Βιογραφικό και... φωτογραφία!!!

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ίσως να το καταλάβατε ίσως και όχι... anywayz ψάχνω πάλι για δουλειά καθότι μόνο που δεν κοπάνησα το boss και έφυγα :P (οι λόγοι θα συζητηθούν αν θέτε αλλου :P )
Το θέμα έχει ως εξής....
ψάχνω για δουλειά και κοιτάω αγγελίες και στέλνω βιογραφικά...
σε μια αγγελία λοιπόν... πολύ ενδιαφέρουσα ... λέει....
στείλτε βιογραφικό με πρόσφατη φωτογραφία σας!!!
:hmm: :hmm:
excuse me κουμπάρε αλλά δεν ψάχνω δουλειά μοντέλου... ούτε γραμματέως (έστω)... η δουλειά μου το αντικείμενο μου, ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση με την ομορφιά μου έχει!!!
έλεος δηλαδή....
και τώρα? τι κάνουμε? το στέλνουμε το βιογραφικό με φωτογραφία?
και οι πιο πρόσφατες φωτογραφίες μου είναι από το καλοκαίρι... που είμαι κατράμι πίσσα σαν Ινδή, Πακιστανή ή έστω στην καλύτερη... είμαι σαν μιγάδα!!

Εσείς τι θα κάνατε? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
επειδή πέρασε πρόσφατα ένα τέτοιο βιογραφικό με φωτογραφία από τα χέρια μου, βάζεις φωτογραφία ταυτότητας ή διαβατηρίου..κάτι τελοσπάντων που δείχνει μόνο το πρόσωπο. Είναι η καλύτερη λύση. Τα περί μοντελισμού, γράψτα προς το παρόν. Θα ανησυχήσουμε γι'αυτά αργότερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Θα σου ζητούσαμε να μας γράψεις τι λέει η πολύ ενδιαφέρουσα αγγελία.
Το έχω ξαναγράψει αν δεν αναφέρεται ακριβώς η θέση και δεν διευκρινίζονται οι αρμοδιότητες τότε τσάμπα κόπος.
Απο την άλλη πολλές όντως σοβαρές εταιρείες ζητούν βιογραφικά με πρόσφατη φωτογραφία όχι τόσο για να δουν αν κάποιος είναι εμφανίσιμος αλλά αν είναι "επαγγελματικά εμφανίσιμος".
Απο κει και πέρα νομίζω πως διαθέτεις αρκετή εμπειρία στην αγορά εργασίας για να καταλάβεις και μόνη σου κατά πόσο μια αγγελία αξίζει περαιτέρω σημασίας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χμμμ αυτό το επαγγελματική εμφάνιση η αλήθεια είναι δεν μου πέρασε καν απ το μυαλό :redface:
Ναι οκ είναι σοβαρή η αγγελία :P μεγάλο και γνωστό ξενοδοχείο ζητάει διακοσμήτρια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
χμμμ αυτό το επαγγελματική εμφάνιση η αλήθεια είναι δεν μου πέρασε καν απ το μυαλό :redface:
Ναι οκ είναι σοβαρή η αγγελία :P μεγάλο και γνωστό ξενοδοχείο ζητάει διακοσμήτρια ;)

Ε!Τότε μην το σκέφτεσαι όπως είπε και η μετανάστρια dooo μια απλή φωτο διαβατηρίου αρκεί.
Μην ξεχνάς πως οι επιχειρήσεις που έχουν σχέση με τον τουρισμό δίνουν έμφαση στην εμφάνιση των υπαλλήλων αλλά και των συνεργατών ακόμη κι αν οι δεύτεροι δεν έρχονται σε άμεση επαφή με τους πελάτες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Ε!Τότε μην το σκέφτεσαι όπως είπε και η μετανάστρια dooo ...

:D :D :D

ΚΟΥΕ μου μην ανησυχείς...τώρα που μετανάστευσα, θα ανοίξω εδώ ξενοδοχείο και θα σε προσλάβω να μου το κάνεις μεγάλο και τρανό :clapup: :clapup:

..θα διορίσω και τη κλέφτρα μετανάστρια, γιατί την τρώει ο πιτσιποπός της :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν πάρω μια φωτογραφία που δεν είναι διαβατηρίου αλλά την επεξεργαστώ και την κόψω και την κάνω να φαίνεται μόνο το κεφάλι... κάνει? ή θα θεωρηθεί "αντιεπαγγελματικό"? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
να φαίνεται το κεφάλι και λίγο από τους ώμους. Το μπακγκράουντ μπορείς να το κάνεις να φαίνεται σκέτο (χωρίς πουλάκια, δεντράκια, φωτάκια)? Αυτό που φοράς στη φωτογραφία να μην είναι τιραντέ και να μην εχει ντεκολτέ. Αν γίνεται να είναι μονοχρωμο (με γιακά ίσως, πχ πουκάμισο)...

Με λίγα λόγια, βγάλε 2-3 νέες φωτογραφίες σε κάποιο μηχάνημα και είσαι έτοιμη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Δωσε βαρυτητα στην ολικη εμφανιση του βιογραφικου,συμπεριλαμβανομενης και την φωτογραφιας.Προτεινω να ξοδεψεις κατι ψιλα για φωτογραφιες,καθως αυτη η δουλεια πιθανον να σου δινει λεφτα ;)

Την φωτογραφια την ζηταν παντου,ακομα κ εδω,δεν ειναι κατι παραλογο.
Οσο και να ακουγεται παραλογο,οι εταιριες εδω περα κοιτουν κυριως τα προσοντα και οχι την εμφανιση,καθως εχω δει σε τραπεζες μαυρους με ραστα και καπως εκκεντρικες εμφανισεις.

