Πιστεύετε στα όνειρα;

cynical

Νεοφερμένος

Η cynical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι απλό (ίσως και όχι) : Ανήκετε στην κατηγορία των ανθρώπων που όταν δουν φίδι στον ύπνο τους τρέχουν να βγάλουν τα λεφτά τους στην Ελβετία, προμηθεύονται φασόλια, κονσέρβες και αντιασφυξιογόνες μασκες και κλειδαμπαρώνονται στα σπίτια τους ή είστε απο αυτούς που ποτέ δεν κατάλαβαν γιατί είναι κακός οιωνός το να καθαρίζει κανείς ψάρια στον ύπνο του ενώ το να καθαρίζει φασολάκια είναι απλά αδιάφορο;

Σοφιστικέ trivia για να το παίξω υπεράνω παρόλο που όλες οι πληροφορίες προέρχονται απο μία γρήγορη αναζήτηση στοθείο δώρο που ακούει στο όνομα Google (μεγάλη η χάρη του) :

Ο γάλλος χημικός August Kekuli ανακάλυψε τη δομή του δακτυλίου του βενζολίου σε ένα όνειρο
.

Ο Robert Louis Stevenson δήλωσε ότι η έμπνευση του μυθιστορήματός του «Δόκτωρ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ» προήλθε απευθείας από ένα όνειρο.
Ο Stevenson άρχισε μάλιστα να καταγράφει σκηνή-σκηνή το ζωντανό όνειρό του και πριν καλά-καλά το καταλάβει είχε μέσα σε τρεις μόνο μέρες την πρωτόλεια εκδοχή του βιβλίου του. Κατόπιν θα έκανε διορθώσεις και προσθαφαιρέσεις στο υλικό του, με το τελικό χειρόγραφο να ολοκληρώνεται μόλις σε δέκα μέρες από την αρχική ονειρική του σύλληψη. Ο Δόκτωρ Τζέκιλ και ο Μίστερ Χάιντ έμελλε να γίνουν από τους χαρακτήρες-σύμβολα της παγκόσμιας λογοτεχνίας.

Ο
Wolfgang Amadeus Mozart έλεγε ότι πολλά απο τα μουσικά του θέματά προέρχονταν από τα όνειρά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω ότι πιστεύω ιδιαίτερα αλλά υπήρξαν φορές που είδα κατά κάποιον τρόπο "προφητικά" όνειρα και μπορώ να πω ότι ήταν κάπως creepy! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
φυσικα και πιστευω.αν δεν πιστευα δε θα ειχα φτασει εδω που εχω φτασει σημερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Δεν ξέρω εαν πιστεύω, πάντως:

  1. Στο Γυμνάσιο ειχα δει οτι την επόμενη ημέρα θα γραφαμε απροειδοποίητο τεστακι και ειχα αδιαφορίσει μέχρι που πήγα στο σχολέιο κια γράψαμε....και τελικά δεν είχα προετοιμαστεί με αποτέλεσμα να πατώσω. :P
  2. Είχα δει οτι θα έπεφτε ένα συγκεκριμένο θέμα στην εξεταστική σε ένα αρκετά δύσκολο μάθημα, στην αρχή αδιαφόρησα αλλά επειδή το "πάθημα μου είχε γίνει μάθημα" (δες Νο 1), προετοιμάστηκα πολύ καλά και τελικά έπεσε και το έγραψα ολόσωστα. :P
  3. Έβλεπα στον ύπνο μου οτι δεν προλάβαινα να πάω στην τουαλέτα (:whistle:) και είχα χεστεί πάνω μου 5-6 φορές, και την επόμενη ημέρα παρέλαβα απο τα ΕΛΤΑ χαρτί που μου έλεγε οτι κέρδισα 500 Ε σε έναν διαγωνισμό που είχα λάβει μέρος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
αυτο ειναι το πως κανεις το ονειρο τεχνη.
Ειδικα το σουρεαλιστικο κινημα χρησιμοποιουσε κατεξοχην τα ονειρα ως παραγωγη τεχνης και την αυτοματη γραφη κατευθειαν απο το ασυνειδητο,οι προφητειες ειναι εκτος εδω..
Τωρα το επιστημονικο,εαν ασχολεισαι ολη μερα με χημικες ενωσεις την ημερα την νυχτα θα ονειρευεσαι βενζολια και θα πλαθεις συνδιασμους νεων ενωσεων.
Εαν γραφεις ποιηση στον υπνο σου θα γραφεις αχαλινωτη ποιηση επειδη η φαντασια ξεδιπλωνεται πιο ευκολα
Εαν γραφεις μουσικη ,ο υπνος σου θα γεμιζει με μελωδιες.
Εαν διαβαζεις παπαδιστικα στον υπνο σου θα σε κουτσουλαει το αγιο πνευμα και ουτω καθεξης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cynical

