Δημιουργία κεριών

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Ασχολείται κανείς; Μου έχει κολλήσει τώρα τελευταία να κάνω κεριά (για προσωπική χρήση) και στο ίντερνετ δεν εχει και πολλά πράγματα.. Μέχρι λοιπον να βρω το χρόνο να πάω σε κανενα κατάστημα να ρωτήσω είπα να κάνω μια προσπάθεια και εδω, μπας και υπάρχει κανείς που να ασχολείται με το θέμα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Θες να μαθεις πως γινονται η να βρεις σχεδια κτλ?
Πανε κατι χρονια που ειχα παρει ενα candle making kit-ηταν σαν 'δημιουργικο' παιχνιδι, που ειχε μεσα καλουπια, υλικα, και ο,τι χρειαζεσαι για να κανεις κερια. Σε παιχνιδαδικα με λιγοτερο εμπορικα παιχνιδια πιθανον να το βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
πιο πολυ θελω να μαθω πώς γινονται.. αν και βρηκα στο ιντερνετ οτι εχει λεει στο πλαισιο ενα kit σαν αυτο που λες, αλλα με ζελε οχι με κανονικο κερι, που δινει μεχρι και τα γυαλινα βαζακια για να το βαλεις, και τα μπιχλιμπιδια για να το στολισεις.. θα παω να το παρω μαλλον και θα δω απο εκει τις οδηγιες και για τα κανονικα κερια.. :)
εσυ οταν ειχες κανει σου ειχε φανει ευκολο σχετικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
σώπα καλε, πάρε παραφίνη σε κομμάτι, πάρε φιτίλι και χρώματα κι αρώματα και είσαι ok!!!
από είδη εκκλησιαστικών...

Για καλούπι θέλει λίγη "φανατασια".
A, και η παραφίνη λιώνει στα mikrkymata!

Πολύ πιο φτηνό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τα υλικα οντως θα σου βγουν πολυ φθηνοτερα να τα παρεις 'χυμα' αλλα δεν μπορω να φανταστω τι θα μπορουσες να βαλεις για καλουπι εκτος απ'αυτα που ειναι ειδικα γι'αυτη τη δουλεια:X
Ναι, ευκολο ηταν, αν και λιγακι μπελαλιδικο γιατι πρεπει να λιωσεις την παραφινη, θελει κατσαρολικα και τριψιμο μετα, αλλα οκ:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiria

Νεοφερμένος

Η Sotiria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Τα κεριά είναι το ψώνιο μου!!!
Πολύ χάρηκα!
Πίσω στο θέμα τώρα...
Μπορείς να πάρεις κεριά χύμα, πουλάνε στο πρακτικερ σε χαμηλες τιμές.Υπ'όψιν πως ότι χρώμα κερί και αν θέλεις να φτιάξεις, σχεδόν πάντα πρέπει να βάζεις και λευκό γιατί θα σου βγει μαύρο αλλιώς..Ανάλογα με την απόχρωση που θέλεις υπολογίζεις.
Όσο για καλούπια, αν βρεις ένα εργαστήριο που κάνει κεριά πουλάνε και καλούπια εκεί, που μπορείς να αγοράσεις.Ελπίζω να βοήθησα!

