Ας κρίνουμε το κομμάτι

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Chimera is next λοιπον.

Έτοιμη :).

Είχα σκοπό να βάλω το Dance of Bad Angels αλλά δεν το βρήκα στο youtube σε καλή ποιότητα. Θα βάλω λοιπόν το One Last Goodbye των Anathema. Μην ασχοληθείτε με το Video-clip δεν είναι επίσημο αλλά δε βρήκα κάτι καλύτερο. Οι Ανάθεμα θεωρώ πως αξίζουν περισσότερη αναγνώριση :hmm:. Το συγκεκριμένο τραγούδι το βρίσκω εξαιρετικά συγκινητικό. Τα αδέρφια Cavanagh που απατελούν μέρος του συγκροτήματος το έγραψαν για το χαμό της μητέρας τους. Ωστόσο οι στίχοι εκφράζουν γενικά την απώλεια ...

Anathema - One Last Goodbye



How I needed you
How I grieve now you're gone
In my dreams I see you
I awake so alone

I know you didn't want to leave
Your heart yearned to stay
But the strength I always loved in you
Finally gave way

Somehow I knew you would leave me this way
Somehow I knew you could never, never stay
And in the early morning light
After a silent peaceful night
You took my heart away
And my being


In my dreams I can see you
I can tell you how I feel
In my dreams I can hold you
And it feels so real

I still feel the pain
I still feel your love
I still feel the pain
I still feel your love

And somehow I knew you could never, never stay
And somehow I knew you would leave me
And in the early morning light
After a silent peaceful night
You took my heart away
Oh I wish, I wish you could have stayed
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Γεια σου ρε chim λεμε! Το dance το θελα κι εγω και δεν το βρηκα!
Το one last goodbye ειναι λατρεμενο, πολυ ωραιοι στιχοι, πολυ ηρεμΙΣΤικη μελωδια, 10/10 λεμε, αξια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Ακούω: από μικρός.

Άποψή μου για το One Last Goodbye των Anathema:

Από τα αγαπημένα μου Ανάθεμα σονγκζ. Ότι χειρότερο αν είσαι σε μπαντ μουντ, μακριά από αιχμηρά αντικείμενα. Πολύ ταιριαστό σολο. 11/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
πω, μας σκότωσες νυχτιάτικα... μεγάλο δέσιμο με αυτό το συγκρότημα, μεγάλη αγάπη αυτός ο δίσκος (μαζί με silent enigma κ eternity), λατρεία αυτό το τραγούδι, δέκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Ακούσματα μου : rock, metal, κλασσικη, ethnic/ambient, soundtracks, κ.α.

Σχολια για το Anathema - One last Goodbye : Εντάξει, τι κριτική να κάνει κανείς σ'αυτό? Ειναι τραγουδάρα από ένα μέγάλο συγκρότημα και μια από τις κλαύτερες στιγμές τους. Ό,τι πρέπει για στιγμές μελαχγολίας (στα όρια της απελπισίας), σε ρίχνει στα Τάρταρα και σε κάνει να γουστάρεις κιόλας που πέφτεις! Οι στίχοι του υπέροχοι κι αν σκεφτεί κανείς και σε τι στιγμές γράφτηκαν τα Τάρταρα δεν είναι αρκετά βαθιά...
Έχει νόημα να πω κι άλλα? Δε νομίζω! Μπράβο Chimera!

Τελικά : 9/10 (οχι γιατί δεν είναι τέλειο, είναι, αλλά αυτό που με έκανε να δακρύσω από Anathema είναι το Angelica...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Τα ακούσματα μου: alternative και ροκ ξένο, μουσικές του κόσμου που μου κάθονται καλά στο αυτί, και λίγο ελληνικό ροκ και έντεχνο

Η άποψή μου για το τραγούδι "One Last Goodbye" των Anathema:

Παρόλο που δεν τους έχω ακούσει ιδιαίτερα (έως καθόλου, όχι για κάποιο συγκεκριμένο λόγο) αυτό το κομμάτι το έχω ξανακούσει κάπου, και πολύ μ' αρέσει πρέπει να σας πω. Ότι πρέπει για τις δύσκολες μέρες μελαγχολίας, χαλαρό 8αράκι από εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
.
Ακουω :
rock,blues,metal,classical,soundtracks....n stuff
Άποψη για το Anathema - One Last Goodbye : Εχω πολυ καιρο να ακουσω Anathema και ειχα ξεχασει το ιδιαιτερο συναισθημα που καταφερναν να βγαζουν. Και στο live πολυ καλοι. Ειναι πολυ καλο το κομμάτι, σε φωνη σε στιχο, σε μελωδια. Ενα 9/10 γιατί μαρεσει πιο πολύ το "Empty" :P
----------


Λιστα επομενων συμμετοχων :


