Ρατσισμός κατά των Αλβανών: Ποιος φταίει;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως εγώ ένα έχω να πω, και απορώ πως δεν το σχολίασε κάποιος μέχρι τώρα. Μπράβο σου βρε panatha που μπορείς και μιλάς και γράφεις τόσο καλά ελληνικά παρ'οτι δεν ειναι η μητρική σου γλώσσα! Πόσο καιρό είσαι στην ελλάδα? Εντυπωσιακό πάντως... :thumbup:
Όσο για τις μανάδες που λένε "μην κάνεις παρέα με αλβανάκια"... κάτι τέτοιες ΒΛΑΧΑΡΕΣ είναι που διαιωνίζουν τα προβλήματα και το ρατσισμό στην ελλάδα :mad:
Παρομοίως και για τους -ακόμα χειρότερους μιας και μεταδίδουν τις αντιλήψεις τους σε πολλά παιδάκια- καθηγητές. Αν είναι δυνατον. Υποτίθεται οτι είναι και μορφωμένοι άνθρωποι. Αίσχος. :mad: Αμαν πια με τους εθνικιστές :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Το πρόβλημα το δημιουργησαν οι ίδιοι.Συγκεκριμένα από ότι έχω ακούσει όταν άνοιξαν τα σύνορα πολλοί Αλβανοί φυγάδες ήρθαν στην Ελλάδα.Δημιουργησαν προβλήματα με αποτέλεσμα να πιστεύουμε ακόμη ότι οι αλβανοί είναι κακιά φάρα.Εντάξει διαφέρουμε πολύ από αυτους όσον αφορα τα ήθη και τα έθιμα και ίσως και αυτό να επηρεάζει.Βασικά νομίζω πως δεν ταιριάζουμε σαν πολιτισμος.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνω παρέα με Αλβανους.Ανθρωποι είναι και αυτοί.Έχω πολλούς φίλους Αλβανούς που τους συμπαθώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Όσο για τις μανάδες που λένε "μην κάνεις παρέα με αλβανάκια"... κάτι τέτοιες ΒΛΑΧΑΡΕΣ είναι που διαιωνίζουν τα προβλήματα και το ρατσισμό στην ελλάδα :mad:
Παρομοίως και για τους -ακόμα χειρότερους μιας και μεταδίδουν τις αντιλήψεις τους σε πολλά παιδάκια- καθηγητές. Αν είναι δυνατον. Υποτίθεται οτι είναι και μορφωμένοι άνθρωποι. Αίσχος. :mad: Αμαν πια με τους εθνικιστές :mad:

Μichelle αυτες οι μανες μπορει αλπως να φοβουνται,και να μην το κανουν απο "κακια", ρατσισμο...;)
Σκεψου το...
Ξερεις καλα πως οταν προκειτε για το παιδι σου, φοβασαι πολυ πιο ευκολα...
Δεν θελω να χαιδεψω τ'αυτια κανενος, απλως σου δειχνω οτι μπορει απλως να συμβαινει κατι αλλο και να μην ειναι απλως "βλαχαρες".(Ξερω με ποια εννοια το εγραψες.;) )
Οσον αφορα τους καθηγητες, τι να πω;
Εαν οντως υπαρχουν τετοιοι (δεν αμφιβαλω), απλως ντροπη τους...
Δυστυχως τετοια ατομα καταλβανουν θεσεις που δεν θα επρεπε...:(
Γιατι βλεπω τον φιλο panathas (αλλα κι εσυ που να παρει... βαζελος;:P ), να γραφει μια χαρα Ελληνικα και απο την αλλη ολο και περισσοτερα νεα παιδια Ελληνοπουλα να μην ξερουν ουτε ορθογραφια, ουτε συντακτικο-γραμματικη...
Αυτο ειναι οντως θλιβερο...(και δεν μιλαω για μερικα λαθακια που κι εγω μπορει να κανω ή ο οποιοσδηποτε, αλλα για ολοκληρτικο βιασμο της Ελληνικης!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JiMiOuS

