Αττική : 'Oμορφες και άσχημες περιοχές

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ποιά θεωρείτε (Πάντα κατα τη γνώμη σας) τη καλύτερη και ποιά τη χειρότερη περιοχή; Ποιές είναι απλά "οκ";

Εννοώ περιοχές στην Αθήνη και γενικά Αττική! Ημουν λίγο βιαστική και δεν το συμπλήρωσα! Και πάλι,ζητω συγνώμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

georgia mo

Νεοφερμένος

Η georgia mo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γλυφάδα 4 ever!!!Δεν υπάρχει καλύτερη περιοχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Λοιπόν ωραίες περιοχές θα χαρακτήριζα όλα τα νότια προάστια και γενικά τη παραλία μέχρι το Φάληρο....επίσης ωραία περιοχή είναι και η Πλάκα..μόνο που πρέπει να έχεις μάτια και στη πλάτη και γενικά να τα έχεις ανοιχτά γιατί η τσάντα σου κινδυνεύει!
Τώρα ως χειρότερη θα χαρακτήριζα τα Πατήσια την ομόνοια και γενικά το κέντρο... δεν με εκπλήσσει και επικρατεί χάος!Όπως επίσης και την Καστέλλα του Πειραιά...δεν ξέρω γιατί αλλά τη σιχαίνομαι πολύ βρώμα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραίες περιοχές είναι ακόμη η Κηφισιά, το Κεφαλάρι, η Αγία Παρασκευή... Α! Και το Νέο Ψυχικό φαίνεται καλό. :) Ξέρω - ξέρω πολύ ΒΠ έπεσε. :P Ωραία είναι και η Γλυφάδα!!

Θα συμφωνήσω για την Ομόνοια με την "Στο διάολο πάμε". Ειδικά σε κάποια σημεία (πχ οδός Αχιλλέως), τα κτίρια είναι σαν βομβαρδισμένα! Γενικά το κέντρο είναι χαοτικό. Σε άλλες πόλεις (πχ Θεσσαλονίκη), η πολεοδομία είναι πολύ καλύτερη... Επίσης, δε μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ ο Γέρακας. :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Για καλυτερη δεν ξερω, αλλα απτις καλες ειναι πλακα,ακροπολη, νεα φιλαδελφια κηφισια γλυφαδα λυκαβητος
Απτις χειροτερες ειναι ομονοια πατησια(κατω) κυψελη ανω λιωσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Ιδιαίτερη αδυναμία έχω στην Πεντέλη, την Κηφισιά και το Μαρούσι (έμενα Μαρούσι δέκα χρόνια). Από τα νότια μου αρέσει η Γλυφάδα. Χειρότερη περιοχή μάλλον ο Πειραιάς γενικώς, πολύ βρώμα και εγκατάλειψη ρε γμτ. Και το κέντρο άστα να πάνε είναι, η περιοχή πέριξ της ομόνοιας... μπρρρ... Από το κέντρο η Πλάκα λέει και ψιλολέει ο Λυκαβητός και για "ειδικές αποστολές" το Κολωνάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnie Hunter

Νεοφερμένος

Ο Johnnie Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά εμένα η Κηφισιά δε μου αρέσει. Ναι μεν έχει αρκετό πράσινο, αλλά είναι πολύ απρόσωπη περιοχή και κάπως ψυχρή. Ούτε του Παπάγου μου αρέσει πολύ αν και θεωρείται καλή περιοχή. Η Ζέα μου αρέσει πολύ στον Πειραιά καθώς επίσης και το άλσος Υμηττού που είναι στάνταρ προορισμός για βόλτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Ως μη νυν Αθηναία αλλά προσεχώς Αθηναία τα Εξάρχεια είναι τόσο "τρομοκρατικά" και "εγκληματικά" όπως τα παρουσιάζουν; Γιατί με όλα αυτά που ακούγονται μάλλον θα φέρω τη μαμά μου να μενουμε μαζί από Οκτώβριο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
μμμμμ τα εξαρχια σαν ιδεα εμενα μου αρεσουν :redface: τωρα στην κα8ημερινοτητα δεν 3ερω πωσ ειναι δεν εχω ζησει ποτε εχει...
μου αρεσει πολυ κ ο πειραιασ (γιατι μου δινει την εντυπωση οτι δεν βρισκομαι α8ηνα :p) :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
μμμμμ τα εξαρχια σαν ιδεα εμενα μου αρεσουν :redface: τωρα στην κα8ημερινοτητα δεν 3ερω πωσ ειναι δεν εχω ζησει ποτε εχει...
μου αρεσει πολυ κ ο πειραιασ (γιατι μου δινει την εντυπωση οτι δεν βρισκομαι α8ηνα :p) :clapup:

