Πρόθεση ψήφου (2008)

Πού θα δίνατε την ψήφο σας εάν αύριο είχαμε εκλογές;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 51)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 6 11.8%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 3 5.9%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 6 11.8%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 11 21.6%
  • ΛΑ.Ο.Σ

    Ψήφοι: 3 5.9%
  • Oικολόγους Πράσινους

    Ψήφοι: 7 13.7%
  • Δημοκρατική Αναγέννηση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Εξωκοινοβουλευτική Αριστερά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φιλελεύθερη συμμαχία

    Ψήφοι: 4 7.8%
  • Άλλο Εξωκοινοβουλευτικό κόμμα άλλου χώρου

    Ψήφοι: 1 2.0%
  • Άκυρο/Λευκό

    Ψήφοι: 2 3.9%
  • Δεν θα πάω/μπορέσω να ψηφίσω

    Ψήφοι: 2 3.9%
  • Αναποφάσιστος/η

    Ψήφοι: 6 11.8%
  • Δεν μου επιτρέπεται να ψηφίσω (λόγω ηλικίας, εθνικότητας κλπ)

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
πρεπει το κομμουνιστικο κινημα με ολες τις δυναμεις που του εχουν απομηνη να τσακιση το διεθνες καπιταλιστικο συστημα
Τα ίδια λέει και ο Ριζοσπάστης. :P




Θα είχε ενδιαφέρον αν ακούγαμε κάτι δικό σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
ειλικρινα δεν το εχω παρει απο καπου(copy-paste)! αληθεια λεω (δηλαδη ειναι δικο μου-δικια μου αποψη , εγω το εγραψα)

ελεος :mad: δηλαδη δεν μπορω να γραψω κατι επειδη μπορει να μοιαζει λιγο με το ριζοσπαστη; Αφου αυτες ειναι δικιες μου αποψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
δηλαδη δεν μπορω να γραψω κατι επειδη μπορει να μοιαζει λιγο με το ριζοσπαστη; Αφου αυτες ειναι δικιες μου αποψεις!


Και μένα ρε Γ.!!! :mad: :mad::mad::mad:

Χέρι χέρι μου τις έδωσε η Καθοδήγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
teo, δηλαδή απεχθάνεσαι την ΝΔ επειδή ... είναι ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα; Θα κάνεις το ίδιο ακόμη και αν το ΚΚΕ γίνει τόσο μεγάλο;

