Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου: Mundial 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Mitroglou

Νεοφερμένος

Ο Mitroglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αισιοδοξους σας θέλω παίδες, της Πορτογαλιας θα γινει στην Βραζιλία φέτος δεν ξεχναμε τα παλια.https://www.youtube.com/watch?v=uBs8FvoTe_c
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Έχοντας την ομάδα με τον μεγαλύτερο μέσο όρο ηλικίας, και αντιπάλους όπως η Ακτή, που είναι απο τις δυνάμεις της Αφρικής, την Ιαπωνία, που είναι άπιαστοι και την Κολομβία, νομίζω δύσκολα θα πάρουμε την νίκη και την μια ισοπαλία που θέλουμε για να προκριθούμε.

Ωστόσο καλή μας επιτυχία, μας εύχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitroglou

Νεοφερμένος

Ο Mitroglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Άντε να δουμε, η αληθεια να λέγεται πάντως και οτι απλα πάμε Brazil σημαντικό έιναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Άντε αρχίζει την Πέμπτη :D :clapup:
Εγώ είμαι με την εθνική ισπανίας πάντως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Άντε αρχίζει την Πέμπτη :D :clapup:
Εγώ είμαι με την εθνική ισπανίας πάντως. :P

Τους έχω σιχαθεί τους Ισπανούς(αν και πάω σαν ομάδα τη Ρεάλ) . Δε μου αρέσει να πρωταγωνιστούν όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι... Θα ήθελα για το φετινό μουντιάλ να δούμε outsider και πολλές εκπλήξεις! Έτσι θα έχει και περισσότερο ενδιαφέρον.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ισχύει, θα είναι γαμάτο να το πάρει η αργεντινή στην βραζιλία. Θα έχει φάση. :P Αλλά αγαπάω την εθνική ισπανίας γενικά την υποστήριζα πάντα! Από την άλλη την εθνική γερμανίας ούτε να την βλέπω. :pfff:

Όπως και να χει το μουντιάλ είναι μια τεράστια ποδοσφαιρική γιορτή οπότε ας το απολαύσουμε! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Και τώρα ο κόσμος στη Βραζιλία διαδηλώνει εναντίον του μουντιάλ και των χρημάτων που σπαταλάει η κυβέρνηση τους για αυτό, ένα βασικό στάδιο είναι με τις σκαλωσιές ακόμα και κυκλοφορούν φωτο με παιδιά να "διασκεδάζουν" ψυχασθενείς "φιλάθλους" που βρίσκονται εκεί. Και στην Αφρική στο προηγούμενο παρόμοιο σκηνικό θυμάμαι. Και το επόμενο ή το παραεπόμενο not sure είναισ ε εκκρεμότητα γιατί αποκαλύφτηκε ότι ο τύπος με την κουκλάρα σύζυγο δωροδόκησε για να το διοργανωσει το Κατάρ. Γιορτή του ποδοσφαίρου και βλακείες. :whistle:

Εμένα θα μου άρεσε να το πάρει πάντως μια λατινοαμερικανική χώρα. Αηδία κατάντησε πια με την Ισπανία. Και να μην το πάρει η Πορτογαλία. Έχει πλάκα ο Ρονάλντο άμα κλαίει όταν χάσει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το πως κατάντησαν τα πράγματα στον αθλητισμό γενικότερα δεν έχει να κάνει με τα αθλήματα. Εγώ αγαπάω το ποδόσφαιρο για αυτό και παρακολουθώ το μουντιάλ. Όσο για τα επισόδεια στην βραζιλία δίκαιο έχουν οι άνθρωποι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ναι ωραία και γιατί να πρέπει να ξηλωθεί πατόκορφα μια εμφανώς ανέτιμη χώρα για να αποκτήσει το prestige της διοργάνωσης ενός τέτοιου γεγονότος? Και αυτό πάει και στους Ολυμπιακούς. Γιατί να βλέπεις εσύ (και ο κάθε εσύ) ωραίους αγώνες σε στάδια χτισμένα με λεφτά που θα έπρεπε να πηγαίνουν αλλού ενώ λίγο πιο δίπλα παιδάκια πεινάνε και γίνονται εγκλήματα από εμπόριο ναρκωτικών/ανθρώπων μέχρι κλοπές και δολοφονίες. Όλα αυτά για μένα χαλάνε τη μαγεία και το νόημα του αθλήματος. Η Βραζιλία έπρεπε να κοιτάξει τα προβλήματα της και απλά να στείλει μια καλή ομάδα να κερδίσει τιμώντας την παράδοση που έχει στο άθλημα γιατί τώρα ξεφτιλίζεται για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Βασικά δεν ξέρω πως γίνεται η επιλογή της χώρας που διοργανώνει το μουντιάλ. Αν η χώρα έβλεπε ότι δεν μπορεί να φιλοξενήσει αυτήν την διοργάνωση θα έπρεπε να το σταματήσει κάπως. Να γίνεται σε χώρες που μπορούν να το φιλοξενήσουν. Αλλά όχι να μη γίνεται καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δεν λέω να μην γίνεται καθόλου!