Νεοφερμένος

Ο JiMiOuS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Το θέμα του ρατσισμού είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο όντας επίσης απαγορευτικό για απόλυτους χαρακτηρισμούς. Θεωρώ πως ο καθένας από μας μπορεί να δηλώνει με ιδιαίτερη ευκολία πως δεν είναι ρατσιστής. Το θέμα είναι αν το λέει απλά επειδή δεν του έτυχε κάτι που θα τον έκανε να αναθεωρήσει. Εκ του ασφαλούς μπορούμε να δηλώνουμε ψύχραιμοι, έξυπνοι, υπερασπιστές των ανθρώπινων δικαιωμάτων και της αλληλεγγύης στις σχέσεις μας. Είναι σημαντικό λοιπόν πριν προβούμε σε γενικευμένους χαρακτηρισμούς του τύπου " όλοι εγκληματίες είναι " να είμαστε σε θέση να αξιολογήσουμε προσωπικές εμπειρίες και γεγονότα με βάση (όσο αυτό είναι δυνατό) αντικειμενικά κριτήρια. Εγώ δεν μπορώ να πω ότι έχω και την καλύτερη άποψη για τους Αλβανούς λόγω και μιας προσωπικής εμπειρίας, αλλά παραδέχομαι ότι αυτοί που αμαυρώνουν την εικόνα ολόκληρου του αλβανικού έθνους, είναι μεμονωμένες ομάδες. Γι' αυτό το λόγο πιστεύω πως αρχικά θα πρέπει να απομονωθούν από τους ίδιους τους συμπατριώτες τους και από κει και πέρα να αναλάβει το κράτος.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από JiMiOuS:
...αλλά παραδέχομαι ότι αυτοί που αμαυρώνουν την εικόνα ολόκληρου του αλβανικού έθνους, είναι μεμονωμένες ομάδες. Γι' αυτό το λόγο πιστεύω πως αρχικά θα πρέπει να απομονωθούν από τους ίδιους τους συμπατριώτες τους και από κει και πέρα να αναλάβει το κράτος.:hmm:

A!Μπραβο σου!;)
Εδω ειναι το ζουμι!
Σ'αυτες τις τελευταιες προτασεις.:)
(Οχι οτι τ' αλλα που εγραψες ειναι ασχετα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Διαβασα μεγαλο ποσοστο του θεματος,πηρα μερικες αποψεις και θα ηθελα να εκφερω την δικια μου.

Λογω της αγροτικης ιδιοτητας της μητερας μου στο παρελθον,ειχα συχνοτατη επαφη τα καλοκαιρια με αλβανους,απο τις πρωτες εποχες που αρχισε το μεταναστευτικο κυμα (με θυμαμαι περιπου στα 10) και οι αλβανοι ειχαν κατακλησει τους αγροτικους νομους κυριως (ειδικα τον δικο μου που ειναι πολυ κοντα με την Αλβανια).

Στην αρχη,λογω των πολλων που δημιουργηθηκαν απο τις μεμονωμενες κλικες,ολοι ηταν επιφυλακτικοι αλλα ευκολα καμπτωταν η αντισταση,καθως ησαν πολυ φθηνα εργατικα χερια και κακα τα ψεματα,χωρις αυτους δεν θα ειχαμε τοσο μεγαλες παραγωγες αγροτικων προιοντων,εχουν δουλεψει σκληροτατα,εναντι αμοιβης και αλληλοσεβασμου.

Πολλοι μαλιστα συγχωριανοι ειχαν αφοσιωσει εναν χωρο ειδικα για τους εργατες που ειχανε για ολο το καλοκαιρι και παραλληλα απο το καθημερινο χρηματικο ποσο,τους προσφεραν κανονικα γευμα,σαν να ηταν μερος της οικεγενειας.Δεν υπηρχε ρατσισμος και προσωπικα εβλεπα την απολυτη εννοια της ελληνικης φιλοξενειας ,καθως κανεις δεν ηταν αναγκασμενος να φιλοξενει παραλληλα στο σπιτι του καποιον "υπαλληλο".Ισως ηταν πολυ διαφορετικα απο οτι εχετε αντιμετωπισει περισσοτεροι επειδη μιλαμε για κλιμα χωριου με λιγους αλβανους,οι οποιοι δεν δημιουργουσαν ποτε προβληματα.Υπηρχε μια αρμονια στην συμβιωση

Μεγαλωνοντας διαπιστωσα οτι συμβαινει οτι και σε οποιαδηποτε χωρα του κοσμου,οτι υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι,που ειναι απολυτως λογικο.

