Τι κατοικίδιο να πάρω;

εφτάψυχη

Νεοφερμένος

Η εφτάψυχη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά σας,
ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ζωάκι, αλλά δεν ξέρω τι :P:P
δυστυχώς ..και πολυ δυστυχως...:/::/:δεν μπορω να παρω γατα η σκυλο
τι αλλο μου προτεινετε;
ευχαριστω πολυ :clapup::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Παπαγαλάκι, καναρίνι, χελωνακι νερου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα παπαγάλο και αμα θες να μιλάει πάρε ζακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Αρχικά πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά αν θα μπορείς να καλύπτεις όλες τις ανάγκες του κατοικίδιου που ενδιαφέρεσαι να αποκτήσεις, από τα έξοδα του έως την φροντίδα που θα χρειάζεται καθημερινά. Θα σου πρότεινα να ψάξεις πληροφορίες σχετικά με τα κουνελάκια και αν ενδιαφέρεσαι θα μπορούσα να σε βοηθήσω σε οποιονδήποτε προβληματισμό σου καθώς είμαι ιδιοκτήτρια κουνελιου και γνωρίζω κάποια παραπάνω πράγματα. Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα και να σε βοήθησα κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakro

Νεοφερμένος

Η mariakro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Έχει δυο χρόνια περίπου που θέλω να πάρω πάρα πολύ ένα σκυλάκι μικρό. Συγκεκριμένα yorkshire terrier ή μαλτεζ ώστε να μπορώ να το έχω στο διαμέρισμα μου. Ήμουν ένα βήμα πριν την αγορά και ευτυχώς τελικά που δεν την έκανα.

Αρχικά πρέπει να σκεφτείς, αν είσαι εργαζόμενος/η, αν πραγματικά έχεις χρόνο να φροντίζεις έναν σκύλο. Είναι σαν ένα μικρό μωρό. Δεν θα πρέπει να το αφήνεις πολλές ώρες μόνο του, θα πρέπει να το βγάζεις δυο φορές την ημέρα, κλπ Πραγματικά έχει μεγάλη ευθύνη και αν τελικά δεν έχεις την υπομονή αλλά ούτε και τον χρόνο, θα σου συνιστούσα να έπαιρνες κάτι που θα σε έχει λιγότερο ανάγκη.

Οι γάτες καλές γενικότερα, αλλά εξαρτάται αν μένεις σε σπίτι με κήπο ή σε διαμέρισμα.

Θα έλεγα να έπαιρνες κανέναν παπαγάλο, κουνέλι, ψαράκια κάτι τέτοιο.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Παπαγαλο, καναρινι, ψαρια κτλ δεν θα εβρισκα νοημα να παρω. Ο λογος ειναι οτι δεν δενεσαι με αυτα και δεν υπαρχει ανταποκριση οπως με τους σκυλους η τις γατες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Πάρε σκύλο έτσι θα βγαίνεις και έξω περισσότερες φορές εφόσον θα πρέπει να τον βγάζεις έξω. Επίσης ποτέ δεν ξέρεις, βγάζοντας βόλτα τον σκύλο σου μπορεί να συναντήσεις τον έρωτα της ζωής σου. Αλλά πριν πάρεις το οποιοδήποτε κατοικίδιο θα πρέπει να είσαι διατεθειμένη να το φροντίζεις κιόλας αλλιώς δεν υπάρχει νόημα να έχεις κατοικίδιο. Τα κατοικίδια είναι σαν τους ανθρώπους θέλουν την προσοχή σου, την αγάπη και την φροντίδα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina1kan

Νεοφερμένος

Η katerina1kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παπαγαλο, καναρινι, ψαρια κτλ δεν θα εβρισκα νοημα να παρω. Ο λογος ειναι οτι δεν δενεσαι με αυτα και δεν υπαρχει ανταποκριση οπως με τους σκυλους η τις γατες.