15th Αngie_Ann ---------------(1η)
16th Μolka ----------------------(1η)
17th drunk ---------------------(1η)
18th Weak and Powerless ---(2η)
19th Monaxos ------------------(2η)
20th Shaman -------------------(2η)
21th Lorien --------------------(2η)
22nd Dark Kronos -------------(3η)
23rd Kneee-yaaa ! ------------(3η)

Προηγούμενα κομμάτια :

1 )
Blackfield - Hello ======================================(Niya)
2 ) Gary Jules - Mad World =================================(Lorien)
3 ) Lynyrd Skynyrd - Simple Man ============================(shaman)
4 ) Pantera - Art Of Shredding ==============================(Dark Kronos)
5 ) Metallica/Bob Seger - Turn The Page =====================(Niya)
6 ) Praying Mantis - Nowhere to hide ========================(weak and powerless)
7 ) Kid Dakota - Ten Thousand Lakes ========================(QsLv)
8 ) Demons And Wizards - Fiddler on the green ===============(Idril)
9 ) Αλκίνοος Ιωαννίδης - Κεμάλ =============================(MonaXoS)
10) Wonderland - Sol Sepry =================================(Αρκτούρος)
11) VNV Nation - Beloved ===================================(Corpse Bride)
12) Mazzy Star & Chemical Brothers - Asleep from a Day =======(Εδαδ)
13) Black label Society - Suicide Messiah ======================(Dark Kronos)
14) Anathema - One last goodbye==============================(Chimera)
----------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
"Anathema-One last goobye '' :

Μουσικοί-στίχοι πολύ καλά.Κοψοφλέβικο μουντ εκ πρώτης όψεως,ωστόσο εν τέλει μου αφήνει θετικά συναισθήματα.Τίποτα/κανείς δεν πέθανε.
8/10.

'Ασχετο :Θέλω να σχολιάσω και κάποια παλιότερα κομμάτια,αλλά μετά το κλικ μου εμφανίζει :Not Found
The requested document was not found on this server.Γνωρίζει κανείς γιατι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα ειναι επειδη αλλαξαν οι διευθυνσεις. Μονο τα τελευταια δουλευουν, ευχαριστω που το επεσημανες, θα το φτιαξω. Σορυ.:redface:

ΕDIT : τωρα πρεπει να ναι ολα οκ , ναι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Τα ακουσματά μου: Πολλά και διάφορα, δεν έχω καμία συγκεκριμένη προτίμηση! Κυρίως όμως ξένα!

Η άποψή μου για το: '' One last goodbye''- Anathema: Ωραίο κομμάτι με αρκετή δόση μελαγχολίας! Οι στίχοι του με άγγιξαν και μου θύμισαν γεγονότα και καταστάσεις του παρελθόντος, που με σημάδεψαν!Το βιντεοκλίπ ήταν και αυτό μελαγχολικό και γεμάτο αναμνήσεις!

Τελικός βαθμός: 10/10 Κανονικά έπρεπε να του βάλω -10 καθώς με μελαγχόλησε, αλλά επειδή οι αναμνήσεις που μου έφερε στο μυαλό είναι πολύ σημαντικές για εμένα, αξίζει αυτό τον βαθμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Aκούσματα: διάφορα κλαπατσίμπανα

Ποτέ δεν άκουσα πολύ Anathema. Το τραγουδάκι όμως μ' άρεσε. Ωραία η επιλογή σου Chimera! :) Δεν μπορώ να αντισταθώ στη δύναμη της μάζας και θα του βάλω 9. Πιστεύω θα μου είχε αρέσει περισσότερο αν ήμουν στην κατάλληλη διάθεση πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Μήπως να έβαζα κομμάτι; Πάντως υπάρχουν και κάποιοι που δεν σχολίασαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Και βέβαια να βάλεις!:) Δε σχολιάζουν πάντα όλοι και άλλωστε αν θέλει κάποιος να σχολιάσει το προηγούμενο μπορεί να το κάνει όποτε θέλει, δεν υπάρχει περιορισμός. Και είπαμε επίσης ότι πρέπει να μειωθεί ο χρόνος αναμονής γιατί το queue έχει παραμακρύνει!:P

Ριχ'το λοιπον συναδέλφισσα! Ξέροντας τα γούστα σου στη μουσική, εγώ τουλάχιστον είμαι σίγουρη ότι αυτό που θα διαλέξεις θα είναι τέλειο και δε βλέπω την ώρα να το ακούσω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Τhanks για την ψήφο εμπιστοσύνης Ναταλία :)