Καλά ο Πειραιάς πρέπει να είναι μια ομορφιά...
Μου λένε γνωστοί ότι είναι τέλεια λύση για καφεδάκι, ουζερί και βολτούλες by the sea :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Καλά ο Πειραιάς πρέπει να είναι μια ομορφιά...
Μου λένε γνωστοί ότι είναι τέλεια λύση για καφεδάκι, ουζερί και βολτούλες by the sea :inlove:
εγω δεν μενω α8ηνα αλλα ειχα παει πειραια για ενα γαμο κ εν8ουσιαστικα εκει κοντα στο λιμανι δεν το περιμενα τοσο ωραιο κ για αυτο μου δινει την αισ8ηση οτι δεν βρισκομαι α8ηνα...με ωραια μαγαζια ταβερνεσ κ σε ενα που ειχαμε κατσει ονομα δεν 8υμαμαι ειχε μια χαρα ικανοποιητικεσ μεριδεσ κ οχι ιδιαιτερα ακριβα:clapup: μια χαρα 8α περασεισ κατα την αποψη μμου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ο Πειραιας εχει πεσει θυμα της οικονομικης κρισης σε αρκετα μεγαλο βαθμο. Αν και το κεντρο του παραμενει αρκετα καλο, ειχα παει για μια δουλεια πριν λιγους μηνες και ειχε ωραια μαγαζια αλλα μπολικη κινηση λογω των εργων επεκτασης της γραμμης 3. Οταν γινει το μετρο η αξια των ακινητων θα ανεβει κι αλλο (αρα και της περιοχης).

Τα Εξαρχεια εχουν ηρεμησει καθως υπαρχει αρκετη αστυνομευση τα τελευταια χρονια. Πριν καμια 5ετια ήταν αβατο, τωρα δεν ειναι και ο επιγειος παραδεισος αλλα η κατασταση ειναι εντος οριων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Για Ζωγραφου εχω ακουσει οτι ειναι ωραια και πραγματι ειναι ωραια εχω παει και μου αρεσε σαν περοχη και ο πειραιας δεν παει πισω και το κεντρο μου αρεσει.Εσεις τη γνωη εχετε για την περιοχη της Ζωγραφου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Ο Πειραιας εχει πεσει θυμα της οικονομικης κρισης σε αρκετα μεγαλο βαθμο. Αν και το κεντρο του παραμενει αρκετα καλο, ειχα παει για μια δουλεια πριν λιγους μηνες και ειχε ωραια μαγαζια αλλα μπολικη κινηση λογω των εργων επεκτασης της γραμμης 3. Οταν γινει το μετρο η αξια των ακινητων θα ανεβει κι αλλο (αρα και της περιοχης).

Τα Εξαρχεια εχουν ηρεμησει καθως υπαρχει αρκετη αστυνομευση τα τελευταια χρονια. Πριν καμια 5ετια ήταν αβατο, τωρα δεν ειναι και ο επιγειος παραδεισος αλλα η κατασταση ειναι εντος οριων.

Όντως το εχω ακούσει. Άκουσα επίσης ότι η Κυψέλη έχει γίνει χειρότερη γιατι με απέτρεψαν απο το να ψάξω σπίτι εκει. Ισχύει; Γιατι μια φίλη μου μένει εκει και ανησυχεί κάπως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Όντως το εχω ακούσει. Άκουσα επίσης ότι η Κυψέλη έχει γίνει χειρότερη γιατι με απέτρεψαν απο το να ψάξω σπίτι εκει. Ισχύει; Γιατι μια φίλη μου μένει εκει και ανησυχεί κάπως...

Οχι, οι περιοχες αυτες εχουν βελτιωθει σε μεγαλο βαθμο τα τελευταια χρονια. Αλλα σαν μονιμος κατοικος της Αθηνας θα σε απετρεπα για το λογο οτι δεν εχει μετρο στην Κυψελη. Τωρα μπορει να μη το καταλαβαινεις αλλα οταν το ζησεις θα δεις τι ταλαιπωρια ειναι.

