Μακεδονία ή FYROM;

Μακεδονία ή FYROM?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 250)
  • Μακεδονία

    Ψήφοι: 23 9.2%
  • FYROM

    Ψήφοι: 34 13.6%
  • Αλλο, χρησιμοποιωντας τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 36 14.4%
  • Δεν εχουν δικαιωμα να χρησιμοποιησουν τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 146 58.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 4.4%

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Επαναλαμβανω:
Καταλαβαινεις οτι ειναι απο επισημα χειλη αυτα τα πραγματα ή οχι?

Κι επειδη μαλλον δε θες να καταλαβεις,
ξαναρωταω:
Το θα γινοταν αν εμεις λεγαμε για τον καιρο στην Ισταμπουλ?
Δε θα λεγανε καποιοι για εθνικισμους κτλ κτλ?
Κι επαναλαμβανω για να το καταλαβεις:
Ειναι απο επισημα χειλη.
Και για να το καταλαβεις στο κανω πιο λιανα:
ειναι απο επισημο καναλι των Σκοπιανων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
ΟΚ σταματάω... Sorry που μπλέχτηκα στα πόδια σου :)

Δεν είχα καταλάβει ότι ο εθνικιστικός χάρτης είναι επίσημος. Νόμιζα ότι αναφερόσουν ως επίσημο χάρτη στον χάρτη του... μετεωρολογικού δελτίου! :confused:

Έχω απαντήσει σε όλα τα πιο πάνω έτσι και αλλιώς (σε περίπτωση που αναφέρεσαι και πάλι μόνο στον καιρό)...

Υ.Γ. Μήπως θα μπορούσες να δώσεις την επίσημη πηγή του εθνικιστικού χάρτη που αναφέρει την ελληνική Μακεδονία ως "κατεχόμενη Μακεδονία"; :) θα ήθελα να μελετήσω πόσο "επίσημος" είναι.

Υ.Γ.2 Στον αποκαλυπτικό μετεωρολογικό χάρτη που παραθέτεις έχουν και πόλεις της Αλβανίας και της Βουλγαρίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ελπιζω αυτο να ειναι αρκετο.
Υπαρχουν κι αλλες φωτογραφιες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ε δε νομίζω να έχουν στο μυαλό τους οι Σκοπιανοί να καταλάβουν το κομμάτι της Μακεδονίας που ανήκει στην Ελλάδα. :)

Ότι στεφάνια και να βάζει τύπος στη Μακεδονία δεν υπάρχει ούτε ένας Σκοπιανός. Για ποιο λόγο να σκεφτούν να επεκταθούν; Λογικά τα κάνει για εσωτερική κατανάλωση...

Ποτέ άλλοτε στα Βαλκάνια (από όσα έχω διαβάσει) ένα κράτος δεν έκανε επίθεση για να καταλάβει μια περιοχή εάν δεν υπήρχε μια μικρή έστω μειονότητα. :spell:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Γι' αυτό ο Πρωθυπουργός των Σκοπίων υποκλίνεται σε χάρτη που συμπεριλαμβάνει την Μακεδονία στα Σκόπια; Επειδή το κάνουνε για πλάκα και δεν έχουνε σκοπό να συμπεριλάβουν κομμάτι της Ελλάδας στα Σκόπια; Έχεις μιλήσει ποτέ με Σκοπιανό; Η συντριπτική πλειοψηφία πιστεύει ότι εμείς οι Μακεδόνες είμαστε αδέρφια τους και υποδουλωμένοι από τους Έλληνες...Δεν κατηγορώ τους ίδιους φυσικά. Αν μου έκαναν και εμένα προπαγάνδα από μικρό παιδί ότι οι Σκοπιανοί είναι υποδουλωμένοι Έλληνες τις ίδιες απόψεις θα είχα...

