Η ζωή στο νησί

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οπου και να πας επαρχια/νησι πανω κατω θα συναντησεις τα ιδια. Ακομα κι αγονη γραμμη να επελεγες, η ζωη παλι ιδια με ισως λιγοτερες συγκοινωνιες, ακομα πιο λιγες παροχες, μικροτερος πληθυσμος. Παρολαυτα, παντου ιδια. Μικρη κοινωνια με τα υπερ και τα κατα της, στα ειπαν οι προηγουμενοι.
Κατ'εμε ενα ειναι το σιγουρο, οπουδηποτε κι αν αποφασισεις, θαναι πολυ καλυτερα απο τη ζωη στην Αθηνα, στη μεγαλουπολη γενικα, αρκει να μην ''αισθανεσαι'' εστω ελαχιστα, ουτε εσυ ουτε ο συντροφος σου ''παιδι της πολης''. Η μεταθεση και το οπενιν της επιχειρησης να ναι η αφορμη, κι οχι ο λογος. Ο λογος ναναι η θεληση αλλαγης τροπου ζωης, γιατι στην πραγματικοτητα θ' αλλαξει ο τροπος ζωης σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
κατι παρομοιο αντιμετωπισε και η θεια μου οταν απο Περισσο που εμενε εχτισαν σπιτι στην Ν.Μακρη..φυσικα οταν εγινε αυτο η ν.μακρη μπροστα στον περισσο ηταν χωριο..και εκει που εχτισαν σπιτι μια γειτονια με μονο 4 μονοκατοικιες..στην αρχη ηταν παρα πολυ δυσκολα για εκεινη κυριως με την ερημια που επικρατουσε ομως τωρα δεν την αλλαζει με τιποτα;)πιστευω οτι στην αρχη θα δυσκολευτεις αλλα ολα ειναι θεμα συνηθειας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εσκεμμένα θα πάμε σε χαμηλή σεζόν για να δούμε τους ρυθμούς της πόλης χωρίς τον πολύ τουρισμό και να αποκτήσουμε καλύτερη εικόνα της πραγματικής καθημερινής ζωής. Αυτό που λες πάντως κι εμείς το σκεφτόμαστε, να εγκατασταθούμε και ο φίλος μου να κάνει μια πρόχειρη δουλειά μέχρι να καταλήξει που θα ήταν καλύτερο να επενδύσει. Με άλλους που έχω μιλήσει έχουν αντιρρήσεις ως προς αυτό το σκεπτικό και λένε ότι πρέπει να το ψάξουμε πρώτα από δω και μετά να "μεταναστεύσουμε". Για εμάς εφόσον προέχει όμως ο τόπος που θέλουμε να ζήσουμε, θέλω να πιστεύω πως η κατάλληλη δουλειά θα έρθει κι αυτή λίγο αργότερα. Thanks for the advice!
Πρέπει να δείτε και τις δυο σαιζόν εκτός και αν το αντικείμενο που θα επιχειρήσετε αφορά μόνο τη μία (π.χ. φροντιστήριο ξένων γλωσσών ή ομπρέλλες στην παραλία αντίστοιχα). Χρειάζεστε πληροφορίες "εκ των έσω" δηλαδή απο ντόπιους που θα γίνουν φίλοι σας. Αυτές δεν μπορείτε να τις ψάξετε απο εκεί που είστε, πρίν "μεταναστεύσετε". Αν κατάλαβα καλά είστε νέοι. Τι είναι 1-2 χρόνια μπροστά σε μια τελείως άλλου επιπέδου ζωή στην συνέχεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!
Θα ήθελα όσοι φίλοι στεκίτες ζουν σε νησί να μου δώσουν τα φώτα τους για τη ζωή εκεί. Πώς είναι γενικά? Οι χειμώνες παλεύονται ή κόβεις φλέβα? Νιώθεις απομονωμένος και αντιμετωπίζεις διάφορες ελλείψεις σε προϊόντα ή σε κάτι άλλο? Η μικρή κοινωνία είναι πλεονέκτημα ή μειονέκτημα? Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη από άτομα που μεγάλωσαν εκεί αλλά κυρίως από άτομα που πήγαν σε μεγαλύτερη ηλικία για δουλειά ή για σπουδές.
Είμαι από Θεσσαλονίκη και ο φίλος μου θέλει να ξεκινήσει μια επιχείρηση στη Ρόδο ή στην Κέρκυρα που είναι μεγάλα νησιά. Θέλουμε να πάρω μετάθεση και να τον ακολουθήσω. Εγώ είμαι θετικά διακείμενη για να μην πω ότι την χρειάζομαι κιόλας την αλλαγή. Αλλά όπως συνήθως συμβαίνει με τις αλλαγές με φοβίζει λίγο. Έχω ακούσει ότι στην Κέρκυρα το χειμώνα βρέχει συνέχεια, ισχύει?