Συμφωνώ. Την γάτα για ποιο λόγο την έχεις αποκλείσει? Είναι πιο ανεξάρτητη και νομίζω ότι απαιτεί λιγότερη ενασχόληση μαζί της, απ ότι ένα σκυλάκι. (Με την έννοια ότι δεν χρειάζεται βόλτα, πλύσιμο κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εχχ, δεν ξέρω για σας πάντως εγώ δεν θα έπαιρνα ποτέ για κατοικίδιο γάτα, ό,τι υφασμάτινο υπήρχε μέσα στο σπίτι δεν θα υπήρχε για πολύ με την γάτα μέσα στο σπίτι. Και επίσης δεν νομίζω πως οι γάτες δεν θέλουν πλύσιμο, θα γεμίσουν ψήλους, ψείρες ή ότι γεμίζουν τέλος πάντων, δεν ξέρω από κατοικίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Οι γατες σαφως δεν θελουν πλυσιμο,πλενονται μονες τους,καθαριζονται συνεχεια με την γλωσσα τους.Μαλιστα το σαλιο τους εχει και ενα ειδος αντισηπτικου.Οσον αφορα το υφασμα..κανενα υφασμα δεν μου εχουν σκισει.
Καλα,για τους ψυλλους δεν το σχολιαζω,οταν η γατα ζει μεσα στο σπιτι,ψυλλοι ουτε κατα διαννοια.Μαλιστα υπαρχουν και οι αμπουλες για ψυλλους,αλλα γατα που ζει αποκλειστικα στο σπιτι,δεν προκειται να εμφανισει ψυλλους,εκτος και αν τους κολλησει απο τον ιδιοκτητη του.Οποτε οποιος δεν ξερει απο κατοικιδια καλυτερα να μην δινει συμβουλες,απλα επειδη νομιζει κατι.
Κατα τα αλλα,το κατοικιδιο δεν ειναι λουτρινο ζωακι.Θελει την φροντιδα του,την περιποιηση του,σαφως το καθε κατοικιδιο εχει τα υπερ και τα κατα,αλλα δεν ειναι για ολους.Οταν παιρνουμε ενα κατοικιδιο το κανουμε συνηθως διοτι το αγαπαμε και θελουμε να ζησουμε παρεουλα ως συντροφοι ,με ολα τα υπερ και τα κατα του,τουτεστιν ναι,θα εχουμε και τις τριχουλες σε καναπε,οπως εξαλλου και εμεις μαδαμε,αλλα για αυτο υπαρχουν και τα ρολλακια με αυτοκολλητη ταινια,για να καθαριζουμε τους καναπεδες και τα ρουχα μας.
Η αποφαση για κατοικιδιο ειναι πολυ σοβαρη,δεν ειναι παιχνιδακια,τα ζωα θελουν φροντιδα και καποιες θυσιες απο μερους μας,οποτε οποιος δεν ειναι διατεθιμενος να τις κανει απλα δεν παιρνει.Μιλαω γενικα,δεν απευθυνομαι στον χρηστη που ρωτησε για κατοικιδιο.
Αλλα το σκεπτικο των ρουχων,των ψυλλων ,το αν θα μαδαει η οχι,δεν ανηκουν σε ατομα που οντως νοιαζονται για τα ζωα και θελουν ενα ζωο για ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ και οχι ΛΟΥΤΡΙΝΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ.
Οποτε οποιος θελει κατοικιδιο,να κατσει να σκεφτει ΓΙΑΤΙ το θελει,να κατσει να ψαξει τι φροντιδα χρειαζεται,και αν ειναι οκ μετα να παρει.Οχι να βλεπουμε το φαινομενο να παιρνουν κατοικιδια και μετα να τα παρατουν στο δρομο.