Νομίζω γίνεται κάποιου είδους δημοπρασία όπου οι ενδιαφερόμενες χώρες δηλώνουν συμμετοχή και παρουσιάζουν τα πλάνα τους για τη διοργάνωση και διαλέγεται ποια χώρα θα το πάρει κατόπιν ψηφοφορίας. Δηλαδή η Βραζιλία το διεκδίκησε και το πήρε. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τώρα τι να πω αν είναι έτσι τα θελαν και τα πάθανε! Έχουν νομίζω σε 2 χρόνια και τους ολυμπιακούς.. Νομίζω η κυβέρνηση εκεί ήξερε τι έχει να αντιμετωπίσει και η προσπάθεια που έκαναν να πάει εκεί το μουντιάλ ήταν λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Εύα, όλα γίνονται για τα ίδια συμφέροντα. Οι ολυμπιακοί του 2004 το ίδιο δεν έκαναν για την Ελλάδα. Γίνεται για να μπουν χρήματα σε ορισμένες τσέπες.
Απλώς στην Βραζιλία το παρακάνανε. Μουντιάλ και καπάκι Ολυμπιακούς. Επίσης διεκδικεί και την διοργάνωση και κάποιου άλλου γεγονότος αλλα μου διαφεύγει.

Money makes the world go round, και προβλέπω μεγάλα προβλήματα στην διοργάνωση. Ματαίωση δεν βλέπω αλλα μεγάλα προβλήματα, και καλά κάνουν οι άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Ισχύει, θα είναι γαμάτο να το πάρει η αργεντινή στην βραζιλία. Θα έχει φάση. :P Αλλά αγαπάω την εθνική ισπανίας γενικά την υποστήριζα πάντα! Από την άλλη την εθνική γερμανίας ούτε να την βλέπω. :pfff:

Όπως και να χει το μουντιάλ είναι μια τεράστια ποδοσφαιρική γιορτή οπότε ας το απολαύσουμε! :clapup:

κουράγιο για ξενύχτια να έχουμε :P
τέτοιες ώρες που θα είναι οι αγώνες

εγώ υποστηρίζω την Ολλανδία
θα το σηκώσει θα το δείτε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τώρα τι να πω αν είναι έτσι τα θελαν και τα πάθανε! Έχουν νομίζω σε 2 χρόνια και τους ολυμπιακούς.. Νομίζω η κυβέρνηση εκεί ήξερε τι έχει να αντιμετωπίσει και η προσπάθεια που έκαναν να πάει εκεί το μουντιάλ ήταν λάθος.
Α θα κάνουν και τους ολυμπιακούς? Εδώ γελάνε... NOT
Και 99.999 % θα σκάσουνε και τόσα λεφτά να αγοράσουν τη νίκη για να φανούν πιο γαμάτοι σαν εμάς το 2004.
Εύα, όλα γίνονται για τα ίδια συμφέροντα. Οι ολυμπιακοί του 2004 το ίδιο δεν έκαναν για την Ελλάδα. Γίνεται για να μπουν χρήματα σε ορισμένες τσέπες.
Απλώς στην Βραζιλία το παρακάνανε. Μουντιάλ και καπάκι Ολυμπιακούς. Επίσης διεκδικεί και την διοργάνωση και κάποιου άλλου γεγονότος αλλα μου διαφεύγει.

