• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Παιδιά πήρα την απόφαση μου. Θα πάρω σήμερα ή αύριο τον γιατρό για να κλείσω χειρουργείο.
Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Δεν πήγα συστημένη στον γιατρό μου επομένως δεν έχω δει άλλα αποτελέσματα του αλλά ελπίζω όλα να πάνε καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostandino

Νεοφερμένος

Ο Kostandino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
σε στρατιωτικό πάω..
Στην Αθήνα, έχω ρωτήσει και Ιωάννινα, αλλά ίσως προτιμή Αθήνα..
Δεν είμαι βέβαιος όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whiterday

Νεοφερμένος

Η Whiterday αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας!
Έβγαλα το νάρθηκα σήμερα! Δεν πόνεσε απλά δεν ήταν καθόλου ευχάριστο! Μου καθάρισε λιγάκι μόνο τη μύτη και τώρα αναπνέω όπως παλιά (μια χαρά)! Θυμίζω οτι την επέμβαση την έκανα καθαρά για αισθητικούς λόγους, αλλά επέλεξα να πάω σε χειρούργο ΩΡΛ και όχι σε πλαστικό.

Είμαι ΥΠΕΡευχαριστημένη με το αποτέλεσμα, καθώς νιώθω ο εαυτός μου, αλλά πολύ βελτιωμένη! Οι αλλαγές που χρειαζόταν να γίνουν ήταν πολλές, αλλά δεν έγιναν σε υπερβολικό βαθμό:
-Ανασήκωμα της κορυφής
-Λείανση του ύβου
-Στένεμα των κοκκάλων
-Σμίκρυνση υπερτροφικών χόνδρων της κορυφής.
Έκανα κλειστή ρινοπλαστική, οπότε δεν έχω καν εξωτερικά ράμματα.

Ο γιατρός μου είπε οτι είμαι ακόμα πρησμένη (εννοείται) αλλά εγώ δεν το βλέπω! Απο 'δω και πέρα μπορώ να κάνω ότι θέλω, απλά πρέπει να προσέχω μην χτυπήσω, να μην φορέσω γυαλιά για 1 μήνα και να κοιμάμαι ανάσκελα για ενα μήνα.
:clapup:
Ευχομαι καλή επιτυχία και καλή ανάρρωση σε όσους προκειται να κάνουν ή έχουν κάνει ήδη επέμβαση! Καλά αποτελέσματα σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blondymary

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Περαστικά σου και σιδερένια!
Με'γειά τη νέα μυτούλα :)

Eίσαι και συ Kostandino ακόμη με αμφιβολίες ε..?
Aυτό το διάστημα περιμένω κάτι απαντήσεις (εκ των έσω που λένε) για έναν - όπως φημολογείται- καλό ΩΡΛ στο Γεννηματάς. Από κει και πέρα θα δω κι εγώ...Τίποτα σίγουρο ακόμη... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

niki1986

Νεοφερμένος

Η niki1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!! Πριν από 23 μέρες έκανα revision ρινοπλαστικη μετά από 2 προηγούμενες αποτυχημένες ρινοπλαστΙκες.γενικότεραΕίμαι ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα αυτΗ τη φορά το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι τα Ρουθουνια μου φαίνονται στραβά κ ανισα κ σαν να στραβώνει λόγο στο tip στην κορυφή της μύτης προς την αριστερή πλευρά.ειναιλόγω πρηξιματος η θα παραμείνει έτσι??ξέρω ότι ακόμα ειΝαι πρησμενη αλλά θα ήθελα αν καποιος έχει προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτο να με βοηθήσει.ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostandino

Νεοφερμένος

Ο Kostandino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
a, και που έκανες την επέμβαση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ritaki20

Νεοφερμένος

Η ritaki20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά επειδή έχω υποβληθεί ήδη σε μια ρινοπλαστική από την οποία δεν έμεινα ευχαριστημένη και ψάχνω κάποιον γιατρό για επανορθωτική ρινοπλαστική. είμαι σε φάση απελπισίας καθώς ψάχνω ένα κατάλληλο γιατρό να με βοηθήσει έχω γράψει και παλιότερα οπότε μπορείτε να ανατρέξετε και να δείτε το πρόβλημά μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hakunamatata

Νεοφερμένος

Ο hakunamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα παιδια

ενδιαφερομαι κ εγω για ρινοπλαστικη...εχω διαβασει πολλες σελιδες απο εδω μεσα, κυριως τις τελευταιες 30 40...δυστυχως μπερδευτικα περισσοτερο...λιγο το οτι δε μπορεις να εισαι σιγουρος για το ποιοι γραφουν αληθεια και δεν ειναι βαλτοι, λιγο οι αποτυχιες στις επεμβασεις, τα μετατραυματικα κλπ... η αληθεια ειναι οτι επιβεβαιωθηκε η διαισθηση μου να προσεξω τους γνωστους γιατρους των τηλεορασεων...

