Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για αυτό κανείς δεν αυτοκτονεί εύκολα, γιατί δεν είναι σίγουρος για το τι θα βρεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Σε καμμία περίπτωση δε θεωρώ την αυτοκτονία επιλογή (για όποιο λόγο κι αν έγινε...κανείς λόγος δεν είναι ικανός να οδηγήσει ένα άτομο στην αυτοκτονία...μόνο αφορμές μπορούν να υπάρξουν κάτω από τις οποίες υπάρχουν ψυχοπαθολογικά αίτια) οπότε απέχω από το να το χαρακτηρίσω πράξη που δηλώνει ιδιότητα του χαρακτήρα.Δηλαδή ακόμη και το κοριτσάκι που βίωσε μια ερωτική απογοήτευση,αυτό που σε μας φένεται ασήμαντο για τη ψυχολογία του μπορεί να ήταν ένα φορτίο αβάσταχτο,ένα γεγονός που διατάραξε την χημική ισοοροπία του εγκεφάλου του έστω και προσωρινά....
Ακόμη και αυτοκτονίες εν βρασμώ ψυχής δεν είναι επιλογή αφού εκείνη τη στιγμή το άτομο απλά δε βρισκόταν σε διανοητική κατάσταση που του επέτρεπε να δει τις επιλογές που έχει ...Και εγκλήματα γίνονται εν βρασμώ ψυχής ,δηλαδή ασυνείδητα,εγκλήματα τα οποία αν το άτομο βρισκόταν σε νηφάλια κατάσταση ή/και μακρυά από το άτομο που του τα προκάλεσε ,δε θα τα έκανε ποτέ...Ίσως επειδή την τελευτέα κατάσταση τη βίωσα,θεωρώ ότι η λογική από την 'τρέλα' απέχουν πάρα πολύ και καθόλου ταυτόχρονα ...

Από την άλλη υπάρχουν και αυτοκτονίες που έχουν 'φιλοσοφικό' υπόβαθρο,οπότε εκεί απλά θα έλεγα ότι ο αυτόχειρ έχει πολύ διαφορετικό τρόπο σκέψης από μένα,χωρίς αυτό να σημένει ότι εγώ είμαι ανώτερη...απλά διαφορετική...(αν και υποψιάζομαι ότι και σ'αυτήν τη περίπτωση υπάρχουν ψυχοπαθολογικά αίτια).

Σε όλες τις περιπτώσεις η μόνη τραγωδία είναι η κατάσταση και τα κατάλοιπα που θα αφήσει η πράξη του σε όσους τον αγαπούσαν.
Επίσης κάτι άλλο τραγικό...για σκέψου την ώρα που πηδάς να το μετανιώσεις.Τραγικά δευτερόλεπτα φαντάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Προσωπικά όχι...
απλά ότι είναι χαμηλού επιπέδου, ηλ*θιοι και αυτοκαταστροφικοί :P

Η γνώμη μου για την αυτοκτονία είναι ότι όποιος τελικά την διαπράτει, είναι δειλός και δεν έχει τη δύναμη να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες της ζωής.
Έχω διαβάσει επίσης ότι μετά από έρευνες που έγιναν, τελικώς στην μεγάλη πλειοψηφία τους τα άτομα που αυτοκτονούν, είναι κάτω του Μ.Ο. σε IQ!

Φυσικά και έχω σκεφτεί κάποια στιγμή να το κάνω, και η σκέψη κράτησε και πάνω από ένα δευτερόλεπτο, για την ακρίβεια κράτησε κάτι ώρες, αλλά όταν άρχισε να λειτουργεί η λογική μου, φυσικά και δεν το έκανα! (άλλωστε πως θα ήμουν εδώ τώρα αν το είχα κάνει :P )

όλοι φτάνουμε κάποιες φορές να λέμε "φτάνει, μέχρι εδώ ήταν, δεν αντέχω άλλο, θέλω να πεθάνω τώρα!" .... από την σκέψη αυτή όμως που ουσιαστικά δηλώνει απογοήτευση, κούραση και ελαφριάς μορφής παραίτηση, ώς τελικά την ίδια την πράξη, υπάρχει μια χαόδης απόσταση!

