Θέλω να ασχοληθώ με το modelling

Kinezaki9312

Νεοφερμένος

Η Kinezaki9312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!! Όπως γράφω και στον τίτλο του θέματος, θα ήθελα να ασχοληθώ με το μόντελινγκ, αλλά έχω μερικές απορίες.
Έχω ήδη πάει σε ένα πρακτορείο για να ρωτήσω κ.λπ. αλλά όλο άφηναν να εννοηθεί ότι πρέπει να κάνω book και μαθήματα, πληρώνοντάς τους, φυσικά. Βέβαια, από την αρχή τους είχα πει ότι δεν δύναμαι να πληρώσω. Το θεωρώ κορο'ι'δία βασικά, διότι το πρακτορείο παίρνει κέρδη από εσένα μέσω των δουλειών που κλείνεις, και σου μαθαίνουν τα βασικά, όπως επίσης σου βγάζουν καποιες αρχικές φωτογραφίες για να ξεκινήσεις. έτσι τουλάχιστον γίνεται στο εξωτερικό.
Οπότε σκέφτηκα να απευθυνθώ και σε ένα δυο ακομα πρακτορεία που τα θεωρώ από τα σοβαρότερα στην Ελλάδα, για να δω τι θα μου πουν κι εκεί.
Και εδώ είναι που ζητώ τη βοηθειά σας :) :) :)
Αν όντως αξίζω, θα μου πουν οκ σε δεχόμαστε χωρίς να πληρώσεις book κ.λπ. ή θα μου πουν κι εκεί πάααααλι τα ίδια?
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Θα τα αναλαβουν ολα αυτοι.Εχω παει φιλη μου σε πρακτοριο ,δεν πληρωσε τιποτα και την καλεσαν δοκιμαστικο για διαφημιστικο γνωστο της λακτα.
Παντως μπορεις να κανεις και αλλα πραγματα.Οπως το να απευθυνθεις σε τηλεοπτικους σταθμους για παρουσια σε εκπομπες,(αν και πανε γνωστοι γνωστων σε μεγαλους σταθμους οποτε προτιμησε και μικρους,και αναλογα με τις ικανοτητες σου μπορεις να ανελιχθεις.Βεβαια μπορει στην αρχη να μην πληρωνεσαι αν πας σε μικρους σταθμους δεν γνωριζω πως ειναι αυτη τη στιγμη η κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kinezaki9312

Νεοφερμένος

Η Kinezaki9312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ευχαριστώ GiorgosAsi!
Αν και η αλήθεια είναι ότι ενδιαφέρομαι περισσότερο για φωτογραφίσεις σε περιοδικά, επιδείξεις αλλά και διαφημιστικά.
Μία διευκρίνιση, την φίλη σου την πήγες σε πρακτορείο μοντέλων σαν αυτά που αναγράφονται σε γνωστά περιοδικά μόδας στις φωτογραφίσεις (ονόματα δε μπορώ να πώ για ευνοήτους λόγους, αλλά με πιάνεις, πιστεύω :) ) ή σε πρακτορεία που κάνουν διαφημιστικά σποτ? (δηλαδή σε πρακτορείο χαρακτήρων, όπου ζητουνται και άλλου "τύπου" πρόσωπα και όχι μόνο μοντέλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Κοπελια παει καιρος και θα σε γελασω.Παντως η φιλη μου δεν εκανε πολλα στο χωρο βεβαια δεν ειχε και κανα ταλεντο ιδιαιτερο.
Παντως το πρακτοριο την ειχε τραβηξει φωτογραφιες και τις κρατησε μαζι με συνεντευξη εαν θυμαμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Κοπελια παει καιρος και θα σε γελασω.Παντως η φιλη μου δεν εκανε πολλα στο χωρο βεβαια δεν ειχε και κανα ταλεντο ιδιαιτερο.
Παντως το πρακτοριο την ειχε τραβηξει φωτογραφιες και τις κρατησε μαζι με συνεντευξη εαν θυμαμαι.

