Ρατσισμός κατά των Αλβανών: Ποιος φταίει;

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Απάντησες μόνο σου στην ερώτηση σου.

Η Ιταλία είναι κράτος, εδώ είναι .....

Mην το πεις,μην το πεις!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Να σας θυμίσω το σύνθημα <Αλβανέ Αλβανέ δεν θα γίνεις Έλληνας ποτέ > πολύ ωραίο σύνθημα βε παιδιά :clapup: :clapup: .
Δεν υπάρχουν δουλειές φταίνε μόνο οι Αλβανοί .
Υπάρχει εγκληματικότητα φταίνε μόνο οι Αλβανοί.
Έχουν ανεβεί η τιμές στα ύψη φταίνε μόνο οι Αλβανοί.
Δεν μπορώ να πάω να δω την Ζηνα φταίνε οι Αλβανοί.
Κάτι μου θυμίζει αυτό.
Αυτά που έλεγε ο Χίτλερ στην ταινία που έδειξε η τηλεόραση .
Δεν μπορούν να βρουν δουλειά οι Γερμανοί φταίνε οι Εβραίοι.
Μην καταλήξουμε εκεί βε παιδία δεν υπάρχει λόγος.
Νομίζετε ότι η Ελληνική κυβέρνηση αν δεν είχε συμφέροντα θα κρατούσε τόσους ξένους εδώ.
Και ας μου πει κάποιος τι έχουμε να χωρίσουμε, γιατί εγώ δεν βλέπω τίποτα.
Εγώ τι φταίω που οι ΜΛΚ οι δικοί μας (της κυβέρνησης εννοώ ) πήγε και άνοιξε της φυλακές. Εξοργίζομαι όμως όταν ακούω ότι (οι Αλβανοί είναι κλέφτες, δολοφόνοι κτλ ) . Δεν μπορεί βε παιδία ένα ολόκληρο έθνος να είναι σκάρτο.
Και συγνώμη αν παραφέρθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από panathas:
...Δεν μπορεί βε παιδία ένα ολόκληρο έθνος να είναι σκάρτο.
Και συγνώμη αν παραφέρθηκα.

μπα..καταλήξαμε ότι το δικό μας κράτος φταίει, οπότε μην ανησυχείς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
panathas τα ισοπεδωσες ολα...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από panathas:
Και ας μου πει κάποιος τι έχουμε να χωρίσουμε, γιατί εγώ δεν βλέπω τίποτα.
Ουτε και εγώ, αλλά οπως και να το κάνουμε όταν κάποιος ειναι φιλοξενούμενος δεν μπορει να έχει απαιτήσεις!