ΑΑαα όσο για το πώς τα φτιάχνεις εγώ τα έλιωνα με μπεν μαρί. Βάλε ένα κατσαρολάκι με νερο να βράζει και από πάνω εγώ έβαζα ένα τενεκεδένιο κουτάκι από κομπόστα και έριχνα μέσα το κερί που ήθελα να λιώσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Για καλουπι μπορείς να χρησιμοποιήσεις μέχρι και χοντρό χαρτόνι. Αρκεί το καλούπι να σου εξασφαλίζει στεγανότητα,γιατι το λειωμένο κερί τρέχει σαν νερό ! Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κουτιά με λεία τοιχώματα (αλλοιώς δε βγαίνει το κερί οταν κρυώσει),μπουκάλια (τα σπάς προσεκτικά μετά),γαβάθες (δεν τις σπάς):D ,όταν βάλεις το λειωμένο κερί μεσα στο καλούπι (όχι όλο μαζι,αλλά 3-4 δόσεις) στήριξε το καλούπι σε μια θέση κεκκλιμένη (λοξά) αν το κάνεις σε γαβάθα όταν κρυώσει το κερί θα μοιάζει με φύλλο.Ρίξε & την άλλη δόση,άλλαξε την κλίση,αν το κάνεις έτσι γύρω- γύρω,το αποτέλεσμα θα είναι λουλούδι.Τα ρολλά απο χαρτί κουζίνας ,κάνουν.Φρόντιζε να βάζεις απ'την αρχή μια βέργα μέσα στο καλούπι,για να έχεις τρύπα για το φυτίλι. Γενικά πάντως αν δε χρησιμοποιήσεις τις διάφορες σκόνες & τρίμματα κεριού όπως είναι,έχει κάποιες λεπτομέρειες η κατασκευή του δικού σου κεριού,ειδικά αν μπείς στη διαδικασία να το λειώσεις.Αν νομίζεις οτι σου χρειάζονται,επειδή δεν ξέρω τι ακριβώς pm me. Καλή επιτυχία !!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
βασικα ειχαμε ενα μεγααααααααλο κερι στο σπιτι και επειδη με τα χρονια εσπασε (ειχε και κουκουναρια μεσα), το καθαρισα απ'τις βρωμιες και το εχω τωρα σε μικρα κομματακια και τριμματα και ελεγα να χρησιμοποιησω αυτο..
ειναι πορτοκαλι και εχει και καποια (αρκετα) κομματια οχι ασπρα αλλα ανοιχτομπέζ.. θα μου βγει μαυρο λετε;
βρηκα σε μια σελιδα στο νετ που λεει οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις και μπουκαλια γυαλινα ή και απο σκληρό πλαστικο για καλουπια, ισχυει ή τζαμπα θα παιδευομαι;

sotiria εσυ απ'οτι καταλαβα ασχολεισαι με αυτο συχνα; κανεις δικα σου κερια; ειχαν απ'την αρχη επιτυχια ή οσο περναει ο καιρος και καλυτερα;

Γενικά πάντως αν δε χρησιμοποιήσεις τις διάφορες σκόνες & τρίμματα κεριού όπως είναι,έχει κάποιες λεπτομέρειες η κατασκευή του δικού σου κεριού,ειδικά αν μπείς στη διαδικασία να το λειώσεις.

wishful μπορεις να με βοηθησεις λιγο παραπανω; δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiria

Νεοφερμένος

Η Sotiria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Σίγουρα όσο περνάει ο καιρός γίνονται καλύτερα... Ας μην σου πω καλύτερα πώς ήταν τα πρώτα!:redface: Παρ'όλαυτά, τα έχω κρατήσει όλα για ενθύμιο! (Αν και πάρα πολλά μου τα πήρανε...Αν κάνεις δικά σου κεριά και φωνάξεις φίλους σου, κρύψε αυτά που σου αρέσουν περισσότερο!!:devil:)Στην αρχή είχα πάρει και κάτι ποτηράκια γυάλινα από το σουπερ μάρκετ και έκανα μέσα σε αυτά.Ένα κόλπο επίσηε είναι όταν βάλεις το φυτίλι μέσα στο καλούπι που θες, στερέωσέ το κάπως γιατί επειδή το κερί είναι καυτό, θα λιώνει και θα στραβώνει το φυτίλι.Εγώ το στερέωνα ας πούμε με 2 μαχαίρια στο πάνω μέρος του καλουπιου που να ακουμπάνε το φυτίλι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
α ωραια ευχαριστω για τις συμβουλες.. :)

τα ποτηρακια δεν σπανε απο τη μεγαλη θερμοκρασια ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiria

Νεοφερμένος

Η Sotiria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Πρέπει να βρεις κάποια που να έχουν χοντρό γυαλί για να είσαι καλυμμένη!
Αλλά σε μένα ποτέ δεν έτυχε να σπάσει κανένα!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
α ωραια ευχαριστω για τις συμβουλες.. :)

τα ποτηρακια δεν σπανε απο τη μεγαλη θερμοκρασια ε?
:) Κανένα γυάλινο δε σπάει ,παρα μόνο απο την απότομη αλλαγη της θερμοκρασίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
βασικα ειχαμε ενα μεγααααααααλο κερι στο σπιτι και επειδη με τα χρονια εσπασε (ειχε και κουκουναρια μεσα), το καθαρισα απ'τις βρωμιες και το εχω τωρα σε μικρα κομματακια και τριμματα και ελεγα να χρησιμοποιησω αυτο..
ειναι πορτοκαλι και εχει και καποια (αρκετα) κομματια οχι ασπρα αλλα ανοιχτομπέζ.. θα μου βγει μαυρο λετε;
βρηκα σε μια σελιδα στο νετ που λεει οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις και μπουκαλια γυαλινα ή και απο σκληρό πλαστικο για καλουπια, ισχυει ή τζαμπα θα παιδευομαι;