Νεοφερμένος

Η cynical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν ξέρω εαν πιστεύω, πάντως:

  1. Στο Γυμνάσιο ειχα δει οτι την επόμενη ημέρα θα γραφαμε απροειδοποίητο τεστακι και ειχα αδιαφορίσει μέχρι που πήγα στο σχολέιο κια γράψαμε....και τελικά δεν είχα προετοιμαστεί με αποτέλεσμα να πατώσω. :P
  2. Είχα δει οτι θα έπεφτε ένα συγκεκριμένο θέμα στην εξεταστική σε ένα αρκετά δύσκολο μάθημα, στην αρχή αδιαφόρησα αλλά επειδή το "πάθημα μου είχε γίνει μάθημα" (δες Νο 1), προετοιμάστηκα πολύ καλά και τελικά έπεσε και το έγραψα ολόσωστα. :P

'Εχεις σκεφτεί ποτέ να ανοίξεις γραφείο μελλοντολογίας; Τα μέντιουμ τα οικονομάνε χοντρά. Αν θέλεις μπορούμε να γίνουμε συνεταιράκια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Eγώ το βράδυ πριν ανακοινωθούν οι βαθμοί από τις πανελλήνιες,είδα ακριβώς τη βαθμολογία μου :hehe: Ξύπνησα με μια απίστευτη χαρά,αλλά αμέσως κατάλαβα ότι ήταν όνειρο και ήλπιζα να βγει πραγματικό... Τελικά βγήκε :P
Δεν μπορώ να πω ότι πιστεύω ιδιαίτερα στα όνειρα πάντως. Πιστεύω ότι αν ασχολείσαι με κάτι πολύ ή αν ανησυχείς για κάτι και βρίσκεται διαρκώς στο υποσυνειδητο σου,εν τέλει θα το δεις και στον ύπνο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
*************************************************************************************************************************************************
-- Ασφαλώς και πιστεύω στα όνειρα. Αλλοίμονο τώρα! Ζούμε στον 21ο αιώνα και υπάρχουν ακόμα άτομα που δεν πιστεύουν ότι τα όνειρα είναι σημαδιακά, προφητικά και ότι εξηγούνται από ονειροκρίτες;
-- Θα αναφέρω μερικά παραδείγματα δικών μου σημαδιακών ονείρων που "βγήκαν" αληθινά:
1) Σερνόμουν στην καυτή άμμο της ερήμου και διψούσα τρομερά. (Ξύπνησα, πήγα στο ψυγείο και ήπια μονορούφι 1 λίτρο νερό).
2) Στην αρχή της εφηβείας μου έβλεπα ότι ήμουν στο κρεβάτι με γυμνά κορίτσια και μάλιστα είχα και "εκροές". (Μετά από κάποια χρόνια, τα όνειρα αυτά βγήκαν αληθινά).
3) Όταν διάβαζα για τις πανελλήνιες, είδα ότι προσπαθούσα να αποδείξω αν τα μακαρόνια - βίδες εκτελούν απλή αρμονική ταλάντωση. (Το όνειρο "βγήκε" εις διπλούν: Στις εξετάσεις "έπεσε" θέμα με ταλάντωση και η μητέρα μου μαγείρεψε μακαρόνια - βίδες με γαρίδες).
4) Ένα απόγευμα έβλεπα στο όνειρό μου σκύλους που σύμφωνα με τους ονειροκρίτες σημαίνουν εχθρούς. (Ξύπνησα και άκουγα ακόμα γαυγίσματα. Άνοιξα την εξώπορτα και είδα έναν σκύλο στις σκάλες μου να έχει αφήσει μια εχθρική "τούρτα").
-- Αυτά για όσους δεν πιστεύουν στα όνειρα και τα θεωρούν απλά σαν αλαλούμ σκέψεων που υπάρχουν στο υποσυνείδητό μας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
γενικά στον ύπνο μου βλέπω ό,τι να 'ναι οπότε δεν δίνω σημασία στα όνειρά μου. μια φορά μόνο είδα πως σκότωνα κάποιον με μαχαίρι ενώ πήγαινε να ληστέψει το σπίτι μου. αυτό σημαίνει και καλά πως θα χωρίσεις. ε, την επόμενη μέρα χώρισα (με χώρισαν για την ακρίβεια) :P ακόμη το σκέφτομαι και απορώ λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Στα όνειρα πιστεύω κατα βάση ότι βλέπουμε όσα μας αγχώνουν, όσα μας προβληματίζουν και μας θλίβουν. Σπάνια βλέπω κάτι θετικό στον ύπνο μου. Όταν συμβαίνει βέβαια ξυπνάω με πολύ καλύτερη διάθεση από ότι συνήθως. Δεν πιστεύω στην προειδοποιητική αξία των ονείρων αν και μου έχει τύχει να δω ένα τέτοιο για ένα σοβαρό ζήτημα. Θεωρώ ότι συνέβη γιατί ήταν για ένα γεγονός που φοβόμουν κατά βάθος ότι θα συμβεί.