Αρχική Δημοσίευση από panathas:
Εγώ τι φταίω που οι ΜΛΚ οι δικοί μας (της κυβέρνησης εννοώ ) πήγε και άνοιξε της φυλακές.
Οκ, ας προσπαθήσουν να δείξουν το αντίθετο, προσωπικά όσους αλβανούς έτυχε να γνωρίσω, σίγουρα δεν θα τους έβγαζα εγκληματίες. Αλλά δυο είχαν ένα στιλάκι που σε προκαλούσε.... Δεν φταίνε μόνο οι έλληνες σε αυτό...
Αρχική Δημοσίευση από panathas:
μπορεί βε παιδία ένα ολόκληρο έθνος να είναι σκάρτο.
Συμφωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
OK φταίμε μονο εμείς.:/: :/: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από panathas:
OK φταίμε μονο εμείς.:/: :/: :/:
Δεν είπε κανεις κάτι τέτοιο, αυτό που είπαμε είναι οτι δεν φταίμε μόνο εμείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Λοιπον ας το δουμε αντικειμενικα με αριθμους:
Αυτη τη στιγμη ζουν στην Ελλαδα 11 εκατ. Ελληνες. Απο αυτους 2 εκατ. ζουν κατω απο τα ορια της φτωχιας. Παραλληλως ζουν στην Ελλαδα γυρω στο 1 εκατ. Αλβανοι, πολλοι απο τους οποιους ζουν ομοιως κατω απο τα ορια της φτωχιας. Αρα εχουμε να κανουμε με μια οικονομια που δεν μπορει να στηριξει τους Ελληνες ποσο μαλλον τους ξενους. Νομιζω οτι χρειαζεται περισσοτερος ελεγχος! Γιατι να δεχεσαι καποιον στη χωρα σου απο την στιγμη που δεν μπορεις να του προσφερεις παρα μονο αθλιες συνθηκες διαβιωσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Panathas δεν μπορεις να καταλαβεις ενα πραγμα...
Δεν ειναι υποχρεωτικο να φταιει ΜΟΝΟ μια απο τις δυο πλευρες.
Την εγραψες ποσες φορες αυτην την λεξη, πραγμα που δειχνει οτι κοιτας μονο τις ακρες,με αποτελεσμα να χανεις το ολο νοημα...
Δεν φταιει μονο ο Αλβανος,Βουλγαρος κτλ κτλ και δεν φταιει μονο ο Ελληνας.
Πως να το κανουμε;
Ας αφησουμε τις ακραιες αποψεις τυπου "Μονο οι δε ή μονο οι μεν"

P.S.- Και μην μπερδευουμε την Γερμανια των ναζι,γιατι ειναι παιστευτα ακυρη συγκριση απο ολες τις αποψεις και διαστασεις...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από panathas:
Να σας θυμίσω το σύνθημα <Αλβανέ Αλβανέ δεν θα γίνεις Έλληνας ποτέ > πολύ ωραίο σύνθημα βε παιδιά :clapup: :clapup: .
Δεν υπάρχουν δουλειές φταίνε μόνο οι Αλβανοί .
Υπάρχει εγκληματικότητα φταίνε μόνο οι Αλβανοί.
Έχουν ανεβεί η τιμές στα ύψη φταίνε μόνο οι Αλβανοί.
Δεν μπορώ να πάω να δω την Ζηνα φταίνε οι Αλβανοί.
Κάτι μου θυμίζει αυτό.
Αυτά που έλεγε ο Χίτλερ στην ταινία που έδειξε η τηλεόραση .
Δεν μπορούν να βρουν δουλειά οι Γερμανοί φταίνε οι Εβραίοι.
Μην καταλήξουμε εκεί βε παιδία δεν υπάρχει λόγος.
Νομίζετε ότι η Ελληνική κυβέρνηση αν δεν είχε συμφέροντα θα κρατούσε τόσους ξένους εδώ.
Και ας μου πει κάποιος τι έχουμε να χωρίσουμε, γιατί εγώ δεν βλέπω τίποτα.
Εγώ τι φταίω που οι ΜΛΚ οι δικοί μας (της κυβέρνησης εννοώ ) πήγε και άνοιξε της φυλακές. Εξοργίζομαι όμως όταν ακούω ότι (οι Αλβανοί είναι κλέφτες, δολοφόνοι κτλ ) . Δεν μπορεί βε παιδία ένα ολόκληρο έθνος να είναι σκάρτο.
Και συγνώμη αν παραφέρθηκα.

