Ποια προγράμματα θα θέλατε να υπάρχουν και σε Linux;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η novell έχει ξεκινήσει μια δημοσκόπιση οπου ρωτάει ποιες εφαρμογές θα θέλαμε να υπάρχουν σε Linux. Προσωπικά ψήφισα μιας και έχω την ελπίδια ότι τα αποτελέσματα θα μελετηθουν. Την δημοσκόπιση θα την βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο https://www.novell.com/coolsolutions/tip/16646.html Προσωπικά έτσι και υπάρξουν Photoshop και activesync αλλά και να δημιουργηθει ενα καλο προγραμμα για διαχείρηση PΙΜ (οπως το outlook) για Linux μαλλον θα ξαναδοκιμάσω να κάνω τα linux κύριο λειτουργικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πολλα... Ισως να φταιει και που εχω μαθει τα windows απο τα 9 μου και δεν εχω δοκιμασει τπτ περα απο αυτα, εχω μαθει και με προγραματα που παραειναι ευκολα λογο της βαρεμαρας μου...
Τεσπα, θα ψηφισω αυριο με την υσιχια μου και θα βαλω οσα το δυνατων περισοτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.


Το photoshop δεν περιμενα να ειναι τοσο χαμηλα, οπως το itunes το ψηλα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Microsoft Visual studio. (έχω έρωτα με αυτο το μαραφέτι :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Νομιζω Πανο οτι αυτο οφειλεται στο οτι υπαρχουν αρκετα καλες εναλλακτικες του photoshop, ενω οσοι εχουν ipod και linux εχουν προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρκετές εναλλακτικές του photoshop και illustrator; No ..Το The Gimp δεν μπορεί να φτάσει με τίποτα το photoshop. Σοβαρό Vector Drawing για Linux δεν υπάρχει. Τουλάχιστον σύμφωνα με τους Γραφίστες, αφού κάνεις δεν το επιλέγει προτάσεις για linux.

Δυστυχώς ούτε καν η σουίτα της Corel δεν υπάρχει για linux.


Ωστόσο, έχω ακούσει κάποιες καλές προτάσεις για ipod, ωστόσο δεν τις έχω δοκιμάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Χμμ, δεν το εχω δοκιμασει γιατι δεν ασχολουμαι, και φανταζομαι οτι σε επαγγελματικο επιπεδο δεν θα ειναι τοσο καλο. Αλλα ποσοι ασχολουνται επαγγελματικα με photoshop και ποσοι εχουν ipod?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμ, δλδ το linux είναι για humor user;

Επίσης τα ipod έχουν κάνει 60 εκ. πωλήσεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ε?:confused:

Αυτο που λεω ειναι οτι ειναι περισσοτεροι οι χρηστες ipod απο τους επαγγελματιες χρηστες photoshop...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δηλαδή το Linux αγνοεί τις ανάγκες των επαγγελματιών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Τι ρωτας εμενα?:P

Εσενα σου φανηκε περιεργο που περισσοτεροι χρηστες διαλεξαν itunes απο photoshop, και εγω σου ειπα οτι ειναι περισσοτεροι αυτοι που εχουν ipod, απο αυτους που χρησιμοποιουν photoshop επαγγελματικα. Και καθως εναλλακτικες για μη επαγγελματικη εστω χρηση photoshop υπαρχουν, ενω οι χρηστες ipod τα βρισκουν δυσκολα, μου φαινεται λογικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Δυστυχως σοβαρες αντιπροτασεις για μεγαλα προγραμματα δεν προκειται ποτε να υπαρξουν.
Το linux ειναι open source και ως τετοιο θελουν ολοι να παραμεινει. Δλδ αποκλειεται καποια ομαδα να διαθεσει (σχεδον) απειρες ωρες να αναπτυξει κατι αναλογο με το photoshop (πχ) χωρις να παρει φραγκο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γι αυτό υπάρχει το wine.
Το GIMP πάντως είναι μια αξιόλογη εφαρμογή opensource.Ακριβώς γι αυτο μπορεί να εξελιχθεί κι αλλο.Σιγουρα δεν μπορουμε να μιλαμε για επαγγελματικές εφαρμογές , αλλά το κενό που τα χωρίζει δεν είναι τραγικά μεγάλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όταν ο όρος opensource πάψει να αποτελεί δικαιολογία για την ποιότητα ένος project, μόνο τότε θα μπορούμε να το λάβουμε ως μια σοβαρή πρόταση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δυστυχως σοβαρες αντιπροτασεις για μεγαλα προγραμματα δεν προκειται ποτε να υπαρξουν.
Το linux ειναι open source και ως τετοιο θελουν ολοι να παραμεινει. Δλδ αποκλειεται καποια ομαδα να διαθεσει (σχεδον) απειρες ωρες να αναπτυξει κατι αναλογο με το photoshop (πχ) χωρις να παρει φραγκο...
Αυτό λέγανε παλιά για το ίδιο το λειτουργικό μέχρι που ο Mark Shuttleworth άρχισε να χρηματοδοτεί το Ubuntu και τώρα αυτό είναι αξιόλογη αντιπρόταση απέναντι στα διαδεδομένα λειτουργικά. Άλλωστε, τα MS Office θεωρούνται μεγάλα προγράμματα, αλλά νομίζω ότι μια χαρά στέκεται το Openoffice. Απλά τα πάντα γίνονται με προτεραιότητες και αυτές καθορίζονται από την μαζικότητα της χρήσης. Θα έρθει η σειρά και για το Photoshop, όταν η ίδια η adobe θα δει ότι το Linux διαδίδεται τόσο, που μπορεί να έχει και εκεί πελάτες. Το ποτέ λοιπόν, είναι μεγάλη λέξη :)
Όταν ο όρος opensource πάψει να αποτελεί δικαιολογία για την ποιότητα ενός project, μόνο τότε θα μπορούμε να το λάβουμε ως μια σοβαρή πρόταση :)
Είπε ο Παναγιώτης Γιαννακάς και έκλεισε την πόρτα πίσω του.:P

