Ρατσισμός κατά των Αλβανών: Ποιος φταίει;

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
@ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:Μα οι Αλβανοί έχουν μικρότερο ποσοστό εγκληματικότητας κι από τους Έλληνες! Αν έκαναν οι περισσότεροι τέτοια πράγματα, θα έλεγα "μαζί σου, εκτελέστε τους" - δεν είναι όμως έτσι. Εσύ φαίνεται να πιστεύεις ότι Αλβανός=εγκληματίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
...και για να σταματήσει το παραμυθάκι ότι "μας πήραν τις δουλειές"... λεφτά υπάρχουν για όλους, το ξαναλέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
...και για να σταματήσει το παραμυθάκι ότι "μας πήραν τις δουλειές"... λεφτά υπάρχουν για όλους, το ξαναλέω.
Εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχουν αρκετα λεφτα ουτε για τους Ελληνες...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Nessa NetMonster μπορεις να μου εξηγησεις αυτο που λες οτι οι Αλβανοι εχουν μικροτερο ποσοστο εγκληματικοτητας απο τους Ελληνες;
Ποιοι Αλβανοι;
Οι Αλβανοι κατοικοι (νομιμοι και μη) της Ελλαδας;
Ε, λογικο ειναι!:redface:
Σε καθε χωρα οι κατοικοι της εχουν την μεγαλυτεροι εγκληματικοτητα λογο συντρπτικης πλεοψηφιας.Ειναι θεμα ποσοστου.
Απο εκει και υστερα.
Οπως ειπε και η Νικιτα δεν ειναι και οτι καλλιτερο να βαζουμε τους παντες στο ιδιο καλουπι.(Και δεν μιλαω μονο για Αλβανους.)
Ετσι χανουμε και οι ιδιοι την μοναδικοτητα μας σαν ατομα.
Οι Αλβανια μια με το "μπαμ" με τις πυραμιδες και τις τραπεζες οπου δεκα εφαγαν τα λεφτα των παντων, μια λογο του Τιτο κτλ κτλ,με τα ανοιγματα των φυλακων στην ελλαδα περασε ενα μεγαλο κυμμα Αλβανων "κακοποιων στοιχειων".
Ειναι σαν να αφησεις ενα λιονταρι που εχεις πιασει στην ζουγκλα, και να το παρατησεις ελευθερο μεσα σε εναν κινηματογραφο π.χ.
Ειναι λογικο οτι θα λειτουργησει σαν αγρμι και θα τα κανει ολα μανταρα.
Εχω γνωρισει Αλβανους οι οποιοι ειναι καλα παιδια, κι εχω γνωρισει και Αλβανους (απο προσωπικη εμπειρια και μονο ειναι λιγοτεροι αυτοι) οι οποιοι με κανουν να βγαζω φραπε απο τ'αυτια.
Ειμαι κι εγω ξενος σε μα αλλη χωρα και πριν ερθω Bari οσο ζουσα Παρμα, ειχα νιωσει σε καποιες φασεις τον "ρατσισμο".
(βεβαια εφταιγε κυριως η πολη λογο του οτι οι Παρμετζιανοι ειναι γνωστες κομπλεξαρες *κομ.ανωτεροτητας) σε ολη την Ιταλια...)
Πιστεψτε με δεν ειναι και οτι καλλιτερο...
Και μιλαμε για εμενα που δεν του επαιρνα λεφτα -μαυρα ασπρα η μπλε- αλλα τους τα ακουμπαγα κανονικα!
Υπηρχαν σκηνες οπου ημουν στην σταση λεωφορειου μιλαγα ελληνικα με καποιον και μολις ο Παρμιτζιανος με ακουγε, ξυνιζε και πηγεναι πιο περα.
Πιστεψτε με η αντιπαθεια του προς εμενα,μου γεννουσε αυτοματα αντιπαθεια προς αυτον.
Παντως δικαιολογια που εχω ακουσει, οταν παλαιοτερα με το κυμμα αλβανων καταδικων στην Ελλαδα οπου γινονταν τα χιλια δυο,του τυπου:
"Εδω οι ελληνες σκοτωνουν και κλεβουν,οι αλβανοι σε ενοχλουν;"
ειναι τουλαχιστον ακυρη.Εχω προβληματα στο σπιτι μου,πρεπει να ερθει και ο γειτονας να μου το καψει;
Λοιπον,καλο(οχι απλως καλο,το καλλιτερο) ειναι να μην ειμαστε ρατσιστες, μιας και αυτος δεν οδηγησε πουθενα...
"Επιφυλακτικοι",ναι.ΟΚ, παω πασο...αλλα οχι τυπου "καλος αλβανος ειναι μονο νεκρος".:/:

