Πιο ευτυχισμένοι είναι οι πλούσιοι ή οι φτωχοί;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πραγματικα ευτυχισμένοι πιστεύω νοιώθουν όλοι όταν δεν είναι δυστυχισμένοι. Γι'αυτό και οι πλουσιοι νοιώθουν πιο σπάνια ευτυχισμένοι απο τους φτωχούς. Γιατί έχουν συνηθισει να ζουν σε μία κατάσταση φαινομενικης "διαρκους" ευτυχίας.

Η ευτυχία είναι συγκρίσιμο μέγεθος και εντελως προσωπικό μάλιστα. Δηλαδη άν ένας φτωχος δεν έχει να φάει και του δώσεις ενα χαμπουργκερ, για κάποιο διάστημα, καποια λεπτά, ώρες (ευχόμαστε να μήν είναι μέρες) θα ειναι πανευτυχής. Αν δώσουμε αντίστοιχα ένα ολοκληρο αεροπλάνο ή μία στρατιά γκόμενες στον Χιου Χεφνερ δεν θα καταλαβει τίπότα. Ο κάθε ένας πρέπει λοιπόν να κάνει διαφορετικά πράγματα για να κερδίσει την ευτυχία.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι πραγματική ευτυχία είναι η ικανοποίηση απο μία προσωπική κατάκτηση - επίτευγμα.
Από που προκύπτει ότι οι πλούσιοι είναι λιγότερο ευτυχισμένοι από τους φτωχούς;
Επειδή το πιστεύουν όσοι δεν είναι πλούσιοι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Από που προκύπτει ότι οι πλούσιοι είναι λιγότερο ευτυχισμένοι από τους φτωχούς; Επειδή το πιστεύουν όσοι δεν είναι πλούσιοι; :P

Είναι συγκριτικο το ζητημα. Η ευτυχία προκύπτει απο ενα προσωπικό επίτευγμα, που δινει ικανοποίηση. Ενας φτωχός θα ειναι πιο δύσκολο να επιτύχει οτιδήποτε οπότε θα ικανοποιηθεί περισσότερο, από τον πλούσιο που του έρχονται όλα στο πιάτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είναι συγκριτικο το ζητημα. Η ευτυχία προκύπτει απο ενα προσωπικό επίτευγμα, που δινει ικανοποίηση. Ενας φτωχός θα ειναι πιο δύσκολο να επιτύχει οτιδήποτε οπότε θα ικανοποιηθεί περισσότερο, από τον πλούσιο που του έρχονται όλα στο πιάτο
Ναι αλλά ένας πλούσιος όπως λες κι εσύ είναι πολύ πιο εύκολο να επιτύχει κάτι, άρα γίνεται πιο συχνά ευτυχισμένος.
Επίσης ένας πλούσιος ποτέ δεν θα στεναχωριέται για οικονομικά προβλήματα, τουλάχιστον της καθημερινότητας (πχ "δεν έχω λεφτά να πάω διακοπές/να φάω/κλπ").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Απο ποτε η ευτυχια προκυπτει απο ενα προσωπικο επιτευγμα, που δινει ικανοποιηση μονο?
Ποιος ειπε, οτι το να νοιωθει κανεις ευτυχισμενος ειναι αρρητα συνδεδεμενο με το ποσα υλικα αγαθα εχει κανεις?
Και για ποια συνεχη εστω και φαινομενικα, οπως ειπωθηκε ευτυχια μιλαμε?!
Δεν υπαρχει καμμια συνεχη, παρα μονο στιγμες ευτυχιας, οπως π.χ η στιγμη που θα ξυπνησω το πρωι και με τη σκεψη και μονο του ανθρωπου μου, θα νοιωσω ετσι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η ευτυχία εξαρτάται και από υλικά και από άυλα αγαθά κατά τη γνώμη μου. Πχ γίνεται να είσαι ευτυχισμένος όταν σε πονάει το στομάχι σου από την πείνα και δεν έχεις λεφτά να φας;

Δεν υποστηριξα Λια μου το αντιθετο...απλα επειδη αναφερθηκαν τα υλικα αγαθα μονο και με τετοιο τροπο, οπου ηταν σαν να εξαρταται η ευτυχια απο αυτα και μονο, γι αυτο σκεφτηκα να κανω μια αναφορα και στα αυλα...