Ενδιαφέρον έχουν τα όνειρα που βλέπω ανθρώπους που έχουν φύγει. Έχουν μία λυτρωτική επιρροή στην ψυχολογία μου, καθώς βλέπω ότι οι άνθρωποι είναι καλά. Αλλά είναι προφανώς η δική μου ανάγκη να αισθανθώ κάτι τέτοιο.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα όνειρά μας είναι είναι λίγο τα άγχη μας, λίγο τι μας απασχολούσε μέσα στη μέρα και λίγο αυτό που φάγαμε πριν κοιμηθούμε. Οπότε, ε, μπορεί κατά μία έννοια να πει κανείς ότι είναι «προφητικά». :Ρ
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι τα όνειρά μας είναι είναι λίγο τα άγχη μας, λίγο τι μας απασχολούσε μέσα στη μέρα και λίγο αυτό που φάγαμε πριν κοιμηθούμε. Οπότε, ε, μπορεί κατά μία έννοια να πει κανείς ότι είναι «προφητικά». :Ρ

Η μπορεί να είναι και ο χάρτης του υποσυνείδητου.
 

Guest 880151

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί να μην πιστεύω, αλλά αν δω κάτι έντονο θα μπω στον πειρασμό να ρίξω μια ματιά στον ονειροκρίτη έτσι από περιέργεια. Ή ίσως να προσέξω άλλη φορά να μη φάω 2 πιτόγυρα για βράδυ 😄
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Στα ονειρα ναι μου αρεσει να βλεπω,αν και τελευταια δεν βλεπω σχεδον καθολου :D .Μονο αυτο.
Και τα ερμηνευω κατα το δοκουν ή δεν τα ερμηνευω και καθολου σιγα το πραγμα :D
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά εγώ τα τελευταία χρόνια όποτε ξυπνάω από όνειρο και ανοίγω τα μάτια μου βλέπω κάτι σαν ένα στρογγυλό δίχτυ από φουσκάλες (φανταστείτε το σαν δίχτυ αλλά με πιο στρογγυλό σχήμα στα κελιά) να απομακρυνεται και να χάνεται. Κάτι σαν illusion :P Έχει ακούσει κανείς γι αυτό το φαινόμενο; Είναι μήπως η προσαρμογή των ματιών στο ελαφρυ φως του δωματίου ή κανένα σύμπαν που επισκέφθηκα κι απομακρυνεται; :lol:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά εγώ τα τελευταία χρόνια όποτε ξυπνάω από όνειρο και ανοίγω τα μάτια μου βλέπω κάτι σαν ένα στρογγυλό δίχτυ από φουσκάλες (φανταστείτε το σαν δίχτυ αλλά με πιο στρογγυλό σχήμα στα κελιά) να απομακρυνεται και να χάνεται. Κάτι σαν illusion :P Έχει ακούσει κανείς γι αυτό το φαινόμενο; Είναι μήπως η προσαρμογή των ματιών στο ελαφρυ φως του δωματίου ή κανένα σύμπαν που επισκέφθηκα κι απομακρυνεται; :lol:
@Scandal μηπως εχει να κανει με τα πολλαπλα ανοιχτα παραθυρα στην επιφανεια εργασιας σου?
Καμια φορα το ματι συνηθιζει σε ενα περιβαλλον α και μολις ανοιξουμε τα ματια ειναι λες και ειμαστε μεσα σε αυτο.
Εκτος και παιζεις κανενα παιχνιδι παρομοιας θεματολογιας,μου θυμισες εμενα παλια επαιζα ενα παιχνιδι,λοιπον το πρωι ηταν σα να ημουν μεσα στο παιχνιδι καθε φορα που ξυπνουσα.Εβλεπα χαρτες εβλεπα χαρακτηρες εβλεπα πολλα. :laugh:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι. Έχω αρχίσει να κρατάω και ημερολόγιο ονείρων όπου γράφω ότι θυμάμαι από κάθε βράδυ.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ναι. Έχω αρχίσει να κρατάω και ημερολόγιο ονείρων όπου γράφω ότι θυμάμαι από κάθε βράδυ.
Το πρωί είδα ότι μάζευα ζάρια απ' την παραλία μαζί με τον κολλητό μου. Πώς το ερμηνεύεις;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Εγω την ειδα να καθεται σιωπηλη πίσω απο ενα γραφείο και πέταξα κάτι πάνω στο γραφείο νευριασμένος και το παρέσυρα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top