ΥΓ.Καλα..για την ανταποκριση δεν το συζητω.Οποιος δενε χει ζησει με γατα,σαφως δεν ξερει ΤΙ ΕΣΤΙ ΓΑΤΑ.Οτι για παραδειγμα δεν τρωει η δικια μου αν δεν της χαιδεψω το κεφαλακι,τα γουργουρητα που μου κανει,η απιστευτη αγαπη που μου δειχνει.Απλα ο ανθρωπος,ως ανθρωποκεντρικο ζωο που ειναι,αρεσκεται σε ζωα με συμπεριφορα δουλοπρεπη,οπως του σκυλου,και οχι σε ανεξαρτητη συμπεριφορα,οπως η γατα.Καποιοι θελουν με ενα κατοικιδιο να τονωνεται ο εγωισμος τους,θελουν να εχουν ενα δουλακι που οταν λεει ΣΗΚΩ να σηκωνεται,οταν λεει ΚΑΤΣΕ να καθεται.Ευτυχως οι πραγματικοι φιλοζωοι δεν νοιαζονται για δουλοπρεπεια,αλλα για συντροφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Παρε σκυλο για φυλακα.Η γατα μονο νιαουριζει και κανει ναζια.Ο σκυλος ειναι πιστος και προστατευει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Τουτεστιν,παρε σκυλο για να σε εξυπηρετει.Να ειναι φυλακας.ΟΧΙ συντροφος,αλλα ΦΥΛΑΚΑΣ.Αρα δεν θες ενα ζωο επειδη το αγαπας ,αλλα ενα ζωο να σου κανει εκδουλευση.Τα λογια ειναι απλα περιττα.
ΥΓ.Και η γατα ειναι πιστή με την εννοια της αγαπης.Εκτος αν την πιστη εσυ την θεωρεις ως δουλοπρεπεια και εξυπηρετηση σε αυτα που θες.
Οπως και να εχει,η αποφαση για κατοικιδιο ειναι παρα πολυ σοβαρη,διοτι εχει υποχρεωσεις.
Αν η αναγκη για κατοικιδιο ειναι μονο για να εξυπηρετει τις αναγκες μας,μπορουμε να παρουμε εναν υπηρετη,επισης εναν φυλακα.Οχι ενα ζωακι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ειπα ειναι πιστος φιλος και φυλακας.Ενταξει γουστα ειναι αυτα.Απλα σημειωσα το φυλακας και αυτο διοτι εχουν κλεψει τρια σπιτια στη γειτονια μου ενω οτι πλησιαζει στο σπιτι μου,ο σκυλος ειναι σαν συναγερμος,προστατευει το χωρο του και το αφεντικο του και ειναι εκπαιδευμενος με αποτελεσμα ενω τον πηρα για να παιζουμε,να κοιμαμαι με ανοικτα τα παραθυρα το βραδυ ενω ολοι ειναι κλειδαμπαρωμενοι με 10 κλειδαριες ενω εγω νιωθω πολυ ασφαλεια επειδη ειναι 80 κιλα σκυλος στην αυλη μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πιστευω οτι καλο κατοικιδιο ειναι αν δε μπορεις να παρεις ουτε γατα ουτε σκυλο 1 χρυσοψαρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Πλέον δε μπορούν να μας σώσουν τα έρμα τα κατοικίδια. Στο κάτω κάτω ο σκύλος όντως λειτουργεί σαν συναγερμός....αλλά από κει και πέρα τι κάνεις εσύ...αν είσαι μόνος την ώρα που εισβάλλει κάποιος στο σπίτι σου; Άσε που τα ζωάκια μπορούν εύκολα να ξεγελαστούν από επιτήδειους...
Παρόλα αυτά πάντα μου άρεσαν οι σκύλοι και πάντα ονειρευόμουν να είχα έναν... αλλά είναι ευθύνη που φοβάμαι να αναλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Όσοι θέλετε να πάρετε σκύλο για να σας φυλάει το σπίτι, να πάρετε συναγερμό.