Sorry, αλλά δεν κρατήθηκα. Δεν νομίζω ότι ο όρος αποτελεί δικαιολογία, είναι απλά μια κατηγορία. Αιτιολογία αποτελεί το γεγονός ότι το project γίνεται κυρίως εθελοντικά. Όσο αδιαφορείς για αυτόν τον εθελοντισμό δεν βοηθάς, αλλά τον απαξιώνεις...:)

Δηλαδή το Linux αγνοεί τις ανάγκες των επαγγελματιών;
Οι εταιρείες αγνοούν τις ανάγκες των χρηστών Linux.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα για κάθε τι κουσούρι που έχει ένα πρόγραμμα συνέχεια ακούω ... ναι αλλά είναι Opensource ή Στα opensource πρέπει να έχουμε αλλά κριτήρια ή λυπηθείτε τους ... δεν πήραν ούτε 1 cent.

Δεν αντιλέγω, το Linux αλλά και το OpenSource έχει κάνει πολλά βήματα. Καταρχάς αναγνωρίζω την αξία του σε θέματα server αλλά αυτό σημαίνει ότι πρέπει να το υποστηρίζω για κάθε τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δεν είναι λυπηθείτε τους...
Έγκειται στο αν στηρίζεις την ιδέα ή όχι.
Φυσικά και αν είναι φριχτό θα πεις είναι ότι φριχτό.

Όπως ας πούμε εγώ βρίζω δαίμονες και θεία μέχρι να ανοίξουν κάποια Open Source. Έχω φάει, έχω πιεί καφέ κτλ. κι ακόμη περιμένω.

Αλλά όχι απλά τους δικαιολογώ τις αδυναμίες και τα bugs αλλά εκτιμώ τό ότι είναι τόσο λίγα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Συμφωνώ με εδαδ.:thumbup:


Μα για κάθε τι κουσούρι που έχει ένα πρόγραμμα συνέχεια ακούω ... ναι αλλά είναι Opensource ή Στα opensource πρέπει να έχουμε αλλά κριτήρια ή λυπηθείτε τους ... δεν πήραν ούτε 1 cent.
Εδω διαφωνω λιγο.Αυτο μειωνει το open source.
Συνηθως τα open source εχουν και τα ελαχιστα bugs.
Αρκετες φορες το interface της εφαρμογής δεν είναι πρακτικό σαν του εμπορικού,αλλά σε λειτουργίες δεν υστερεί ιδιαίτερα.

Δεν αντιλέγω, το Linux αλλά και το OpenSource έχει κάνει πολλά βήματα. Καταρχάς αναγνωρίζω την αξία του σε θέματα server αλλά αυτό σημαίνει ότι πρέπει να το υποστηρίζω για κάθε τομέα.
Καλα το λες,δεν χρειαζεται να υποστηριζουμε κατι φανατικα μονο και μονο επειδη ειναι open source.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στις λειτουργίες υστερούν ιδιαίτερα. Βασικά πολλές φόρες υπάρχουν σοβαρές προτάσεις για διάφορα θέματα όπως π.χ. PIM (outlook & lotus), Photo, Graphics Editors (Photoshop) αλλά και editors for the web όπως dreamweaver. Αλλά ας μην λέμε τα ίδια και τα ίδια.

Εγώ πάντως συγχαίρω αυτούς που συμβάλουν για τον firefox/Thunderbird αλλά και αλλά project όπως OpenOffice.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μα για κάθε τι κουσούρι που έχει ένα πρόγραμμα συνέχεια ακούω ... ναι αλλά είναι Opensource ή Στα opensource πρέπει να έχουμε αλλά κριτήρια ή λυπηθείτε τους ... δεν πήραν ούτε 1 cent.

Δεν αντιλέγω, το Linux αλλά και το OpenSource έχει κάνει πολλά βήματα. Καταρχάς αναγνωρίζω την αξία του σε θέματα server αλλά αυτό σημαίνει ότι πρέπει να το υποστηρίζω για κάθε τομέα.
Καταρχήν θα ήθελα αν έχεις εύκαιρα να μου πεις 2 παραδείγματα για κουσούρια, στα οποία ακούς αυτήν την δικαιολογία και μάλιστα τόσες φορές, ώστε να δικαιολογείται ο χαρακτηρισμός "συνέχεια".
Έπειτα, θα ήθελα να πω ότι δεν ζήτησε κανείς να υποστηρίζει ο κόσμος το Linux, αρκεί να μην το απαξιώνει. Στην τελική, για το θέμα που μας απασχολεί σε αυτό το topic, δεν φταίει το Linux που οι εταιρείες δεν γράφουν τα προγράμματα τους για αυτό, αλλά οι ίδιες οι εταιρίες. Νομίζεις ότι αν οι εταιρείες έγραφαν τα προγράμματα τους για Linux και εσύ είχες εκδόσεις Autocad, Photoshop, iTunes και παιχνίδια στο Linux, θα καθόταν πολύς κόσμος να πληρώνει για τα Windows; Όχι...

Οπότε, είναι λίγο άτοπο να συζητάμε για "κουσούρια" του Linux...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top