@teo,

Δηλαδή σε ενοχλεί η ΝΔ επειδή δεν είναι αριστερά ή επειδή είναι μεγάλο κόμμα :)
H ΝΔ και το Πασοκ κυβερνούν την ταλαίπωρη αυτή χώρα, από το 1974, και τα αποτελέσματα είναι αυτά που όλοι μας βλέπουμε και ζούμε. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο επιχείρημα θα δικαιολογήσει κάποιος την ψήφο του στα δύο αυτά κόμματα, εκτός αν δηλώσει ευχαριστημένος από τις πολιτικές που ακολουθούν σε όλους τους τομείς. Η υπόθεση Ζαχόπουλου, η οποία διαφέρει από αυτή του Βαρθολομαίου, καθώς είναι καθαρά πολιτική, είναι το τελευταίο μόνο επεισόδιο στην κωμωδία που παρακολουθούμε. Εχουν προηγηθεί πάρα πολλά πριν από αυτό.
Το πρόβλημα λοιπόν της ΝΔ, δεν είναι οτι είναι μεγάλο κόμμα, αλλά οτι απέτυχε να κυβερνήσει σεμνά και ταπεινά, και με πλήρη διαφάνεια όπως υποστήριζε, απέτυχε να συγκρουστεί με τη διαφθορά, αντί αυτών κάθε μέρα που περνάει, εκτίθεται και περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Deadhead_Pirate, απλά προσπαθούσα να καταλάβω την λογική του teo :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κι εγώ κατέθεσα τις προσωπικές μου απόψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ μάλλον το ίδιο θα ψήφιζα, ΦΣ.
Αν και την βλέπω να τείνει να γίνει όπως τα άλλα κόμματα και έχω ψιλοαπογοητευτεί, εξακολουθώ να τη θεωρώ μακράν καλύτερη και προοδευτικότερη από τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω θα υποστηριζα καποιο απο τα μικρα κομματα οπωσδηποτε, αλλα οχι ΚΚΕ ουτε και ΛΑΟΣ οποτε ειτε ΣΥΝ ειτε Οικολογους Πρασινους. κατα πασα πιθανοτητα ΣΥΝ, γιατι αν και μου αρεσουν οι Οικολογοι, θεωρω οτι στη συγκεκριμενη φαση προτιμω να υποστηριξω τα μεγαλυτερα απο τα μικρα κομματα γιατι νομιζω οτι μια μεγαλη ανοδος τους θα ταρακουνησει λιγο τους βολεμενους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μια ερώτηση που μου δημιουργήθηκε τώρα από το ποστ της io-io και ίσως να άξιζε δικό της θέμα: Ψηφίζετε με "στρατηγική" (όπως περιέγραψε η io-io) ή βάσει του ποιό κόμμα σας αντιπροσωπεύει καλύτερα (ακόμα κι αν το ψηφίσουν άλλα 5 άτομα μόνο που λέει ο λόγος);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ μάλλον το ίδιο θα ψήφιζα, ΦΣ.
Αν και την βλέπω να τείνει να γίνει όπως τα άλλα κόμματα και έχω ψιλοαπογοητευτεί, εξακολουθώ να τη θεωρώ μακράν καλύτερη και προοδευτικότερη από τα υπόλοιπα.
Θα ψήφιζες ένα κόμμα που δεν έχει συγκεκριμένες πολιτικές θέσεις για τα μεγάλα ζητήματα του τόπου;
Γιατί; Μήπως επειδή πήγε να γίνει μόδα, αλλά στην πορεία ξεφούσκωσε;
Ψηφίζουμε αυτό που πιστεύουμε πως είναι καλύτερο για τον τόπο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Καλε, δεν ψηφιζω με στρατηγικη! Και στις προηγουμενες ΣΥΝ ψηφισα, και με εκφραζουν αρκετες απο τις αποψεις του. Το ιδιο και με Οικ.Πρ. Στη δεδομενη φαση λοιπον, εαν επρεπε να αποφασισω ποιο απο τα δυο να ψηφισω, θα ψηφιζα ΣΥΝ γιατι θεωρω οτι ειναι θετικη η ανοδικη του πορεια, και θα εχει πρακτικα πιο σημαντικα αποτελεσματα απο το να ανεβουν οι Οικολογοι αντιστοιχα ενα ποσοστο. Στην παρουσα φαση, ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλε, δεν ψηφιζω με στρατηγικη! Και στις προηγουμενες ΣΥΝ ψηφισα, και με εκφραζουν αρκετες απο τις αποψεις του. Το ιδιο και με Οικ.Πρ. Στη δεδομενη φαση λοιπον, εαν επρεπε να αποφασισω ποιο απο τα δυο να ψηφισω, θα ψηφιζα ΣΥΝ γιατι θεωρω οτι ειναι θετικη η ανοδικη του πορεια, και θα εχει πρακτικα πιο σημαντικα αποτελεσματα απο το να ανεβουν οι Οικολογοι αντιστοιχα ενα ποσοστο. Στην παρουσα φαση, ε.

Οκ, ίσως να κατάλαβα λάθος αυτό που είπες, αλλά αυτό το "ψήφος με στρατηγική" το έχω ακούσει από πάρα πολλούς και το υποστηρίζουν κιόλας. Πχ ψηφίζουν ΚΚΕ χωρίς να τους εκφράζει καθόλου απλά επειδή δεν είναι ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και επειδή είναι στη βουλή.

Θα ψήφιζες ένα κόμμα που δεν έχει συγκεκριμένες πολιτικές θέσεις για τα μεγάλα ζητήματα του τόπου;
Γιατί; Μήπως επειδή πήγε να γίνει μόδα, αλλά στην πορεία ξεφούσκωσε;
Ψηφίζουμε αυτό που πιστεύουμε πως είναι καλύτερο για τον τόπο μας.