Λυπάμαι ειλικρίνα που πιστεύεις κατί τέτοιο για τους χρήστες ελπίζω να αλλάξεις γνώμη κάποια στιγμή γιάτι δεν είναι καθόλου έτσι.....

Όσο για την αυτοκτονία όταν γίνετε από άτομα που δεν έχουν περάσει την οριακή γραμμή της λογικής, τότε πιστεύω ότι θέλει πολύ θάρρος για να δώσει κάποιος τέλος στην ζωή του συνειδητά... (χώρις αυτό να σημαίνει ότι την αποδέχομαι σαν λύση):/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
Λυπάμαι ειλικρίνα που πιστεύεις κατί τέτοιο για τους χρήστες ελπίζω να αλλάξεις γνώμη κάποια στιγμή γιάτι δεν είναι καθόλου έτσι.....

Όσο για την αυτοκτονία όταν γίνετε από άτομα που δεν έχουν περάσει την οριακή γραμμή της λογικής, τότε πιστεύω ότι θέλει πολύ θάρρος για να δώσει κάποιος τέλος στην ζωή του συνειδητά... (χώρις αυτό να σημαίνει ότι την αποδέχομαι σαν λύση):/:

Και γω λυπάμαι που νιώθω έτσι... όσο απίστευτο κι αν ακούγεται....
όπως όμως έχω ξαναπεί ο καθένας έχει κάποιες απόψεις βάσει των εμπειριών του....
Αν θυμάμαι καλά τα κοσμητικά επίθετα τα είχα χρησιμοποιήσει σε σχέση με τους ναρκωμανείς... και λυπάμαι όντως αλλά αυτή είναι η γνώμη μου για αυτούς. Η γνώμη μου έγινε τέτοια μετά από όσα έχω ζήσει μαζί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Και γω λυπάμαι που νιώθω έτσι... όσο απίστευτο κι αν ακούγεται....
όπως όμως έχω ξαναπεί ο καθένας έχει κάποιες απόψεις βάσει των εμπειριών του....
Αν θυμάμαι καλά τα κοσμητικά επίθετα τα είχα χρησιμοποιήσει σε σχέση με τους ναρκωμανείς... και λυπάμαι όντως αλλά αυτή είναι η γνώμη μου για αυτούς. Η γνώμη μου έγινε τέτοια μετά από όσα έχω ζήσει μαζί τους.

Δεκτή η αποψή σου και ειλικρινής....δεν ξέρω τις δικές σου εμπειρίες και δεν ξέρεις και τις δικές μου και για αυτό ας το αφήσουμε καλύτερα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Για αυτό κανείς δεν αυτοκτονεί εύκολα, γιατί δεν είναι σίγουρος για το τι θα βρεί
Αν καποιος θελει να πεθανει νομιζω οτι του ειναι αδιαφορο τι θα βρει. Του φτανει που θα αφησει πισω του αυτα που τον πνιγουν σ αυτη τη ζωη! :(
Προσωπικα νομιζω οτι πολλες φορες η αυτοκτονια ειναι πραξη απογνωσης. Ορισμενοι ανθρωποι δεν βλεπουν αλλη διεξοδο, αισθανονται πιεσμενοι και μονοι και κανουν αυτη την κινηση. Θεωρητικα ειναι μια κραυγη βοηθειας. Π.χ την περιοδο της εφηβειας πολλοι εφηβοι κανουν τετοιες σκεψεις. Η ζωη τους ειναι απαισια γιατι την μια την εφτυσε ο φιλος της, η αλλη νομιζει οτι ειναι χονδρη, ο αλλος νιωθει οτι δεν τον αγαπαει κανεις κ.τ.λ. Το θεμα ειναι να μην το βαζεις στα ποδια!;)
Υ.Γ Κι αυτο απο καποια που το εχει βαλει πολλες φορες στα ποδια! ;)
Αλλα τι να γινει αν δεν παθεις δεν θα μαθεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
Δεκτή η αποψή σου και ειλικρινής....δεν ξέρω τις δικές σου εμπειρίες και δεν ξέρεις και τις δικές μου και για αυτό ας το αφήσουμε καλύτερα...:/:

έχεις δίκιο.... :(
όπως και να το κάνεις είναι άσχημες καταστάσεις....
όμως αυτό που θέλω να πω είναι ότι συμμετέχοντας σε αυτά τα θέματα (αυτοκτονία, ναρκωτικά .... αλβανοί...κλπ) σκέφτομαι πολύ... προβληματίζομαι... κάποιες φορές νιώθω μέσα μου να αναθεωρώ κάποια πράγματα... να τα βλέπω με άλλο μάτι.... ίσως να βλέπω από τις απαντήσεις και των άλλων κι άλλα πράγματα και να γίνομαι πιο αντικειμενική.
Αυτό για μένα τουλάχιστον, μόνο καλό μπορεί να είναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Σε καμμία περίπτωση δε θεωρώ την αυτοκτονία επιλογή (για όποιο λόγο κι αν έγινε...κανείς λόγος δεν είναι ικανός να οδηγήσει ένα άτομο στην αυτοκτονία...μόνο αφορμές μπορούν να υπάρξουν κάτω από τις οποίες υπάρχουν ψυχοπαθολογικά αίτια) οπότε απέχω από το να το χαρακτηρίσω πράξη που δηλώνει ιδιότητα του χαρακτήρα.Δηλαδή ακόμη και το κοριτσάκι που βίωσε μια ερωτική απογοήτευση,αυτό που σε μας φένεται ασήμαντο για τη ψυχολογία του μπορεί να ήταν ένα φορτίο αβάσταχτο,ένα γεγονός που διατάραξε την χημική ισοοροπία του εγκεφάλου του έστω και προσωρινά....
Ακόμη και αυτοκτονίες εν βρασμώ ψυχής δεν είναι επιλογή αφού εκείνη τη στιγμή το άτομο απλά δε βρισκόταν σε διανοητική κατάσταση που του επέτρεπε να δει τις επιλογές που έχει ...Και εγκλήματα γίνονται εν βρασμώ ψυχής ,δηλαδή ασυνείδητα,εγκλήματα τα οποία αν το άτομο βρισκόταν σε νηφάλια κατάσταση ή/και μακρυά από το άτομο που του τα προκάλεσε ,δε θα τα έκανε ποτέ...Ίσως επειδή την τελευτέα κατάσταση τη βίωσα,θεωρώ ότι η λογική από την 'τρέλα' απέχουν πάρα πολύ και καθόλου ταυτόχρονα ...

Από την άλλη υπάρχουν και αυτοκτονίες που έχουν 'φιλοσοφικό' υπόβαθρο,οπότε εκεί απλά θα έλεγα ότι ο αυτόχειρ έχει πολύ διαφορετικό τρόπο σκέψης από μένα,χωρίς αυτό να σημένει ότι εγώ είμαι ανώτερη...απλά διαφορετική...(αν και υποψιάζομαι ότι και σ'αυτήν τη περίπτωση υπάρχουν ψυχοπαθολογικά αίτια).

Σε όλες τις περιπτώσεις η μόνη τραγωδία είναι η κατάσταση και τα κατάλοιπα που θα αφήσει η πράξη του σε όσους τον αγαπούσαν.
Επίσης κάτι άλλο τραγικό...για σκέψου την ώρα που πηδάς να το μετανιώσεις.Τραγικά δευτερόλεπτα φαντάζομαι.
Το μνμ σου με καθύλωσε, δεν έχω κάτι να προσθέσω...:clapup:

Σχετικα με το ερωτήμα που θέτεις και πιστεύω ότι ειναι τραγικά, αλλά μπορεις να φανταστείς ποσο τραγικό είναι αν συνεχίζεται η ζωή με τον θάνατο;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
έχεις δίκιο.... :(
όπως και να το κάνεις είναι άσχημες καταστάσεις....
όμως αυτό που θέλω να πω είναι ότι συμμετέχοντας σε αυτά τα θέματα (αυτοκτονία, ναρκωτικά .... αλβανοί...κλπ) σκέφτομαι πολύ... προβληματίζομαι... κάποιες φορές νιώθω μέσα μου να αναθεωρώ κάποια πράγματα... να τα βλέπω με άλλο μάτι.... ίσως να βλέπω από τις απαντήσεις και των άλλων κι άλλα πράγματα και να γίνομαι πιο αντικειμενική.
Αυτό για μένα τουλάχιστον, μόνο καλό μπορεί να είναι :)

Έτσι το βλέπω και έγω δεν υπάρχει χειρότερο ελλάτωμα από το να είναι κάποιος ισχυρογνώμων και στενόμυαλος!

Σχετικά τώρα με το θέμα μας εγώ πιστεύω σε κάτι που είναι χιλιοειπωμένο άλλα πολύ αληθινό "...Δεν έχει σημασία το πως πέφτεις, σημάσια έχει το πως θα σηκωθείς...."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasper

Νεοφερμένος

Η jasper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
διαβασα ολες τις απαντησεις και θελω να πω και εγω την γνωμη μου για το θεμα αυτοκτονιας.Ειμαστε υπευθυνοι για τις ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ που περνουμε στη ζωη μας και ΟΛΑ ειναι στο χερι μας περα απο την υγεια μας καποιες φορες(αρρωστιες πχ)...
Οποτε μπορει να μας ερθουν ασχημα τα πραματα στη ζωη και να μην φταιμε εμεις παντα για τα ΓΕΓΟΝΟΤΑ αλλα για τις ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ που θα παρουμε.
Η αυτοκτονια για μενα ειναι δειλια...Θελει μαγκια για να ζησεις και απλα μια παραιτηση για να πεθανεις....
Προσωπικα παρα πολλες φορες εχω επιθυμισει να πεθανω και παρα πολλες φορες εχω δοκιμασει αλλα οχι μεχρι τερμα γιατι στη πορεια φοβηθηκα για το τι με περιμενει μετα...Οποτε ειμαι ακομα ζωντανη..Πολλες φορες που νιωθω ΤΟΣΟ ΜΟΝΗ θελω να μην υπαρχω στο κοσμο αυτο αλλα σκεφτομαι το τι εχω καταφερει να αντιμετωπισω ως τωρα και νιωθω δυνατη πια στο καθε εμποδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ίσως μπορεί να ονομαστεί δειλία να καταφεύγει κανείς στο θάνατο για να γλιτώσει από το μαρτύριο της ζωής. Ίσως όμως να είναι εξίσου δειλία να παραμένει κανείς ζωντανός από φόβο για το μαρτύριο του θανάτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim64

Νεοφερμένος

Ο dim64 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η ζωή είναι πορεία, μονοπάτι εμπειριών αλλά και πόνου. Κάτι σαν φοίτηση σε σχολείο. Πρέπει να την ολοκληρώνουμε και να μην την σταματάμε.
Είναι πάντως χαρακτηριστικό ότι στην παράδοσή μας, στην μυθολογία, στο δημοτικό τραγούδι κλπ κανείς ήρωας δεν αυτοκτονεί. Ο Σωκράτης, όπως κι ο Διγενής Ακρίτας, ή οι στρατιώτες στον Β' Παγκόσμιο πόλεμο δεν αυτοκτονούν από αδιέξοδο ή κατάθλιψη ή τύψεις. Επιλέγουν την μάχη και τον θάνατο ως συνειδητή απόφαση ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Είναι πάντως χαρακτηριστικό ότι στην παράδοσή μας, στην μυθολογία, στο δημοτικό τραγούδι κλπ κανείς ήρωας δεν αυτοκτονεί.