Δεν εχω κανενα κομπλεξ με οποιοδηποτε εθνικοτητα,απλα αυτο που συνεβει στην Ελλαδα και μετατραπηκε σαν ρατσισμος συμβαινει σε καθε χωρα που δεχεται τοσο μεγαλα κυματα μεταναστατων.
Το ιδιο για παραδειγμα συνεβει στην Αγγλια με τους πακιστανους,που στην αρχη ηταν βανδαλοι και μετα κατελαβαν θεσεις στην κοινωνια και ετσι ζουν αρμονικα πλεον στην Αγγλια,δημιουργωντας λιγοτερο προβληματα απο τις αρχες.
Το ιδιο συμβαινει και στην Ελλαδα την παρουσα στιγμη,δεν ειναι τα πραγματα οπως ηταν πριν 10 χρονια,σιγουρα οχι.

Επειδη οπως ειπα δεν κανω φυλετικες διακρισεις,εχω ενα φιλο Αλβανο στην πολη μου,ο οποιος ειναι χρυσο παιδι και καρδια μαλαμα.Μιλαει απταιστα ελληνικα και ανετα συγκρινεται με πολλους Ελληναραδες...

Το ιδιο και ο αδερφος μου,που το εμαθα τυχαια,οτι εχει κολλητο του εναν αλβανο που ετυχε κ τον γνωρισα,αλλα παρατηρησα μια φοβια (κ λογικο ειναι) οτι ανησυχουσε για την αντιδραση μου στην ερωτηση που του εκανα τι εθνικοτητα ειναι,λογω του ονοματος του (Ελβις)

Μην ζειτε με παρωπιδες,ολοι ειμαστε ιδιοι.

Οπως λεει ενα τραγουδι απο τους Κreator

All Of The Same Blood (Unity)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από VarX:
Οπως λεει ενα τραγουδι απο τους Κreator

All Of The Same Blood (Unity)

σωστός ο mille ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Covenant σωστα αυτα που γραφεις μιας και τα ιδια εγιναν περιπου και νοτιοτερα οπου εμαι εγω, απλως ο ολος ντορος γυρω απο το ονομα και μονο των Αλβανων ειναι για δυο λογους.
Πρωτο το κυμμα μεταναστευσης τους στην Ελλαδα φανηκε πολυ πιο εντονα απ'οτι θα φαινοταν π.χ. στην Ιταλια λογο του οτι η Ελλαδα εχει λιγους κατοικους, και δευτερον και κυριοτερο ειναι οτι δεν ηρθαν μονο οι "οικογενειαρχες"-απλοι Αλβανοι.
Τα πρωτα κυμματα αποτελουνταν σε μεγαλο βαθμο απο πρωην κρατουμενους -και βαρυποινητες- οι οποιοι με το ανοιγμα των φυλακων περασαν σε εμας και κακα τα ψεματα δεν ειχαν και την "σωστοτερη" συμπεριφορα.
Απλως αυτοι αμαυρωσαν το ολο ονομα των Αλβανων γενικα, με αποτελεσμα ακομα και τωρα πολλοι να ειναι επιφυλακτικοι στο ακουσμα της λεξης "Αλβανος".
Ειναι αυτο που λεμε καλλιτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ουτε και εγώ, αλλά οπως και να το κάνουμε όταν κάποιος ειναι φιλοξενούμενος δεν μπορει να έχει απαιτήσεις!
Οι Αλβανοί είναι "φιλοξενούμενοι"; Από πού κι ως πού; Τους χαρίστηκε τίποτα; Δε δουλεύουν αυτοί; Γιατί να μην έχουν τις ίδιες απαιτήσεις και διεκδικήσεις με εμάς, ανάλογα με τη δουλειά που κάνουν;

Λεφτά και δουλειές υπάρχουν για όλους.

Και όταν λέω ότι οι Αλβανοί έχουν μικρότεριο ποσοστό εγκληματικότητας από τους Έλληνες εννοώ ότι αν πάρεις 100 Αλβανούς και 100 Έλληνες οι Έλληνες εγκληματίες στατιστικά θα είναι περισσότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Και όταν λέω ότι οι Αλβανοί έχουν μικρότεριο ποσοστό εγκληματικότητας από τους Έλληνες εννοώ ότι αν πάρεις 100 Αλβανούς και 100 Έλληνες οι Έλληνες εγκληματίες στατιστικά θα είναι περισσότεροι.

