Στατιστική: Μέτρα θέσης και διασποράς

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έχω μία πολύ συγκεκριμένη απορία πάνω στην δισπορά
. Έχω πετύχει δύο διαφορετικούς τύπους:
Για διακριτή μεταβλητή, όπου
η μέση τιμή. Ποια η διαφορά τους; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Το Ν-1 δεν το χρησιμοποιούμε έναντι του Ν σε αμερόληπτες εκτημήτριες;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το Ν-1 δεν το χρησιμοποιούμε έναντι του Ν σε αμερόληπτες εκτημήτριες;:hmm:
Δεν ξέρω, στην αρχή είμαι. :(




Και δεν λέει τίποτα για διαίρεση με Ν. :fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Διακύμανση το λέμε εμείς (το αναγνώρισα απ' τον τύπο) στην ΑΣΟΕΕ. Λοιπόν όταν βάζαμε N-1 είχε να κάνει με αμερόληπτη εκτιμήτρια αν θυμάμαι καλά και είχε ενα * δίπλα στο σ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
λοιπόν, θυμόμουν ότι το είχα ακούσει στο πολυτεχνείο και ρώτησα τον σύζηξ, ο οποίος θυμάται κι αυτός τα εξής:
όταν ξέρεις πως έχεις κανονική κατανομή, διαιρείς με n και βρίσκεις την διασπορά. Όταν έχεις τυχαίο δείγμα, διαιρείς με n-1 και αυτό που βρίσκεις ονομάζεται τυπική απόκλιση. Επίσης μου είπε να πας να ανοίξεις κανά βιβλίο, άιντα:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Τυπική απόκλιση δεν είναι η ρίζα του σ^2 δηλαδή το σ :hmm:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κ ενας τύπος με n*(n-1) στον παρανομαστή; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top