[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ολα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες και η πλειοψηφία αυτών χρειάζεται προσοχή στην εγκυμοσύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μόνο που τα φάρμακα τα παίρνουμε όταν είμαστε άρρωστοι, για να απαλλαγούμε από κάτι άσχημο που μας συμβαίνει.
Δεν τα παίρνουμε για να μεγαλωσουμε τις βλεφαρίδες μας. Φαντάζεσαι όντως να πάθεις τοπική μόλυνση? Στο μάτι??? Δεν είναι και λίγο να πάθει κάτι η όρασή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν αντιλέγω, απλά είπα ότι όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες και χρειάζονται προσοχή. :P Δεν ισχύει δηλαδή μόνο για το bimatoprost.

Μια διευκρίνιση έκανα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
καλησπέρα κορίτσια..!θέλω να αγοράσω ένα προϊόν που να προστατεύει τα μαλλιά από τη θερμότητα. έχετε καμία σχετική πρόταση;:flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stamatopoulos

Νεοφερμένος

Ο Κωστής Σταμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
εννοείται ότι κάθε φάρμακο έχει παρενέργειες. Και ασπιρίνη να πάρεις υπάρχει θεωρητικά κίνδυνος. Αν ο ΕΟΦ το εγκρίνει για την συγκεκριμένη εφαρμογή τότε δικαιούται ο καθένας να το χρησιμοποιήσει. Ακριβώς όπως έγινε με το botox, ξεκίνησε σαν φάρμακο για το ραιβόκρανο και ξέρουμε όλοι πώς και πόσο χρησιμοποιείται σήμερα. :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
καλησπέρα κορίτσια..!θέλω να αγοράσω ένα προϊόν που να προστατεύει τα μαλλιά από τη θερμότητα. έχετε καμία σχετική πρόταση;:flowers:

Αν και μπορεί να μην το βρεις κάπου (εγώ σε ένα ταξίδι το είχα δει σε σούπερ μάρκετ και το πήρα)
ένα καλό είναι αυτό .
Μετά,ένα δεύτερο είναι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
fairygirl σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!!! :D θα τα ψάξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.

Εγώ να πετάξω κάτι ακόμη πιο άκυρο; Τη μάσκαρα πώς καταλαβαίνετε ότι τελειώνει; Πάντα είχα αυτή την απορία και δε ρωτούσα επειδή λέω θα με πουν χαζή.:look:

Όταν σταματήσει να κάνει ''γκλουπ" όταν βγάζεις το βουρτσάκι, τότε έχει τελειώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπέρα κορίτσια..!θέλω να αγοράσω ένα προϊόν που να προστατεύει τα μαλλιά από τη θερμότητα. έχετε καμία σχετική πρόταση;:flowers:

Εγώ είχα αγοράσει αυτό αλλά δε ξετρελάθηκα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω, απλά είπα ότι όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες και χρειάζονται προσοχή. :P Δεν ισχύει δηλαδή μόνο για το bimatoprost.

Μια διευκρίνιση έκανα. :P

Συγγνώμη δεν κατάαλαβα ότι το έγραφες στο άσχετο.
Για λίγο νόμισα ότι υποστήριζες ένα φάρμακο που μακραίνει τις βλεφαρίδες με κίνδυνο μόλυνσης.
Ολα οκ τότε :)
Συμφωνώ, όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ποια η διαφορά της βαθιάς και της ήπιας απολέπισης; Ποια είναι καλύτερη για μία νεανική επιδερμίδα(18+); Είμαι ανάμεσα σε αυτή κι αυτή. Τις έχει δοκιμάσει κάποια;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δεν είδα τις διαφορετικές απολεπίσεις, αλλά φαντάζομαι πως στην ηλικία σου, ότι πιο ήπιο, είναι το καλύτερο, έτσι δεν είναι? Είσαι πολύ μικρούλα για τα "σκληρά" πειράματα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δεν είδα τις διαφορετικές απολεπίσεις, αλλά φαντάζομαι πως στην ηλικία σου, ότι πιο ήπιο, είναι το καλύτερο, έτσι δεν είναι? Είσαι πολύ μικρούλα για τα "σκληρά" πειράματα. ;)
Σ'ευχαριστώ! Της Apivita είναι αμφότερες. Επειδή για καθαρισμό και ενυδάτωση χρησιμοποιώ καθημερινά της Frezyderm,για απολέπιση που είναι λίγες φορές την εβδομάδα σκέφτομαι να πάρω προιόν της Apivita(αμφότερα αυτής της εταιρείας είναι). Τώρα όντως δεν έχω πρόβλημα, αλλά όταν περάσουν τα χρόνια...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Έχεις δίκιο. Απλά από την εμπειρία μου, ότι περισσότερο πειράζουμε κάτι, τόσο γρηγορότερα το χαλάμε.
Εγώ θα σου πρότεινα μια ήπια απολέπιση, ίσα ίσα για να φεύγουν τα νεκρά κύτταρα και τίποτα άλλο.
Και μην πορωθείς και το κάνεις και συχνά. Μια φορά τη βδομάδα καλά είναι.
Σε αυτήν την ηλικία, η ομορφιά σας είναι η φρεσκάδα σας, η δροσιά σας!
Βλέπω κοριτσάκια που είναι βαμμένα λες και πάνε στα μπουζούκια και λεω μέσα μου "Σε λίγα χρόνια θα καταλάβουν τί είχαν!!!". ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Έχεις δίκιο. Απλά από την εμπειρία μου, ότι περισσότερο πειράζουμε κάτι, τόσο γρηγορότερα το χαλάμε.
Εγώ θα σου πρότεινα μια ήπια απολέπιση, ίσα ίσα για να φεύγουν τα νεκρά κύτταρα και τίποτα άλλο.
Και μην πορωθείς και το κάνεις και συχνά. Μια φορά τη βδομάδα καλά είναι.
Σε αυτήν την ηλικία, η ομορφιά σας είναι η φρεσκάδα σας, η δροσιά σας!
Βλέπω κοριτσάκια που είναι βαμμένα λες και πάνε στα μπουζούκια και λεω μέσα μου "Σε λίγα χρόνια θα καταλάβουν τί είχαν!!!". ;)
Σ'ευχαριστώ!:) Κι εγώ αποφεύγω το βάψιμο στην ηλικία που είμαι τώρα(19),δεν υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος κατ'εμέ! Θα πάρω αυτό για την ήπια απολέπιση λοιπόν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Nα κάνω κ εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου..