Γιατί κανένας τους δεν είναι πραγματικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Γιατί κανένας τους δεν είναι πραγματικός.
Οι ήρωες αντιπροσωπεύουν πραγματικούς ανθρώπους όμως…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Όλοι λέμε ότι για τις αποφάσεις μας φταίμε εμείς και είναι αλήθεια όταν υπάρχει ψήγμα "αγάπης και δύναμης" δοσμένο από την οικογένεια μας όταν είμασταν σε πολύ μικρή ηλικία και καθορίζει πως βλέπουμε τον εαυτό μας. Επειδή και όλα τα χαρακτηριστικά που προσάπτει η ΚουΕ στους ναρκομανείς και στους αυτόχειρες
δεν θα τα έλεγα ενγενή στον άνθρωπο αλλά επίκτητα θέλω να έχουμε στον νου μας όταν κρίνουμε (ειδικά καθώς μεγαλώνουμε παιδιά) ότι για να γίνεις αγωνιστής στη ζωή χρειάζεται να μην σου έχουν τσακίσει την αγωνιστικότητα όταν ήσουν σε προσχολική ηλικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Η αυτοκτονία είναι η μεγαλύτερη πράξη φόβου για πράγματα που ζούμε και που μπορεί να νοιώθουμε ότι έρχονται, όταν είναι κάποιος σε μία κατάσταση δεν ξέρει τι πάει να κάνει, χάνει τα λογικά του και προσπαθεί να βρεί λύση, χωρίς να ξέρει ότι η λύση είναι η δύναμη και όχι η διαφυγή.

Η αυτοκτονια είναι μία κρίση, ένα συναισθημα που δεν είναι έυκολο να μεταφραστεί με γράμματα, μία πράξη που όταν σωθείς λές γιατί να μου το κάνουν αυτό και όταν πιά χάσεις το τρένο δεν μπορείς να καταλάβεις ότι όλα τελείωσαν....

Η αυτοκτόνια σαν σκέψη και σαν πράξη γυρίζει απο το μυαλό του ανθρώπου που είναι μόνος ή νοιώθει μόνος, όταν όμως καταφέρει να επιβιώσει απο μία κατάσταση τότε έχει δύναμη, άν δεν καταφέρει μία απόποιρα τώτε μπορεί να το δεί ότι όλα αλλάζουν, άν δεν τα καταφέρει δεν θα μάθει ποτε τι έχασε, δεν θα μάθει ποτέ ότι άν πολεμουσε θα έβλεπε την ζωή ανθησμένη και όμορφη, πρέπει να παλέψουμε για αυτο που θα ζήσουμε, είναι κοντά μας η λύση αλλα δεν έχουμε υπομονή, βιαζόμαστε να φτάσουμε στο τέλος μπάς και ηρεμήσουμε, αλλα δεν είναι έτσι, όταν παλέψουμε για να περάσουν τα ασχημα τότε έρχετε το φώς και η ζωή γίνετε καλύτερη.... το ξέρω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louard

Νεοφερμένος

Η Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Εχώ σκεφτεί και εγώ 1-2 φορές να αυτοκτονήσω... ήταν οι φορές που ήθελα να περάσει αυτός ο πόνος στην ψυχή μου, χωρίς να έχει σημασία τι τον προκάλεσε... ο καθενας ούτως ή άλλως θεωρεί το προβλημά του μεγαλύτερο απο των άλλων... σκέφτηκα "και τι έγινε? θα πονέσω μια φορά, αλλά μετά θα σταματήσω να πονάω μέσα μου"
είχα χάσει το χαμογελό μου, και πάνω απο όλα δεν μπορούσα να κάνω όνειρα.. δεν ξέρω γιατί , απλά δεν μπορούσα, έψαχνα αφορμή για να έρθει η επόμενη μέρα... έλεγα στον εαυτό μου "έλα, άντεξε μέχρι την παρασκευή που θα έρθει η φίλη σου , να πάτε μια βόλτα , να δεις καινούργιες εικόνες, και μετά βλέπεις τι θα κάνεις"

Ώσπου μια μέρα ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΑΛΛΙΩΣ...
είχα γράψει και το γράμμα της αυτοκτονίας μου θυμάμαι... και πραγματικά μου έκανε καλό... είδα τι ήταν αυτό που με εμπόδιζε να χαμογελάσω, είδα τον εαυτό μου, έιδα τους άλλους...
και έτσι αποφάσισα να ζήσω...