Και εννοειται πως διαφωνω καθετως στην οποια "συνεχη" ευτυχια..δεν υπαρχει κατι τετοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Η ευτυχία εξαρτάται και από υλικά και από άυλα αγαθά κατά τη γνώμη μου. Πχ γίνεται να είσαι ευτυχισμένος όταν σε πονάει το στομάχι σου από την πείνα και δεν έχεις λεφτά να φας;

Σωστό… απλά πήγες σε μια άκρη. Το αντίστοιχο είναι να τα έχεις όλα και να μην σε ικανοποιεί τίποτα… Πχ: πολλά παιδιά πλουσίων καταλήγουν από την δυστυχία τους στα ναρκωτικά επειδή δεν νιώσανε ποτέ την ομορφιά του να αγωνίζεσαι για να έχεις κάποια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.

Και για ποια συνεχη εστω και φαινομενικα, οπως ειπωθηκε ευτυχια μιλαμε?!
Δεν υπαρχει καμμια συνεχη, παρα μονο στιγμες ευτυχιας, οπως π.χ η στιγμη που θα ξυπνησω το πρωι και με τη σκεψη και μονο του ανθρωπου μου, θα νοιωσω ετσι....
Οφείλω να διαφωνήσω σε αυτό. Δεν υπάρχουν μόνο στιγμές ευτυχίας, μπορεί να υπάρξει και ευτυχισμένη ζωή. Μπορεί βέβαια να έχει κάποιες μικρές παρενθέσεις, αλλά στο σύνολό της να είναι ευτυχισμένη.
Η ευτυχία εξαρτάται και από υλικά και από άυλα αγαθά κατά τη γνώμη μου. Πχ γίνεται να είσαι ευτυχισμένος όταν σε πονάει το στομάχι σου από την πείνα και δεν έχεις λεφτά να φας;
Γίνεται. Μπορεί να μην το καταλαβαίνεις, άλλα γίνεται.
Δεν θα το καταλάβεις ποτέ γιατί η δική σου ευτυχία, δεν είναι η ευτυχία όλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σωστό… απλά πήγες σε μια άκρη. Το αντίστοιχο είναι να τα έχεις όλα και να μην σε ικανοποιεί τίποτα… Πχ: πολλά παιδιά πλουσίων καταλήγουν από την δυστυχία τους στα ναρκωτικά επειδή δεν νιώσανε ποτέ την ομορφιά του να αγωνίζεσαι για να έχεις κάποια πράγματα.

Δεν υποστηριξα Λια μου το αντιθετο...απλα επειδη αναφερθηκαν τα υλικα αγαθα μονο και με τετοιο τροπο, οπου ηταν σαν να εξαρταται η ευτυχια απο αυτα και μονο, γι αυτο σκεφτηκα να κανω μια αναφορα και στα αυλα...

Και εννοειται πως διαφωνω καθετως στην οποια "συνεχη" ευτυχια..δεν υπαρχει κατι τετοιο...