Money makes the world go round, και προβλέπω μεγάλα προβλήματα στην διοργάνωση. Ματαίωση δεν βλέπω αλλα μεγάλα προβλήματα, και καλά κάνουν οι άνθρωποι.
Σίγουρα έτσι είναι, απλά είναι προτιμότερο για μένα να το "αγοράσει" μια χώρα που δεν έχει τόσο τραγικά προβλήματα όπως η Βραζιλία και η Νότια Αφρική γιατί χτυπάει άσχημα και αντί να προβάλεται η χώρα δυσφημίζεται. Έτσι είναι πιο εύπεπτο το παραμύθι της μεγάλης γιορτής κλπ. και δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος για ταραχές και προβλήματα όπως εδώ. Δεν θα πάει και η Jennifer Lopez να τραγουδήσει και θα κυλήσει δάκρυ στα μάτια όλων των Βραζιλιάνων και θα σταματήσουν τις διαδηλώσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εγώ αγαπάω το ποδόσφαιρο για αυτό και παρακολουθώ το μουντιάλ.
Κι εγώ αγαπάω τη μπύρα. Αν όμως σε πετάξουν έξω απ' το σπίτι σου και το γκρεμίσουν (όπως γίνεται στη Βραζιλία) για να χτίσουν μπυραρία, δεν θα 'μαι και πολύ σωστός να πηγαίνω να πίνω εκεί, έτσι?

Τα "δίκιο έχουν", "καλά κάνουν οι άνθρωποι" κλπ, τα ακούω βερεσέ και τα θεωρώ εμετικά υποκριτικά, αν δεν συνδιάζονται με ολική αποχή απ' τη διοργάνωση. Μια διοργάνωση την οποία δε θέλουν οι κατεξοχήν μπαλαδόροι, κι αυτό λέει πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Αισιοδοξους σας θέλω παίδες, της Πορτογαλιας θα γινει στην Βραζιλία φέτος δεν ξεχναμε τα παλια.https://www.youtube.com/watch?v=uBs8FvoTe_c

Μήνυμα του Μήτρογλου από τη Βραζιλία;:whistle:

Δε φτάνει που έπεσε το Μουντιαλ σε περίοδο εξεταστικής, είναι και δύσκολες οι ώρες των αγώνων:mad:
Εδω δείτε :https://aek365.com/a-338080/to-thleoptiko-programma-tou-mountial.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
κουράγιο για ξενύχτια να έχουμε :P
τέτοιες ώρες που θα είναι οι αγώνες

εγώ υποστηρίζω την Ολλανδία
θα το σηκώσει θα το δείτε :D

Παμε μωρη αρρωστια Ολλανδια. Ελπιζω ο Ρομπεν να εξιλεωθει για τις χαμενες ευκαιριες του Γιοχανεσμπουργκ
Δεν λέω να μην γίνεται καθόλου!

Νομίζω γίνεται κάποιου είδους δημοπρασία όπου οι ενδιαφερόμενες χώρες δηλώνουν συμμετοχή και παρουσιάζουν τα πλάνα τους για τη διοργάνωση και διαλέγεται ποια χώρα θα το πάρει κατόπιν ψηφοφορίας. Δηλαδή η Βραζιλία το διεκδίκησε και το πήρε. :confused:

Δν ειναι ακριβως δημοπρασια, δηλαδη δεν το παιρνει οποιος δωσει τα περισσοτερα. Δηλωνεις συμμετοχη αφου η χωρα πληροι τα κριτηρια, παρουσιαζει τα γηπεδα, τα εργα υποδομων που θα γινουν για τη διοργανωση (μετρο, αεροδρομια κλπ), τις εταιριες της χωρας που υποστηριζουν την υποψηφιοτητα και φυσικα λαμβανεται υποψιν και η σημασια της διοργανωσης στην καθε χωρα, για παραδειγμα το Μουντιαλ του 94 που εγινε στις ΗΠΑ ειχε κυριως σκοπο να ανοιξει την αχανη αγορα της Αμερικης στο ποδοσφαιρο. Τοτε μπηκε και η Nike στο ποδοσφαιρο. Αντιστοιχα το 2010 ειχε αποφασιστει οτι θα γινει στην Αφρικη, οταν αποφασιστηκε υπηρχε ενας κανονας οτι επρεπε το Μουντιαλ να αλλαζει ηπειρο σε καθε διοργανωση. Σαν επιλογη η Νοτια Αφρικη ηταν η καλυτερη καθως ειναι το πιο προηγμενο κρατος της ηπειρου και διαθετει και αρκετα καλο κλιμα. Το Μουντιαλ του 2014 το πηρε η Βραζιλια παμψηφει, νομιζω ειχαν αποσυρθει οι αντιπαλες υποψηφιοτητες. Γενικα θεωρω καλο το Μουντιαλ και το Euro αντιστοιχα να δινονται σε ανεπτυγμενες χωρες καθως το κοστος μειωνεται κατα πολυ εκτος αν προκειται περι συνδιοργανωσης οπου παλι μειωνεται το κοστος που βαραινει καθε χωρα. Το Μουντιαλ του Καταρ δοθηκε λογω μιζας που ειχαν παρει αρκετοι ανωτεροι αξιωματουχοι της FIFA, ελπιζω να νοιαστουν μια φορα για το καλο του ποδοσφαιρου και να αφαιρεσουν τη διοργανωση απο το Καταρ.