sotiria εσυ απ'οτι καταλαβα ασχολεισαι με αυτο συχνα; κανεις δικα σου κερια; ειχαν απ'την αρχη επιτυχια ή οσο περναει ο καιρος και καλυτερα;



wishful μπορεις να με βοηθησεις λιγο παραπανω; δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις... :redface:
:) Θα χρειαστεί ολόκληρο τόμο να σου γράψω για λεπτομέρειες ,πράγμα αδύνατο για εδω !!! Eχω κάνει πολλά κεριά,για αρκετά χρόνια !Απο χόμπυ όπως εσύ.Λέω λοιπόν,οτι υπάρχουν στο εμπόριο & τρίμματα κεριού & σκόνες,που βάζεις απλά ένα φυτίλι & το ανάβεις !!
Τώρα αν θέλεις δικές σου δημιουργίες πέρα απο το χρώμα (δηλαδή δικό σου σχήμα μορφή ) ,ένα κερί εξ'ολοκλήρου δικής σου κατασκευής,τότε έχει λεπτομέρειες ! Είπα ακόμη,οτι αν θέλεις κάτι,στείλε προσωπικό μήνυμα & εκεί θα μπορώ βήμα-βήμα να σου δώσω ένα τρόπο κατασκευής...αλμπάνικο ,όπως εφτιαξα εγώ τα δικά μου κεριά:D OK ??:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Εγώ όταν είχα επιχειρήσει να φτιάξω κερί, το έλιωνα μέσα σε ένα παλιό μπρίκι. Απλά σιγουρέψου ότι ύπάρχει στο σπίτι ένα παλιό μπρίκι ή κατσαρολάκι,που δεν πρόκειται να ξαναχρησιμοποιησεις ή αγόρασε ένα αποκλειστικά μόνο για τα κεριά. Τοποθέτησε μέσα το κερί και βάλτο πάνω στο γκαζάκι...λιώνει στο δευτερόλεπτο :D Και προσοχή...γιατί όπου πέσει κάνει τζζζζζζιιιζζζζζζζ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Καλησπερα σας, τον τελευταιο καιρο ασχολουμαι με το φτιαξημο κεριων, με παραφινη, στεαρινη, χρωματα, αρωματα κλπ. Αλλα εχω ενα μικρο προβλημα, επιδη θελω οτι φτιαχνω να ειναι με το καλητερο αποτελεσμα, εχω βαλει στα ποτηρια 2 ή 3 χρωματα και στις ενωσεις φαινετε ασχημα. σε μερικα εβαλα κορδελιτσες αλλα μερικα ποτηρια εχουν σχεδιο και θελω να τα βαψω, με τι μπορω να το κανω αυτο; δοκιμασα καποια χρωματα του εμποριου που ειναι δηθεν για κερι αλλα δεν φενεται καθολου, ισως φταιει το γεγονος πως πηρα ασημι χρωμα. Εχετε να μου προτεινετε κατι που να μπορω να βαψω το κερι εξωτερικα, χωρις να βρομαει αμα καει ή να παρω φωτια;
Η βοηθεια σας θα ηταν σημαντικη!! Ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

debbie1980

Νεοφερμένος

Η debbie1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μου αρέσει και εμένα αλλά δεν ξέρω ούτε πώς να αρχίσω μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Αμα διαβασεις τα προηγουμενα μηνυματα κατι θα καταλαβεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

debbie1980

Νεοφερμένος

Η debbie1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολλή αλλά περίμενα κάτι καλύτερο από άτομα που ασχολούνται στο site περισσότερο καιρό από εμένα!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Αν δεν ξεκινησεις απο τα απλα δεν θα μπορεσεις να κανεις τα υπολοιπα, προσπαθησε να φτιαξεις 1-2 κερια απλα και αν σου κατσει... συνεχισε. Α! μπορεις να μπεις και στο you tube και να γραψεις make candles,θα βρεις και εκει αρκετες πληροφοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sfotini

Νεοφερμένος

Η sfotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ηθελα να με βοηθησει καποιοσ που εχει γνωσεισ πανω στην κασκευη κεριων με αποξηραμενα λουλουδια και φρουτα και να μου πει με ποιο τροπο μπορω να τα τοποθετησω πανω στην επιφανεια του κεριου που θα κατασκευασω η στα εσωτερικα τοιχωματα του κεριου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top