Εχεις καποια πηγη γι' αυτο που λες;:hmm: :confused:
Οχι τιποτα αλλο, αλλα ειμαι πολυ περιεργος να δω αν ισχυει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Το διάβασα στην Ελευθεροτυπία, υπήρχε και στο Internet... νομίζω θα υπάρχει ακόμα. Κάποια στιγμή θα κάνω ένα googlάρισμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Καλα,δεν μας λεει και τιποτα καινουργιο το αρθρο...
Ουσιαστικα μοιραζονται, κι εκει που δεν μοιραζονται συνεργαζονται...
Απλως φενεται αυτο που λεγαμε οτι στους Αλβανους δυστυχως εχει μεινει η "ρετσινια" των πρωτων κυμματων μεταναστων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

usualsuspect

Νεοφερμένος

Ο usualsuspect αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν θυμαμαι καλα το προβλημα ειναι οτι ειναι σκαρτοι ανθρωποι και οσον αφορα θεματα ανεργειας και ασφαλιστικων εισφορων κλπ ειναι κουραφεξαλα... Τι να τις κανω τις χαμηλες τιμές των Αλβανων οταν γυριζω στο σπιτι μου πτωμα και ειμαι στα προθυρα σχιζοφρενειας επειδη ενας Αλβανος νοικιασε σπιτι κοντα και νομιζει οτι ξαφνικα του ανηκει ολη η γειτονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Κατ'αρχην ειμαι φανατικα κατα του οποιου ρατσισμου. Λοιπον ο ρατσισμος σημαινει φοβος. Και οκ, λογικο ηταν να φοβηθει κοσμος γτ αρχικα οι αλβανοι που ηρθαν στην ελλαδα ηταν απο τις φυλακες που ανοιξαν κτλ. Πλεον γιατι μας φταινε ΟΛΟΙ; Προκαταληψη. Σας το λεω εγω που μενω κεντρο, παω σε σχολειο με πολλους αλλοδαπους και εχω διαφορα. Δλδ, νταξει μονο οι αλβανοι ειναι σκαρτοι; ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ εχουν βλακες κι εξυπνους. Και η ελλαδα μεσα. Το οτι μπορει να ειναι αρκετοι οι σκαρτοι αλβανοι στην ελλαδα δε σημαινει πως αξιζουν ολοι την ιδια συμπεριφορα απο μερους μας. Κοιταμε τον ανθρωπο κι οχι την μαζα. Πραγματικα αν ημουν γαλλιδα ξερω γω, θα χα χαλια γνωμη για τους ελληνες αμα το παμε ετσι. Κανεις δεν ειναι τελειος, δεκτο. Ολοι ομως αξιζουν ισες ευκαιριες και ο καθενας εχει διαφορετικη προσωπικοτητα.
[Κατι ψιλοασχετο αλλα μ' ενοχλει ιδιαιτερα: το ελληνοπουλο βαριεται να πιασει δουλεια στην οικοδομη μη του πεσει ο κ*λος και οταν παει και δουλεψει εκει ο αλβανος θα πει οτι οι αλβανοι μας τρωνε τις δουλειες. Απο την αλλη συμφερει να τους εχουν καποιοι αλλοι γτ τους δινουν ψιχουλα και δε παραπονιουνται. Πφφφ ειρωνεια.]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potmos

Νεοφερμένος

Ο Λουκᾶς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αν θυμαμαι καλα το προβλημα ειναι οτι ειναι σκαρτοι ανθρωποι και οσον αφορα θεματα ανεργειας και ασφαλιστικων εισφορων κλπ ειναι κουραφεξαλα... Τι να τις κανω τις χαμηλες τιμές των Αλβανων οταν γυριζω στο σπιτι μου πτωμα και ειμαι στα προθυρα σχιζοφρενειας επειδη ενας Αλβανος νοικιασε σπιτι κοντα και νομιζει οτι ξαφνικα του ανηκει ολη η γειτονια.

Άρα πάνω από το 70% των Ελλήνων είναι σκάρτοι άνθρωποι, γιατί όσους ξέρω που δεν σέβονται τους γείτονες είναι Έλληνες.

