• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Kάνναβη και παρενέργειες

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Δεν ξερώ αν έχει ξανατεθεί το θέμα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη χρήση των soft ναρκωτικών και συγκεκριμένα του χασίς. Κατά ποσό η συστηματική και χρόνια χρήση του έχει παρενέργειες/αρνητικές συνέπειες για το άτομο και ποιες είναι αυτές? Κατά πόσο δηλαδή βλάπτει στην πραγματικότητα? Για παράδειγμα, ποιες είναι οι επιπτώσεις σε ένα άτομο που καπνίζει ένα τσιγάρο κάθε τρεις μέρες για αρκετά χρόνια? Και πως θα κρίνατε ένα τέτοιο άτομο? Θα του βάζατε κάποια ταμπέλα ή δεν θα στεκόσασταν καθόλου σε αυτό το γεγονός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δυστυχως δεν εχουν γινει αρκετές ερευνες που να αποδεικνυουν περαν αμφιβολίας τις όποιες μακροχρόνιες επιδράσεις της μαριχουάνας. Καποια αναπνευστικα και αγγειακα προβληματα παρομοια με (αλλά πιο ελαφρα) με το τσιγαρο, εχουν ακουστει, προβληματα μνήμης-σκεψης, γονιμοτητα, αποδυναμωση αμυντικου συστηματος, μελαγχολια/καταθλιψη,αγχωδεις διαταραχες, ψυχωσεις, κλπ. Εχουν ειπωθει και συσχετιστει πολλά.

Προσωπικά ενα τετοιο άτομο δε θα το ταμπελωνα. Θα το κρινω απο το πως σκεφτεται , πως πραττει, πως κινειται. Αν μπορει να διατηρει μια ισορροπια και να μην βλαπτει άλλους, (και παραλληλα να τριπάρει περιοδικά με μαριχουάνα) με γεια του με χαρά του. Αρκει να ξερει τις επιδρασεις της, και να το κάνει συνειδητα και υπευθυνα. (οχι να οδηγαει πχ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν το κάνει με μέτρο, με γειά του και χαρά του.
Το κακό είναι ότι δεν έχω δει κανέναν να κρατάει το μέτρο. Είτε θα καταλήξουν να κάνουν κάθε μέρα, είτε θα κάνουν μια φορά το χρόνο. Μέση κατάσταση δεν έχω δει. Όσοι άνηκαν στην μέση κατάσταση, τους είδα αργότερα να καταλήγουν στην πρώτη κατηγορία :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ταμπελάκι δεν θα έβαζα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα κρατούσα ιδιαίτερες επάφες. Κι όχι γιατί το θεωρώ κάτι πολύ κακό ή κατακριτέο, αλλά γιατί με ενοχλεί πολύ το απλανές βλέμμα και η βαρεμάρα που έχουν όσοι έχουν κάνει χρήση μαριχουάνας. Και γιατί οι στατιστικές πιθανότητες είναι αυτές που λέει η Μισέλ: πως ακόμα κι αν κάνει ένα τσιγάρο κάθε τρεις ημέρες, κάποια στιγμή σύντομα θα καταλήξει μάλλον να κάνει κάθε ημέρα.

Κι επειδή έχω ζήσει με άνθρωπο που κάπνιζε κάθε ημέρα, παρόλο που δεν επικίνδυνο (χειρότερο θεωρώ πχ να πίνει κάθε ημέρα, παρά να καπνίζει μαριχουάνα), εντούτοις πλέον δεν θα το άντεχα ούτε για πλάκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η μαριχουάνα/χασίς επηρεάζει τη μνήμη, την κρίση και την αντίληψη.
Διάφορες μελέτες δείχνουν ότι η συστηματική και χρόνια χρήση επιδρά σε διάφορες εγκεφαλικές λειτουργίες. Δημιουργεί παρόμοιες μεταβολές με αυτές της χρήσης ηρωίνη, κοκαΐνης και οινοπνεύματος. Επίσης, διάφορες μελέτες δείχνουν ότι η χρήση μαριχουάνας/χασίς ίσως σχετίζεται με κάποια είδη καρκίνου και με διαταραχές στο αναπνευστικό, ανοσοποιητικό και γεννητικό σύστημα. Έχει αποδειχθεί πως κάποιος που κάνει 5 τσιγάρα μαριχουάνα/χασίς την εβδομάδα προσλαμβάνει τόσα καρκινογόνα χημικά συστατικά όσα κάποιος που καπνίζει 20 τσιγάρα καπνού την ημέρα. Μελέτες σε ζώα έχουν δείξει πως η χρήση της κάνναβης καταστρέφει κύτταρα και ιστούς που σχετίζονται με την άμυνα του οργανισμού απέναντι στις διάφορες ασθένειες.

