Τι γίνεται όταν δεν τα πάμε καλά με τους συγγενείς μας;

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Τους συγγενείς μας δεν τους διαλέγουμε.Τους γνωρίζουμε συνήθως από την αρχή της ζωής μας,μάλλον μας αγαπάνε πριν καν γεννηθούμε,και έχουμε πολύ συχνή επαφή μαζί τους.
Θεωρείται αυτονόητο ότι πρέπει να έχουμε καλή σχέση μαζί τους,απλά κ μόνο επειδή μας συνδέει το ίδιο αίμα.
Όμως,είναι δεδομένο ότι δεν γίνεται να τα πηγαίνουμε καλά με όλους τους ανθρώπους.
Και αν δεν έχουμε καλές σχέσεις με την θεία του ξαδέρφου του μπατζανάκη μας,τότε δεν είναι και μεγάλο πράμα...
Τι γίνεται όμως όταν οι σχέσεις μας με ένα στενό συγγενικό πρόσωπο είναι πραγματικά άσχημες;
Και δεν μιλάμε για απλούς τσακωμούς και διαφωνίες,αλλά για πλήρη ασυμφωνία χαρακτήρων.
(αναφέρομαι ειδικότερα σε σχέσεις γονιών-παιδιών καθώς και σχέσεις μεταξύ αδερφών αλλά μπορείτε να παραθέσετε τις απόψεις σας και για άλλες συγγενικές σχέσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Φυσικά και δεν μπορούμε να τα πηγαίνουμε καλά με όλους, πόσο μάλλον με ανθρώπους που δεν έχουμε επιλέξει
Η απάντηση στην ερωτήσή σου εξαρτάται απο πολλά! Υπάρχουν άνθρωποι συγκαταβατικοί, πιο τυπικοί και για να μη χαλάνε σχέσεις, κρατούν μια στάση διπλωματική. Υπάρχουν άλλοι συγγενείς που ταιριάζουν πολύ και κάνουν και παρέα κι άλλοι που τελικά κόβουν επαφές. Το ζήτημα είναι τι θέλει ο καθένας απο τη ζωή του, την οικογένειά του, τα όριά του κι έτσι αποφασίζει τι στάση θα κρατήσει γνωρίζοντας όλα τα επακόλουθα, διότι ολες οι αποφάσεις μας έχουν επακόλουθα είτε θετικά, είτε αρνητικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Αχ αυτο το σόι...Τα εχουν κανει σκατα και σε μεγαλο βαθμο φταινε οι γονεις μου, ακομα χειροτερα δηλαδη. Ετσι δεν μου δοθηκε η ευκαιρια να γνωρισω τους θειους και κυριως τα ξαδερφια μου..Καθε φορα που εχουμε μια συναντηση, οπως γαμος , βαφτιση, κηδεια ή κατι τετοιο υπαρχει τρελη αμηχανια και δυστηχως οτι και να κανω τα πραγματα θελουν πολυ δρομο μεχρι να φτιαξουν...Δεν γινεται να τα εχουμε καλα με ολους αλλα τουλαχιστον πρεπει καποιος να γνωριζει το σόι του και να εχει επαφες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia3807

Νεοφερμένος

Η natalia3807 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
εγώ έχω υπεροχη σέχη και με τους γονείς μου και με τον αδερφό μου,για τους άλλους να πω την αλήθεια δεν με πολύ εντιαφερει,είμαι τυπική μαζί τους και ευγενική,μέχρι εκεί όμως.

δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον να μην έχει καλή σχέση με τον αδερφό του η την αδερφή του,απότι στιγμή που έχετε μεγαλώσει μαζί και έχετε ζήσει κοντά τόσα χρονια.σίγουρα με τον αδερφό μου δεν ταιριάζουμε σε όλα αλλα θα έδινα και τη ζωή μου αν χρειαζόταν για να είναι αυτός καλά.σίγουρα όλα τα αδέρφια τσακώνονται αλλα πάντα θα υπάρχει μια λύση,είναι λυπηρό αδέρφια να μην έχουν καμια σχέση μεταξύ τους η να μην αντέχουν να βλέπουν ο ένας τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Λυπηρο δεν λες τιποτα...Τα πραγματα ομω καμοια φορα ειναι περιπλοκα και για να τα διορθωσεις θελει προσπαθεια και απο τις δυο μεριες. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
είναι λυπηρό αδέρφια να μην έχουν καμια σχέση μεταξύ τους η να μην αντέχουν να βλέπουν ο ένας τον άλλον.

Εγω που είμαι μοναχοπαίδι, χωρίς να έχω αυτές τις ανησυχίες και βλέποντας σαν τρίτη τέτοιες σχέσεις που λες, παρατηρώ πως πολλές των περιπτώσεων παίζουν ρόλο οι γονείς και πως με κάθε τρόπο πρέπει να φέρνουν τα αδέρφια κοντά. Εχω παρατηρήσει δηλαδή αδέρφια εκ διαμέτρου αντίθετα, μεσα στην κόντρα μονίμως, αλλά αγαπημένα και σε αυτό έχει παίξει ρόλο ο γονιός που απο πολλή μικρή ηλικία τους έδωσε να καταλάβουν πως ναι μεν οι διαφωνίες είναι φυσιολογικές, αλλά η αγάπη και η υποχώρηση γι'αυτήν έχει ουσία, κι αν ποτέ γινω μητέρα με αυτόν τον τρόπο θέλω να γαλουχήσω τα δικά μου παιδιά.. Αλλοι γονείς δεν έχουν πολυενδιαφερθει να τους διδάξουν βασικές έννοιες όπως αυτή και καταληγουν στo να σκοτώνονται είτε σε μικρή είτε σε μεγάλη ηλικία και να μη μιλιούνται για κυριολεκτικά μ@λακίες, όπως ''ποιός θα πάρει το σπίτι;'' . Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που τα αδέρφια ταιριάζουν σα χαρακτήρες περισσότερο απ΄οτι με τους γονείς και είτε έχουν διδαχτεί τα βασικά, είτε όχι, τα βρίσκουν. Πολλά παίζουν ρόλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Υπομονη!!!!Και μην ξεχναμε,τους συγγενεις δεν τους διαλεγουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 125423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευτυχώς, τόσο με τους γονείς μου όσο και με τα αδέρφια μου έχω πάρα πολύ καλές σχέσεις και είμαστε πολύ αγαπημένοι. Βέβαια, μπορεί να έχουμε αρκετές διαφωνίες όπως είναι λογικό αλλά πάντα στηρίζουμε ο ένας τον άλλον. Ειδικά τα αδέλφια, θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα σημαντικό να είναι κοντά γιατί δυστυχώς οι γονείς κάποια στιγμή "φεύγουν" και εκείνα είναι που σε μια δύσκολη φάση της ζώης μας θα τα έχουμε δίπλα μας, θα μας σταθούν και θα μας βοηθήσουν. Όσον αφορά τους υπόλοιπους συγγενείς, θέλω να τα πηγαίνω καλά μαζί τους αλλά είναι ορισμένοι που όχι απλά δεν τους αντέχω αλλά θέλω να τους χτυπήσω. Γι' αυτό οι επίλογες που υπάρχουν είναι δύο. Είτε να κάνουμε υπομονή και να μην τους δίνουμε καμία σημασία σε ό,τι λένε και κάνουν είτε να έρθουμε σε ρίξη μαζί τους, να τους εξηγήσουμε ότι αυτά που κάνουν δεν μας αρέσουν και από 'κει και πέρα αν εξακολουθούν να συμπεριφέρονται έτσι να σταματήσουμε να έχουμε επαφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Εγω που είμαι μοναχοπαίδι, χωρίς να έχω αυτές τις ανησυχίες και βλέποντας σαν τρίτη τέτοιες σχέσεις που λες, παρατηρώ πως πολλές των περιπτώσεων παίζουν ρόλο οι γονείς και πως με κάθε τρόπο πρέπει να φέρνουν τα αδέρφια κοντά. Εχω παρατηρήσει δηλαδή αδέρφια εκ διαμέτρου αντίθετα, μεσα στην κόντρα μονίμως, αλλά αγαπημένα και σε αυτό έχει παίξει ρόλο ο γονιός που απο πολλή μικρή ηλικία τους έδωσε να καταλάβουν πως ναι μεν οι διαφωνίες είναι φυσιολογικές, αλλά η αγάπη και η υποχώρηση γι'αυτήν έχει ουσία, κι αν ποτέ γινω μητέρα με αυτόν τον τρόπο θέλω να γαλουχήσω τα δικά μου παιδιά.. Αλλοι γονείς δεν έχουν πολυενδιαφερθει να τους διδάξουν βασικές έννοιες όπως αυτή και καταληγουν στo να σκοτώνονται είτε σε μικρή είτε σε μεγάλη ηλικία και να μη μιλιούνται για κυριολεκτικά μ@λακίες, όπως ''ποιός θα πάρει το σπίτι;'' . Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που τα αδέρφια ταιριάζουν σα χαρακτήρες περισσότερο απ΄οτι με τους γονείς και είτε έχουν διδαχτεί τα βασικά, είτε όχι, τα βρίσκουν. Πολλά παίζουν ρόλο!