Το θεμα ειναι οτι δεν λογοκρινεται η διαφορετικη εμφανιση,μονο τα προσοντα μετρουν στην δουλεια.
Αλλα απο την αλλη εχω ακουσει το αλλο πληρως αντικρουουμενο,οτι δεν σε παιρνουν στην δουλεια αν δεν τους αρεσει η φατσα σου!!! (καθως δεν θα μπορουν να εχουν καποιον για τα επομενα χρονια στην δουλεια,εχοντας αχωνευτη φατσα...λιγο παραλογο με βαση το παραπανω αλλα λογικο σαν συνολο αιτιων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
νταξ οκ με πείσατε :P
θα βάλω το απόγευμα τον προσωπικό μου φωτογράφο να μου τραβήξει μερικές φωτό με πουκαμισάκι σε ουδέτερο φόντο (έναν τοίχο ας πούμε :P ) και θα στείλω το απόγιομα το cv μου (το οποίο παρεπιπτόντως είναι άκρως επαγγελματικό μετά από 15 χρόνια προϋπηρεσίας :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
:D :D :D

..θα διορίσω και τη κλέφτρα μετανάστρια, γιατί την τρώει ο πιτσιποπός της :D :D :D


Χε,χε,χε......τα θέλα και τα άκουσα!!!!!!!!!
Πότε......σαλπάρω;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
με πουκαμισάκι ε??? χμ... πολύ καλά θα κάνεις!!!

Όσο για την Αγγλία, καμία σχέση με Ελλάδα σε αυτά τα θέματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Καλή επιτυχία ΚΑΙ σ'αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Επίσης μην ξεχάσεις (αν και μάλλον θα έχει ήδη γίνει το shooting!!!) πολύ διακριτικό μακιγιάζ, σε χρώματα που σου ταιριάζουν και αναδεικνύουν το πρόσωπό σου.
Καλή επιτυχία!

Υ.Γ. Και η δική μου πρώτη σκέψη βλέποντας ότι κάποια εταιρία εκτός από το βιογραφικό μου θέλει να δει και τη φάτσα μου, θα ήταν αρνητική, αλλά όπως έγραψαν και τα παιδιά, για καθαρά επαγγελματικούς λόγους είναι απαραίτητο να έχουν μια σχετική άποψη με το τι μοιάζουν οι υποψήφιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
[τσιφούτηηηηης mode on]
Σιγά μην ξοδεύω εγώ πόσα ευρώ για να βάζω φωτογραφία σε κάθε βιογραφικό που στέλνω! :tongue:
[τσιφουτηηηηης mode off]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αν εχεις ψηφιακη και εκτυπωτη τοτε δεν υπαρχει λογος να πας για φωτογραφιση επι πληρωμη σε επαγγελματια.

Βγαζεις οσες φωτο θελεις,βρισκεις αυτην που σου αρεσε περισσοτερο,της πατας κ ενα photoshop για να φυγουν οι ατελλειες (μαυροι κυκλοι,ακμη κτλ) και μετα την εκτυπωνεις σε φωτογραφικο χαρτι κ την βαζεις στο βιογραφικο απλα κ ομορφα.

Και επισης εχει το αλλο θετικο,δεν χρειαζεσαι να εισαι ντυμενη απο την μεση κ κατω για να βγαλεις καλη φωτο ;) :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καταρχάς δεν έχω εκτυπωτή :P
Κατα δεύτερον, ακόμα και να είχα άλλη είναι η ποιότητα που έχει η φωτογραφία απο επαγγελματία... Ακόμα και το χαρτί είναι τελείως διαοφρετικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Καταρχάς δεν έχω εκτυπωτή :P
Κατα δεύτερον, ακόμα και να είχα άλλη είναι η ποιότητα που έχει η φωτογραφία απο επαγγελματία... Ακόμα και το χαρτί είναι τελείως διαοφρετικό...
Ολα γινονται,με 50€ το πολυ θα εχεις εκτυπωταρα για αυτην ακριβως την δουλεια.
Υπαρχει το αναλογο χαρτι κενο,για να το γεμισεις εσυ με τις εκτυπωσεις σου.
Για ολα υπαρχουν λυσεις,καλη θεληση να υπαρχει :D
Εννοειτε οτι τον εκτυπωτη θα τον παρεις για γενικη χρηση και οχι μονο για φωτο διαβατηριου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το ξέρω αυτό αλλά πάλι είναι έξοδο... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ΤρελοΕλενάκι το είχα υπόψη μου αυτό για το μακιγιάζ ;) ε φωτό για βιογραφικό θα είναι και όχι από πίστα :P
Δεν τις έβγαλα ακόμα.... θα δούμε....
είχα στείλει χτες σε 3 εταιρίες βιογραφικό και με πήραν σήμερα από τις 2 για ραντεβού συνέντευξης αύριο :D
Το ένα είναι στις 1 το μεσημέρι και το άλλο στις 4 λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top