το έχω πει και δεν θα σταματήσω να το λέω... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΤΗΣΗ , ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΤΩΣΗ...
πραγματικά το πέταγμα μετά είναι υπέροχο...
τώρα πια αγαπάω και τις πτώσεις μου και προσπαθώ να περνάω καλά και μ'αυτές...

θέλει μεγαλύτερο θάρρος και θράσος για να ζήσεις... μεγαλύτερα κότσια... να πονάς και αντιμετωπίσεις τον πόνο σου με θάρρος...
γιατί ο,τι και να γίνει ., όσο άσχημα και να είναι τα πράγματα , θα έρθει η μέρα που θα κάνεις όνειρα ξανά , που θα ξαναχαμογελάσεις... όσο και να αργήσει, θα έρθει αυτή η μέρα, δεν μπορεί να κάνει αλλιώς...
η ζωή είναι δώρο... καμιά φορά ακριβώς όπως το θέλουμε, καμιά φορά δεν μας αρέσει και πολύ, άλλες δεν μας αρέσει καθόλου...

αλλά όπως έλεγε και ο καβάφης νομίζω " ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΠΙΝΕΛΑ, ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ, ΖΩΓΡΑΦΙΣΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΕΣΑ Σ'ΑΥΤΟΝ"

και εννοείται οτι για να φτάσει κανείς στο σημειο να αυτοκτονεί έχει να κάνει με ψυχολογικά προβλήματα... και τέτοια... και είναι ακριβώς τα ίδια με εκείνων που πίνουν "σκληρα" ναρκωτικά...

αλλά όπως και να έχει Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:clapup:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω οτι η αυτοκτονία είναι η εύκολη λύση να αποφύγουμε οτιδήποτε μας συμβαίνει, να κρύψουμε τα σκουπίδια κάτω από το χαλί.
Πάντα κάτι τέτοιοι χαρακτήρες, με εκνεύριζαν και με αποθούσαν.
Αν είσαι μάγκας, ζήσε και πάλεψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα λεγόμενα του ]ifrit[
"Μηδέν προ του τέλους ...ειπείς!". Πολλές φορές, και οι ήρωες ακόμη μέτρησαν το θάρρος, με την δειλία των άλλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω οτι η αυτοκτονία είναι η εύκολη λύση να αποφύγουμε οτιδήποτε μας συμβαίνει, να κρύψουμε τα σκουπίδια κάτω από το χαλί.
Πάντα κάτι τέτοιοι χαρακτήρες, με εκνεύριζαν και με αποθούσαν.
Αν είσαι μάγκας, ζήσε και πάλεψε.

Συμφωνω μαζί σου αλλα άλλο να είσαι μέσα στον χορό και άλλο απο έξω, δεν είπαμε να είσαι δυνεχώς έτσι, αλλα μερικές φορές νοιώθεις ότι δεν μπορείς άλλο, ότι είσαι τόσο κουρασμένος με όσα σου συμβαίνουν που δεν νοιώθεις το σώμα σου, εχεις δίκιο αλλα σκέψου λίγο πώς μπορεί κάποιος να είναι μέσα σε μία κατάσταση, εξάλλου αντί να σε εκνευρίζουν μπορείς να τους βοηθήσεις, μπορείς να μηλήσεις, συνήθως αυτοί οι άνθρωποι θέλουν λίγο σπρωξημο, εσύ θα έσπρωχνες κάποιον ώστε να το ξεχάσει; ή να περάσει μια δυσκολία; όσο κιαν βαριώσουν θα έδεινες χρόνο; να χαλάσεις την μέρα σου για να ακούσεις αυτό το άτομο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top