Για Ζωγραφου εχω ακουσει οτι ειναι ωραια και πραγματι ειναι ωραια εχω παει και μου αρεσε σαν περοχη και ο πειραιας δεν παει πισω και το κεντρο μου αρεσει.Εσεις τη γνωη εχετε για την περιοχη της Ζωγραφου.

Κοντα στο κεντρο, εχει φοιτητοκοσμο, ασφαλης περιοχη αλλα εχει τρομερη κινηση και δεν εχει μετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
μμμμμ τα εξαρχια σαν ιδεα εμενα μου αρεσουν :redface: τωρα στην κα8ημερινοτητα δεν 3ερω πωσ ειναι δεν εχω ζησει ποτε εχει...
μου αρεσει πολυ κ ο πειραιασ (γιατι μου δινει την εντυπωση οτι δεν βρισκομαι α8ηνα :p) :clapup:

Ως μη νυν Αθηναία αλλά προσεχώς Αθηναία τα Εξάρχεια είναι τόσο "τρομοκρατικά" και "εγκληματικά" όπως τα παρουσιάζουν; Γιατί με όλα αυτά που ακούγονται μάλλον θα φέρω τη μαμά μου να μενουμε μαζί από Οκτώβριο :P

Εχουν μια ιδιαιτερη ατμοσφαιρα ,που εμενα προσωπικα μου αρεσει .Εχει πολλα ροκ μαγαζια/μπυραριες ,και γενικα πιο εναλλακτικα μερη ,γινονται πολλα ιβεντς (απο εκθεσεις με 'ιδιαιτερη' τεχνη ,εως live διάφορων underground rock/punk σχημάτων.
Επιπλεον εχει πολλα βιβλιοπωλεια ,καθως και πολλα μαγαζια τεχνολογιας,ηλεκτρονικων κλπ
Και φυσικα ,εισαι κοντα στα παντα (πολυς φοιτητοσκοσμος+ εξυπηρετουν 3 σταθμοι μετρο ,ομονοια πανεπιστημιο ,βικτωρια) .
Τωρα απο εγκληματικοτητα ,νταξ , ακομα και το βραδυ(>01:00) σε στενα που εχω βρεθει ,δεν μπορω να πω οτι ενιωσα ιδιαιτερο κινδυνο ,θελει μια προσοχη ,αλλα οχι τρελα πραγματα ,τα (αρκετα :/: ) πρεζακια πουχει στην πλειονοτητα τους δεν ενοχλουν και κοιτανε "την δουλεια τους" ειναι απλα σαν να μην υπαρχουν(το αρνητικο ειναι οτι ειναι αντιαισθητικη η εικονα) .Σε περιοχες οπως πατησια ,κυψελη κλπ θεωρω οτι ειναι χειροτερα απο αποψη εγκληματικοτητας.
Εγω παντως, ανετα θα εμενα εξαρχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γενικα στην Αθηνα εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων δεν υπαρχουν μερη που ενας νεος ανθρωπος νιωθει κινδυνο. Τωρα στοιχειωδη προσοχη θελει παντου, δεν κοιμομαστε με τα κλειδια στην πορτα οπως στη Βορεια Ευρωπη, αλλα δεν χρειαζονται και υπερβολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marlo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
νομίζω ότι οι ωραιότερες περιοχές είναι στα νότια προάστια (παραλιακά και κοντά στον Υμηττό) και κάποια βόρεια προάστια... (μου αρέσει πολύ η νέα Φιλαδέλφεια) :) το κέντρο το φοβάμαι αν και υπάρχουν περιοχές που υπάρχουν νεοκλασικά με ωραία θέα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πολυ ωραια η Νεα Φιλαδελφεια αν και εχουν παρατησει το δασος. Εχει αρκετα ωραια μαγαζια να βγεις και βρισκεις και παρκινγκ ευκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Πολυ ωραια η Νεα Φιλαδελφεια αν και εχουν παρατησει το δασος. Εχει αρκετα ωραια μαγαζια να βγεις και βρισκεις και παρκινγκ ευκολα

καλα στο κεντρο της ειδικα ,δεν βρισκεις και ευκολα ,αλλα ναι ωραια ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top