Όμως που είναι το ελληνικό κράτος να πει ότι η Ιστορία που διδάσκεται στα Σκόπια είναι ψευδής; Ότι δεν έχουν ρίζα μακεδονική; Υπάρχουν ευρήματα από τον Μακεδονικό πολιτισμό στα Σκόπια; Έχουν κανένα κατάλοιπο στη γλώσσα τους; Είναι κοινή οι καταγωγή τους; Όποιον Ιστορικό και να ρωτήσεις θα σου πει ότι μόνο ένα μικρό κομμάτι των Σκοπίων άνηκε στη Μακεδονία και πλέον οι κάτοικοι του ουδεμία σχέση έχουν με Μακεδόνες. Φυσικά τόσα χρόνια που γίνεται αυτή η προπαγάνδα εμείς δεν λέμε τίποτε. Μας φίμωσαν οι Αμερικανοί μέσα από τα τσιράκια τους...

Δεν τα λέω αυτά με φανατισμό γιατί ότι έγινε έγινε, το θέμα είναι να σταματήσουμε ως χώρα να κάνουμε ότι μας λένε και να πατήσουμε πόδι πάνω σε αυτό το θέμα...Όσο γίνεται βέβαια. Δεν κατηγορώ τους Σκοπιανούς αλλά κατά κύριο λόγω εμάς τους ίδιους που επειδή συμφέρει κάποιους 'μεγάλους' μια διαλυμένη Ελλάδα όπως και διαλυμένα Βαλκάνια καθόμαστε σαν τα προβατάκια και τα τρώμε όλα.

Δεν ξέρω από που είσαι φίλε μου μόνο που πιστεύω ότι με αυτή την φιλοσοφία που έχεις αν σίγά σιγά την αποκτήσουμε όλοι μετά Μακεδονία και Σκόπια θα θεωρούνται το ίδιο πράγμα...Ίσως να ακούγεται υπερβολή αλλά δεν είναι. Όσο προπαγάνδα γίνεται στους Σκοπιανούς ότι είναι Μακεδόνες άλλη τόση γίνεται σε εμάς για να μισήσουμε τις ίδιες μας τις ρίζες. Και δεν μιλάω για σένα αυτή τη στιγμή αλλά γενικότερα. Μας έφαγε η μανία μας να γίνουμε Ευρωπαίοι και πολιτισμένοι και φοβόμαστε μην τυχόν πούμε τίποτε υπέρ της χώρας μας γιατί θα μας πούνε και εθνικιστές...

Απογοήτευση...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Όμορφο ξέσπασμα. Μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν και συμφωνώ Άντζυ μαζί σου, μήπως και εμείς είμαστε κάπως επηρεασμένοι από την δική μας "ιστορία" που μπορεί κάλλιστα να έχει δόσεις προπαγάνδας;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ποτέ άλλοτε στα Βαλκάνια (από όσα έχω διαβάσει) ένα κράτος δεν έκανε επίθεση για να καταλάβει μια περιοχή εάν δεν υπήρχε μια μικρή έστω μειονότητα. :spell:

https://www.florina.org/
Διαβαζουμε στην 1η σειρα:
"Welcome to Rainbow - Political party of the ethnic Macedonians in Greece"

Πρεπει επιτελους να καταλαβουμε οτι τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα απ'οσο φανταζομαστε.

(Μαλλον, απ'οσο μας αφηνουν τα ΜΜΕ να καταλαβουμε).

Πολλα στοιχεια υπαρχουν στο

https://www.macedoniaontheweb.com/ και στο
https://akritas-history-of-makedonia.blogspot.com/.


Για τις τελευταιες φρασεις της Angie, εχω να αναφερω το εξης:
Πριν λιγες ημερες εγινε μια ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΗ συγκεντρωση Αλβανων στην Αθηνα για την ανεξαρτησια του Κοσσοβου και δεν κουνηθηκε φυλλο. Ακομα κι αυτοι που εχουν παρει "εργολαβια" τον αντι-εθνικισμο, αντι-φασισμο, αντι-ρατσισμο δεν ειπαν κουβεντα.
Οι ιδιοι ειπαν ομως πολλες κουβεντες και ματαιωσαν τη συγκεντρωση μνημης για τα Ιμια ως εθνικιστικη.
Περαστικα μας.