Έχει να κάνει με το τι άνθρωπος είσαι και τι σου αρέσει να κάνεις. Αν είσαι ας πούμε άνθρωπος του έξω, μάλλον θα βαρεθείς το χειμώνα σε νησί. Αν είσαι πιο πολύ σπιτόγατα που σου αρέσει να μένεις σπίτι με φίλους, ίσως στο νησί θα είναι η καλύτερή σου. Η ξαδέλφη μου μένει σε νησί και κόβει φλέβες το χειμώνα από τη μια γιατί είναι όλα κλειστά και δεν υπάρχει ψυχή και το καλοκαίρι από την άλλη γιατί λέει οτι βλέπει τον κόσμο που κάνει διακοπές και ζλεύει γιατί για αυτήν είναι απλά μια καθηερινότητα. Εγώ πάλι αγανακτώ και τη θεωρώ αχάριστη που μπορεί να έχει τη θάλασσα μπροστά της συνέχεια και τον καθαρό αέρα, μετά σκέφτομαι οτι γούστα είναι αυτά.

Α ναι, είναι και το κουτσομπολιό που είπατε. Άσχημο αυτό αλλά ποιος νοιάζεται;:P

Εγώ θα σκότωνα για να μένω σε νησί αλλά μάλλον με την επιθυμία θα μείνω.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εγώ θα σκότωνα για να μένω σε νησί αλλά μάλλον με την επιθυμία θα μείνω.:(

Μάλλον δεν θα σκοτωνες τόσο πολύ τότε :P . Αλλιώς αεροπλάνα και βαπόρια υπάρχουν και δεν χρειάζεσαι ούτε κάν τους φίλους τους παλιούς για να την κάνεις. Μάλιστα πολλοί φεύγουν για το νησί για να κάνουν καινούργιους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Μάλλον δεν θα σκοτωνες τόσο πολύ τότε :P . Αλλιώς αεροπλάνα και βαπόρια υπάρχουν και δεν χρειάζεσαι ούτε κάν τους φίλους τους παλιούς για να την κάνεις. Μάλιστα πολλοί φεύγουν για το νησί για να κάνουν καινούργιους :D