Και κατι τελευταιο και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ.
Δουλειες και υπαρχουν και οχι...
Φταιει και ο Ελληνας ο οποιος μπορει μεν να μην εχει βγαλει δημοτικο, αλλα αρνειται να παει να δουλεψει σε κανα κτημα η σε καμια οικοδομη...(το ξερω απο πολυ πρωτο χερι ειδικα για επαρχια που ειμαι.)
Φταιει και το γεγονος οτι οι Αλβανοι δεν εχουν προβλημα να δουλεψουν ανασφαλιστοι κτλ κτλ, κατι που "συμφερει πολους εργοδοτες".
φταινε πολλα, στην Ελλαδα γενικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Από την προσωπική μου εμπειρία όσους Αλβανούς έχω γνωρίσει είναι αξιαγάπητοι. Έχω πάρα πολλούς φίλους ρατσιστές αλλά ποτέ δεν είπα κουβέντα ούτε και για πλάκα εναντίον τους. Το κλίμα που υπάρχει στην Ελλάδα είναι λογικό καθώς δεν έχει κάνει τον κύκλο της ακόμα η κλειστη κοινωνία μας. Ζούνε ακόμα γενιές που βίωσαν τον πόλεμο. Δεν είμαστε ακόμα σε θέση να δεχθούμε ξένους είτε έιναι Αλβανοί έιτε είναι ότι θέλεις. Επίσης τα media έχουν κάνει τα πάντα για να μην τους γουστάρουμε και η επιροή τους έιναι τεράστια. Δεν μου αρέσει να ακούω το "γύρνα πίσω στην πατρίδα σου". Είναι ελεηνό να το λες αυτό σε έναν άνθρωπο. Για να φύγει από το σπίτι που γεννήθηκε σημαίνει ότι υπέφερε και δεν νομίζω πολλοί έλληνες που είναι ρατσιστές να το έχουν περάσει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lexx:
Δεν μου αρέσει να ακούω το "γύρνα πίσω στην πατρίδα σου". Είναι ελεηνό να το λες αυτό σε έναν άνθρωπο. Για να φύγει από το σπίτι που γεννήθηκε σημαίνει ότι υπέφερε και δεν νομίζω πολλοί έλληνες που είναι ρατσιστές να το έχουν περάσει αυτό.
Πες "κανενας" να εισαι μεσα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
χεχε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τελικά είναι θέμα συγκυριών και εμπειριών...
Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι "καλός Αλβανός είναι ο νεκρός Αλβανός"... είπαμε... όχι κι έτσι...
Και φυσικά πιστεύω ότι υπάρχουν και καλοί Αλβανοί... μόνο που δεν έχει τύχει να γνωρίσω εγώ κανέναν τελικά (ή μάλλον έχω γνωρίσει μόνο έναν)
Δεν το θεωρώ τυχαίο ότι (αν όχι όλοι) οι περισσότεροι που έχουν συνεργαστεί - συναναστραφεί Αλβανούς έχουν και μια πολύ άσχημη ιστορία να πουν...
Δεν θεωρώ ότι όλοι οι Αλβανοί είναι εγκληματίες αλλά η πλειοψηφία αυτών που ήρθε στην Ελλάδα δεδομένου ότι ήρθαν αυτοί που έδιωξε ο Μπερίσα από τις φυλακές.