κοιτα μην μπει η φιλη σου εδω και το δει, γιατι την εβαψες!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kinezaki9312

Νεοφερμένος

Η Kinezaki9312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Τίποτα????? :( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κι εγω γνωριζω πως δεν πληρωνεις τιποτα για να σου βγαλουν book κι επειτα οπως καλα ειπε ο ΓιωργοςΑσι σε καλουν για διαφημιστικα ή καποιες φωτογραφησεις. Εγω αναφερομαι σε πρακτορεια οπου ζητουνται οχι μονο μοντελα. Κοιτα, εαν εχεις απευθυνθει στα μεγαλυτερα και σου εχουν πει το ιδιο, προφανως κι ετσι λειτουργει. Αν εχεις, δωσε και ξεκινα τα βηματα σου. Αν πραγματι δεν εχεις, απευθυνσου σε πρακτορεια προσωπων κι απο κει οπου σε βγαλει. Γνωριζεις αλλωστε πως αυτες οι δουλειες εχουν βαση τα πρακτορεια αλλα η ουσια ειναι οι διασυνδεσεις που θα κανεις απο κει κι επειτα.
Καλη τυχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Άλλο πρακτορείο μοντέλων για φωτογραφίσεις, editorials, πασαρέλα etc, κι άλλο πρακτορείο για διαφημιστικά σποτάκια του Αριελ.
Στη πρώτη περίπτωση πρέπει να έχεις ένα πολύ καλό book και καλοστημένο, στην άλλη περίπτωση συνήθως σε βγάζουν κάποιες φωτογραφίες αυτοί μέχρι να τους ζητηθεί κάποιο ''πρόσωπο'' σαν εσένα.
Αν θες όντως να ασχοληθείς με το modeling, προφανώς και πρέπει να δώσεις τα χρήματα που σου ζητάνε για φωτογραφήσεις και μαθήματα. Τι νομίζεις, μοντέλο γίνεσαι έτσι απλά; Θα κάνεις άπειρα μαθήματα όσον αφορά εκφράσεις, περπάτημα, ύφος, σχεδιαστές μόδας, φωτογράφους κτλ κτλ.
Και πώς θα σε δοκιμάσει χωρίς να δει τι μπορείς να κάνεις; Στο modeling δεν παίζει ρόλο η ομορφιά, αν έχεις αυτή την αίσθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι ωραια που τα γραφεις πριγκηπισσουλα! Συμφωνω μαζι σου!!!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
σκοτεινα τα μονοπατια του μοντελινκ..και δεν το λεω τυχαια.

2 γνωστες που εχω και εχουν μπει κάπως στο τρυπάκι το ιδιο πράγμα λένε, οτι στον χώρο αν δεν ενδώσεις και το παιζεις δύσκολη δεν πας μπροστα.
απο τα 10 μοντελα τα 8 έχουν πάει με μανατζερ λεφτάδες και παραγωγούς.. αλλιως λένε δεν κάνεις τίποτα.
είναι άγραφος κανόνας στον χώρο. οτι για να φτασεις ψηλα θα πρέπει να κάτσεις στον κατάλληλο κόσμο.

να τα λέμε και αυτα γιατι δημιουργούνται συνεφάκια σε ανώριμα μυαλα. αν κάποια δεν είναι έτοιμη να κάνει τα πάντα, δεν θα τα καταφέρει. θα στείλει φώτο βιογραφικό θα κανει καμία δοκιμή και ως εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
σκοτεινα τα μονοπατια του μοντελινκ..και δεν το λεω τυχαια.

2 γνωστες που εχω και εχουν μπει κάπως στο τρυπάκι το ιδιο πράγμα λένε, οτι στον χώρο αν δεν ενδώσεις και το παιζεις δύσκολη δεν πας μπροστα.
απο τα 10 μοντελα τα 8 έχουν πάει με μανατζερ λεφτάδες και παραγωγούς.. αλλιως λένε δεν κάνεις τίποτα.
είναι άγραφος κανόνας στον χώρο. οτι για να φτασεις ψηλα θα πρέπει να κάτσεις στον κατάλληλο κόσμο.