επισης αν εχει καποιος καποια φωτογραφια του πριν και του μετα και δε θελει να την βαλει ας μου την στειλει με πμ...και επειδη πολλες φωτο πλεον δεν υπαρχουν θα ηθελα να μου πειτε ποσο καιρο εχεις προβλημα αισθητικο μετα την επεμβαση...καταλαβαινω πως το τελικο σχημα ερχετε μετα απο κανενα χρονο, αλλα στον ποσο καιρο κυκλοφορεις χωρις να σε κοιτανε παραξενα?ποσο καιρο εχεις σημαδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

niksof

Νεοφερμένος

Η niksof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Niksof έβαλα λίγη κάτω απο τα μάτια ... με πολύ υπομονή γιατί μου προκάλεσε τρελή φαγούρα !! το άφησα όσο αντεξα , ( 1-2 ώρες νομίζω) και μετά το έβγαλα με λίγο χαρτί , δεν το άντεχα άλλο ... όμως μου έκανε αλλεργία και μέχρι να περάσει , νύχτωσε !!! τελικά ούτε η δουλειά μου έγινε , έμεινε και η φαγούρα ολη μέρα ...:confused:

Κρίμα chris_k που σου προκάλεσε αλλεργία, ίσως δεν φταίει η περιοχή των ματιών, αλλά ίσως έχεις αλλεργία σε κάποια από τα συστατικά της κρέμας. Δεν πειράζει, απλά θα αφήσεις τις μελανιές να φύγουν από μόνες τους...

Καλησπέρα μένω Θεσσαλονίκη και αποφάσισα να κάνω ρινοπλαστική. Δεν έχω ιδέα από τους γιατρούς και κανένας γνωστός μου δεν έχει κάνει. Θα ήθελα όποιος έχει κάνει στη Θεσσαλονίκη και έμεινε ευχαριστημένος να μου προτείνει κάποιους( εννοείται μέσω ιδιωτικών μηνυμάτων αν επιτρέπεται). Σας ευχαριστώ πολύ.

annastr σου έστειλα πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*zouzou*

Νεοφερμένος

Η *zouzou* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Είμαι ακριβώς στους 3 μήνες μετά την ρινοπλαστική και καθημερινά βλέπω την μύτη μου να πρήζεται και να ξεπρήζεται. Το αποτέλεσμα στο προφίλ είναι φανερό και πολύ καλο, από μπροστά όμως φαίνεται ακόμα κάπως πρησμένη .. ιδιαιτερα το ακρορρίνιο. Γνωρίζει κάποιος,που είναι παραπάνω χρόνο από εμενα χειρουργημένος, ποτε υποχωρεί αυτό??? Θα με βοηθούσε η απάντηση σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sissy82

Νεοφερμένος

Η sissy82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
hakunamatata, προσωπικά στις 2 εβδομάδες μπορούσα να κυκλοφορήσω άνετα, χωρίς makeup. Είχαν υποχωρήσει σχεδόν τελειωτικά οι μελανιές και η μύτη αν και πρησμένη, το αντιλαμβάνεσαι μόνο εσυ όχι οι άλλοι. Τώρα είμαι 3 1/2 εβδομάδες έχει ξεπρηστεί λίγο ακόμη αλλά θέλει.Πάντως κυκλοφορώ κανονικότατα και πολλοί που δε με έβλεπαν συχνά δεν έχουν καταλάβει τπτ. Οπότε μη στεναχωριέσαι, είναι λίγο το διάστημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelyn1