Όσοι θέλετε να πάρετε γάτα για να σας κάνει τη χνουδόμπαλα, να πάρετε ένα λούτρινο.

Όσοι σκέφτεστε να πάρετε οποιοδήποτε ζώο, να αφήστε τις γελοίες σιχασιές. Ζωντανός οργανισμός είναι, θα φάει, θα ρευτεί, θα κάνει κακά του, θα ξυστεί. Εκτός αν εσείς λειτουργείτε με μπαταρίες και δεν έχετε έντερο, φαγούρα, αέρια ή άλλα τέτοια ποταπά πράγματα. Όπως εσείς μάθατε να πηγαίνετε στην τουαλέτα και να μην τα κάνετε στο ντουλάπι με τα σεμεδάκια, έτσι θα μάθει και το ζώο, μυαλό έχει κι αυτό, δεν έχει πουρέ στο κεφάλι.

Όσοι σκέφτεστε να πάρετε οποιοδήποτε ζώο, να σκεφτείτε πολύ καλά πριν το κάνετε γιατί τα ζώα θέλουν αγάπη, φροντίδα και προσοχή. Για μια ζωή. Θα πρέπει να είστε διατεθειμένοι να προγραμματίζετε τη ζωή σας σε συνάρτηση με την ύπαρξή τους, για μια ζωή. Το να ζεις με ένα κατοικίδιο είναι σα να έχεις ένα παιδάκι τριών χρονών, που όμως ποτέ δε θα μεγαλώσει και ποτέ δε θα γίνει ανεξάρτητο. Αλλά πάντα μα πάντα θα σε περιμένει να γυρίσεις από το σουπερ μαρκετ σα να έλειπες έναν αιώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Συμφωνώ. Την γάτα για ποιο λόγο την έχεις αποκλείσει? Είναι πιο ανεξάρτητη και νομίζω ότι απαιτεί λιγότερη ενασχόληση μαζί της, απ ότι ένα σκυλάκι. (Με την έννοια ότι δεν χρειάζεται βόλτα, πλύσιμο κλπ).
Ειναι λιγοτερη ανεξάρτητη αλλα μπορεις να δεθεις μαζι της εως ενα βαθμό με την έννοια οτι σε αναγνωριζει και οτι μπορει να μαθει καποια πρακτικα πραγματα.
Αλλά πάντα μα πάντα θα σε περιμένει να γυρίσεις από το σουπερ μαρκετ σα να έλειπες έναν αιώνα.
Ισχυει, ομως για ορισμενα και λιγα είδη, όχι για όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Ο σκυλος για να ειναι φυλακας με ολη τη σημασια της λεξης πρεπει να εχει περασει ειδικη εκπαιδευση, να εχει εκπαιδευτει σε διαφορα σεναρια και να ειναι κοινωνικοτατος ωστε να κρινει ποτε υπαρχει πραγματικα απειλη. Για μια τετοιου ειδους εκπαιδευση απαιτειται πολυς καιρος και αρκετο χρημα. Ενας σκυλος που απλα γαυγιζει δεν ειναι φυλακας. Ειδικα αν ενας σκυλος μενει στην αυλη ειναι ΠΑΡΑ πολυ ευκολο ενας κλεφτης της πλακας να τον βγαλει απο τη μεση, ποσο μαλλον ενας κλεφτης που ειναι ετοιμος για ολα. Καλο λοιπον ειναι να μη μπερδευομαστε και να μην παραπληροφορουμε. Το παρε ενα σκυλο να κανει και για συναγερμο ειναι ατοπο. Το πιο ευκολο ειναι για εναν σκυλο να γαυγισει ειτε απο φοβο, ειτε απο ανασφαλεια, ειτε οντως για φυλαξη(και ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβει καποιος τι απο ολα αυτα παιζει), αυτο απο μονο του δεν τον κανει φυλακα.

Η γατα ειναι(για μενα) το καθαροτερο και πιο εξυπνο κατοικιδιο. Δενεται μαζι σου, σου κανει χαρες, σε ακολουθει, θελει τη συντροφια σου. Προσωπικα πιστευω, αν και πλεον δεν μπορω να ζησω χωρις σκυλο, οτι σαν τη γατα δεν υπαρχει. Ειναι μαγικα πλασματα :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Οι γατες σαφως δεν θελουν πλυσιμο,πλενονται μονες τους,καθαριζονται συνεχεια με την γλωσσα τους.Μαλιστα το σαλιο τους εχει και ενα ειδος αντισηπτικου.Οσον αφορα το υφασμα..κανενα υφασμα δεν μου εχουν σκισει.
Καλα,για τους ψυλλους δεν το σχολιαζω,οταν η γατα ζει μεσα στο σπιτι,ψυλλοι ουτε κατα διαννοια.Μαλιστα υπαρχουν και οι αμπουλες για ψυλλους,αλλα γατα που ζει αποκλειστικα στο σπιτι,δεν προκειται να εμφανισει ψυλλους,εκτος και αν τους κολλησει απο τον ιδιοκτητη του.Οποτε οποιος δεν ξερει απο κατοικιδια καλυτερα να μην δινει συμβουλες,απλα επειδη νομιζει κατι.