Το θέμα είναι ότι οι θέσεις που έχει με εκφράζουν απόλυτα, κάτι που δεν το έχω βρει σε άλλο κόμμα. Αυτό το νόημα άλλωστε δεν έχουν οι εκλογές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οκ, αν σε εκφράζει το απόλυτο τίποτα, τότε έχεις δίκαιο.
Σημειωτέον οτι πολλές από τις θέσεις της ΦΣ είναι απλό copy/paste από τα δύο μεγάλα κόμματα, τα οποία από το 1974 που κυβερνούν όσο συντηρητικά θα μπορούσαν, έχουν παταγωδώς αποτύχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αυτο που ειπε ο πειρατης παντως, οτι ψηφιζουμε για το καλο του τοπου μας ειναι πολυ σημαντικο. Και αυτη νομιζω οτι ειναι η λογικη αυτων που ψηφιζουν "με στρατηγικη" οπως λες εσυ Μισελ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οκ, αν σε εκφράζει το απόλυτο τίποτα, τότε έχεις δίκαιο.
Σημειωτέον οτι πολλές από τις θέσεις της ΦΣ είναι απλό copy/paste από τα δύο μεγάλα κόμματα, τα οποία από το 1974 που κυβερνούν όσο συντηρητικά θα μπορούσαν, έχουν παταγωδώς αποτύχει.
Δεν έχω όρεξη να διαπληκτιστώ περί του αν είναι αξιόλογη ή όχι η ΦΣ και αν έχει θέσεις ή όχι, ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του. Το κόμμα έχει site στο οποίο αναφέρει όλες του τις θέσεις και μπορεί να τις διαβάσει ο καθένας. Αν εσένα σου φαίνονται το απόλυτο τίποτα δικαίωμα σου και ποσώς με ενδιαφέρει αν θα την ψηφίσεις ή όχι. Εμένα με καλύπτουν. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, άλλωστε κάτι τέτοιο θα ήταν βαρετό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτο που ειπε ο πειρατης παντως, οτι ψηφιζουμε για το καλο του τοπου μας ειναι πολυ σημαντικο. Και αυτη νομιζω οτι ειναι η λογικη αυτων που ψηφιζουν "με στρατηγικη" οπως λες εσυ Μισελ.
Μα δεν τους κατέκρινα. Απλά δεν τους καταλαβαίνω. Πως γίνεται να ψηφίζεις κάτι που δεν σε εκφράζει; Χάνεται το νόημα των εκλογών πιστεύω έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μα δεν τους κατέκρινα. Απλά δεν τους καταλαβαίνω. Πως γίνεται να ψηφίζεις κάτι που δεν σε εκφράζει; Χάνεται το νόημα των εκλογών πιστεύω έτσι.

Ουτε εγω ειπα οτι τους κατεκρινες. Καταλαβα οτι δεν καταλαβαινεις γιατι το κανουν, και σου εξηγησα: Καποιοι απο αυτους ψηφιζουν συμφωνα με το τι ειναι καλο για τη χωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ουτε εγω ειπα οτι τους κατεκρινες. Καταλαβα οτι δεν καταλαβαινεις γιατι το κανουν, και σου εξηγησα: Καποιοι απο αυτους ψηφιζουν συμφωνα με το τι ειναι καλο για τη χωρα.
Ναι αλλά με αυτό τον τρόπο είναι σαν να θεωρούν ότι οποιοδήποτε μικρό κόμμα είναι καλύτερο από τα 2 μεγάλα. Συμφωνείς εσύ σε κάτι τέτοιο; Το κατανοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Οχι οποιοδηποτε, αυτο που ψηφιζουν. Και δεν σημαινει απαραιτητα οτι το θεωρουν καλυτερο κομμα, αλλα οτι θεωρουν καλη μια αλλαγη στην ισορροπια δυναμεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οχι οποιοδηποτε, αυτο που ψηφιζουν. Και δεν σημαινει απαραιτητα οτι το θεωρουν καλυτερο κομμα, αλλα οτι θεωρουν καλη μια αλλαγη στην ισορροπια δυναμεων.
Μα δεδομένου ότι ψηφίζουν βάσει της στρατηγικής "να αποκτήσει ένα μικρό κόμμα δύναμη" ακόμα κι αν δεν υπήρχε κάποιο μικρό κόμμα που να τους εκφράζει, πάλι θα ψήφιζαν ένα μικρό κόμμα κι ας μην τους εκφράζει. Και έχω ακούσει πολλούς που να ψήφισαν πχ ΚΚΕ ή ΛΑΟΣ χωρίς να τους εκφράζει καθόλου, απλά επειδή δεν ανήκουν στα 2 μεγάλα και μπορούν να είναι στη βουλή.
Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, είπα παραπάνω ότι δεν ανήκεις σε αυτόν τον τρόπο σκέψης αφού σε εκφράζει το κόμμα που ψηφίζεις όπως λες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top