Νεοφερμένος

Η evelyn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργια στο e-steki. Ωστόσο επειδή πολλά έχω διαβάσει για το διάφραγμα και τη ρινοπλαστική θα ήθελα να εκφέρω και εγώ τη δική μου εμπειρία και παράλληλα να απαντήσω σε τυχόν απορίες.
Πρώτα απ όλα το πως θα αισθανθεί ο κάθε ασθενής μετά το χειρουργείο έχει να κάνει με το πρόβλημα και τον οργανισμό!
Έκανα ρινικό διάφραγμα και πλαστική για να διορθώσω μια μικρή καμπουρίτσα στο πάνω μέρος της μύτης στις 12/5 σε δημόσιο νοσοκομείο οπου δεν επιβαρύνθηκα οικονομικά εφόσον είχα ασφάλεια ΕΟΠΥΥ ή όπως αλλιώς λέγεται πλέον.
Μπήκα μια μέρα πριν στο νοσοκομείο και πηρα εξιτήριο μια μέρα μετά το χειρουργείο. Θα το πω γιατί είναι πολύ βασικό. Όταν κάνεις το συγκεκριμένο χειρουργείο πρέπει να είσαι καλά ψυχολογικά και να έχεις άνθρωπο να σε φροντίζει για κάποιες μέρες.
Όταν μπήκα στο χειρουργείο και μου έβαλαν την "πεταλούδα" άρχισα να νιώθω αδυναμία.
Μόλις ξύπνησα απο την νάρκωση στο χειρουργείο-θα αναφέρω κάθε λεπτομέρεια για να ξέρει ο καθένας τι μπορεί να αντιμετωπίσει- έτρεμα σαν το ψάρι και είχα μάσκα στο πρόσωπο και άκουσα κάποιον να μου λέει να αναπνέω απο το στόμα γιατι η μύτη ήταν κλειστή απο ταμπονάκια και γάζες. Λίγο μετά μου ξαναζήτησαν να συνεχίσω να αναπνέω απο το στόμα και ενώ ήμουν μεταξύ ζάλης και ύπνου, κάτι που με τρομοκράτησε.
Όταν βρέθηκα στο δωμάτιο μετά την επέμβαση, δεν πονούσα καθόλου απλά ζαλιζόμουν και είχα πονοκέφαλο.
Το μεσημέρι δεν έφαγα τίποτα αλλά τρεφόμουν απο τον ορό. Το βράδυ όμως έφαγα κοτόπουλο-πατάτες-κομπόστα ροδάκινο.
Την πρώτη προσπάθεια που έκανα να σηκωθώ το απόγευμα της ίδια μέρας ζαλίστηκα οπότε ξαναπροσπάθησα αργά το βράδυ και αισθάνθηκα καλύτερα.
Θέλω να τονίσω οτι μετά το χειρουργείο η συμφόρηση που νιώθεις είναι πολύ(!) μεγάλη γιατί αναπνέεις μόνο απο το στόμα. Το πρόσωπο αρκετά πρησμένο και δεν είχα αίσθηση του μπροστινού δοντιού -όπως όταν κάνουμε ένεση για σφράγισμα στα δόντια- αυτή την αίσθηση με το δόντι την έχω ακόμη 23/5.
Ο λαιμός απο την προσπάθεια να αναπνεύσεις μόνο απο εκεί ξεραίνεται και φυσικά τα χείλια είναι πολύ ξεραμένα. Χρησιμοποιούσα σ-υ-ν-έ-χ-ε-ι-α λιποζάν που με βοήθησε πολύ.
Προκειμένου να μην υπάρξουν μώλωπες, εμένα αρχικά μου έβαζαν γάζες βουτηγμένες σε παγωμένο νερό κάτω απο τα μάτια-δεν επιτρέπεται ο πάγος!- οι συγγενείς μου. Το ακολούθησα και εγώ την επόμενη μέρα που ένιωθα καλύτερα αλλά το έκανα πάρα πολύ συχνά το ίδιο και όταν επέστρεψα στο σπίτι και μέχρι να ξανα επισκεφτώ το γιατρό για να μου βγάλει τα ταμπονάκια.
Απο τη στιγμή που βγήκα απο το χειρουργείο και μέχρι να φύγω την επόμενη μέρα απο το νοσοκομείο μου έδιναν πάρα πολλά φάρμακα ενδοφλέβια φυσικά προκειμένου να γίνω καλά και να με προστατέψουν αλλά με τσάκισε ψυχολογικά.
Όταν γύρισα στο σπίτι μπόρεσα και έκανα μπάνιο με προσοχή για να μην βρέξω τις γάζες και έμεινα στο κρεββάτι. Μου χορήγησε ο γιατρός αντιβίωση και αντιφλεγμονώδες. Την τρίτη μέρα άρχισα να έχω φριχτούς πόνους στο στομάχι.
Δεν ακολούθησα κατα γράμμα την διατροφή που έπρεπε και σε συνδυασμό με τα φάρμακα δημιούργησα πρόβλημα στο στομάχι μου, την ώρα που ο πυρετός και τα δέκατα ανέβαιναν και κατέβαιναν αρκετά συχνά(μετεγχειρητικό αυτό και δικαιολογημένο).
Αποτέλεσμα να σταματήσω το αντιφλεγμονώδες, να μου συστήσει ο χειρούργος φάρμακο για το στομάχι το οποίο τις πρώτες μέρες με βοήθησε αλλά μετά χρειάστηκε να επισκεφτώ γιατρό για να μου δώσει αυστηρή διατροφή για 2βδομάδες και ένα πακετάκι με γαστροανθεκτικά χάπια.
Τα δέκατα ακόμα με ταλαιπωρούν αλλά ενώ σαν χειρουργείο δεν είναι πολύωρο έχει ένα βαθμό δυσκολίας το μετά για τον ασθενή. Έβγαλα τα ταμπονάκια-δεν πόνεσα καθόλου- αν και μια γνωστή μου που έκανε με τον ίδιο χειρούργο πόνεσε και αφαίρεσα και την γάζα.
Μετά το χειρουργείο έπρεπε να κάνω 2φορές την ημέρα πλύσεις με φυσιολογικό ορό και στα δυο ρουθούνια και να έχω το κουράγιο να βλέπω μεγάλα κομμάτια ξεραμένου και μη αίματος να αποβάλλονται απο το στόμα, μια διαδικασία που κρατάει 2βδομάδες περίπου (τα φλεματα με τα αίματα). Επίσης φυσιολογικό και επόμενο είναι και μερικές εκκρίσεις απο τη μύτη με ελάχιστο αίμα συχνά όταν ο γιατρός αφαιρέσει τα ταμπονάκια, για μέρες.
Κλέινοντας να πω οτι ειμαι ευχαριστημένη με το Γιατρό που με χειρούργησε σε δημόσιο νοσοκομείο και να επαναλάβω το εξής: θέλει κουράγιο και υπομονή όλο αυτό, δεν είναι τόσο απλό όσο παρουσιάζεται. Δεν πονάει αλλά χρειάζεται συνεχή φροντίδα!
Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι..πείτε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_k