Δεν έχω μένος μαζί τους απλά πιστεύω ότι δεν είναι καλή ράτσα ανθρώπων, όμως ταυτόχρονα δεν αντιλέγω ότι μπορεί οι συνθήκες να τους έκαναν έτσι.
Στην οικογένεια μου με μάθανε ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι και δεν υπάρχουν ανώτεροι και κατώτεροι... όμως όσες φορές συνεργαστήκαμε μαζί τους βρεθήκαμε σε άσχημες περιπέτειες.

Δεν ξέρω με ποιόν τρόπο μπορεί να φταίει ο πατέρας μου που έδωσε δουλειά σε έναν 20άχρονο στο εξοχικό, με 50 ευρώ μεροκάματο (όσα θα έδινε και σε έναν Έλληνα) να τον βοηθήσει να ξεχορταριάσουν το κτήμα...
Του έδινε επί μία βδομάδα και φαγητό στο τραπέζι (αυτό το ίδιο που τρώγαμε εμείς) μαζί με όλη την οικογένεια, του έδωσε και ότι παλιά εργαλεία, ρούχα, κουζινικά μας "περίσσευαν" (που δεν περίσσευαν αλλά οκ... να το βοηθήσουμε το παλικάρι) για να έρθει αυτός ο ίδιος μετά από 1 μήνα με δέκα άτομα παρέα και να στριμώξει την θεία μου και την μάνα μου σε μια άκρη της κουζίνας με μαχαίρι στο λαιμό της πρώτης να του δώσουν τα λεφτά τους...
Τι λάθος έκανε ο πατέρας μου?
Τι λάθος έκανα εγώ που ενώ είχα μια Ελληνίδα κυρία να με βοηθάει μια φορά το μήνα σε κάποιες δουλειές του σπιτιού, την έδιωξα για να πάρω μια Αλβανίδα, με τα ίδια χρήματα για να κάνει τις ίδιες δουλειές επειδή με παρακάλεσε μια κοινή γνωστή επειδή "πεινούσε" ώστε μετά από 2 μήνες να μου ξαφρίσει το σπίτι?

Πείτε μου τα λάθη της οικογένειας μου
Κακές επιλογές? Κακές συναναστροφές? Κακή ψυχολόγιση ανθρώπων?

Έχω ένα μήνα που δουλεύω στα γιαπιά....
είναι γεμάτα αλλοδαπούς με πλειοψηφία Αλβανούς...
Όσους κι αν επέβλεψα, όσους κι αν γνώρισα, δουλεύουν όλοι το 6,5ωρο (+μισή ώρα διάλειμμα) που δουλεύουν όλοι οι εργάτες στα γιαπιά κάτω από τις ίδιες συνθήκες που δουλεύουν και οι Ρουμάνοι και οι Πολωνοί, οι Ινδοί και οι Πακιστανοί.... και φυσικά οι ελάχιστοι Έλληνες...
Δεν ήταν ποτέ κανένας συνεπής, κοιτούσαν πως να λουφάρουν, πως να κάνουν λιγότερη δουλειά, πως να φορτώσουν το λάθος σε κάποιον άλλον (παρόλο που είχα δει με τα μάτια μου ποιός έχει κάνει το λάθος), και πως να βγάλουν το μάτι κάποιου άλλου... όποιας εθνικότητας κι αν ήταν ο άλλος!!
Δεν είναι μόνο οι Έλληνες που έχουν πρόβλημα μαζί τους...
όσοι τους έχουν ζήσει από κοντά έχουν πρόβλημα... ρωτήστε εργάτες άλλων εθνικοτήτων αν θέλετε...