Μόνος ούτε στον παράδεισο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μόνος ούτε στον παράδεισο.;)
Για άλλους τόπος τους είναι εκεί που είναι οι φίλο τους, και για άλλους οι φίλοι τους βρίσκοντα εκεί που είναι ο τόπος τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Μιας και λέτε για τη ζωή σε νησί, θέλω να πω για τη ζωή στην Κρήτη, που παρ' όλο που είναι νησί, η έκταση του, δεν αφήνει ίχνη νησιώτικης ζωής.! Έχει τα πάντα απο πλευρά περίθαλψης ενώ και η ζωή το χειμώνα, δεν έχει διαφορές από το καλοκαίρι.! Δηλαδή δεν κόβεις φλέβα.! Δεν έχεις καν την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε νησί!>
Όλα αυτά τα αναφέρω για αυτούς που έχουν επιφυλάξεις για την φοιτητική ζωή στην Κρήτη!> ΚΡΗΤΗ <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Είχα πρόσφατα έναν φίλο που σπούδαζε σε νησί και... σηκώθηκε άρων-άρων και έφυγε γυρνώντας πίσω στην πρωτεύουσα! Πολλή βροχή, μουντός μελαχγολικός καιρός, νέκρα (!), αλλά έκανε φίλους και υπήρχαν μέρη για κάνα φοιτητικό ξεσάλωμα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Το καλοκαιρι παλευεται, θα βγεις τις βολτες σου, θα πας για μπανιο στη θαλασσα. Ολα ωραια. Το χειμωνα ομως εχει τον απαλευτο, παλι καλα που υπαρχει και το σχολειο δηλαδη και περνανε τα πρωινα και εχεις να κανεις κατι. Αλλα γενικοτερα στον ελευθερο σου χρονο δεν εχεις αρκετες επιλογες οπως θα χες αν εμενες σε μια πολη. Αντε να αρχισεις καποιο αθλημα αλλα και παλι ειναι περιορισμενες οι επιλογες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fashionista

Νεοφερμένος

Η fashionista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ηρθα για ενα χρονο σε νησι για να παρακολυθησω καποια υποχρεωτικα μαθηματα στη σχολη,παλια ερχομουν μονο για εξεταστικη,επειδη μενω σε μεγαλη πολη τα πραγματα εδω μου φαινοντα μαυρα χαλια,καταρχας το χειμωνα βρεχει ολη μερα καθε μερα,ασταματητα και δυνατα,δεν εχει ιδιαιτερη νυχτερινη ζωη και ο κοσμος ειναι περιεργος.Δεν αντεχεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
ηρθα για ενα χρονο σε νησι για να παρακολυθησω καποια υποχρεωτικα μαθηματα στη σχολη,παλια ερχομουν μονο για εξεταστικη,επειδη μενω σε μεγαλη πολη τα πραγματα εδω μου φαινοντα μαυρα χαλια,καταρχας το χειμωνα βρεχει ολη μερα καθε μερα,ασταματητα και δυνατα,δεν εχει ιδιαιτερη νυχτερινη ζωη και ο κοσμος ειναι περιεργος.Δεν αντεχεται

Και τι δε θα έδινα να ήμουν στη θέση σου... Δεν αγαπώ τις μεγαλουπόλεις. Η Αθήνα με έχει κουράσει (παρότι η περιοχή που μένω δεν είναι και τόσο πυκνοκατοικημένη). Πάντα λάτρευα την ηρεμία που αποπνέει το νησί, το χωριό... Δεν είμαι και καθόλου της νυχτερινής ζωής και του γενικότερου ξεφαντώματος, οπότε καταλαβαίνεις. Μόνο το Θέατρο απολαμβάνω εδώ και τις πολλές επιλογές σε Μουσικές Σκηνές. Κίνηση, γρήγοροι ρυθμοί ζωής, αποπνικτική ατμόσφαιρα, αποξένωση... Δε μου πολυταιριάζουν:(