Με τις προσωπικές απόψεις δεν βγαίνει ποτέ άκρη. Άλλοι έχουν θετικές εμπειρίες (ανάμεσα σ' αυτούς κι εγώ) και άλλοι αρνητικές. Το θέμα είναι ότι η αντικειμενική πραγματικότητα δεν εξαρτάται από μεμονωμένες περιπτώσεις. Και αντικειμενικά, ένα μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων είναι ρατσιστές (ή απλά ξενόφοβοι), οδηγώντας έτσι και ένα μεγάλο ποσοστό των ξένων σε απομόνωση, διαφοροποίηση και αντικοινωνική συμπεριφορά. Γιατί είναι απόλυτα λογικό όταν με ("με"=τον όποιον άνθρωπο) αντιμετωπίζει κάποιος σαν κάτι αλλιώτικο και ξένο, να γίνομαι τελικά αλλιώτικος, ξένος και απροσάρμοστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παντως αν και κρινω καθε ανθρωπο ξεχωριστα (προσπαθω τουλαχιστον), δεν ακουμε για πχ Πολωνους μεταναστες, οσα ασχημα ακουμε για Αλβανους. Και δεν εννοω σε συχνοτητα (επειδη οι Πολωνοι ειναι λιγοτεροι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει να ακούω το "γύρνα πίσω στην πατρίδα σου". Είναι ελεηνό να το λες αυτό σε έναν άνθρωπο. Για να φύγει από το σπίτι που γεννήθηκε σημαίνει ότι υπέφερε και δεν νομίζω πολλοί έλληνες που είναι ρατσιστές να το έχουν περάσει αυτό.

Lexx συμφωνώ με αυτό. Κανείς δεν θέλει να βάζει έστω και για ένα δευτερόλεπτο τον εαυτό του στη θέση του 'άλλου' . Αρκεί να υπάρχει ο "άλλος" για να τον κατηγορούμε όταν κάτι πάει στραβά.

Προσωπικά όσους Αλβανούς/ές γνώρισα ήταν πολύ αξιόλογα άτομα. Υπάρχουν και τα άσχημα παραδείγματα αλλά έχω αρχίσει να πιστεύω πως δεν έχει να κάνει με φυλές και λαούς, αλλά με βιώματα και χαρακτήρες.


:giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

usualsuspect

Νεοφερμένος

Ο usualsuspect αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλα ειναι αυτα που λετε παιδιά ...ουτε εγώ ειμαι ρατσιστης και καταδικάζω τετοιου ειδους αντιληψεις... εδω ομως μιλαω για ενα εξιδικευμένο κοινωνικό προβλημα....δεν μιλησαμε για ινδους, πολωνους κ.α. Μιλησαμε μονο για αλβανους γιατι αυτοι δημιουργούν τα περισσότερα προβλήματα... Και ναι δικαίως λενε καποιοι οτι δεν μπορεί να τους παιρνει ολους η μπάλα γιατι φυσικά υπαρχουν και καλοι αλβανοι αλλά και στις φυλακες υπάρχουν αθώοι και στους πολέμους πεθαίνουν και άμαχοι...
Αρα τι πρεπει να γίνει??? να καταργηθούν οι φυλακές γιατι μερικόι αδικήθηκαν και είναι εκει??? Να κατσουμε να κοιτάμε απραγοι το καθε ανεγκέφαλο κράτος με επεκτατικες διαθέσεις που θέλει να μας καταλάβει και να μας υποδουλώσει???
Τέλος πάντων θεωρώ οτι είναι ενα κοινωνικό πρόβλημα που δεν πρόκειτε να δωθεί λύση ποτέ... Το παιχνίδι χάθηκε από την μεταναστευτικη πολιτική που τηρήσαμε ως κράτος όταν ανοίξαμε τα σύνορα.
Ο γερμανός δεν αφησε ποτε το σπίτι του ξέφραγκο αμπέλι...και την δουλεία του εκανε (και με ελληνες) και τους ειχε όλους "μαντρωμένους" υπό έλεγχο και ποτέ δεν κατηγορήθηκε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Μα τπτ δε θα συνεβενε αν τους βαζαμε ολους στο ιδιο σακουλι. Δε λεω, ολοι εχουν κοινα χαρακτηριστικα σαν λαος αλλα οκ.
Δεν εχει και μεγαλη σχεση η φυλακη... (Απλα ειναι ενα ειδος κρισης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top