Άντε αρχίζει την Πέμπτη :D :clapup:
Εγώ είμαι με την εθνική ισπανίας πάντως. :P

Οχι αλλη Ισπανια, οχι αλλες πασουλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντε επιτελους αρχιζει η σπουδαιοτερη ποδοσφαιρικη διοργανωση! Ας κανω καποια σχολια ως ειδικος :smoke:

1ον) Ακουω πολυ κραξιμο για την Ελλαδα... Οντως δεν εχει και πολυ ταλεντο αυτη η ομαδα, εχει πολλους γερασμενους ποδοσφαιριστες για βασικους ομως δεν ειναι καινουργια αυτη η κατασταση. Η Ελλαδα την δυνατοτητα να κανει την εκπληξη την εχει. Σιγουρα τα προγνωστικα ειναι εναντιον της ομως η Ελλαδα παιζει να ειναι απο τις πιο αποτελεσματικες ομαδες με βαση τον ροστερ της. Εχει παρει euro, εχει συμμετασχει σε αλλα 2 στο ενα εκ'των οποιων περασε στην επομενη φαση και εχει συμμετασχει σε 2 διοργανωσεις μουντιαλ (μαζι με αυτη). Εχετε δει πολλες ομαδες με αναλογο ροστερ να τα εχουν καταφερει τοσο καλα; Γιατι εγω νομιζω οτι καποιες αλλες εθνικες ομαδες με αυταποδεικτα καλυτερα ροστερ δεν εχουν καταφερει ουτε στο ελαχιστο οτι εχει κανει η εθνικη Ελλαδας. Κακα τα ψεματα η Ελλαδα το συστημα ταμπουρι:P ξερει να το παιζει καλα. Κλεινει τους χωρους ελπιζει με καμια αντεπιθεση ή στημενο. Δημιουργια μηδεν οντως αλλα για να το καταφερεις αυτο πρεπει να εχεις και παιχτες κλασης στην μεσαια γραμμη που δυστυχως η Ελλαδα δεν διαθετει.
2) Φαβορι φαινομενικα ειναι αυτες οι ομαδες: Βραζιλια, Ισπανια, Γερμανια, Αργεντινη.

Βραζιλια---> Για εμενα δεν εχει την καλυτερη ομαδα του τουρνουα ομως παιζει ρολο και το γεγονος οτι διοργανωνεται στην εδρα της. Ιστορικα στο μουντιαλ πολλες ομαδες κατακτουν το τροπαιο οταν ειναι οι διοργανωτριες. Οσον αφορα το αγωνιστικο μερος σιγουρα ειναι λιγοτερο ταλαντουχα απο οτι στο παρελθον και το μεγαλο της ''αστερι'' ο Νειμαρ ειδαμε οτι στο κορυφαιο Ευρωπαικο επιπεδο εχει πολυ δουλεια ακομα. Εκανε μετρια χρονια. Η επιθεση της περα απο τον Νειμαρ δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο (Φρεντ????) η μεσαια της γραμμη ειναι καλη (οχι ομως και κατι το απιστευτο) και η αμυνα της εχει καποιους παικτες παγκοσμιας εμβελειας. Τερματοφυλακας νομιζω ειναι ο σεζαρ που παιζει καπου στον Καναδα... Γενικα δεν μου φαινεται τοσο εντυπωσιακη ομαδα αλλα εχει καλο προπονητη και αμα κανει την διαφορα ο Νειμαρ σε συνδιασμο με την δυναμικη παρουσια του κοσμου μπορει να το παρει.
Αργεντινη-->Για εμενα δεν θα καταφερει πολλα. Απο οτι βλεπω δεν εχει καλο προπονητη και αφησε παιχτες με πολυ καλη σεζον εκτος (πχ τον Τεβεζ).Επισης η αμυντικη της λειτουργια και γενικα οι αμυντικοι της ειναι για την πλακα. Βεβαια ποτε δεν ξερεις καθως εχει παιχτες που κανουν την διαφορα (Μεσσι, Ντι μαρια, Αγουερο). Δεν θα με χαλαγε να παει καλα αλλα δεν το νομιζω.