Μπορείς να εξαρτηθείς από τη μαριχουάνα/χασίς;
Η εξάρτηση ξεκινάει όταν το άτομο αναζητά ενεργά την ουσία και τη χρησιμοποιεί συστηματικά. Η συστηματική χρήση χασίς μπορεί να οδηγήσει στην ανάπτυξη ανοχής, δηλαδή την ανάγκη για λήψη όλο και μεγαλύτερης ποσότητας από την ουσία για να αισθανθεί την επίδραση που ένιωθε προηγουμένως με μικρότερες ποσότητες. Έτσι είναι περισσότερο πιθανό να οδηγηθεί ο χρήστης κάνναβης και στη χρήση άλλων εξαρτησιογόνων ουσιών.

Ορισμένοι αμφισβητούν σήμερα το κατά πόσο είναι βλαβερή η χρήση της μαριχουάνας και του χασίς. Ποιά είναι η αλήθεια;
Eίναι γεγονός ότι υπάρχει μια κίνηση αμφισβήτησης της επικινδυνότητας της κάνναβης (μαριχουάνα, χασίς). Μάλιστα αρκετοί υποστηρίζουν την υιοθέτηση αντιαπαγορευτικής πολιτικής απέναντι στην ουσία αυτή. Ένα από τα βασικά επιχειρήματα αυτής της τοποθέτησης είναι ότι το αλκοόλ, που είναι νόμιμη και κοινωνικά αποδεκτή ουσία, είναι πιο επικίνδυνο και δημιουργεί περισσότερα προβλήματα στους χρήστες από ό,τι η κάνναβη. Η αντίληψη αυτή για την κάνναβη έχει διαδοθεί ευρέως στη νεολαία μέσω της άμεσης και έμμεσης διαφήμισης που γίνεται από τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, με αποτέλεσμα τη σημαντική εξάπλωση της χρήσης της, όπως τεκμηριώνεται από τις πανελλήνιες έρευνες στη χώρα μας.

Η πραγματικότητα είναι ότι η μαριχουάνα και το χασίς είναι ψυχοτρόπες ουσίες που παράγονται από το φυτό της ινδικής κάνναβης και επιδρούν στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα. Από την πλευρά της φαρμακολογικής τοξικότητας η κάνναβη είναι πράγματι λιγότερο τοξική ουσία από το αλκοόλ. Το κριτήριο της τοξικότητας δεν είναι όμως το μόνο κριτήριο βάση του οποίου η χρήση μιας ουσίας κρίνεται ως επικίνδυνη. Πρόσφατα υπάρχει αυξανόμενος αριθμός επιστημονικών μελετών που δείχνουν ότι η χρήση της κάνναβης δεν είναι ακίνδυνη, ιδιαίτερα σε άτομα εφηβικής ηλικίας. Αντίθετα μπορεί να δημιουργήσει, κάτω από ορισμένες συνθήκες και σε ορισμένα άτομα, σοβαρά προβλήματα. Για το λόγο αυτό άλλωστε όλες οι χώρες που ακολουθούσαν μια πιο ανεκτική πολιτική στο θέμα της χρήσης της κάνναβης, συμπεριλαμβανομένης και της Ολλανδίας, αναθεωρούν την πολιτική τους.