Αποφάσισα να σας βάλω αυτό το τραγουδάκι τελικά, αρκετοί μπορεί να το ξέρετε, οι υπόλοιποι ελπίζω να σας αρέσει. Πρόκειται για το Creep των Radiohead, για μένα ένα από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο τραγούδι τους. Λίγα έχω νιώσει να με εκφράζουν τόσο κάποιες στιγμές. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Τα ακούσματα μου: τρρρ τουπα τουπα τουπα καφ καφ καφ καφ καφ καφ καφ τουπα τουπα τουπα τουπα τρρρ τρρρ τρρρ τρρρ τσιριμποινγκκαταπουφ

Άποψή μου για το Creep των Radiohead: Κλασικό κομμάτι πλέον, παλιότερα ήταν από τα αγαπημένα μου. Επειδή τώρα τελευταία έχουν γίνει πσιλοtrendy και στο λαστ.φμ πάνε να φτάσουν τους Μπιτλς σε scrobbles, θα βάλω στο κομμάτι ένα 8. Antzy_Ane ήθελα κάτι πιό ψαγμένο από σένα :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Ακούσματα μου : rock, metal, κλασσικη, ethnic/ambient, soundtracks, κ.α.

Άποψή μου για το Radiohead - Creep: Υπέροχο τραγούδι απ'όλες τις απόψεις, που κι εγώ έχω νιώσει να με εκφράζει απόλυτα πολλές φορές (οι στίχοι σκοτώνουν, έτσι απλά...) Αν και όπως έιπε κι ο πιτσιρικάς παραπάνω έχει χιλιοπαιχτεί και έχει γίνει λίγο σούπα εξακολουθεί να μ'αρέσει, απλά δεν έχει πια την επίδραση που είχε παλιοτερα πάνω μου.

Τελικά : 9/10 (μερικά χρονια πριν θα του έβαζα 10 αλλά κάπως ξεθώριασε πια...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Αχ με πληγώνετε :P

Ραδιόφωνο δεν ακούω ποτέ, charts δεν συμβουλεύομαι επίσης. Γενικά από αυτά που ακούω δεν πολυγωρίζω τι είναι δημοφιλές και τι όχι. Απλώς ακούω ότι μου αρέσει. Και το τραγουδάκι αυτό πριν από 6 μήνες περίπου το πρωτοάκουσα. (και γενικότερα τους Radiohead) Αυτό μάλλον εξηγεί την αγάπη μου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Τα ακουσματά μου: Πολλά και διάφορα, δεν έχω καμία συγκεκριμένη προτίμηση! Κυρίως όμως ξένα!

Η άποψή μου για το: Radiohead- Creep: Ωραίο κομμάτι!!! Οι Radiohead μου αρέσουν αρκετά, όπως και το συγκεκριμένο κομμάτι!

Τελικος βαθμός: 9/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Τα ακούσματα μου: alternative και ροκ ξένο, μουσικές του κόσμου που μου κάθονται καλά στο αυτί, και λίγο ελληνικό ροκ και έντεχνο

Η άποψή μου για το τραγούδι "Creep" των Radiohead: Κλασσικότατο κομμάτι, μπορεί οι Radiohead να έχουν γίνει της μοδός αυτές τις μέρες, το τραγούδι αυτό όμως δεν χάνει την αξία του. Ένα 9 από εμένα, με τις ευχές μου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Ακούσματα μου : ακούω ό,τι μ'αρέσει και μ'αρέσουν - αντικειμενικότατα - ωραία πράματα.

Άποψή μου για το Radiohead - Creep : σίγουρα ανάμεσα στα 5 αγαπημένα μου radiohead κομμάτια. πολύ στενάχωρο... οι στίχοι ειδικά με σκοτώνουν, τόσο που προσπαθώ να συγκεντρωθώ αποκλειστικά στο μουσικό μέρος όταν το ακούω. όχι πως βοηθάει αυτό, αλλά τέσπα! όσο γερνάω, τόσο περισσότερο μου αρέσει...

Τελικά : δέκα προφανώς.

ψ. δε μ'αρέσει που τα μικρά φοράνε vans ή allstar, βάζουν μαύρη σκιά και σκεπάζουν τα μάτια τους με ένα πέπλο από τρίχες επειδή αυτό κάνουν όλοι. με στεναχωρεί γμτ!
δε βρίσκω σωστό να αλλάζεις τη γκαρνταρόμπα σου ρε φίλε στα 24, επειδή μεγάλωσες πια και πρέπει να ντύνεσαι "έτσι" πλέον...
περισσότερο λάθος όμως βρίσκω το να μην κάνεις κάτι απλά και μόνο επειδή το κάνουν οι περισσότεροι και εσύ είσαι ξεχωριστός, καλύτερος από αυτούς και πρέπει να διαφέρεις. στα πάντα? γιατί? reverse psychology victim...

κάνουμε ή δεν κάνουμε πράματα επειδή μας αρέσουν ή δε μας αρέσουν (πια). για αυτό μόνο και για κανέναν άλλο λόγο. ψιλοσχετικοασχετο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top