Και κατι τελευταιο για εμενα:
Επειδη πολλοι πιστευουν οτι εχουν να κανουν με κανενα νιανιαρο που βρεχει τις πανες του ακομα, θελω να πω οτι την επομενη φορα που θα ξαναδω να με ειρωνευονται ή να με χαρακτηριζουν αμεσα ή εμμεσα φασιστα, θα φερθω κι εγω αναλογα. Κι ας με διωξουν απο το φορουμ.
Δεν εχω ενοχλησει ουτε μια φορα τους ανθρωπους του στεκιου αλλα δεν θα ξαναεπιτρεψω σε κανεναν ουτε να με ειρωνευτει ουτε να με χαρακτηρισει. Και ειδικοτερα για ΕΘΝΙΚΑ θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δεν αμφισβητώ τι πιστεύουν οι Σκοπιανοί Angie Ann. Δεν έχω μιλήσει με κανένα και σε πιστεύω.:)

Αλλά σαν ρεαλιστής γνωρίζω τα εξής. Η Ελλάδα ποτέ δε θα επιδιώξει πια να προσαρτήσει τη Κων/πολη ή Istanbul (υπάρχει και τραγούδι "Istanbul or Constantinople" άκουσε το ωραίο είναι). Τα συμφεροντά της το απαγορεύουν. :)

Ούτε τα Σκόπια πιστεύω ότι απειλούν την εδαφική ακεραιότητα της Ελλάδας. Ρεαλιστικά αν το δεις θέλουν αν μπουν στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ. Δε θα ρισκάρουν τα λεφτά της ΕΕ για ένα όνομα. :)

Ότι και να λέει ο πρωθυπουργός τους ξέρει ποιο είναι το συμφέρον του. Όπως ξέρει και ο Έλληνας πρωθυπουργός ότι δε μπορεί να κάνει τίποτα παρά τους Έλληνες στην Κων/πολη. Εκεί σε αντίθεση με τη Μακεδονία υπάρχει μειονότητα. και μάλιστα με ένα Πατριαρχείο συνδετικό κρίκο :)

Δε με ενδιαφέρει τι πιστευούν για τον εαυτό τους. Κοιτάζοντας τις ειδήσεις στο εξωτερικό βλέπω ότι (δυστυχώς) η κοινή γνώμη είναι με το μέρος τους και δεν έχουμε και πολλές επιλογές. Το περίφημο veto όποτε το χρησιμοποιήσαμε μονο δεινά μας προσέφερε (βλ. Τουρκία και πως μπήκε η Κύπρος στην ΕΕ όταν σταμτήσαμε την αδιαλλαξία) :)

Με ενδιαφέρει να μην αποπροσανατολίζεται ο Μακεδόνας από την υψηλή ανεργία στη Βόρεια Ελλάδα και τη δυσκολία του μέσου νοικοκυριού εκεί. Δε θέλω να ασχολείται με ζητήματα τα οποία δεν θα βλάψουν παρά μόνο τον εγωϊσμό του επειδή δε κατάφερε να επιβληθεί στο μικρό, αδύναμο και φτωχό κράτος των Σκοπίων *με εθνικές διαιρέσεις στο εσωτερικό του). Δε γίνεται να δίνεται περισσότερη βαρύτητα από τον Έλληνα πρωθυπουργό στους Σκοπιανούς από τους Έλληνες. :)

Κάποτε οι Σκοπιανοί ζήτησαν το όνομα τους να είναι Βόρεια Μακεδονία ή κάτι τέτοιο (σύνθετη ονομασία). Αρνηθήκαμε. Σήμερα είναι πιο κοντά από ποτέ να ονομάζονται Μακεδονία (σκέτο). Το χειρότερο. :(

Όλα αυτά στο πλαίσιο της συζήτησης και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω... :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
https://www.florina.org/
Διαβαζουμε στην 1η σειρα:
"Welcome to Rainbow - Political party of the ethnic Macedonians in Greece"

θεματα.


Θεωρείς αυτό το πράγμα ικανή πολιτική δύναμη; Τι ποσοστά παίρνει στις εκλογές; Πολιτική δύναμη θεωρούνταν τα εκατομμύρια των Ελλήνων στη Μικρά Ασία με το δεκάδες μέσα διάδοσης του Ελληνισμού και όχι 100 τραγικοί που με το internet έγιναν γνωστοί. Δεν είναι το ίδιο... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Θα σε προετρεπα να βρεις το τι εχουν πει αυτοι οι κυριοι και το τι επιρροη εχουν.