Ειδικές μελέτες δείχνουν ότι για ένα χρονικό διάστημα μιάμισης περίπου ώρας από τη λήψη της ουσίας παρατηρούνται σημαντικές επιπτώσεις στις λειτουργίες του ατόμου, όπως μείωση των αντανακλαστικών, διαταραχή στην αντίληψη του χρόνου, διαταραχή στην προσοχή και στη μνημονική λειτουργία. Aν και δεν υπάρχει σαφώς τεκμηριωμένη φυσική εξάρτηση από την ουσία, εντούτοις η χρήση της μαριχουάνας και του χασίς δημιουργεί ψυχολογική εξάρτηση, που σε πολλές περιπτώσεις οδηγεί σε μια σχεδόν καταναγκαστικά επαναλαμβανόμενη συχνή χρήση. Αυτή με τη σειρά της οδηγεί το άτομο σε κατάσταση μειωμένης δραστηριότητας και κινήτρων για την επιδίωξη στόχων. Από την κλινική πείρα έχει φανεί ότι σε νεαρά άτομα με ιδιοσυστασιακή προδιάθεση στην ψυχική διαταραχή, η χρήση της κάνναβης μπορεί να αποτελέσει εκλυτικό παράγοντα στην εκδήλωση ψυχωσικών επεισοδίων, καθώς και αυξημένο κίνδυνο υποτροπής της ψυχικής διαταραχής μετά την αποδρομή του επεισοδίου. Τέλος, η χρήση της κάνναβης φέρνει το νέο άτομο σε ευκολότερη επαφή και με άλλες παράνομες ουσίες, αυξάνοντας την πιθανότητα εμπλοκής με αυτές.

Σε καμία αναπτυγμένη χώρα δεν προβλέπεται από τη νομοθεσία η ελεύθερη χρήση της κάνναβης. Σε ορισμένες ευρωπαϊκές χώρες προβλέπεται νομικά η διαφοροποίηση της ποινής, αναλόγως της ποσότητας, καθώς και της χρήσης από το ίδιο το άτομο ή όχι. Σε ελάχιστες χώρες δεν διώκεται ποινικά η υπό σαφείς και καθορισμένους όρους χρήση της κάνναβης, όπως σε συγκεκριμένους χώρους, έως συγκεκριμένη ποσότητα κ.λπ.

Πηγή: ΟΚΑΝΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κατ' αρχήν εύγε στον Πειρατή, για τις πληροφορίες...
Όσο για την προσωπική μου άποψη, ξενερώνω έτσι κι αλλιώς, αν ο άλλος είναι στον κόσμο του για κάποιο λόγο, και η συστηματική χρήση ποτού και χασίς από μέρους του με βάζει σε σκέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Όσο για τηη προσωπική μου άποψη, ξενερώνω έτσι κι αλλιώς, αν ο άλλος είναι στον κόσμο του για κάποιο λόγο, και η συστηματική χρήση ποτού και χασίς από μέρους του με βάζει σε σκέψεις.
Ετσι κι εγώ.
Με εκνευρίζει οτιδήποτε προκαλεί εξάρτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παιδια, η κοπελα ρωτησε μακροχρονιες επιδρασεις, οχι βραχυ-.

Και μελετες υπαρχουν και για τις 2 οψεις. Το οτι 5 τσιγαρα καναβης ισοδυναμουν με 140 τσιγαρα , δε το εχω ακουσει/διαβασει, και δε μου φαινεται και πολυ να στεκει πχ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παιδια, η κοπελα ρωτησε μακροχρονιες επιδρασεις, οχι βραχυ-.

Και μελετες υπαρχουν και για τις 2 οψεις. Το οτι 5 τσιγαρα καναβης ισοδυναμουν με 140 τσιγαρα , δε το εχω ακουσει/διαβασει, και δε μου φαινεται και πολυ να στεκει πχ....
Άραγε αυτό ισχύει και αντίστροφα; Δλδ όποιος κάνει 2 πακέτα τσιγάρα τη μέρα είναι σαν να κάνει 10 μπάφους την εβδομάδα; :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με την κάνναβη αρκεί να μην επηρεάζει τη συμπεριφορά του ατόμου σε τέτοιο βαθμό που να γίνεται δυσλειτουργικό όσον αφορά τον περίγυρό του και τις σχέσεις του με άλλους ανθρώπους. Δεν νομίζω ότι πειράζει ένα τσιγάρο που και που.

Επίσης πιστεύω και στις θετικές επιπτώσεις από τη χρήση κάνναβης - όπως για ασθενείς που πάσχουν από κατάθλιψη και χρόνιους πόνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Προσωπικά δεν ενοχλούμε καθόλου, δεν είμαι τύπος που κολάει ταμπέλες αλλα πολλές φορές βάζω χέρι σε φίλους που λένε να κάνω κανένα και τους φωνάζω, δεν θέλω αυτά τα πράγματα να εξαπλώνοντε, δεν με νοιάζει το κάπνισμα που είναι μένα βλαβερό αλλα δεν μπορεί να σε καταστρέψει όσο η άυξηση απο ένα τσιγαράκι σε πολλά και μετά σε κάτι ποιό βαρή και μετά κανείς δεν ξέρει την συνέχεια.