Οκ όλα συμπτώσεις... οι Αλβανοί είναι καλοί και εγώ, η οικογένεια μου, οι γνωστοί μου, και όλοι οι συνεργάτες μου έχουμε πέσει σε κακές περιπτώσεις από τους 500 που έχουμε γνωρίσει ο ένας να είναι καλός...
Το δέχομαι....
Δεν μισώ κάθε Αλβανό που γνωρίζω όμως με βάση τις εμπειρίες μου είμαι εκατό φορές πιο επιφυλακτική μαζί τους απ ότι θα ήμουν με κάποιον άλλον.... περιμένω να δω, να γνωρίσω να μου δείξουν τι είναι...
Δυστυχώς (και το εννοώ το δυστυχώς) όλοι (με εξαίρεση πάντα τον έναν) μου έχουν δείξει ότι δεν είναι καλοί...
Δεν χαίρομαι να βρίζω Αλβανούς, δεν χαίρομαι να είμαι ρατσίστρια... ίσα ίσα που ντρέπομαι και το θεωρώ πολύ κατώτερο από μέρους μου... πείτε μου όμως αν ήσασταν στη θέση μου τι θα νιώθατε και τι θα κάνατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
...
Δεν ξέρω με ποιόν τρόπο μπορεί να φταίει ο πατέρας μου που έδωσε δουλειά σε έναν 20άχρονο στο εξοχικό, με 50 ευρώ μεροκάματο (όσα θα έδινε και σε έναν Έλληνα) να τον βοηθήσει να ξεχορταριάσουν το κτήμα...
Του έδινε επί μία βδομάδα και φαγητό στο τραπέζι (αυτό το ίδιο που τρώγαμε εμείς) μαζί με όλη την οικογένεια, του έδωσε και ότι παλιά εργαλεία, ρούχα, κουζινικά μας "περίσσευαν" (που δεν περίσσευαν αλλά οκ... να το βοηθήσουμε το παλικάρι) για να έρθει αυτός ο ίδιος μετά από 1 μήνα με δέκα άτομα παρέα και να στριμώξει την θεία μου και την μάνα μου σε μια άκρη της κουζίνας με μαχαίρι στο λαιμό της πρώτης να του δώσουν τα λεφτά τους...
Τι λάθος έκανε ο πατέρας μου?

δεν τον έκανε πρώτα μια βόλτα από το αστυνομικό τμήμα:)
άκου το κόλπο: ο πατέρας μου, όπως κι ο δικός σου, παίρνει κατά καιρούς αλβανούς και άλλους αλλοδαπούς για δουλειές στο εξοχικό. Εκεί τους κοιμίζει και τους ταίζει. Προτού φτάσουν λοιπόν στο εξοχικό, ο πατέρας μου ζητάει τα χαρτιά του εργάτη, σταματάει έξω από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής, μπαίνει μέσα (να τον βλεπει ο εργάτης), λέει μια καλημέρα στους αστυνομικούς και ξαναμπαίνει στο αμάξι.. Ο αλλοδαπός κυριολεκτικά έχει κλσει μάντρες:)

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
...
Δεν μισώ κάθε Αλβανό που γνωρίζω όμως με βάση τις εμπειρίες μου είμαι εκατό φορές πιο επιφυλακτική μαζί τους απ ότι θα ήμουν με κάποιον άλλον.... περιμένω να δω, να γνωρίσω να μου δείξουν τι είναι...