Νεοφερμένος

Η chris_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μπράβο evelyn1 , τα είπες πολύ καλά , όσο αναφορά την φροντίδα είναι κάτι που δεν αναφέρεται συχνά και ίσως θεωρείται δεδομένο , αλλά είναι το πιο σημαντικό κομμάτι μετά την επέμβαση!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelyn1

Νεοφερμένος

Η evelyn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Chris_K να υποθέσω οτι έκανες και εσύ το ίδιο χειρουργείο; Διάφραγμα και Πλαστική; Έκανες τώρα πρόσφατα; Μόνο λίγα πράγματα κατάφερα να δώ σχετικά με κάποια αλλεργία που ανέφερες.. Ελπίζω όλα να βαίνουν καλώς τώρα!
Μια ερωτησούλα αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που έχει κάνει διάφραγμα και πλαστική: Είναι φυσιολογικό να έχω ελαφρύ πρήξιμο στο σημείο που είχα το διάφραγμα δηλαδή στο πάνω μέρος της μύτης; Εννοώ οτι δεν φαίνεται τελειοποιημένο (την επέμβαση την έκανα πριν 13μέρες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ritaki20

Νεοφερμένος

Η ritaki20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος που να έχει κάνει επανορθωτικκή ρινοπλαστική και να έχει μείνει ευχαριστημένος να μου στείλει σε προσωπικό μήνυμα το όνομα του γιατρού ?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ovelix360