Μακρυά απο αυτά τα πράγματα, το λέω και το ξαναλέω, θές να ξεδώσεις πιές ένα ποτηράκι παραπάνω μία φορά στις 15 μέρες και είσαι οκ, άν θές τόσο πολλύ να ξεδώσεις, το να πείει κάποιος και να γίνει τίφλα μια φορά το μήνα ή δύο το προτειμώ απο ένα τσιγαράκι μία φορά την ευδομάδα και αργότερα παραπάνω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Παιδια, η κοπελα ρωτησε μακροχρονιες επιδρασεις, οχι βραχυ-.

Και μελετες υπαρχουν και για τις 2 οψεις. Το οτι 5 τσιγαρα καναβης ισοδυναμουν με 140 τσιγαρα , δε το εχω ακουσει/διαβασει, και δε μου φαινεται και πολυ να στεκει πχ....
Νομίζω οτι μπορεί κανείς εύκολα να οδηγηθεί στις μακροχρόνιες επιδράσεις.

και το σεξ? :D
Αλίμονο σε αυτούς που είναι εξαρτημένοι από το σεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blablabla

Νεοφερμένος

Η αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 34 μηνύματα.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Είμαι 35 χρονών και δεν είχα ποτέ στην ζωή μου την περιέργεια να δοκιμάζω. Έχω δυο παιδιά και σκέφτομαι ότι μπορεί να μην μου μοιάσουν. :P:worry:
…δεν ξέρω πώς θα αντιμετωπίζω τα δικά μου παιδιά αν μια μέρα έρχονται και μου λένε «ξέρεις μαμά… δοκίμασα ή... καπνίζω χασίς» Αυτή την στιγμή όμως, εγώ αποκλείω από τον κύκλο μου άτομα που διασκεδάζουν /έρχονται σε κέφι καπνίζοντας χασίς. (για τα πιο βαριά ούτε συζήτηση).
Ακριβώς για τους λόγους που ανέφερε η Μισέλ. Δεν υπάρχει ισορροπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Roumana σου συστήνω αν σου πουν τα παιδιά σου κάποια στιγμή ότι δοκίμασαν χασίς να μην αντιδράσεις υπερβολικά, ειδικά αν καπνίζουν. Ρώτα τους πόσες φόρες δοκίμασαν. Αν σου πουν 1-2, ρώτα τους αν ένιωσαν τίποτα. Συνήθως οι 1-2 πρώτες φόρες ο οργανισμός δεν νιώθει τίποτα ;) Όποτε μπορείς να το εκμεταλλευτείς αυτό να τους πεις: είδατε που δεν είναι τίποτα παρά μόνο μύθος :)


Σήμερα η Metro, στην στήλη υγεία είχε το συμπέρασμα μιας έρευνας που έλεγε ότι ότι χασίς είναι πιο βλαβερό από ένα τσιγάρο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σήμερα η Metro, στην στήλη υγεία είχε το συμπέρασμα μιας έρευνας που έλεγε ότι ότι χασίς είναι πιο βλαβερό από ένα τσιγάρο :/:

αυτό είναι γνωστό εδώ και χρόνια... απλά δε θέλουν να το παραδεχτούν όσοι κάνουν χρήση