αυτό νομίζω είναι το συμπέρασμα και η λύση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Δεν δέχομαι ότι οι Έλληνες είναι ρατσιστές με εξαίρεση τους αλβανούς. Πόσα χρόνια έχουμε μειωνότητες στην χώρα μας χωρίς ιδαιέτερα προβλήματα. Ποσους πακιστανούς, ινδούς κτλ έχουμε χωρίς ούτε κάν να τους ενοχλούμε.
Οι αλβανοί θέλουν να προκαλούν αλλα φταίει και πάρα πολύ το κράτος που δεν κάνει τίποτα πέρα απο το να τους χαιδέυει. Εκεί που καταλήγουμε σήμερα είναι ακροδεξιές οργανώσεις να μην προλαβένουν να εγγράφουν μέλη και ολοένα να γίνονται και πιό δυνατές. Απλό παράδειγμα είναι το πόσες φορές έχει ακουστεί η Χρυσή Αυγή της τελευταίες μέρες. Προβλέπω έναν γενικό χαμό και ακραίες καταστάσεις σε λίγα χρόνια με ξυλοδαρμούς κτλ. Το κακό είναι ότι οι καλοί αλβανοί δεν κάνουν τίποτα πέρα απο το να κοιτάνε την δουλειά τους. Και οι αλβανοί στην αλβανία δεν βοηθάνε σε τίποτα ίσα ίσα που βγάζουν τα αποθυμένα τους στους εκεί Έλληνες.
Αν θυμάστε ποδοσφαιρικούς αγώνες και τον νεκρό αλβανό θυμηθείτε και τα καψίματα στις Ελληνικές σημαίες, και τους πυροβολισμούς και τις αναταραχές και στις 2 χώρες και τις προκλήσεις και όλα. Είδα ότι στα τοπικ γράφουν και παιδιά απο την αλβανία, θέλω να καταλάβουν ότι κανένα Έλληνας δεν θα είχε πρόβλημα με τους Αλβανούς αν σεβόντουσαν κάποια πράγματα αλλα αν πετύχω ποτέ αλβανό να πειράζει την σημαία μου θα φάει τέτοιο ξύλο που δεν νομίζω να περπατήσει ξανα και για να σας πω την αλήθεια και ιταλός και γερμανός να είναι το ίδιο θα ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να γενικεύουμε γράφοντας οι Έλληνες δεν είναι ρατσιστές.
Και βέβαια υπάρχουν ρατσιστές Έλληνες και μάλιστα απέναντι σε όλες τις εθνικότητες.Όπως επίσης υπάρχουν και μη ρατσιστές.
Το ίδιο ισχύει και για τους αλλοδαπούς,υπάρχουν καλοί και κακοί.Δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος που δεν μπορούσε να εγκληματίσει στη χώρα του θα εγκληματίσει σε μια ξένη.Αν το σπέρμα της εγκληματικότητας υπάρχει μέσα σου θα εκδηλωθεί όπου κι αν βρίσκεσαι.Αντιθέτως αν είσαι ηθικός και τίμιος όσο δύσκολα και αν τα βγάζεις πέρα δεν θα πέσεις στην παρανομία απλά γιατί δεν θα μπορείς θα έχεις ηθικές αναστολές και θα προτιμήσεις να είσαι με το σταυρό στο χέρι.
Είναι τουλάχιστον αφελής όποιος πιστεύει ότι η πρώτη φουρνιά ελλήνων μεταναστών στην Γερμανία,Καναδά,ΗΠΑ κτλ. δεν περιελάμβανε και ανθρώπους που έκλεβαν ή παρανομούσαν.Φυσικά και υπήρχαν δεν ήταν όλοι ταπεινοί μετανάστες που δούλευαν για το μεροκάματο.

Εύλογο θα ήταν να ανοιχτεί και ποστ με θέμα"Ρατσισμός κατά των Ελλήνων" γιατί υπάρχει και τέτοιος,όποιος παρακολουθεί την επικαιρότητα ελληνική και ξένη το γνωρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μήπως τελικά η απουσία του κράτους απο αυτήν την κατάσταση φταίει για την τωρινή κατάσταση? Η Ιταλία γιατί δεν είχε πρόβλημα, γιατί πολύ απλά είχε τον έλεγχο της κατάστασης απο την αρχή και πολύ καλα έκλεισε τα σύνορα της στα μιλιούνια των μεταναστών. Εμείς μια ζωή μαλ*** και με την Κύπρο και την Μακεδονία και με όλα μέχρι να πάρουμε είδηση τι γίνεται το έχουμε χάσει το παιχνιδι. Αν σας χώρα δείχναμε πηγμή θα σου έλεγα αν θα τολμούσαν να κάνουν τίποτα. Ας πήγεναν οι Αλβανοί να κάνουν μαγκιές στην Γερμανία, τρελό γέλιο θα είχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Μήπως τελικά η απουσία του κράτους απο αυτήν την κατάσταση φταίει για την τωρινή κατάσταση? Η Ιταλία γιατί δεν είχε πρόβλημα, γιατί πολύ απλά είχε τον έλεγχο της κατάστασης απο την αρχή και πολύ καλα έκλεισε τα σύνορα της στα μιλιούνια των μεταναστών. Εμείς μια ζωή μαλ*** και με την Κύπρο και την Μακεδονία και με όλα μέχρι να πάρουμε είδηση τι γίνεται το έχουμε χάσει το παιχνιδι. Αν σας χώρα δείχναμε πηγμή θα σου έλεγα αν θα τολμούσαν να κάνουν τίποτα. Ας πήγεναν οι Αλβανοί να κάνουν μαγκιές στην Γερμανία, τρελό γέλιο θα είχε.