Α, ναι, ξεχασα.
Συμφωνα με στοιχεια της CIΑ, στην Ελλαδα υπαρχει μεγαλη "μακεδονικη" μειονοτητα. (Τι μου θυμιζει, τι μου θυμιζει).

"- Θέμα και μακεδονικής μειονότητας κυοφορείται τώρα στην Ουάσινγκτον. Εκπρόσωπος του Στέιτ Ντιπάρτμεντ τελικά επιβεβαίωσε προ ημερών ότι αξιωματούχοι του υπουργείου Εξωτερικών είχαν συνομιλίες με εκπροσώπους των «μακεδονικών μειονοτήτων» στην Ελλάδα και στη Βουλγαρία, που επίσης είχαν επαφές με μέλη του Κογκρέσου. Η αποστολή οργανώθηκε και χρηματοδοτήθηκε από την Ένωση Μακεδονικής Διασποράς σε συνεργασία με τις αμερικανικές πρεσβείες στην Αθήνα και στη Σόφια. Την Τρίτη στο κρατικό Κέντρο Ουίλσον δόθηκε διάλεξη κάποιου καθηγητή Λούμπας με θέμα «Η διαμόρφωση εθνικής ταυτότητας μεταξύ των μακεδονόγλωσσων(!) μουσουλμάνων της δυτικής Μακεδονίας…"
https://www.paron.gr/v3/new.php?id=14089&colid=58&dt=2007-05-06&mode=3
(Eφημεριδα "Το Παρον").

Για Αλβανική, Τουρκική και Μακεδονική μειονότητα στην Ελλάδα μίλησε ο Αμερικανός υφυπουργός Εξωτερικών
https://www.greeknewsonline.com/modules.php?name=News&file=article&sid=3845


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Κάτι μου θυμίζει κάτι μου θυμίζει.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • untitled.JPG
    untitled.JPG
    55.2 KB · Εμφανίσεις: 123

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Είχα ξαναδεί το συγκεκριμένο χαρτονόμισμα και νομίζω πως είτε ήταν μια πρόταση των εθνικιστών η οποία απορρίφθηκε, είτε απλά hoax. Δεν θυμάμαι που το ξαναείδα και δεν παίρνω όρκο.

Πάντως, τα χαρτονομίσματα που κυκλοφορούν (και κυκλοφόρησαν στο παρελθόν) από την γείτονα χώρα δεν είχαν καμία τέτοια αναπαράσταση

Ορίστε και το link για την επίσημη ιστοσελίδα της εθνικής τους τράπεζας.

Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά γιατί μερικά χαρτονομίσματα δεν μου ανοίγουν (οι εικόνες δλδ :P), αλλά από τις λεζάντες και τα σχετικά αποσπάσματα βλέπω ότι δεν έχουν καμία σχέση με το χαρτονόμισμα της εικόνας.

Όσο για τα θέματα μειονότητας, νομίζω πως αυτά υπάρχουν παντού και ιδιαίτερα ανάμεσα σε γειτονικές χώρες. Ελληνικές μειονότητες υπάρχουν από την Τουρκία μέχρι και στην Αυστραλία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα κάνουμε επεκτατικό πόλεμο (καλά... δεν μιλάω για τις ορέξεις κάποιων για την Τουρκία). Τέλος, το θεωρώ αδιανόητο να φοβόμαστε μια χώρα η οποία εκτός από το ότι εξαρτάται οικονομικά και πολιτικά από εμάς, δεν έχει καν υποχρεωτικό στρατό, αλλά μισθοφόρους.

Υ.Γ. Bisbirikos, μπορείς να δώσεις το Link της πηγής της φωτογραφίας με τον πρόεδρο της ΠΓΔΜ να προσκυνάει άγαλμα στο οποίο έχουν κολλήσει εθνικιστικό φυλλάδιο; Θα ήθελα να διαβάσω περισσότερα για την είδηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Στην προηγούμενη μου δουλειά είχε δημιουργηθεί πριν κάποιο καιρό το εξής θέμα:
Η FYROM ανήκει στο ίδιο market unit με εμάς (Ελλάδα) οπότε mail διοικητικής/ενημερωτικής φύσης από εκεί φτάνουν και σε μας.