Νεοφερμένος

Ο ovelix360 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μόλις ξύπνησα απο την νάρκωση στο χειρουργείο-θα αναφέρω κάθε λεπτομέρεια για να ξέρει ο καθένας τι μπορεί να αντιμετωπίσει- έτρεμα σαν το ψάρι και είχα μάσκα στο πρόσωπο και άκουσα κάποιον να μου λέει να αναπνέω απο το στόμα γιατι η μύτη ήταν κλειστή απο ταμπονάκια και γάζες. Λίγο μετά μου ξαναζήτησαν να συνεχίσω να αναπνέω απο το στόμα και ενώ ήμουν μεταξύ ζάλης και ύπνου, κάτι που με τρομοκράτησε.
Όταν βρέθηκα στο δωμάτιο μετά την επέμβαση, δεν πονούσα καθόλου απλά ζαλιζόμουν και είχα πονοκέφαλο.
Το μεσημέρι δεν έφαγα τίποτα αλλά τρεφόμουν απο τον ορό. Το βράδυ όμως έφαγα κοτόπουλο-πατάτες-κομπόστα ροδάκινο.
Την πρώτη προσπάθεια που έκανα να σηκωθώ το απόγευμα της ίδια μέρας ζαλίστηκα οπότε ξαναπροσπάθησα αργά το βράδυ και αισθάνθηκα καλύτερα.
Αυτό πιστεύω έχει να κάνει με την νάρκωση.Πάνω-κάτω σε όλες τις επεμβάσεις τα ίδια είναι. Τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ πρίν 15 χρόνια όταν έκανα εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας. Κρύωνα πολύ μετά το ξύπνημα του χειρουργείου και μου έβαλαν κουβέρτα. Μιλάμε για τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη:P Απο την επόμενη ημέρα περνάνε όλα και επανέρχεται ο οργανισμός. Επίσης και τα φάρμακα που μου έβαζαν στον ορό μετά την εγχείρηση, ήταν πολλά.
Evelyn1 θα μπορούσες να μου στείλεις σε πμ το όνομα του γιατρού σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sissy82

Νεοφερμένος

Η sissy82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
evelyn1, είναι φυσιολογικό να έχεις αυτό το πρήξιμο που λες, το είχα κι εγώ.Και οταν έβγαλα το νάρθηκα το επισήμανε και ο γιατρός μου και μου πε να μην ανησυχώ.Τώρα που είμαι σχεδόν 1 μήνα μετά είναι στο ελάχιστο...Εγώ θα ήθελα να σας κάνω μία άλλη ερώτηση. Παρατηρησατε καθόλου άυξηση των φταρνισμάτων σας τις πρώτες μέρες μετά το χειρουργείο; Eγώ την πρώτη εβδομάδα είχα κουραστεί να φταρνίζομαι ,αλλά και τώρα ακόμη απλά πιο σπάνια. Θεωρώ ότι η μύτη είναι πολύ ευαίσθητη και ίσως είμαι πιο επιρρεπής σε αλλεργίες λόγω της εποχής. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelyn1

Νεοφερμένος

Η evelyn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Sissy82, αυτό με τα φτερνισματάκια δεν το είχα! βασικά ίσως γιατί απέφευγα χώρους οπου κάπνιζαν και επίσης εξωτερικούς χώρους με γύρη κτλ (να επισημάνω οτι έχω αλλεργική ρινίτιδα).Άρα μήπως ήταν αλλεργικό όπως λες και εσύ αυτό που είχες ή ίσως ένα απλό κρυωματάκι;
Sissy82 το πρηξιματάκι στο πάνω μέρος της μύτης μου ανέφερες οτι θα φύγει σιγά σιγά σωστά; Και επίσης θέλω να μου πεις ο γιατρός πότε σου είπε οτι μπορείς να κάνεις μπάνιο στην θάλασσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niksof

Νεοφερμένος

Η niksof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
evelyn1, είναι φυσιολογικό να έχεις αυτό το πρήξιμο που λες, το είχα κι εγώ.Και οταν έβγαλα το νάρθηκα το επισήμανε και ο γιατρός μου και μου πε να μην ανησυχώ.Τώρα που είμαι σχεδόν 1 μήνα μετά είναι στο ελάχιστο...Εγώ θα ήθελα να σας κάνω μία άλλη ερώτηση. Παρατηρησατε καθόλου άυξηση των φταρνισμάτων σας τις πρώτες μέρες μετά το χειρουργείο; Eγώ την πρώτη εβδομάδα είχα κουραστεί να φταρνίζομαι ,αλλά και τώρα ακόμη απλά πιο σπάνια. Θεωρώ ότι η μύτη είναι πολύ ευαίσθητη και ίσως είμαι πιο επιρρεπής σε αλλεργίες λόγω της εποχής. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;
α, ναι κι εγω φτερνίζομαι συνέχεια, νομίζω ότι φταίνε οι πλύσεις με τον ορό, γιατι καθώς τα κομματάκια κατεβαίνουν από τη μύτη για να βγουν από το στόμα (συγγνώμη αν σας αηδιάζω) με γαργαλάνε και φτερνίζομαι, ξερω ότι δεν είναι ότι καλύτερο αλλα δεν μπορώ να το ελέγξω, απλά προσπαθώ να φτερνίζομαι με εντελώς ανοιχτό το στόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top