Για να αποχτήσουμε πυγμή σαν χώρα θα πρέπει πρώτα να αποκτήσουμε συνείδηση σαν πολίτες.
Όταν έβγαινε η απόφαση για την ονομασία των Σκοπίων σε εμάς πρώτο θέμα ειδήσεων ήταν η παραίτηση του βουλευτή της ΝΔ στον Πειραιά (νομίζω Μαντούβαλο).Μετά τη λήψη της απόφασης,δλδ κατόπιν εορτής,έγινε πρωτοσέλιδο αλλά ο κύβος είχε ήδη ριφθεί.Τις πταίει;
Έχω αρχίσει να ασπάζομαι σύνθημα σε τοίχο στα Πετράλωνα:
"Τόση μπάλα απο την χούντα είχαμε να δούμε".
Πλήρης αποπροσανατολισμός της κοινής γνώμης.Και μετά λέμε για τα "αμερικανάκια".΄Φύσικα όμως όταν ο γάμος του Τριανταφυλλόπουλου τραβάει περισσότερο τους τηλεθεατές απο το βέτο της Τουρκίας για την Κύπρο(πριν γίνει ο χαμός και ασχοληθούν όλα τα ΜΜΕ) τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Το έχω ξαναπεί. Πολιτειακή συνείδηση αποκτάμε με την παιδεία. Τότε θα είμαστε ικανοί να κάνουμε τη δική μας ιεράρχηση στα δελτία των ειδήσεων. Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τα μουμουε, γιατί πολύ απλά δεν απέκρυψαν τίποτα. Για δικούς τους λόγους δεν του έδωσαν την βαρύτητα που του έπρεπε. Εμείς όμως το πιάσαμε το νόημα, και τρέξαμε στη τουαλέτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ένα ένα, καταρχήν τα ΜΜΕ είναι καθρέφτης του κοινου τους, έχει απίστευτο δίκιο η (κουκλάρα!!!:redface: ) η kleftra με το γάμο του τριανταφυλόπουλου. Έχω βαρεθεί πια να ακούω ότι κανένας δεν βλέπει την λάμψη και το Βέρα στο δεξί και όλοι βλέπουν τα ντοκυματέρ στην ΝΕΤ. Τα media βάζουν αυτά που πουλάνε και σίγουρα πιο πολύ μας αρέσει να ακούμε για την άτζελα παρά για το τι κάνουν στα σκόπια. Απο ότι καταλαβένω μόνιμα μας αποπροσανατολίζουν με το αλβανικό, το σκοπιανό, της παραβιάσεις, του γνωστούς άγνωστους κτλ. Ίσως όλα αυτά να είναι ένα επικοινωνιακό παιχνίδι για να μην ξεσηκωθούμε με τις μαλακ**** που κάνουν οι πολιτικοί. Ότι κάνει η αμερική με το Ιράκ και την τρομοκρατία και η τουρκία με της παραβιάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Το έχω ξαναπεί. Πολιτειακή συνείδηση αποκτάμε με την παιδεία. Τότε θα είμαστε ικανοί να κάνουμε τη δική μας ιεράρχηση στα δελτία των ειδήσεων. Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τα μουμουε, γιατί πολύ απλά δεν απέκρυψαν τίποτα. Για δικούς τους λόγους δεν του έδωσαν την βαρύτητα που του έπρεπε. Εμείς όμως το πιάσαμε το νόημα, και τρέξαμε στη τουαλέτα.