να τα λέμε και αυτα γιατι δημιουργούνται συνεφάκια σε ανώριμα μυαλα. αν κάποια δεν είναι έτοιμη να κάνει τα πάντα, δεν θα τα καταφέρει. θα στείλει φώτο βιογραφικό θα κανει καμία δοκιμή και ως εκεί.

Αυτά είναι τα κλισέ του χώρου που ακούγονται από δω και από κει.
Ο χώρος της μόδας έχει όντως πολύ σκληρά μονοπάτια, από ναρκωτικά μέχρι κατάθλιψη, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και νόμος όμως. Είναι θέμα επιλογών. Αν επιλέξεις να σε πηδήξει ο χ,ψ λεφτάς, το κάνεις επειδή ΔΕΝ θες να ασχοληθείς με το μοντελινγκ, αλλά με κάτι παραπάνω και κάτι εύκολο, αν θες απλά να γίνεις μοντέλο, επειδή έχει πάθος με αυτό, δεν είναι ανάγκη να κάνεις σεξ με τον κάθε ένα, αρκεί να ξέρεις να κάνεις τη δουλειά σου καλά και να είσαι επαγγελματίας στη συμπεριφορά σου, γιατί τον ''εργοδότη'' θα τον νοιάζει αν έρχεσαι στην ώρα σου για τη φωτογράφιση ή την πρόβα, όλα τα υπόλοιπα είναι πρόσκαιρα και διακρούν όσο η καλοκαιρινή μπόρα. Είμαι μέσα στο χώρο, τον έχω ζήσει, έχω δουλέψει και έχω συνεργαστεί με πολλά άτομα, όλων των ειδών, εσύ απλά κάνεις επιλογές. Τα άλλα που αναπαράγονται είναι η χρυσόσκονη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tom13

Νεοφερμένος

Ο Tom13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σκεφτομαι να παω σε κανα πρακτορειο εστω και 400 ευρω το μηνα αμα πληρωνομαι καλα ειναι .Γνωριζει κανεις τιποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ρε φίλε άμα ήταν να μπαίνει ο κόσμος στα πρακτορεία αβέρτα θα πήγαινε και η θειά μου.
φαντάζομαι για να σε δεχτεί ένα πρακτορείο μοντέλων πρέπει πέρα από την εμφάνιση να έχεις να τους δείξεις και τι δουλειά έχεις κάνει. γιατί μπορεί η άλλη να είναι καραγκομενάρα αλλά να μην δείχνει στις κάμερες ή να είναι τελείως ατσούμπαλη. εσύ το έχεις ψάξει καθόλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tom13

Νεοφερμένος

Ο Tom13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ρε φίλε άμα ήταν να μπαίνει ο κόσμος στα πρακτορεία αβέρτα θα πήγαινε και η θειά μου.
φαντάζομαι για να σε δεχτεί ένα πρακτορείο μοντέλων πρέπει πέρα από την εμφάνιση να έχεις να τους δείξεις και τι δουλειά έχεις κάνει. γιατί μπορεί η άλλη να είναι καραγκομενάρα αλλά να μην δείχνει στις κάμερες ή να είναι τελείως ατσούμπαλη. εσύ το έχεις ψάξει καθόλου;

Που κολλανε οι δουλειες που εχεις κανει στο μοντελινγκ?Προφανως εχω μια πολυ καλη εμφανιση και για αυτο ηθελα να ασχοληθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tom13