Σίγουρα και το νησί έχει τα μειονεκτήματά του (όπως καθετί άλλωστε). Λίγο ο αδιάκριτος κόσμος και το κουτσομπολιό, λίγο η υγρασία/καιρός...
Αλλά νομίζω θα βοηθούσε να προσπαθήσεις να δεις τα θετικά της τωρινής κατάστασης. Που από ότι κατάλαβα είναι και άκρως προσωρινή!:) Έχεις το χρόνο να χαλαρώσεις λίγο και να απολαύσεις μία διαφορετική κατάσταση. Γαλήνη και ψυχική νηνεμία. Δεν είναι και λίγο. Νομίζω τέτοιες συνθήκες ευνοούν και την εσωτερική ψυχική ανασύνθεση, την αυτογνωσία. Δες το λίγο πιο θετικά. Για λίγο είναι άλλωστε. Και από όλα στη ζωή μας πάντα κερδίζουμε και κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Φέτος περνάω κι εγώ τον πρώτο μου χειμώνα στο νησί.Πέρασα σε σχολή της Μυτιλήνης και μιας και δεν ήταν απ'τις πρώτες μου επιλογές, είχαν πολλούς ενδοιασμούς μέχρι να αποφασίσω ότι τελικά θα εγκατασταθώ.
Σκεφτόμουν ακριβώς αυτό το πράγμα...Ότι θα είμαι αποκλεισμένη σε ένα νησί, δεν θα μπορούσα να πάρω ένα λεωφορείο και να βρεθώ σπίτι μου και ο μόνος τρόπος για να φύγω θα ήταν το αεροπλάνο(που κοστίζει αρκετά) και το πλοίο.
Το νησί είναι πανέμορφο(δεν μπορώ να πω το αντίθετο).Πολλές φορές κάθομαι στην παραλιακή και χαζεύω τη θέα.Παρ'όλα αυτά μου φαίνεται λίγο χωριό.Κλειστή κοινωνία, όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους, ακόμα και στην πανεπιστημιακή κοινότητα ό,τι κι αν κάνεις θα μαθευτεί.Επίσης, οι επιλογές σε διασκέδαση είναι περιορισμένες.Ας μην μιλήσω για τη βροχή καλύτερα...Έχει μια βδομάδα που βρέχει ακατάπαυστα.Έχουμε μουλιάσει.:P
Ώρες ώρες δηλαδή αναρωτιέμαι γιατί ήρθα εδώ...:P Αλλά γενικά νομίζω πως έχω προσαρμοστει αρκετά.
Περιμένω να φτιάξει ο καιρός, να έρθει η Άνοιξη για να νιώσει ότι είμαι σε νησί!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ο χειμώνας είναι μεγάλο θέμα. Εγώ στη θέση σου αν περνούσα σε νησί δεν θα πήγαινα για κανένα λόγο εφόσον είμαι ήδη από νησί και ξέρω πως έχει το πράγμα. Αλλά όταν αρχίζει και φτιάχνει ο καιρός τότε πραγματικά αξίζει που κατοικείς σε νησί, μπορείς να βγεις να πας μια βόλτα σε κάποια παραλία ή ακόμη και να κάνεις και μπάνιο σε αντίθεση με μια πόλη που θες περισσότερη ώρα για να πας σε παραλία. Αν κάτσεις και σκεφτείς θα βρεις και άλλα συν του νησιού, προσπάθησε να αξιοποιήσεις ό,τι σου δίνεται αφού δεν μπορείς να το αλλάξεις. :upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ο χειμώνας είναι μεγάλο θέμα. Εγώ στη θέση σου αν περνούσα σε νησί δεν θα πήγαινα για κανένα λόγο εφόσον είμαι ήδη από νησί και ξέρω πως έχει το πράγμα. Αλλά όταν αρχίζει και φτιάχνει ο καιρός τότε πραγματικά αξίζει που κατοικείς σε νησί, μπορείς να βγεις να πας μια βόλτα σε κάποια παραλία ή ακόμη και να κάνεις και μπάνιο σε αντίθεση με μια πόλη που θες περισσότερη ώρα για να πας σε παραλία. Αν κάτσεις και σκεφτείς θα βρεις και άλλα συν του νησιού, προσπάθησε να αξιοποιήσεις ό,τι σου δίνεται αφού δεν μπορείς να το αλλάξεις. :upside:

Χειμώνας είναι, θα περάσει! :P
Πάντως όπως και να το κάνεις, το να ζεις σε νησί είναι μια εμπειρία.Πέρα από τα αρνητικά του έχει πολλές ομορφιές.Δεν βλέπεις αυτή τη μουνταμάρα και την μιζέρια που επικρατεί στις μεγαλουπόλεις.Μπορεί μετά το τέλος της φοιτητικής μου ζωής, να περάσει όλη την υπόλοιπη ζωή μου σε μία πόλη.Χαίρομαι που ζω κάτι διαφορετικό, εν μέρει!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει κιόλας σε πιο νησί μένεις; Δηλαδή άλλο να είσαι Κρήτη/Ρόδο γενικά σε μεγάλα νησιά και άλλο σε ένα πιο μικρό πχ Σντορίνη. Στο δημοτικό μας έλεγε ο δάσκαλος μας (που έμενε εκεί) ότι είχαν πολλά προβλήματα τους χειμώνες κυρίως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Μένω Κρήτη τα τελευταία 7-8 χρόνια και έχοντας μεγαλώσει και ζήσει 10 χρόνια στην Αθήνα νιώθω τόσο μα τόσο τυχερή που βρέθηκα εδώ!
Δεν συγκρίνεται με την Αθήνα, οι ρυθμοί είναι πιο χαλαροί, νιώθεις πως η ζωή κυλάει σε άλλο χρόνο. Τα τοπία πανέμορφα, μοναδικός συνδυασμός θάλασσας και βουνού.

Δεν είναι όλη η Κρήτη έτσι όμως, το Ηράκλειο για παράδειγμα είναι μια μικρή Αθήνα με ότι αυτή συνεπάγεται. Στο Λασίθι που είμαι εγώ, η κοινωνία ναι, είναι κλειστή αλλά προσωπικά δεν με έχει επηρεάσει καθόλου αφού δεν έχω κανέναν συγγενή εδώ και πέρα από τις δικές μου γνωριμίες δεν με ξέρει άλλος κόσμος. Γενικότερα πάντως απ'ότι ακούω από τις παρέες μου υπάρχουν κι εδώ τα χαρακτηριστικά των μικρών κοινωνιών.

Η αλήθεια είναι πως σα νομός έχουμε σχετικά περιορισμένες επιλογές για διασκέδαση και ψώνια αλλά μπορούμε να βρεθούμε Ηράκλειο σε λιγότερο από μια ώρα. Έτσι μπορούμε άνετα να κάνουμε την βόλτα μας εκεί όποτε θέλουμε και ταυτόχρονα γλυτώνουμε την βαβούρα και τους κινδύνους μιας μεγάλης πόλης.

Επίσης, το καλοκαίρι εδώ είναι μοναδικό. Η πόλη μεταμορφώνεται, γεμίζει κόσμο.
Και μπορούμε κι εμείς να κάνουμε τις διακοπές μας εντός νησιού πηγαίνοντας απλά σε κάποια άλλη πόλη. Εξάλλου η Κρήτη είναι τόσο μεγάλη κι έχει τόσα πράγματα να εξερευνήσεις και να δεις που πολύ δύσκολα την βαριέσαι.

Αν δεν έχετε έρθει Κρήτη ακόμα, γλακάτε να κατεβείτε μη ντακάρω καμιά (μπιίιπ) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Τον χειμωνα πως ειναι στο λασιθι?Σινεμα θεατρα?Συναυλιες?Κοσμικα η διαφορετικα?Το βουνο εχει χιονοδρομιες/?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Τον χειμωνα πως ειναι στο λασιθι?Σινεμα θεατρα?Συναυλιες?Κοσμικα η διαφορετικα?Το βουνο εχει χιονοδρομιες/?
Τον χειμώνα είναι νέκρα! Μόνο στα βουνά πάει κόσμος και αν :P
Το καλοκαίρι πάντως έχουμε και συναυλίες και θέατρα και beach party και γενικά έντονους ρυθμούς κυρίως το βράδυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Το οροπέδιο Λασιθίου πάντως το χειμώνα (και το καλοκαίρι :P) αργοπεθαίνει. Τα χιόνια δεν είναι αρκετά για να φέρνουν σταθερά πολύ κόσμο, ο πληθυσμός όσο πάει και μειώνεται, και γενικά ο τόπος είναι ξεχασμένος από παντού. Πριν κάτι βδομάδες έζησαν ένα δράμα με το χιόνι (διακοπές ρεύματος για μέρες, αποκλεισμοί κλπ) και γέμισαν τα χωριά κόσμο ένα σ/κ. Μετά έλιωσαν τα χιόνια και τέρμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top