Είχε έρθει λοιπόν μια μέρα ένα μαιλ με τίτλο "National Holiday in Macedonia" [είχαν κάποια αργία]. Κάποιοι από εμάς ανακίνησαν το θέμα με σχόλια όπως "dear αποστολέα, αν είχε η Μακεδονία αργία θα είχα και εγώ (Στην Αττική) μιας και η Μακεδονία ανήκει επισήμως στην Ελλάδα, ως τμήμα της. Παρακαλώ πολύ να χρησιμοποιείτε το πραγματικό σας όνομα όπως το ορίζουν οι διεθνείς κανόνες [παράθεση εδώ του επίσημου κειμένου από τα Ηνωμένα Έθνη, όπως αυτό έχει καθοριστεί από το 93)"
Η απάντηση του Γενικού Διευθυντή της εταιρίας στη FYROM ανταπάτησε (στον δικό μας Γ.Δ που είχε στείλει το μαιλ) ότι "δεν έχουμε χρόνο να ασχολούμαστε με τα κολλήματά σας, όλοι μας παραδέχονται έτσι, ξέρετε πολύ καλά ότι εμείς είμαστε ολόκληρη η Μακεδονία [ναι αυτό το έλεγε έτσι] εσείς είστε οι μ@λ@κες της υπόθεσης" (καλά το έλεγε πιο ευγενικά προφανώς αλλά αυτό έλεγε).

Για την ιστορία, το θέμα έγινε escalated ακόμα πιο πάνω (Στη "μαμά"-εταιρία--ναι το είχε πάρει πατριωτικά ο τότε Γ.Δ) και έληξε με ένα διορθωτικό μαιλ από πλευράς FYROM και με τη διαβεβαίωση ότι δεν θα επαναληφθεί σε μαιλ που περιλαμβάνουν και τη δική μας εταιρία τέτοια ...ατοπήματα (τώρα αν έγινε κάτι άλλο ανεπίσημα δεν θα το ήξερα εγώ)

Σήμερα στην εν λόγω εταιρία υπάρχει άλλο θέμα :). Οι σχεδιαστές ενός τμήματος του συστήματος στη "μαμα" εταιρία σε ένα χάρτη που έχει το σύστημα έχουν γράψει τα Σκόπια ως "Macedonia". Μετά από παράπονα των operators στην Ελλάδα (και μη αποδοχής των συστημάτων που τον περιλαμβάνουν-παρόλο που κατά τα άλλα είναι Up and running συστήματα) απαίτησε η Ελλάδα αλλαγή χάρτη. Έγινε [σκασίλα της της μαμάς εταιρίας :P] αλλά η θυγατρική στη FYROM αρνείται να παραλάβει/παραδώσει στους εκεί operator τους ανανεωμένους χάρτες στις οποίες η χώρα τους αναφέρεται ως FYROM και όχι ως Macedonia. Επίσης δεν αποδέχονται να δημιουργηθούν "ειδικοί" χάρτες για αυτούς (στους οποίους θα αναφέρονται ως "macedonia") αλλά απαιτούν όλοι οι χάρτες (δέχονται ως εξαίρεση τους ελληνικούς μόνο) να τους αναφέρουν ως macedonia. Είμαστε εμείς δλδ οι "κακοί" και οι στριφνοι. Ή τουλ αυτό προσπαθούν να πείσουν την υπόλοιπη Ευρώπη...

Τα σχόλια δικά σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τα σχόλια δικά σας...

το παιχνίδι θα παίξει λοιπόν στο ποια απ τις δυο εταιρίες φέρνει τα μεγαλύτερα κερδη για τη "μαμά" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
το παιχνίδι θα παίξει λοιπόν στο ποια απ τις δυο εταιρίες φέρνει τα μεγαλύτερα κερδη για τη "μαμά" :D