Οφείλουν όμως να του δώσουν βαρύτητα.Καλώς ή κακώς μέσα απο αυτά διαμορφώνεται η κοινή γνώμη.Τέταρτη εξουσία δεν ονομάζεται;
Είναι απαράδεκτο και ο τελευταίος Έλληνας να γνωρίζει λεπτομερώς την διαδρομή της χαμένης γαλοπούλας και να αγνοεί τι γίνεται κάτω απο τη μύτη του σε διεθνές επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Οφείλουν όμως να του δώσουν βαρύτητα.Καλώς ή κακώς μέσα απο αυτά διαμορφώνεται η κοινή γνώμη.Τέταρτη εξουσία δεν ονομάζεται;
Είναι απαράδεκτο και ο τελευταίος Έλληνας να γνωρίζει λεπτομερώς την διαδρομή της χαμένης γαλοπούλας και να αγνοεί τι γίνεται κάτω απο τη μύτη του σε διεθνές επίπεδο.

Ο τελευταίος έλληνας να μάθει να διαβάζει και τα "ψιλά" γράμματα των εφημερίδων..Η έρευνα βοηθά στη διαμόρφωση της κοινής γνώμης.
Ναι είναι τέταρτη εξουσία τα μουμουε, δεν αντιλέγω. Η μεγαλύτερη εξουσία όμως είναι ο λαός. Όταν επηρεάζεται με λανθασμένο τρόπο, έχουμε τεράστια προβλήματα (όπως είπε και ο τζόνι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ε'δώ ρε παιδιά όλο τον χρόνο βρίζουν του πολιτικούς και όταν τους δούν απο κοντά στήνουν γλέντι. Κάθε 4 χρόνια η ίδια μαλ*** μας δέρνει και πλακόνονται στους δρόμους υποστηρίζοντας ένα απο τα 2 μεγάλα κόμματα, τα θέλουμε και τα παθαίνουμε. Τα ίδια άτομα που βρίζουν την κυβέρνηση τα ίδια θα παίξουν ξύλο στις εκλογές υποστηρίζοντας το κυβερνόν κόμμα. Γενικά σαν λαός είμαστε πιό πολύ της φανφάρας παρά της ουσίας. Ας προσέχαμε.