Νεοφερμένος

Ο Tom13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αυτά είναι τα κλισέ του χώρου που ακούγονται από δω και από κει.
Ο χώρος της μόδας έχει όντως πολύ σκληρά μονοπάτια, από ναρκωτικά μέχρι κατάθλιψη, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και νόμος όμως. Είναι θέμα επιλογών. Αν επιλέξεις να σε πηδήξει ο χ,ψ λεφτάς, το κάνεις επειδή ΔΕΝ θες να ασχοληθείς με το μοντελινγκ, αλλά με κάτι παραπάνω και κάτι εύκολο, αν θες απλά να γίνεις μοντέλο, επειδή έχει πάθος με αυτό, δεν είναι ανάγκη να κάνεις σεξ με τον κάθε ένα, αρκεί να ξέρεις να κάνεις τη δουλειά σου καλά και να είσαι επαγγελματίας στη συμπεριφορά σου, γιατί τον ''εργοδότη'' θα τον νοιάζει αν έρχεσαι στην ώρα σου για τη φωτογράφιση ή την πρόβα, όλα τα υπόλοιπα είναι πρόσκαιρα και διακρούν όσο η καλοκαιρινή μπόρα. Είμαι μέσα στο χώρο, τον έχω ζήσει, έχω δουλέψει και έχω συνεργαστεί με πολλά άτομα, όλων των ειδών, εσύ απλά κάνεις επιλογές. Τα άλλα που αναπαράγονται είναι η χρυσόσκονη.

Εχεις εργαστει ως μοντελο η κατι αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Που κολλανε οι δουλειες που εχεις κανει στο μοντελινγκ?Προφανως εχω μια πολυ καλη εμφανιση και για αυτο ηθελα να ασχοληθω
Δεν εννοώ αν έχεις δουλέψει σερβιτόρος ή ντελιβεράς. Εννοώ αν έχεις ήδη κάνει κάποιες φωτογραφήσεις και γενικότερα αν έχεις κάποιο book/portfolio για να δείξεις στο πρακτορείο τις ικανότητες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tom13

Νεοφερμένος

Ο Tom13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν εννοώ αν έχεις δουλέψει σερβιτόρος ή ντελιβεράς. Εννοώ αν έχεις ήδη κάνει κάποιες φωτογραφήσεις και γενικότερα αν έχεις κάποιο book/portfolio για να δείξεις στο πρακτορείο τις ικανότητες σου.
Απο καπου πρεπει να αρχισω για να αποκτησω book δεν γεννηθηκα με αυτο λολ
Το μοντελινγκ το βλεπω ως part time job να βγαλω μερικα χρηματα θελω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κόνστανς

Νεοφερμένος

Η Κόνστανς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Απο καπου πρεπει να αρχισω για να αποκτησω book δεν γεννηθηκα με αυτο λολ
Το μοντελινγκ το βλεπω ως part time job να βγαλω μερικα χρηματα θελω


Ξύπνησες ένα ωραίο πρωί και είπες "θέλω να γίνω μοντέλο"; Έτσι στο άκυρο; Τόσες δουλειές υπάρχουν για παρτ τάιμ, το μοντελίκι είναι αυτό που θες, μάλιστα. Τι να πει κανείς. Δεν γίνονται έτσι τα μοντέλα, επίσης αν δεν έχεις μέσον τότε δύσκολα θα γίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tom13

Νεοφερμένος

Ο Tom13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ξύπνησες ένα ωραίο πρωί και είπες "θέλω να γίνω μοντέλο"; Έτσι στο άκυρο; Τόσες δουλειές υπάρχουν για παρτ τάιμ, το μοντελίκι είναι αυτό που θες, μάλιστα. Τι να πει κανείς. Δεν γίνονται έτσι τα μοντέλα, επίσης αν δεν έχεις μέσον τότε δύσκολα θα γίνεις.
Το σκεφτομαι καιρο τωρα η μαλλον χρονια,εχω μια καλη εμφανηση και απλα θελω να την αξιοποιησω να βγαλω μερικα χρηματα.

Ολα τα μοντελα ειναι μοντελα δηλαδη γιατι εχουν μεσο,μαλιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top