Δεν διαφωνώ με καμία σας. :)
Απλά ήθελα να θέσω και αυτή την παράμετρο, μιας και συνήθως τα υλικά αγαθά απαξιώνονται και θεωρούνται από πολλούς εντελώς ανεξάρτητα με την ευτυχία.
Δεν λέω ότι η ευτυχία εξαρτάται μόνο από αυτά! Απλά ότι αποτελούν έναν παράγοντα.
Πχ ποιος δεν νιώθει χαρούμενος γυρίζοντας από ψώνια; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πχ ποιος δεν νιώθει χαρούμενος γυρίζοντας από ψώνια; :)
Κάποιος που χαίρεται με διαφορετικά ερεθίσματα.
Μια αγκαλιά, ένα χαμόγελο, ένα τηλεφώνημα..... κι άλλα πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κάποιος που χαίρεται με διαφορετικά ερεθίσματα.
Μια αγκαλιά, ένα χαμόγελο, ένα τηλεφώνημα..... κι άλλα πολλά.
Και αυτό αποκλείει να χαίρεται ΚΑΙ με υλικά ερεθίσματα;
Δηλαδή εσένα δεν ανεβαίνει ούτε στο ελάχιστο η διάθεση σου όταν πχ αγοράσεις καινούριο laptop?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Και αυτό αποκλείει να χαίρεται ΚΑΙ με υλικά ερεθίσματα;
Δηλαδή εσένα δεν ανεβαίνει ούτε στο ελάχιστο η διάθεση σου όταν πχ αγοράσεις καινούριο laptop?
Ασε εμένα, δεν μιλάω για μένα τώρα.
Εγώ είμαι πάρα πολύ καταναλωτικός τύπος, πολύ περισσότερο από όσο θα έπρεπε ίσως.
Γνωρίζω όμως άτομα, που η ευτυχία για αυτούς μεταφράζεται σε πολύ πιο γήινα και ανθρώπινα αγαθά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ασε εμένα, δεν μιλάω για μένα τώρα.
Εγώ είμαι πάρα πολύ καταναλωτικός τύπος, πολύ περισσότερο από όσο θα έπρεπε ίσως.
Γνωρίζω όμως άτομα, που η ευτυχία για αυτούς μεταφράζεται σε πολύ πιο γήινα και ανθρώπινα αγαθά.
Χμμ νομίζω ότι με παρεξήγησες (δεν θα ναι και η πρώτη φορά :P)
Δεν είπα ότι σε μένα η ευτυχία μεταφράζεται σε υλικά αγαθά!
Είπα ότι και τα υλικά, και τα άυλα αγαθά συμβάλλουν στην ευτυχία. Το ακριβές ποσοστό που κατέχει το καθένα ποικίλλει ανά άνθρωπο, αλλά σε κανέναν δεν είναι 0% για κάποιο από τα 2 πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Χμμ νομίζω ότι με παρεξήγησες (δεν θα ναι και η πρώτη φορά :P)
Δεν είπα ότι σε μένα η ευτυχία μεταφράζεται σε υλικά αγαθά!
Είπα ότι και τα υλικά, και τα άυλα αγαθά συμβάλλουν στην ευτυχία. Το ακριβές ποσοστό που κατέχει το καθένα ποικίλλει ανά άνθρωπο, αλλά σε κανέναν δεν είναι 0% για κάποιο από τα 2 πιστεύω.
Δεν σε παρεξήγησα, αυτό κατάλαβα κι εγώ. Και δεν υπονοώ οτιδήποτε για σένα.
Απλά λέω οτι γνωρίζω ανθρώπους που χαίρονται με 0% των υλικών αγαθών. Και πραγματικά είναι να τους ζηλεύεις. Βέβαια εγώ δεν θα μπορούσα να στερηθώ όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν σε παρεξήγησα, αυτό κατάλαβα κι εγώ. Και δεν υπονοώ οτιδήποτε για σένα.
Απλά λέω οτι γνωρίζω ανθρώπους που χαίρονται με 0% των υλικών αγαθών. Και πραγματικά είναι να τους ζηλεύεις. Βέβαια εγώ δεν θα μπορούσα να στερηθώ όλα αυτά.
Δεν σε αμφισβητώ, κάθε κανόνας έχει τις εξαιρέσεις του. :)
Διαφωνείς όμως ότι για την πλειοψηφία δεν είναι 0%?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ναι αλλά ένας πλούσιος όπως λες κι εσύ είναι πολύ πιο εύκολο να επιτύχει κάτι, άρα γίνεται πιο συχνά ευτυχισμένος. Επίσης ένας πλούσιος ποτέ δεν θα στεναχωριέται για οικονομικά προβλήματα, τουλάχιστον της καθημερινότητας (πχ "δεν έχω λεφτά να πάω διακοπές/να φάω/κλπ").

Αν προσθεσεις 2+2 δεν θα τρελαθείς απο χαρά. Ομως ενα μικρο παιδί 4 χρονων θα νοιωσει υπέροχα. Ενα πιο ενήλικο παράδειγμα: ενας πλούσιος που ρίχνει μια κοπέλα σε ενα κλαμπ που έχει σκάσει με την Πορσε του και δείχνει με κάθε τρόπο τα λεφτά του, θα χαρει το ίδιο με τον παμφτωχο που θα ριξει μία εξίσου όμορφη κοπέλα μ'αυτές που θα κάτσουν στον πλούσιο για τα λεφτά του;