λολ.. τότε δεν παίζει... "το'χουμε" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σόρι όμως, τα επίσημα ονόματα τι τα 'χουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αν λάβει υπόψη του κανείς, ότι βρισκόμαστε μόλις στο χάραμα(ξημέρωμα-πρωί) της "Παγκοσμιοποίησης", αλλά και δημοσιεύσεις σαν την "Μεγάλη Σκακιέρα" του Ζμπιγκνιου Μπρεζίνσκι,το μέλλον δεν έχει ούτε "Ελλάδα", ούτε "Μακεδονία". Λογικά- δηλαδή αν δεν γίνει κάποιος παγκόσμιος πόλεμος που θα μας ξαναγύριζε στον "εθνικό προστατευτισμό"(οικονομικό-πολιτισμικό-πολιτικό)-η μελλοντική(;) αυτοκρατορία, θα γνωρίζει μόνον Πόλεις ή το πολύ, μεγάλες γεωγραφικές περιοχές, που θα διακρίνονται μεταξύ τους, με κριτήρια εντελώς διαφορετικά, από τα μέχρι τώρα "εθνικά". Κατά συνέπεια, οι κουτσαβακισμοί των "Σκοπιανών" περί "Μακεδονίας" και "μακεδονικής εθνότητας", δεν μπορεί παρά να στοχεύουν, αφενός στην τοπική "κοινωνική συνοχή" τους (βραχυχρόνια) κι αφετέρου, στο πιθανό ενδεχόμενο, "αύριο", σε μία ολοκληρωμένη Παγκοσμιοποίηση ή έστω μία ευρωπαϊκή ολοκλήρωση, οι "Σκοπιανοί" που πριν το 1945 ζούσαν σε περιοχές της σημερινής Ελληνικής Επικράτειας(ή οι απόγονοί τους), να ζητήσουν να τους επιστραφούν οι ακίνητες περιουσίες, που στο μεταξύ ιστορικά έχουν απαλλοτριωθεί. Δηλαδή, ο καυγάς γίνεται, βραχυχρόνια από εσωτερική πολιτική δημαγωγία(ένθεν και ένθεν) και μακροπρόθεσμα, επειδή η ιστορία κάποτε, διορθώνει όλες της τις εκκρεμότητες. Και το λεγόμενο "Ανατολικό Ζήτημα", μέχρι το 1999 ήταν συνολικά μία "μετέωρη εκκρεμότητα" των "Μεγάλων". Γι' αυτό ίσως και οι Αλβανοί, θέλουν μία "Μεγάλη Αλβανία". Εμείς όμως, οι "Μικρομέγαλοι" της Ευρώπης και του "παγκόσμιου πολιτισμού", καλά θα κάνουμε πρώτα, να αποφασίσουμε με ποιο μέτρο μετράμε τους εαυτούς μας. Τη σοβαρότητα πάντως, σα "μέτρο", μόνον σε μία λογική πρόβλεψη για το μέλλον, μπορεί κανείς να την επικαλεστεί. Υπ' αυτή την έννοια, η πολιτική διαχείριση του Σκοπιανού σήμερα(και χθες), έχει τόσες κωμικές όψεις: σχεδόν ανόητες!
Χέστηκε η ...Παγκοσμιοποίηση, για το αν έχουν δίκιο ή άδικό σήμερα κάποιοι, που μόλις αύριο δεν θα υπάρχουν(πολιτικά)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τιτίνα

Νεοφερμένος

Η Τιτίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
H MΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ! Τ Ε Λ Ο Σ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
H MΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ! Τ Ε Λ Ο Σ
Το αυτό επιθυμώ και εγώ, αλλά δεν είμαι σίγουρος, ποιο νόημα θα έχει, π.χ. σε είκοσι χρόνια, το "ΕΛΛΗΝΙΚΗ"! Εσύ, αγαπητή φίλη Τιτίνα, μπορείς να μου πεις; (Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για κάθε ενδεχόμενη προσπαθεια!)
Αντί "συμπεράσματος": Η Ελλάδα γίνεται δευτερεύουσα υπόθεση όταν συλλογίζεται κανείς τον Ελληνισμό! Ό,τι από την Ελλάδα μʼ εμποδίζει να σκεφτώ τον Ελληνισμό ας καταστραφεί!
[FONT=&quot]Αν ήταν δίκαιο να μεγαλώσει ο τόπος αυτός, δεν ήταν για να έχουμε περισσότερους βουλευτές, νομάρχες και χωροφύλακες. Ήταν για να μπορέσει νʼ αναπτυχθεί σε μία γωνία της γης ο Ελληνισμός-αυτή η ιδέα της ανθρώπινης αξιοσύνης και της Ελευθερίας, όχι αυτή η αρχαιολογική ιδέα! (Γ. Σεφέρης)[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top