιά. Άρα δεν ανάβεις ερωτικά.

Ερμηνεία μου, έτσι;
Δηλαδή θες να πεις ότι κάποιος που έκανε σεξ μικρός (πχ στα 13) θα έλκεται απο 13χρονα και σε μεγάλη ηλικία; (μιας και δεν θα του έρχονται αυτά στο μυαλό, υποθέτω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι. Το παράδειγμά μου ήταν One way.
Θέλω να πιστεύω ότι εν μέρει είναι στη φύση μας να αναγνωρίζουμε τι είναι "αντίστοιχό" μας και να ελκόμααστε από αυτό, ή απλά να μένουμε σε αυτό.
Σαφώς ένας 50άρης θα εντυπωσιαστεί πολύ από μία όμορφη 20άρα, αλλά βιολογικά έχει υπ' όψιν το "...αλλά είναι μικρή". Και λέω βιολογικά, γιατί αναγνωρίζει χαρακτηριστικά μίας άλλης, περασμένης ηλικίας. Καμία ρυτίδα, άλλη υφή δέρματος, αφελής και ανάλαφρη συμπεριφορά. Λεπτές ισορροπίες βέβαια...

Άλλωστε μπορεί ο εν λόγω υποθετικός 13άρης να πέρασε τέλεια με την 13άρα, αλλά στα 18 του, που τα έφτιαξε με μία 17άρα, πέρασε ακόμα καλύτερα, και στα 25 έκανε ακόμα πιο καλό σεξ με την 26άρα, οπότε δεν υπάρχει τίποτα που να του λείπει από την 13χρονη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι. Το παράδειγμά μου ήταν One way.
Θέλω να πιστεύω ότι εν μέρει είναι στη φύση μας να αναγνωρίζουμε τι είναι "αντίστοιχό" μας και να ελκόμααστε από αυτό, ή απλά να μένουμε σε αυτό.
Σαφώς ένας 50άρης θα εντυπωσιαστεί πολύ από μία όμορφη 20άρα, αλλά βιολογικά έχει υπ' όψιν το "...αλλά είναι μικρή". Και λέω βιολογικά, γιατί αναγνωρίζει χαρακτηριστικά μίας άλλης, περασμένης ηλικίας. Καμία ρυτίδα, άλλη υφή δέρματος, αφελής και ανάλαφρη συμπεριφορά. Λεπτές ισορροπίες βέβαια...

Άλλωστε μπορεί ο εν λόγω υποθετικός 13άρης να πέρασε τέλεια με την 13άρα, αλλά στα 18 του, που τα έφτιαξε με μία 17άρα, πέρασε ακόμα καλύτερα, και στα 25 έκανε ακόμα πιο καλό σεξ με την 26άρα, οπότε δεν υπάρχει τίποτα που να του λείπει από την 13χρονη.
Όλα αυτά που λες όμως είναι συνειδητά. Εγώ αναφέρομαι περισσότερο στο ενστικτώδες κομμάτι.
Κι εγώ είχα σκεφτεί αυτό που λες ότι:
Θέλω να πιστεύω ότι εν μέρει είναι στη φύση μας να αναγνωρίζουμε τι είναι "αντίστοιχό" μας και να ελκόμααστε από αυτό, ή απλά να μένουμε σε αυτό.
όμως τότε γιατί τα μικρά έλκονται απο (έως και αρκετές δεκαετίες) μεγαλύτερους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όμως τότε γιατί τα μικρά έλκονται απο (έως και αρκετές δεκαετίες) μεγαλύτερους;

:hmm: μήπως για να "εκπαιδευτούν" ?

μπορεί να έχει να κάνει και με τον θαυμασμό που μπορεί να νιώσει ένα πολύ νεαρό άτομο για κάποιο μεγαλύτερο του και λόγω ελείψεως εμπειριών να το μεταφράσει ως έρωτα


/δεν το λέω με σιγουριά... κι εγώ προβληματίζομαι και κάνω σκέψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Επειδή εν μέρει έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση, τόσο σαν "πιπίνι" όσο σαν πολύυυ στενός παρατηρητής σχέσης 14χρονης με πολύ μεγαλύτερό της...
είναι η γοητεία της εμπειρίας του. Του ότι θα ξέρει κάτι μαγικό. Του ότι θα σε προστατέψει. Και θέλει κι αυτός να το κάνει, του το "βγάζεις". Είναι ένας άνδρας ώριμος, σωματικά πιο... "δεμένος", μία σταθερή αγκαλιά, νομίζεις.

Άλλωστε το παράδειγμά μου ήταν πιο πολύ προσπάθεια ερμηνείας του γιατί τελικά δεν υποκύπτουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επειδή εν μέρει έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση, τόσο σαν "πιπίνι" όσο σαν πολύυυ στενός παρατηρητής σχέσης 14χρονης με πολύ μεγαλύτερό της...
είναι η γοητεία της εμπειρίας του. Του ότι θα ξέρει κάτι μαγικό. Του ότι θα σε προστατέψει. Και θέλει κι αυτός να το κάνει, του το "βγάζεις". Είναι ένας άνδρας ώριμος, σωματικά πιο... "δεμένος", μία σταθερή αγκαλιά, νομίζεις.

Άλλωστε το παράδειγμά μου ήταν πιο πολύ προσπάθεια ερμηνείας του γιατί τελικά δεν υποκύπτουμε.
Με μια λέξη... ασφάλεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μη μου το ισοπεδώνεις καλέ!!! Ναι, και ασφάλεια. Και όλα τα άλλα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μη μου το ισοπεδώνεις καλέ!!! Ναι, και ασφάλεια. Και όλα τα άλλα. :)
Sorry για την "ισοπέδωση". :redface: :)



Παρεμπιπτώντως... μόνο εγώ εδώ πέρα έχω την εντύπωση ότι 13ετών = παιδί;;;
Που δεν θέλει απαραίτητα κάτι... ερωτικό [με την έννοια του πάθους λέω] (αν και ναι, υπάρχει κάποια έλξη για το άλλο φύλο), αλλά πιο πολύ να νοιώσει αγάπη, στοργή, φροντίδα από το άλλο φύλο.

Κρίνοντας τουλάχιστον από την προσωπική μου εμπειρία (χωρίς να γενικεύω δηλαδή) με θυμόμουν εμένα... παιδί στα 13 μου. Ναι, υπήρχε έλξη από άτομα αντίθετου φύλου, αλλά για τους παραπάνω λόγους [η έννοια "σεξ" δεν υπήρχε ούτε καν στο βάθος του μυαλού μου]. Ή θα 'μουν διαφορετικός απ' τ' άλλα παιδάκια, ή τώρα θα 'χουν αλλάξει τα δεδομένα για τα σημερινά 13χρονα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
α, ναι... Δε λέω ότι στα 13 μπορεί ο μέσος έφηβος να αντιληφθεί τι θα του προσφέρει η σχέση, ειδικά με έναν πολύ μεγαλύτερο άνθρωπο. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top