Η ευκολια επίτευξης είναι αντιστρόφως ανάλογη της ικανοποίησης που λαμβάνεις απο την οποια επιτυχια υλική ή ψυχικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν προσθεσεις 2+2 δεν θα τρελαθείς απο χαρά. Ομως ενα μικρο παιδί 4 χρονων θα νοιωσει υπέροχα. Ενα πιο ενήλικο παράδειγμα: ενας πλούσιος που ρίχνει μια κοπέλα σε ενα κλαμπ που έχει σκάσει με την Πορσε του και δείχνει με κάθε τρόπο τα λεφτά του, θα χαρει το ίδιο με τον παμφτωχο που θα ριξει μία εξίσου όμορφη κοπέλα μ'αυτές που θα κάτσουν στον πλούσιο για τα λεφτά του;

Η ευκολια επίτευξης είναι αντιστρόφως ανάλογη της ικανοποίησης που λαμβάνεις απο την οποια επιτυχια υλική ή ψυχικη.
Μα και ο πλούσιος έχει δύσκολους στόχους να επιτύχει, απλά διαφορετικής κλίμακας. Πχ να ανέβει η μετοχή της εταιρείας του ή να πάρει η εταιρεία του κάποιο βραβείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μα και ο πλούσιος έχει δύσκολους στόχους να επιτύχει, απλά διαφορετικής κλίμακας. Πχ να ανέβει η μετοχή της εταιρείας του ή να πάρει η εταιρεία του κάποιο βραβείο.

αυτά εννοουσα 2+2. Οσο πιο πλούσιος είναι κάποιος τοσο περισσότερο τα όποια επιτεύγματα, στις εταιρίες του οφείλονται στα στελέχη του και όχι στον ίδιο. Ικανοποίηση ωστόσο θα του έδινε άν κατάφερνε να τα γράψει όλα στ'αρχ....α του και να πάει για ψάρεμα. Αυτό ναι, θα ήταν ένα προσωπικό κατόρθωμα, σαν να έχεις καταφέρει μόνος σου να απεξαρτηθείς απο τα ναρκωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οφείλω να διαφωνήσω σε αυτό. Δεν υπάρχουν μόνο στιγμές ευτυχίας, μπορεί να υπάρξει και ευτυχισμένη ζωή. Μπορεί βέβαια να έχει κάποιες μικρές παρενθέσεις, αλλά στο σύνολό της να είναι ευτυχισμένη.

Μηπως θελεις να πεις οτι ειναι κανεις ευχαριστημενος απο τη ζωη του στο συνολο της?
Γιατι το να πλεει καποιος συνεχως σε πελαγη ευτυχιας, εμενα μου φανταζει ουτοπικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_gsm

Νεοφερμένος

Ο δεν ειμαι εγω τοσο ενοχος.. απλα εσεις ειστε πολυ αθωοι.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Υπηρξα ευτυχισμενος οταν ανοιξα για πρωτη φορα τα ματια μου στην εντατικη και καταλαβα πως μπορω να κουνησω τα δαχτηλα των ποδιων
Οταν ακουσα οτι σε 6 μηνες θα περπατησω και παλι
Οταν μπορεσα να πιω τις πρωτες σταγονες νερο
Οταν εβγαλα τον ενοχλητικο "σωληνα¨ και μπορεσα να φαω
Οταν βγηκα απο το χειρουργιο και μου ειπαν πως ολα πηγαν καλα
Οταν...Οταν...Οταν...
Οταν καθησα στο καροτσακι και πηγα την πρωτη μου βολτα μετα απο καιρο.
Οταν σταθηκα και παλι ορθειος
Οταν ανεβηκα και παλι στη μηχανη μου
Ειμαι ευτυχισμενος που μπορω και χαιρομαι την ευτυχια της ζωης
Η ευτυχια (στη συγχρονη εποχη) ειναι αντικειμενικη και αλλαζει κατα καιρους της
πηγες της αλλα ας μην ξεχνουμε πως
ευτυχια ειναι η ιδια η ζωη και η δυνατοτητα που μας δοθηκε να την ζησουμε
Ειναι αδικο να αναρωτιομαστε αν και ποτε ειμαστε ευτυχησμενοι
γιατι ειναι συνονημο του να αναρωτιομαστε αν και ποτε ζουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Η ευτυχία (η πραγματική ευτυχία) ΔΕΝ βασίζεται σε υλικά αγαθά, κατ' εμέ. Τα λιγότερα είναι πιο πολλά από τα περισσότερα. Αν δεν είμαστε ευτυχισμένοι με τα λίγα δεν θα είμαστε ευτυχισμένοι ούτε με όλα τα αγαθά του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top