ποσο δικιο εχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ζηλεια.αυτη ειναι η πρωτη λεξη που μου ερχεται στο μυαλο οταν δεν πανε καλα συγγενεις.καποιος ζηλευει καποιον ή θελει να το παιξει καμποσος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι για να υπάρχουν προβλήματα με συγγενείς τότε από κάπου αρχίζουν.Η πρόκληση είναι η διάθεση για να βρούμε κοινό τόπο καθώς και το ψυχολογικό κόστος που έρχεται από strained σχέσεις με συγγενείς. Γενικά είμαι της αρχής από μακριά και αγαπημένοι με όλους τους συγγενείς εκτός φυσικά της οικογένειας μου.Ότι αφορά το πατρικό μου και τις σχέσεις μου με την οικογενεία μου το ψάχνω πάντα ,με ξαδέρφια,θειάδες κτλ δε δίνω και πολύ βάση να πώ την αλήθεια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
αν πω οτι δεν βγαζω φλυκτενες καθε φορα που χρειαζεται να συναντηθουμε οολο το σοι,θα μεγαλωσει η μυτη μου και δεν το θελω:Pτην οικογενεια μου την λατρευω και θα εκανα τα παντα γι'αυτη αλλα τους υπολοιπους συγγενεις μακρια και αγαπημενοι που λενε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εγώ από την άλλη, όταν μαζευόμαστε όλοι οι συγγενείς χαίρομαι πολύ, γιατί σπάνια έχω αυτή την ευκαιρία καθώς ζούμε αρκετά μακριά μεταξύ μας και φροντίζω κάθε φορά που συναντιέμαι μαζί τους να περνάμε όσο καλύτερα γίνεται. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά το θεωρώ νεανική χαζομάρα το να λέει κάποιος δε γουστάρω να τα πάω καλά με τους δκούς μου ανθρώπους, μου την σπανε και άλλα τέτοια... Εκτός κι αν οι συγγενείς είναι εγκληματίες, ανώμαλοι ή προβληματικοί ή τόσο τραγικοί, όποτε εκεί πάω πάσο :P. Η διαφορά των φίλων και συγγενών είναι στο ότι τους φίλους τους διαλέγουμε, ενώ τους συγγενείς όχι, θέλουμε δεν θέλουμε, πρέπει να κάνουμε και μερικές υποχωρήσεις, μην τα θέλουμε όλα δικά μας:down: Όλοι έχουμε ελαττώματα και εμείς μπορεί να έχουμε πολλά περισσότερα κι απ'ότι νομίζουμε για τους άλλους:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
πολυ καλα τα λες δεν αντιλεγω απλα ειναι και θεμα χαρακτηρα..εγω προσωπικα με ατομα που δεν ταιριαζω απλα τα κανω περα οποια κι αν ειναι αυτα ατομα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιon

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
εγω τα χω καλα με την οικογενεια μου γιατι ειναι οικογενεια μου!
απο εκει και περα καποιους συγγενεις οταν τους βλεπω χαιρομαι αλλα καποιους οχι..
παιζει ρολο ο χαρακτηρας του καθενος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Με την οικογένειά μου τα πάω τέλεια ^^ :hug:

Με τους υπόλοιπους συγγενείς τα πάω καλά αρκεί να μην χώνονται στην προσωπική μου ζωή. Προσωπικά δεν αντέχω να μου λένε "τρως τα λεφτά του μπαμπά σου" όταν είμαι άνεργη, ή να με πιέζουν να παντρευτώ (for god's sake, δεν ζούμε στον μεσαίωνα) ή να μου λένε ακόμα να ξεφορτωθώ το γατί μου!!! :mpinelik: wtf, όλοι οι κομπλεξικοί έτυγχαν να είναι συγγενείς μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Όταν δεν τα πάμε καλά με τους συγγενείς, απλά τους αποφεύγουμε για να μην υπάρξουν εντάσεις. Τα πράγματα περιπλέκονται μόνο όταν υπάρχουν στην μέση πρεσβύτεροι που θέλουν να βλέπουν τα παιδουλάκια και τα εγγόνια τους "μονιασμένα". Έτσι μπροστά στους παππούδες το παίζουμε 2 φορές τον χρόνο χαρούμενοι γλιτσαρέοι και τον υπόλοιπο χρόνο ξεχνάμε ότι είμεθα συγγενείς. Ίσως να φαίνεται υπεραπλουστευμένο και bitch-ίδικο αυτό που λέω αλλά προκειμένου να ανέχεσαι κακόβουλους ανθρώπους μόνο και μόνο επειδή έχετε κοινούς προγόνους, καλύτερα να διατηρούνται κάποιες αποστάσεις και όλοι είναι ήρεμοι και ευχαριστημένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εγώ από την άλλη, όταν μαζευόμαστε όλοι οι συγγενείς χαίρομαι πολύ, γιατί σπάνια έχω αυτή την ευκαιρία καθώς ζούμε αρκετά μακριά μεταξύ μας και φροντίζω κάθε φορά που συναντιέμαι μαζί τους να περνάμε όσο καλύτερα γίνετα

μακρυά και αγαπημένοι ένα πράμα δλδ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
μακρυά και αγαπημένοι ένα πράμα δλδ :P
Χαχαχ, όχι ρε συ δεν το εννοούσα έτσι:P Δεν είναι ότι θέλουμε να είμαστε μακρυά, απλά δεν μπορούμε να είμαστε κοντά λόγω μεγάλων αποστάσεων.

Πάντως τώρα που το λές, ίσως, δεν ξέρω, γι'αυτό και να είμαστε αγαπημένοι. Λόγω του ότι είμαστε μακρυά:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οταν οι συγγενείς είναι αχαριστοι και παρόλο που κανουν σοβαρα λαθη συνεχίζουν να είναι αδιαφοροι ή ασεβείς κοβεις επαφες οριστικά.Αλλο το να ανεχεσαι σε ορισμένο βαθμο και άλλο το να ανεχεσαι διαρκως ανοησίες που χαλουν την ψυχολογία σου.το κόβεις και δεν τους μιλάς ποτέ.όταν βλέπεις βεβαίως ότι δεν αλλάζουν συμπεριφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top