Αμ μπράβο, εσύ που είσαι ειδική με τις γάτες ξέρεις περισσότερα πράγματα από μένα αγαπημένη μου Πουπουλίνα. :)
Κάτι είχα ακούσει και για τις αμπούλες που λες αλλά όπως είπα και στο προηγούμενο πόστ μου, δεν ξέρω και πολλά από γάτες, αλλά γιατί δηλαδή να μην δίνει και συμβουλές ή απλά να λέει να την γνώμη του κάποιος που δεν ξέρει και πάααρα πολλά σχετικά με τις γάτες; Απαγορεύεται; Αλλωστε την γνώμη μου είπα, δεν είπα πως το χαν πει και επιστήμονες ή και γω δεν ξέρω τι. :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Ισχυει, ομως για ορισμενα και λιγα είδη, όχι για όλα.

Για ποια είδη ισχύει; Επίσης όταν λες είδη, τι εννοείς; Είδη ζώων (άγρια / κατοικίδια); Γιατί ναι, εικάζω ότι ένας ράντομ λύκος δε θα σου κάνει χαρούλες όταν γυρνάς σπίτι. Ή είδη κατοικίδιων ζώων (γάτα, σκύλος, κουνέλι);

Τα ζώα που είναι οικογένειά σου και ζείτε μαζί, θα σε περιμένουν ξεροσταλιάζοντας. Είτε είναι χελώνα, είτε είναι αλεπού, είτε ασβός, είτε γάτα, είτε σκύλος. Αν το έχεις και ζει μαζί σου από μικρό και σε θεωρεί οικογένειά του, θα σε θεωρεί οικογένειά του, τελείωσε.

Αμ μπράβο, εσύ που είσαι ειδική με τις γάτες ξέρεις περισσότερα πράγματα από μένα αγαπημένη μου Πουπουλίνα. :)
Κάτι είχα ακούσει και για τις αμπούλες που λες αλλά όπως είπα και στο προηγούμενο πόστ μου, δεν ξέρω και πολλά από γάτες, αλλά γιατί δηλαδή να μην δίνει και συμβουλές ή απλά να λέει να την γνώμη του κάποιος που δεν ξέρει και πάααρα πολλά σχετικά με τις γάτες; Απαγορεύεται; Αλλωστε την γνώμη μου είπα, δεν είπα πως το χαν πει και επιστήμονες ή και γω δεν ξέρω τι. :) :)

Ναι οκ, αλλά στο πρώτο σου ποστ είπες ότι "πάρε σκύλο, ίσως πηγαίνοντάς τον βόλτα να γνωρίσεις τον έρωτα της ζωής σου" και στο επόμενο είπες ότι οι γάτες σκίζουν όλα τα υφάσματα του σπιτιού, θέλουν πλύσιμο και γεμίζουν είτε ψύλλους είτε ψείρες.

Αυτά τα ποστ δε φανερώνουν ενδιαφέρον να μάθεις για τα κατοικίδια. Σίγουρα φανερώνουν ότι δεν ξέρεις από κατοικίδια (συγκεκριμένα γάτες), αλλά επίσης δείχνουν ότι έχεις μια παγιωμένη άποψη ότι κάνουν το ένα και το άλλο, την οποία άποψη παρουσίασες σα γεγονός.

Και επίσης όχι, κάποιος που το παραδέχεται και ο ίδιος ότι δεν ξέρει τίποτα σχετικά με ένα θέμα, δεν μπορεί να δίνει συμβουλές επ' αυτού. Αυτό θαρρώ είναι αυτονόητο, δε συμφωνείς;

Δεν είμαι δικηγόρος της Πουπουλίνας και σόρι που πετάχτηκα, απλά ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top