Ισπανια-->Αντικειμενικα φανταζει το μεγαλο φαβορι. Εχει παιχτες κλασης σε ολους τις γραμμες ειδικα στην μεσαια. Επιπλεον δεν εχει το βαρος του μεγαλου φαβορι διοτι ολοι περιμενουν την Βραζιλια. Βεβαια ενας κορεσμος εχει επελθει+ οτι οι διεθνεις της που παιζουν στην Μπαρτσελονα δεν εκαναν πολυ καλη χρονια. Προσωπικα δεν μου αρεσει οπως παζει την θεωρω αρκετα βαρετη (τεινει να θελει να μπει με την μπαλα μεσα στα διχτυα).

Γερμανια-->Το 2ο μεγαλο φαβορι για εμενα. Και αυτη εχει παιχτες κλασης σε ολες τις γραμμες, πολυ καλο προπονητη και γενικα ειναι πολυ σωστα δουλεμενη. Παιζει ομορφο ποδοσφαιρο, ειναι γρηγορη και εχει παρα πολλους νεους ταλαντουχους ποδοσφαιριστες (Ροις, Γκετσε κτλ) Εκανε και ρεκορ γκολ απο οτι βλεπω στα προκριματικα. Ισως εχει ερθει η ωρα της δεδομενου οτι τα τελευταια χρονια πρωταγωνιστει σε ολες τις διοργανωσεις που συμμετεχει και φτανει παντα πολυ ψηλα.

3) Αουτσαιντερ θεωρω-->Ολλανδια (φαιναλιστ του προηγουμενου και μια ομαδα με πολλους σπουδαιους παιχτες στο ροστερ της), Πορτογαλια (CR7), Ουρουγουαη(πολυ στρωμενη ομαδα), Ιταλια (δεν ειναι τιποτα το εντυπωσιακο αλλα εχει παραδοση στον θεσμο με 4 κατακτησεις) και Βελγιο. Οσον αφορα το τελευταιο απλα κοιταξτε το ροστερ και μετα μιληστε:P Eιναι μια ΠΑΡΑ πολυ ταλαντουχα ομαδα ομως επειδη ειναι απειρη σε τετοια επιπεδο πολυ πιθανο να μην καταφερει να δικαιωσει τις προσδοκιες του κοσμου. Το ταλεντο παντως το εχει και με το παραπανω (Αζαρ, Λουκακου, Φελαινι, Κουρτουα, Κομπανι,Μιραλας κτλ).

4) Οσον αφορα τις κατηγοριες για τα φαινομενα εκμεταλευσης κτλ συμφωνω ομως δεν ευθυνεται η Ελλαδα για αυτο. Η Βραζιλια το ανελαβε το εγχειρημα. Το προβλημα εντοπιζεται σε αυτους που εδωσαν το πρασινο φως στην Βραζιλια να το διοργανωσει γνωριζοντας οτι στην ουσια αποτελει μια χωρα του τριτου κοσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Αρχιζει η "γιορτη" του ποδοσφαιρου στην μεγαλυτερη ποδοσφαιρομανα του κοσμου και συγχρονως την χωρα με τις μεγαλυτερες ταξικες ανισοτητες. Θα το παρακολουθησω ως ποδοσφαιροφιλος(θα ριξω και κανα στοιχηματακι), αλλα θα συμφωνησω με τον lowbaper στο κομματι τις προσωπικης στηριξης/ευθυνης στο φαινομενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top