@Kleftra το κουκλάρα μέσα στο προηγούμενο μύνημα μου δεν το έιδες ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Απο που να αρχισω να κανω quote...;
Ολοι οσοι ποσταραν τελευταια δικιο εχουν...'/γενικα οι Αλβανοι ειναι "δυσκολοι" σαν λαος.
Για τον χ,ψ,ω λογο που ολοι λιγο πολυ ξερουμε.
Απο εκει κι υστερα, περιστατικο παρομοιο με αυτο που ειπε η κακη επιρροη εχει συμβει στον προσωπικο μου γιατρο *που με εξεταζει λογο ενος προβληματος*, οπου πληρωνε ενα παιδι αλβανο για τον κηπο του, και...αστα καλλιτερα.
Οπως εγραψα και στο πρωτο που ποστ, δεν μου αρεσει να κταηγορω ολους τους Αλβανους και δεν το κανω οσο και αν οι οι προσωπικες μου εμπειριες μου εχουν δειξει οτι λιγοι ειναι οι καλοι.
Επεσα στις περιπτωσεις...οκ.πασο.
Αναρωτιεμαι και λεω απο μεσα μου;
"Γιατι ειμαι πολλες φορες επιφυλακτικος μονο με τους Αλβανους;"
Οχι οτι εαν γνωριστω με εναν Αλβανο θα τον σνομπαρω, αλλα θα τον "σκαναρω" περισσοτερο απο εναν Ρωσο π.χ.
Καπου για να εχει δημιουργηθει ενας τετοιος ντορος γυρω απο το ονομα τους στην Ελλαδα εχουν παιξει και αυτοι τον ρολο τους.
Οπως ειπε σωστα ο Γιαννης στην Ιταλια δεν μπορουν να κανουν οτι στην Ελλαδα γιατι εδω κρατος και αρχες δεν αστειευονται.
Εχ συναναστραφει με Αλβανους και στην Ελλαδα και στην Ιταλια.
Εδω ειναι πιο "μαζεμενοι".
Με την εννοια οτι θα σκεφτουν πολυυυυ καλα πριν κανουν το οτιδηποτε..."περιεργο".
Το ζω καθημερινα.(Η Ιταλια βεβαια εχει αλλο προβλημα και αυτο ειναι κυριως οι Μαροκινοι.)
Οσο για τα ΜΜΕ,δεν χρηζει λογος αναφορας μιας και οποτε ειμαι Ελλαδα και θελω να δω ειδησεις,εχω παρατηρησει οτι ειμαστε η μοναδικοι χωρα που εχουμε 3-4 δελτια ειδησεων την ημερα, απο 30 λεπτα εως 2 ωρες το καθενα,και καθ' ολη την διαρκεια ασχολουνται με μαλακιες!(συγγνωμη για την λεξη.)
Δεν μου αρεσει να λεω ουτε "Σηκωθητε φυγετε",ουτε "εξω απο δω" κτλ κτλ, αλλα λιγη ηρεμια και σεβασμος δεν βλαπτει.
Στην Ιταλια γιατι ειναι δηλαδη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Απο που να αρχισω να κανω quote...;
Ολοι οσοι ποσταραν τελευταια δικιο εχουν...'/γενικα οι Αλβανοι ειναι "δυσκολοι" σαν λαος.
Για τον χ,ψ,ω λογο που ολοι λιγο πολυ ξερουμε.
Απο εκει κι υστερα, περιστατικο παρομοιο με αυτο που ειπε η κακη επιρροη εχει συμβει στον προσωπικο μου γιατρο *που με εξεταζει λογο ενος προβληματος*, οπου πληρωνε ενα παιδι αλβανο για τον κηπο του, και...αστα καλλιτερα.
Οπως εγραψα και στο πρωτο που ποστ, δεν μου αρεσει να κταηγορω ολους τους Αλβανους και δεν το κανω οσο και αν οι οι προσωπικες μου εμπειριες μου εχουν δειξει οτι λιγοι ειναι οι καλοι.
Επεσα στις περιπτωσεις...οκ.πασο.
Αναρωτιεμαι και λεω απο μεσα μου;
"Γιατι ειμαι πολλες φορες επιφυλακτικος μονο με τους Αλβανους;"
Οχι οτι εαν γνωριστω με εναν Αλβανο θα τον σνομπαρω, αλλα θα τον "σκαναρω" περισσοτερο απο εναν Ρωσο π.χ.
Καπου για να εχει δημιουργηθει ενας τετοιος ντορος γυρω απο το ονομα τους στην Ελλαδα εχουν παιξει και αυτοι τον ρολο τους.
Οπως ειπε σωστα ο Γιαννης στην Ιταλια δεν μπορουν να κανουν οτι στην Ελλαδα γιατι εδω κρατος και αρχες δεν αστειευονται.
Εχ συναναστραφει με Αλβανους και στην Ελλαδα και στην Ιταλια.
Εδω ειναι πιο "μαζεμενοι".
Με την εννοια οτι θα σκεφτουν πολυυυυ καλα πριν κανουν το οτιδηποτε..."περιεργο".
Το ζω καθημερινα.(Η Ιταλια βεβαια εχει αλλο προβλημα και αυτο ειναι κυριως οι Μαροκινοι.)
Οσο για τα ΜΜΕ,δεν χρηζει λογος αναφορας μιας και οποτε ειμαι Ελλαδα και θελω να δω ειδησεις,εχω παρατηρησει οτι ειμαστε η μοναδικοι χωρα που εχουμε 3-4 δελτια ειδησεων την ημερα, απο 30 λεπτα εως 2 ωρες το καθενα,και καθ' ολη την διαρκεια ασχολουνται με μαλακιες!(συγγνωμη για την λεξη.)
Δεν μου αρεσει να λεω ουτε "Σηκωθητε φυγετε",ουτε "εξω απο δω" κτλ κτλ, αλλα λιγη ηρεμια και σεβασμος δεν βλαπτει.
Στην Ιταλια γιατι ειναι δηλαδη;

Απάντησες μόνο σου στην ερώτηση σου.

Η Ιταλία είναι κράτος, εδώ είναι .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top