To κακό ξέρεις πιο είναι ότι και δίκιο να έχεται σε κάτι δεν το βοηθάτε γιατί ένας δικός σας θα πεταχτεί να τσαμπουκαλευτεί και θα τα χαλάσει όλα. Γιατί οι νόμιμοι αλβανοί που κάνουν καλο σε αυτή την χώρα δεν βγαίνουν να διαφοροποιηθούν απο τους κακούς?
Γιατί δεν οργανώνεσται λίγο σαν λαός και να δείξετε ένα φιλικό πρόσωπο προς την χώρα που σας φιλοξενεί?
Γιατί αφήνετε τους Έλληνες να θεωρούν ότι είσαστε σκάρτοι επειδή κρίνουν απο κάποιους ομοεθνείς σας?
Η Ελλάδα δεν έχει μια οργανωμένη προπαγάνδα όπως είχαν οι Ναζί αλλα φυσικό είναι για τον κάθε ένα να μην φταίει εκείνος και να ρίχνει το μπαλάκι αλλού. Αν δεν κάνετε κάτι μην περιμένετε να κάνουμε εμείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Όταν η μητέρα λέει στο παιδί που πάει 1 δημοτικού να μην κάνει παρέα με Αλανάκια εγώ τι μπορώ να κάνω φίλε μου yannis. Αν μπορούσα δεν θα το έκανα νομίζεις.
Όταν ακούω από καθηγητές ότι δεν μπορεί να παίρνουν οι Αλβανοί μεγαλύτερους βαθμούς από τα δικά μας παιδία εγώ πώς πρέπει να αντιδράσω
Και δεν λέω ότι φταίνε μόνο οι Έλληνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από panathas:
Όταν η μητέρα λέει στο παιδί που πάει 1 δημοτικού να μην κάνει παρέα με Αλανάκια εγώ τι μπορώ να κάνω φίλε μου yannis. Αν μπορούσα δεν θα το έκανα νομίζεις.
Όταν ακούω από καθηγητές ότι δεν μπορεί να παίρνουν οι Αλβανοί μεγαλύτερους βαθμούς από τα δικά μας παιδία εγώ πώς πρέπει να αντιδράσω
Και δεν λέω ότι φταίνε μόνο οι Έλληνες

Μα της λογική της μαμά πρέπει να αλλάξετε με το να δείξετε ότι δεν είσαστε αυτό που θεωρούμαι όλοι είναι καθαρά πολιτική.
Με το να μην κάνετε τίποτα δεν καταφέρνετε τίποτα
Με το να φωνάζετε ότι δεν είναι έτσι τα κάνετε χειρότερα
Με το να διεκδηκείτε κίολας κάτι τέτοιο γυρνάτε εναντίων σας τους πάντες.
Κάπιοι Έλληνες είναι χειρότεροι απο τους αλβανους αλλα όσο έχουμε εσάς σαν εξηλασθήριο θύμα δεν φαίνετε κάτι τέτοιο. Δυστηχώς δεν έχω δει ποτέ αλβανούς να κάνουν μια εκδήλωση σε μια γειτονιά και να ζητήσουν απο τους έλληνες γείτονες τους να γιορτάσουν μαζί. Συμφηλίωση μεταξύ τους δηλαδή. Το μόνο που κάνουν είναι να το παίζουν κάπως και να μας σνομπάρουν κάνοντας μας Τούρκους.
Σε ένα καβγά φταίνε και οι 2 αλλα δυστηχώς φίλε μου εδώ είναι το σπίτι μας και δεν έχουμε να αποδείξουμε τίποτα, εσείς πρέπει να κάνετε ένα βήμα μπροστά, όσο άσχημο και να ακούγετε. Βλέπεις όλα τα παιδία πόσο ευγενικά σου μιλάνε και οι περισσότεροι όπως και εγώ έχουμε εκφραστεί στο τοπικ αρνητικά για τους αλβανούς, πάντα παίζει σημασία ο τρόπος που προσεγκίζεις τον άλλο. Αν είσαι ευγενικός σαν λαός γινόμαστε χαλί, αν μας την βγείς όμως δεν μασάμε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Όταν λες όμως {Βλέπεις όλα τα παιδία πόσο ευγενικά σου μιλάνε και οι περισσότεροι όπως και εγώ έχουμε εκφραστεί στο τοπικ αρνητικά για τους αλβανούς}
1 Δεν μπορώ να καταλάβω με το μικρό μου μυαλό γιατί να μην μου μιλάνε με ευγενικό τρόπο έχω κάνει τίποτα . :( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από panathas:
Όταν λες όμως {Βλέπεις όλα τα παιδία πόσο ευγενικά σου μιλάνε και οι περισσότεροι όπως και εγώ έχουμε εκφραστεί στο τοπικ αρνητικά για τους αλβανούς}
1 Δεν μπορώ να καταλάβω με το μικρό μου μυαλό γιατί να μην μου μιλάνε με ευγενικό τρόπο έχω κάνει τίποτα . :( :( :(