ας πω λοιπόν την εμπειρία μου...
κάποτε ήμουν πολύ άγριο κι ατίθασο νιάτο και κάποια στιγμή μέσω της παρέας δοκίμασα χασίς. Ξέρω λοιπόν από πρώτο χέρι τι σου προκαλεί και πως νοιώθεις... ειναι πάνω κάτω το ίδιο με το να πιείς και να είσαι στη φάση που δεν έχεις μεθύσει αλλά εχεις κανει καλό κεφάλι
Το θέμα όμως δεν είναι το κατά πόσο προκαλεί βλάβη μια περιστασιακή χρήση αλλά κατά πόσο αυτή η χρήση παραμένει περιστασιακή και δεν σε οδηγεί σε άλλα μονοπάτια...
Με την παρέα μου λοιπόν τότε, περιστασιακά είχα δοκιμάσει κάμποσες φορές... προσωπικά δεν έψαξα ποτέ μου να ψωνίσω μόνη μου, αλλά πάντοτε από κεράσματα για να είμαι εντός του κλίματος της παρέας κι όχι το ούφο με τον σκούφο.
Σύντομα λοιπόν διαπίστωσα ότι στην πλειοψηφία της παρέας... αυτό το "περιστασιακά" που ήταν μια φορά το 3μηνο... έγινε μια φορά το δίμηνο... μετά το μήνα... μετά τη βδομάδα... και σιγά σιγά μια φορά τη μέρα και δυο και τρεις...
Στάθηκα μάλλον τυχερή και ξέκοψα από εκείνη την παρέα όταν είδα ότι κάτι δεν πάει καλά...
Σήμερα, οι δύο από τα παιδιά της παρέας έχουν πεθάνει από υπερβολική δόση ηρωίνης, οι δύο βρίσκονται με μεγάλη ποινή στη φυλακή για εμπορία και τον έναν τον εχω δει να τον ξεφωνίζουν και στις ειδήσεις κι έπαθα ένα σοκ...
Για μένα λοιπόν, δεν είναι η βλάβη που προκαλεί στα εγκεφαλικά κύταρα ένα τσιγάρο χασίς αλλά το που μπορεί τελικά να σε οδηγήσει η ανάγκη τελικά του να φτιάξεις κεφάλι...

οχι, δεν θα έκανα παρέα κάποιον ο οποίος συστηματικά κάνει χρήση χασίς... όμως το ίδιο δε θα έκανα παρέα και κάποιον ο οποίος συστηματικά μεθάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
KE, μάλλον το προβλημα ηταν οι παρεες , οχι η κάνναβη.

Το τι γραφουν διαφορα περιοδικά, σας συμβουλευω να μην το παιρνετε και σαν πολυ εγκυρο.

Η κανναβη εχει βρεθει οτι εχει βλαβερές επιπτωσεις, αλλά το τοπιο σχετικά με το τσιγαρο/νικοτινη, δεν ειναι απολυτως καθαρο. Και δε συμφερει να ειναι.

Για παραδειγμα, από οσο εχω διαβασει, δεν εχει συνδεθεί με βεβαιοτητα περιστατικό καρκινου αποκλειστικά με κανναβη.
Επισης ειναι γεγονός οτι η κανναβη δεν προκαλει στενωση στις μικρου διαμετρου αεροφόρες οδους των πνευμονων, οτι καπνίζεις πολυ μικρότερο αριθμο τσιγάρων από οτι με τα κλασσικα νικοτινης, κλπ. Εδω μπορειτε να δειτε νουμερα στη συνθεση των 2.

Βλεπω οτι υπαρχει μια αρκετά καλη προπαγανδα κατα της μαριχουανας (συγκριτικα με το τσγαρο), αφου κατι τετοιο συμφερει πολυ τις καπνοβιομηχανιες. Οι οποιες ευκολα χρηματοδοτους ερευνες σε πανεπιστημια, που θα βγαλουν πορισματα που τους συμφερουν.

Ενα λινκ με καποια στοιχεια και μυθους (οπως πχ οτι αποτελεί απο μονο του "πορτα" για σκληροτερα ναρκωτικά).


(το τοπικ νομιζω ανηκει στο υγεια σεξιον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

blablabla

Νεοφερμένος

Η αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
προχτες στις ειδησεις ειπαν οτι ενα τσιγαρο χασις ισιδυναμει τελικα με 20 κανονικα τσιγαρα.εγω το πιστευω και πιστευω και οτι αλλο εχουν πει περι καψιμο εγκεφαλικων κυτταρων κτλ.βασικα οσοι γνωστοι μου κανουν χασις οντως σκεφτονται και δρουν αποδυκνειοντας καθημερινα οτι εχουν καψει πολλα εγκεφαλικα κυτταρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Βρε παιδια, με ποια λογικη ισοδυναμει με 20 τσιγαρα? Και απο ποια αποψη? Ποιες παρενεργειες ειναι 20πλασιες δηλαδη? Ας μην πιστευουμε ετσι αβιαστα οτι ακουμε.
Και συμφωνω με ΚουΕ, οτι μαλλον οι παρεες φταιγανε και οχι το χασις. Και εμενα ας πουμε ολοι οι φιλοι μου εδω εχουν δοκιμασει, και μερικοι κανουν καπου καπου, και εδω και χρονια αυτο, και δεν εχουν πεσει στα βαρια. Και ειναι και μια χαρα ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top