Καθαρίζω το πρόσωπο μου καθημερινά με αμυγδαλέλαιο...Μετά απ' αυτό χρειάζεται να βάλω και κάποια άλλη τονοτική-καθαριστική λοσιόν στο πρόσωπο ή με καλύπτει? Υπάρχει λόγος μετά να βάζω και κάποια κρέμα προσώπου ή οι ιδιότητες του αμυγδαλέλαιου με καλύπτουν?Επίσης απο ποια ηλικία και μετά χρειάζεται να βάζουμε κρέμα για τα μάτια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εσύ πόσων ετών είσαι? Τι τύπο δέρματος έχεις? Το αμυγδαλέλαιο το χρησιμοποιείς για ντεμακιγιάζ μόνο??? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stamatopoulos

Νεοφερμένος

Ο Κωστής Σταμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Η βασική φροντίδα δέρματος είναι καθαρισμός και ενυδάτωση ιδανικά δύο φορές την ημέρα. Γενικά αποφεύγουμε τα σκευάσματα που κάνουν και καθαρισμό και ενυδάτωση καθώς έχει αποδειχθεί τελικά δεν κάνουν τίποτα από τα δύο τόσο καλά όσο θα έκανε ένα απλό καθαριστικό και μια απλή ενυδατική. Αν το δέρμα σου παρουσιάζει ιδιαιτερότητες πχ. αυξημένη λιπαρότητα, "σακούλες" στα μάτια, μαύρα στίγματα ή διευρυμένους πόρους θα χρειαστείς κάτι παραπάνω, μια θεραπευτική κρέμα διαφορετική για κάθε "πρόβλημα".

Η θεραπευτική χρησιμοποιείται ιδανικά μετά τον βραδυνό καθαρισμό, καθώς τότε το δέρμα είναι πιο δεκτικό, αφήνεται να δράσει κατά τη διάρκεια της νύχτας και το πρωί πάλι καθαρισμός και ενυδάτωση. Προσοχή μόνο να έχει απορροφηθεί η βραδινή κρέμα πριν πας για ύπνο ώστε να μην την "πάρει" το μαξιλάρι.

Αν υπάρχει ιατρικό πρόβλημα πχ ακμή και δεν περνάει με απλά καλλυντικά επισκέψου δερματολόγο ώστε να μην μείνουν σημάδια.

Όσο για την απολέπιση εφόσων είναι μηχανική τύπου scrub (με κόκκους) δεν υπάρχει συνήθως πρόβλημα με μικρές ηλικίες μια φορά την εβδομάδα όπως ήδη αναφέρθηκε.

Τα βαθιά χημικά peeling πχ. TCA καλό είναι να αποφεύγονται αρχικά, ενώ τα ήπια με οξέα φρούτων χρησιμοποιούνται άφοβα 1 φορά στις 10 - 14 μέρες από την εφηβεία και μετά. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Eγώ είμαι 26 χρονών..Το αμυγδαλέλαιο το χρησιμοποιώ για καθαρισμό..Θεωρητικά όμως ενυδατώνει και το δέρμα...Απλά δεν ξέρω κατα πόσο το ενυδατώνει τόσο ώστε να μην χρειάζομαι και κρέμα μετά..
Γενικά το δέρμα μου δεν έχει κάποιο "πρόβλημα".. Απλά σίγουρα υπάρχουν μέρες που το βλέπω κάπως θαμπό ή ξηρό..

Τελικά κρέμα για τα μάτια απο τι ηλικία χρησιμοποιούμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Σου απάντησε ο ειδικός!!! Καλά στα είπε.
Το αμυγδαλέλαιο δεν ξέρω αν είναι καλό για καθαρισμό. Ενυδάτωση κάνει και απαλό ντεμακιγιάζ στα μάτια (αν και αφήνει υπολείματα).
Για την κρέμα ματιών υπάρχει διάσταση απόψεων. Εγώ ξεκίνησα στα 30 και μόνο βράδυ. Άλλες φίλες μου που ξεκίνησαν νωρίς, ταλαιπώρησαν τα μάτια τους και δείχνουν πιο κουρασμένα τώρα. Ίσως η αισθητικός σου θα μπορούσε να σου απαντήσει που θα δει την επιδερμίδα των ματιών σου.
Το πιο σημαντικό απ όλα είναι να φοράς αντιηλιακό. Και να το ανανεώνεις κάθε δύο ώρες. Γιατί όλα οφείλονται στην φωτογήρανση, όχι στην απλή γήρανση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top