Το πρόβλημα δεν είναι με εσένα απλά όπως και να το κάνουμε οι Έλληνες είναι προκατειλημένοι με τους αλβανούς.
Αν έμπαινες και την έλεγες στα παιδία εδω μέσα σίγουρα η αντιμετώπιση δεν θα ήταν η ίδια. Μπήκες όμως και συζητάς πολύ ευγενικά και η αντίδραση είναι η ίδια όλοι σου φαίρονται εντάξει χωρίς προκατάληψη.
Το ίδιο ακριβώς γίνεται και στην κοινωνία. Το ξέρουμε βρε ότι δεν έχεις κάνει τίποτα απλά είναι θέμα προκατάληψης, πριν λίγες μέρες ένας ομοεθνής σου νόμιζε ότι θα σπάσει πλάκα εδω μέσα, τον κέρασαν ένα ban και ησύχασε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από panathas:
Όταν λες όμως {Βλέπεις όλα τα παιδία πόσο ευγενικά σου μιλάνε και οι περισσότεροι όπως και εγώ έχουμε εκφραστεί στο τοπικ αρνητικά για τους αλβανούς}
1 Δεν μπορώ να καταλάβω με το μικρό μου μυαλό γιατί να μην μου μιλάνε με ευγενικό τρόπο έχω κάνει τίποτα . :( :( :(

Φυσικα και σου μιλαμε ευγενικα.
Οχι δεν εκανες κατι,και εννοειτε πως εσυ και -οχι μονο- αξιζεις ευγενικη αντιμετωπιση.
Απλως υπαρχει το ρητο που λεει οτι πολλες φορες μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα...
(κατι που προσωπικα δεν το ασπαζομαι...παντα)
Εγω εαν σε γνωριζα και μου ελεγες οτι εισαι Αλβανος, δεν θα αποστασιοποιομουν απεναντι σου.
Ισως να μην ημουν απο την αρχη τοσο "χυμα" οσο ειμαι συνηθως, αλλα δυσκολα θα το καταλαβαινες.
Και αυτο που σου ειπα για τα χλωρα και τα ξερα, ακου σκηνικο:
Καθηγητρια στο τμημα Μ.Βιολογιας της Bologna επειδη ειχε εναν γκομενο Ελληνα και την παρατησε μολις την αφησε εγκυο, απο τοτε εκοβε ολους τους Ελληνες ανεξαρτητα ποσο καλοι ηταν.*Εδω Ιταλια ειναι και οι περισσοτερες εξετασεις προφορικες, οποτε...*
Αυτο παει να πει τους παιρνει ολους η μπαλα αδιακριτως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Mario κι εγω που νομιζα οτι μονο εδω σε μας(Γερμανια) γινονται αυτα...:(
Οσο ζεις μαθαινεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Εκεί ήθελα να καταλήξω και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Kassie:
Mario κι εγω που νομιζα οτι μονο εδω σε μας(Γερμανια) γινονται αυτα...:(
Οσο ζεις μαθαινεις...
Aστα να πανε kassie...
Oντως...οσο ζεις μαθαινεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Aστα να πανε kassie...
Oντως...οσο ζεις μαθαινεις.;)
Και δυστυχως ... παθαινεις...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
και στο τέλος πεθαίνεις.

έτσι, για να προσθέσω μία ευχάριστη νότα στη συζήτηση :D

ντιλίτ ασάπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top